OE [CM m P» AG No. 77. Woensdag 26 Sept. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 Sept. 1928. Muziekschool. Maandagavond hield het bestuur der Waalwijksche Muziekschool eene vergadering in hotel Verwiel, waarbij ook tegenwoordig was de leeraar de heer Fr. van Amelsfoort en 't bestuur van W. B. Het aantal inschrijvingen bleek te zijn gestegen tot 25 cn men had ge gronde hoop dat dit aantal zal stijgen tot 30 k 35 deelnemers, vooral waar ook voor 't eerst een cursus voor instrumentale muziek (koper) zal wor den gegeven. Voorts zijn er twee cursussen (beginnelingen en meer gevorderden). De cursus zal aanvangen Maandag 8 October, tot welken datum men zich nog als leerling kan aanmelden. Wij hopen dat nog velen van deze prachtige gelegenheid zullen gebruik maken, vooral die later bij harmonie, gem. zangvereeniging of wat ook willen gaan. Wij willen hierbij uitdrukkelijk er op wijzen, dat na 8 Oct., dus als de cursus begonnen is, géén nieuwe leer lingen meer worden aangenomen. De lessen zullen gegeven worden op Maandag, resp. om 7 eri 8 uur. Ten slotte werd besloten aan ver schillende personen eene circulaire te richten om de school te steunen als lid (f 1. donateur (f2.50), begun stiger (f5.—). Wij vertrouwen dat velen, die 't goed meenen met het muzikale leven in onze plaats, deze prachtige instelling metterdaad zullen helpen, vooral in de beginjaren. Ook vereenigingen hebben hier een taak te vervullen: le. door geen aspiranten aan te nemen die deze school niet bezoeken, 2e. door de school finan cieel te steunen. Waalwijk heeft zij altijd een zeer groote belangstelling getoond inwer- kelijken zin en waar mogelijk verleende zij steeds financieelen steun. Bij haar verscheiden gaf zij hiervan nog weer eens een tastbaar bewijs door aan de Liedertafel „Oefening en Vermaak" een legaat na te laten van *200- Ook een jonge vereeniging als de Waalwijksche Muziekschool bedacht zij door de schenking van al hare muziek. Maar ook andere vereenigingen en instellingen hadden hare belangstelling en sympathie. Bij testament, verleden voor Notaris A. Schaap, werden door wijlen mej. van Buuren o.m. nog de volgende legaten vermaakt: Algemeen OroeHe Kruis, Waalwijk, f200 (plus al het bedden- en tafelgoed). Kerkvoogdij der Nederl. Hervormde Gemeente, Waalwijk, f600. Vereeniging tot bescherming van dieren en de Maitha-stichting, Alphen a. d. Rhijn, ieder f200. Alle legaten zijn vrij van successie. Wij vernemen, dat ook nog eenige particulieren alhier met een legaat in verschillenden vorm werden verrast. Hondententoonstelling. Zooals uit de in dit blad voorko mende advertentie blijkt is de inschrij vingstermijn voor de hondententoon- stelling op 7 October a.s. verlengd tot 30 September a.s. Dit is hoofd zakelijk gedaan om nog enkele lief- hebbers uit Waalwijk en omgeving in de gelegenheid te stellen aan deze show deel te nemen. Zij die hun hon- den nog niet hebben ingeschreven begrijpen bepaald niet, welk een voordeelige gelegenheid zich hier voordoet om zijn trouwen viervoeter te laten beoordeelen door iemand die daartoe volkomen bevoegd is. Uit Amsterdam, 's Gravenhage. Rotterdam en verder gelegen plaatsen komen exposanten naar Waalwijk, niettegen staande de reis— en verblijfkosten, omdat zij weten dat hier hunne hon den naar waarde worden gekeurd door keurmeesters van naam. Als deze inzenders zich zulke hooge lasten getroosten, zoudt U dan thuis blijven die hier onder den rook