PUROL DEUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 17 Aug. 1928 des nam. 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Mr. H. Loeff. Oe Voorzitter opent te kwart over zeven de vergadering met den Chr. groet. Afwezig de heer van Huiten, Voorzitter. Alvorens met de afhan deling der agenda een aanvang te maken past het ons een oogenblik stil te staan bij den grooten slag die onze provincie getroffen heeft doör het overlijden van den eminenten Commissaris der Koningin, Baron van Voorst tot Voorst, die om zijn buiten gewoon groote werklust, zijn liefde voor onze provincie, zijn scherpen blik en gedegen kennis de achting van eenieder genoot. Zijn 34 jarige ambtsvervulling kan een zegen voor ons gewest genoemd worden en zijn nagedachtenis zal ook in onze ge meente steeds in de herinnering blijven voortleven. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Kennisgeving van Ged. Staten van het overlijden van den Commissaris der Koningin. Namens het gemeentebestuur is aan Ged. Staten en de familie Van Voorst tot Voorst een schrijven van rouw beklag gezonden. Schrijven van het R.K. School bestuur, houdende raededeeling dat de Bijzondere jongensschool met één klas zal moeten worden uitgebreid vanwege het steeds grooter wordend aantal leerlingen. Ook wordt er een nieuwe leerkracht bij aangesteld. Ge vraagd wordt om van gemeentewege de noodige gelden voor deze uit breiding oeschikbaar te stellen. Voorzitter. Deze uitbreiding is van wege het te groot aantal leerlingen zeer noodig, bovendien krijgen we volgend jaar het 7e leerjaar, dus zou de school toch te klein zijn. Nu vraagt het schoolbestuur de gelden voorden bouw van een nieuw lokaal en waar aan alle voorschriften dienaangaande is voldaan kan de gemeente niet anders dan in princiepe dit verzoek inwilligen. Evenals zulks bij de be handeling der crediet—aanvrage voor de R.K. Meisjesschool reeds is mede gedeeld, krijgen we later van het schoolbestuur inzage van de plannen en de juiste kostenopgave; eerst als de raad daarmee accoord gaat wordt definitief het bedrag beschikbaar ge steld. waarvoor dan een leening kan worden aangegaan. Ik heb over deze aangelegenheid reeds een onderhoud met den ZeerEerw. heer pastoor gehad, die alle mogelijke medewerking heeft aan den dag gelegd. Hij vond het jammer dat er weer een bedrag noodig was, doch hij moest nu eenmaal aan de voorschriften der wet voldoen en zou de kosten niet hooger maken dan strikt noodzakelijk was Er is tevens op gerekend dat met de invoering van het 7e leerjaar geen verdere uitbreiding noodig zal zijn. Zonder verdere bemerkingen wordt in principe besloten de noodige gelden beschikbaar te stellen. 2. Aanbieding gemeente—rekening dienst 1927, idem van het G.E.B. en idem van het Burgerlijk Armbestuur. De gewone dienst der gemeente sluit met een batig slot van f 8310.11'/,. de kapitaaldienst met een batig slot van f474.72. Omtrent de andere reke ningen worden geen cijfers genoemd. Oudergewoonte zal een commissie uit den raad de rekeningen onder- zoeken, waarvoor de Voorzitter de heeren v. Bladel, Verhoeven en Mus- kens aanwijst, die hunne benoeming aannemen. Waar er verder geen agendapunten te behandelen zijn krijgt de heer Muskens op zijn verzoek gelegenheid om iets over de verzorging van het brandweermateriaal in het midden te brengen. Muskens. Hoewel we daarvoor mis schien wel geen bevoegdheid hadden zijn we toch zoo vrij geweest om eens een kijkje in het brandspuit huisje te gaan nemen. Omdat hiervan het dak stuk was dachten we dat het er door zou regenen en daardoor het materiaal zou lijden. Dat is echter niet het geval, doch wel is het ons opgevallen dat het materiaal zoo slecht was opgeborgen. Alles lag verspreid over den grond, waardoor verschil lende slangen geheel verstikt zijn zelfs van de nieuwe slangen zijn heele stukken door deze slechte behandeling verstikt. Wat moet men daarmee nu aanvangen als er eens plotseling voor een brand moet uitgerukt wor den? Mij dunkt op zooiets mocht toch wel eens wat beter gelet worden. Voorzitter. We zullen een onderzoek instellen hoe zooiets mogelijk is. Als inderdaad blijkt dat de persoon die daarvoor aangewezen is zoo in ge breke is gebleven, zullen