GEMEENTERAAD. IL tamiing. Benoeming van de heeren L. W. Ie Blanc en Leo van Gils tot leeraren aan de teekenschool. Debat over de vragen van het lid Roxs. No. 79. WOENSDAQ 3 OCTOBER 1928 51e Jaargang DERDE BLAD. te krijgen. Nu is er op dezen dienst nog geen bezwaar. Iemand met een De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edeiachtb. heer Burgemeester Moonen. Afwezig met kennisgeving de leden Timmermans en v. d. Waerden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken: a. Goedgekeurd raadsbesluit tot aan koop van een perceel bouwterrein van Ja. van Gemert b. goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Geldersche Credietvereeniging C. rapport van de verificatie der administratie van het gas electrici- teits- en waterleidingbedrijf over het 2e kwartaal 1928. d. Goedgekeurd raadsbesluit op de overeenkomst tot verhuring van het Belastingkantoor e. Goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging van de algemeene politie verordening. Nog is ingekomen een verzoek van v. d. Heuvel, om aankoop van 11 strekkende meters bouwgrond aan de Mr. van Coothstraat. Met den prijs van f 183.— per strekkende Meter, gaat aanvrager accoord. Ook de Raad kan zich hiermede vereenigen. 2. Voorstel tot vaststelling van de pensioensgrondslagen van den Burge meester, den Secretaris en den Ont vanger. Conform voorstel worden deze vast gesteld. Ook met het volgende punt gaat de raad accoord: 3. Voorstel tot wijziging der Bouw verordening. Vervolgens komt aan de orde 4. Verzoek om ontslag als leeraar aan de Teekenschool van K. Bouman en voorstel tot het benoemen van twee nieuwe leeraren (vacaturen Bou man en Pasmans). (Wij publiceerden reeds vroeger de voordracht Red.) De Voorzitter licht toe, dat de heer W. Hofmans. wegens onbevoegdheid van de voordracht moest vervallen. Puilens, 't Verwondert mij, dat aan de leden geen kennis is gegeven welke personen op de voordracht staan. Ik heb 't wel in de krant gelezen maar de leden zelf hebben niets ontvangen. Voorzitter. Hoe in dergelijke zaken vroeger gehandeld werd, weet ik niet. Maar alle stukken hebben toch ter visie gelegen. Roxs. Bij de benoeming van v. d. Heuvel hebben we wel een voordracht in huis gekregen. Pulles. Dat lijkt me ook gewenscht. De leden kunnen zich dan ook op de hoogte stellen van de capaciteiten van een candidaat. Eibers, Wij kunnen dat toch niet beoordeelen. Deze voordracht is ge maakt op advies van den Directeur. Pulles. Maar er kunnen ook nog andere factoren zijn. Voorzitter. Dat is mogelijk We zullen met Uw verzoek rekening houden. Hierna werd tot stemming over gegaan. Uitgebracht werden 11 stemmen waarvan 10 op le Blanc en 1 op Coppens. Ter voorziening in de vacature Bou man, aan wien de Raad onder dank zegging eervol ontslag verleende, werd voorgedragen Leo v. Gils uit Tilburg. De heer van Gils werd gekozen met 9 stemmen. Op de heeren Coppens en v. Hilst werd ieder 1 stem uit gebracht. 5. Voorstel tot: a. het beschikbaar stellen van een lokaal der Openbare School voor het bestuur der St. Petrusschool b. het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van schóól- meubelen ten behoeve der Open bare School. In ons vorig nummer publiceerden we reeds de toelichting van B. enW. De Raad ging algemeen met de voorstellen accoord. 6. Voorstel tot het afsluiten van een gedeelte der Grootestraat voor het verkeer met motorvoertuigen tijdens de jaarmarkten. Van Driel. Ik juich dezen maatregel wel toe, maar vrees van den anderen kant, dat het voor 't verkeer 'n groote belemmering geeft. De Grootestraat is immers een hoofdverkeersweg. M. i. is een betere oplossing te vinden als we de Stationsstraat daarstelden voor marktterrein. De straat heeft een groo- tere breedte, flinke trottoirs en sluit ook direct aan bij 't marktplein Voor de marktkramers en ook voor de be zoekers zou deze verplaatsing een groot gemak zijn. Men heeft er geen hinder van de passage van tram of autobus. Voorz. Wij hebben ook datzelfde plan overwogen, maar er zijn twee omstandigheden, die ons van het plan deden afzien. Allereerst werd de vrees geuit dat door verplaatsing de Markt zou verloopen. En ten tweede werd ons bekend, dat de winkeliers er nadeel van zouden ondervinden indien zich de stroom van bezoekers naar de Stationsstraat ging verplaatsen. Ik ben 't met U eens, als deze bezwarende factoren er niet waren, dan was de door U aangegeven oplossing wel de beste, van Driel. Ik geloof dat U die be zwaren toch te zwaar voelt. De grootste passage komt vanaf den Westkant De bezoekers komen dus langs de winkeliers in de Grootestraat. Als we zien hoe met marktdagen door de kramers 't geheele gezicht op de win kels ontnomen wordt, dan kan ik me best indenken dat de menschen er zonder meer langs gaan Een nadeel kan er m. i. niet in gelegen zijn. Ik geloof dat de vrees wel wat denk beeldig is. Misschien zijn er belangen mee gemoeid van een