van Waalwijk zit en alleen maar de kosten van inschrijving hebt te dragen Schrijf dus nog heden in. Zie advertentie in dit blad Landstormers naar Den Haag. De deelnemers alhier (Langstraat) aan den Landdag van den Bijz. Vrijw. Landstorm morgen in Den Haag te houden, vertrekken met den gewonen trein om 7.14 uur naar 's Bosch en vandaar per extra trein om 7.43 uur over Utrecht naar Den Haag. De terugreis per extra trein S.S. om 18.48 uur uit Den Haag en uit 's Bosch om 21.47 uur naar Waalwijk. Rijkspostspaarbank. De Directeur van het postkantoor Waalwijk deelt mede aan belangheb- benden, dat ingaande 1 October e.k.aan de postagentschappen te v.m.Baardwi, k en v.m. Besoijen gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van rechtstreeksche terugbetalingen op Rijkspostspaar- bankboekjes, uitgegeven door, of overgeschreven op het postkantoor te Waalwijk. Jubileum. Het zal binnenkort 50 jaar geleden zijn dat alhier de bakkersvereeniging, thans genoemd „Eendracht maakt Macht", werd opgericht. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om half October a.s. dit gouden jubileum op feestelijke wijze te herdenken. Een mooie daad. In den ouderdom van 71 jaar is verleden week alhier overleden mej. A. M. J. van Buuren. Wijlen mej. var. Buuren heeft van zeer jong tot dat haar krachten het niet meer toelieten pianolessen gegeven en tal van jon gelui opgeleid. Voor de muzikale ontwikkeling van Aanbesteding. Onder architectuur van den heer A N. J Snijers werd Maandag voor rekening van den heer Ant. v. Berkel aanbesteed de uitbreiding zijner con- cerizaal mei verdere aanhoorigheden. Er werd als volgt »ngeschreve" Jos. Leijtens, R'dorp f 9500 P. Lodewikus, R'veer o C. v. d. Steen. Made 18035 A. de Graauw Zn., Waspik f 798o W. van Heesch, Waalwijk f7897 De begrooting van den architect was f7788. Gunning volgens bestek. Muziekhandel Löwenthal. De heer Th. Löwenthal heeft j 1. Zaterdagavond zijn muziekhandel her opend in de Stationsstraat, het pand waarin vroeger gevestigd was de zadelmakerij en stoffeerderij van den heer Jos. de Foller. De winkel heeft eenige lichte ver anderingen ondergaan, de pui is flink in de verf gezet, zoodat hei geheel nu een prettigen indruk maakt. De voorraad In muziek en instru menten is zeer belangrijk, zoodat aan dit adres iedereen terecht kan. Damclub opgericht. Met belangstelling vernemen wij, dat in Hotel Verwiel is opgericht een damclub, onder den naam „Waalwijk sche Damclub". Het bestuur bestaat uit de heeren Th. Festen. voorzitter; H Greven. secretaris en W. Sikkers, penning meester. De nieuwe damclub telt reeds een tiental leden. Het ligt in het voor nemen aansluiting te zoeken bij den Nederiandschen dambond. Zij die lid wenschen te worden kunnen zich bij een der bestuursleden aanmelden. Excursie: WaalwijkWaspik. Jaarlijks worden door de deelnemers aan de cursussen voor de Lichamelijke Opvoeding eenige wandeltochten on dernomen, als behoorende hij d«n rooster van werkzaamheden. Dienovereenkomstig waren dezen zo mer reeds drie uitstapjes gemaakt, n.l. twee naar den Roestelberg cn één naar den speeltuin te Kaatsheuvel, aan wel ke laatste onderneming door de ^over vallende regenhui zeer „vochtige" her inneringen waren verbonden, waar door deze tocht niet licht uit het ge heugen zal worden weggewisclü. Met het oog op den vergevorderden staat van den langen nazomer, maar niet minder om de wetenschap, dat de Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding