DE ECHO HUH HET ZUIDEN METROPOLIS" No. 70. Zaterdag 1 Sept. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 Aug. 1928. Koninklijke onderscheidingen. Bij. Kon. Besluit zijn o. m. benoemd tot: Officier in de Orde van Oranje- Nassau: A. F. Sweens, kanunnik, president van 't Groot-Seminarie te Haaren; Mr. Dr. Vonk de Both, Burgemees ter van Tilburg; Dr. H. Moller, Voorzitter „Ons Mid delbaar Onderwijs", Tilburg. Ridder in de Orde van den Neder- landscheft Leeuw: Dr. Th. J. A. Goossens, Hoogleeraar aan de R.K. Handels-Hoogesehool te Tilburg. Ir. Kerssemakers, Hoofd v. d. Prov. Waterstaat, 's-Bosch. Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau Rector Soffers, Adviseur v. d. R.K. Middenstandsbond, Oosterhout. Eere-medaille van Oranje-Nassau in zilver aan: N. J. Hooymaaier te Waalwijk, oud kapitein der Holl. Buurtspoorwegen. In brons aan: J. Reuser, Kooiman, Sprang-Capelle. F. v. Loon, schoenmaker bij de fa. J. Mannaerts, Tilburg. J. C. Poppelier, machine-zwikker bij N.V. v. d. Bergh's Stoomschoenfabriek 's-Bosch. Zondag 2 September 12'/i uur Herhaling Uitvoering .Hollands Glorie R. Hol. 8 uur: Sluitingsconcert door de har monie .St. jan". Programma 1. Vive Ia Jole, marsch Max. Guillaume. 2. Ouverture fédérale, L Biémant. (2e prijs concours Boxtel). 3. Valse des feuilles, J. Martin. 4. La Petite Duchesse, ouverture F. Riccius. (Ie prijs concours Roosendaal.) PAUZE. 5. Souvenir d'Ettelbiück, marsch Ph. Manternach. 6. Franche Amitié, fantaisie Jacq. Martin (le prijs concours Roosendaal). 7. Petit Ballet, Schottisch L. Francois. 8. MoSiüque sur l'opéra Martha, Flotow. 9. Finale. Waar komt de WERELDVER MAARDE film van Frifz Lanc 41006 te draaien? Bij Koninklijk Besluit is de gouden eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. M. A. C. van Dongen, terzake van zijn moedig gedrag in de Poolstreken. Waalwijks Belang— W.W.W. Programma der feestelijkheden ter gelegenheid van de W. W. W. en het Konlnginnefeest. Zaterdag 1 September ten 3 uur: Kinderoptocht. De route is Bur gemeester van der Klokkenlaan Stationsstraat, Groote straat. Mr. van Coothstraat. 5 uur: Gezamenlijk zingen van liede ren van .Volkszangdag'' door de schoolkinderen op de Markt. Programma 1. Kind van Holland Henri Swart. 2 In de wei H.C. v. Oort. 3. Van 't lustige Kuipertje J.P. J. Wierts, 4. Zomer Anna Wins. 6 uurConcert der Liedertafel „Oefe ning en vermaak" op de kiosk op de Markt. De Kinder—Optocht. Hieronder volgt de opgave en volg orde der deelneemsters en deelnemers aan den optocht. Wij gelooven dat er morgen vele kinderen en ook ouders zullen zijn, die 't betreuren dat zij niet hebben meege daan aan iets dat zoo echt .des kinds" is, en waaraan men zoo gemakkelijk z'n steun had kunnen verleenen 1 Maar de deelname is voor de eerste maal goed, men zal van het werk der kleinen en grooten kunnen genieten, 't Zal alleraardigst worden en wij ver wachten dan ook groote belangstelling. De kinderen worden ten half DRIE nabij 't station verwacht, waar ze direct in den stoet plaats nemen volgens 't nummer van onderstaande lijst op de plaats die wordt aangewezen. Hier zal de jury, bestaande uit de heeren H. Wiesman, B. Timmermans—Ver schure en Arnoud Verwiel de deel nemende personen en groepen keuren wat zij later herhaalt bij de kiosk op de Markt. Het publiek wordt yerzocht de middenstraat voor juiy, de leiders en de kinderen vrij te laten. Na afloop, als men aan het station is teruggekeerd, moeten alle kinderen wachten, dan worden direct de prijzen bekend gemaakt en uitgedeeld en ont vangen aile deelnemers een tractatie Men kan de kinderen desgewenscht door iemand doen vergezellen. 