Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. li Witte plozen yECnLlËTÓfl MGDPD BPABAMD ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ: ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. HET ONTWERP PROGRAM 1929 DER R. K. STAATSPARTIJ. De R. K. Staatspartij is de eerste, die met een concept-program voor de ko mende vierjarige wetgevende periode, die in 1929 aanvangt, voor 't voetlicht treedt. De leiding van de Staatspartij heeft een vooruitzienden blik getoond door nu reeds met het concept voor den dag te komen. Immers de weg, dien 't ontwerp nog te bewandelen heeft langs kiesvereni gingen, c.q. provinciale kieskringorga- nisaties en Rijkskieskringorganisaties, zal vóór 24 October a.s. afgelegd moe ten zijn, daar ingevolge meergenoemd artikel van het partijreglement één maand voor den datum der Partij raadsvergadering 24 November e.k. de amendementen bij het Partijsecreta riaat moeten zijn ingediend. De inleidende verklaring op het pro gram van 1896 was bedoeld als „eenige overwegingen waardoor de katholieke leden van de Tweede Kamer zich bij de samenstelling van dat program hadden laten leiden". In de volgende bewoordingen werden die overwegingen uitgedrukt: Als katholieke mannen belijden en verdedigen zij, wat door den H. Stoel over het wezen van den Staat, over oorsprong en bevoegdheid van het gezag, over plichten van vorsten en volken wordt geleerd. Zij verwerpen wat de Syllabus verwerpt, zij aanvaar den wat de Encycieken Quanta Cura van 8 Dec. 1864 en Immortale Dei van 1 November 1885 leer en. In de laatstgenoemde Encycliek, die handelt over de Christelijke inrichting der Staten, vonden zij de door hen te volgen gedragslijn geteekend, welke dan met aanhalingen uit die Encycliek nader wordt uitgewerkt. Zij hebben zich zoo heet het niet beperkt tot hetgeen men soms een program van actie noemt. Zij hebben aanwijzing willen doen van hoofdpun ten, op welke de werkzame aandacht van al de katholieken in den lande ge vestigd moet zijn en blijven. Dit over „de inleidende verklaring op het programma van 1896." Voorts wordt in den aanhef van het ontworpen program gesproken over „handhaving, voorzoover niet gewijzigd of niet reeds verwezenlijkt, van het pro gram van 13 Mei 1922." Dit is duidelijke taal, die geen nadere j toelichting noodig heeft. Over het program van actie 1925 i wordt niet gerept, zoodat wij kunnen aannemen, dat 't ontwerpprogram 1929 zijn plaats als program van actie gaat innemen. Moge het ontworpen program met ruimen blik bezien worden. Critiek mag en zal er ongetwijfeld komen. Doch laat de critiek dan opbouwend zijn, met het binnen deze legislatieve periode bereik bare voor oogen. nomische politiek. Het Engelsche gevoel moge spreek woordelijk vrijhandelsgezind zijn, de Engelsche nuchterheid schrikt er schijnbaar niet voor terug, dit gevoel het zwijgen op te leggen door een be schermend stelsel in het leven te roe pen, wanneer dat wenschelijk en nut tig blijkt. HET LAND VAN DEN VRIJHANDEL. Engeland is thans het strijdveld van voor- en tegenstanders van het protec tionisme. In de Britsche conservatieve partij is een krachtige beweging gaande, de eigen industrie te beschermen tegen de buitenlandsche concurrentie. Als inzet van deze actie geldt het in nood verkeeren van de ijzer- en staal industrie. De scherpe critiek van de „Daily Ex press" bij het eindigen van de parle- inentaire periode over het veronacht- zamen van dé industrieele belangen ter wille van de financieele, is kenmer kender voor de koerswijziging, welke de openbare