Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Witt© Kozen FEUILLETON NUMMER 71. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1928. 51e JAARGANG, UITGAVE: 1 WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN.' Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Meijer, vergaderde de raad dezer gemeente Maandag avond ten Raadhuize. Afwezig de leden Sneep en Kerst. Bij de opening der vergadering herdenkt de voorzitter het overlijden van den Commissaris der Koningin, baron van Voorst tot- Voorst. Spr. meent niet behoeven te herhalen wat de provincie in den Commissaris ver liest die met noesten arbeid aan het welzijn van dit gewest heeft gearbeid. Hij ruste in vrede. Agenda. Ingekomen stukken, a. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot wijziging der begrooting '27. b alsvoren, tot het aangaan van een rekening—courafit voor de Wo ningbouwvereniging Capelle. c. Jaarwedde regeling voor Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provincie. d Mededeeling, dat Ged. Staten genoegen nemen dat het heffingsper centage op 1 7 blijft. De voorz. deelt mede, dat door de Commissie tot wering van Schoolver zuim een ontwerp is ingediend tot wijziging van het landbouwverlof, en dit inmiddels door B. en W. aan de Inspectrice van het L O. om advies is gezonden. Nog is ingekomen de begrooting 1929 van de Gezondheidscommissie, waaruit blijkt dat deze gemeente f 147 63 in de kosten moet bijdragen. De raad gaat hiermede accoord. 2 Voorstel van Burg en Weth.tot goedkeuring van de rekening van het Burg Armbestuur te Sprang over 1927 Da ontvangsten bedragen f 5842 60'/2 de uitgaven f 3292.41 '/a Batig slot f2550.11 (Dit bedroeg vorig jaar f 2840.92'/2.) De raad hecht hieraan zijn goed. keuring. 3. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de rekening van 't Burg. Armbestuur te Capelle over 1927. Ontvangsten f9072.70 Uitgaven f 8076.89'/2 Batig slot f 945.80'/a (Vorig jaar bedroeg het batig slot f 1692) De raad gaat met een en ander accoord. 4. Voorstel van Burg. en Weth.tot goedkeuring van de begrooting van het Burg. Armbestuur te Capelle over 1929. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f8303. De raad gaat met 't voorstel accoord 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging eener aanvrage als bedoeld bij art 72 der L O- wet 1920 van het bestuur der Bijz. Lagere School te Sprang. De aanvrage geldt de vergrooting en verbetering van de speelplaats. B. en W. zijn met het bestuur dt. school overeen gekomen bij goedkeu ring een crediet van f 1000 hiervoor aan te vragen Verheijden. Is dat strikt noodzakelijk Voorzitter. Ja. De speelplaats is nu te klein, waardoor de kinderen ge noodzaakt zijn op den weg te komen, en met het huidige verkeer is dat veel te gevaarlijk. De raad gaat hierna met het voor stel accoord. 6. Voorstel van Burg. en Weth tot aanvulling van de algemeene politie verordening voor de gemeente Sprang- Capelle. De aanvulling betreft een verbod tegen het frauduleus vangen van mollen In dit verband is het verboden van Nov. tot April zonder schriftelijke toestemming van den eigenaar door diens weiland te loopen Conform voorstel wordt besloten. 7. Voorstel van Burg. en Weth tot vaststelling eener verordening houden de aanwijzing van een „slachthuis" (slachtplaats voer uithallingen). Als slachtplaats wordt aangewezen het slachthuis ie Kaatsheuvel. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat er dan ook een juistere verhouding 2al ont staan tot den b-jroepsslager. v. d. Willigenburg. Maar u ontgaat nu 't vroeger genomen besluit waarbij slechts twee ultpondingen per jaar worden toegestaan. Wanneer dit nu opgeheven wordt zult u de concur rentie nog vergrooten. Dan wilde ik gaarne weten hr e hoog het slachtrecht is en of er in het slachthuis een slager is ik geloof dat we door dezen maat regel de kleine man in z'n inkomsten zullen bemoeilijken. De Voorzitter deelt mede dat men met Loonopzanc. is overeen gekomen om de baten van het slachthuis, na afschrijving, evenredig te verdeelen. De Secretaris leest dan de verorde ningen voor, waaruit o a. blijkt het slachttarief bedraagt f 6 voor een paard of rund f 4.75 voor een pink f 3 50 voor een veulen oi een varken; f 0.50 voor een schaap oi geit. v. wiWgyybutg. De gewone menschen die z*ïch zoo'n beetje kun nen staande houden als ze een of twee varkens uitponden, worden nu toch op hooge kosten gezet. Michael, 't Gaat niet aan om in alle krotten en stallen te slachten, 't Aantal slachtingen voor z.g. uit ponden, was indertijd maar een nuod- maatregel. Nu zijn we in de goede richting en we hebben 't zoo goed koop mogelijk uitgezocht. Het lid v. d. Willigenburg is van oordeel dat de wet onder huisslach tingen ook 't z.g. uitponden verstaat Spr. is er niet voor om hierin de vrijheid te ontnemen. Ook de kleine boer moet door 't leven, zegt spr. Michael. U wilt dus weer terug naar de Middeleeuwen. v. d. Willigenburg. Neen, maar er is nog een middenweg. Michael. Wat voor zes jaar was noem ik de middeleeuwen we leven snel U wijst op de wet, maar daar zijn soms zulke groote mazen in dat er heele varkens en koeien door kun nen. Verheijden. Is de slager van hei Slachthuis ook vakman? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Kraak Is de gemeente verplicht om een slachtplaats aan te wijzen Voorzitter. Neen. Het lid Kraak merkt op, dat een boer aan huis een varken uitgepond krijgt voor f 2 50, terwijl hij volgens dit voorstel met inbegrip van vervoer pl.m. f 7 zal moeten betalen. Het lid v. d. Willigenburg vindt dit ook bezwaarlijk. Michael En vroeger was U ervoor om aan 't uitponden paal en perk te stellen. Dat begrijp ik niet. v. d. Willigenburg. 't Stuit me tegen de borst om den kleine boer zijn toch al schrale inkomsten nog te gaan be perken. Verheijden. Als we de nieuwe rege ling krijgen, dan zullen 'l de slagers niet meer gemakkelijk tegen de boeren kunnen uitspelen. Voorz. Neen, 't is een voordeel voor de boeren. Vroeger was bet aantal slachtingen voor uitpondingen ook niet te controleeren. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 5—4. Tegen stemde de leden Kraak, v.d. Wllligsnburg, Rijken en Verhoeven. 8. Aanbieding gemeenterekening 1927. Gewone dienst Ontvangsten f 142355.79® Uitgaven f 137558 06® Batig slot f 4797.77 Kapitaaldienst Ontvangsien f 20619 14 Uitgaven f 20544.60 Batig slot De rekening SO. „In dien toestand van twijfel en ver driet, geleide mijn goede ster mij in 't bitterste uur mijns levens naar een wijs en heilig man, den broeder-over ste van liet Kapucijner-klooster op Fie- sole en liij bestreed mijn twijfel. Hoe gelukkig was ik- en nooit heeft de ge dachte, dat ik toch van je had moeten afzien, zich van mij meester gemaakt. En hoe jij hierin zult beslissen, dat zegt mijn hart. Amen." Hochwald had uitgesproken, maar reeds van te voren was Iris opgestaan en aan zijne zijde getreden. „Vandaag eerst ben ik waarlijk je vrouw geworden- omdat je mij in de diepte van je ziel hebt laten zien zeide zij eenvoudig. „Zal het mij ooit gelukken, de diepe wonde geheel te ge nezen? Het hart van den mensch is niet te doorgronden, zegt men, en het bedriegt zichzelf het gemakkelijkst voor jou hart sta ik evenwel in. Satan