we maat regelen nemen dat zooiets niet meer voorkomt. We zullen ook nagaan of er iemand in het huisje is geweest, want na een brand wordt 't materiaal toch telkens nagezien en opgeborgen. Muskens. Bij den brand bij de Wit is het materiaal voor het laatst uitge weest en toen zal men het wel niet behoorlijk hebben opgeborgen. Voorzitter. Ik acht dit een zaak van groot belang. Ik stel er prijs op dat de heeren, wanneer ze zooiets ont dekken, dit mededeelen. B. en W. zullen thans de zaak onderzoeken en de noodige maatregelen nemen. Muskens. De vacatures van opper- brandmeester en van horenblazer zijn nog niet aangevuld. Voorzitter. Wij zullen zoo spoedig mogelijk hiervoor zorgen. Ik meen dat er in de vergadering van B, en W. al eens over zekeren Jehoel is gesproken voor horenblazer. v. Speijk. We moeten toch nog een nieuwen put in de hei probeeren.dan konden we meteen het materiaal uit het huisje eens probeeren en nagaan in hoeverre ze verstikt zijn. Voorzitter. Dat lijkt me ook 't beste. We zullen in de wethoudersvergade ring een dag hiervoor vaststellen. De heer v. Drunen heeft verzocht te mogen spreken over een zekere zwemgelegenheid. Hij zegt dat ver schillende ouders in de hei en het naburige Nieuwkuijk hem verzocht hehben een voorstel in te dienen dat het zwemmen zonder behoorlijk zwem pak verboden is. 's Avonds na een warmen dag en ook Zondags is het daar vaak heel druk en dan is het gewoonlijk ergerlijk te zien hoe ze zich daar te water begeven. Voorzitter. Het zwemmen is daar heelemaal verboden. Ik ben blij dat u hierop wijst, want er was mij nog niets van ter oore gekomen. Ik zal er direct de politie op laten letten. Alleen waar de zwemclub haar zwemgelegen heid heeft is het toegestaan, in die andere wielen is het verboden. Verder wijst de heer v. Drunen nog op een fietspad dat door de betrokken bewoners uit die buurtschap in orde is gemaakt en zeer goed voldeed, maar thans door paarden en vee wordt stuk geloopen. Hij vraagt van gemeentewege dit pad voor paarden en vee te verbieden. De Voorzitter zegt toe er een bord te zuilen laten plaatsen met opschrift „Verboden voor vee en paarden'. De heer Muskens wil aangaande de hondenbelasting nog iets in het midden brengen, doch liefst in ge heime vergadering, waarom de Voor zitter de openbare vergadering schorst en de raad in geheime zitting overgaat BINNENLAND. Het Vaticaan als Wereld centrum. Merkwaardig is het schrijft de „Residentie", dat nu Nederland, dank zij een politiek van de allerslechtste soort, door eigen schuld zich heeft geplaatst buiten het belangrijke di plomatieke centrum van het Vaticaan buiten het katholieke kamp voort, durend meer stemmen opgaan, die op 't groote gemis voor Nederland wijzen. Het weekblad „Nederland" kwam onlangs in scherpe bewoordingen klagen hoe dom Nederland bij deze kwestie was geweest en nu komt ook de „Haagsche Post" tot het inzicht, wat Nederland met zijn anti-papistische politiek toch op het spel gezet heeft. In het jongste nummer van de H. P. leest men o.m. het volgende: Na de Amerikaansche avances en de japanschc dé3avances, als we het zoo mogen noemen, Is nu ook de Paus voor het voetlicht getreden en heeft ten overstaan van de gansche wereld, het nieuwe China, het China der Kwomintang en der drie grond, beginselen van Soen-yat.sen, de hand gereikt en gedrukt. Met warmte zelfs. Z H. heeft n 1. in een door „Osser- vatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, gepubliceerde boodschap aan China verklaard, dat het Chineesche volk door zijn geschiedenis, overleve ring en nationale eigenschappen het recht heeft volledig en in elk opzicht erkend en behandeld te worden als volkomen zelfstandige staat. Deze wel zeer opzettelijke verklaring van het over zoo groot zedelijk gezag beschik kende Hoofd der Roomsch-Katholieke Kerk beteekent een buitengewone ver sterking der regeering van Nanking in binnen- zoowel als in buitenland. Zij beteekent buitendien nog iets meer. 