Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte fiozen. i Éi purol PUROL FEUILLETCH1 NUMMER 09. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 192S. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De groote gebeurtenis. Gisteren heeft te Parijs de onder- teekening plaats gehad van het z.g.n. Kellogg-pact door vertegenwoordigers van verschillende mogendheden. Het Kellogg-pact is een overeen komst voorgesteld door den Minister van Buitenlandsche Zaken der Ver- eenigde Staten Kellogg, waarbij de onderteekenaars plechtig verklaren den oorlog te zullen uitsluiten en dat geschillen of conflicten, van welken aard of oorsprong ook, uitsluitend door vreedzame middelen moeten worden opgelost. Dit pact is onderteekend door Duitschland, Amerika. Frankrijk, Enge land, België, Italië, Japan, Polen, TjechoSlowakye. Dit geschiedde met groote plechtig held, waarna Briand eene schitterende rede hield. Voor Duitschland teekende Strese- ir.cn, die speciaal daarvoor naar Parijs was gekomen en door 't volk zeer enthousiast werd begroet met kreten .Leve Streseman, Leve de vrede". Na 1871 kwam geen Duitsch Minister van Buitenlandsche Zaken nafcr Parijs. Wij mogen in deze gebeurtenis weer een belofte zien voor de toe komst, voor den wereldvrede. En er zullen er teiecht zijn, die zeggen, wat beteekent zoo'n onder- teekening. De onderteekening moet het niet doen, maar de geest die vaardig wordt over de wereld, die zal ten slotte het groote doel bereiken. De geest wordt vaardig, de uiting daarvan vindt men weer opnieuw in de onderteekening van het pact te Parijs, dat naar wij hopen spoedig door alle mogendheden der wereld zal worden gevolgd. Maar er moeten uit dien geest daden volgen. De gesloten verdragen uitgevoerd en daaruit de oorlogsgeest verwijderd, de tolmuren die overal belemmeringen zijn en steenen des aanstoots verdwijnen, de bewapening overal beperkt, niet in een enkel land om te komen tot ontwapening alom. We hopen weer opnieuw al is deze hoop vermengd met een beetje pessimisme, als men de wereld, ook na deze pact-teekening eens aankijkt. Zie slechts naar Italië, naar Rusland, naar België, naar Japan en Amerika, GEMEENTERAAD. EETHEN. Onder Voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Brune vergaderde de Raad dezer ge meente gisterenmorgen ten raadhuize. Afwezig wegens ziekte het lid Donker. De Voorzitter opent de vergadering waarna de Secretaris het gebeds formulier voorleest. De notulen tie'' vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1927. Namens de Commissie van Onder zoek deelt de heer Lankhaar mede, dat 'tder Commissie bij 't nazien der rekening gebleken is, dat drie per sonen nog achterstallige straatbelasting moeten betalen, over 4 en 2 en 1 jaar, respectievelijk f6,l8, f2,16 en f7.68 per jaar. De Voorzitter antwoordt dat reeds al het mogelijke is gedaan om de achterstallige bedragen binnen te krijgen, maar nog zonder resultaat. Spr. zegt dat men tot achtervolging zal moeten overgaan. Hierna werd de rekening overeen- komstig vastgesteld. Aanbieding begrooting 1929. De gewone dienst sluit in ont. vangsten en uitgaven met een gelijk bedrag van f 84,379,26 en de kapitaal- dienst met f 17,457,53. De begrooting wordt voor de leden ter visie gelegd en voor onderzoek gesteld In handen van de Commissie bestaande uit de leden Vos en Lank haar. Verzoek om onttlag van het Hoofd der School te Eethen. Besloten wordt aan den heer A. Platteeuw, in verband met zijne benoeming tot Hoofd der School te Poortvliet, onder dankzegging eervol ontslag te verleenen. Voorstel tot h*t aangaan van een