IE tCHG OH HET IUIDEH .Hel huls der stille smarten" „DE ECHO UAH HET ZUIDEH" Bij Scheren GRATIS. ATTENTIE. TROONREDE. PUROL \o. 75. Woensdag 19 Sept. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. Abonneert U KU op en U ontvangt de tOt 1 Oct. verschijnende nummers A- s. Zaterdag begint onze nieuwe pracht-feuilleton een feuilleton, die niet minder dan de thans beëindigde en de andere die in ons blad stonden, ieders bewondering zal wegdra gen en dat zegt genoeg. Onder groote belangstelling reed gis teren H.M. de Koningin met den Prins 'en de Prinses in de gouden koets naar Iset Binnenhof tot het uitspreken der Troonrede, leder jaar ongeveer met hetzelfde ceremonieel, blijft het toch een treffende plechtigheid. ldare Majesteit sprak de volgende troonrede uit Leden van de Staten-Generaal! Weder in uw midden vertoevend, ge voel ik dankbaarheid voor de zegenin gen, waarmee ons volk ook in het af- geloopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zorgen, welke overblijven, met te meer moed en ver trouwen doen onder het oog zien. J)e algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoe ning. Het voortschrijdend economisch her stel buiten onze grenspalen heeft, on danks de kunstmatige belemmeringen in het internationaal ruilverkeer, een gunstigen invloed op handel en nijver heid. Een deel der scheepvaart lijdt echter bij voortduring onder een te veel aan scheepsruimte op de we reldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruitteelt teleur, maar zoo wel de omvang en de hoedanigheid van den oogst, ali de prijzen der produe .ten mogen bevredigend heeten. Langs den weg van ontwatering en ontgin ning wordt met kracht verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem bevorderd. De financieele toestand blijft tot soberheid manen, niet het minst om dat de zware lasten, door de verschil lende publieke lichamen op de bevol king gelegd, een duurzame verbetering van den economisclien toestand belem meren. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendsehappelijken aard. Met eenige mogendheden werden arbitrage- en verzoeningsverdragen gesloten. Onze aandacht blijft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Betreurende, dat de pogingen om tot internationale vermindering van be wapening te geraken niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te lei den, begroet ik met voldoening de toe nemende internationale samenwerking op velerlei, in het bijzonder ook op eco nomisch gebied. Een voorstel tot toetreding tot het onlangs te Parijs geteekende verdrag tot uitbanning van den oorlog, waar in een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede, zal u binnenkort bereiken. Ik vertrouw, dat hernieuwde be sprekingen met België zullen leiden tot; een voor beide landen bevredigen de uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar in gediende en nog aanhangige wetsont werpen op welker afdoening wordt prijs gesteld zullen eenige andere aan uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot nieuwe regeling van de arbeidsovereen komsten van kapiteins en van schepe lingen, en tot wijziging van het huwe- 1 ij ksgoederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet en van een voor stel tol technische wijziging van de Armenwet. Een ontwerp [inzake het pachtcontract is in vergevorderden slaat van voorbereiding. Tegemoet gezien kunnen worden out werpen van 'n natuurbeschermings wet en van een monumentenwet. Een voorstel tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal uwe aan dacht vragen. Wetsvoorstellen betreffende mini- mum-loonen in de huis-industrie en betreffende de bescherming van jeug dige personen en vrouwen bij het ver richten van landbouwarbeid zijn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot regeling der werkloosheidsver zekering. De politieke toestand in Nederlandsch Indië, hoewel voortdurende waakzaam heid vereischende is, vergeleken bij dien van het vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Suriname, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke be loften voor de toekomst kunnen in houden. De cultuur van Liberiakoffie blijft