't Vatikaan heeft een fijnen neus. Nergens ter wereld komen zooveel draden samen als daarnergens ter wereld beschikt men over zooveel ge gevens om internationale aangelegen heden van den meest verschillenden aard te beoordeelen, en vermoedelijk nergens ter wereld heeft men de be schikking over zooveel knappe staats lieden en diplomaten om voor en tegen te wikken en te wegen en dien overeenkomstig besluiten te nemen. Buitendien is men daar bijzonder voorzichtig en pleegt men niet over één-nacht-ijs te gaan, Wanneer dushet Vatikaan overgaat tot een demonstratie want dit is het als de onder havige, dan beteekent dit onder meer wij stellen vertrouwen in de bestendig heid van de nieuwe toestanden in China, Waaruit men mag afleiden: I die bestendigheid is er, hoogstwaar schijnlijk. Eenig commentaar is hierbij over bodig, zegt de „Res." Wel ernstig heeft het minderwaardige politieke spel van October 1925 de Nederlandsche belangen geschaad. Nederlandsche R. K. Bond van P. 7. en T..personeel St. Petrus. 25 jarig bestaan. De Nederlandsche R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel St. Petrus, welks tweedaagsch congres Maandag te 's Hertogenbosch is aan gevangen heeft daar ter stede Zondag zijn 25 jarig bestaan feestelijk gevierd. Te half een had ten stadhuize een officieele ontvangst plaats, waarbij de loco burgemeester, de heer F. van Meerwijk en den bondsvoorzitter de heer M. van - den Broek (Utrecht) vriendelijke toespraken wisselden. De gasten werden in het stadhuis rond- geleid om diverse bezienswaardighe den in oogenschouw te nemen. Na deze ontvangst vormden de vertegenwoordigers van de talrijke afdeelingen die in verband met deze jubileumviering naar den Bosch waren gekomen, 'n stoet, die onder vroolijke toonen van 'n Bosch en'n Tilburgsch muziekkorps van P.T.T.-personeeldoor de straten trok naar „Casino", waar een drukbezochte receptie werd ge-, houden. Velen deden van hunne belangstelling blijken, ook de directeur generaal der P.T.T. zond een verte genwoordiger. In hetzelfde gebouw werd een feestvergadering gehouden waarbij de bondsvoorzitter 'n uitvoerige openings rede hield. De bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. Diepen voerde eveneens 't woord. Een nieuw vaandel werd voorge dragen en ingewijd en kapelaan Sue- tens van de Bossche Kathedraal hield een feestrede. Voorts heeft de heer Waterborg een door hem geschreven vaandellied voorgedragen. Des avonds bood't gemeentebestuur een concert aan en nadien kwam men in Casino voorden gezelligen avond bijeen. Het Congres van den Ned R. K. Bond van P.T.T. personeel St Petrus is gisteren te 's-Hertogenbosch geo pend met 'n rede van den voorzitter den heer M. van den Broek (Utrecht) die o.m. met dank en voldoening den I inhoud van het feestnummer memo reerde den brief van den directeur- generaal ir. Damme in het feestalbum hebben de leden z. i. hoogelijk te waardeeren. Stonden eenige congressen in het teeken van teleurstelling wat betreft de houding der regeering inzake salarisregeling en plooiengladstrijken dit congres moet staan in het teeken van hoop op herstel en bemoediging voor de toekomst. In den breede weidde spr. uit over den verrichten arbeid. Tal van Zaken zijn bepleit, de uitslag was echter maar poover. Niettemin is de actie vol ijver gevoerc en de hoop mag gekoesterd worden dat zoo de wenschen al niet spoedig verwezenlijkt zullen worden ze toch onder de aandacht der regeering zijn Reorganisatie en salarisregeling hou den het bondsbestuur thans bezig te dezen aanzien zijn immers toezeggin gen gedaan. Gehoopt wordt dat beide ernstige vraagstukken nu eindelijk eens de gewenschte oplossing krijgen. Met nadruk vroeg spr. het vertrouwen der leden voor het bondsbestuur. Ten aanzien der reorganisatie zeide de voorzitter niets nieuws te kunnen constafeeren. In de breedte ging hij nog na de salarisherziening en de actie dienaan gaande om ten besluite aller steun en medewerking te vragen. Op 1 April 1926 bedroeg 't aantal leden 3189 op 1 April 1927 3295 en op 1 April 1928 3406. Over den uitslag der actie wordt in het jaarverslag o.a. gezegd De laatste twee jaren hebben zich gekenmerkt door een stilstand in bereikte resultaten, die zou kunnen duiden op achteruitgang, ware 't niet dat de actie tot 't keeren van kwaad geen stilstand gedoogt al wordt het resultaat daarvan niet zoo direct als resultaat gevoeld. Voor alle belangen van den bond werkte 't hoofdbestuur zeer actief met