meening den laatsten tijd on- gaan heeft met betrekking tot de eco- al beginnen de optimistische berichten op de koersen in te werken. In tegenstelling met de vorige week, toen de Van Berkels stegen tot om streeks driemaal pari, moesten deze fondsen een veer laten. Een reactie welke wij verwacht hadden, aangezien de geruchten, als zoude 18°/o dividend uitgekeerd worden, ons veel te hoog voor kwam. In de Rubbers een beperkte omzet en de koersen enkele percenten lager. In het zoo gecompliceerde rubber probleem wordt momenteel wel wat weinig aandacht geschonken aan het feit, dat tal van Europeesche onder nemingen met opgetaste producties het moment afwachten, waarop ze met minder onereuse prijzen genoegen behoeven te nemen. Koninklijke Olie vast gestemd, voor- namelljkdoor vraag van het buitenland. Aand. Philips Qloeilampen aange boden Mogelijk heeft hier het gerucht, dat een in Amerika uitgevonden radio toestel van 103 den Eindhovenaren geen schijn van kans meer zou laten, eenigen invloed. Prolongatie 33/4 tot 4°-/0. uit het Duitsch van 75. „Niet tegen ons engeltje daar" ant woordde de geleerde met een lachje naar het bed, waarop Iris rustig en vreedzaam sluimerde. Toen knikte hij den vorst} toe en ging op zijn teenen de kamer uit. Het was vroeg in den namiddag, toen Iris de oogen opsloeg en met haar volle verstand weder om zich heen keek. „Marcellusriep zij vol vreugde, toen zij haar echtgenoot naast zich zag zitten. „Marcellus! Jij? Het was dus geen droom dat je gekomen bent om mij aan den dood te ontrukken?" „Goddank, dat het geen droom was", antwoordde hij vol liefde. „Ik kwam nog juist op tijd. Iris, mijn arme klei ne Iris, wat moet je geleden hebben, dat het tot zoo iets bij je heeft kunnen komen f' Eene diepe huivering voer Iris dooi de leden. „Het was een kruisweg, dien ik ben gegaan," zeide zij zacht. Mareellus Hochwald streek zacht met zijn hand over haar blond haar. „M$jn arme lieveling! En toch Beursnieuws. Voor de suikermarkt in het alge meen zijn de vooruitzichten op het oogenblik niet zeer gunstig. Kwamen de vorige week de koersen, ondanks de hoogst ongedecideerde houding der termljnmarkten, licht in herstel, thans zijn de behaalde voordeelen weer teniet gedaan. Speciaal de H.V.A aandeelen zijn de laatste dagen tot een incourant fonds afgedaald Hoewel er maar enkele stuks per dag gevraagd worden is het aanbod vaak r.og niet eens voldoende. De betere Ameri kaansche suikerprijzen hadden ook al niet veel uitwerking. Ook bij de kunstzijdewaarden was de belangstel ling gering en de stemming gedrukt BINNENLAND. TNT. CONGRESSEN. De Katholieke Internationale Ver- eeniging tegen het Alcoholisme houdt van 18 tot 21 Augustus te Antwerpen een internationaal congres. Niet zoozeer bedoeld voor de massa als wel voor de leiders der Katholieke Drankbestrijding in de verschillende landen, zal dit congres wederom pun ten in bespreking nemen, die voor de leiding vooral van belang zullen zijn. Behalve de huishoudelijke vergade ringen, waarin besproken zal worden de stand der beweging in de verschil lende landen en middelen beraamd zul len worden, om steeds krachtiger de onthoudingsidee te propageeren, zul len op Maandag 20 Augustus als zeer belangrijke onderwerpen worden be handeld „Onthouding en moderne genotzucht", door Pater Maas S. J. (Alken), en „Onthouding en de arbeid in de Katholieke Missies", door Pater Lubachs M.S.S., C.C. (Ginneken). Dit laatste onderwerp is gekozen naar aanleiding van de vele vragen, die er binnen komen, naar middelen, om in verschillende