kasgeldleening. De Voorzitter zegt dat f 2600 is opgenomen tegen 5 pCt., welk bedrag inmiddels ook wel is afgelost. Een en ander v as een administra tieve maatregel. De Raad geeft hieraan zijn goed keuring. Voorstel tot het aangaan van een geldleening voor aanschaffing brand spuiten. Besloten wordt een leening aan te gaan van f600, tegen 5 pCt. af te lossen in 5 jaar. Rondvraag. Het lid Vos merkt op dat de zuiger van de brandspuit te Babi- loniënbroek stuk is. De Voorzitter zegt verbetering toe. Hierna sloot de Voorzitter de open- bare vergadering. BINNENLAND. INDUSTRIEPLANNEN ROOSENDAAL De Commissie van onderzoek (secre taris en controleur gemeente-financiën) zoowel als B. en W. adviseerden den raad niet in te gaan op het verzoek om een voorschot van 1 millioen tot stich ting van cenige industrieën te Roosen daal. De raad nam ten slolte z. h. s. het voorstel-Valkenburg aan cn verzocht liet college van B. cn W. in de eerstvol gende raadsvergadering met een nader advies omtrent de zekerheidsstelling van het renteloos voorschot te willen verschijnen, waartoe het zich ilesge- wenscht zou kunnen doen voorlichten door een nationaal ol internationaal erkend onderlegd jurist. De burgemeester zeide nog, dat, als hij niet afwezig ware geweest, B. en W. niet zulk een commissie van onder zoek zouden hebben benoemd. NEDERLAND EN HET ANTI OORLOGSVERDRAG. De Amerikaansche legatie heeft den Nederlandschen minister van buiten landsche zaken, jhr. I7. Beelaerts van Blokland, een brief doen toekomen, waarin zij mededeel ing doet van het feit, dat verscheidene regeeringen eer gisteren te Parijs een verdrag hebben onderteekend, waarhij zij op zich ne men den oorlog te verzaken als middel van nationale politiek in hun onder linge betrekkingen en te zullen trach ten uitsluitend langs vredelievenden weg de oplossing te zoeken van alle meeningsverschillen, welke tusschen hen mochten rijzen. De brief geeft dan een overzicht van de totstandkoming van het verdrag en den inhoud daar van. Hierop volgt de kennisgeving dat landen, die zich bij het verdrag willen aansluiten, dit kunnen doen en zich daartoe kunnen bedienen van de be middeling der Amerikaansche regee— ring. NAAR GENèVE. De Minister van Buitenlandsche Za ken is heden naar Genève vertrokken ter bijwoning vap, de Volkenbondsver gadering. DE R.K. SIGARENFABRIKANTEN AANVAARDEN ARBITRAGE. Naar aanleiding van het voorstel van de katholieken en christelijken tabaks, bewerkersbond om 't hangende geschil aan een scheidsgerecht te onderwerpen, heeft de algemeene ledenvergadering van de Ned. R. K. Vereeniging van Si garenfabrikanten, gehouden te Eind hoven, en motie aangenomen met het besluit ter bevordering en tot handha ving van den bedrijfsvrede de gevraag de arbitrage onvoorwaardelijk te aan vaarden en de andere partijen uit te noodigen zich hij de arbitrage aan te sluiten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Doorzitten Stukloopen HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. De Koninklijke Familie brengt heden en morgen een bezoek aan de provincie Drente, welk bezoek er geheel op ge richt is een indruk te krijgen van den arbeid, die verricht wordt voor den 78. De oogen strak op liem gevestigd, de hadden gevouwen, zoo zat Iris daar de jonge ziel vervuld van een ongekend gevoel, zooals zij dat dikwijls had ge had, wanneer zij het portret harer moe der in den witten etui bekeek, met dit verschil, dat het nu niet zoo verlam mend en pijnlijk op haar gestel werkte als vroeger. Zij gevoelde zich gesterkt door het bijzijn van haar echtgenoot. En in de deur stond Sigrid, met