IE ECHO HM HTTZUIBEH Kloosterbalsem No. 79. Woensdag 3 Oct. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 Oct. 1928. Bedrijf sbegrooting. Uit de begrootingen voor 1929 van het Gas-, Waterleiding en Electriciteits- bedrijf is nog het volgende aan te halen De heer Bank, thans opzichter van deze drie bedrijven, komt in de be grootingen voor 1929 slechts voor bij Gas- en Waterleidingbedrijf, terwijl het salaris van den heer van Dongen chef-monteur electriciieitsbedrijf. voor de helft is gebracht op aigemeene onkosten voor genoemd bedrijf, en voor de helft op arbeidsioonen. Voor den heer Gloudemans, magazijnmeester (die reeds geruimen tijd .ziek is) bestaat kans tot het verkrijgen van invaliditeits-pensioen. Zijn salaris is op de begrooting niet meer ultgetrokkken In plaats van zes stokers, zijn voor het nieuwe gasbedrijf thans 3 functiona rissen uitgetrokken en wel G. van Oijen, J. W. Kolster en J. Duijster De andere drie stokersin vasten dienst P. van Eeten, M. van Esch en L. Ros krijgen een anderen werkkring. P. van Eeten wordt plaatswerker-reservestoker en verder met alle werkzaamheden belast. M. van Esch zal het eerste halfjaar ook nog als zoodanig werk zaam zijn, terwijl hij daarna mede met L. Ros bij Openbare Werken werkza vinden. De aanpassing van hetloonverschi wordt als volgt voorgesteld: De eerste 3 maanden van 1 Oct. to 31 Dec. 1928 het volle loon. Van Januari tot 31 Maart 1928 70 pCt. van het verschil tusschen het volle loon en het in de nieuwe functie te genieten loon. Van 1 April tot 30 Juni50pCt van dit verschil. Van 1 Juli 1928 ge durende een aantal jaren gelijk aan den duur van het vaste dienstverband 30 pCt. van hetzelfde verschil. Voor den heer Gloudemans worden naar deze percentages uitkeeringen voorgesteld als toeslag op zijn moge lijk te bekomen pensioen. Bij het Electriciteitsbedrijf is he bedrag uitgetrokken voor huisaan sluitingen belangrijk hooger dan vorig jaar, nl. thans f 2200.— vorig jaar f700.— Verwacht wordt een beteeken de toename van huisaansluitingen door verlaging van de aansluitkosten die naar wij vernemen van f25.op f 10.zullen worden gebracht. Hondententoonstelling te Waalwijk op Zondag 7 October a.s. Ingeschreven rassen met aantal. reuen teven in West—Afrika van pater B. Dode- bier, heeft opgebracht de somma van fl 270.—, buiten de particuliere giften. Sobriëtas— bloem. De opbrengst van den verkoop der Sobrlëtas-bloem in onze gemeente is f 106. Hotel ude Twee Kolommen Om te voorkomen dat het van ouds bekende hotel „de Twee Kolommen" met de concertzaal „Musis Sacrum', sociëteit, kegelbanen enz. mogelijk aan zijn tegenwoordige bestemming zou worden onttrokken, heeft eene combi natie bestaande uit de heeren P. Kalis VI. A. v. Liempt, Norb. v. Loon, P. v. Schijndel, J. C. Spapens, Jan Tielen, Willem Timmermans, B. Timmermans- Verschure het gehesle complex Maan dagavond bij den toeslag aangekocht voor f 30.300. Het is de bedoeling zoo spoedig mogelijk eene Naamlooze Vennoot schap te stichten en 't bedrijf in'den geest van thans voort te doen zetten. Van den Waalwijkschen correspon dent van 't „D. v. N." Maandagavond is hotel „De Twee Kolommen" thans geëxploiteerd door de heeren Alb. Rietjens en W. Govaeris, verkocht voor de som van f30.300 aan de Fa. W. Timmermans en Zonen alhier. Naar verluidt zou het de