sche regeering doen brengen, dat de Nederlandsche regeering, op wier grondgebied de Vredesconferenties van 1899"en 1907 hebben plaats gehad en wier politiek immer op de bevordering van den wereldvrede is gericht, met de grootste belangstelling het verloop heeft gevolgd der gevoerde onder handelingen, welke geleid hebben tot de onderteekening van het verdrag tot uitbanning van den oorlog op 27 Aug en met spoed de maatregelen voor bereidt, welke de Grondwet voor de toetreding tot verdragen voorschrijft De autobuskwestie te Bergen op Zoom De .arrestatie" van den rechtskundi gen raadsman van de fa. Liefbroer. Men meldt uit Bergen op Zoom Naar aanleiding van het bericht omtrent de arrestatie van den rechts kundigen raadsman van de fa. Lief broer, heeft mr. Hartog over de toe dracht der zaak o.m. het volgende meegedeeld Toen vernomen werd, dat de ver- keerscontroleur in Noord—Brabant Maandag den dienst van de autobus sen zou beletten, ben ik, aldus mr. Hartog, op verzoek van den heer Liefbroer medegegaan naar de plaats waar zuiks vermoedelijk zoude ge schieden even buiten Bergen op Zoom teneinde aldaar naar bevind van zaken te handelen. Toen de opperwachtmeester van de marechaussee, die aldaar met den verkeerscontroleur aanwezig was, de bus had doen stoppen, heb ik aan den chauffeur gezegd door te rijden, waaraan deze onmiddellijk gevolg heeft gegeven. Ik deed zulks, teneinde, zooals reeds eenigen tijd het voor nemen was, een vervolging uit te lokken, om gerechtelijk uit te doen maken, of de controleur het recht heeft, den dienst van Liefbroer te beletten. Dit heb ik ook onmiddellijk aan den wachtmeester medegedeeld. Met den controleur zelf heb ik geen drie woorden gewisseld, veel minder hem eenig verwijt gedaan. De wachtmeester, deelde mij daarom mede, dat hij mij wilde arresteeren. waarop ik hem gezegd heb, dat ik hem zulks niet kon beletten, doch dat daarvoor geen enkele rechtsgrond aanwezig was. Na eenig over en weer praten werd toen besloten, dat hij met mij mede zou rijden (in mijn auto) naar Bergen op Zoom en van mijn kantoor uit den Officier van Justitie telefonisch om instructies zoude vragen. Aldus is geschied en nadat ik hem de gelegenheid had ge geven buiten mijn tegenwoordigheid met den Officier van Justitie te tele foneeren, is hij van mijn kantoor ver trokken. zonder verder over eenige arrestatie te spreken. Dat tegen mij proces verbaal is opgemaakt, is mij niet bekend. Demonstratie van Greppelploegen, Aardappelrooimachines en Aardappel sorteermachines op Vrijdag 14 Sep tember 1928 te Zevenbergschenhoek. Vanwege de Noord-Brabanlsche Mij. van Landbouw zal bij gelegenheid van hare algemeene vergadering op boven- genoemden datum deze demonstratie worden gehouden. De demonstratie van greppelploegen heeft plaats op een terrein van den heer W. Kavelaars, aan den straatweg tusschen Zevenbergschenhoek en Moer- dijk, op ongeveer een kwartier uurs afstand van Lage Zwaluwe cn vangt aan om 2 uur (Zomertijd) 's namiddags. De demonstratie met aardappelrooi- machines en aardappelsorteermachines wordt gehouden op een terrein der heeren Gebr. van Gils te Zevenberg schenhoek. gelegen aan den straatweg tusschen Zevenbergschenhoek en sta tion Lage Zwaluwe. Deze demonstratie vangt aan om 3 uur (Zomertijd). Verschillende vooraanstaande firma's in landbouwwerktuigen hebben hunne medewerking toegezegd, o. a. Wed. J C. Massee Zoon te Goes, Landré Glinderman te Amsterdam, Boeke Huidekooper te Haarlem, Brinkmann Niemeljer te Dordrecht, Timmerman Verbeek te Zierikzee. Leden der Maatschappij hebben vrij en toegang op het terrein tegen ver toon van hun contributie- of lidmaat schapskaart. Niet-leden hebben toe gang tegen betaling van f0 50. Sobriëtas-Bloemendag. Op Zondag 