zenuwen 'Jfynfijzwtts RECHTZAKEN. Voorzitter. Ik zal 't eens onderzoe ken of de nieuwe motor- en rijwiel- wet zulks toelaat. Nederlof. Hebt U al succes gehad met de aansluiting op de waterleiding van de Koestraat? Voorzitter. Dat is nog niet afge werkt. Timmermans. Hoe is het met de grond-overdracht. Voorzitter. Nog niets van bekend. Het ministerie van Financiën heeft bij het departement op spoed aange drongen. Hierna ging de raad in geheime zitting. RAAMSDONK. Openbare vergaaerlng van den raad dezer gemeente gehouden Zaterdag 8 Sept. 1928 des nam. 6 uur. Voorzitter de Edelachib. heer Moons De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. ingekomen stukken. OoedKeuringen van Üed. Staten o a. van de wijziging der Motoren Rijwielverordening, van het besluit tot onderhandscne aanbesteding van het raadhuis en van diverse aten o verscnrlj vingen. Verder zijn een zevental aanvragen om subsidie ingekomen, welke op voorstel van den Voorzitter in handen van de Begrotingscommissie worden gesteld en met de begrooting zuilen behandeld worden. 2. Aanbieding rekening der ge meente, de bedrijven en het Burg Armbestuur over het dienstjaar 19z7 Zooals gewoonlijk zuilen deze reke ningen door een afzonderlijke raads commissie worden nagezien, waarvoor wederom de heeren Lankhuijzen, Schoenmakers en v. d. Piutjm worden aangewezen, die zich bereid verklaren die taak weer op zich te nemen. 3. Aanbieding begrooting alsvoor. voor het dienstjaar 1929. Dezelfde commissie ais hierboven, die voor het nazien der rekeningen is aangewezen, zal ook de begrooting onderzoeken. 4. Benoeming lid in de Commissie tot wering van Schoolverzuim, ter voorziening in de vacature van den heer v. d. Sande. Wordt benoemd diens plaatsver vanger de heer Siuijters. 5. Benoeming lid in de School commissie, ter voorziening in de vacaiure van alsvoor. Ook hiervoor wordt de heer Siuij ters benoemd. 6. Benoeming leden van de Vleesch- keuringscommissie. De heeren Moons en de Wit voor Raamsdonk, Bianchi voor Geertrulden- berg, v. d. Veeken voor Made en Dekkers voor Waspik worden herbe noemd. 7. Ontwerp—besluit, regelende de wijze van belegging der reserve van het Vleeschkeuringsbedrljf. Al bedraagt deze reserve nog slechts f60, toch moet volgens Ged. Staten de wijze van belegging geregeld wor den, hetgeen op voorstel van B. en W. geschiedt precies als zulks voor het Electriciteitsbedrijf en de gemeente momenteel is geregeld. 8. Uitloting van schuldbrieven. Uitgeloot worden Van de leening van f4000 aandeel no. 5 groot f 125 Idem van f6000 no. 13 groot f 150 Idem van f 12.000 no. 1 en 3 elk f300 idem van f 5000 no. 20 groot, f 250 Idem van f 1500 no. 6 groot* f 150 Idem van f8250 no. 26 groot f300 Idem van 115.000 no. 1 en 3 elk 1500 Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad in geheime zitting over ter behandeling van 9. Staten van oninbare en nog te verhalen posten van plaatselijke be lastingen. oorlog zijn in de landsgrenzen vele wijzigingen gekomen, zoodat er overal minderheden zijn, die van hun oude vaderland zijn overgegaan. Hun lot moet de volkenbond zich aantrekken en zij moeten niet gedwongen kunnen worden hun taal, gewoonten e.d. direct af te leggen. Van Zwitserland, Lithauen, Oostenrijk kreeg Z.Ex luiden bijval. Brland, de Fransche minister heeft een rede gehouden, die groote ontroering brachthij haalde weer de oude verwijten aan Duitschland voor den dag. Het was als 't ware een polemiek tegen den Duitschen rijks kanselier. Men meent dat de toenade ring tusschen Duitschland en Frankrijk een gevoelige knak gekregen heeft wat vooral tot uiting komt in de Duitsche pers. Briand schijnt zelf geschrokken over den indruk, dien zijn woorden in de wereld gemaakt hebben. Hij heeft voor de journalisten getracht een en ander goed te praten, maar de vorm van zijn toespraak was van dien aard. dat zulks moeilijk zal lukken. BINNENLAND. R