met beperkte middelen hare huishouding moet be stieren, was in de harten van leider en cursisten de vonk der hope op de mo gelijkheid van nog eens uit te vliegen, bijna gedoofd. Maar de ijverige secretaris der Com missie had middelerwijl den finanti- eelen toestand nog eens nauwkeurig overzien en na eenige samenspreking met den leider, werd dezen in opdracht gegeven met zijne leerlingen een meer „wijdloopigen" tocht te ondernemen, waartoe een klein bedrag was gereser veerd gehouden. En het kon er dit jaar nog op gewaagd worden! Met gejuich werd het plan voor den tocht begroet, vanaf den kleuter die nog maar kort geleden als leerling der Lagere School slaat ingeschreven, tot den jongeling, die met zichzelven over legt of de tijd nog niet is aangebro ken om kordaat den kapperswinkel binnen te stappen met het bevel: „Scheren, baas!" Vlug werd de te volgen route be paald en de tocht voorbereid. De route was als volgt: Vanaf het oefenlokaal waar de cursisten moesten samenko- Imen, werd gemarcheerd door de Sta tionsstraat, Antoniusstraat. Verder langs den Watertoren, Oosteind van Sprang, Biersticht, Vaart, Hoofdstiviat (Kaatsheuvel), Kruisstraat, even Lopn- schendijk gekruist, Capelle, Heistrijat. Daarna over Waspik-Boven naar 't trum van Waspik. Verlof om te trommelen en te bla- zijn werd aangevraagd en verkregen op de diverse plaatsen, waar de stoet zou doortrekken. Nog eenige formali teiten met de Staatsspoor ende zaak was voor mekaar. Zaterdag 22 September was de aan gewezen dag. 's-Namiddags om half 3 zette de stoet zich in beweging. Onge veer 80 percent der cursisten was op gekomen. Enkele leden der W.G.\ wa ren de gelederen komen versterken, waaronder de hoornblazers en de tam boer, terwijl de overigen fungeerden als geleiders. Met een vrij stevig tempo werd aan gevangen en dit werd ongeveer tot het einde van den tocht volgehouden. Er mocht niet veel tijd verloren gaan, want door den omweg bedroeg de af stand pl.m. 15 K.M. Bij aankomst in café Van Iefsel te Waspik bleek dan ook dat de weg op den kop af in drie uren was afgelegd. Alles verliep in de beste orde. Er heerschte van begin tot eind een opge wekte stemming en van vermoeidheid was geen sprake. Alleen enkele zeer jonge deelnemers hebben op bijna l laatste gedeelte van den marscli een paar geleiders tot lastdieren gepromo veerd en werden door dezen op de schouders gedragen. Maar toen de over weg bij Waspik bereikt was, waar de troep eenige minuten werd tegengehou den, daar de afsluithoomen waren neergelaten, wilden ze wel weer loo- pen, om de volle glorie van hun pres tatie te genieten bij de aankomst in het dorp. Het weer werkte alleszins mee. Vlak voor den aanvang viel er wat regen, maar overigens bleef het lekker droog. De temperatuur was als geknipt voor een dergelijken wandeltocht, niet te heet, niet te koel. Aangekomen bij Van lersel zwenkte de troep den tuin in en als een lawine stortten de jongens vooruit naar de ruime harmoniezaal, waarvan de toe gangen bereids waren geopend. In min der dan geen tijd was alles gezeten. De proviand, voorzoover die niet alreeds verslonden was, werd voor den dag gehaald en er werd geroepen om melk en limonade. Bijgestaan door de W .G. V.ers, die als kelners fungeerden, wis ten de hospes en zijn huisgenooten in korten tijd ieder in 't bezit te stellen van 't verlangde. I-je restauratie had niet veel tijd gevorderd en de jongens gingen naar