23 September as., d.i. daags voor den feestdag van O. L. Vrouw tot Vrijkoop van Slaven, zal de Sobriëtas Bloemendag worden ge houden. De opbrengst hiervan moet dienen om de Katholieke Drankbe strijding in ons Diocees in staat te stellen haar zegenrijk werk te kunnen blijven voortzetten, hetgeen haar an ders onmogelijk zou zijn. De Hoofdbesturen van den Bosschen Diocesanen Mariabond en den Bos schen Diocesanen Drankbestrijders- bond, gesteund door ijverige dames- en heeren propagandisten, zijn met de voorbereidende werkzaamheden reeds begonnen, vol vertrouwen op de hulp ZWEDEN. GOTENBURG. Gotenburg is een Zweedsche zeestad, gelegen op de grens van Noor- wegen en Zweden. De vroegere vestingwerken zijn gesloopt. Verscheidene op oud-Hoüandsche wijze aangelegde grachten loopen door de stad. In 1913 is men begonnen met den aanleg van een groote centrale haven. Gotenburg is na Stockholm de aanzienlijkste en volkrijkste stad van Zweden, regelmatig en smaakvol gebouwd en zeer zindelijk, en medewerking van velen, die het mooie, maar vaak zoo moeilijke werk der Katholieke Drankbestrijding een warm hart toedragen. KERKNIEUWS. Het Eucharistisch Congres te Sydney. Met groote plechtigheid is het Eucharistisch Congres te Sydney (Aus tralië) geopend De H. Vader zond de volgende boodschap: „Hoe ver ook verwljdeid van Onze zeer geliefde kinderen in Australië, zullen Wij het Congres dag voor dag volgen en verheugen Wij ons met hen wegens de eere, die er zijn zal rond de H. Hostie en wegens de genade, die overvloedig zal neerdalen over dit geliefde land, zijn zonen en zijn dochters". De aartsbisschop legde er in zijn begroetingswoord den nadruk op, dat net Congres strikt en eenvoudig van zuiver-godsdienstigen aard was er> in geen enkel opzicht iets te maken had met sociale, politieke of wereldsche doeleinden. Het Eucharistisch Congres is be legd om openlijk belijdenis af te leg gen van de Kalholieke leer inzake het meest verheven Sacrament, de god delijke Eucharistie. De eerste minister van Nieuw Zuid Wales mr. T. R Bavin, verklaarde ten volle de befeekenis te begrijpen van het internationaal Eucharistisch con gres, dat, naar hij zeide, een gewel dige gebeurtenis zal zijn in de Gods dienstige geschiedenis van Australië. GEMENGD NIEUWS. Nieuw industrieel schandaal in SovjetRusland. fn liet. Koeznets-steenkoolbekken in Siberië' dat volgens vroegere aankon digingen der Sovjet-regeering een dei- meest beroemde mijnondernemingen zou worden, waaraan West-Europa en Amerika een voorbeeld zouden kunnen nemen, zijn zulke fraaie toestanden lan liet. licht gekomen, dat van een olkomen échec der onderneming kan worden gesproken. Naar de Moskousche „Iswestya" hieromtrent mededeelt, heeft een inge steld onderzoek uitgewezen- dat de trust, die de bedrijven in beheer heeft, de zaak absoluut in het honderd heeft laten loopen. Het meest verantwoor delijke personeel werd met allerlei nie- ige werkzaamheden belast, zoodat b.v. de hoofdingenieur tot taak had de volg nummers rond te deelen voor het ge bruik maken van een bad. Van de in genieurs en andere technische perso nen verrichtte het grootste gedeelte niets'anders dan zuiver administratie- ven arbeid. De administratieve uitgaven stegen, in plaats van te verminderen, met cir ca tien procent, terwijl de kostprijs der kolen in twee jaar met 35 procent, toe nam- waarvan een sterk verminderde vraag liet gevolg was. De arbeidspres tatie der werklieden liep voorts in aan zienlijke mate terug. Van het in het buitenland bestelde materiaal ten bedrage van 365.000 roe bel, werd slechts een derde gedeelte gebruikt. Kostbare machines lagen te roesten en bij de inrichting der fabrie ken was zoo nonchalant te werk ge gaan, dat de uitgaven, hiervoor de ra