K. Mijnwerkersbond. De R K. Mijnwerkersbond heeft Zaterdag en Zondag in Heerlen zijn 25 jarig bestaan gevierd, onder groole belangstelling van andere vereenigin- gen ën autoriteiten. Mgr. Nolens, Mgr. Poels, het ka merlid Hermars, Mr. Dr. Frowein e.a voerden het woord. Er werd een schitterende optocht gehouden. De Tol te Muiden. Zondag weigerden verschillende automobilisten, demonstratief om tol te betalen voor de-bekende Muidertol Ze veroorzaakten daardoor verkeers- stagnatie, waarna vele auto's zonder betaling of verbaliseering werden doorgelaten. Naar wordt vernomen, heeft de burgemeester van Muiden, de heer De Raadt den Minister van Water staat, den heer van der Vegte, tele grafisch verzocht maatregelen te willen nemen om te voorkomen, dat zich opnieuw verkeersstagnaties te Muiden voordoen door weigering van automo bilisten om tol te betalen, zooals Zondag is geschied, De burgemeester heeft den minister van de gebeurte nissen van Zondag uitvoerig op de hoogte gesteld. Verder wordt vernomen, dat de heer de Raadt als eenige mogelijkheid ziet de opheffing van den tol. Rotterdams nieuwe Burgemeester Naar wordt vernomen, is thans binnenkort de benoeming te wachten van den heer mr. P. Drooglever- Fortuin tot burgemeester van Rotter dam. Wij kunnen hieraan toevoegen dat de heer Drooglever Fortuyn tot 't volgend jaar lid der Tweede Kamer blijft doch zich dan bij de Kamerver kiezingen niet meer als zoodanig herkiesbaar zal stellen. Holland—België. De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland en de Belgische minis ter van Buitenlandsche Zaken de heer Hijmans hebben Maandagnamiddag te Genève een langdurig onderhoud gehad over *t Nederlandsch-Belgische vraagstuk. Zij hebben de oplossing besproken, die in aanmerking zou kunnen komen en kwamen overeen, het onderzoek daarvan voort te zetten. kalmeeren en worden qester-kl door BUITENLAND. De dood van Loewenstein. Uit Parijs wordt bericht, dat het rapport der doktoren Paul en Kohn Abrest, belast met het laboratorisch onderzoek van de Ingewanden van Loewenstein, thans is ingediend. De conclusie is, dat Loewenstein niet vergiftigd werd en de dood aan een ongeluk moet worden geweten. Volkenbondsvergadering. In de Volkenbondsvergadering werd door minister Beelaerts van Blokland gesproken over .de minderheden* in de verschillende rijken. Door den Invaliditeitswet. Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der invaliditeitswet. De loongrens wordt f 2000 en de premie wordt niet verhoogd. Ook de kelners worden verzekerd en er zijn nieuwe bepalingen voor hen, die na 1 Juli 1922 buiten de wet vielen. Uitspraken. Het Gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde L. S. schoenmaker te Loonopzand wegens mishandeling tot 4 maanden gevan genisstraf. F., beleediging ambtenaar in functie f 25 boete. KERKNIEUWS. Eucharistisch Congres. Het Eucharistisch congres te Sydney is gesloten met een alles—overtreffende hulde aan de H. Eucharistie. Te midden van honderd duizenden trok een groot- sche processie door de havens en langs de straten. De plechtige zegening werd verricht door Kardinaal Ceretti midden in de stad Sydney. Het aantal tegen- woordigen wordt op '/a millioen ge- schat. O-roote Tentoonstelling van fruit groenten en tuinbonuxirtikelen te Drunen. Zaterdagmiddag half 4 uur werd in het gebouw van de veilingvereeniging „De Langstraat" te Druhen eene ten toonstelling gehouden van groenten en fruit. De Voorzitter, de heer A. v. d. Wiel nam het woord, en heette allen wel kom. Wij hebben, aldus spr., deze ten toonstelling opgezet als propaganda middel, maar tevens om te zien en te leeren, vooral met. betrekking tot sor- teeren en verpakken. Hij spoort allen aan tot eendrachtig samenwerken en eindigt met den wensch dat deze ten toonstelling ouder Gods zegen moge slagen; hij brengt tevens dank aan de schenkers der medailles en hoopt dat de