Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Modeshow Bontmantels Mag. „De Bijenkort" re i FEUILLETON NUMMER 79. WOENSDAG 3 OCTOBER 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. Onder presidium van den Edelachtb. heer burgemeester Moons, vergaderde de Raad dezergemeente Zaterdagavond ten Raadhuize. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Op een verzoek van den raad der gemeente Arnemuiden omadhaesieop zijn adres inzake wetswijziging navor dering schoolgeld, werd overeenkom stig voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De mededeeling van den Voorzitter dat door B. en W- bij den gemeente ontvanger procesverbaal van kas opname is gemaakt, werd voor kennis geving aangenomen. Voorloopige vaststelling der rekening van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf, het Vleeschkeuringsbedrijf en de gemeente over den dienst 1927. Namens de Commissie van Onder zoek deelde de heer Schoenmakers mede, dat de Commissie tot vaststel ling der rekeningen kan adviseeren. Conform voorstel wordt besloten. Goedkeuring rekening dienst 1927 en begrooting dienst 1929 van het Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen gaf de raad hieraan zijne goedkeuring. Vaststelling begrooting van het Q.E.B., het Vleeschkeuringsbedrijf en der gemeente voor het dienstjaar 1929. De heer Schoenmakers deelde mede, dat de Commissie de diverse begroo tingen heeft onderzocht en met betrek king tot de gemeentebegrootingeenige opmerkingen heeft. Allereerst werd de klacht geuit, dat men de politie zoo weinig op den openbaren weg aantreft. Gevraagd wordt of de agenten wel steeds met allen ijver te werk gaan. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. geen aanleiding kunnen vinden de politie een opmerking te maken, 't College is van oordeel dat de agenten hun best doen. Met de opmerking inzake te hooge raming Hchtverbruik politiebureau e.d. gaan B. en W. accoord. Voorts merkt de Commissie op, dat de toegangsweg tot het Moleneind in slechten toestand verkeert, dat op sommige plaatsen in de Koningstraat de takken der boomen te ver over den weg hangen'en dat aan de Koning straat een naambord ontbreekt. De Voorzitter antwoordt, dat de toegangsweg tot het Moleneind eigen dom is van het Staatsspoor. Aan de Mij. zal de klacht worden overge bracht. Wat de andere opmerkingen betreft zegt spr., dat de takken reeds zijn verwijderd en bij de Koningstraat een naambord zal worden aangebracht. De Commissie vraagt of het niet wenschelijk is het straatvuil aan te wenden tot demping van de kolk of, zoo mogelijk, ten verkoop op te slaan. B. en W. ontraden zulks ten sterkste, mede uit hygiënisch oogpunt. De Raad is van gelijke gevoelens. Subsidies. Met betrekking tot de subsidie aanvrage van de muziekvereeniging „St. Bavo", werd door een lid der Commissie opgemerkt, dat hij tegen subsidie is als er op Zondag publieke uitvoeringen worden gegeven. De Commissie stelt voor om f 125 te geven. B. en W. kunnen zich met een subsidie van f 125 vereenigen, maar zouden daaraan de voorwaarden ver bonden willen zien, dat de vereeniging 8 volksconcerten geeft, waarvan 3 in Raamsdonksveer. De heer de Jong meent dat dit laatste bezwaarlijk is. Ais .St. Bavo" op 't Veer 3 concerten moet geven, verdwijnt er een groot deel van de subsidie aan extra kosten. Spr. wil elke vereeniging in haar eigen plaats iaten. Het iid D. Lankhuyzen Szn kan zich met dit laatste wel vereenigen, maar zou dan de subsidie willen verlagen met respectievelijk f50 en f 25.