ming met ruim een millioen roebel overschreden. Eerst thans zijn maatregelen getrof fen om van de onderneming nog te red den, wat er van te redden valt. Tel. Uit Sacramento in Californië wordt gemeld, dat daar een gescheiden man in een vlaag van jaloezie een vriend van zijn vrouw, twee vroegere zwagers en een neef heeft doodgescho ten. Een automobilist, die voorbij kwam, kreeg ook een schot. De man, die in hechtenis is, zegt dat niet hij, maar een van zijn vrienden deze moorden heeft gepleegd. Bij een paardensportfeest in de omstreken van Tivoli heeft tweede lui tenant prins Borghese een val gedaan, waarbij hij zicli hoogst ernstig ver wondde. In het volgende nummer kwam majoor Capasso zoodanig te val len, dat hij een schedelbreuk kreeg en op slag dood was. Dooreen inwoner van Den Bosch werd ten politiebureele aangifte ge daan, dat tijdens zijne afwezigheid in zijn woning uit 'n kast een portefeuille met ongeveer 180 is ontvreemd, ter wijl eveneens aangifte werd gedaan- dat van iemand ongeveer ƒ800 was ontvreemd uit een koffer op zijn slaap kamer. Toen de scholier Krayenbrink te Eibergen, zijn fietsbel, welke gevallen was, wilde oprapen, werd hij door een auto, dien hij niet had zien aankomen, overreden en onmiddellijk gedood. Hoe kom ik aan werk! Niets vraagt in dezen tijd meer aandacht, dan het probleem werkloos heid. Voor duizenden gezinnen, zou de oplossing van dit vraagstuk een uitkomst beteekenen. Mannen vrouwen uit alle standen, zoeken lang diverse wegen naar werk om in het noodza kelijke, wat 't leven eischt, te kunnen voorzien. Dezer dagen maakten wij kennis, met een bedrijf, dat, hoewel jeugdig, reeds met buitengewoon veel resultaat werkt en aan meer dan 250 gezinnen 'n bron van inkomsten geeft. In de hoofdstad van Noordbrabant is gevestigd het kantoor van de Rond- breimachine „Holland" vertegenwoor digd door den heer J. A. Vogel, Snellestraat 5—7, 's Hertogenbosch. Deze vertegenwoordiger plaatst iedere week meer dan tien van deze rond- breimachines bij particulieren en ver schillende inrichtingen. Deze machine wordt uitsluitend contant geleverd voor f120 Het zoo ongewenschte afbetalings systeem is hier dus niet in het spel. De verkoop van de rondbreimachines is voor den heer Vogel geen hoofd zaak. De kooper krijgt bij het in ontvangstnemen van de machine een contract waarin de heer Vogel zich verbindt vijf jaar lang alle kousen en sokken op deze machine gemaakt in te nemen. Voor sokken ontvangt men f 2 50 en voor kousen f 3 25 per dozijn. Wij zagen een meisje van 13 jaar binnen elf minuten een sok kant en klaar afwerken. Niet iedereen gaat dat zoo vlot van de hand. Neemt men iemand, die niet al te vlug met dit werk is, die kan thuis toch nog met gemak in 5 uren per dag anderhalf dozijn sokken of één dozijn kousen klaar maken, hetgeen 'n loon geeft van 3.75 of 3,25 gulden. Het werk is zoo eenvoudig, dat het door een 7 a 8 jarig kind kan gedaan worden. Voor menschen met gebreken is het als huiswerk voorwaar een uilkomst. Ook voor liefhebberij (huisvlijt) is de rondbreimachine uiterst geschikt. Pullovers, vesten, shawls, wollen directoires, kinderjurken, pakjes, broek- jes, mutsen, damesjaponnen, kortem bijna alles kan op deze machine ge maakt worden. Wie eenmaal een „Holland" rondbreimachine heeft, wenscht deze niet meer te missen, want de „Holland"' geeft goed betaal den arbeid. Dagelijks worden veel van deze machines geleverd, in verschil lende inrichtingen zoowel als bij particulieren worden voortdurend lessen in het breien op de „Holland" machine gegeven en de heer Vogel kan een geheel archief tevredenheids betuigingen toonen. Waar met deze machine 'n behoorlijk werkloon (met gegarandeerd vast werk) is te verdie nen, is'talleszlnste begrijpen