veilingvereeniging, die overal een goede naam heeft, nog grooter afzet gebied moge krijgen. Daarna kreeg de burgemeester, mr. II. Loeff, het woord en sprak o. a.: Toen het bestuur der veiling met 't verzoek bij mij kwam om deze tentoon stelling te openen bij gelegenheid van uw 12^-jarig bestaan, heb ik onmiddel lijk met graagte toegestemd. Niet al leen dat dit .voor ons een eer is, maar het was dat ik daardoor uiting kon geven aan de waardeering voo^ het streven der veiling, vooral waar 't gaat om 't heil van Drnnen. Spr. wees er op hoe nuttig deze vereeniging heeft gewerkt en op den grooten vooruitgang in de laatste jaren, vooral in de teelt van zwarte bessen, aardbeien, wat vroe ger werd gemist door gebrek aan sa menwerking. Hij mag de vereeniging thans gelukwenschen, die op soliede basis is gegrondvest en die zooveel goeds bereikt.. Vooral den Voorzitter, den heer A. vs d. Wiel, en den eminen- ten directeur, den heer Pijnenburg, die de man is, die werkt voor het welzijn van allen. Blijft naar hun raadgevin gen voor teelt, sorteeren, verpakken, enz. luisteren, dan kan het niet anders of uwe producten zullen steeds meer opbrengen. Laat ons heden uit wat hier gepresteerd wordt, ons nut trek ken. Ook de kippenliefhebbers, waarvoor het bestuur alles heeft gedaan, wensch ik van harte succes toe. Ook voor hen is hier veel te leeren. Laat ons hopen, dat allen een goede les mogen trekken uit het tentoongestelde en is de ten toonstelling geopend. De Heer Sprengers sprak namens de commissionnairs; hij herinnerde aan 't voorwoord van Pastoor Willems, waar in die schreef de telers kunnen de vei ling niet missen. Ook wilde spr. er aan toevoegen, dat ook wij de veiling niet konden missen. Hij schetste verder den aangenamen oöt^ang met den Direc teur en wenschte namens Commission nairs en fabrikanten, veiling-bestuur en Qomité geluk. Namens de veilingver. Waspik sprak de heer Gijsman en bood een medaille aan. De Eerw. Heer van Kessel bracht gelukwenschen namens den X.C.B. en besprak het schitteren de werk der veiling. De Zeer Eerw. Heer Pastoor Willems uit Elshout, wil de nog 'n klein woordje toevoegen aan hetgeen Burgemeester Loeff bad ge zegd, aan wien de veiling veel ver plicht is. Hij herdacht de mannen die spot en tegenwerking hebben verdra gen en getrotseerd, die niets hadden gespaard om de belangen der boeren te behartigen. Die mannen zijn de, Zeer Eerw. Deken Selten uit Drunen, die thans niet onder ons aanwezig is, doch heden wel op ons zal nederzien uit den Hemel, en de oprichter, de heer J. v. Engelen uit Haarsteeg. De heer Falster, Voorz. van het Centraal Bu reau der Veiling uit Den Haag, be sprak het nut der organisatie en hul digde tevens den heer Pijnenburg. De Voorzitter dankte alle sprekers voor hun woorden en hoopte, dat alles in praktijk zou worden gebracht; hij bracht vervolgens een woord van lof aan den heer van Dongen uit Waal wijk, voor zijn mooien stand met bloe men. Daarna ging men een kijkje ne men in de tentoonstelling, waarbij veel standen werkelijk de aandacht trok ken, vooral de stand van den heei Christ Sprengers niet zijn 65 soorten appelen en peren, ook werd de stand van St. Ambrosius, den bijenbond, be zichtigd en nog tal van andere stands gaven veel te zien en te leeren. We noemen hier M. Klijn, Elshont, ver tegenwoordiger van Boeke en Huide- kooper; de Waveem uit Waalwijk; Chevrolet-importeurs met chassis van vrachtwagens; de heer Ign. Klijn uit Eindhoven met Hongaarsche kleedjes in verschillende kleurende N.C.B. etaleerde met stikstofverder de Lang- straatsche Zuivelfabriek met hare fijne Nederlandsche boter met rijksmerk en daarnaast de heer Pijnenburg met een apparaat voor eierenschouwing. De prijzen werden toegekend als volgt Afdeeling I. Groententeelt. 1. De schoonste en meest volledige inzending groenten, 3 stuks van elk lste prijs Zilveren Medaille, Tuin- bouwvereen. Waspik-Capelle. 