^ag en ook thans werd er door WSC alles in het werk gesteld om gelijk te maken. Telkens zweefde de bal voor het Helmondia-doelgebied, doch hun doelman, die een schitterende partij speelde, bleef onverbiddelijk, juist in deze periode wist Helmondia onverwachts bij een uitval den stand op 3 1 te brengen en was er voor WSC geen ophalen meer. Toch behoeft de toestand niet donker ingezien te worden. Kan de rechtsbinnenplaats beter aangevuld worden, zoo zullen er betere resultaten behaald worden. De verdediging is wel voor haar taak berekend. R.W.B. RWB krijgt in Zalt—Bommel een dikke nederlaag met 6—0. Men zou den indruk krijgen dat het een zeer eenzijdige wedstrijd geweest is, doch in tegendeel is het een spannende wedstrijd geweest en is RWB ook herhaaldelijk in de meerderheid ge weest, doch onze voorhoede was te veel op zich zelf aangewezen en had bovendien haar dag niet, terwijl onze keeper, die den laatsten tijd goede vorderingen had gemaakt, een onge lukkige dag, terwijl de Z B-doelman een ouderwetsche goede dag had. Het was te voorzien dat onze natio- naalgestreepten geklopt zouden wor den met deze verzwakte combinatie, doch er is tot het laatst enthousiast gewerkt om te maken wat er van te maken was, doch niets lukte, terwijl bij Z-B, welke een zeer goede voor hoede heeft, alles meeliep. 3—1 was de juiste verhouding geweest. Op Zondag a.s. de eerste thuis- wedstrijd tegen de nieuwe 3e klasser Picus uit Eindhoven. JULIANA. Zondag j.l had de Competiiie- wedstrijd Juliana—Sportvereeniging Bosch plaats. Direct na den aftrap is Juliana in de meerderheid en als na 10 minuten spelen de voorhoede weer gevaarlijk komt opzetten weet de centervoor onhoudbaar te doelpunten terwijl even later de linksbuiten met een prachtigen kopbal den stand op 2—0 brengt. Dit zet ook de Bosschenaren tot harder werken aan en met een prachtig schot brengen zij den stand op 2—1 terwijl bij een volgende aanval de partijen op gelijken voet komen waarmede rust komt. De Juliana voorhoede krijgt verschillende mooie kansen maar het juiste schot ontbreekt en na een half uur gelukt het eindelijk den links binnen 3—2 te maken. Hard wordt nu weer gewerkt, als echter de Juliana achterhoede te ver is opgedrongen weet Sportvereeniging weder gelijk te maken. Krachtig wordt van beide kanten aangepakt om den winnenden goal maar verandering komt niet meer in den stand en met 3—3 komt het einde. Juliana speelde met 1 invaller voor hun rechtsachter, waardoor de achter hoede danig was verzwaki. HEUSDEN. Zondag speelde Juliana tegen V.I.O.S. Ie Deuteren een vriendschap- pelijken wedstrijd en verloor met 30. ZUIDELIJK ELFTAL. De Districtselftalcommissie heeft voor den oefenwedstrijd op 7 October, welke te Boxtel zal worden gespeeld, liet volgende officieuze Zuidelijke elf- lal vastgesteld: Doel: Van der Aa (Willem II). Achter: Van Run (PSV) en Felix (MVV). Midden: Van Houtum (Longa), Mas sy (Roermond) en Schreurs (Roer mond). Voor: Lommen (NOAD), Kools (N. A.G.), Ghering (Longa), v. d. Broek (PSV) en Visser (PSV). KORFBAL. Korfbalver. „N. E. O.Sprang Zaterdag 22 Sept. speelde „N.E.O." een vriendschappelijken wedstrijd tegen „T. K. C." te Tilburg, ter opening van het terrein van laatstgenoemde ver- eeniging welke voor kort is opgericht. Beide twaalftallen hebben een paar invallers en de uitworp is voor „T. K* C." Direct na den uitworp gaat „T. K.C." goed combineerend op den „N E. O." korf af. „N. E. O." neemt de zaken iets