heeft elk tooneelspeler noodig. Hij moet niet declamatorisch zijn rol op- „zeggen" maar hij moetspelen, werkelijk spelen van binnen uit. Dan komt het geheel op een hooger plan, wat zeer noodig is. De spelers vergeten maar al te vaak dat ze iets schuldig zijn aan het publiek. Men mag het publiek voor zijn geld niet teleurstellen of bedriegen. Er loopen veel serieuze krachten rond die tot een vereeniging zouden toetreden zoo deze wat meer cachet had en nieuw leven. Deze beide punten krijgt men door aansluiting bij den bond. Spr. deelt mede, dat de contributie voor den Bond flO.— per jaar bedraagt, doch in de naaste toekomst wel tot f5.— zal worden teruggebracht. Uitvoerig staat spr. stil bij de taak de levenstaak die op Brabant rust, in 't belang van het Roomsch tooneel in Nederland. Indien alle vereenigingen toetreden stellen zij daardoor een daad van solidariteit, van Kunstzin en Katholiciteit, kórtom een echt Brabantsche daad. Het eindideaal moet zijn dat we in Nederland krijgen één groot Roomsch Tooneelhet groote Roomsche Volkstooneel. Spr. vraagtgeeft gij me de stof en ik zal dat groote lichaam bouwen. Een daverend applaus volgde op de bezielende woorden van den heer Grosfeld, waarvoor de voorzitter dankte. De heer W. Sassen, Geertruiden- berg, verklaarde aangenaam te zijn getroffen door de woorden van den heer Grosfeld. Spr. hoopt, dat zich hier vele vereenigingen zullen aan sluiten en men straks in den Haag kan komen „hier heb je;de Westhoek van Brabant." Spr. geeft zijne vereenigmg „In vriendschap bloeiend" als eerste lid op. Aansluiting ter bevordering voor goed tooneel acht spr. hoog noodig. De menschen moeten meer belangstelling krijgen voor 't tooneel, als tegenhanger van een Haagsche mentaliteit waar het publiek aan de dolle dansen van een negerin eiken avond meer dan f 2000.— offert. (Applaus.) De heer L. Pijnenburg, Drunen, dankte de vereeniging „O.O.G." voor de ontvangen uitnoodiging en bracht hulde aan Jan Grosfeld. Verschillende vragen werden nog gesteld. De heer Grosfeld verklaarde ook dat hij het voor de toekomst mogelijk acht dat het beroepstooneel door di lettantisme wordt vervangen.'t Streven is fn de goede richting en wordt door mannen als Franck Luns, Cor Her mus, prof. Knapen, Dr. Poels, e.a. krachtig gesteund. De heer van Engelen somde nog enkele practische voordeelen op die aangesloten vereenigingen bij den bond genieten- Zoo geniet men extra korting op costumes, kapwerk, enz. De heer Grosfeld verklaarde verder nog, dat de pers door opbouwende en eerlijke critiek zooveel kan doen in 't belang van het tooneel. Vleierij bevordert de ijdelheid en de pers die zich helaas voortdurend daaraan schul dig maakt, noemt spr. de grootste vijand van het dilettantentooneel. Eerlijke en onbevangen critiek vindt spr. steeds opbouwend. Staande de vergadering verklaarden allen zich in principe tot aansluiting bereid. Te ongeveer drie uur werd deze zeer geanimeerde vergadering onder dankzegging gesloten. Nader vernemen wij dat zich ver schillende vereenigingen, waaronder „D.V.S.V." uit Waalwijk, reeds als lid hebben opgegeven. Een kantteekening bij de rede van Jan Grosfeld. Met de warmte en de liefde van een hoog idealist heeft jan Grosfeld j 1. Zondag gesproken over het leeken- apostolaat van den tooneellist. Grosfeld heeft een roeping en waar hij komt straalt zijn geest al vóór de daad. Daar klapt men spontaan voor in z'n handen. Maar dat alleen is niet voldoende. Er moet nu gehandeld worden door en voor de gemeenschap. Wie de causerie van Grosfeld aan- dachtig heeft opgenomen, zal voor zichzelf verrassende waarheden hebben