0£ ECHO VU HET ZUIOEI den 2en LANDDAG Ouders EINDER-OPTOCHT BEZOEKT ALLEN te 's-GREVELDUIK-CAPELLE (Hoogevaart) op ZATERDAG 25 AUG. a.s. Aanvang half drie. No. 67. Woensdag 22 Aug. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Aug. 1928. Waalwijks Belang. Arn. Verwiel bestuurslid. In de groote zaal van Musis Sacrum werd Maandagavond 20 Aug. j.l. door „Waalwijks Belang" een algemeene ledenvergadering gehouden. VoorzitterM. A. J. van Liempt. SecretarisJan Tielen. Bij de opening der vergadering heet de voorzitter allen hartelijk welkom, waarna door den secretaris de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen. De notulen geven geen aanleiding tot eenige aanmerking en worden derhalve onveranderd goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot punt 2 der agenda, deelt de voorzitter mede, dat van de heeren Bernard Timmer mans, A. van Schijndel en Jud. Tim mermans bericht van verhindering is ingekomen. 2. Rekening en verantwoording door den penningmeester. De penningmeester, de heer Norb. van Loon, deelt mede dat de ontvang sten hebben bedragen f726.72 de uitgaven f380.37 zoodat er een batig saldo is f 346.35 Door de heeren van Zwol en Spapens worden de boeken en bescheiden van den penningmeester nagezien en na onderzoek in orde bevonden. Onder dankzegging voor 't beheer, wordt hierna aan den penningmeester decharge verleend. De heer Pulles vraagt of het moge lijk is dat voortaan door den penning meester een gespecificeerd verslag wordt uitgebracht. Spr. meent dat het in 't belang der vereeniging kan zijn als de leden weten op welke wijze de gelden worden besteed. De voorzitter stemt met deze opmer king in en zegt dat met het verzoek van den vorigen spreker rekening zal worden gehouden. 3 Verkiezing van een bestuurslid wegens vertrek van den heer D. J.'H. van Tussenbroek. Door den secretaris wordt voor lezing gedaan van een schrijven van den heer Tussenbroek, waarin deze bedankt als bestuurslid van Waalwijks Belang. In genoemd schrijven verklaart de heer van Tussenbroek dat de maandelljksche bestuursvergaderingen bij hem steeds in aangename herin nering zuilen blijven, alsook het vele goede dat door eendrachtig samen werken voor Waalwijk is bereikt. Hij wenscht de vereeniging een langduri gen bloei toe. De voorzitter stelt voor aan den heer van Tussenbroek een dankschrij ven te richten voor de groote toewij ding waarmede hij steeds de zaken van de vereeniging heeft voorgestaan. Al woont de heer van Tussenbroek nu buiten de gemeente, spr. heeft de overtuiging dat zijn hart steeds in Waalwijk zal blijven. Besloten wordt aan den heer van Tussenbroek een woord van erkente lijkheid te richten. Hierna wordt overgegaan tot ver kiezing van een nieuw bestuurslid. De eerste stemming had't volgende resultaatArn. Verwiel 8, H. Aarts 6, J. Spapens 4, van Gent 3, P. van Schijndel 2, L. Hartog 2, W. Eibers 1 C. van Haren 1 en A. van Roessel 1 Waar niemand de volstrekte meer derheid heeft verkregen, vond er een herstemming plaats tusschen Arn Verwiel en H. Aarts. Er werden wederom 28 stemmen uitgebracht, waarvan 17 op den heer Arn. Verwiel en 11 op den heer H Aarts, zoodat de heer Am. Verwie gekozen is. (De heer Verwiel heeft intusschen deze benoeming aanvaard. Red. Echo) 4. Mededeelingen omtrent besluiten in vorige vergadering genomen. De voorzitter zegt dat van he gemeentebestuur de volgende ant woorden zijn ingekomen Vliegende winkels B. en W. zijn geen wettelijke voor schriften bekend, aan de hand waarvan het euvel der vliegende winkels op af doende wijze kan worden bestreden. Verlaagd tarief voor winkels. Aan den directeur van het Electri- citeitsbedrijf zal worden opgedragen te onderzoeken of wijziging van het eiectriciteitstarief, speciaal voor de etalageverlichting, wenschelijk is. (Inmiddels is deze zaak in voor bereiding. Red. Echo). Badhuis. Naar de meening van B. en W. wordt niet een zoodanige behoefte aan een badhuis gevoeld, dat het gemotiveerd zou zijn