te kalm op, met het gevolg, dat .T. K. C.a in goeden vorm spelend, meer aanvallend is dan N.E.O. „TKC" weet dit dan ook in een doelpunt uit te drukken (0 1) hierna wordt voor rust niet meer gescoord. Na rust wordt door den aanvoerder van „NEO" aan zijn collega vanT.K. C." een bloembouqet aangeboden Dit schijnt zijn invloed op de spelers uit te oefenen, want er wordt thans door beide clubs enthousiaster gespeeld en wordt hierdoor de aantrekkelijkheid van de match grooter dan voor de rust. "NE O" maakt spoedig gelijk (1 1) en weet zelfs den stand tot 4—1 op te voeren. Doch „T K C" geeft den moed niet op en valt ener giek aan. Hun Ijver wordt ook beloond, want als de scheidsrechter inrukken blaast Is de stand gelijk (4—4), en was dit ook de juiste uitslag. Wederom was het een even gezellige wedstrijd als voor enkele weken te Sprang en na de match werd de stem ming tusschen beide vereenigingen er niet minder op. DUIVENSPORT. CAPELLE. J. 1. Zondag hield de postduiven- vereeniging „de Luchtvaart", geves tigd bij mej de weduwe A.v.d. Haart alhier, in combinatie met de postdui venvereniging, gevestig bij pen heer Van Heeswijk te Kaatsheuvel een wedvlucht van uit Mons met den volgenden uitslag: K. Nieuwenhuyzen 1, J Pijnenburg 2, W. van Best 3, P. van der Velden 4, Chr. v. Heeswlj,k 5, A. Snaphaan 6 10, A. Versteeg 7 15 18 H. van Kampen 8 9 16 23. P. Nieuwenhuyzen 11, M. Donders 12 17, H. Netten 13 24 25. A. Zwart 14, M. Mesch 19 20, H Vos 21 en J. Zwart 22. BINNENLAND. DE VLIEGTOCHTEN NAAR INDIë. Kapt. Koppen te Batavia aangekomen. Eenige vergelijkende tabellen. Een telegram van Aneta, uit Batavia, d.d. 25 Sept. meldt: Het eerste postvliegtuig bestuurd door kapitein Koppen, is vandaag te Batavia aangekomen en doorgevlogen naar Bandoeng, waar het eveneens aan gekomen is. Uit dit nuchtere telegram weet men dus, dal het wederom aan een Neder- landsch vlieger gelukt is de reis van Amsterdam naar Batavia per vlieg tuig met gunstig gevolg te volbrengen. Geen wonder, dat bij de Nederland- scbe vliegers steeds een sterke drang beeft bestaan een luchtverbinding tus schen het Vaderland en Indië tot stand te brengen. Beter dan woorden vertellen (le on derstaande staatjes van het beloop der tochten, die we totnutoe hebben gehad, van den durf en ondernemingsgeest onzer mannen. Koppen, September 1928. 13 Sept. AmsterdamWeenen. 14 Sept. WeenenSofia. 15 Sept. SofiaAleppo. 16 Sept. AleppoBagdad. 17 Sept. BagdadBender Abbas. 18 Sept. Bender AbbasKarachi. 19 Sept. KarachiAllahabad. 20 Sept. AllahabadCalcutta. 21 Sept. CalcuttaRangoon. 22 Sept. RangoonSengora. 23 Sept. SengoraMedan. 24 Sept. MedanPalembang. 25 Sept. PalembangBatavia. Voor dezen tocht heeft kapt. Koppen dus 13 vliegdagen noodig gehad. Het is dus kapt. Koppen voor de tweede maal gelukt Batavia te berei ken. Den kranigen vlieger onze hulde. Het tweede vliegtuig (te Karachi vertrokken) nadert ook zijn bestem ming en op Schiphol staan er nog drie gereed om in opeenvolgende weken de mail naar Java te brengen. Deze nieuwe triomf voor de vader- landsche luchtvaart zal ongetwijfeld het vertrouwen van het publiek ver sterken. Van der Hoop in 1924 in 20 vliegda gen; Geijssendorffer in 1927 in 13 da gen; Koppen in '27 in 10 dagen; Kop pen in '28 naar Bandoeng in 121/» dag. melkkoeien 210 ii 425, kalfkoeien 205 a 420, stieren 120 a 500, pin ken 100 a 165, graskalveren 40 a 85, vaarzen 160 a 225, paarden 200 a 320, slachtpaarden 100 a 180, hit ten 