ontdekt, waarvan hij voordien 't bestaan niet kon vermoeden in z'n eng krin getje. Na de scherpe bewustwording van haar taak, die tot een levensfunctie wordt, zal menige tooneelvereeniging niet meer kunnen ontkennen, dat een hergeboorte van het tooneel hard noodig is, wil men zich althans ge plaatst zien in de gelederen van 't moderne Roomsche tooneel. Die uiter lijke en innerlijke vernieuwing isslechts te bereiken indien de dilettanten zich individueel aan 't zuiveringsproces willen onderwerpen. Dan kan er een waarachtig levend volkstooneel gebo-i ren worden. De voorwaarden daartoe zijn toch zoo eenvoudig, maar de meesten zien ze niet. Hier geldt 't woord van Chesterton„de meeste gemeenplaatsen zijn de grootste wijs heden", maar 't is een kwestie van ze te zien. Het spel en de spelers van ons dilettantentooneel kunnen met één slag op een hooger plan gebracht worden, op voorwaarde slechts van een acte van nederigheid. Achter geen enkel spel mag een booze inblazing van ijdelheid of zelfgenoegzaamheid denk baar zijn. De iiefde tot het tooneel en een sterk innerlijke drang moet de levenswekker zijn van het spel van eiken dilettant. Het dilettantisme mag zich wel eens diep bewust worden van de draag wijdte die het tooneel heeft voor een goede volkskunst. Het Duitsche dilettantisme en later het Vlaamsche volk heeft al jaren in gezien de ruime mogelijkheden van een gezegende gemeenschap in'tdrama. Om dit nu aan 't volk levend te maken, om een koppel-teeken tusschen volk en kunst, moet het paedogogisch worden aangevat. Uitdrukkelijk zij er hier nog op ge wezen (al hoewel misschien ten over vloede) dat met „volk" niet uitslui tend wordt bedoeld wat men er in den regel stilzwijgend onder pleegt te verstaan, de arbeidersklasse, 't prole tariaat, maar laat ons zeggen 't mensch- dom in al zijn lagen rijk en arm, de intellectueel en de man van de lage schoolbank. Want wat geeft het als men het gewone volk tot de kunst zal kunnen brengen, wanneer van den anderen kant de z.g. „Standing" zich kan verlustigen in een naakt-kijkspel en nog genoegens kan vinden in de dolle sprongen van een negerin 1 Het is „pikant" zeggen de „heeren" en vergeten dat hun „schoonheidsgevoel" absoluut bot is en hun z.g. „kunst zin" verwekt wordt door bedwelmende prikkels van sexualiteit. „Man fiillt die Absicht, und man ist verstimmt". Daarentegen heeft een goede volks kunst (gemeenschapskunst) een dam op te werpen van ontzaglijke hoogte. Geboeid door bioscoopen en knock- partijen gaat er bovendien over het volk nog de verschrikkelijke gee- sel van sensatie die de innerlijke onrust en leegheid pijnlijk blootlegt. Ons wereldje dat afgestemd is op dezen drieklank: „film, foxtrott en football", is niet met een hand-om draaien te veranderen. We zeiden het reedsde eerste taak voor ons too neel moet zijn, onvoorwaardelijk mede te werken om het volk langs opvoed kundige lijnen te brengen tot een ge zonde volkskunst, Men beginne met den innerlijken opbouw van het individu. De uiter- ijke kracht is slechts bezielend als ze van binnen uit geboren wordt. De veredeling van het individu zal zijn terugslag op de gemeenschap niet missen. Wanneer de tooneelleiders hierover eens wilden mediteeren bij hun ver antwoordelijke taak dan bieden ze de stof om te komen tot den bouw van een groot Roomsch Volkstooneel. Jubileum. Op 1 September a.s. herdenkt de leer J. Blom den dag waarop hij voor 25 jaar zijn aanstelling ontving bij de posterijen. Na eerst 2 jaar te Raamsdonksveer als besteller werkzaam te zijn ge weest werd hij in gelijke functie overgeplaatst naar Waalwijk, Door ijver en nauwe