W.B. - W.O. KofliDéinneleesl. F. VAN WEES ir de Schoenindustn J. ELEKAN firm P. Odenkirchen Waalwijk HET ADRES CREDIETEN, Olympisch festijn. Zij die aan den Kinder-optocht (tot 14 jaar) willen deelnemen met versierde fietsen, Sport- en bolderwagens, Vliegende Hollan ders, Auto's, Rijtuigjes enz. enz. kunnen zich aanmelden bij den Secretaris van Waalwijks Belang, Bureau van .De Echo van het Zuiden". Ook kan men in groepen deel nemen. Qeen inleggeld. Talrijke geldprijzen voor afzon derlijke deelnemers en groepen MACHINEFABRIEK Tel. 69. voor: HOUTENHAKKENSCHROOI- EN SCHUURMACH1NES, ELECTR, VERWARMDE GOUDSTEMPELMACHINES HAKKENFRONT SCHUURMACHINES voor lederen hakken. GECOM. ZOLEN EN BOVEN- LEDER RUWMAAKMACHINES. HAKKENOPNAGELMACHINES, Alles volgens de nieuwste eischen. 40092 Verder alle kleine benoodigdheden. VRAAGT OFFERTE. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstraat 5, (naby 't Station), 's-HERTOGENBOSCH. Adviezen en bestand met be. trekking tot processen, strafza ken, faillissementen, nalaten schappen, boedelscheiding, voog- dy, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorko mende Rechtszaken, zoowel by Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuldvorderingen, re geling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van contracten, requesten enz. Degel yke en prompte afwerking. Billyke conditiën. ZONDAGS NA 1 UUR KANTOOR GESLOTEN. Thans liggen de Olympische Spe len reeds eenige dagen achter ons, Vier lange jaren zijn noodig geweest om niet alleen de organisatie der Spe len voor te bereiden, maar ook om de Hollandsche deelnemers aan de diverse sportspelen eene oefening te doen ondergaan, die hen in staat zou stellen, zich met het puikje der wereld- sportgemeenschap te meten. In hoever re de sportleiders en -technici hierin geslaagd zijn, vermogen we niet ten volle te beoordeelen, doch vast staat, dat het eene college in meerdere en in intensiever mate dan het andere de besturen onzer sportbonden, binnen liet bestek hunner middelen en hun ner krachten, alles gedaan hebben om Holland's sportnaam hoog te houden en dat zij hierin ook grootendeels ge slaagd zijn, zelfs zoodanig, dat de eind- sin nd ongetwijfeld een hooger rang nummer aan Nederland zal toekennen dan bij vorige Olympiade's het geval was. We zouden dit 't technisch succes kun nen noemen, waarop we ter gelegener tijd nog wel zullen terugkomen, omdat momenteel onze gedachte meer uitgaat naar 't organisatorisch succes. En dan kunnen we gevoegelijk eonstateeren, dat het succes bijzonder groot is en dat tal van vooraanstaande landen onvoor waardelijk verklaard hebben, bij vori ge Olympische Spelen nog niet zulk een goede organisatie, outillage en re geling te hebben aangetroffen. Zeker, er is nu en dan gemopperd en niet ten onrechte men, denke slechts aan de verwaarloozing der provincie bij den kaartverkoop voor het voetbal- tournooi en bet N.O.C. heeft zelfs tijdens de Spelen zich nog voor moeie- lijke problemen geplaatst, gezien, maar tenslotte werden de afstanden tusschen leiders en mopperaars zoodanig over brugd, dat de Spelen zelve geen stoor nis ondervonden en dat over het alge meen geen hiaat in de