-. De Jong. Een harmonie kost zeer veel geld, f 250 voor Raamsdonks veer en f 150 voor Raamsdonk is werkelijk niet veel. Andere gemeenten geven in den regel veel meer uit voor muziekgezelschappen. Het lid D. Lankhuyzen vindt de subsidie niet te veel maar zal het be treuren als er op Zondag openbare uitvoeringen worden gegeven. Spr. is voor de heiliging van den Zondag. Schoenmakers. Ik ben 't eens met de Jong, dat de subsidies niet te hoog zijn. D. Lankhuyzen Szn. Ik ben van oordeel, dat de kosten van een mu ziekkorps gedragen moeten worden door de kunstliethebbers en niet door de gemeentekas. Het lid Schoenmakers vindt een muziekkorps een belang der gemeente. Van Woerden, fk zou nog willen verzoeken om zoo mogelijk of in het geheel geen concerten te geven op Zondag, in elk geval niet gedurende een godsdienstoefening 't ls vroeger al eens voorgevallen dat tijdens een godsdienstoefening een openbaar con cert werd gegeven. Voorzitter. Als gemeente hebben we toch verplichtingen aan de harmoniën, die medewerken aan de veredeling van de volksvermaken. Ik meen ook, dat f 475 voor beide korpsen niet te veel ls en voor ons zeer wel dragelijk genoemd kan worden. Het voorstel van B. en W. is er op gebaseerd, dat we zijn één gemeente, dat we niethebben een harmonie op't Veer en een op 't Dorp maar twee harmonieën in onze gemeente. De band tusschen 't Veer en 't Dorp moet blijven en daartoe kunnen beide muziekgezelschappen goed medev/erkui Het lid de Jong deelt mede, dat de kiosk van 't Veer ter beschikking staat van het Dorp. Het lid Schoenmakers dankt voor deze mededeeling. Hierop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Echter zullen de korpsen geen 3, maar 2 concerten aan elkaar uitwis selen. Afwijzend wordt beschikt op de subsidie-aanvragen van a. R.K. Politie vakschool St. Mi chael, 's Bosch. b. de Politie-vakschool te Hilver- sum. c. R.K. Milltairenvereeniging Venlo. d. de Stichting „Moederheil* te Breda. Voorts werd door den Raad goed keuring gehecht aan het Ontwerp besluit, waarbij Burgemeester en Wet- houders worden gemachtigd, het op nemen der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op te dragen aan het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten, gevestigd te 's Gravenhage. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Hierna sluiting. Door het enorme succes van onze in zullen wij ten gerieve onzer talrijke clientèle onze ex positie NOO 2 DAGEN VER LENGEN. Bezoekt dus uitsluitend tot en met 41274 WOENSDAG onze expositie van BONT MANTELS, PELTERIJEN enz. MARKT 25 FRITS VAN DER VEN TELEF. 1315 's-HERTOGENBOSCH. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 4. Meer dan één brief had liij ont vangen, waarin men hem de gek ste lotgevallen bad medegedeeld, met het verzoek, er een verbaal van te schrijven. Steel was ook volstrekt niet bevreesd. Hij was bang van vernede ringen, als die, welke hem boven het hoofd hadden gehangen en bang in on genade te vallen, maar physieken moed bezat bij in zeer groote mate. Betee- kende dit avontuur bovendien niet de redding van alles wat hem zoo dier baar geworden was en van zijn goeden naam? David twijfelde hieraan niet in het minst. Hij zou niets doen wat verkeerd was en bet geld zou bij ook niet be houden. Hij wenschte liet meer te be schouwen als in bruikleen gegeven, om het later, en liefst, wel zoo spoedig mogelijk, terug te geven. Hoe liet zij. hij zou liet op bet oogenblik jammer hebben gevonden, dit avontuur niet te hebben doorgezet. Naarmate hij voortschreed, werd zijn geest lichter en een groote last was hem van de schouders gevallen. Hij glimlachte nu hij dacht aan zijn moeder, rustig in slaap op haar ka mer. Wat zou zijn moeder denken als ze bet wist? Maar, ten slotte, niemand zou liet weten. Dat was immers uit drukkelijk in de overeenkomst, vastge legd Behalve hier en daar een politie agent, kwam Steel op straat niemand tegen. Het was een beetje koud en ruw