be doeling zijn om hethotel te verbouwen tot een ziekenhuis en wel tot operatie kamer waarvan de plannen reeds lang op uitvoering wachten. Bevestiging van deze geruchten geweid ons niet We zouden bij herhaling willen vragen: Is dat nu dwaasheid of opzet? Van bovenstaand bericht bestaat letterlijk niets De correspondent zat zelf bij den toeslag, kon dus informeeren bij den notaris, bij de koopers; maar neen, liever dan dat, een bericht fantaseeren waar geen woord van waar is. Er is geen sprake van „W. Timmer mans Zonen" dat wist hijer is geen sprake van ziekenhuis, dat kon en moest hij weten. Matins Beiges 2 St. Bernards 2 Duitsche Doggen 4 1 Pyreneëers 1 Barsois 3 3 Whippets 1 1 Eng. Setters 1 Gordon Setters 1 Iersche Setters 6 2 Duitsche Staande 2 3 Cocker Spaniels 4 1 Clumber Spaniels Holl. Herders 10 1 Belg. Herders, Mechelse 1 1 Groenendalers 4 1 Terveurensche 1 Laekensche 9 4 Duitsche Herders 24 12 Bouviers 4 1 Keeshonden 1 1 Samojeden 2 1 Boxers 2 2 Doberman Pinschers 2 1 Duitsche Pinschers 2 Airedale Terriers 3 7 Foxterriers 7 4 Schotsche Terrieis 1 Dashonden 1 2 Mopshonden 1 Malthezer leeuwtjes 1 Griffon Bruxellois 1 King Charles Spaniel 1 Pekingesen 2 Duitsche Dwergpinschers 9 11 Dwergkeesjes 1 Vlinderhondjes 2 1 In totaal dus 115 65 is 180 honden. Het eerste groote suc ces dus van deze onderneming en het ijverige secretariaat. 8 Iersche Setters, 11 Holl. Herders, 21 Belgische en 36 Duitsche Herders, 11 Foxterriers, 20 Duitsche Dwerg- pinschers, 10 Airedale Terriers, dat zijn cijfers die spreken, en daarbij ongeveer alle rassen op de tentoon stelling De vorige maal waren er ongeveer 150 Ingeschreven. Jubileum. De heer W. Kootstra-van Wely te Dordrecht, herdacht 1 October 1.1. onder zeer groote blijken van belang stelling, het feit dat hij vóór 25 jaar benoemd werd tot Ingenieur bij het Stoomwezen. Bij deze gelegenheid werd hij be noemd tot Hoofdingenieur bij dezen dienst. Collecte. De collecte 1.1. Zondag gehouden in de verschillende H. Missen in de parochie van St. Jan, voor de Missie Tentoonstelling Teekenschool. Zondag werd in het gebouw der Gemeentelijke Teekenschool een ex positie gehouden van het werk der leerlingen, dat'.tijdens den vorigen cursus werd vervaardigd. Er waren onder de tentoongestelde stukken zeer veie goede die van buitengewonen aanleg en ijver getuigden. Het geheel mocht er trouwens zijn en bevestigde volkomen de goede reputatie die de school, dank zij den directeur en de leeraren, tot in verren omtrek heeft. Er was voortdurende groote belang stelling van de zijde van het publiek. Opening cursus Teekenschool. Maandagavond zijn wederom de lessen aan de Teekenschool hervat. )ienzelfden avond gaven zich nog een groot aantal leerlingen op. De lessen worden nu gevolgd door 125 leerlingen, waaronder zich ook een paar vrouwelijke bevinden, Quick. Door de ontbonden voetbalvereen. Quick werd Maandagavond de alge- heele afrekening gehouden. Alle schul den konden worden voldaan, zoodat Quick met eere heengaat. Kerkdieven. Zooals bekend, werden voor kort een paar kerkdieven gearresteerd. De heeren bezochten per auto veel kerken in Brabant, z g- voor een studie van kerkenbouw. Maar hun studie bestond uitsluitend in 't lichten van offerblok ken, door middel van lijm en balijnen. Bij onderzoek is komen vast te staan dat deze