zelf moet haar die uitlegging van je woorden hebben ingegeven. Satan, die haar eeuwigen dood heeft gewild Diep geschokt zweeg zij. n „Zij stierf in vrede met God. stand vastig en met een berouwvol hart", viel Hochwald haar in de rede. „Wij mogen hopen, dat zij hierboven ook ge nade heeft gevonden. En toch, Iris jij hebt haar dikwijls in je droom ge zien ik hecht geen geloof aan geesten en gëestesverschijningen en ben. naar ik hoop. vrij van spiritisti sche denkbeelden en toch. Iris, is zij gisteren, ongeveer op dit uur voor mijn geest komen staan, zooals ik haar tijdens haar leven heb gekend, het lange blonde haar en den ruiker van witte rozen, die door haar bloed rood waren gekleurd, in de hand en ik heb haar stem gehoord, die mij zeide: „Red mijn kindOngeveer een uur later kreeg ik een telegram van den profes sor, waarin hij mij verzocht, ter wille van jou dadelijk terug te komen." Diep geschokt boog Iris zich over de zwarte, eenvoudige doodkist heen en hare tranen vloeiden er rijkelijk op neder. Hochwald stoorde haar niet en liet haar uitweenen met deze tra nen verdween ook de ziekelijke span ning, die haar het jonge hart zoo had toegenepen, en misschien groeide uit deze tranen wel het bloempje op. waarvan de oude dame haar, die hier een gewijde rustplaats had gevonden, met zoo'n voorgevoel had gesproken. En uit deze tranen kon Hochwald ook zien, dat zij nu ook de huivering had overwonnen' voor de gedaante van hare moeder, die hare hand durfde ophelfen tegen haar echtgenoot en haar mis daad moest hoeten op het schavot. Hier stond de reine, vlekkelooze doch ter en weende heete tranen van mede lijden en vergiffenis op de kist van hare liefdelooze, schuldige moeder. Hoe Hochwald tot de overtuiging was gekomen, dat Maria von Ravens- berg liem nietj lief had gehad, maar de ongelukkige daad alleen had begaan, omdat zijn rang en zijn rijkdom haar hadden verlokt, omdat de eerzucht haar de vorstenkroon als hoogste doel had getoond, dat Iris te vertellen, stelde hij tot later uit. In die dagen, toen hij zoo vrijwillig in eenzaamheid leefde, was hem veel ter oore gekomen, menig gebrek in het. karakter der jonge vrouw kwam aan het licht en hij gevoelde nu zijn schuld tegenover haar geboet. Bijna twintig jaar had hij noodig gehad om van den schok, dien zijn ziel had ondergaan, te genezen; hij had haar lichaam een waardige rustplaats gegeven en voor haar ziel den troost en de voorspraak van de Kerk weten te verkrijgen was dat niet reeds het loon waard, dat hem ten deel viel, toen haar kind in haar reine onschuld, toegerust met. de schoonheid der moeder en het bemin nelijk karakter van den vader, in zijn leven trad en hem een geluk bracht, (lat hij op aarde niet meer voor moge lijk had gehouden? Sigrid was al lang uit den post van de deur verdwenen en de avondsche mering begon reeds te vallen, toen Hochwald zijne vrouw uit hare over peinzing wakker schudde. „Kom, Iris, het is tijd", zeide hij, ter wijl hij haar zacht bet blonde haar streelde. „.Je kent nu de plaats waar liet, roode licht brandt en je kunt ko men, zoo dikwijls je hart behoefte ge voelt, om hier te bidden." Zij stond op, maar voordat hij het looden deksel er weder op deed, legde zij het boquet rozen, dat zij had meege nomen, op de zwarte arme-zondaars- kist eene handeling, zoo eenvoudig en natuurlijk, en toch hier zoo tref fend en grootsch, (lat Hochwald zijn beide armen uitbreidde en Iris op deze ernstige plaats aan zijn hart drukte, onder stomme, heilige beloften. Zorgvuldig sloot hij toen weer den ingang naar den grafkelder. „Want", zeide hij, „wij moeten het een