gunstige resultaten opleveren, de bauxiet winning ontwikkelt zich krach tig en het houtbedrijf vertoont een on miskenbare opleving. De economische opleving van Cura sao blijft aanhouden. Met, den wensch dat Gods rijke ze gen op uwen arbeid moge rusten, ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Nederlandsche vakbeweging in het eerste halfjaar 1928. Van de 7 vakcentrales van werk nemersbonden in ons land zijn van de drie grootste thans de ledencijfers op 1 Juli 1928 bekend Vergeleken met 1 jan. II. steeg bet ledental van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen van 205,616 op 214.599, van het R. K. Werkliedenverbond ~van 105,674 op 111 584 en van het Chr. Nat. Vakver bond van 53,636 op 56,780. Het getal leden van deze vakcentrales vermeer derde in het le halfjaar 1928 alzoo met ruim 18,000 of met bijna 5 pet. HERSTELD VÖÖTOSUN 8EQR&GIB Ingezonden Mededeelingen. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der hvtd, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30. Tube 80 ct. GIST IS LEVEN. IRVING'S G1ST-TAM1NE in 5 minnten. Bij eiken Apotheek of Drogist. 25 000 ongevraagde getuigschriften. WACHT 0 VOOR NAMAAK 1 Vraagt uitsluitend „Irving's GistTamine" in gele verpakking. Prijs: f0 75, f165, f3—, f6.- BINNENLAND. Uit de Staatsbegrooting. In vier jaar tijd blijkt een overschot gekweekt van 200 miliioen. De ge wone dienst der begrooting 1929 zal ruim 8 miliioen batig saldo opleveren, die voor versnelde flnanceeririg der Zuider-Zeewerken en matige herziening der salarissen bestemd zijn. In verband met de voorgenomen verdere invoering van de arbeidswet 19i9, waardoor de bepalingen dier wet o.a. van toepassing zuilen worden op winkels, is uitbreiding van bet personeel der arbeidsinspecue noodig. Voor het uit te oetenen toezicht op de naleving der wel kan worden vol staan met indienstneming van ambte naren in den rang van controleur van den arbeid en wel voor elk district der arbeidsinspectie éé:i controleur. Daarnaast is per district noodig één schfijver ot administratie! ambtenaar. Daarom zijn gelden uitgetrokken voor de aanstelling van 11 controleurs van den arbeid en 11 schrijveis of admi nistratieve ambtenaren. in de Memorie van Toelichting op de Waterstaatsbegrooting voor 1929 merkt minister Van der Vegie op dat aan het voornemen om met de uit voering van de Twente kanalen ie beginnen, thans niets meer in den weg siaat. Het ligt in de bedoeling het gedeelte van den Ijsel bij Zutphen tot aan de Geldersen O/erijselsche grens het eerst onder handen te nemen. Voor 19^9 wordt hiervoor aangevraagd t 1,000,000 welk bedrag in de eersie plaats voor grondaankoop en verder voor voorbereidingsarbeid zal noodig zijn. In de begrooting van „Defensie" wordt medegedeeld, dat de vier torpedobootjagers 1924 en 1925 ln 1928 in dienst zijn of komen. De drie eerst gereed zijnde, n.l. De Ruijter, de Evertsen en de Piet-Hein, zullen tn dit najaar via Suez naar Oost-lndië vertrekken. Voor den bouw van vier torpedobootjagers 1926 en 1927 zijn opnieuw geiden uitgetrokken. Voor de voortzetting van den bouw der onderzeebooten O 12, O 13 en O 14 zijn de noodige gelden uitgetrokken. Een bedrag van 1 100.000 wordt aan gevraagd als eerste termijn voor de onderzeeboot O 15, ter vervanging van de thans 14 jaar oud zijnde O 5. Ten einde een aanvang te kunnen maken met de geldelijke vervanging der zich in lndië bevindende onder zeebooten, wordt een eerste termijn aangevraagd vooi den bouw van drie onderzeebooten, K XIV, XV en XVI. Deze booten zullen van een eenigszins grooter type dan de O 12 zijn en speciaal worden ingericht voor gebruik in de tropische wateren. Voor Landbouw wordt een half miilioen, voor hooger onderwijs 7 ton, voor middelbaar 6 ton, voor lager onderwijs f 1,009.000 op destaats- begrooting meer gevraagd. Kapitein Koppen ie Bender Abbas aangekomen en vandaag doorgegaan naar Karachi. De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig H.N.A.F.A. seint aan Aneta-Vas Diaz uit Bender Abbas d.d. 18 Sept.: Wij zijn hier gisteren na een goede aangekomen en vlot geland. Er PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 