heeren voor ongeveer 14 dagen ook een bezoek hebben ge bracht aan de „St. Jan" alhier. In de offerblokken zijn stukjes lijm gevonden waaruit mag worden afgeleid, dat de dieven ook hier hun kwade praktijken hebben uitgeoefend. Rectificatie. Wij hebben een kleine rectificatie te maken op ons verslag der R.K. Kiesvereeniging van 1.1. Vrijdag in ons vorig nummer. Niet de voorzitter heeft gezegd: niet te weten of de heeren Duijvelaar en v. Duijl (mede—onderteekenaars der motie) lid der R. K. Kiesvereeni ging waren. Het gezegde is afkomstig van den heer Wouters. Mededeeling Rijksvakschool. De stand van de winteravondcur sussen is momenteel zoo, dat waar schijnlijk 2 cursussen, wegens gebrek aan deelnemers niet zullen kunnen doorgaan, n.l. de cursus voor de Hartford-Gradeermachine, waarvoor 2 inschrijvingen zijn binnengekomen en Zoolleder-calculatie met 3 inschrij- vingen. Wanneer het aantal inschrijvingen voor den gradeermachine-cursus 5 a 6 bedraagt kan deze cursus doorgafcn, terwijl er voor zoolleder-calculatie minstens 8 a 10 deelnemers moeten zijn. Vooral de inschrijvingen voor dezen laatsten cursus zijn opvallend klein, aangezien het vorig jaar door verschillende jongelui den wensch was geuit, een dergelijken cursus te mogen volgen, terwijl nu wij aan dat verlangen willen voldoen, de belangstelling zeer gering blijkt te zijn. Wij raden daarom allen aan, die direct of indirect werkzaam zijn op het gebied der stanzerij of zoolleder- calculatie, dezen cursus 4e volgen, waar de leerstof zeer uitgebreid wordt be handeld. Ook de cursus Hartford- Gradeermachine verdient o.i. eenveei ruimere belangstelling en wij vertrou wen dan ook, dat er nog wel enkele personen gevonden zullen worden,die alsnog aan dezen cursus wenschen deel ie nemen. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk, VAN DER WAERDEN. Ned. R.K. Tooneelbond. In de concertzaal .De Lindeboom" werd j.l. Zondag wederom een ver gadering gehouden vanwege boven- genoemden bond. Vele vereenigingen uit omliggende plaatsen hadden afge vaardigden gezonden. Er waren zelfs bestuursleden van vereenigingen uit 's-Bosch en St. Michiels-Gestel. Mede was ter vergadering aanwezig de bekende auteur Jan Grosfeld uit Berlicum. Deze vergadering was voornamelijk belegd ter bespreking van interne bondsaangelegenheden, verband hou dende met den beschrijvingsbrief voor de aigemeene jaarvergadering van de Ned. R.K. Tooneelbond. welke a.s. Zondag te Den Haag zal worden ge houden. Na een openingswoord van den heer H. van Engelen, stipte de heer Grosfeld in groote lijnen nog eens even het doel en de werkwijze van den Bond aan. Hierna werd de beschrijvingsbrief ter bespreking gebracht, krachtig werd aangedrongen om op de alge meene vergadering a.s. Zondag Bra bant zoo goed mogelijk te doen ver tegenwoordigen. Besloten werd de heeren W. Sassen, Geertruidenberg en H. van Engelen, Waalwp bij de bestuursverkieztng op de aigemeene vergadering candi- daat te stellen. Ter vergadering kreeg men nog de toezegging van de vereeniging .Liefda digheid en Kunst", v.m. Baardwijk.dat zij als lid zal toe»reden. Ook een gezel schap uit Made gaf officieuze toezeg ging om aan te sluiten. Hierna werd met een dankwoord door den voorzitter de vergadering gesloten. Tooneel. De heer H. van Engelen alhier, is benoemd tot regisseur van