de ar men over elkander en met een blik, waarin toorn en verachting, smart en wanhoop te lezen stonden. „Toen ik haar, die hier rust, voor de eerste maal zag", begon Hochwald eerst zacht, toen met meer warmte in zijn toon, „toen ik haar voor de eerste maal zag, toen was jij Iris nog maar eenige maanden oud en zij, zij droeg den krans van witte rozen in het haar, waarmede zij afgebeeld is op het por tret, dat je pleegvader je schonk. „Ik zie haar nog voor mij, toen zij zoo binnenkwam in de halfverlichte kamer, waarin ik tegenover je vader zat het was mijn eerste bezoek, want de familie Ravensberg was pas van buiten gekomen om haar winterverblijf in de residentie te betrekken, en ik was officier geworden, nadat ik de universiteit had verlaten kortom, je vader had mij ontvangen, juist toen hij klaar stond, om naar een groot feest te gaan, waarvoor zijn vrouw nog aait haar toilet bezig was. Je hebt pre cies zijn oogen, Iris, sprekend zijn in- nemend voorkomen, hetzelfde zonnige vroolijke karakter, zijn liefderijk hart en wat in zijn karakter als fout i neenals g<J)rek kou gelden heeft aan jou vrouwelijk wezen misschien juist die betoovering gegeven, die in j mijn leven als een zonnestraal viel. Wij zaten en praatten en vonden, dat wij in vele betrekkingen tot elkander ston den, en toen ging de deur open en je moeder kwam binnen, stralend van schoonheid, jeugd en levenslust ver blindend mijne twintigjarige oogen, 'n echte Erlenstein, juist als Sigrid maar nog schooner. Je vader, Iris, stelde mij aan haar voor doch te midden van zijn levendig, opgeruimd gesprek overviel hem toen iels vreemds. Hij werd doodsbleek en kon niet ver der praten, en als door angst en vrees overvallen, wees hij op het schoone hoofd zijner vrouw. „De witte rozen", stamelde hij, „hoe durf je het wagen met de witte rozen van Ravensberg den spot te drijven". „Zij antwoordde luchtigjes, maar T was te veel voor Karei von Ravens berg; schijnbaar diep ontroerd, ging hij haastig heen, zonder verder naar mij om te kijken. >,Toen wij alleen waren, lachte zij. Zij noodigde mij uit hij den schoor steen vóór haar plaats te nemen, want het was nog tijds genoeg, voor zij heen ging, en terwijl wij daar zaten en ik de liefelijke verschijning letterlijk ver slond met mijne blikken, vertelde zij mij de legende van de witte rozen van Ravensberg, juist zooals ze ons on- langs boven op liet zeeterras werd ver teld. En zij praatte spottend over bet. belachelijk bijgeloof van haar echtge- noot en zijn „middeleeuwsche denk-1 beelden", die zij, zooals zij zeide, hem wel spoedig uit het. hoofd zou zetten. ,.Wat zij zeide betooverde mij toen reeds geheel, en het viel mij niet in, om de mate harer liefde tot haar echt genoot na te gaan. Daar ik tot het zelfde feest dien avond was uitgehoo- j digd, zag ik haar nog uren lang, met den witten krans van rozen om liet hoofd, dansen, lachen en zoo gracieus praten, als zij dat alleen kon. „Maar ik zag ook haar echtgenoot» ik moest hem wel zienstil en in zich gekeerd stond hij daar en zijn oogen volgden zijne schoone vrouw, merk waardig treurige oogen, zooals mij dat toen, niettegenstaande mijn eigen over moedige zorgeloosheid, opviel. „En een tweede teoken had mij op dien avond moeten waarschuwen. Ik stond er hij toen eene oudere dame I haar aansprak en naar haar kind vroeg. Haar antwoord zij hoopte dat het de kleine sehreeuwieelijk heel goed ging, Zou mij van elke andere moe der 'met afkeer hebben vervuld, maar zij lachte daarbij zoo bekoorlijk en ver zekerde in één adem- dat kleine kin deren verschrikkelijk lastig waren