datze door honderden personen wordt gekocht. Na twee weken zich met het eenvou dige machientje te hebben eigen gemaakt breit eenieder binnen een kwartier een kou3. De aankoop van een „Holland" rondbreimachine is synoniem aan geld verdienen. Radio in de scholen. Niet alleen in Engeland, Amerika en Australië wordt door tal van scholen reeds van de radio gebruik gemaakt, ook in Duitschland wordt hieraan bijzondere aandacht besteed. Terwijl in Engeland de omroep- stations nauw contact houden met de plaatselijkeonderwijs autoriteiten en meestal bijgesta'an worden door een speciale onderwijscommissie, die bepaalt, welke onderwerpen het meest geschikt zijn om op het dagelijksche radio schooluurtje te worden uitge zonden, is men in Duitschland nog verder gegaan. De „Westdeutsche Rundfunk" heeft onlangs in een schoollokaal twee mi crofoons laten opstellen. Voor de eene microfoon nam een bekend wereld reiziger piaats, die van zijn reizen zou vertellen, voor het andere het hootd der school. Deze laatste was hierdoor in staat geregeld vragen te stellen, die de jeugd zeker zouden interesseeren. De voordracht kreeg zoodoende meer het karakter van een tweegesprek en tevens werd vermeden, dat de redenaar zich niet geheel aan het voorstellingsver. mogenvan de kinderen zou aanpassen. De aanwezige scholieren kondenboven dien zelf vragen stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Deze uitzending, die ook door an dere scholen in het Rhijnland gevolgd werd, was een groot succes. Wellicht is deze oplossing nog doeltreffender dan die der B. B. C. in Engeland, die voorde radio-schooluren speciale geïllustreerde boekjes uitgeeft, die de noodige toelichtingen bevatten en waarvan in het afgeloopen kwartaal niet minder dan iOO.üOÓ exemplaren bij de B. B. C. werden aangevraagd. Deze radio-uurtjes vormen onge twijfeld een uitnemende aanvulling van het schoolonderwijs. Bekende ontdek kingsreizigers, geleerden, geschied- kundigen, uitvinders enzakenmenschen kunnen op deze wijze heel wat wetenswaardigs aan de jeugd vertellen, terwijl het in de praktijk reeds ge bleken is, dat deze radio-lessen zich bij uitstek er toe leenen een elementaire inleiding tot het wezen en begrip der muziek binnen het bereik der school jeugd te brengen. Een metselaar, die bezig was met zijn arbeid op den top van een hoogen schoorsteen (170 Eng vtte Middelsborough (Engeland) kreeg een flauwte, doordat hij bevangen werd door de schoorsteengassen Gelukkig was hij niet alleen, zijn helper bond hem vast aan den top van de stella ge, waarop zij zich bevonden. Toen kwam er nog iemand anders naar bo ven en de bewusielooze werd met veel moeite naar beneden gebracht. Zoodra hij was bijgebracht wou hij weer naar boven om het werk af te maken. Onder merkwaardige en gruwe lijke omstandigheden is te Bottrop de 2Va iarige Charlotte Schlauch om het leven gekomen. De negenjarige Fritz Bohnlein droeg het meisje op zijn armen door een vijver en zette haar kort voor het be reiken van den anderen oever in het water neer. Gisteravond heeft de Arnhem- sche recherche den derden uitbreker uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen aangehouden. Het bleek te zijn J. Kraaijenhof, die te Schaarsbergen bij Arnhem bij een kennis verbleef. Geboeid werd hij met een vrachtauto, welke juist passeerde, naar het politiebureau vervoerd, waar hem een kort verhoor werd afgeno men. Heden zal hij opnieuw worden ver hoord en daarna op transport naar den Haag worden gesteld. Een verschrikkelijke familietra gedie heeft zich, naar uit Schwerin wordt gemeld, gisteren in het Meck- lenburgsche dorp Woebbelin afge speeld. De landbouwer Robert Vick heeft daar op een aardappelveld zijn vrouw, met wie hij sedert jaren in oneenig- heid