18 Sept. 1928. Benoemingen. Z. D. H. de bisschop van's-Bosch heeft benoemd tot Geestelijk Directeur van het Seminarie te St. Mlchiels Gestel, de weleerw. zeergel. heer A J M. Witlox, protessor aan dit instituut. De heer Christ Fetter, adjunct- inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Eind- hoven is benoemd tot inspecteur dier middelen aldaar 2e afdeeling. Beschermheer. Notaris A. J. M. Jansen heeft het beschermheerschap aanvaard van de Waalwijksche Gymnastiek-vereeniging (W.G.V.) St. Antonius-parochie. Pastoor Kuijpers deed 1.1. Zondag eenige mededeelingen van zijn huis bezoek in de parochie. De St. Antonius-parochie telt 1800 zielen, 420 huisgezinnen, waarvan 22 niet-kaiholiek. Zij heett 1265 communi canten, welk getal zoodra de 13 nieuwe woningen gereed zijn wel tot 1300 zal zijn aangegroeid en daarmee is deze parochie de eenige in 't Bisdom van 's Hertogenbosch, die met zulk een aantal communicanten, alleen door een pastoor wordt bediend. Ook op ander terrein mag de St. Antonius-parochie op grooten vooruit gang bogen. Naast de meisjes- en fröbelschool verrijzen overal huizen, 't een ai smaakvoller dan 't ander en ook aan aanleg van straten wordt alle zorg besteed. Op de a.s begrooting staan gelden uitgetrokken voor 't doortrekken der tegeitrottoirs in de 2e Crispijnstraat zoodat er werkelijk een goed aan sluitend geheel verkregen wordt met het aantrekkelijke St. Antoniusplein als middelpunt. De gemeente heeft hier in den loop der laatsie jaren zeer goed werk verricht, men ziet than* 1e resultaten. Ook 't kerkbestuur vegende nieroij zooveel doenlijk steeds zijn mede werking. Ook de boerenbevolking weert zich hier dapper op tal van punten in le en 2e Zeine, langs Burgemeester Smeelelaan e.a. ziet men ooerderijen verrijzen, die in als uitwendig naar de eischen des tijds worden daargesteld Overigens gelooven wij niet dat er ooit zooveel in onze gemeente gebouwd is ais op 't oogenblik. Als een bizonderheid vermelden we nog dat de heer Kleingeld een huls bouwt achter den heer M. Beerens op 't St. Antoniusplein, met het front naar 't Zuidendit is het eerste huis in de richting van de inderiijd op het uitbreidingsplan ge projecteerde verbinding tusschen St. Antoniusstraat en Verlengde Putstraat, thans Burg. Smeelelaan. Muziekschool. De datum nadert waarop de termijn gesloten wordt voor aangiite van oude en nieuwe leerlingen voor de Waalwijksche Muziekschool. Er zijn er reeds verschillende die zich hebben opgegeven, maar toch begrijpen wij niet dat in een muzikale streek als de onze. het aantal aangiften nog niet vee» grooter is. Als we nagaan met welk een uit- stekend resultaat het eerste cursusjaar van den heer Frans van Amelstoort is verloopen, bedenken hoevelen plan hebben om lid te worden van zang vereniging of harmonie, hoe geklaagd wordt door alle gezelschappen, dat bij de zich aanbiedende jongelui elk begrip van muziek of algemeene muziekleer ontbreekt, dan ontgaat het ons dat niet tientallen en tientallen meer uit Waalwijk, maar ook uit Kaatsheuvel, Sprang, Capelle, Drunen, Waspik, erna. zich laten inschrijven om dezen cursus te volgen, temeer waar er een is voor meergevorderden en een voor nieuwe leerlingen en bij genoegzame belangstelling reeds een cursus in instrumentale muziek volgt. En dat voor eer. lesgeld van 25 cent per avond l Besturen van gezelschappen begrijpt ten deze uw plicht, begrijpt mede het belang van uwe vereeniging, het muzi kale leven in uwe plaats en tracht zooveel mogelijk leerlingen aan te werven voor de Waalwijksche Muziek school, die onder leiding staat van den bekwamen musicus en paedagoog den heer Frans van Amelsfoort. Het nieuwe Gasbedrijf. Zondagmorgen 8 uur is het oude moeilijkheden waarmee overbrenging van het bedrijf gepaard gaat. Al waren er de laatste week storingen in de gaslevering, die niet voorkomen konden worden, omdat het oude be drijf technisch niet meer geheel te beheerschen was, tot een crisis is het gelukkig niet gekomen. i et nieuwe bedrijf gaat naar wensch en in de kwaliteit van het gas, zien we reeds een aanzienlijke verbetering. Maar het geheel is nog niet