daarvoor jaarlijks terugkeeren- de financieele offers van de gemeente te vragen. Bussen standplaats v.m. Baardwijk. Aan dit verzoek is bereids voldaan. Ijsbaan „de Lotjes11. Ofschoon B. en W. er geen bezwaar tegen hebben te bevorderen, dat het weiland „De Lotjes" onder bepaalde voorwaarden ter beschikking van een op te richten IJsclub worde gesteld, zijn zij van meening, dat dit terrein niet geschikt is voor een ijsbaan. Boom-aanplanting. Aan de beplanting der wegen schen ken wij onze volle aandacht. Dit kan blijken uit het feit, dat nagenoeg alle wegen, waarover B. en W. het beheer hebben, zijn beplant. Veemarkt. B. en W. zullen overwegen welke maatregelen zijn te nemen om de vee markt te doen herleven. „De Gids". Wanneer een weg zou zijn te vinden voor een nieuwe uitgaaf van den Gids, die minder financieele offers vraagt, zijn B. en W. bereid financieelen steun door de gemeente nader te overwegen. Dan deelt de Voorzitter nog mede: a. dat een bespreking heett plaats gehad met het Gemeentebestuur van Kaatsheuvel, welk College zich in be ginsel bereid verklaarde mede te werken aan de verbetering van den weg naar de Roestelberg. Voor de uitvoering zal binnenkort ter plaatse een onderhoud worden belegd met den wethouder van publieke werken b. dat op verzoek van W. B. de aanvankelijke route voor de nieuwe auto busverbinding Oosterhout-Waal wijk werd gewijzigd, waardoor ook de gemeenten Waspik en Capelle in het verkeersplan konden worden opge nomen c. dat de Kiosk op de Markt weer behoorlijk is opgeknapt en het schil derwerk hiervan bij de leden onder ling is aanbesteed, waarbij als volgt werd ingeschreven: G. Hens f 74.-— W. v. d. Heijden f 109.— en P. Dekkers f 110. Gegund aan G. Hens. Dé kiosk ziet er nu weer keurig uit. Er zijn schilden aangebracht, waarbij de kiosk in de bescherming van het publiek wordt aanbevolen; d. dat de propaganda voor uitbrei ding van het ledental een gunstig resultaat heett gehad. 24 nieuwe leden werden ingeschreven, terwijl 90 leden bereid gevonden werden voor 1 jaar een vrijwillige contributie-verhooging toe te staan, in dit verband mag men den initiatiefnemer, dhr. van Zwol, wel dankbaar zijn. Tegenover de aan winst van nieuwe leden, staat dat er 8 als lid bedankten. e. dat de belangstelling voor de ver eeniging meer dan gewoon is, wat o.a, blijkt uit de vrijwillige inschrij ving in „De Echo van het Zuiden", waardoor f325.— werd ontvangen voor openbare concerten, enz. dat het programma voor het Koninginnefeest is samengesteld en inmiddels in „De Echo van het Zuiden" werd gepubliceerd, doch nog kan worden aangevuld met een z,g. open. baar concert, door de kinderen die aan den Volkszangdag medewerkten g. dat het Bestuur van den Midden stand overweegt bij de Markt een passende versiering aan te brengen h dat door den secretaris in den „Gids voor Schoolreizen" een artikel is geschreven, waardoor de belang stelling van scholen voor Waalwijk en omgeving dit jaar veel grooter is geweest I. dat men aan de aanvragen om een gids van Waalwijk niet meer kan vol doen en de medewerking van het gemeentebestuur is ingeroepen voor de uitgave van een nieuwen gids; en j. dat het bestuur heeft samen- gewerkt met den Middenstandsbond voor wat betreft de samenstelling van het feestprogramma voor deW. W,W. De heer Princen merkt op, dat de turn-optocht niet wordt gehouden door de W.G.V. doch door de cursisten van Lichamelijke Opvoeding. Moge lijk neemt de W. G.V. aan dezen op tocht deel. Spreker zou niet om 7 doch gaarne om 6 uur willen vertrekken vanaf het clublokaal tot Westeinde en dan terug naar Baardwijk om de harmonie „St. Jan" af te halen; men keert dan ge zamenlijk terug waarna „St. Jan" de „W. G. V." naar het plancher kan brengen. Rondvraag. De heer Pulles vraagt in welk sta dium de plannen van 't Operatie kamerfonds zijn gekomen. Met betrekking tot dit „onsterfelijk punt" deelt de Voorzitter mede. dat men van 't plan voor een inrichting van 40 bedden heeft moeten afzien. Inmiddels is de architect gereed ge komen met een nieuw plan, beschei den in opzet, dat niet zulke zware lasten legt op de schouders van het Kerkbestuur. Binnenkort kan verwacht worden een bespreking tusschen kerk en gemeentebestuur, voor 't vinden van een behoorlijke basis voor de finantitele exploitatie van het plan. De heer Spapens vraagt of alle financiën al binnen zijn. De voorzitter antwoordt dat nog enkele toezeggingen van industrieeele ondernemingen moeten worden inge vorderd. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter hierna de vergade ring, onder dankzegging voor de op komst. Wijziging Politieverordening. Aan 't ontwerp-besluit tot wijziging der algemeene plaatselijke politie—ver ordening ontleenen wij het volgende Sociëteit. Artikel 119a. „In een sociëteit, als bedoeld in artikel 119, moeten steeds aanwezig „zijn eene door de handteekening van „tenminste twee leden van het bestuur, „onder bijvoeging van dagteekening, afgesloten lijst van de leden, alsmede „een introductieregister, vermeldende de namen der geïntroduceerden, den „duur waarvoor geïntroduceerd is en den naam van het lid, dat introdu ceert. „De ledenlijst en het introductie- register moeten op eerste aanvrage „ter inzage worden verstrekt aan de „ambtenaren en beambten van politie, belast met de opsporing van de „overtredingen dezer verordening. „Personen die geen lid der sociëteit „of niet geïntroduceerd zijn en niet „zijnde een dame, behoorende tot het „gezin van een der gewone leden der „sociëteit, mogen zich aldaar niet op houden tusschen des nachts 12 uur „en des voormiddags 6 uur. „De bepaling van het derde lid is „niet van toepassing op personen, „wier tegenwoordigheid in de sociëteit „dringend noodzakelijk is. „Voor de naleving van het voorge- „schrevene in het eerste en tweede lid „is aansprakelijk de eigenaar, houder „of beheerder der sociëteit of zijn „vervanger, die tevens mede aanspra kelijk is voor de naleving van het „bepaalde in het derde lid. Radio Artikel 11. Na artikel 181 wordt ingelascht een nieuw Hoofdstuk XXa, „Van de wering van hinder van „geluidinstrumenten." Artikel 181a. „Het is verboden door middel van „een mechanisch bewogen of een „electrisch instrument, waarmede „muziek of de menschelijke stem „kan worden hoorbaar gemaakt, geluid „te maken of te doen maken, hetzij in „de buitenlucht, hetzij in een geheel „of een gedeeltelijk afgesloten ruimte, „wanneer het geluid door openstaande „deuren, vensters of andere afsluitin gen ol door openingen in muren of „wanden of in deuren, vensters of „andere afsluitingen de buitenlucht „kan bereiken. „Dit verbod is niet van toepassing, „wanneer gehandeld wordt krachtens „een algemeene of bijzonder schriite- „lijke vergunning van Burgemeester „en Wethouders en de daaraan ver honden voorwaarden worden nage komen, noch wanneer het verwekte „geluid alleen hoorbaar is in de ge „bouwen eH op de terreinen, in ge bruik bij den bewoner van het pand, „waarin het geluid wordt opgewekt, „en op de aangrenzende wegen. „Het is den gebruiker van een „open terrein of van eene geheel of „gedeeltelijk afgesloten ruimte ver— „boden, toe te laten dat daarop of „daarin in strijd met het bepaalde in „het tweede lid van dit artikel eenig „geluid, op de wijze als in het eerste „lid vermeld, wordt gemaakt. „De overtreding van de bepalingen „van dit artikel is slechts strafbaar bij „herhaling, nadat op verzoek van be langhebbenden door Burgemeester en „Wethouders schriftelijk aan den „bewoner of gebruiker van het ge- houw of terrein, waar het instrument „zich bevindt, is medegedeeld dat het „te verwekken geluid hinderlijk is. „De bewoner of gebruiker van het „gebouw of terrein, waar het instru ment zich bevindt, is in deze aan sprakelijk." Sief van Dongen. Wij geven hierboven het nieuwste portret van Sjef van Dongen, die met kapitein Sora zooveel moed en durf heeft gedemonstreerd met zijn honden- span om de gezellen van generaal Nobile in de Poolstreken op te sporen. Sjef van Dongen komt vandaag in Waalwijk, de geboorteplaats zijner ouders, waar hijzelf zoovele prettige en onbezorgde weken in vacantte ge sleten heeft en waar hij zijne talrijke familieleden komt bezoeken. 