leefde, met een zakmes de kee' afgesneden. Daarop pleegde hij in een naburig dennenbosch zelfmoord, door zich eerst de polsaderen open te snij den en zich vervolgens aan een boom op te hangen. De gruwelijke daad werd het eerst ontdekt door de 17 jarige dochter, die verontrust door het lang uitblijven van haar ouders, deze ging zoeken. Naar gemeld wordt, zal de rijks minister van buiteniandscbe zaken, dr. Stresemann, in October aftreden wegens zijn slechte gezondheid Hij zou worden opgevolgd door von Schubert, den staatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Naar thans met zekerheid is vast gesteld, zijn de bekende Engehche politicus Macallun Scott en zijn vrouw om het leven gekomen in het vlieg tuig, waarmee zij Zaterdag van Vic toria in Britsch Columbia naar Seattle vlogen. Gisteren werd uit Vancouver ge meld, dat het vermiste vliegtuig te Puget Sound dertig voet onder water is gevonden. De lijken van den heer en mevrouw Scott en van vijf andere personen waren in de cabine. Het onderzoek in de zwendel- affaire met stukken Duitsche oorlogs- ieeningen heelt heden n sensationeeie wending genomen. Na van gisteren ochtend tien tot hedenmiddag zes uur door den officier van justitie biiinl verhooid te zijn, werd Hugo Stinnes Jr. gearresteerd, onder beschuldiging het Duitsche rijk in verband met de bekende transacties voor groote be dragen te hebben opgelicht. Ten gevolge van een breuk in het waterreservoir van een electrisch krachtstation te Komoro in Midden Japan worden dertig personen vermist die naar men vreest verdronken zijn. (Reuter). Reuier meldt d.d. gisteren uit NewYork (stad) dat in een verlaten en onherbergzaam gebied dicht bij Port Jarvis de lijken zijn gevonden van den chef van den vliegdienst Merril en van Ronne, den comman dant van de vlieghaven Buffalo. De dooden lagen naast hun verbrand vliegtuig, The Falcon is 'n toestel dat het eigendom was geweest van Lind bergh. Maandagmiddag waren de vliegers uit Buffalo vertrokken in de richting New—York. Te Amersfoort hebben zekere B. en zijn zoon den 74-jarigen F. die op B s. land gras sneed met een z.g. soort (kleine zeis), met dat instrument ernstig mishandeld. F. kreeg een diepe wonde aan den arm en een in de borst, waardoor een long geraakt werd. Hevig bloedend is F. naar het zieken huis vervoerd. Tegen B. en zijn zoon is procesverbaal opgemaakt. Onder zeer groote belangstelling had Maandagnamiddag te Best de finale verkoop piaats van de coöpera tieve productie- en verbruiksvereeni- ging „De Ploeg", bekend als de com munistenkolonie van Best. Gegadigden en nieuwsgierigen vulden het ruime verkooplokaal tot in de hoeken. De veiling duurde van ruim vier uur tot ruim zeven uur. Voor de diverse koopen werd totaal ongeveer f 75 000 geboden. Hiervoor werd het echter niet gegund. In een zandkuil nabij de kalk zandsteenfabriek alhier zijn twee meisjes van II en 13 jaar verdronken bij het „pootje baden". Vermoedelijk zijn de beide zusjes (Bennen geheeten) door werking van het zand in een dieper gedeelte geraakt en om het leven gekomen. De hond van een herder, die in de buurt was,heefteen derde meisje gered. Inbraak. Tijdens afwezigheid van den bewo ner is ingebroken ten huize van den koopman H. S. in de Koningstraat te Beverwijk. De indringer verschafte zich toegang door het forceeren van de achterdeur. Uit de huiskamer werd een bedrag van f 125 ontvreemd. De po litie wist denzelfden avond nog den dader, P R. genaamd, woonachtig te Beverwijk, aan te houden. R. legde een volledige bekentenis af en deelde mede het gestolen geld in zijn woning Als je je rekening niet da delijk betaalt, roep ik de politie I Zoö die ze voor mij betalen? tjii'- i-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6