125 a 200, veulens /"80 120, biggen 12 a 17, id. per week 1.70 a 2.20. I)e aanvoer van biggen was matig, luie handel en weinig verandering in de prijzen. De aanvoer van overloopers was van geen beteekenis, derhalve geen noteering. AGENDA'S. WAALWIJK, Woensdag 8 uur solistenrepetitie Tavenu. Donderdag 8—10 uur Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag 8uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Vrijdag 8 uur koorrepetitie Tavenu. Zaterdag 3'/3 uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zaterdag 9 uur. Repetitie der leen 2e bassen der Liedertafel Oefeningen Vermaak bij J. Sars. MARKTBERICHTEN. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 25 Sept. Ter vee markt waren heden aangevoerd 227 paarden, 23 veulens, 1 ezel, 1767 ma gere runderen, 806 vette runderen, 222 vette kalveren, 585 nuchtere kalveren, 910 graskalveren, 519 schapen of lam meren, 109 biggen, 4 bokken of geiten, 11 overloopers. Prijzen per K.G.: koeien 30 a 35 c., 44 a 46 c., 50 a 51 c.; ossen 40 c., 44 a 45 c., 48 a 50 c.; stieren 35 c., 41 c., 45 c.; kalveren 57Va 621/* c., 70 a 75 c., 82'/a a 85 c. Prijzen per stuk van mager vee: LAATSTE BERICHTEN. Verkeer bij jaarmarkten. Ter beveiliging van het verkeer der voetgangers, wordt den Raad van Waalwijk voorgesteld tijdens de jaar markten voor het verkeer met motor- voertuigen en rijwielen af te sluiten het gedeelte der Grootestraat vanaf de Mr. van Coothstraat tot aan de Markt vanaf des voormiddags 8 uur tot des namiddags 2 uur. Het autoverkeer kan dan worden geleid door de Stationsstraat, Burg. v. d. Klokkenlaan en Mr. van Coothstraat, GEMENGD NIEUWS. Vreeselijke theater brand. Een hevige brand is uitgebroken in het Theater Novades. Het gebouw dat honderden toeschouwers kan be vatten, was tol den nok gevuld. Toen het scherm opging sloeg plotseling een groote vlam van het tooneel de zaal in. Het publiek, als krankzinnig van schrik, ijlde naar de uitgangen, die, daar het een zeer oud gebouw is, weinig talrijk zijn. Het gebouw is totaal verwoest. De minister president en verschil lende andere ministers en hooge autoriteiten zijn cp het tooneel der ramp aanwezig. Het theater Novades bestond uit 6 verdiepingen en kon 3000 personen bevatten. De brand brak uit 10 minuten voor negen op het eind der laatste entre acte. De toeschouwers die had den plaats genomen in de fauteuils en loges der eerste verdieping, kon den het gebouw verlaten, maar de brand nam snel toe en de vlammen werden als door ontploffingen de zaal ingedreven. Het orkest toonde een buitengewone koelbloedigheid en begon om het publiek tot kalmte te brengen te spelen, maar de brand greep zoo snel om zich heen, dat een ontzettende paniek ontstond De bezoekers stortten zich als een lawine op de trappen en de uitgangen, en liepen elkaar onder den voet. Spoedig was het gansche gebouw een vuurpoel De brandweer was spoedig ter plaatse, maar haar werk werd zeer bemoeilijkt door de situatie van het gebouw, dat zelfs zeer oud is en zeer veel brandbaars bevatte. Volgens de eerste berichten zijn er 200 ge wonden, waarvan 80 ernstig. Echter moeten er nog veel slachtoffers, o. w. veel vrouwen en kinderen onder de puinhoopen liggen. Het is niet mogelijk zelfs bij be nadering hun aantal op te geven. Vaststaat, dat op de bovenste verdie pingen zich verscheidene honderden bezoekers bevonden, die het gebouw niet hebben kunnen verlaten. Op de brandende resten der trappen liggen elf