missiegebieden ook iets te doen tegen het alcoholisme, dat in sommige streken veel slachtoffers maakt en het Missiewerk sterk belem mert. Van 20 tot 25 Augustus vindt het 19e Internationaal Congres tegen hel alcoholisme plaats, dat bedoeld is voor de drankbestrijders van alle gezindten. Het program vermeldt o.a. bespre kingen omtrent het alcoholvraagstuk van geneeskundig standpunt. Het ar gument der persoonlijke vrijheid in den strijd tegen den alcohol wordt onder de loep genomen en de verschillende systemen die in de onderscheidene lau den bestaan. Ook het jeugdvraagstuk krijgt uit voerige bespreking. Afzonderlijke besprekingen worden gewijd aan de wetgeving met betrek king tot. het alcoholvraagstuk in de verschillende landen, hijzonder voor wat Amerika betreft, terwijl sport en alcohol justitie en alcohol eveneens op het program staat. Voorzitter van het Katholiek Inter nationaal Congres is Z.Ex. -Tbr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Het Centr. Bureau van Sobriëtas te 's Hertogenbosch geeft gaarne inlich tingen aan lien, die zulks wenschen omtrent deze congressen. De Federatie Sobriëtas zal op beide wijl er ook verschillende Diocesane Bonden eenige afgevaardigden zenden. een klein verwijt kan ik je niet sparen, het verwijt, dat je aan mij twijfelen kon." „Eu toch is het zoo, mijn schatje! Het was een twijfel aan mijn liefde tot je, aan de liefde, die geen twijfel kent," antwoordde hij overtuigend, met het vriendelijke lachje, dat hem zoo eigen was. „Een ruwe gewetenloo- ze hand heeft in het gevoel der wraak wraak tegen mij je willen treffen en heeft den sluier vernietigd, dien de liefde om je afkomst heeft geweven. Dat die tijding, zoo plotseling, zoo on verwachts gekomen, je diep in het hart moest treffen, dat ze je tot merg en been zou doordringen, wie waagde het daaraan te twijfelen? Maar je moest mij toch beter kennen, om te ge- looven, dat dit je in mijne oogen zou kunnen vernederen, mijn liefde tot je zou kunnen verminderen!" „Dat geloof ik ook geen oogenblik," was hef haastige, kalme, zekere ant woord. „Iris Marcellus Hochwald nam haar beide handen in de zijne en keek strak in de helder blauwe oogen. „Je geloofde aan mij, en toch en toch kon je ons kind, ons onschuldig kind, in je handen nemen, om er den dood mede in te gaan, mij een onbeschrijfe lijke smart bereiden en je ziel met een vreeselijke, onvergeeflijke schuld be zwaren." Hij had heftiger gesproken dan hij wel had gewild, en moest het gezicht van haar afkeeren, om zich om haren twille met geweld tot kalmte te dwin gen. Toen hij zich weder omkeerde, zag hij hoe haar blik zich geconcen treerd, als naar binnen gekeerd had, en hare trekken een spanning vertoon den, als luisterde zij naar stemmen in de verte, heel in de verte. „Iris!" riep hij verschrikt en legde zijn hand op haar hoofd. Toen ver dween de spanning weer uit hare trek ken. „Je hebt mij veel te vergeven", snik te zij. „Het is vergeven, het was vergeven, toen ik jou en Siegfried in de armen had," zeide hij ernstig. Zij keek hem aan met hare mooie, heldere oogen. „Je hebt mij physiek gered red nu ook mijne ziel," sprak zij op smee kenden toon. „Er is een stem in mijn binnenste, die mij dwingt het leven ondraaglijk te vinden, sinds ik weet, dat ik de dochter van eene Zij hield op. „Zij ruste in vrede", zeide Hochwald zacht. „Maar wanneer jij bij mij bent, is alles goed, dan wijken de gedachten van mij, die gedachten aan den zelfmoord. Marcellus, Marcellus ver laat mij niet! Mijn eigen ik zegt mij immers, dat jij