't is ons geen wonder dat, naar men ons mededeelt, de jongeman beu is van al dat officieel gedoe en dat hij hier gaarne, zooais vroeger, rustig eenigen tijd komt doorbrengen. Men doet dan ook wijs dit verlangen te eerbiedigen. Dit weerhoudt ons echter niet om hem namens geheel Waalwijk van harte welkom toe te roepen, hem geluk te wenschen met hetgeen hij op zoo schitterende wijze op het terrein der menschlievendheid heeft gepresteerd, met z'n groote daden van moed en onverschrokkenheid, ais een echte stoere Hollander. Wij spreken de hoop uit dat wij in de gelegenheid zullen zijn, hem eens op ongekunstelde wijze van zijn avon turen te hooren verhalen. Laat Uwe Kinderen deelnemen aan den op 1 September, met versierde fiets, sportwagen, bolderwagen, Vlie gende Hollander of i. d. 't Behoeft geen kostbare versiering te zijn, een uiting slechts van de kinderziel, zooals we die telkenjare zien. Laat ze zich direct opgeven. W. B.-YV. W. W. Waalwijks Belang— W. W. W. Programma der feestelijkheden ter gelegenheid van de W. W. W. en het Koninginnefeest. Zaterdag 25 Aug. 63/4 uur: Opening der W. W. W. met een muzikale wandeling door de Harmonie „St. Crispijn", daarna te 8 uur door genoemd corps Concert op de Markt. Programma 1. Granada, Marsch G. Wittman. 2. L'Union fait la force, Ouverture L. Canivez. 3. Soldatenleben, Fantaisie Keler Bela. 4. L'Aurore, Grande Valse de Concert M. J. H. Kessels. 5. Tannhauser, Fantaisie sur l'Opera ae R. Wagner M. J. H. Kessels. 6. Osman Pacha, Pas-redoublé Steenebrugen. Dinsdag 28 Aug. 8 uur: Concert op de Markt door de Harmonie der Jongens—Congregatie Drunen. Vrijdagavond 31 Augustus ten 8 uur: Concert der harmonie St. Crispijn op de markt. Zaterdag 1 September ten 3 uur Kinderoptocht. De route is Bur gemeester van der Kiokkenlaan Stationsstraat, Groote straat. Mr. van Coothstraat. (Aangiften hier voor bij den Secretaris van „Waal wijks Belang" bureau „De Echo", en bij firma Wed. Th. Pulles, Sigarenmagazijn. 5 uur: Gezamenlijk zingen van liede ren van Volkszangdag'' door de schoolkinderen op de Markt. 6 uurConcert der Liedertafel „Oefe ning en vermaak" op de kiosk op de' Markt Uitvoering met koper van „Hollandsch Glorie' van Richard Hol. 6 uur: Défilé der leerlingen van den Rtjkscursus met de W.G.V. bege leid door de harmonie St Jan, door de gemeente. 7'/a uur: Demonstratie der W.G.V. op het plancher op de Markt, opgeluisterd door de harmonie St. Jan. 9 uurGroot Concert door de harmo nie „Concordia" van Loonopzand. Zondag 2 September 8 uur: Sluitingsconcert door de harmonie „St. jan". Door de R.K. Middenstands-veree^ niging zal een straatversiering worden aangebracht. De deelname aan den étalagewtd strijd is nagenoeg algemeen. Voorts verwijzen wij naar het uit voerig programma, dat zal verschijnen in het Winkelweeknummer van a.s. Zaterdag. W. W. W. In ons vorig nummer hebben wij melding gemaakt van ons verstrekte mededeeling dat Dinsdags in de Winkelweek een concert zou worden gegeven door de harmonie „Apollo" van Kaatsheuvel. Dit is niet juist. Het Winkelweek Comité heeft hier voor uitgenoodigd de Harmonie der Jongens-Congregatie te Drunen, de vereeniging die de laatste maanden op 't concours te Boxtel en te Helvoirt zulk een uitbundig succes heeft geoogst. Wij kunnen nog mededeelen dat de harmonie St. Jan gedurende de Winkelweek eveneens een concert heeft aangeboden. R.K. Bewaarschool. Wij vestigen gaarne de aandacht der ouders op achterstaande adver tentie van de Zusters van het St. Theresia gesticht betreffende de aan gifte van kinderen voor de Bewaar school, waarvoor a.s. Maandag tus schen 2 en 4 gelegenheid bestaat. Schuurtje afgebrand. Door nog onbekende oorzaak is van Zaterdag op Zondag een schuurtje afgebrand van den heer van Gorp ie voorm. Besoyen. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist uitbrei ding van den brand te voorkomen. Aanrijding. Doordat de wielreider j. v. d. H. uit Capelle, bij 't passeeren de linkerhoek van de Grootestraat- Mr. van Cooth- traat hield, werd hij aangereden door een autobus van de A.T.O. De fieis werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „MATHA-HARl" de Hollandsche spionne uit den wereld oorlog van 1914, komt a.s. Zaterdag en Zondag in de „Flora-Bioscoop*. (Advert.) jan Grosfeld over den R.K looneelbond. Liefde en idealisme, het dilettanten-iooneel heeft een paedagogtsche taak. Op initiatie! van de Tooneelveree- niging „O. O. G,", lid van den Ned. R.K. TooneelDond", we;d Zondag middag in de concertzaal „de Linde boom* vanwege laatstgenoemden bond een groote propaganda-vergadenng gehouden. Door deTooneelvereeniging „O.O.G." waren aan de besturen van tooneel- vereenigingen uit de Langstraat uit- noodigingen gezonden tot bijwoning dezer vergadering. Velen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Zoo waren afgevaardigden van ver eenigingen uit Geertruidenberg, Waal wijk, v.m. Baardwijk, Drunen, Heus den, Kaatsheuvel, Raamsdonksveer, LoonopZand, Waspik en Nieuwkuijk. De leiding van de vergadering was in handen van den heer H. van Enge len, regisseur van „O.O.G." De Voorzitter opende de vergade ring met den Chr. groet en heette allen welkom, in 't bijzonder den po- pulaiien tooneelschrijver Jan Gros- teld uit Berlicum. De heer Nic. van Gorcum merkt op, dat zich onder de aanwezigen iemand bevindt die van geen enkele tooneelclub lid is. De voorzitter antwoordt dat hem zulks bekend is. De persoon in kwes tie zal echter binnenkort regisseur worden van een door hem alhier op te richten tooneelvereeniging. De heer v. Gorcum licht toe, dat bedoelde persoon een tooneelveree niging wil oprichten ten koste van een andere. Spr. noemt dit sloopers- werk. Een van de aanwezigen merkt op, dat deze kwestie beter bij de rond vraag behandeld kan worden. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer Grosfeld. Causerie Jan Grosfeld. Jan Grosfeld, een sterk idealist waarvan bezieling uitgaat, verklaarde geen „rede" te zullen houden, maar een causerie, een onderlinge be spreking, waarbij over en de weer gedachten kunnen worden uitge wisseld. ik kom hier uit puur idealisme, aldus spr., uit liefde, die geboren werd uit de heerlijke bewustwording dat 't Roomsche tooneel 'n apostolaat is. Het huidige tooneel hangt tusschen bloeien en kwijnen. De „drakentijd" ligt minstens 15 jaren achter ons en toch spelen er nog velen aan den staart van dit beest. Vele vereeni gingen staan nog absoluut vreemd tegenover het moderne tooneel en houden zich krampachtig aan „drake rige" stukken, waarvan het publiek echter beu is. Alleen modernwerk heeft voor onzen tijd en onze men- schen waarachtige waarde. Men staat thans op een basis waarop 't tooneel bloeien kan. De kracht die een vereeniging noodig heeft haalt men niet van de straat, maar is te bereiken door een drachtig samenwerken. Wanneer men lid is van den Ned. R.K. Tooneel- bond, dan gaat men prikkels voelen die de spelers vroeger nooit gekend hebben. De Roomsche tooneelspeler is, zoo hij zijn taak goed opvat, een leeken apostel. Hij moet een man zijn met gevoel en liefde en wars van alle ijdelheid en zelfgenoegzaamheid. De Bond biedt nu zooveel om den speler datgeene bij te brengen wat hij noodig heeft. De competitie is al een groote factor voor de onderlinge ontwikke ling van de spelers. Dan beschikt men over de „Tooneelgids", waarin alle mogelijke voorlichting wordt ge geven. Door middel van den Bond kan men cursussen geven in regie en dramaturgie, men kan ook congressen houden voor de leden. De bond beschikt over een uitge breide bibliotheek en eigen bonds orgaan. De kracht die men van buiten put geeft ook innerlijke kracht. En dat

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5