plichtsbetrachting zag de heer Blom zich in 1919 bevorderen tot kantoorknecht, in welke functie hij tot op heden nog werkzaam is, tot groote tevredenheid van zijn superieuren. Het zal den trouwen en hulpvaar digen postbeambte bij zijn jubileum zeker niet aan hartelijke blijken van belangstelling ontbreken. Zooals wij in ons vorig nummer hebben aangekondigd, herdenkt heden de heer Piet v. d. Hoek, meer bekend als Pieter", de dag waarop hij voor 25 aar in dienst trad bij den heer Max Govaerts, waar hij werkzaam was als expeditieknecht, later mede ais kelner en thans als kelner in 't Hotel „de Twee Kolommen" der firma Rietjens en Govaerts. Hedenmorgen werd hij door zijn patroons gecomplimenteerd en met eenige hartelijke woorden een cadeau onder couvert aangeboden. Ook ander zijds mocht hij blijken van belangstel- ing ontvangen, waarbjj wij ons met onze gelukwenschen gaarne aansluiten. „Noord-Braband". Zondag 19 Augustus 1.1. herdacht de leer Jud. Timmermans Wz. de dag, waarop hij voor 70 jaren optrad als directeur der Maatschappij tot Verze kering op hetLeven „Noord-Braband". Z.Ed, is de oudste in functie zijnde directeur van eene Verzekering-Maat schappij in Nederland, mogelijk van welk bedrijf ook. De heer Timmermans is nog steeds, op 93-jarigen leeftijd, van 's morgens ot 's avonds ten kantore der Maat schappij,welk kantoor hij nu gedurende 82 jaren eiken dag heeft bezocht. Hoe de Maatschappij „Noord- Bfoband" onder zijn bestuur is gegroeid van begrafenisfonds tot een der eerste en soliedste levensverzekering-maat schappijen van ons land, behoeven wij hier thans niet te herhalen, dat deden we reeds meermalen en dat is overigens voldoende bekend. Wij laten echter deze gelegenheid niet gaarne voorbij gaan, om den geachten jubilaris bij dit bijzonder, we zeggen ongekend jubileum, geluk te wenschen en daarmee de overige eden der directie en het uitgebreide lersoneel, daarbij in herinnering bren gende wat de heer Timmermans is geweest niet alleen voor deze schit terende onderneming, maar ook voor onze gemeente op zoo verschillend terrein. Eere-comité W.W.W. De volgende personen werden wederom bereid gevonden zitting te nemen in 't Eere-Eomité der W.W.W. E. C. J. Moonen, Burgemeester, Eere-Voorzitter Waalw. Winkelweek. Jos. Meijring, Algemeen Voorzitter van den R K. Middenstandsbond. N. van Riel, Pastoor. 1 W. Eibers, Wethouder. Fr. Smolders,-Wethouder. B. Timmermans—Verschure, Voor zitter van de Kamer van Koophandel. M. A. J. van Liempt, Voorzitter van Waalwijks Belang. J. Buijs, Oud-Adviseur der Hanze. Frans Passier, Voorzitter der R.K. Werklieden vereeniging. Jan van Loon, Voorzitter Christel. Boerenbond, Afdeeling Waalwijk. J A. J. van Heijst, Oud-Burgemeester van Baardwijk. Nieuwe zaak. Naar men ons mededeelt heeft de heer Jos. de Folter aangekocht het pand Grootestraat nabij de Markt, thans bewoond door den heer Löwenthal. Hij zal daarheen zijn stoffeerderij en zadelmakerij overbrengen en aan zijn tegenwoordig bedrijf eene uitgebreide meubelzaak toevoegen. Beplanting Winterdijk. Zooals bekend werd destijds door Waalwijks Belang bij het gemeente bestuur gewezen op de wenschelijk- heid tot beplanting van den Winterdijk te v.m. Baardwijk. Aangezien de Win terdijk aldaar in onderhoud en beheer berust bij het Waterschap „de Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk" heb ben B. en W. zich tot het Dagel. Bestuur van genoemd waterschap ge richt om toestemming tot het planten van boomep op den Winterdijk. Thans vernemen wij, dat genoemd Polderbestuur tegen aanplanting geen bezwaar heeft, als die, zoowel als 't onderhoud, geschiedt op