RONDBREIMACHINES „HOLLAND J. A. VOGEL GERARD HOLLAND Rondbreimachine HOLLAND Snellestraat 5-7 Oen Bosch. Schoolstraat Oosterbeek. No. 70. Zaterdag 1 Sept. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Uitbreiding van bet electriscl» net. De kermis verzet. Onder voorzitterschap van den Edel- aclitbaren Heer Burgemeester Mr. H. Loeff. vergaderde de Raad gisteravond ten Kaadhnize. Afwezig het lid Pijnenburg. Van de zijde der schoenfabrikanten was er veel belangstelling in verband met punt 8 der agenda (de kermis niet meer vóór Pinksteren te doen aanvan gen) De Voorz. opende de vergadering met den Chr. groet en stelde aan de orde een verzoek van de bewoners nabij de tramremise om aldaar uitbreiding van het electriciteitsnet voor straat- en woningverlichting. Voorz. B. en W. stellen voor om dit schrijven -aan de P.N.E.M. te zenden en kostenopgave te vragen. Dan kan nen we beoordeelen of aldaar uitbrei ding van het net mogelijk is. Zou het vanaf den Wolfshoek moeten komen, dan zou men een ondergrondsche ka bel moeten leggen onder den spoorweg en dat wordt kostbaar. Bovendien is de afstand nogal groot en zijn er maar weinigen die stroom willen afnemen. A. v. d. Wiel. Wanneer ze zich alle maal wilden aansluiten, dan zou het toch wel gaan. v. Drunen. Denkt U dat de kosten groot zijn? In Nienwkuik heb ik ge zien, dat men ook de kabel onder de lijn heeft gelegd. Voorz. Ik heb er vroeger al eens met iemand van de P.N.E.M. over gespro ken en die dacht toen, dat het duur was. Maar we zullen twee opgaven vra gen, van een omlergrondsch en een bovenaardsch leidingnet. Vanaf de Wolfshoek naar de Remise is nogal ver en zal misschien te veel stroomverlies geven. v. Drunen. Als het niet schadelijk is, zou ik de stroom van Drunen doen be trekken- want ik geloof dat Elshout duurder is. De Voorz. beaamt dit. v. Drunen. Zouden we dan ook nog verder in de Wolfshoek stroom kunnen leveren? Voorz. De afstand is te ver, waar door we te veel stroom zouden verlie zen. Dat is slechts te ondervangen door het bouwen van een tusschen- transformator en dat wordt nogal duur. Muskens. Als nu komend jaar de stroomprijs op 30 cent komt, dan zul len zich misschien wel meer meuschen aansluiten. W. v. d. Wiel. Komen er nog kosten o]) als we aan de P.N.E.M. een kosten- begrooting vragen? Voorz. Neen. W. v. d. Wiel. Ik geloof niet dat. de mensehen daar zoo gemakkelijk zullen aansluiten. Ze verdienen niet 1e veel en de huren zijn nogal hoog. Besloten, wordt aan de P.N.E.M. een kostenopgave te vragen. Op 't verzoek van 't hoofd der school om in de school een electrische licht installatie aan te brengen, wordt gun- stig beschikt. De volgende punten worden gecom bineerd behandeld. 2. Vaststelling rekening G.E.B. dienst 1927. 3. Voorloopige vaststelling gemeen terekening dienst 1927. 4. Goedkeuring rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1927. Het lid Muskens maakt een aanmer king met. betrekking tot de rekening van Krieger. Voorz. Er wordt elk jaar een klein bedrag uitgetrokken voor de Mare chaussee en rijksveldwachters die hier met de kermis onze politie assistentie komen verleenen. Die menschen zijn 'n geheelen dag hier en moeten dan iets gebruiken. Muskens. Daar is niets op tegen, maar was het dan niet beter dat dooi de leveranciers de rekening wordt in gediend. Voorz. Dat gebeurde vroeger wel, maar nu krijgt de politie een vaste ver goeding. A. v. d. Wiel. Dat is ook veel beter. Voorz. Het. is gedaan op verzoek van de betrokkenen. Namens de commissie van onder zoek deelt. het. lid van Bladel mede, dat de rekeningen in orde zijn bevon den. 5. Aanbieding Gemeentebegrooting dienst 1929. G. Aanbieding begrooting van het G.E.B. voor 1929. 7. Aanbieding begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1929. De Voorz. zegt, dat hij van de ge meente-begrooting een paar afschrif ten zal laten maken, om ze onder de leden te doen circuleeren. De andere begrootingen worden ten raadhuize ter inzage gelegd. 