stabiel, wat alleszins begrijpelijk is. Zoo zullen de opnieuw gemonteerde machines eenigen tijd behoeven om, wat men noemt, ingeloopen te komen. Wij wijzen hierop, opdat men nie dadelijk zal afgeven, als zich in de komende weken nog eens kleine storingen zouden voordoen De Directeur en het personeel der gasla briek werken dag en nacht om zoo spoedig mogelijk een normalen gang in het nieuwe bedrijf te verzekeren R.K. Middelbare Handelsavondcursus De cursus 1928/29 is aangevangen met het volgend aantal leerlingen: Klas I 4 meisjes en 12 jongens. Klas II 4 meisjes en 16 jongens. Klas 111 3 meisjes en 7 jongens. Examencursus I 3 meisjes en jongens. Examencursus 11 9 jongens. Cursus Stenografie 2, Machine- schrijven 4 meisjes en 4 jongens. De examencursussen voor Fransch en Duitsch konden wegens te geringe deelname niet doorgaan. Dit laatste lijkt ons gezien het groot aantal kantoorbedienden in Waalwijk en Omgeving, waarvoor kennis van vreemde talen broodnoodig is moeilijk te verklaren. Ky nologen—vereeniging Waalwijk en Omstreken In de gisterenavond gehouden ver gadering der Kynologen—vereeniging Waalwijk en Omstreken" werden 5 nieuwe leden aangenomen. Door het Tent. Comité werd mededeeling ge daan dat de animo voor de a.s. ten toonstelling zeer groot is. Van alle kanten komen inschrij vingen binnen waaronder zeer bij zondere rassen. Hoewel reeds een 20-tal Waalwijksche hondenliefhebbers hebben ingeschreven, hopen wij dat zij die dit nog niet deden, alsnog zuilen Inschrijven Bli algemeene deelname krijgt men een zuiver over zicht van het aantal en kwaliteit der honden hier in Waalwijk, hetgeen niet anders dan bevorderlijk kan zijn voor de hondensport. Liefhebbers worden herinnerd dat de sluiting der inschrijving is gesteld op 24 September a s. Mocht iemand nog geen inschrijfformulier hebben ontvangen, laat dit dan even weten aan het Secretariaat St. Antonius straat 15. „De Twee Kolommenm. Het Hotel „de Twee Kolommen", annex Concertzaal „Musis Sacrum" c.a. werd Maandagavond onder groote belangstelling ingezet voor f 28 000 door den heer Henri van Hullen. Nat. Landstormdag in Den Haag. Aan den Nalionalen dag van den Vrijwilligen Landstorm 27 dezer te 's-Gravènhage te houden, waarbij een 20 a 25.000 tai landstormers worden verwacht, wordt door een 30-tal leden uit onze gemeente deelgenomen. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. van Schijndel. Er werd als volgt ingeschreven: de Bont, Nieuwkuljk f33500. l Lodewikus, R'veer f 34900. Wed Aarts Zn., Waalwijk f 35158. P. de Grauw Zn., Waspik f 35700.— van Alphen, Oosterhout f 35789. 3. Vaessen Zn., Vught f 36850.— Appels, Tilburg f 37893 C. Michaël, Vrljh.-Capelle 137977. A. Doornen, Tilburg f 38500 v. Meerendonk, Tilburg f 38500. G. de Bont, Nieuwkuljk f38641. (ooienen v.Huiten Waalwijk f 38700 H. Maas, Waalwijk f 39000 J. Mols, Tilburg f 39700. N. van Herk, Tilburg I 39720.— van Hest, Tilburg f39980 - Het werk wordt niet gegund. Door het Bestuur der Besoijensche Woningbouwvereeniging werd Maan dagmorgen in het Café van der Meljs aanbesteed, het verfwerk van 13 woningen. Er werd als volgt ingeschreven: reis aaugcRuwiwii wii «iui 6v.».—- - was belangstelling bij onze aankomst, gasbedrijf voor goed afgesloten en ae De afstand van Bagdad werd in 8'/2 nieuwe gasfabriek in werking gesteld, uur afgelegd. Wij vertrekken heden in ons vorig nummer gewaagden wij naar Karachi. I reeds terloops over de technische Nieuwe Bloemenzaak. De Grootestraat is wederom een bloemenwinkel rijker geworden. De zaak is nieuw, maar de firmanaam is oud en heeft een gevestigde reputatie. Het betreft hier n.l. dhr. André van Dongen, van de bekende bloemisterij Nic. van Dongen en Zn., die Zater dagavond in de Grootestraat een nieuwen bloemenwinkel heeft geopend. De winkel is op een goeden stand gelegen, keurig ingericht en biedt een schat van bloemen. Wij wenschen den heer A. van Dongen—van Bladel met deze nieuwe onderneming alle succes Kapperszaak G. v. d. Wiel verplaatst. De heer G. v. d. Wiel heeft zijn druk beklante kapperszaak overge bracht in het pand waarin tot voor kort de slagerij van den heer A. Appels