2. De 3 mooiste witte kooien van een soort le prijs Vergulde Medaille, A. van Engelen Deunen. 2e prjjs Diploma, L. van Engelen, Elshout. 3. De 3 mooiste roode kooien va a één soort le prijs Vergulde Medaille. F. Klijn, Elshout. 2e prijs Diploma, P. v. Hulten, Dru nen. 4. De 3 mooiste savoye kooien van één soort le prijs Vergulde Medaille, C. v. d. Hoven Meeuwen. 2e prijs Diploma, J. v. d. Weiken, Waspik. 5. De 3 mooiste spruitkoolplanten van één soort le prijs Vergulde Medaille, Mimpen, Haarsteeg. 2e prijs Diploma, M. v. Engelen, Haarsteeg. 6. De 3 mooiste boerenkoolplanten van een soort le prijs Vergulde Medaille, H. van Sou, Drunen. 2e prijs Diploma L. Klerks, Drunen. 7. De mooiste en meest volledige collectie bol-, knol- en wortelgewassen (wortelen, kroten, knolselder^, uien, ramenas, witlof, enz.) van ieder 3 stuks le prijs Vergulde Medaille, Gebr. v. d. Wiel, Drunen. 8. De mooiste 2 K.G. snyboonen le prijs Vergulde Medaille, M. de Kruif, Drunen, J. v. Son, Nieuwkuik, M. Vrijhoeven, Drunen, M. Jehoel, Drunen, N. Doremans, Nieuwkuik. 2e prijs Diploma, N. v. Buul, Nieuw kuik, L. van Son, Drunen, Van de Pol, Vlijmen, P. van Beurden, Haarsteeg. 9. De mooiste 2 K.G. princesseboo nen, liefst zonder draad le prijs Vergulde Medaille, M. Je hoel, Drunen. 2e prijs Diploma. P. van Beurden, Haarsteeg. 10. De mooiste 2 K.G. Duitsche boonen. (Rheinische Speek) le prijs Vergulde Medaille, N. van Buul; P. v. Spijk, Nieuwkuik; L. Klerks, Drunen. 2e prijs Diploma, P. v. Hulten, Dru nenM> Jehoel, Drunen. (Boonen kunnen ook met staak wor den ingezonden). 11. De, mooiste en meest volledige inzending bladgroenten (sla, andijvie, prei, spinazie, enz.) le prijs Vergulde Medaille, Gebr. v. d. Wiel, Drunen. 12. De mooiste 10 stuks tomaten le prijs Vergulde Medaille, Spui broek, Capelle; Geb. v. d. Wiel, Dru nen; M. Jehoel, Drunen. 2e prijs Diploma. Gijsman. Waspik. 13. De mooiste 5 stuks groene kom kommers 2e prijs Diploma, Gijsman, Waspik; F. Groen, Capelle. 14. De mooiste 3 stuks bloemkool 2e prijs Diploma, Wed. Mouthaan, Capelle. Afdeeling II. Fruitteelt. 1. De meest volledige inzending vruchten le prijs Zilveren Medaille, Christ Sprengers, Oud-Heusdenv. Steenho ven, Eethen. 2e prijs Vergulde Medaille, Rector v. Kessel, Vucht. 3e prijs Diploma, Pastoor Goossens; A. v. d. Wiel, Drunen. 2. De mooiste 5 stuks Goud-Reinet- ten le prijs Vergulde Medaille, W. Gijs man, Waspik. 2e prijs Diploma, Wed. v. d. Schans, Drongelen. 3. De mooiste 5 stuks Brabantsche Bellefleurs le prijs Vergulde Medaille, Geb. de Fijter, Andel. 2e prijs Diploma, W. de Wit, Dru nen. 4. De mooiste 5 stuks sterappels le prijs Vergulde Medaille, Gebr. de Fijter, Andel. 2e prijs Diploma, J. v. Hoeren, Ca pelle. 5. De mooiste en meest volledige in zending tafelappelen op naam, van elke soort 5 stuks Geen prijs uitgereikt. 6. De mooiste en uitgebreidste col lectie zoete appelen, 5 stuks van elke soort le prijs Vergulde Medaille, Christ Sprengers, Oudheusden. 7. De mooiste en meest volledige in zending tafelperen op naam. van elke soort 5 stuks le prijs Vergulde Medaille, Willigen- burg, Meeuwen. 2e, prijs Qiploma, J. van Boxtel, Els hout. 8. De mooiste en uitgebreidste zen ding stoofperen op naam, 5 stuks van elke soort le prijs Vergulde Medaille, Christ Sprengers, Oudheusden. 9. De meest volledige en mooiste inzending steenvruchten, van elke soort 5 stuks Geen prijs toegekend. 