Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lel Beis der Stille Smarleo. Magazijn „De Bijenkorf marhl 25 'SM 29 ei) 30 September en 10ctober ai FEUILLETON FRITS VAN OER ViSN 's-HERTOGENBOSCH. =ZZZ= PELSWAREN - NUMMER 77. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De koninlijke familie heeft een be zoek gebracht aan Amsterdam en is daar met groot enthousiasme ontvan gen. Tal van gebouwen en instellin gen werden bezocht en de twee nieuwe torpedo-jagers „Everlsen" en „de Ruyter" dte morgen naar Indië vertrekken, werden geïnspecteerd. Van deze klasse is er nog 1 gereed en staan nog 4 op stapel, welke alle 7 voor den dienst in Indië bestemt zijn. Ook werd de Ned. Bank met een langdurig bezoek vereerd. De president der Bank mr. Q. Vis sers deelde omtrent dit belangrijk bedrijf eenige cijfers mede, die voor onze lezers ook zeer interessant zijn. Dé groei van de Nederlandsche Bank blijkt allereerst uit de toene ming van het personeel in de ruim dertig jaar. Toen waren er 174 man, thans 630. Maar nog sterker spreken de volgende cijfers betreffende het bedrijf. Het bankbiljetten-dépot, dat is dus de reserve aan bankpapier, ver tegenwoordigde in 1897 een waarde van 182 millioen gulden, nu van 1145 millioen, terwijl teen in circulatie w«s een bedrag van 200 millioen aan bank biljetten, nu van 800 millioen (in 1913 310 millioen). Nog beter indruk krijgt men door het bedrag van de totale waarde in het gebouw bijeen. In 1897 was dat 443 millioen, thans 3300 millioen gulden, Voor wie daarin be lang stellen moge de volgende speci ficatie dienenaan onderpand en be leeningen 520 millioen, aan bewaar- neming 1210 millioen (particulieren 510, Rijk 700; aan edel metaal in de goudkluis 422 millioen (waarvan slechts 77a millioen zilver), en hierbij moet dan nog gevoegd worden de reeds genoemde 1145 millioen. De clearing is eerst in 1927—1928 begonnen en sindsdien gestegen van 2.3 milliard tot 15 milliard het totaal bedrag dat gegireerd is van 295 milli oen tot 42 milliard. Men zag de bankbiljetten liggen in pakjes van 5000 en men kon ook het stempelen van de bankbiljetten aan schouwen, het machinaal daarop zet- ten van de handteekeningen. De bil- NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. jetten komen overigens kant en klaar van de firma Enschedé te Haarlem. In de kluis schitterden de schuitjes, of liever gezegd dc baren van het kortbare gele metaal. Elke baar heeft een gewicht van 12'/2 kilo en een waarde van f 20.000. De gouden tientjes, die het grootste gedeelte van den goudvoorread uitmaken waren verborgen in grauwe zakjes, elk bevat- tend f 12,000, zoodat men hun glans niet zag. Alleen op de teltafels blon ken de goudstukken rinkelend gleden ze er in de zakken. Interessant was ook het bezoek aan de valschgeldcentrale, waar men aller lei ongeldswaardig papier-zag liggen en portretten van vervalschers. In de garage zag men 6 auto's staan de Bank heeft tegenwoordig een eigen autobedrijf; ook zag men ergens op een binnenplaats kruiwa gens met door een transportband aangevoerde bankbiljetten-pulp staan de pap verkregen door vernietiging van aan de circulatie onttrokken bankbifjetten. Post-uitkomsten. Aan het verslag van den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie over 1927 ontleenen wij het volgende: De postdienst gaf een batig saldo van bijna 6 millioen guldende tele graafdienst een nadeelig saldo van ruim f 2.746 Ö00; de telefoondienst een batig saldo van bijna f3.162 000, en de postchèque- en girodienst een batig saldo van ruim f 2.798 000. Prof. P. H. Geurts. f In den ouderdom van 59 jaar is te Boekei op Huize „Padua" overleden Prof. P. J. H. Oeurts,oud-hoofdredac teur van het dagblad „De Tijd" en oud-hoogleeraar aan het Groot Semi narie te Roermond. De thans ontslapene werd op 8 Augustus 1869 te Swolgen, gemeente Meerlo in Noord—Limburg geboren. Uit het Grafisch bedrijf. Naar wij vernemen zijn de contrac ten, welke in het Grafische bedr^f tusschen de boekdrukkersfederatie en de bonden van papier groothandelaren en handelaren in Grafische artikelen van kracht waren, door de federatie opgezegd. Daar onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst zijn mislukt loopen dus deze contracten op 1 Oct. 1928 definitief af. Ir. L. f.M. Feber lid der Tweede Kamer. Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau is i;i de plaats van mr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, die wegens zijn ^benoeming tot Commissaris der Konfngin in de provincie Noord—Brabant ontslag heeft genomen a!s lid van de Tweede Kamer, tot Kamerlid benoemd ver klaard ir. L; J. M. Feber, te 's-Gra- venhage. De staking bij De Schelde. De partijen, betrokken bij de staking bij de Mij. De Schelde, hebben gister middag een bespreking gehad met den rijksbemiddelaar, mr. Aalberse. Donderdag zullen de besprekingen worden voortgezet. De burgemeestersbenoeming te Rotterdam. Zaterdag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan B. en W. van Rotterdam een schrijven verzon den in antwoord op de beide bekende moties in zake de burgemeestersbe noeming te Rotterdam. Aangaande de eerste motie merkt de Minister op, dat Grondv/et noch Gemeentewet overleg met het Ge meentebestuur vorderen en dat der gelijk overleg, voor zoover hem bekend, ook pist pleegt te worden toehouden. - - 22^ - - Wat de tweede motie betreft, zegt de Minister, dat in de groote meerder heid der gemeenten rekening wordt Door het enorme succes van onze vorige MODE SHOW van BONTMANTELS en door de vele navraag onzer cliëntèle zijn wij bereid ook dit jaar een Expositie te houden van zooals nog nooit in den lande is vertoond.» Wij noodigen U uit tot een bezoek aan ons 99 99 gedurende 2) Wat zou de lieve, oude moeder zeg gen, wanneer zij het wist? Ze was al tijd een goede moeder voor hem ge weest, en hij had het huis zoo lief voor haar in laten richten boven, als of het voor hem zelf geweest ware. Misschien zouden er tranen vloeien uit die goedige, beminnelijke oogen, meer niet. Want, Gode zij dank, zij zou de laatste zijn om hem verwijten te ma ken. David Steel stak een sigaret op en wandelde rusteloos rond in de eetka mer. Nog nooit had hij haar voorname schoonheid meer bewonderd dan thans het geval was. Er stonden bloemen, bloedroode bloemen, onder de electri- sche lamp, waarvan Steel, die geen slecht teekenaar was, het ontwerp zelf had vervaardigd. Doch hij doofde het licht; alsof het gezicht er van hem pijnlijk aandeed en betrad zijn studeervertrek. Geruimen tijd stond hij pijnzend te staren naar zijn bloemen en varens in de aange bouwde serre. Er hing daar een onbe schrijfelijke sfeer, die scheen op te stijgen uit elk blad en elke bloem. De Moorsche klok dreunde twaalf klankvolle gongslagen. Toen Steel die klok gekocht had „RrrriRrrr! Tingtingting- Rrr... Rrr. Maar Steel hoorde niet. Alles scheen te zwijgen als het graf. Het was slechts hij een soort van ingeving dal hij wist dat het middernacht was. Middernacht Dat beteekende de geboorte van een nieuwen dag! Na zonsopgang zou er zoo'n kleverige, naar slechte tabak riekende stadsaanplakker aan de deur komen, vertegenwoordiger van den deurwaarder, die met de noodige pape. rassen het huis en de deur zou beplak ken. Ze zouden daar hangen in den ochtendmist als droevige banieren, en dan „Trrr! Trrr! Trrr! Tingtingting- ting. Trrr." Er werd ergens geheld. Zooals de klokken luiden in het dal waar het oude dorpskerkje stond. Steel vroeg zich af, wie er op dit oogenblik woon de in het huis, waar hij het levenslicht had aanschouwd. Suf en geheel afwe zig staarde hij naar de telefoon, volko- men onbewust van dq ongeduldige kleine tril-stem van* het apparaat. Doch tenslotte zag hij het kleine hamertje j snel zich bewegen tusschen de glin- sterende bellen, en dat deed hem tot j de werkelijkheid terugkeeren. Jefferies, van het „Letterkundig Weekblad" natuurlijk! Jefferies hield van die late telefoon- babbeltjes. En Steel vroeg zich met 'n geheimzinnig lachje af, of Jefferies hem die slordige duizend pond niet zou willen voorschieten!... Hij liet zich in een grooten leunstoel dus slechts 3 dagen. U zult zien de mooiste kwaliteiten en modellen in BONT MANTELS in de grootste ma left. Een overweldigenden voorraad PELTERIJEN en BONTVELLEN. Wij brengen de laatste nieuwe Heeren en Dames Stoffen Zi|de en Pluche. Onze specialiteit is Dames en Kindervesten en Pullovers. Alle kleuren in SIN DEN ER FLUWSELEN! Tel. 1315. 41208 Bezoekt onze Expositie. Vraagt Stalen. vallen en nam den ontvanger ter hand. Te hooren aan den verren zoem toon een oproep van verren afstand, klaar blijkelijk. „Londen, natuurlijk. Hallo, Londen! Spreek ik met Londen?" Er werd geantwoord dal hij met Lon den in gesprek was. Ten slotte hoorde hij een duidelijke, zachte stem, een stem als fluweel... „Is u daar, mijnheer Steel?... Is u heel alleen?... U werkt toch niet van nacht, in uw omstandigheden?" Steel zag verbaasd op. Hij had die stem nooit eer vernomen. Ze was uiter mate zacht, maar toch zeer duidelijk en helder, met iets bevelends in den klank, en toch ook weer lichtelijk iro nisch, doch slechts even. „Ik heb het inderdaad vannacht niet bijzonder druk!" bevestigde Steel. „Met wie spreek ik?.t." „Dat is iets wat voor 't oogenblik er minder op aan komt", liet dezelfde zachte stem er lichtelijk ironisch op volgen. „Tijdgenooten van u zouden zich voorstellen met de uitdrukking: „OnbekendAangenaam!"