gevestigd was. Het huis heeft daartoe van binnen eenige veranderingen ondergaan en is nu zeer practlsch dienstbaar ge maakt aan het doel van den heer v. d. Wiel. De oude winkel is omgewerkt tot een keurig ingerichte scheersalon, die er werkelijk zijn mag. Daarnaast be vindt zich een geriefelijk ingerichte wachtkamer met damessalon. De klanten van den heer G. v. d. Wiel zullen deze verandering, die een groote verbetering is, ongetwijfeld op prijs stellen. Aanbesteding. Onder Architected van den heer v. d. Valk had gistermiddag in Hotel Verwiel de aanbesteding plaats van het verbouwen en uitbreiden der Holtzer-Passier, Waalwijk f 389. M. C. Smit, Kaatsheuvel f320.— J. v. d. Schans, Sprang f 319.80 P. Dekkers, Waalwijk f284. H Kootkar, f270. D. Rijken, Sprang Capelle f244.— W. v. d. Heijden, Waalwijk f 237 Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver, dhr. W. van der Heijden, alhier. W. S. C.-Bal. Maandagavond werd in de groote zaal van „Musis Sacrum" door de voetbalvereeniging W. S. C. aan hare leden, donateurs en introducees een bal aangeboden. Hierbij bleek weer eens overduidelijk welk een populariteit de W. S. C.-bals genieten en hoe zeer ze door leden en genoodigden worden geapprecieerd. De zaal was zeer goed bezet. Het podium droeg eengrootaantalprachtlge bloemstukken, wat een aangenamen indruk gaf. Door het engageeren van het strijkje de Laat had het Bestuur voor uitstekende muziek gezorgd. Er heerschte den geheelen avond een buitengewoon prettige stemming, welke mede te danken was aan de uitste kende leiding. Aan het einde van dezen prettlgen dansavond werden door de heeren Spijkerman en Bergmans enkele woorden van dank gesproken. Ongeval. Toen gisteren een Chauffeur der H. B. S. de deur van z'n bus met eenige kracht openmaakte om passa giers uit te laten, passeerde juist per fiets de sigarenhandelaar M. Hij maaVte onzacht kennis met deze deur, kwam tegen een boom terecht en de voorraad sigaren die hij op z'n fiets had. kwam op den grond terecht; zoodat de man nog al wat schade had, waarvoor een eisch tot vergoe ding werd ingesteld De heer Bank verbonden aan de gasfabriek viel 1 1. Zaterdagmiddag van een verdieping der fabriek op het terrein, In het kantoor binnengedragen kwam hij weer spoedig bij en bleek geen enkel nadeelig gevolg van dit ongeval te hebben gekregen. Vischiust. Zondag 1.1. heeft de vereeniging „Vischiust", gevestigd bij den heer C van Heesbeen-Ketels, haar jaar- iijksch onderling vischconcours ge houden te Nederhemert. Er was tamelijk goed gevangen, zoodat er van de 30 prachtige prijzen 24 uitgereikt konden worden en de overige 6 prijzen werden verloot. Des avonds werden de prijzen in het clublokaal uitgereikt en daarna nog een paar gezellige uurtjes met elkaar doorgebracht onder zang en voordrachten en keerden allen geheel voldaan huiswaarts. De prijzen waren als volgt verdiend le prijs C. van der Kolk, 2 D. Verschuuren, 3 A. Snaphaan, 4 A. van Bokhoven, 5 L. Dekkers, 6 J. van Bokhoven, 7 E Bergman, 8 M Pullens. 9 Th. van Leent; 10 L. van Es, 11 J. Biekens, 12 J. de Ronde, 13 C. van den Hoven,' 14 J. Trommelen, 15 A van Amersdorfer, 16 E. van Schaik, 17 M. Remle, 18 I. Aarts, 19 A J. van den Broek. 20 M Bergmans. 21 J. de Ptffci, 22 H. Dolkens, 23 L. de Kloe, 24 G. Bos, 25 Jos. de Folter, 26 M. de Goeij, 27 A. Bergmans, 28 C. van Heesbeen, 29 C. Hamers, 30 J. Brekelmans. Een eereprljs, geschonken door den heer C. Brekelmans uit Arasterdam, werd gewonnen door den heer C. van der Kolk met den zwaarsten visch van de geheele partij, wegende 1 pond en 1 ons. De wisselbeker werd gewonnen door den heer D. Verschuuren mei het meeste aantal. Kinderspelen Roestelberg. Zelden nog heeft de Roestelberg zoo'n enorme drukte gekend als j.l. Zondag, toen aldaar de kinderspelen werden gehouden, welke door den exploitant van „Berg en Dal", den heer P. van Eeuwijk waren georgani seerd. Reeds vroeg in den middag zagen we heele drommen kinderen en vele ouders de richting van den Roestel berg optrekken. Van heinde en verte was men uit de omliggende plaatsen HOOFDPIJN?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5