29 Groep: Gerrit van Huiten, Kees Vesters, Henri Vesters, Henky Oudkerk. Mocht onverhoopt een der opgege ven deelnemets hierboven niet ver noemd zijn, dan kan hij zich nog aan 't Station aanmelden. Er worden f55,— aan prijzen uit geloofd, ter beschikking der jury. De kinderen worden verzocht om half drie nabij 't Station te zijn en zooveel mogelijk hun nummer in den stoet volgens deze lijst te onthouden. Het publiek wordt verzocht deze lijst uit te knippen of de courant mede te nemen, waar geen verdere programma's worden uitgegeven Volkszangdag. De leerlingen der schoten, die op 21 Juli 1. i. aan den Volkszangdag hebben deelgenomen, wordt ter her haling daarvan verzocht zich a. s Zaterdag ten half vijf te vereenigen op de speelplaats van de St. Petrus school te Waalwijk. Illuminatie. Naar wij vernemen hebben B. en W. het loffelijke besluit genomen heden ter gelegenheid van de Koninginne- feesten en der Tweede Waaiwijksche Winkelweek het Gemeentehuis te illumineeren Politieuur. In verband met de feestelijkheden van vandaag is het gewone sluitings uur voor alle café's tot één uur ver engd. Koninginne—verjaardag. Heden herdenkt H. M. Koningin Wilbelmina haar 48en geboortedag. Bijna 30 jaren regeert onze koningin en in die vele jaren zijn door Haar overvloedige bewijzen gegeven van Hare hooge opvatting van Haar taak, Haar liefde en medeleven voor land en volk. Wij denken aan de ootlogsjaren, aan de jaren van malaise, aan de rampen die ons land troffen. Daarom wordt elk jaar deze dag hartelijk herdacht. We kunnen dit doen enkel met de ontplooiing der nationale driekleur, door kinderfeesten als anderszins. Laten wij in elk geval allen deel nemen aan dit gebeuren, als een bewijs van gehechtheid en dankbaarheid Laten wij dit vooral doen in onze dagen, nu een uiting van onze gezind heid er wel mag en ook moet zijn. VI Programma 1. Domine Salvam Fac Giessen. 2. Hollands Glorie R. Hol. (Beide met beg. van koper door de Harmonie „St. Crispijn". 3. Elslein von Caub M. Filke. 4. Gothentrouw R. Wagner. 5. Opwaarts R. Hol. 6 uur: Défilé der leerlingen van den Rijkscursus met de W.G.V. bege leid door de harmonie St Jan, door de gemeente, uur: Demonstratie der W.G.V. op het plancher op de Markt, opgeluisterd door de harmonie St. Jan. Programma der W. G. V. 1. Marsch door de Harmonie St Jan. 2. Opmarsch in diverse tempo's 3. Vrije oef. 2e graad. 4. Stokoef le graad. 5. Oef. aan de barren. 6 Vrije oef. le graad. 7. Rekoefeningen. 8. Knotsoef. 2e graad. 9. Tremplin—paard—sprongen. 10 Knotsoef. le graad. 11. Groepen. 12. Wilhelmus (door de Harmonie St. Jan.) 9 uur: Groot Concert door de harmo nie .Concordia" van Loonopzand. Programma 1. Volksliederen. 2. Aux bords du Rhin R. Herzer. Marsche. 3. Ouverture. Etn morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien Fr. v. Suppé. 4. Wiener Blut, Walzer Joh. S'rauss 5. Rhapsodie Hongroise No. 2 Fr. Liszt. bewerkt v. Harmonie A. A. Groot. PAUZE. 6. Germania Marsch G. Reil. 7. Orphée aux Enfers J. Offenbach. 8 Fête aux Flambeaux G. Wettge. 9. Ouverture Wilh.Tell G. Rossini. bewerkt v. Harmonie A. A. Groot. (Op verzoek). 10 Finale. 1 Groep versierde fietsen, Paul van Mierlo, C van Mierlo, Ad de Jong. 2 Versierde Bolderwagen (Schip) Herman van Eljcklenburg, Jan van Laarhoven, Henk van Laarhoven 3 Versierde fiets. Jan Kooien 4 L. Snaphaan 5 Versierde wagen, (Zwaan) Cor Sars, Gerrit Sars, Catotje Mulders. 6 Versierde Bolderwagen, Jos. Mahieu, Frans Wilmont. 7 Vliegmachine „Wilhelmina", Jan, Kees en Frans Eibers. 8 Versierde Driewieler, Toni y Hoff- mans. 9 Versierde Boiderwagen, Max Siemer, Paula Siemer. 