lijken. De omringende straten zijn vol toeschouwers die door de politie slechts met moeite in bedwang kun nen worden gehouden. Op de bureaux bevinden zich vele kinderen die hun ouders bij den ramp hebben verloren. Naar de middagbladen uit Madrid melden, is de brand In het theater Novades thans gebluscht. Het totaal aantal slachtoffers zou gisteren eerst tegen het einde van den dag kunnen worden bekend gemaakt. In den loop van den dag heeft generaal Primo de Rivera zich wederom naar de plaats des onheils begeven. De justitie heeft een aanvang gemaakt met het instellen van een onderzoek. In het trappenhuis vond men 25 lijken. De overal in het gebouw heerschende duisternis, maakt den autoriteiten het werken zeer moeilijk, zoodat zij zich van fakkels moesten bedienen. Overal op de trappen en zitplaatsen lagen nog lijken. Terwijl In het parket slechts een betrekkelijk klein aantal lijken aanwezig was, waren er op de overige rangen veel meer. Gistermiddag om 4 uur waren 75 lijken gevonden. Vijf gewonden zijn in het ziekenhuis overleden. Tot hedenmorgen toe waren uit de puinhoopen van 't Teatro Novedades reeds 110 lijken geborgen, waaronder elf van kinderen. Het aantal gewonden Is inmiddels tot 400 gestegen. De opruimingswerkzaamheden schie ten, alhoewel met man en macht wordt gewerkt, slechts uiterst langzaam op, aangezien de puinhoopen van het ingestorte dak de plaats, waar de zaal van 't theater zich heeft bevon den, tot een hoogte van meer dan 2 meter bedekken. Voorts smeult't vuur nog altijd, ondanks de watermassa's die de talrijke brandspuiten zonder ophouden op de puinhoopen van het gebouw doen neerkomen. In verband met een en ander is het dan ook nog altijd niet mogelijk, ook slechts bij benadering 't juiste aantal slachtoffers van den ramp op te geven. Vast staat dat nog altijd de lijken van 'n aantal om het leven gekomen bezoekers onder de puinhoopen bedolven liggen Vele lijken zijn zóódanig verminkt, dat het ten eenenmale onmogelijk is ze te identifïceeren. Voorts is de toestand van talrijke gewonden wan hopig. Steeds meer bijzonderheden worden voorts bekend over de ontzettende tooneelen, die zich tijdens den ramp hebben afgespeeld. Bij het dringen naar de uitgangen werd ieder die niet over voldoende kracht beschikte, onder den voet geloopen. Verscheidene bezoekers wierpen zich toen hun bleek, dat de redding onmogelijk was in hun wanhoop, in de vlammen. Volgens verhalen van ooggetuigen zag men hier en daar menschen met brandende kleeren, krankzinnig van angst, als levende fakkels rondrennen Een aantal lijken vertoont de sporen van messteken, terwijl men inderdaad onder de puinhoopen messen heeft gevonden. Klaarblijkelijk hebben dan ook velen getracht, zich op die wijze den weg naar de reddende uitgangen te banen. Ir. de villa-voorstad Hietzing te Weenen heeft zich op een nacht een bloedig familiedrama afgespeeld. 's Morgens vond men den „Regie- rungsrat" dr. Artmann dood in een kamer van zijn woning liggen met vijf steekwonden in de borst en een schotwond In den mond. In de bad kamer lag het lijk van zijn vrouw, eveneen met een doodelijk schotwond. De zestienjarige zoon van het echt paar, die eveneens in de woning aan wezig was, had niet-ernsitge snijwon- den aan den rechterhand. Uit zijn verklaringen bleek, dat gedurende den nacht zijn ouders twist hebben ge- kregen. De vrouw had met een dolk- mes haar man de steekwonden toe gebracht en vervolgens het doodelijk schot op hem