eenKaats- heüvelsche Tooneelvereeniging, ge vestigd in de zaal van „Apollo". Door het gezelschap wordt in studie genomen „De Waterduivel" een werk van Jan Grosfeld. Kapperszaak*Cor. v. d. Wiel. De bekende Kapperszaak van den heer Cor. v. d. Wiel, Grootestraat, is gisteren overgebracht in het pand naast 't postkantoor, waarin vroeger gevestigd was de zaak van den heer Philippart-vsn Kempen. Met behulp van goede vaklieden heeft de heer Cor. v. d. Wiel het in wendige van het huis zoodanig laten veranderen, dat het geheel uitstekend beantwoordt aan 'tdoel. We waren gisteren in de gelegen heid een kijkje te nemen in het ge heel gemoderniseerde bedrijf. Eerlijk moeten we getuigen, dat we verrast waren over de inrichting en de be reikte resultaten. De kapperszaak van den heer v. d. Wiel voldoet nu aan de meest moderne eischen en zou in een groote stad nog ten voorbeeld gesteld kunnen worden. 't Entrée is deels ingericht voor winkel en wachtkamer. Daarachter zijn drie dames-salons gelegen die er prathtig uitzien. Wij vernemen dat het personeel zal worden uitgebreid, zoodat drie dames tegelijk behandeld kunnen worden, en men dus van een vlugge bediening zeker kan zijn. Grenzend aan een van de dames salons ligt een ruime heeren-salon. Het geheel ziet er werkelijk keurig uit en 't is de moeite waard om er een kijkje te nemen. Wij wenschen den heer v. d. Wiel met zijn gemoderniseerd bedrijf in dit nieuwe pand, alle succes en verwij zen reeds bij voorbaat naar de adver tentie in ons volgend nummer. Nieuwe zaak. Onder groote belangstelling van het publiek, heeft de heer Jos. de Folter Zaterdagavond zijn nieuwe zaak ge opend in het perceel waarin vroeger de muziekhandel van den heer Löwenthal gevestigd was. Naast het vak van Zadelmaker en Stoffeerder dat hij voordien uitoefende in de Stationsstraat, heeft de heer de Folter aan zijn zaak een nieuw bedrijf toegevoegd, n.l. dat van meubileering. De étalage die wij zagen, alsmede de verdere inrichting, bevestigden inderdaad het nieuwe opschrift dat de heer de Folter nu boven z§n zaak voert, n.l.; .Complete woninginrich ting." Men vindt er een ruime keuze in uiteenloopende meubiieering. De zaak ziet er frisch uit en maakt een prettigen indruk. Met deze nieuwe onderneming wen schen wij den heer de Folter succes. Uit den doode herrezen l In den .Bosschen Courant" van Zaterdagavond komt een bericht uit Waalwijk voor, waarin niet meer of minder wordt medegedeeld dan dat de f landbouwer M. Brekelmans uit 't Loonsch Hoekje, aan de gevolgen van zijn beenbreuk, bij 't vallen uit een boom opgeloopen, in 't Ziekenhuis te Tilburg is overleden. Wij kunnen daarentegen mededeelen dat de man in kwestie absoluut niet dood is, integendeel zeer goed vooruit gaat en vermoedelijk spoedig thuis komt 1 Arbeidsbemiddeling. Naar het correspondentschap van het Bureau der Intercornm. Arbeids bemiddeling ons mededeelt, staan aldaar 12 schoenmakers als werkzoe kenden ingeschreven. Aanvragen om arbeidskrachten kun nen gericht worden aan genoemd correspondentschap (Gemeentehuis), alwaar ook nadere inlichtingen worden verstrekt. Sjef van Dongen. Naar de Bossche bladen mededeelen zal Sjef van Dongen de Bossche school voor Techniek en Ambacht bezoeken, voor den cursus Werktuigkunde. A.T.O. Naar wij in de nieuwe dienstrege ling der A.T O. (die niet