8. Verzoek van de schoenfabrikan ten om de kermis niet meer te doen aanvangen vóór Pinksteren, daar zij thans door de kermis nadeeligen in vloed ondervinden op den goeden gang van het bedrijf. Zij verklaren voorts dat alle orders welke na Paschen binnenkomen vóór Pinksteren afgeleverd moeten worden. Bij niet nakoming hiervan worden dik wijls orders geannuleerd en relaties verbroken. Vodorz. Dit adres werd door alle schoenfabrikaten uit Drunen ondertee kend. En aangezien de schoenindustrie de hoofd industrie van Drunen gewor den is, moet dit. adres inderdaad met ernst onder 't oog worden gezien. Wij gelooven gaarne, dat de schoenfabri kanten door de kermisweek nadeel on dervinden. Het beste is, dat. de Raad zich uitspreekt of de kermis al dan niet wordt verzet. Kan de Raad besluiten om de kermis te verzetten, dan zullen B. en W. in een volgende vergadering met. een voorstel komen, wanneer de kermis zal worden gehouden. We die nen dit eeerst goed te onderzoeken. Verhoeven. Zijn er ook berichten in gekomen van andere groepen? Voorz. Neen. Verhoeven. Ik ben van meening, dat we hier de schoenindustrie moeten handhaven. Het is een tak van nijver heid waar ruim 250 arbeiders uit deze gemeente hun brood verdienen. Zou den we niet, instemmen om de kermis te verzetten, dan staat ons wat anders voor de deur. want dan zouden de fa brikanten wel eens kunnen zeggen, met de kermis moet er gewerkt* worden. En als dat gebeurde, dan was de heele kermis kapot. Ik hoop dat de Raad vóór het verzoek zal stemmen. De werkman zal er ook baat bij hebben. A. v. d. Wiel. Ik ben het eens met Verhoeven. Ik heb zelf in Amsterdam een schoenwinkel gehad en daarbij on dervonden, dat er voor de Pinkster- week bijna geen schoenen zijn te Rij gen. De Pinksterweek is voor de schoen winkeliers de drukste tijd van het ge- heele jaar. Wanneer men dan niet goed van schoenen voorzien is, loopt men gevaar zijn klanten te verliezen. Ik vind het geen bezwaar om de kermis te verzetten. Als de boer iets op het veld heeft, staan, dat door slecht weer aan bederf onderhevig zou worden, dan zegt de Pastoor ook op Zondag, haalt het binnen. Zoo gaat het ook hier. De Pinkstertijd is voor de schoenfabrieken de hooitijd. W. van der Wiel. De houding van den heer van der Wiel verwondert mij zeer. Voor twee jaar was hij ook tegen verzetting van de kermis en nu niet. Ik zie het nut van verzet ting niet in. Als de kermis na Pinkste ren wordt gehouden- dan blijven de. ar beiders misschien een heele week thuis. En de uitbetaling, nou dat gaat ook niet al te best. Toen ik hier bondsvoor zitter was en met de schoenfabrikan ten in aanraking kwam, heb ik dat meermalen ondervonden. v. Drunen. Voor den boerenstand zal verzetting een bezwaar zijn, maar ik heb van arbeiders gehoord dat ze er op tegen waren. v. Hul ten. Als v. d- Wiel eens de cor respondentie bij de fabrikanten kon Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 168 Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het ZuidenWAAL WIJK. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tippie, de poes. 166 Vol schrik wordt dit bericht vernomen, Wat zou nu ons drietal overkomen Drie heele dagen in den trein, Dat moest, dacht jochem, vreeselijk zijn. 167 Doch Qrijs werd spoedig weer bedaard» En zei: ,'t Is wel de moeite waard 'tQeheele land eens door te sporen; Ach ja, 't kan mij toch wel bekoren. inzien, dan zou het hem duidelijk wor-i den, dat de fabrikanten veel nadeel ondervinden en klanten verliezen als ze niet op tijd de orders kunnen leveren. Voorz. Ik geloof niet, dat het goed is, om dit verzoek nog aan te houden. Ik heb de leden 14 dagen tevoren van het rekest kennis gegeven om tijd tot overweging te hebben. Nu acht ik een uitspraak wel gewenscht. Men heeft natuurlijk verschil van meening bij een samengestelde bevolking als hier. Van den anderen kant dient men ook rekening te houden met een groot deel van de bevolking dat niet bij de schoen industrie betrokken is. W. v. d. Wie.l De Raad heeft zich vroeger al eens op liet standpunt ge steld dat niet voor de tweede maal op een eenmaal genomen besluit moet worden teruggekomen. Nu is er voor 2 