gelost. De zoon, die toesnelde op het hulpgeroep van zijn vader, werd eveneens licht gewond. De vrouw liep daarop naar de bad kamer en schoot zich dood. Artmann was vroeger welgesteld, maar scheen in den laatsten tijd met financieele moeilijkheden te kampen hebben ge had. Hij had vaak twist met zijn vrouw, wier vermogen hij met specu laties zou hebben verloren. Het onderzoek inzake het drama in de familie Artman versterkt steeds meer het vermoeden, dat men te doen heeft met een moord, door den 16- jarigen zoon op zijn beide ouders gepleegd. Aan den vooravond van den dag, waarop de moord Is geschied toen Regierungsrat Artmann zich reeds te bed had begeven, liet hij zijn zoon bij zich komen en deed hem verwijten wegens zijn gebrek aan vlijt in de school. De verklaring van den jongen Art mann, dat hij uit noodweer heeft ge handeld, toen hij het doodelijk schot op zijn vader loste, is ongeloofwaardig daar laatstgenoemde op datoogenblik reeds een schot in het rechter hand- gewricht had en dus niet in staat was zijn zoon aan te vallen. Bij het onderzoek van de divan, waarop mevr. Artmann dood werd gevonden, is geconstateerd, dat het, gezien de richting van het schot, to taal onmogelijk is dat zij zelfmoord heeft gepleegd. De beweegreden tot den vermoede- lijken oudermoord zou met name lig gen in de omstandigheid, dat de zoon In het bezit van een vermogen wilde komen. Zijn vader was n.l. voor 70,000 shilling verzekerd en de jonge Art mann droeg hiervan, naar hij zelf heeft erkend, kennis. De orkanen. Het totaal aantal slachtoffers op 2100 geschat. Een officleele schatting door de autoriteiten te Washington stelt het aantal slachtoffers van de orkanen op tenminste 2100 en wel 100 op Porto Rico. 400 in Florida, 650 op Guade loupe en 60 tot 75 op de kleinere eilanden beneden den wind. De schatting voor Porto Rlco is echter nog vrij ruw daar nog weinig betrouw bare gegevens voorhanden waren. Alleen het Roode Kruis heeft cijfers gezonden van door zijn organisatie behandelde gevallen en wel 240 dooden en 600 gewonden van welke 200 ernstig. Men meldt uit Berlijn In een kleine woning te Berlijn— Karlshorst heeft Maandagochtend een 48-jarige vrouw haar 25-jarigen krank zinnigen zoon doodgeschoten en zich vervolgens ter. beschikking van de politie gesteld. De vrouw verklaatde de daad te hebben gepleegd om een einde te maken aan het lijden van haar zoon, die weldra opnieuw in een krankzinnigengesticht zou worden opgesloten. De moeder werd in hechtenis genomen. Maandagmiddag is het 19-jarig meisje W. R. genaamd, werkzaam aan de Beverwijksche Conservenfabriek te Beverwijk tusschen 'n lift bekneld geraakt en doodgedrukt. Het ongeval ontstond doordat het meisje, tegen de uitdrukkelijke voorschriften in, op de in beweging zijnde goederenlift was gesprongen. Zij kon haar hoofd niet tijdig in veiligheid brengen met het bekende noodlottige gevolg. De dood was terstond ingetreden. Bij een botsing tusschen het Zwitsersche motorschip Uri en het Nederlandsche stoomschip Chrimhilde op den Rijn bij Kestert is volgens de Koblenzer Generalanzeiger een twintigjarige Nederlandsche matroos gedood. Hij sliep in het matrozenver blijf. Dit werd bij de botsing ineen- gedrukt en de matroos kreeg daarbij zulke ernstige kwetsuren, dat hij In het ziekenhuis te Boppard aan de gevolgen overleden is. Gistermiddag is bij de Spoor- weghavenbrug te Rotterdam 'n ernstig ongeluk gebeurd. Onder deze brug was een stelling