10. De meest volledige inzending fruit, verpakt voor den Binnen- en Bui- tenlandsehen handel: 2e prijs Diploma, Christ Sprengers. Oudheusden. Wij kunnen hierbij nog mcdcdeelen, dat het den eersten dag zeer druk was, doch de tweede dag overtrof deze nog verre. De Tentoonstelling mag in alle opzichten zeer goed geslaagd heeten. ELSHOUT. Zaterdagmorgen na de Hoogmis werd alhier in de zalen der Meisjescongregatie, de groote tentoon stelling van de hoedenvlechtschool van het Maria Patronaat te Paramaribo (Suriname) op plechtige wijze geopend. De ZeerEerw. Heer Pastoor Willems riep den Eerw. Pater Verheggen met zijn twee zwarte dames een hartelijk welkom toe. Vervolgens dankte Pater Verheggen gemeente- en kerkbestuur voor de har telijke ontvangst. We kregen te zien een schat van het sociale werk, dat Soeur Gonzales met Pater verheggen heeft tot stand ge bracht. Wat de attractie verhoogde was de aanwezigheid der twee zwarten. Miss Lina van Liebehers, de beste hoe- denopmaakster en Miss Nella Lapar, de beste vlechtster der school. Met de grootste voorkomendheid vertelden zij in goed Hollandsch alles wat op de hoedenvlechterij betrekking had. En zuster Gonzales is nu reeds 33 jaren in de Missie en is ruim 15 jaren opzichtster en Directrice der Vlecht- school, die 170 leerlingen telt, en waar voor zij rusteloos heeft geijverd met de schitterendste resultaten. Moge deze tentoonstelling het Pater Verheggen mogelijk gemaakt hebben, zijn schitterend werk zonder geldzor gen voort te zetten en uit te breiden. Om 6 uur waren de zalen stampvol toen de uitloting plaats had der prij zen. De lste prijs, een prachtige Pana mahoed in waarde van ƒ100.—, ging naar de Wed. J. v. Gorkum, Dende ren. Na afloop dankte de Eerw. Heer V ennerie, uit de abdij Heeswijk, de belangstellenden en allen die hebben medegewerkt aan het welslagen der tentoonstelling. Daarna werden door de Harmonie nog eenige nummers ten beste gege ven. De 2e dag was de belangstelling buitengewoon groot, de opbrengst is bevredigend en de tentoonstelling goed geslaagd. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). J1. Zaterdagavond kwam de Aid. Sprang van het Ned. Werkl Verbond „Patrimonium" alhier in vergadering bijeen, in de zaal van den Chr. Volks bond. De vergadering was slecht be zocht. De vergadering werd door den Voorzitter, dhr. J J. Dalmaijer ge- opend, waarna de secretaris de notu len der vorige vergadering voorlas. De Voorzitter deelde mede, c' t ter gelegenheid van den verjaard van H M. de Koningin door het tuur der Afd. een telegram van^jluk- wensch was verzonden, waarop^ 't volgende antwoord was ontvangen: „Het Loo, Sept. '28. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer de leden van de Afdeeling van Patrimonium te Sprang, Hoogst- derzelve dank over te brengen, voor de gelukwenschen aangeboden bij gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver geboortedag. De Adjudant van Dienst van H. M. de Koningin". Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van de Afd. van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond werden vervolgens bij tweede stemming be noemd de heeren L. v. d. Hammen en C. Klootwijk. Tot bestuurslid in de vacature van dhr. C. de Rooij, die wegens veitrek naar Utrecht genoodzaakt was te be danken werd benoemd de heerH. M. Zwart. Bij de bespreking van de agenda voor de a s. Bondsvergadering op 19 en 20 Sepember a.s. werd besloten één afgevaardigde te zenden, waarvoor gekozen werd de heer J. Dalmaijer en tot secundes de heer A. v. d. Schans. Hierna werd de vergadering be sloten. VRIJH.CAPELLE. 20ste jaarver gadering van de Afdeeling Capelle van den Ned. Chr. Bouwvakarbel- dersbond op Dinsdag 18 Sept. as. in de Consistoriekamer der Geref. Kerk te Vrijhoeve—Capelle, des avonds half acht. Als spreker hoopt op te treden de heer J. A. Schaafsma, secretaris van den N.C.B. De vergadering zal in verband met het 20-jarig bestaan een eenigszins feestelijk karakter dragen. CAPELLE. Op den vorige week te Zwolle gehouden wedstrijd in hoef. beslag behaalde onze dorpsgenoot J. Kommers den 5den prijs. Bij de vorige week aan het gym nasium te 's Bosch gehouden herexa mens slaagde o.m. onze dorpsgenoot J. Köhler voor het overgangsexamen van de 4e naar de 5e klasse. J.l. Zaterdag had de werkman H. Buisje 75c! Bij Apoth en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2