jaar eenzelfde verzoek van de schoen fabrikanten m.a.s. afgewezen. Er is toen nog gezegd nu laat het hekken maar hangen zooals het hangt. Daar om begrijp ik nu te minder de houding van sommige leden. Muskens. En de kermis verzetten geeft ook nog financieel nadeel voor de gemeente. Voorz. Dat weegt niet. op tegen het groote belang van de industrie. Het gaat niet aan om een z.g. referendum te houden, ieder moet nu voor zich zelf stemmen. De zaak is wel voldoende toegelicht en een verder debat, zal de meening wel niet van een voor- of te genstander wijzigen. Verschil van in zicht blijft bestaan. v. Bladel. De industrie moeten we toch handhaven.. A. v. d. Wiel. W. v. d. Wiel zegt- dat men er voor 2jaar anders over dacht MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. 99 Mannen zoowel als Vrouwen van alle standen kunnen hunne inkomsten belang rijk vermeerderen door aankoop onzer Wij hebben bewijzen dat er op deze machines van 10 tot 12 gulden wordt bijverdiend bij een werktijd van 5 tot 6 uren per dag. Wij garandeeren U een afname van alle goederen voor minstens vjjf jaar, Onze machines zijn van de beste constructie en worden drie jaar gegarandeerd. Vraagt conditiën aan de Alleenvertegen woordigers voor Nederland en Koloniën maar men kan toch best van oordeel veranderen. Toen men over deze zaak bij ine is geweest, is er gezegd, dat de arbeiders met de kermisdagen een ver goeding zullen ontvangen, maar ik ge loof niet, dat zulks in het adres staat. v. Huiten Ik geloof wel namens alle schoenfabrikanten te spreken, als ik zeg. dat de arbeiders bij verzetting van de kermis- 2 dagen verlof krijgen met. behoud van loon. We mogen niet vergeten, dat de schoenindustrie voor Drunen zeer belangrijk is. Voor 2 jaar wees de statistiek een jaarproductie aan van 940()0 paar tegen een waarde van 585.000.Dat is nu verdubbeld geworden. Het is dus een industrie van beteekenis. W. v. d. Wiel. Dat zal wel zijn, maar dat heeft met die 2 kermisdagen niets te maken. Voor 2 jaar was men toch geen voorstander om de kermis te verzetten. Zijn de toestanden nu in eens zóó sterk veranderd. Schaf dan de kermis maar af, want er wordt toch al overal genoeg gefeest. Vooi;z. 't Koint mij toch voor, dat de fabrikanten van de kermis voor Pink steren nadeel ondervinden, 't Is niet alleen die twee dagen, maar als iemand goed gefeest heeft, dan zal bij de vol gende dagen niet de beste energie aan den dag kunnen leggen. Overigens blijft dit punt een persoonlijke appre ciatie. Het is het afwegen van ver schillende belangen tegenover elkaar. De schoenindustrie is inderdaad van groot belang en in vergelijking met an dere plaatsen, zooals Kaatsheuvel en Dongen, geloof ik, dat er hier meer ge presteerd wordt. Maar we zijn nu aan een dood punt gekomen en kunnen wel tot stemming overgaan. Wie maakt er een voorstel van om de kermis te ver zetten v. Huiten. Ik maak er een voorstel van. Dit wordt gesteund door A. v. d. Wiel en Verhoeven. In stemming gebracht wordt dit voor stel aangenomen met 6I stemmen. Tegen stemden de leden W. v. d. Wiel, Muskens, Vrijhoeven en v. Dru nen. Hierna ging, de Raad in geheime zit ting ter behandeling van eenige belas tingreclames. BINNENLAND. Nederland en het Anti-oorlogsverdrag. Het antwoord van de Neder- iandsche regeering aan die van de Vereenigde Staten. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de regeering der Vereenigde Staten van Amerika op den dag dal te Parijs de onderteekening van het verdrag tot uitbanning van den oorlog heeft plaats gehad, de Nederlandsche regeering tot toetreding tot dit verdrag heeft uitgenoodigd De Nederlandsche regeering heeft hierop door Hr. Ms. Qezantschap te Washington ter kennis der Amerikaan- We komen in heel vreemde oorden, Waar jullie zeker niet van hoorden; Veel hooge bergen gaan we zien En Indianen ook misschien. 169 „Dat is heel mooi", zei Weetgraag, „doch Waar komen we eindelijk, zeg 't toch. In San Francisco, als het kan Gaan we vandaar ook naar Japan 170 En Weetgraag, zonder veel te zeggen. Besloot zich dan maar neerteleggen, Bij 't plan, door Grijs zoo mooi bedacht. De trein reed door,'t werd eindelijk nacht. 