opgehangen, op welke stelling drie arbeiders aan het werk waren, 't Schijnt dat de brugge- wachter, die pas in dienst was geko men, hiermee niet op de hoogte was, althans toen de brug moest worden geopend, zijn de 3 arbeiders niet gewaarschuwd. De stelling is bij het opendraaien van de brug in aanraking gekomen met 't bij de brug wachten de schip. De stelling viel. Twee van de arbeiders wisten zich nog vast te grijpen, maar de derde is te water gevallen en verdronken. Vier blanken hebben Vrijdag avond Kaspar Holstein, een rijken neger, ontvoerd. Zij grepen hem, terwijl hij even na middernacht zijn woning verliet, die gelegen is in de omstreeks dat uur nog zeer drukke New-Yorksche wijk Harlem. De ban dieten wierpen Holstein in een auto en reden in volle vaart weg. Hoewel de chauffeur van Holstein hen nazette in den grooten auto van zijn meester kon de limousine de straathoeken niet zoo snel nemen als de ontvoerders in hun kleinen wagen, zoodat hij spoedig het spoor bijster raakte. De ontvoerders hebben met een club waarvan Holstein president is, getelefoneerd en een losgeld gëeischt van 17 000 dollar, dat zij later ver hoogden tot 50.000 dollar. Volgens een bericht uit Fried- richshafen zou het nieuwe luchtschip „Graaf Zeppelin" Woensdag starten ter proefvlucht voor 'n waarschijnlijk in October plaats vindenden tocht naar Amerika, Op dezen tocht zou dan eerst naar Lakehurst koers gezet worden, waar de Amerikaansche marinestaatssecre taris Wilbur het zou ontvangen. President Coolidge zou de beman ning bij zich ontvangen, terwijl een rondvaart door de groote Amerikaan sche steden bij den tocht zou aan- sluiten. Zaterdagavond is op den Haar lemmerdijk te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een particuliere auto reed met vrij groote snelheid achteruit en kwam tegen de pui van het winkelhuis van den heer Bonarius terecht. De winkel ruit en een deel van de etalagekast waarin kindergoederen lagen uitge stald werd vernield. Twee voorbijgangsters geraakten tusschen den auto en de pui bekneld tengevolge waarvan zij vrij ernstig gewond werden. Beiden, een gehuw de vrouw en een 21-jarig meisje, zijn naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen De auto werd in beslag genomen. Zondag is de gehuwde vrouw, van der Bosch genaamd, wonende in de Willemstraat, aan de wonden bezwe ken. Te Echt Is Zaterdagavond de schuur van den landbouwer Reuten afgebrand. Het vierjarig zoontje van R. werd vermist en na lang zoeken werd het verkoolde lijkje In de afge brande schuur gevonden. ge n. v. B. Voetbaluitslagen van Zondag. HET ZUIDEN. Ie klasse. Willem II—MVV 6—0 NAC— LONGA 6—3 BW—PSV 0—1 RoermondWilhelmina 13 EindhovenNOAD 31 2e klasse A. MiddelburgRBC 1—3 DoskoZeelandia uitg. tiudokDongen 06 VlissingenBredania 2—1 2e klasse R. Tegelen—VOS 4—0 Sittard—T.A.C. 3—3 WaalwijkHelmond 07 BoxtelDe Valk 12 2e klasse C. MVV 2—Heerlen Sport 12 AACStm. Emma 12 Palemig—MZM 2—0 Bleijcrheide— Clievremont 71 Stm. HendrikJuliana 22 HoensbroekKerkrade 00 3e klasse B. (lood LuckDe Muggen 21 Wapen van BredaTSC 12 3e klasse C. Helmondia—WSC 31 ZaltbommelRWB 60 BaardwijkSportv. 1907 33 Reserve le klasse. P.S.V. 2Eindhoven 2 22 Helmond 2NAC 2 01 De Valk 2—Willem II 2 2—0 Wilhelmina 2Noad 2 22 Reserve 2e klasse A. Bredania 2—Alliance 2 02 Longa 2Willem II 3 5 Reserve 2e klasse B. De Valk 3Eindhoven 3 00 V.V.V. 2—Tegelen 2 5—3 BW 3—Wilhelmina 3 1—7

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7