kosten der gemeente en de aan te planten boomen eigendom worden van het waterschap, dat zich ook het recht behouden wil om de boomen bij voldoende dikte publiek te verkoopen, zonder verplichting voor nieuwe aan- planting. Het komt ons voor dat dergelijke voorwaarden wel niet door het ge meentebestuur zullen worden geaccep teerd. Plotseling sterfgeval. Wederom had in onze gemeente een plotseling sterfgeval plaats. Mej. v. d. W. wonende Putstraat alhier voelde zich Maandagnacht plot seling onwel. In allerijl werd naar den geneesheer gezonden, maar voor deze ter plaatse kwam, was zij reeds overleden, een bloeduitstorting had een einde gemaakt aan dft betrekke lijk jeugdige leven van de moeder van een groot gezin. Biljarttournooi „Amusement" De biljartvereniging „Amusement" gevestigd bij den heer Nic. v. Loon, jeeft een biljart-tournooi dat aanvangt op Zondag 16 September a.s. Er zal gespeeld worden met drie- allen in de le en 2e afdeeling. De vereenigingen die „Amusement" de grootste nederlaag toebrengen ont- vangen f 15.— en f 10.— respectievelijk n de le en de 2e afdeeling. Als attractie is aan dit tournooi verbonden een spel met zes ballen. De speler die de hoogste serie maakt ontvangt f 10.— Voorts wordt er nog een barakspel gegeven, waarvoor eveneens een prijs van f 10.— beschikbaar is gesteld. Biljartsport. De uitslag van den wedstrijd bij den heer Nic. van Loon tusschen Amicitia" uit Dordrecht en „Amuse- ment" alhier is: Amicitia. Amusement. Berentempel 100 Trots 55 Mulder 100 v. d Linden 44 Sevens 100 Reus 97 Bijl 100 v. Rooij 56 Bozua 37 Verhagen 100 537 418 zoodat de beker en de kunstvoor werpen naar Dordrecht verhuisden. Hoogste serie Bijl 33. Uitgifte. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt is vanaf 21 Augustus j.l. de inschrijving open gesteld op de 5 pCt. le hypothecaire 15—jarige Obligatieleening groot f 1.000 000.— ten laste van de ver eeniging der Broeders Van Liefde te Venray en Stratum (gem. Eindhoven.) Stukken worden uitgegeven van f 1000.—f500,- en f 100.tot een koers van 100 pCt. De inschrijving is opengesteld bij de Ned. Landbouwbank, te Amsterdam en Lentjes en Drossaerts te 's Bosch alwaar ook prospectus en inlichtingen worden verstrekt. Congres van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Te 's-Hertogenbosch werd Dinsdag avond het congres ingeleid van voormelden bond onder voorzitter— NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 21 Aug. '28. Patronaat. Zondagavond gaf de Tooneelver eeniging „St. Christophorus" in het Patronaat „St.Jan" haar 2e tooneeluit- voering van 't groote drama „Gerald de Kruisridder" van den ZeerEerw Heer M. 't Hoen Pr. De Eerw. Directeur van 't Patronaat Kap. Goyaarts sprak een welkom aan de aanwezigen, speciaal aan de be langstellenden van buiten en de pers. Hij bracht een woord van hulde aan den regisseur, den heer P. Kemmeren, voor de vele opofferingen, die de regie en het decor van hem vergden, aan de acteurs voor den ijver en de toewij ding bij de repetitie's betoond, aan den grimeur, den heer F. de Waal, voor zijn kunstig werk. Het spel verliep, evenals Woensdag, in een vlot tempo, dat de overtuiging gaf, dat er gewerkt is. Vooral in dictie en gebaar is veel gewonnen. Men krijgt den indruk, dat het tooneel met ernst beoefend wordt en de leiding in goede handen is. Natuurlijk zijn nog niet alle spelers artisten en Is het spel nog voor verbetering vatbaar, doch daartegenover staat, dat we hier te doen hebben met jongens die nog aan 't begin van hun loopbaan staan en nog gevormd en geschoold moeten worden. De 4—stemmige liederen schap van den heer Ramman