alle kracht. Fokvee-Tentoonstelling te 's Hertogen bosch. October a.s. eene groote Tentoonstel ling van Fokvee te houden. Het ligt in de bedoeling om op de nieuw te bouwen „gesloten" veemarkt eene afzonderlijke afdeelirg in te richten voor den verkoop van „Stam boek en Register-Vee".. Met het oog hierop meende het bestuur reeds nu een begin te moeten maken om handelaren en fokkers te laten zien op welk een hoogen trap van veredeling de fokkerij staat in dat deel van Noord-Brabant dat op de wekelijksche Bossche Veemarkt zijn afzet gebied heeft. Op de groote 's Gravenhaagsche Tentoonstelling stonden zoowel land- genooten als vreemdelingen verbaasd over de tientallen prachtige Bra- bantsche fokdieren. Het was een openbaring. Dat de eenvoudige Bra- bantsche boeren het zoover gebracht hadden, had men nooit gedacht. Aan ons nu om te laten zien dat de in Den Haag tentoongestelde dieren geen zeldzaamheden zijn, maar datdeBra- bantsche fokkerij dusdanige pracht exemplaren bij honderdtallen telt en koopers ze kunnen betrekken in Den Bosch en omstreken. Met het oog op het „Landbouw belang" zullen de vele fok- en land bouw corporatiesuitgenoodigd worden tot het houden der voorloopige be sprekingen en zullen de leden van het uitvoerend Comité bestaan uit voor aanstaande fokkers en landbouwers. Aan 's-Hertogenbosch om te laten zien dat haar markt een der eerste van het land is. aan fokkers en land bouwers dat in de omgeving van 's Hertogenbosch dieren gefokt worden welke niet onder behoeven te doen voor dieren van eenig ander Neder- landsch fokcentrum. dienstplichtige bestemd zijn, kunnen nu weder toetreden, teneinde het be. wijs van voorgeoefendheid te behalen, om wanneer zij eventueel van plan zijn in Ned. Oost-Indië een betrekking te aanvaarden, daardoor aldaar een aan. merkelijke verkorting van diensttijd te verkrijgen of door het hier aangaan van een vrijwillige verbintenis een broeder vrij te maken van den dienst- plicht. Welke voordeelen een verbintenis biedtOefenen in vrijen tijdver mindering van eerste oefeningstijd minder loonderving bij inloten. Spoedige aanmelding gewenscht. Inlichtingen worden verstrekt door den Districtsleider Sergeant J. BAK, Twaalfmorgenstraat 63, Den Bosch. De wereldvluchten van den heer Van Lear Black. Daar de heer Van Lear Black de volgende week naar de Vereenigde Staten vertrekt tot de aanstaande presidentsverkiezing heeft plaats ge had, d.w.z. einde November, zijn de groote vluchten naar Kaapstad en Tokiouitgesteld tot Januari 1929. Indien tusschentijd zal ten behoeve van den heer Van Lear Black een geheel nieuw vliegtuig worden ge bouwd, dat hoewel uiterlijk geheel gelijk aan de driemotorige Fokker, waarmee hij thans reist, ingericht zal worden volgens de bijzondere wen schen van den heer Van Lear Black, waarbij rekening zal worden gehou den met de ervaringen, welke op lange—afstandvluchten tot nu toe zijn verkregen Dit vliegtuig zal worden uitgerust met drie Wright Whirfe— windmotoren, welke reeds door ver scheidene lange—afstandvluchten ver maard zijn geworden. Muggebeten en Huidjeuk BUITENLAND. De Vereenfging tot bevordering der Veemarktbelangen en het houden van Veetentoonstellingen te 's-Hertogen bosch is voornemens Woensdag 3 Verkorting van eerste oefeningstijd door vrijwillige vooroefening. Vanaf heden tot 26 September 1928 kunnen jongelieden, geboren in 1910 zich verbinden bij den Vrijwilligen Landstorm om door het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid, ver- korting van eerste oefening te krijgen indien zij later bestemd worden voor gewoon dienstplichtige. Bewijs van voorgeoefendheid. Dit bewijs geeft recht op een verkorting van 4 (vier) maanden diensttijd. Wijze van oefenen. De vooroefenin gen worden plaatselijk gehouden. De dagen en uren waarop geoefend wordt, worden zooveel mogelijk in overleg met belanghebbenden, werkgevers en hoofden van scholen geregeld De oefeningen vangen aan op 1 October 1928 en duren ongeveer tot October 1929 waarna examen moet worden gedaan voor het bewijs van voorgeoefendheid In een jaar zal hoogstens 300 uren moeten geoefend worden, wat neerkomt op ongeveer 2 maal 3 uur per week. Heeft men bij het examen het bewijs verworven, dan