geheim laten blijven, wegens de bevolking en de bedienden van het slot. Beter (lat hun bijgeloof rondom het roode licht allerlei sagen spint, als dat het moge lijk de ongelukkige, die hier rust, als geest laat wandelen en daarmede onbe rekenbare schade aanricht." Toen zij weer boven kwamen, ge voelde Iris eerst hoeveel zij behoefte had aan rust en hoe de gang naar be neden hare geprikkelde zenuwen nog meer had geschokt. Hochwald bracht haar dadelijk weer naar zijne, kamer en vond daar den professor met den dokter op hen wachtende. Dr. Glau- chan verzocht Hochwald de consulta tie om bijzondere redenen te mogen bij- f 74.54 wordt ter onderzoek gesteld in handen van de commissie, bestaande uit de leden Rijken, Sneep en Vos. 9. Aanbieding gemeentebegrooting 1929. Gewone dienst: Ontvangsten en uitgaven f 139781.985. Kapitaaldienst: Ontvangsten en uitgaven f 10074.54. Ter ondereoek wordt de begrooting gesteld in handen van de leden Ver heijden, Kerst en Kraak. 10. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1927. Dit punt wordt in geheime zitting behandeld. 11. Mededeelingen. De Voorz. deelt mede a. dat de verbouwing van het School, lokaal voor f510.— is gegund, waar door 't crediet met f 50 is overschreden. b. dat de P.N.E.M. voorloopig niet kan overgaan tot de electrificatle van Sprang en Capelle c. dat ook bij geen gasverbruik toch 5 M3 in rekening wordt gebracht, evenals in Loon op Zand. Timmermans. Is er wel eenonderzoek ingesteld of zich velen zullen aan sluiten Voorz.De P.N.E.M. heeft de ren tabiliteit onderzocht. Timmermans. Zouden we eens kunnen aanvragen hoe hoog het garantie-verbruik moet, zijn, Verheijden. Ze hebben wel geweten wat hier de buitenwijken zijn. Michael, 't Zal vermoedelijk komen doordat Loon-op-Zand de gasconcessie niet loslaat. wonen en beschreef nu nauwkeurig 't gesprek, dat hij gisteren met. Iris had gehad en zijn rit met haar naar het station, tot,op het oogenblik, dat zij hem goeden nacht had gewenscht. ïris bevestigde dat alles, maar nu niet meer op die gevoellooze onverschillige manier van gisteren, maar met een ze kere aarzeling en tegenzin en niet een half verwarde, half verwonderde uit drukking in haren blik, evenals iemand die zich de oplossing van een raadsel niet meer kan herinneren. „En mijn be sluit is", sprak de professor eindelijk, „dat ik mevrouw de vorstin positief niet in staat acht, om zelfs onder de hardste slagen van het noodlot een daad van geweld tegen zichzelve of tegen anderen te begaan." „Dat hen ik met u eens"-, antwoordde vorst Hochwald, „hoewel wij beiden daarmede tegen onszelven getuigen. Spreek Iris, zeg ons wat heeft je tot deze verschrikkelijke daad bewogen". „Ik weet het niet", sprak Iris zacht, terwijl zij haren blik op de ledige ruim te gevestigd hield. „Er was iets in mijn binnenste eene stem die mij dwong het te doen. 's Nachts werd het erger, hoewel ik den kleinen Siegfried bij mij had genomen, omdat ik alleen hang was. Zelfmoordis het niet laf, slecht en zondig om de hand aan zich- zelven te slaan? En toch ik moest het doen. Ik heb er tegen geweend, ge beden en gesmeekt, ik heb mij op den grond gekromd als een worm, maar de stem in mijn binnenste beval mij te sterven. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden. Waalwtjksche en Langstraatsehe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prjjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.G0. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DB EOEO VAN HET ZUIDEN". Uit bet Dultech ran KÜFEMiNA VON ADLEB8FELD-BALLES TB Ell.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1