10 Sneeuwwitje met de 7 Dwergen en de Prins, Gretha Siemer. Piet van Loon, Tonny van Loon, Berry van Loon, Antoon Tielen, Benny Mombers Hans Schaap, Jacques Gragtmans, Lou Verwiel 11 Versierde wagen, Alex Schaap. 12 Versierde fiets, Ad Schaap. 13 Jan Langermans. 14 Versierde vliegende Hollander, L. Snijders. 15 Harmonie St. Crispijn. 16 Groep versierde fietsen Adr. Verhulst, Jan van Huiten, Chr. Klerx. 17 Versierde sportwagen, Annie v. Sch^ikenJo v. d. Meerakker. 18 Versierde wagen (Harry, Bep. Adrien, Vincent, Jopie en Frans Hoffmans.) 19 Versierde fiets, T. v. Heesbeen. 20 Lena v. Dongen. 21 Versierde Vliegende Hollander, Benny Verhagen, Rud van Mil. 22 Versierde Vliegende Hollander Marie en Theo v. d. Aa. 23 Versierde Bokkenwagen, jac en Tonny Dekkers. 24 Versierde fiets, Jan van Delf'. 25 Frans v. Liempt. 26 Versierde wagen (Boot), Sjef de Kort, Tonny de Kort, Heniy de Kort en Sjef de Kort. 27 Groep op zoek naarNobile, Jac. Marks, Jan Vesters en Willy Vesters, Jopie van der Lee. 28 Versierde wagen, Ria en Willy Weijers. Onze Veemarkt 't Is werkelijk interessant te zien, hoe belangstellend honderden boeren er op uitkcme;;, als er eens een enke beestje aan de lijn komt. En 't is ons werkelijk onbegrijpelijk, dat tot nog toe niet eens een enkele krachtige P°g'ng gedaan is de fok en melkvee- markt in onze plaats omhoog te brengen. Wij en velen met ons. zijn nog steeds van meening dat zulks gaan kan. De Langstraat, 't Land van Heusden en Altena, dat is de streek van prachtig meik— en fokvee en daarvoor ligt Waalwijk als een ge makkelijk bereikbaar centrum. Wij staan in deze meening niet alleen, landbouwers, veehandelaren, hebben ons dat meermalen verklaard. Hier is met aller medewerking, en die kan men verkrijgen, een goede vee markt voor deze categoriën te vestigen; komt er vee, en dat zal er komen, dan komen er koopers en belangstellenden en met hen de bezoekers van de markt, van de plaats en van de zaken. Wij komen er weer eens op terug, omdat wij 't zoo jammer vinden dat ook dit jaar. nu de tijd er voor was, de proef weer niet is genomen, waar voor indertijd W.B. zulk een uitste kend en algemeen gesteund plan had ontworpen. Den Bosch ontwerpt nu weer met medewerking en steun van de mannen uit deze streek, fokveedagen, dus da gen voor het toonen van prima fok vee, dat hier in deze streek thuis hoort en welke fokveedagen wij o I. hadden kunnen behouden, getuige de schitterende fokveedag hier eenmaal gehouden. Geslaagd. De beer Maagdenberg, commies dienstgeleider bij de Dir. Bel. enz te Waalwijk, slaagde dezer dagen te Breda voor het examen Assistent A. Jachtrecht onder deze gemeente. Het jachtrecht op de eigendommen der gemeente is bij openbare inschrij ving toegewezen als voigt A. Brok, Waalwijk, bouwhoeve Fellenoord f29. R. van Mil, Waalwijk, voormalig Baardwijk f9. Jac. Leijtens, Waalwijk, voormalig Waalwijk en Besoijen f15.25. P. J. v. Schijndel, Waalwijk, bouw hoeve Roesteiberg f 15. Rijksvakschool. Aan de afdeeling Schoenmakerij aan de Rijksvakschool voor Schoen makers en Leerlooiers alhier, zullen a s. Maandag wederom de lessen worden hervat. De curcus voor de afdeeling Looierij begint 8 dagen later. Holl. Stoel- en Meubelindustrie. Men wist reeds geruimen tijd dat de vroegere schoenfabriek in de le Zeine was aangekocht door de Holl. Stoelen Meubelindustrie, men wist ook wel dat men er sedert eenigen tijd met handwerk was begonnen, maar 't rechte had men er nog niet van en men verwachtte er terecht meer leven van. Om deze begrijpelijke nieuwsgierig heid te bevredigen hebben wij onze voelhorens eens uitgestoken en kregen bij den directeur, den heer v. d Rijke een welwillend gehoor. Hij leidde ons in zijn bedrijf rond en vertelde ons een en ander van zijn toekomstplannen. Tot