uit Helder. De leden werden met hunne dames officieel ten stadhuize ontvan gen. Met aan het hoofd den voorzitter der afd. Noord—Brabant, den heer van Eggelen, burgemeester van Heus. den, was de afdeeling dezer provincie in grooten getale vertegenwoordigd. Het Kon. Muziekkorps van Goulmy en Baar bracht den leden aan het stadhuis een serenade. De avond werd verder doorgebracht in gezellig samenzijn aan den „ijzeren Man" onder Vught. Heden. Woensdag, wordt in bet Concertgebouw de groote congres vergadering gehouden. Openluchttheater Oisterwijk N.B De Pastoor van Neuvillette Voor de vierde maal ging Zondag te Oisterwijk „De Pastoor van Neuvil lette". Vanaf drie uur trok een stroom van bezoekers het theater binnen en een halt uur, voordat de opvoering aanving was het bosch weer totaal uitverkocht. Meer dan 200 bezoekers moesten zich tevreden stellen met 'n ligplaats aan de kanten van 't Ratte- ven daar alle banken overbezet waren. Vlot werd er gespeeld en vooral de Pastoor en Valérie werden luide toegejuicht. A.s. Zondag 26 Augustus om 4 uur zal de laatste voorstelling plaats hebben. Na afloop daarvan zal Kape laan van Riel omstreeks 6 uur de spelers huldigen, DRUNEN. Zondagmiddag hield de Fabrieksarbeidersbond „St. Wille— brorders" een vergadering, alwaar de heer Passier uit Waalwijk optrad als spreker. Deze hield een breede propaganda- rede voor den Bond en wees op tal van sociale- en economische mistoe standen, die alleen door de organi satie uit den weg geruimd kunnen worden. Spr. spoorde krachtig aan om lid te worden van den vakbond. Op 6 Sept. a.s. hoopt Ds. v. d. Vlugt, Predikant van de Ned. Herv. Kerk te Veenhuizen bij Assen, voor heen te Drunen, zijn 25 jarig ambts jubileum te herdenken. Het zal hem op dien dag aan belangstelling niet ontbreken. Door de Handboogschutterij De Wet's Zonen" zal op Zondag 26 Aug. een prijsverschieting worden gehouden, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar zijn gesteld. Door den Oranjebond van de Handboogschutterijen, zal een groot Bondsconcours worden gehouden op Zondag 2 Sept. a.s. op de doelen van „Victoria" bij den heer J. Klerks te Elshout, waaraan ook de Hand boogschutterijen „Constantia" en „De Wet's Zonen" zullen deelnemen. A.s. Zondag vertrekt de Drunen- sche Processie naar Ulicoten, alsdan zaï voor de pelgrims de H. Mis worden opgedragen om half zes, waarna omstreeks hals zeven de autobus zal vertrekken. De processie wordt opgeluisterd door enkele leden der harmonie der Jongens-Congregatie. LOONOPZAND. Op het solisten concours Zondag te Goirle gehouden door de harmonie „Oefening en Uitspanning" behaalden om. prijzen: W. v. Iersel, 2e afd. clarinet 2e pr. F. v. Tilburg. Eere-afd.piston, 2e pr. M. Brands, 2e afd. Cor mi b. le pr. L. Brands, 2e afd. baryton, le pr. A. Dankers. afd uitm. sax. alt. le pr, met lof; C. v. d Nieuwenhuizen, eere- afd, clarinet le pr. met lof. Kwartet: C. v. d. Nieuwenhuizen, clarinet A. Dankers, sax alt, C Dan kers sax. tenor, M. v. Hoven, eere afd. le pr. Voorts zijn nog eere prijzen verdiend doorafd. uitm. D. Dankers eere afd. C v. d. Nieuwenhuizen. Een schitterend succes dus. voor afwisselmg-tusschen de bedrijven onder directie van Kap. Goyaarts ge zongen, gaven mede blijk, dat ook deze kunst met toewijding beoefend wordt. De heer A.Nouwens vulde de pauze niet onverdienstelijk met piano-muziek aan. Aanrijding. Zondagavond om 10 uur kwam de heer F. W. nabij Tilburg met zijn motor, met den heer A. B. op duo zitting, in botsing met de auto van den heer C. S. uit Tilburg. De heer W. bekwam een ernstige hoofdwonde en eenige beenwonden, de heer Br. kwam