moet. totdat men voor eerste oefening opgeroepen wordt, nog ongevaer 4 uur per maand worden geoefend om het geleerde niet te vergeten. Is men in dien tusschen- tijd vrijgeloot, dan kan men ontslagen worden. Kosten. Voor den vrijwilliger zijn aan de vooroefeningen geen kosten verbonden. Wapens, kleeding en uit rusting worden hem door het'Rijk in bruikleen verstrekt. Voor schoeisel moet de vrijwilliger zelf zorgen. Toestemming van ouders of voogden. Om toegelaten te worden tot de voor- oefeningen moet de adspirant-vrijwii- liger een bewijs van toestemming hebben van hem of haar, die de ouder lijke macht over hem uitoefent. Keuring. Alvorens toegelaten te worden moet de adspirant-vrijwilliger worden gekeurd en geneeskundig ge schikt worden bevonden. Opleiding tot een rang. Vrijwilli- gers van den Landstorm kunnen, als zij gewoon dienstplichtige worden, ook worden aangewezen voor officiers- of onderofficiersopleiding. Hebben zij het bewijs vonrgeoefendheid behaald, dan blijft dit ook voor hen gelden en wordt hun diensttijd toch met 4 maan den verkort. Jongelieden, die door hunne school opleiding, Hooger—, Middelbaar—, M.U L.O. en zij die een hoogeren graad van ontwikkeling bezitten dan dien bereikt bij het doorloopen van de 7e klasse eener lagere school in de termen vallen om later, indien zij bestemd worden voor gewoon dienst, plichtige, in aanmerking te komen voor de officiers- of onderofficiers- opleiding, kunnen bij den Vrijwilligen '-andstórm tot kader worden opgeleid, nlichtingen hieromtrent worden mon deling en schriftelijk op verzoek ver strekt door verschillende Landstorm- commandanten. Ook zij, die reeds tot buitengewoon Volgens de laatste berichten zijn bij de Grieksche parlementsverkiezin gen 228 Venizelisten, 15 royalisten, 3 aanhangers van Kafandaris en één aanhanger van Pangalos gekozen. Venizelos heeft verklaard, dat de Senaatsverkiezingen in Decemberzullen plaats hebben. De verkiezingen voor het presidentschap zullen op de con- stitutioneele wijze en tijd geschieden. De republikeinen behaalden 90 °/0 der zetels. De monarchisten verloren bijna alles Zondag heeft de groote Vlaam- sche bedevaart naar de graven aan den Yser plaats gehad, 't Was een treffende huldeaan de overleden helden. Er waren ongeveer honderdduizend deelnemers. Wederom worden twee vliegers vermist Hassel en Cramer, die van Amerika naar Europa wilden vliegen via Cana, Groenland, IJsland naar Zweden. Het ruiterfeest te Aken. Een Nederlandsch succes. Zaterdag is te Aken het ruiterfeest begonnen, dat de geheele week zal duren. In het jachtspringconcours heeft de ritmeester De Kruiff (Neder land) op Voltigeur den tweeden prijs behaald. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Alhier worden plannen gemaakt om op 31 Aug. a.s. (verjaardag van H.M. de Koningin) de schoolkinderen een feestdag te bereiden. Er zullen kinder spelen worden georganiseerd, terwijl ook een optocht zal worden gehou den waaraan de kinderen kunnen deelnemen met versierde fietsen, enz. Een en ander zal geschieden onder leiding van het onderwijzend personeel der Chr. School alhier. Het belooft alzoo voor de jeugd een prettige dag te worden. Wij wekker, de ingezetenen op hunne medewerking te verleenen waar zulks mogelijk is. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is voornemens a.s. □onderdagavond een concert te geven aan de Nieuwevaart. Onze nieuwe predikant Ds. A. v. Willigen uit Woudrichem zal op Zondag 23 Sept. a.s. zijn Intrede bij de Ned. Herv. gem. alhier doen. Vrijdagavond gaf het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" onder leiding van zijn directeur, den heer A. Christ, aan de school in de Nieuw- straat een goed geslaagd concert, dat door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. De verschillende nummers van het programma werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Aan de van 1 tot 9 September a.s. te Brussel te houden Jaarbeurs zal, naar men ons mededeelt, ook worden deelgenomen door de firma Kerst Oerlemans, schoenfabrikante te dezer plaatse. Naar we vernemen hoopt onze vroegere predikant Ds^ A. Meyers, thans te Hoogeveen, a.s. Zondag zoo-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2