... wel nu, onbekend, mag ik u vragen of u zich nog steeds geheel alleen in uw ka mer bevindt?" „Ik ben, zooals u zegt, heel alleen in mijn kamer!" „Goed, ik heb met de telefoniste af gesproken dat ze ons niet af mag bre ken vóór wij geheel klaar zijn. Dat is een van de voordeelen van laat telefo- neeren, dat men weinig kans loopt, ge. stoord te worden! Uw moeder slaapt zekerHeeft n haar ingelicht van hetgeen er u binnen enkele uren bo ven het hoofd hangt?" gehouden met de politieke gesteldheid, doch dat juist voor deze gewichtige post de politiek moet achterstaan bij de geschiktheid. De Minister conclu- deert, dat de afkeuring een poging van den Gemeenteraad is, om zich een bevoegdheid aan te matigen in strijd met ons grondwettig en wette lijk bestel. Een oogenblik staarde Steel versla gen voor zich uit. Hij was onrustig vanavond en slecht op zijn gemak, en het was heel goed mogelijk dat hij de speelhal was van zijn koortsige ver beelding op het oogenblik. Maar neen! Van de Moorsche klok klonk het kwartierspel. Kwartier over twaalf!... De geur van Dijonrozen zweefde om hem heen vanuit de serre. „Ik heb liet nog tegen niemand ver teld!'' merkte hij schor op. „Wie zijt gij. in 's hemels naam? „Dat vertel ik u als er gelegenheid voor is. Maar ik dacht niet dat u een lafaard waart! „Dat heeft nog niemand mij in het gezicht durven zeggen!" „Goed! Uitstekend gepareerd! Ik herken den strijdlustigen toon in uw stemAl moge het 11 dan ontbreken aan mdreelen moed op sommige moeilijke oogenblikken, gij zijt noch tans een moedig en vindingrijk man Welnu er bevindt zich op het oogen blik in Brighton-kwartier iemand, die me zeer, zeer dierbaar is, niet ver van uw eigen huis. Ze bevindt zich in een ontzettenden nood. Ik meen te weten dat het met u ongeveer het zelfde is. U hebt ook dringend hulp noodig, evenals zij. Welnu: wij kun nen elkander wederkeerig van dienst zijn!" „Wat bedoelt u daarmee?" fluisterde Steel. Laat ik zakelijk met u spreken. Ik verlang dat u mijn dierbare zult hel pen en in dank daarvoor zal ik u be hulpzaam zijn. Wees overtuigd, diep overtuigd, dat ik geen slechte daad van u vraag. Indien u mij beloven wilt, Dc a.s. Acadcm iefeesten te Breda. Volgende maand zal het feest zijn in Breda; de alombokende Koninklijke Militaire Academie bestaat dan 100 jaar en Breda en de BredaJiaars ma- kon zich 'gereed dit feit op 17, 18, 19, 20 on 21 October a.s. zoo -luisterrijk mogelijk te vieren. Eon groot comité uit do burgerij on een van de K.M.A. werkten met een nog hedennacht u te hegeven naar een adres in Brightonkwartier, en mijn kennis een bezoek te brengen, beloof ik u, dat, voor gij slapen zult, het be drag van duizend pond in Engelsch bankpapier in uw bezit zal zijn!..." Van Sleel kwam geen antwoord. Hij kon van verbazing geen woord uit brengen. Sprakeloos hield hij de tele foon in de hand, als stond hij van aan gezicht tot aangezicht met de vrouw met wie hij telefoneerde... Er was meer dan eens een complot gesmeed per telefoon, dat hét daglicht niet ve len kon, en in Steel's brein kwamen tal van gedachten, de eene al huivering wekkender dan de andere. Oogen- schijnlijk werd zijn antwoord nog niet verwacht, want de spreekster hernam: „Ik herhaal u: er wordt van u geen slechte dbad vereischt; niet de gering ste. U zuK natuurlijk verlangen te we ten waarom mijn kennis niet naar u komt. Dat moet echter mijn geheim blijven, ons geheim. Maar we vertrou wen u, omdat we weten dat u een man van eer zijt; echter hebben wij vijan den, die elk oogenblik van den dag en 1 zoo mogelijk van den nacht, op den loer liggen... Alles echter wat u te doen heeft, is, u naar een aangeduide plaats te begeven en antwoord te ge ven op de vragen die de onbekende u stellen zal. U zult meenen, dat zulks een geheimzinnige geschiedenis is. En inderdaad heeft u in uw romans nog nooit zoo iets vreemdsoortigs uitge dacht. Stemt u toe?" Wordt vervolgd. Waalwüksche en Laifstraitsckc Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrlJs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zfln. van „DB EOHO VAN HET ZUIDEN". M-V\T5CKAPPy.VAN VERZEKERING OP

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1