regeling werd aangetroffen. Nederland nam een zware taak op zich toen het de organisatie der Spe len in 1928 aanvaardde. Maar wat men in Athene, Stockholm, Londen, Ant werpen en Parijs kende, dat zou Am sterdam toch zeker niet te machtig zijn! En dit is wel ondubbelzinnig ge bleken, waar de Spelen zoowel tech nisch, financieel en organisatorisch een volslagen succes zijn gebleken. Dit moest toeli elk recht geaard Nederlan- er wel tot vreugde stemmen, want een debacle der Spelen zou een smet ge worpen hebben op onzen naam van Ne derlander Ondanks teleurstellingen, als liet Kamervotum inzake den Rijkssteun, de oppositie van den Internationalen Lawn-tennis-bond, de moeilijkheden in verband met liet loondervingsvraag- sluk der voetballers en vele andere hindernissen, heeft het N.O.C. steeds het beoogde doel, n.l. liet welslagen der Spelen, nagestreefd en vóór alles zich er op toegelegd, Holland voor een fiasco te behoeden. van Europa" zijn, laten we dan maar behooren tot; „Holland op z'n smalst!" de vreemdeling beeft thans kunnen on dervinden, dat Nederland nog wel iets anders is dan een samenstel van wind molens, klompen en Volendammer mut sen Van de Olympische Spelen en hunne organisatie is eene krachtige propa ganda uitgegaan voor Nederland, eene propaganda, die zich weldra zal voort planten tot in de uithoeken der vijf wereld deel en en die den naam van Ne derland als gastvrije en sportlievende en organiserende natie voor goed heeft gevestigd Dit is de diepe be teekenis, die aan het organisme der Spelen is te hechten. We feliciteeren Nederland en 't N.O.C. met dit ongeëvenaard succes en we mo gen, als Nederlanders, het hoofd fier opheffen, want Holland heeft ondub belzinnig getoond, boe en waarin een klein land ook groot kan zijn ALGEMEEN OVERZICHT. OLYMPISCHE KAMPIOENSCHAPPEN Wij verstrekken vanaf 50 t/m 500 gld. Part. met-, Ambt. ook z. borg. Geen verz., geen spaarkas. Strenge discr.Gem. voorw. lnl. verstr. (ook p. brief): Jac. Th. Hahieu, In Assur. Waalwijk. Opticien. 25 Vuchterstraat 25, 's-HERTOGENBOSCH. Telefoon Intercommunaal 176. Fabriek van Kunstledematen, Breuk- en Buikbanden. Rechthouders, Platvoetzolen etc. Spreekuur alle Dinsdagen. Maar niet alleen liet; N.O.C. komt hiervoor de eer toe, want in eerste in stantie is het de Nederlandsche ge meenschap geweest, die de financieele basis heeft gelegd toen onze Volksver tegenwoordiging te kort schoot in haar plicht als gastvrije sportnatie. De „2 millioen" zijn er gril' gekomen, dank zij de groote algemeene actie van sport- lievend Nederland. In dit verband gaat onze hulde tevens uit naar de pers, die deze actie op uitstekende wijze geleid heeft en niets onbeproefd heeft gelaten om als schakel tusschen N.O.C. en ove rig Nederland op te treden. Daarnaast noemen we de besturen der sportbon den, die zich energiek voor het N.O.C.