171 „Kom", zei Grijs, „we gaan nu slapen', Vrind Jochem zat al lang te gapen, En Tip, de rustigste van allen, Was zoetjes al in slaap gevallen 172 De nachtrust werd door niets verstoord Sleeds verder bracht de trein hen voort Den dag daarop en nog één nacht Werd rustig door hen doorgebiacht 173 Welhaast zou men aan 't eind nu zijn Van deze lange reis per trein, Die toch meer pret nog had gebracht Dan één van hen wel had verwacht. 174 Het drietal was in slaap verzonken, Toen eensklaps luide stemmen klonken, „Uitstappen", klonk het om hen heen, Weldra was ieder op de been. 175 't Geval kwam hierop neer in 't kort, Dat er een brug was ingestort. De trein kon toen niet verder gaan En bleef in de wildernis nu staan. Wordt vervolgd. MANNEN VAN BETEEKENIS. Stephenson. De meeste groote uitvindingen van den tegenwoordigen tijd zijn het resul taat van het werk van verscheidene mannen, die zich tegelijkertijd gewijd hebben aan de bestudeering van het zelfde probleem. Niet altijd kreeg eik hunner het aandeel in den roem, dat hem toekwam. Dit is ook het geval met den spoorweg, doch het kan met zekerheid gezegd worden, dat George Stephenson de eerste was, die een praciisch bruikoare locomotief heeft geconstrueerd. Hij is geboren in 1781 en was de zoon van een mijnwerker te New Castle in Engeland. Zijn ouders waren zóó arm, dat ze hem reeds meenamen naar de mijn, toen hij nog geen lezen of schrijven geleerd had Hij onderwees echter zichzelf ra den arbeidsdag en scheen zich speciaal te interesseeren voor machines. Hij werd werktuigkundige van de mijn en toonde zich een zeer behendig en correct werkman, lederen avond zat hij in zijn eenvoudige hut de werk tuigkunde te bestudeeren. Door een kleine gebeurtenis werd onverwachts de opmerkzaamheid op hem gevestigd Een der pompen van de mijn werkte niet meer. De beste ingenieurs werden er bij geroepen, maar zij slaagden er niet in, het euvel te verhelpen. „Laat mij het doen", zei Stephenson tot den directeur. Deze haalde de schouders op, maar liet hem begaan. Stephenson wist de reparatie tot een goed einde te brengen en werd hierop Jot inge nieur benoemd. Hij zette zijn studiën te ernstiger voort en bracht het zóó ver, dal het paard door de machine vervangen werd. Hij slaagde er a spoedig in machines te maken, die zich konden voortbewegen, doch zi kwamen slechts vooruit met een snel heid van twee mijlen per uur, maak ten een helsch lawaai en verbruikten een massa steenkolen. Hij bedacht nu een buis, waardoor de stoom werd afgevoerd, hetgeen een vermindering van lawaai en een toeneming van snelheid ten gevolge had. Na vijftien jaren van proefnemingen wist hij een locomotief te bouwen, die een snel heid had van vijftien K.M. per uur. Hierbij maakte hij gebruik van een stoomketel met buizen, die inmiddels was uitgevonden door een Franschman Mare Seguin. Het had hem heel wat moeite gekost orn liet zoover te bren gen, want door zijn proefnemingen had hij den haat der boeren op zich geladen, die vreesden, dat zijn machi nes nadeelige gevolgen zouden htbben voor hun vee, terwijl de koetsiers zich in hun broodwinning bedreigd waan den Met alle middelen, die hen ten dienste stonden, verzetten deze lieden zich tegen Stephenson's proefnemin gen, zoodat deze zijn toevlucht moest nemen tot list en zich meestal genood zaakt zag 's nachts te werken. In 1829 schreef het Britsche parlement een wedstrijd uit, wie de beste locomotief zou construeeren voor den spoorweg van Liverpool naar Manchester. Ste- phenson maakte bekend, dat de zijne 16 K.M. per uur af zou leggen. Men verklaarde hem voor gek. Maar zijn machine legde er vijf en twintig per uur af, zoodat hij iHide werd toege- juigd. Sindsdien werd hij belast met den aanleg van alle spoorwegen in Engeland. De arme mijnwerker van weleer stierf den 12en April 1848 als een zeer beroemd en rijk man. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje iTilïu m iiisa

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5