buiten in den tuin of de straat op, want eenigen hadden ot geen öf niet voldoende proviand mee gevoerd. Deze laatsten belegerden de bakkerswinkels om zich alsnog van voorraad te voorzien. Intusschen veroorzaakten de geheel verzadigden den leider eenige bezorgd heid. De zaak zat aldus: Toen hij enke le dagen tevoren persoonlijk had gein- forineerd of de jongens daar ontvan gen konden worden en ot ze geen kwaad in den tuin konden doen, werd categorisch ja en neen geantwoord. Maar later bleek dat de bezoekers zich moesten bepalen bij het voorste gedeel te van den tuin en niet zonder reden. Want in het diepere gedeelte stonden rijk beladen pereboomen en lioew'el het meest winterperen waren, wekten ze de hebzucht van velen. Dies was een aanhoudend toezicht van waard en leider noodig om de knapen op 'i pad der deugd te houden. Om kwartier voor zeven werd weer opgesteld en onder geschetter en gerof fel trokken de jongens op naar 't sta tion. Na eenig wachten aldaar arri veerde eindelijk de trein, die hen om 19.02 opslokte en naar Waalwijk terug bracht. Aldaar aangekomen werd nog even opgesteld en wis gedachtig aan de dichtregels: Met een Hinken stap, Vrij en ferm en rap, Dat is eerst gymnastengang! Toon ik goeden moed Als ik voorwaarts spoed Op de maat van 't luid gezang. Sterk en kloek van lijf en leden, Ligt er veerkracht in mijn treden, Stap ik lustig zingend voort, Onvermoeid en ongestoord, beenden ze kranig cLoor Mr. van Cooth. straat, Grootestraat, Markt en Stations, straat tot aan het oefenlokaal, waar de stoet werd ontbonden. „Dit jaar zullen we wel niet meer mogen uittrekken", was de spijtige ui ting van velen. Is dit geen krachtig pleidooi voor de waardeering van der gelijke uitstapjes? Bij het beëindigen van dit verslag zij mij nog de ontboezeming vergund: Om goedkoope uitstapjes te maken met een groot getal kinderen, moet je toch maar bij de Staatsspoor zijn! K ru isboogschuttersgezelschap mNooit Gedacht.' Bovenstaand gezelschap, gevestigd Ij den heer J v. Helvoirt, Putstraat Jhier, nam j.l. Zondag, tot sluiting van dit seizoen, met één zestal deel aan het groot nationaal concours, uitgeschreven door het gezelschap „Vriendschap onder Ons", gevestigd bij den heer P. Franken, Capucijnen- straat te Tilburg. Een groot aantal gezelschappen hebben aan dit concours deelgenomen, waaronder de beste uit geheel den omtrek. „Nooit Gedacht" heeft hier wederom bewezen dat zij onder de best schietende gezelschappen gerang schikt mag worden, daar zij op dit concours den 2en korpsprljs wist te behalen met 75 punten, hiermede den kampioen van Tilburg, nl „Oefening in den Wijngaard", en het gevreesde gezelschap „De Geest des Tijds" achter zich latende. Voorwaar een schitterend succes voor „Nooit Gedacht". Tevens behaalde de heer P. van Bavel, lid van „Nooit Gedacht", den 2en pcrsoneelen prijs met 22 punten, zijnde hetzelfde aantal punten als de le prijs. Ook hem komt hiervoor wel een woord van hulde toe. Nu het seizoen achter den rug is, laten wij hieronder de behaalde prijzen volgen welke door .Nooit Gedacht" op de nationale concoursen dezen zomer zijn behaald Concours „De Geest des Tijds" te Tilburg: le Zestal 2e pr. met 76 p., 2e Zestal le prijs met 74 p., Konings kruis door den heer L Kroot met 15 p., Eerekruis door den heer Adr. Demmers met 15 p 2e Kampioensprijs L. Kroot met 15 p 3e Kampioensprijs Adr. Demmers met 15 p. en 2e Drie- tailenprijs met 41 p. Concours „Rozenjacht", Tilburg: le Zestal 3e pr. met 74 p.. 3e perso neele Zestallenprijs met 77 p. Concours „Vogelenzang", Oss: le Zestal 3e pr. met 73 p., 2e Zestal 2e pr met 72 p. Concours „De Vriendschap", Boxtel le Zestal 4e pr. met 73 p. Concours „De Eendracht", Waal wijk 2e Zestal 2e pr met 69 p. Concours „De Molenschutters", Tilburg: 2e Zestal 2e pr. met 75 p. Concours „Vriendschap onderons", Tilburg: le Zestal 2e pr. met 75 p. Dus wij kunnen hier gerust zeggen dat „Nooit Gedacht" zich ook op de nationale concoursen kranig gehouden heeft dit jaar en haar daarvoor een woord van hulde toekomt voor de wijze waarop zij den naam van Waal wijk in deze schoone sport heeft weten hoog te houden. Reger, Widor, Hindemith en Bossy uitvoeren. Deze vereerende opdracht aan den heer Verhoeven is wel een bewijs dat zijn muzikale prestaties aldaar zeer gewaardeerd worden. Groote vraag naar zwart Chroomgeitenleder. Er heerscht een goede vraag naar zwarte chroom en in Amerika zijn de prijzen wederom hooger. Verschillende soorten chroom, die op het vaste land gelooid worden, zijn, vergeleken met twee maanden geleden, in alle sorti menten tot 15 pence per voet, geste gen met meer dan 1 pence per voet en soms nog meer. Men bericht dat de voorraden zwarte chroom gering zijn in alle voornaam ste centra van oorsprong en het is te verwonderen, dat de prijzen al niet hooger gestegen zijn. Naar we vernemen is „Nooit Ge dacht" voornemens dezen winter een tournooi te organiseeren in de mooie zaal van den heer v. Helvoirt, welke zich daarvoor prachtig leent, na hare uitbreiding van dezen zomer. Wij wenschen „Nooit Gedacht" bij voorbaat reeds een goed succes met het te houden tournooi, opdat het een waardig en goed plot moge weze van haar 15 jarig bestaan, hetgeen zij dezen winter onderling hoopt te vieren. Korfbalclub W.E.K." Naar wij vernemen heeft de heer Cor. Trimbach. voorzitter der Korf balclub „W.E.K"., als zoodanig ont slag genomen. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Miinhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Pastoor van der Heijden. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld dat de weleerw. heer C. A. J. M. van der Heijden benoemd is tot pastoor te Deursen. Pastoor v. d. Heijden werd geboren in 1883 te Waalwijk (zoon van den heer J v. d. Heijden en Th. v. d. Heijden—de Leeuwen). Na volbrachte studiën aan klein en groot seminarie, werd hij 25 Mei 1907 priester gewijd ln 1908 volgde hij kapelaan B J. de Wit te Liernpde op als kapelaan aldaar, In welke functie Z.Eerw. bleef tot half October 1913, toen hij werd aangesteld als Rector van het Gesticht der Cha- noinesses de S. Augustin te Beek bij Nijmegen, waaraan tevens een bloeiend pensionaat verbonden is. Na 5 jaren aldaar werd Reclor van der Heijden in 1918 benoemd als zoodanig van het Rectoraat „Dorplein" te Budel. tot hij op 31 Maart 1926 zich wederom als Rector zag geplaatst in het pensio naat te Bergeijk van de Zusters Ursu- linen, van waaruit nu de parochieele zorg over St Victor te Deursen volgt. Pastoor v. d. Heijden is een broer van den ZeerEerw. heer Adrianus v. d. Heijden, die als missionaris in Mongolië is gestorven. Orgelbespeling. A s. Zondag zal in de St. Petruskerk te Rotterdam een nieuw z g. pneuma tisch orgel worden in gebruik geno* men. Naar wij vernemen is onze plaats genoot de heer J.Verhoeven aangezocht bij die gelegenheid dit naar geheel nieuwe methode geconstrueeide kerk- orgel ln te spelen. Hij zal bij die gelegenheid werken van Bullock. Quef, Collecte. Zondag hield de ZeerEerw. heer pastoor Barten onder de H. Missen alhier een collecte voor zijn nieuw te stichten parochiemetkerkop denMuntel te 's-Bosch. De collecte bracht f 285.