- wagentje hebben gespannen en, elk op eigen terrein, hun aanhang mobiel heb ben gemaakt om financieel elk risico te kunnen vermijden. De Nederland sche Voetbalbond, die o.m. op elk toe gangsbewijs voor 'n internationalen wedstrijd 4 jaar lang een toeslag hief van 5 of 10 cents, mag hierbij wel eens extra genoemd \vorden, want ruw be rekend, heeft de Nederlandsche Voet balgemeenschap het N.O.C. een slordi ge 25 mille in den schoot geworpen! In elk geval de bsnoodigde gelden zijn er gekomen en vanaf dat oogenblik is liet woord, in dit geval de daad geweest aan het N.O.C., meer spe ciaal aan liet z.g.n. „Comité 1928''. Hockey- en voetbaltournooi zijn een volslagen succes geworden en de eigen lijke Spelen hebben, zoowel onder de deelnemers als onder de toeschouwers, nlgemeene bevrediging verwekt. Het majestueuze Stadion, de verkeersrege ling, de huisvesting, de loyale opvat ting der taak als gastvrouw door de gemeente Amsterdam en last, not least de medewerking van 't weer... dit alles heeft eene bijzondere beteeke- nis aan de Olympische Spelen 1928 gehechtNederland heeft zich van zijn beste zijde getoond en heeft zijn kans, om zich aan 45 naties te presenteeren, aanvaard en behartigd. Laten we dan maar de „Chineezen Athletiek. Heeren I 100 M.: Williams (Canada) 10,8 sec. 200 M.: Williams (Canada) 21,8 sec. 400 M.: Barbutti (Amerika) 47,8 sec. 800 M.: Lowe (Engeland) 1 m. 51,8 s. 1.500 M.: Larva (Finland) 3 m. 53,2 s. 5.000 M.: Ritola (Finland) 14 m. 38 s. 10.000 M.: Nurmi (Finland) 30 m. 18,8 sec. 110 M. horden: Atkinson (Z. Afrika) 14,8 sec. 400 M. hindernis: Lord Burgley (En geland) 53,4 sec. 4 x 100 M. estafette: Amerika, 41 sec. 4 x 400 M. estafette: Amerika, 3 min. 14,2 sec. 3.000 M. steeple: Loukolo (Finland) 9 min. 21,8 sec. Marathon: El üuafi (Frankrijk) 2 u. 32 min. 57 sec. Kogelstooten: Ivuck (Amerika) 15,87 M. Kogelslingeren: O'Callaghan (Ier land) 51,39 M. Discuswerpen: Houser (Amerika) 47,32 M. Speerwerpen: Lundgoist (Zweden) 66.60 M. Hoogspringen: King (Amerika) 1,94 M. Vèrspringen: Ham (Amerika) 7,73 M. Polsstokspringen Hoog: Carr (Ame rika) 4,20 M. Hink-stap-sprong: Oda (Japan) 15,21 M. Tienkamp: Yzjöia (Finland). 100 M.: Robinson (Amerika) 12,2 s. 800 M.: Radke (Duitschl.) 2 m. 16,8 s. 4 x 100 M. estafette: Canada, 48,4 s. Discuswerpen: Konopacka (Polen) 39,62 M. Hoogspringen: Catherwood (Cana da) 1,59 M. Moderne Vijf kamp. Thofelt (Zweden). Boksen. BantamgewichtTamagnini (Italië). Vlieggewicht: Koesis (Hongarije). Vedergewiclit: van Klaveren (Neder land). Lichtgewicht: Orlandi (Italië). Licht middengewicht: Morgan (Nw- Zeeland). Middengewicht: Toscani (Italië). Zwaar middengewicht: Avendano Dames: (Argentinië). Zwaar gewicht: Rodriguez (Argent.) Gewichtheffen. Zwaar Gewicht: Strassberger (Duitschland). Midden B-Gewicht: Nosseci (Egypte) Midden A-Gewicht: Roger (Fran krijk). Veder Gewicht: Andrijsech (Oosten, rijk). Grieksch-Romeinsch Worstelen. Zwaar Gewicht, Soenson (Zweden). Midden B-Gewicht: Moustafa (Egypte). Midden A-Gewicht: Kokkmen (En geland). Licht Gew.: Keresztes (Hongarije). Veder Gew.: Wiili (Estland). Bantam Gew.: Leucht (Duitschland). Vrij worstelen. Zwaar Gew.: Richthoff (Zweden). Half zwaar Gew.: Sjoestedt (Zweden). Midden B-Gew.: Kyburz (Zwitserl.). Midden A-Gew.: Haavisto (Finland). Licht Gew.: Kapp (Estland). Veder Gew.: Morrison (Amerika). Extra-Veder Gew.: Makinen (Finl.). Ruitersport. Dressuur, landen: Duitschland. Idem, persoonlijk: Freiherr von Lan gen (Duitschland). Samengest. ruiter