nu toe is 't, zooals we zeiden, in hoofdzaak handwerk geweest van meubelmakers; er zijn buffetten,dres soirs en meerdere groote stukken vervaardigd, maar thans zal het machi nale bedrijf voor goed beginnen Machines zijn of worden opgesteld We noemen daarvan een van dikte- bank, een lintzaag, een geweldige schraapmachlne, cirkelzaag, schuur- machines, pennenbank enz., kortom alles wat tot een modern bedrijf be hoort, om daarmee te komen tot wat men zich voorloopig te Waalwijk voor stelt de massa-fabricage van stoelen, opstokken en kleinere meubels. Later echter ook zullen grootere meubels, als dressoirs, buffetten, spie gelkasten, tafels enz. hier vervaardigd moeten worden, dan wordi het bedrijf gesplitst; in de boven—afdeeling de seitsinrichting en stoelenmakerlj, n de beneden—afdeeling de machi nale meubelmakerij. Direct na de volledige machinale nstallatie wordt de massa—stoelen— fabricage krachtig ter hand genomen. Wij hebben ervan verbaasd gestaan met welk een kracht en juistheid de ruwe planken worden geschaafd en geglad, hoe precies de pennenbank de pennen af— en uitsnijdt, en de boormachine de gaten, waarin de pennen sluiten boort, bij de nieuw te plaatsen machine, met 16 tegelijk, hoe volgens een door den chef ont worpen model de pooten en leuningen in massa worden vervaardigd, gesor teerd en ieder in z'n afdeeling ge borgen om later bij het ineenzetten direct bij de hand te zijn. We hebben bewonderd met welk een bijzondere handigheid de meubel maker de engelen en dierenkoppen in 't hout uitsnijdt, de randen langs de spiegels een mooi en smaakvol figuur geeft, 't Is een werkelijk interessant bedrijf Riet alleen, maar een bedrijf dat een mooie toekomst belooft voor onze plaats, waar het personeel ge leidelijk wordt uitgebreid, zoodat het hier in Waalwijk tot 60 a 70 zal worden opgevoerd. Het is de bedoeling ook hier later eene volledige stoffeerder!] in te rich- ten, waarvoor een geheel afzonderlijk gebouw zal worden opgericht. De fabriek zal zooals we zeiden een massa—artikel vervaardigen, dat alleen zijn weg vindt naar winkels en magazijnen en niet naar particu lieren, zoodat het geen concurrentie bedoelt voor meubelwinkels en maga zijnen. Wij hebben een goeden indruk ge kregen van deze voor onze plaats nieuwe inrichting en de plannen die de voortvarende directie voor de toe komst koestert. We roepen haar een hartelijk welkom in onze plaats toe, wenschen haar alle succes met deze onderneming In haar eigen belang, maar tevens in 't belang onzer plaats, waar zij wat werkkrachten betreft, wat medewerking en waardeering betreft, alle tegemoetkoming moge ondervinden. Wij hopen later, als't bedrijf verder op streek is, nog eens op deze onder neming terug te komen. Nieuwe Moeder-Overste St Johannes-gesticht. Tot Moeder Overste van het St. Johannes gesticht in de parochie van O. L. Vrouw is benoemd de Eerw. Zuster Marcello, van Neder Asselt. W. W. W. Wij brengen nogmaals in herinne ring, dat voor het inleveren van de wedstrijd formulieren van de W.W.W. nog gelegenheid is tot Dinsdagavond. Men kan de biijetten afleveren in de bus van 't Raadhuis. Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel. In het „Handelsblad" kemt een be richt voor betreffende de oprichting van een schoenfabriek door de Ko ninklijke in Duitschland (Krefeld). We hebben ons omtrent de juistheid van dit bericht gewend tot de directie, die ons mededeelde dat dit bericht minstens genomen voorbarig was. Er zijn zeker uitbreidingsplannen in voorbereiding; zoo zijn de teekenin- gen voor de vergrooting der fabriek te Waalwijk gereed en zullen deze zoo spoedig mogelijk tot uitvoering komen, terwijl de stichting van eene schoenfabriek in Duitschland mede in ernstige overweging is; de onderhan delingen hiervoor bevinden zich in een- vergevorderd stadium, definitief is de vestiging echter nog niet. Electricititettstarieven. Het electriciteitsbedrijf, dat, zooals wij bereids mededeelden, nieuwe vast rechttarieven heeft ontworpen, wensch- te deze reeds voor 't laatste kwartaal in te voeren. B en W. achten de behandeling de- zer aangelegenheid echter meer ge- wenscht bij de a s. begrooting en de eventueeie invoering op 1 |an. a.s. Gunning. Het bouwen van een dubbel heeren huis in de Mr. v. Coothstraat voor de heeren v. d. Loo en Swagemakers is opgedragen aan den heer Vermeer, aannemer alhier. Brievenbussen. Naar wij vernemen overweegt de Woningbouwcommissie alhier, mede op verzoek der Directie der Posterijen in de gemeentewoningen brievenbus sen aan te brengen, waardoor eene spoedige postbestelling in de hand wordt gewerkt. Voorts zal het aanbrengen daarvan in de toekomst dan in bouwvergun ningen worden verplichtend gesteld. W. W. W» Men meldt ons uit Vrijh. Cappel: Als bijzonderheid mag wel gemeld worden, dat de heer C. A. de Roon alhier, op 85 jarigen leeftijd nog een fietstochtje naar Waalwijk gemaakt heeft, om de winkeletalages aldaar te gaan bezichtigen. Voorwaar een kiasse baas 1 Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus, Afd. Baardwijk. Bovengenoemde afdeeling houdt haar jaarvergadering op Maandag 3 September, des avonds half 8, welke vergadering ook door een Hoofdbe stuurslid zal worden bijgewoond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3 |aar- en financieel verslag. (Het financieel verslag 1927—'28 sluit met een batig saldo van f53.54, terwijl op de begrooting 1928—'29 een batig saldo van f 47,25 wordt geraamd).' 4 Benoeming controle commissie. 5 Aftr. bestuursleden W Buijs en |oh Leijtens. 6. Rondvraag en sluiting. Collecte. De collecte voor alleenstaande blin den te Wolfhezen heeft opgebracht het bedrag van ruim f 69 't vorig jaar was het ongeveer f80. Een vrouwelijke Schoenmaker. Onder degenen, die zich Woensdag j.l. als leerling voor de nieuwe cur sussen aan de Haagsche Vakschool voor Schoenmakers hebben aangemeld, behoort een vrouwelijke leerling. Zij liet zich inschrijven voor den cursus Patronen— en Schachtenmaken. Z.Z.Z.—feesten te 's Bosch. Ten gerieve van de velen die uit onze en omliggende gemeenten de Z.Z.Z.—feesten te 's Bosch gaan be zoeken, laten wij hieronder de dag- verdeeling en het programma volgen 11'/4 uur. Aankomst extra—trein. 12 uur. Vertrek der deelnemende Koninklijke Vereenigingen naar het Stadhuis alwaar de olficieele ontvangst plaats heeft. 12,/a2 uur. Matir ée op de Markt door 't 's Hertogenbosch Muziekkorps. 3 uur precies. Generale Repetitie in de feesthal „Nederland" aan den Orthenscheweg. 4"/2-6 uur. Concert op de Markt door de Patronaatshaimonie „St. Ca- thrien". 7 uur precies. Groot Feestconcert door de deelnemende Kon. Vereeni gingen in de feesthal „Nederland." Het program van het feestconcert luidt: 1. a. 2. 3. b. a. b. Wilhelmus A. B. Verhey. De rots in zee Rich. Hol. De gezamenlijke koren. Elfendans, P. Kallenbach. 's Hertogenbosch Mannenkoor. La Mer C. Smulders. Deus est Nostra Lux, L. F. Brandts Buijs, Maastreechter Staar Harald's Bruid, Fred. Roeske. b. Les Esprits de laNuit, F.Riga. Roermond's Mannenkoor. Pauze Die Ernte, jozef Schwartz De Ruïne, L F. Brandts Buijs Eindhoven's Mannenkoor. Todtenvolk, F. Hégar. b. Zegepraal, L. F. Brandts Buijs. Venlona. Holland's Glorie, Rich. Hol. De gezamenlijke koren met bege leiding van het Kon. Muziekkorps der 4. a. a. b. a. 7. 99

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9