— op. Nogmaals Ongeoorloofde leverantie aan de Gemeente? De verklaringen die wij gaven in ons no. van 15 Sept, j.l. op de ge lanceerde berichten inzake „ongeoor loofde leverantie aan de Gemeente? hebben den Waalwijkschen bericht gever van „Het Huisgezin" tot een uitvoerig onderzoek geprikkeld. De resultaten van dit onderzoek giet hij in een vorm, dat als model van een proces verbaal, geen slecht voorbeeld zou zijn, (de corrector zou hoogstens wat meer objectiviteit kunnen ver- langen). ln „Het Huisgezin" van j.l. Maandag zagen wij 't „rapport" van den cor respondent afgedrukt. De redactie van „H. H." durtt de resultaten van bedoeld onderzoek en de conclusiën van den requirant schijnbaar niet voor eigen rekening te nemenze leidt 't wijselijk onder rubriek „Verscheidenheid" in met „men schrijft ons". We willen niet op alle punten van het uitvoerige relaas ingaan, daar veel niet ter zake behoort. Wij hebben ook nimmer tegenge sproken, dat de N.V.'Waveem het chassis aan de ta. Geesink en Zn. heelt geleverd. Dit was een algemeen bekend feit en behoefde dus geen onderzoek, 't Ware beter geweest in dien meegenoemde correspondent eens goed de wet had nagegaan, om tot de erkening te kunnen komen dat de levering niet in strijd is met eenig wetsart. De heer M. van Loon is gedelegeerd commissaris der N V. Waveem en volgens verschillende arresten van den Hoogen Raad, zijn de bepalingen in art. 24 niet op zulk een functionaris van toepassing. Wij hebben ons de moeite gegeven de statuten van de N.V, Waveem ln te zien Onder art. 14 lazen wij o»m. „De gedelegeerd-commissaris is bij zonderlijk belast met het dagelijksch toezicht op de directie en met op dracht deze bij het beheer der ven nootschap terzijde te staan". De lezer kan nu zelf beoordeelen in hoeverre wij de waarheid van de „oor spronkelijke mededeelingen" in 't Huis gezin hebben genegeerd. Meer wenschen wij over deze zaak niet te zeggen. R.K. Kiesvereeniging. In verband met een ingekomen amendement van de afd. Waalwijk van den R.K. Bond van Kantoor- en Win kelbedienden op het ontwerp partij, program 1929 inzake inlassching ln hoofdstuk 10 na punt 8: „Wettelijke regeling en de rechtspositie der Kan toor- en Winkelbedienden", werd be sloten 'n Algemeene Ledenvergadering te houden a.s. Vrijdagavond. De agenda van deze vergadering vindt men in het advertentie-gedeelte van dit blad. Naar aanleiding van vroeger geuite klachten over te weinig publiciteit hoopt men, ook door middel van bil jetten, de aandacht der R.K. kiezers op deze vergadering te vestigen. Het Bestuur der Kiesvereeniging vertrouwt, dat de winkeliers aan de aangeboden biljetten een goede plaats zullen verschaffen. Een progaganda-vergadering zal worden gehouden in October en Dec. of Jan. waar de heeren Moller en Feber zullen worden uitgenoodigd.Bovendien zal nog een vergadering worden ge houden waarin door een deskundig spreker een technische uiteenzetting zal worden gegeven van de werking van het kiesstelsel in de R K. Staats partij. Men verzoekt ons nog even in herin nering te brengen dat de contributie inning zal geschieden ln de tweede helft van October.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5