maar, Goddank, waren er kindermei den, gouvernantes, pensions en zooveel andere nuttige uitvindingen der be schaving. Maar de oude dame scheen dit antwoord in het geheel niet te be vallen. Zij keek de schoone jonge vrouw van top tot teen aan en zeide „Nu, lieve barones, misschien ont kiemt er nog wel eens uit. de tranen van uw kind een ongezaaid bloempje, dat opgroeit tot in den hemel en uw voorspraak wordt hij God ik hoop liet voor u." Waarom ik juist deze twee trek ken aanhaal? O, ik was toen evenals zij boos op de oude dame, die op een feest, aan de meest gevierde schoonheid dat durfde zoggen. „Nu, en verder? Ik werd een trouwe gast in het huis Ravensberg, welks meesteres mij zoo betooverd had- dat ik aan niets anders dacht dan aan haar. Toen reeds dweepte ik met haar, zooals men slechts op 20-jarigen leof- tijd met iemand dwepen kan. En toen kwamen er dagen, waarop zij er mij eerst bedekt op wees en later openlijk bekende, dat zij haar echtgenoot hare hand niet uit liefde had geschonken, en toen ik haar eens bij die gelegenheid de hand warmer drukte en vuriger kuste dan ooit te voren, toen keek zij mij aan en sloeg hare armen om mijn hals, om ze dadelijk weer los te laten en met de handen voor «le oogen uit de kamer te vluchten. „Toen overviel mij een doodelijke schrik, de oogen gingen mij open en ik zag in. dat, hoewel mijn hart steeds heftiger voor haar klopte- ik eerslialve verplicht was haar te mijden. „Een paar dagen later ontmoeten wij elkander in gezelschap en zij zeide mij, dat zij begreep waarom ik weg bleef. Wij stonden bij die gelegenheid in een klein kabinet voor een geschil derd landschap voorstellende een zonsondergang, met zijn rooden ouheil- spellenden gloed, waarboven zware on weerswolken hingen, hij een poel, die zwart en groezelig den voorgrond vorm de, lag een ruiter, die verslagen was in den dertigjarigen oorlog. Ik zou van dit landschap nog elk stukje kunnen beschrijven, zoo duidelijk doel liet zieli vandaag nog aan mijne oogen voor. En naast, mij stond Maria Ravensberg en keek mij smeekend aan mot hare mooie gevaarlijke oogen. Toen zij mij had ge zegd dat zij begreep, waarom ik haar ontweek, kon ik niet anders zeggen, dan „Ik dank u", en toen zwegen wij beiden. Na eenigen tijd verbrak zij de pijnlijke ptilte. „Wat moet daarvan worden? Moeten wij beiden ongelukkig zijn?". En toen ik zeide „Zoo wil het onze eer", toen zeide zij bijna snikkend „O Marcellus, Marcellus, je hebt mij niet lief". Hoe mij toen bet hart in den boezem klopte! Mfeiar ik was toch nog zoozeer meester over mijzelven, dat ik haar ant woorden kon „Omdat ik u niet liefhebben mag, Maria „En wanneer ik vrij was?" vroeg zij mij buiten adem. ,.Dan, ja dan ach waartoe zal ik zeggen, wat ik haar hij het landschap met «le htoedroode kleur der onder gaande zon toefluisterde. En toch, wan neer ik er goed over nadenk, dan blijft er tenslotte van al deze woorden niets over, dan dat liet mij, den 20-jarigen jonkman, vleide en mij de zinnen op 'hol bracht, dat zij. de meest gevierde schoonheid van onze kringen- mij zoo duidelijk zeide, hoezeer zij mij liet had. (Wordt vervolgd). He Echo van het Zuiden, Waalwytscbe en Langstraatsehe Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden, 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. va» „DB BOHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Duitsch ran IUFKMINA VON ADLKBSFELD-BALLESTREM. PrtJs der Adverteatlën 20 eent per regelminimum 1.50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur lu ous bezit zijn.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1