voor den tijd van bet jaar en een ros sige mist kwam opzetten van den zee kant. Op bet Steine-plein glommen in de verte de groote booglampen als ne velige sterren; men kon bijna onmo gelijk van den eenen kant der straat I naar den andere zien. In den grijzen nevel achter Steel rees liet reusachti ge standbeeld van ,,den eersten Gentle man van Europa" als een geestver schijning op uit den dikken mist. Het was hier verwonderlijk stil, zoo stil, dat David zijn eigen hart hoorde kloppen. Hij stond aan den ingang van liet park, en sloeg het spel van licht en schaduw gade, gespeeld door de lampen hoog boven zijn hoofd met de scherp afgeteekende bladerprofielen der boomen en struiken. Het plaveisel geleek wel met kunstig behangselpa pier bedekt. Uit de donkergapende St. James'street kwam fietsbelgerinkel. In dezen stillen naclit scheen het geluid vreemd mi misplaatst. Dan kwam de fiets in gezichtde berijder, gebogen over het stuur hangend, kon evengoed een man als een vrouw zijn. Terwijl de fietser voorbijgleed viel een wit glin sterend voorwerp op den grond en bet enkele woord ,,Koin" scheen nis een mes te snijden door bet dikke mist gordijn. Dat was alles. De fietser had noch naar links, noch naar rechts ge zien, maar het woord: „Kom" was zeer duidelijk en bewust uitgesproken en op hetzelfde moment werd bi lange arm uitgestoken mi duidde een lange vinger in de richting van liet op den weg gegleden wit papier. Het was als bij een fotografische mo mentopname een flikkering en de figuur was in den mist verdwenen. „Dat begint interessant te worden!" mompelde Steel. „Het schijnt wel als of mijn vriend de schaduw een wegwij zer voor mij op den weg heeft neerge legd! Het wordt zonderling, ik kan niet anders zeggen Het was echter slechts een vierkan te witte correspondentiekaart, welke op de straat was geworpen. Op een zijde ervan waren de volgende regels getypt: kort, maar duidelijk in elk geval. Steel las: „Begeef u langs den zeekant naar Brunswick Square. Wandel langs den rechterhuizenkant tot aan no. 219. U kunt het nummer lezen on der het bovenlicht van den ingang. Open de deur .en u zult er binnen kunnen gaan, er is geen gelegenheid om te kloppen. De eerste deur in de hall leidt naar de eetkamer. Treed daar binnen en wacht. Werp deze kaart in liet riool recht tegenover u." David las de kaart een paar maal nauwkeurig over. Hij prentte zich voor al het nummer 219 goed in den geest. Daarna liet hij de kaart vallen in het eerste riool het beste. Een licht tinke len van de fietsbel van zooeven in de verte scheen zijn handeling goed te keuren. Maar David Steel had zich voorgenomen de gegeven orders punc- BINNENLAND. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De ministers van Financiën en van Binnenl. Zaken hebben een wetsont werp ingediend in zake een geheel nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Wij volstaan daarom met in dit num- mer in het kort een samenvatting van de hoofdzaak te geven. Ingesteld wordt een gemeentefonds, waaruit jaarlijks aan de gemeenten uitkeeringen zullen worden gedaan volgens een formule waarin eenerzljds de druk der ingezetenen tot uitdruk king is gebracht. De middelen van het fonds worden verkregen uit de opbrengst van de „Qe- meentefondsbelasting", een nieuwe heffing", die blijkens de memorie van toelichting bedoelt te zijn een unifi catie in gematigden vorm van de gemeentelijke inkomstenbelasting. De gemeentelijke inkomstenbelasting wordt afgeschaft, evenzeer als de forensenbelasting. Aan de gemeenten wordt afgestaan de hoofdsom der grondbelasting, hetzij op de gebouwde hetzij op de onge- bouwde~eigendommen, naar keuze van elke gemeente. Aan de gemeente wordt de bevoegd heid gegeven een eigen