mij niet uit je hart ver- stooten zult, en daarnaast fluistert een stem in mijn binnenste, die mij dwingt je vrij te maken door mijn dood!" Hochwald begreep niet goed, wat zij bedoeldede tegenspraak in hare woor den scheen hem een ziekelijke toestand, teweeggebracht door een grooten phy- sieken schok. „Ik verlaat je niet", zeide hij goedig. „Wij zullen te zamen strijden tegen dezen boozen geest. Is hij al niet reeds verbannen, Iris?" „Neen", fluisterde zij, „dat is hij nog niet. Alleen jou wil is sterker dan hij, hij vlucht voor jou bijzijn en wacht er op, tot je mij weer alleen laat om bich weder van mij meester te maken." De vorst schudde het hoofd het scheen hem geen gezonde taal, die Iris sprak. „Neen", zeide zij. „Niet in het minst. Het valt mij zelfs zwaar, wanneer ik je liefde tot mij zie, mij voor te hou den, dat ik een schandvlek ben op je stamboom." „O, Iris! Dat zou al een heel klein geestig, onchristelijk standpunt zijn." Met een dankbaren blik zag zij hem aan. „Hoe weet je het?" vroeg zij toen, „heb je den brief gevonden of heeft Sigrid je gezegd „Den brief heb ik gevonden^ Iris, maar hij kon mij immers geen nieuws vertellen „Marcellus je hebt het dus gewe ten?" viel zij hem buiten adem in de rede. „Zeker, mijn lieveling, ik wist het, eer je mjjn bruid werd. Of denk je, dat je pleegvader dat voor mij geheim had gehouden?" „En niettegenstaande dat alles, Mar cellus, nam je m(j tot vrouw?" „Niettegenstaande dat alles, mijn schatje! Ik heb je lief, zooals ik je nog liefheb en liefhebben zal tot in liet graf", zeide hij eenvoudig. Iris haalde diep, diep adem en breid de haar beide armen uit. „Dat is verlossing!" riep zij ouder een stroom van tranen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. XXI. Een uurtje later leidde vorst Hoch wald zijne vrouw naar zijn eigen ka mer, die koel op het Noordwesten lag en des zomers, wanneer het erg heet was, steeds frisch bleef. Zij gevoelde zich gesterkt naar geeest en lichaam, de liefde had de zielsziekte overwon nen en het lichaam had bereidwillig genomen, wat er noodig was, om het weder physiek te versterken. Niettemin begreep Marcellus Hochwald wel, dat er nog geruimen tijd zou verloopen, eer Iris den schok, dien haar geest in de laatste 36 uur had gekregen, te boven zou zijn gekomen, maar de tijd had wel diepere wonden genezen. Om zijne zaken te kunnen nagaan en toch Iris niet alleen te laten, had hij haar naar zijn eigen kamer ge bracht, en maakte het haar in een la gen fauteuil gemakkelijk. Onder het hoofd legde hij haar een koel lederen kussentje, en tegen dien bruinen grond stak haar blond kopje wondervol fijn en lieftallig af. Aan zijn schrijftafel gezeten, keek hij toen de brieven na, die er geduren de zijne afwezigheid waren gekomen, een arbeid, die langzaam van stapel liep, daar hij telkens weer naar Iris toeging, haar zacht over het blanke voorhoofd streelde of haar fijne han den, die zij moede in liaar schoot liet rusten, in de zijne nam, en terwijl hij daar weer eens mee bezig was, voelde hij dat haar handen licht beefden. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalw^bscbe en Laigstraatsche Conrantj Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven. Ingezonden stokken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentiën: 20 cent per regel; minimam 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. pon „DB EOHO VAN HET ZTJ1DEN". MOATSC HAPPY VAN VfRZEKf RING OP HETIEVU! ?m Uil EUFKUINA VON ADLEBSFELD-BALLESTBiCM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1