wedstrijd, landen: Nederland. Samengest. ruiterwedstryd, persoon lijk: Luit. Pahud de Mortagnes, (Ned.). Hindernissen, landen: Spanje. Idem, persoonlijk: Kapt. Ventura (Tjech. Slow.). Roeien. Twee met stuurman: Zwitserland, 7 min. 42,6 sec Twee zondér stuurman: Duitschland 7 min. 6,4 sec. Vier m. stuurman: Italië, 6 min. 47,8 sec. Vier zonder stuurman: Engeland, 6 min. 36 sec. Skiff: Pearce (Australië) 7 in, 11 s. Dubbele Skiff: Amerika, 6 m. 41,4 s. Acht: Amerika, 6 min 3,2 sec. Zeilen. Zesmeters: Noorwegen, Jacht Norma, eig. Z.K.H. Kroonprins Olav. Jollen: Zweden (Thorell). Achtmeters: Frankrijk. Jacht l'Aille VI. Schermen. Heeren Floretschermen, persoonlijk: Gaudin (Frankrijk). Degenschermen, persoonlijk: Gau din (Frankrijk). Idem, équipe: Hongarije. Sabelschermen, persoonlijk: Tersz. tyanski (Hongarije). Degenschermen, épuipe: Italië. Dames Floretschermen equipe: Italië. Idem persoonlijk: Heiène Mayer (Duitschland). Turnen. LandenwedstrijdNederl. Turnsters- ploeg. Landcnwedstrijd Gymnastiek: Zwit serland. Gymnastiek Paard: Hanggi (Zwit serland). Gymnastiek Barren: Vacha (Tjech.- Slow.). Gymnastiek Ringen: Stuckely (Z.- Slavië). Wielrennen. Sprint: Beaufrand (Frankrijk). AchteréénvolgingsritItalië. Tandem: Leene-v. Dyk (Nederland). Tijdrit over 1 K.M.: F. Hansen, (De nemarken). Wegwedstrijd: H. Hansen (Denemar ken). Zwemmen. Heeren 100 M. vrije slag: Weismullcr (Ame rika) 58,6 sec. 200 M. schoolslag: Tsuruta (Japan) 2 min. 48,8 sec. 400 M. vrije slag: Zorilla (Argenti nië) 5 min. 1,6 sec. 100 M. rugzwemmen: Ivojac (Ame rika) 1 min. 8,2 sec. 1500 M. vrije slag: Arne Borg (Zwe den) 19 min. 51,8 sec. Schoonspringen: Desjardins (Ameri ka). TorenspringenDesjardins (Ameri ka). 4 x 200 M. estafette: Amerika, 9 min. 36,2 sec. Dames 100 M. vrije slag: Osipowich (Ame rika) 1 min. 11 sec. 100 M. rug: Marie Braun (Neder land) 1 min. 22' sec. 200 M. schoolslag: Schrader (Duitsch land) 3 min. 12,6 sec. 400 M. vrije slag: Norelius (Ameri ka) 5 min. 42,8 sec. Torenspringen: Pinkston (Amerika). Schoonspringen: Meany (Amerika). 4 x 100 M. estafette: Amerika, 4 min. 47,6 sec. Waterpolo. 1. Duitschland. 2. Hongarije. 3. Frankrijk. Voetbal. 1. Uruguay. 2. Argentinië. 3. Italië. Hockey. 1. Britsch-Indië. 2. Holland. 3. Duitschland. Nieuwe Olympische Records. Athletiek. 800 M.: Lowe (Engeland) 1 m.'51,8 s. 10.000 M.: Nurmi (Finland) 30 m. 18,8 sec. Vèrspringen: Ham (Amerika) 7,73 M. Polsstok-hoog: Carr (Amerika) 4,20 M. Speerwerpen: Lundqoist (Zweden) 66,60 M. Zwemmen: 400 M. vrije slag: Zorilla (Argenti nië) 5 min. 1,6 sec. 1560 M. idem: Arne Borg (Zweden) 19 min, 51,8 sec. 200 M. schoolslag: Tsumta (Japan) 2 min. 48,8 sec. 4 x 200 M. estafette: Amerika, 9 m. 36,2 sec. Nieuwe Wereld Records. Athletiek. Kogelstooten (heeren): Kuck (Ame rika) 15,87 M. 4 x 400 M. estafette (heeren): Ame rika, 3 min. 14,2 sec. Tienkamp (heeren): Yzjöia (Finl.), 8.053.290. Discuswerpen (dames): Mej. Kono packa (Polen) 39,17 M. 800 M. (dames)Mej. Radke (Duitsch land) 2 min. 16,8 sec. 4 x 100 M. estafette (dames): Cana da, 48,4 sec. Hoogspringen (dames) Mej. Cater- wood (Canada) 1,59 M. Zwemmen 400 M. vrije slag (dames): Mej. Nore. li us (Amerika) 5 min. 42,8 sec. 100 M. rug (dames): Mej. Marie Braun (Ned.) 1 min. 21,6 sec. De stand der landen. Nederland op de 3e plaats. Voor wat de eerste prijzen betreft, neemt Nederland dc derde plaats in. Het einde is dus nog goed geweest. De eerste prijzen werden als volgt be haald: Amerika 22 Duitschland 11. Nederland 8. Finland 8 Frankrijk 7. Zweden 7. Zwitserland 7. Italië 6. Engeland 4. Canada 4. Hongarije 4. Denemarken 3. Tjech. Slowakije 3. Argentinië 3. Oostenrijk 3. Japan 2. Polen 2. Egypte t 2. Estland 2. Zuid-Afrikn 1. Ierland 1. Urugay 1 Britsch-Indië 1. Noorwegen 1. Australië 1. Joego-Slavië 1. Luxemburg 1. Nieuw-Zeel and 1. Spanje 1. Holland's Olymp. Eere-staat. Eerste pryzen. Van Dyk-Leene (Wielrennen; Tan dem). Van Klaveren (Boksen; Vcderge wicht). Hollandsche Turnploeg (Dames-Gyin. nastiek). Marie Braun (Zwemmen: 100 M. rug). Luit. Pahud de Mortagnes (Perso neel: Military). Hollandsche équipe (Landen: Milita ry). Jan Wils (Kunst: Architectuur). Ir. Israels (Kunst: Schilderkunst). Tweede pryzen. Ned. Hockey-elftal (Hockey). Lientje Gisolf (Athletiek: Hoogsprin gen). Marie Braun (zwemmen: 400 M. vrije slag). Marie Baron (idem: 200 M. school slag). Jhr. Bosch v. Drakestein (Wielren nen: 1 K.M. tijdrit). Mazairac (idem: 1 K.M. sprint). Holl. ploeg: Maas-v. d. Horst-Pijnen burg Braspenning (Wielrennen: ach tervolgingsrace). Hollandia ir. v. Hoolweg, (Zeilen: 8 M. klasse). Ritm. de Kruiff (Personeel: Mili tary). v. d. Hoef (Kunst: Beeldhouwkunst). Derde pryzen. Scheffer (Gewichtheffen: Middenge wicht). Verheijen (Gewichtheffen: Half- z waargewicht Miljon (Boksen: Zwaarmiddengew.). Holl. equipe (Landen: Dressuur). C. en M. Scharten Antink (Kunst: Letterkunde). Totaal dus: 8 eerste pryzen, 10 twee de pryzen, 5 derde pryzen. Wij kunnen tevreden zijn! De Holl. naam i$ hooggehouden! GEMENGD NIEUWS. Gisteravond is de 20-jarige knecht van den landbouwer Hofkamp te Ubbena, die met groote snelheid op den weg tusschen Zeijen en Ubbena reed, van zijn motor geslingerd. Hij was onmiddellijk dood. Dezer dagen omstreeks drie uur is op de beneden-Schwentine de motorboot .Alice" tengevolge van over belasting gekapseisd. De .Alice" welke slechts 8 personen mag vervoeren had 21 passagiers aan boord, die evenals de bootsman aan geschoten moeten zijn geweest. Door het linieschip .Hessen" en door de havenpolitie werden de meeste drenkelingen gered en de boot gebor gen. De stokersbaas Schuseil van het linieschip „Schleswig Holstein" en de scheepsbarbier Riimel van het linie schip .Hessen" zijn evenwel verdron ken. Hun lijken zijn geborgen. De bootsman van de .Alice* werd gearresteerd. Het onderzoek van de ingewan den van den verdronken bankier Loewenstein blijkt thans geëindigd te zijn. Binnenkort zal het rapport van dr. Paul aan het gerecht worden mede gedeeld, maar de .Etoile Beige" meent toch te weten, dat er, naar men zegt, bij het onderzoek sporen van vergifti gende stoffen zouden zijn gevonden. Uit de ondergeloopen kolenmijn te Villers le Bouillet bij Luik zijn reeds vier lijken opgehaald. Een vijfde mijn werker wordt nog steeds vermist. Kinder-optocht.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 8