met een knieblessure vrij. Dr. Smals uit Loonopzand legde het eerste verband, waarna W. met den auto van den G. G. D naar Kaatsheuvel ge bracht werd. De toestand Is thans veel verbeterd. De auto werd ernstig beschadigd, de motor zoo goed als verbrijzeld. Slag van een paard. J. F., wonende in de Vaartstr. alhier kreeg hedenmorgen om 9 uur van zijn paard een slag tegen het been, waar. door een bloedende wonde ontstond. Dr. Both verleende de eerste hulp. F. klaagt over hevige pijnen. Aanbesteding van een dubbel woonhuis voor reke ning van de heeren H. Vesters en R. Sips onder leiding van architect H.J. v. d. Heuvel. Uitslag Metselpost Timmerp. Massa L. Luxemburg, Kaatsheuvel f 3470 H. A: Molenschot Kaatsheuvel {3495 S. Pepping, Kaatsh. W. H. Willems, Capelle-Nieuwevaart C. Michaël, Vrijh.-Capelle F. Engel, Tilburg f3645 f3175 F. v. d. Heuvel, f3480 f6573 f5865 f6625 f6820 AGENDA'S. WAALWIJK. Woensdag 81/B uur repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Donderdag 8 uur repetitie Tavenu. Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag8'/2uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Zaterdag 3'/2 uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. GEMENGD NIEUWS. Wervelstorm in Minnesota. Zondagavond is de staat Minnesota door een wervelstorm geteisterd. Voor zoover men tot dusver weet. zijn er vier dooden, veertig gewonden en een zeer groote materieele schade. Men spreekt van een millioen dollar. Veertien zeelieden verdronken. Te Panama is gisteren het stoom schip William Mc. Kinley aangekomen dat door een storm zware averij had gekregen en 14 koppen van de beman ning verloren had. De 14 matrozen waren op het dek bezig de losgeraak te deklading weer eenigszins in orde te brengen, toen zij door een hoogen golf getroffen werden, die hen allen van 't. dek weg spoelde. Het was onmogelijk een boot uit te zetten, zoodat zij allen verdronken zijn. Ladders" m kousen. Een uitvinding, welke voor de vrou wen een belangrijke besparing betee- kent, n.l. het repareeren van z.g.n. „ladders" in zijden kousen, werd dooi de Gotham Silk Hoskvry Inc. aange kocht. Deze maatschappij zal de uitvinding exploiteeren door middel van filialen, die volgens 't „Ready-while-you-wait"- systeem zullen werken. Voorloopig zal men de exploitatie alleen in de Ver. Staten ter hand nemen, doch later zul len in Europa eveneens afdeelingen worden geopend. Twee broers, die een jaar of vijf ge leden een bezoek brachten aan de fa brieken der Gotham Co. en van den directeur hoorden, dat zijden kousen, waarin „ladders" vielen, niet te her stellen waren, hebben na jarenlange proefnemingen een middel om ze te herstellen gevonden. Beiden werd l.OOO.OOft dollar voor hun uitvinding aangeboden, doch zij gaven er de voor keur aan, in de winsten welke de Gotham Co. er mee zal behalen, te dee- len. Aan den Frieschen straatweg te Groningen is het 6-jarig meisje A. v. d. L. wonende aan de Tweede Spoor straat aldaar, door een vrachtauto van de Zuivelfabriek te Briltil overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks drie uur was de 47-jarige bootwerker M. B. be zig op een lichter, welke gemeerd aan het etablissement van de Hollandsche Stoombootmaatschappij aan de Han- delskede te Amsterdam lag. Door tot nu toe onbekende oorzaak viel plotse ling de hijsch van de kraan naar be neden en kwam terecht op het hoofd van den bootwerker. De man werd doodelijk getroffen en overleed bijna onmiddellijk. Het lijk werd per auto van den G.G.D. vervoerd. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft 7 r

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6