erg druk is met hare publiciteit) zien, zullen met ingang van 7 October niet minder dan 10 diensten V.V. tusschen Kaatsheuvel en Waalwijk worden ingesteld. Naar Dongen 6 diensten V.V. Wij raden aan de dienstregelingen goed na te zien, waar door de verschillende rege- lingen op Zondag enz. een en anüer niet zoo heel duidelijk is. Men kan dus zeggen, dat ongeveer op alle treinen bussen loopen. Wij willen er nog op wijzen, dat aan 't station Waalwijk eendaagsche retourkaarten buurtverkeer Waalwijk- 's Bosch verkrijgbaar zijn. Men be tracht dus z'n voordeel door met de bus naar station Waalwijk te gaan en daar een retourkaart buurtverkeer te nemen. Ongeval Bij de afbraak werkzaamheden aan de oude kosterswoning bij de R. K. Kerk kreeg de werkman v. d. L. uit Loonsch Hoekje een stuk vallend ge steente op het hoofd. Half bewusteloos werd de getroffene de woning binnen gedragen. Uitwendig heelt v. d. L. geen verwondingen bekomen, doch wellicht inwendige kneuzingen. Een ziekenzuster verleende de eerste hulp waarna Dr. Sweens den patient onder behandeling nam. Hij is per auto naar huis vervoerd. Wij vernemen nog, dat zijn toestand niet gevaarlijk is. Biljart-tournooi. De uitslag van het Biljart-tournooi van „Amusement" gevestigd bij dhr. Nic. van Loon te Waalwijk is als volgt Zaterdag 22 September speelde de Biljartclub „Volhouden" uit Sprang. Eerste Afdeeling. Volhouden" .Amusement" Elshout 48 Trots 100 Krol 75 v. d. Linden 100 Stokkermans 100 Reus 82 De venijnige steken van spit in den rug ,*,Geen goud zoo goed" 223 282 Tweede Afdeeling. de Jong 100 v. d. Ven 96 Maijers 100 Verhagen 84 Ammerooij 94 van Heijst 100 294 280 Zaterdag 29 September speelde de Jongens-Congregatie uit Drunen met twee drie-tallen in de tweede afdeeling, de uitslag was alsvolgt: Jong. Congregatie Amusement, v. Drunen 100 Verhagen 91 Verhoeven 81 v. d. Ven 100 Bergmans 76 van Heijst 100 Schalken v. d. Wiel Kogels 257 291 100 Verhagen 75 41 v. d. Ven 100 49 van Heijst 100 190 x 275 Zondag 30 September speelde de Jongens Congregatie uit Drunen met twee sterke drietallen in de eerste en tweede afdeeling. Eerste Afdeeling. Jong.-Congregatie Amusement, v. d. Wiel 96 Reus 100 van Delft 73 Trots 100 Brok 100 v. d. Linden 91 291 71 49 100 269 Tweede Afdeeling. Coks 100 v. d. Ven Vesters 100 van Heijst Brok 53 Verhagen 253 220 Hoogste aantal punten in het Amerikaansch spel v. Delft 17 pt. Barakspel I- Kelner 138 pt. Seriespel v. d.Wiel 32 pt. Dinsdagavond had de ontmoeting plaats tusschen „H.K.B.", gevestigd in café Wingels en „Amusement". De uitslag was als volgt: H.K.B. Amusement. Hens 51 Verhagen 100 Heijhuurs 100 v. d. Ven 75 J. v. Loon 67 v. Heijst 100 218 275 Fruitdieven. Door den rijksveldwachter brigadier de Ridder weiden Vrijdagavond in den tuin van den heer v. d. H. een paar fiuitdieven betrapt. Proces-ver baal werd tegen hen opgemaakt. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand September 1928 ingelegd f58.752.71, terugbetaald f41.449.52. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 13145. Provinciale Staten. Najaarszitting 1928. Hedenmorgen te 10Va uur kwamen de Staten dezer Provincie in het Pro vinciaal Gouvemementsgebouwb voor de najaarszitting 1928 bijeen. VoorzitterDe Commissaris der Koningin Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Griffier: de heer Vincent Cleerdin. Onmiddelijk na het binnentreden hield de nieuwe cofnmissaris met klem en nadruk de volgende rede, die blijk baar indruk maakte. Rede Commissaris der Koningin. Mijne Heeren, Door Hare Majesteit de koningin benoemd tot haar commissaris in deze provincie, valt mij de eervolle taakte beurt, uwe vergaderingen te leiden. Hoogelijk waardeer ik het vertrou wen, dat Hare Majesteit in mij heeft gelieve te stellen door mij te plaatsen aan het hoofd van dit schoone ge west. Doordrongen van de verant woordelijkheid van den mij opgedragen post, zal ik irachten, mij dit vertrou wen waardig te betoonen. Nu ik in uw midden den zetel ga innemen, die gedurende 34 jaren met zooveel waardigheid en zooveel gezag is bekleed door mijn hoogvereerden ambtsvoorganger wijlen baron Van Voorst tot Voorst, wil ik van deze plaats getuigen, hoeveel dank Noord brabant hem verschuldigd is voor zijn toewijding tot in den dooa, voor zijn krachtig beleid, voor het talent, waar mede hij het provinciaal bestuur heeft weten te doen beantwoorden aan de eischen van den nieuwen tijd. Bij zijn overlijden heeft de geheele provincie haar rouw op treffende wijze getoond. Zijn nagedachtenis zal in Noordbra bant steeds in de hoogste eere blijven. Met velen uwer, mijHe heeren, heb ik reeds op eenigerlei gebied mogen samenwerken. Met vertrouwen doe lk een beroep op uw aller medewerking, om onze vergaderingen zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn. De tijden veranderen snel. Noord brabant is in volle ontwikkeling. Zijn plaats in de Nederlandsche samen leving wordt steeds belangrijker. Wij zullen dezen groei moeten bevorderen, doch ook moeten waken voor het behoud van den ons aller dierbaren Brabantschen aard. Moge Gods zegen op onzen ge-* meenschappelijken arbeid rusten. Hiermede, mijne heeren, open ik in naam van Hare Majesteit de koningin, uwe najaarszitting. Deze rede werd door allen staande aangehoord en vond luide instemming. Jhr. Mr. Van Sasse van IJsselt heette vervolgens den nieuwen commissaris uit naam van de Staten van Noord- Brabant hartelijk welkom en wijdde nog eenige dieptreffende woorden aan den overleden commissaris, baron Van Voorst tot Voorst. Nu het heengaan van uw onverge- telijken ambtsvoorganger een feit is geworden, aldus spreker, nu verheu gen wij ons in uwe benoeming. Gaarne geeft spreker namens de Staten de verzekering, werkzaam te zijn met den commissaris, tot welzijn en het heil van ons dierbaar gewest. De commissaris dankte den heer van Sasse van IJsselt voor diens vriendelijke woorden en stelt deze zeer op prijs. Daarna werd overgegaan tot behan deling der agenda. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 2 Oct. 1928. Politiediploma. A. J. Schippers, maréchaussée te Kaatsheuvel, behaalde op 2 October te Den Bosch het politie-diploma van den R.K. Politiebond „St. Michaël." KERKNIEUWS. Zegening van Auto's en Motoren. Zooals reeds vroeger is medegedeeld is te Tilburg, in de Parochiekerk van O. L. Vrouw van Lourdes". Konings hoeven 2, opgericht de Sint Christoffel- Bond. Deze broederschap heeft ten doel, onder bescherming van den H. Christophorus te plaatsen, bijzonder overvallen li onverwacht». Grijp dadelijk naar Akker s Kloosterbal sem. welke tot diep In de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5