verteringsbe lasting te heffen. Hiertegenover wordt de rijksbelasting op het personeel afgeschaft. Aan de gemeenten zal vrij staan opcenten op de gemsentefondsbelas- ting te heffen, waarvan het getal niet hooger mag zijn dan het getal opcent, dat in de gemeente geheven wordt op hel gebouwd en dat, indien het de 30 overschrijdt, in het aantal opcenten op de vermogensbelasting. De wet van 1897 inzake de uitkee ringen aan de gemeente wordt inge trokken. Door een wijziging van de Provin ciale Wet wordt aan de provinciën, ter vervanging van opcenten op de personeele belasting, een iets ruimere bevoegdheid gegeven tot het heffen van andere opcenten. Het ontwerp van de staatscommissie tueel uit te voeren. Men sloeg hem nauwkeurig ga<le, dat bemerkte bij wel. De zucht naar avontuur was over hem gekomen. Hij dacht bijna niet meer aan liet tastbare resultaat van zijn nachtelijken tocht; bij was bereid om bet avontuur om zich zelf te wil len beleven- En terwijl bij zich nu haastte de North-Street, uit, langs Wes tern Road en ten slotte door de Pres ton Street, hoorde hij vóór zich uit de fietsbel, die als een aansporing op hem werkte. Doeh geen enkele minuut kreeg bij de schim van den fietsrijder te zien. Desondankjs klopte zijn hart iets sneller, toen bij den hoek omsloeg Dij Brunswick Square. Al de buizen ston den daar verzonken in de diepe duis ternis, zoodat bet Steel zeer moeilijk viel een nummer hier en daar te her kennen. Terwijl hij zich nu langzamer voort bewoog, en hier en daar aarzelend staan bleef, gaf de bel verderop onge duldig signalen. „Een teeken voor mij!" mompelde David. „Dom dat ik de aanwijzing ver geten ben de nummers boven de bo venlichten te lezen. Het is dus logisch dat ik licht zal, vinden op nummer 219. In orde. beste vriend: je behoeft me niet langer lastig te vallen met die bel. Opnieuw versnelde hij den pas en stopte tenslotte voor een der groote huizen waar licht scheen uit de hall en uit de eetkamer-ramen. Het was electrisch licht, want liet was sterk- schijnend licht, en behalve 111 de hall en de eetkamer was geen licht te bespeu ren in het geheele huis. De fietsbel zweeg en toen Steel vastberaden op de huisdeur toestapte, klonk een goedkeu rend staccato van achter liet ondoor dringbare mistgordijn. Er was niets abnormaals aan dit groote buis, niets dat den schrijver bij zonder opmerkenswaardig voorkwam, tenzij de buitengewone diep roode kleur van liet roode gordijn achter een der ramen. De twee zij-ramen van den ruimen erker waren ongetwijfeld van blinden voorzien, maar liet. groote mid denraam schitterde in fel rooden gloed, welke tot ver in den mist door drong en liet rossige schijnsel over de stoepen der straat deed vloeien als 'n vurige gloed. „Eigenaardig!" dacht Steel, dieper onder den indruk dan hij zichzelf wil de bekennen, „dien bijzonderen indruk moet ik onthouden!" Hij zou liet ook nooit vergeten, maar het was toch slechts een detail in den loop van zijn avontuurlijken tocht. Met fermen tred schreed hij op de stoep toe en lichtte de klink op. De gedienstigen moesten ongetwijfeld wel zeer slordige luidjes zijn. of in betrek king bij mensehen, die zich al heel wei nig bekommerden 0111 niterlijken schijn. De deur ging geruischloos open en Steel deed ze voorzichtig achter zich dicht. Een Moorsche lantaarn wierp een breeden schijn op een dik rood pluche karpet, een stoel en een ledige eiken parapluie-standaard. Behalve deze voorwerpen bevond zich in de hall geen enkel meubel. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalw|jkscbe en Langstraatselie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur lu ons bezit zijn. va» „DB BO HO VAN HET ZUIDEN".

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1