paar winkeliers, maar 't algemeen belang mogen we toch niet opofferen aan't individueele. Voorzitter, 't Algemeen belang is een verzameling van individueele be langen. Ik weet, dat de winkeliers door verplaatsing van de markt na deel vreezen. Of 't waar is dat de meeste bezoekers van' t Westen komen, durf ik zoo positief niet te zeggen. v. Driel. Toch is 't zoo. Alles wat achter Baardwijk woont, gaat naar den Bosch. Van den Westkant hebben we Sprang, Capelle en andere plaatsen, waarvan de bewoners naar Waalwijk komen. Maar 't is mogelijk, dat ik er een verkeerde kijk op heb. van Loon. De markt is zoo histo risch gegroeid en ik geloof, dat men door verplaatsing nadeel zal onder vinden. Voor 't verkeer kan afsluiting voor den tijd van 6 uur en nog maar ééns per maand, geen bezwaar zijn. In stemming gebracht wordt daarop het voorstel van B. en W. m.a.s. aan genomen. 7. Voorstel tot verhuring der wonin gen, afkomstig van W. Coppens. Roxs. Zijn de huurders er mee in kennis gesteld, dat ze voor een jaar moeten inhuren De Voorzitter antwoordt bevestigend en verklaart dat men zich niet onge rust behoeft te maken. Bij de uitvoering der raadhuisplan nen zullen eerst de winkelpanden in orde komen. Roxs. Weten de huurders de plan nen Voorzitter. Ja. In 't vorige contract was er al rekening mee gehouden. Wij hebben daarom ook van huur- verhooging afgezien. De menschen zitten als 't ware op een schopstoel. Hierna gaat de Raad met het voor stel accoord. 8. Aanbieding van de gemeente-en bedrijfsbegrootingen voor het dienst jaar 1929 en benoeming van een commissie van onderzoek. Voorzitter. De,belasting is even hoog als vorig jaar. Eén lichtzijde is er, dat de geraamde reserve ruim f1000 hooger is. Verleden jaar is er'n f6000 van het batig saldo van het vorige dienstjaar op den dienst van dit jaar gebracht om geen belastingverhooging f2400 gebracht, dus f4000 minder. Toch is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat de belastingfactor daalt, omdat de belastbare inkomsten zijn gestegen. Tot leden der Commissie werden gekozen de heeren P. Verwiel, M. v. van Loon en A. H. van Schijndel Jr. Hiermede was de agenda afgehan deld. Het lid Roxs wil nog iets ter tafel brengen naar aanleiding van 't ant woord van B. en W. op zijn vragen. De Voorzitter zegt, dat het lid Roxs een voorstel kan doen aan den Raad, die dan te beslissen heeft of het in behandeling zal komen, Even volgde een discussie tusschen den voorzitter en liet lid Roxs over liet reglement van orde., welke laatste voorstelt om regenjassen te verschaf fen aan het personeel van den Gemeen tereinigingsdienst en de gasfitters. De Voorzitter vraagt of er leden zijn die dit voorstel wenschen te steunen. Van der Geld. Alvorens er verder op in te gaan, mag ik aan den heer Roxs zeker wel even een vraag stellen. Is het Uwe bedoeling om alle arbei ders een regenjas te verstrekken of alleen aan hen die in vasten dienst zijn. Roxs. Alleen die in vasten dienst zijn. Van der Geld. Dan vrees ik moei lijkheden. De Voorzitler waarschuwt't mag geen discussie of rondvraag worden. Het lid Roxs acht 't dan misschien beter om zich schriftelijk tot den Voorz. te wenden en eerst met eenige leden overleg te plegen. Het lid Pullts meent, dat volgens het reglement de discussie van Roxs, na goedkeuring van den Raad, ter tafel gebracht mag worden. De secretaris geeft even een toe lichting op het reglement var. orde. De Voorzitter geeft toe dat hij on juist heeft gezien. Dan brengt de voorz. in omvraag het voorstel om de discussie te openen. Dit wordt aangenomen met 6—5. Tegen stemden de ledenLoeff, Donkers, v. Driel, Smolders en Eibers. Het lid Roxs krijgt dan gelegenheid tot de volgende interpellatie: Mhr. de Voorzitter. Naar aanleiding van Uw antwoord op mijne vraag dato 26 Augustus j.l. wenschte ik even daarop terug te komen. U deeldet mij mede, dat U het practische nut van den regenjas niet inziet en geen termen aanwezig zijn om aan den raad voor te stellen het daarvoor benoodigde crediet te willen verleenen. Ik kan die meening absoluut niet deelen, wat het practische betreft van deze jassendie zijn van veel nut voor den werkman, die zal dan toch bij slecht weder beschermd zijn tegen regen, geen natte kleeren meer hebben, bijgevolg ook minder kans loopen daardoor ziek te worden. Het is gemakkelijk te handelen op advies van een ander, maarmenmoet zichzelf overtuigen van den werkelijken toestand van den atbeider bij slecht weder. Een treurig verschijnsel is het, dat men in een gemeentebedrijf ook ziet dat de gewone arbeider ook de minst bedeelde is. Ik wil hierbij even een vergelijking maken tusschen twee categorieën van menschen in ge meentedienst. De politie heeft een cape voor regen en koude, een zeer goed salaris, vrij uniformkleeding, vergoeding rijwiel, dokter vrij en vrije woning, de ge wone arbeiders en fitters genieten alleen een goed weekloon. Is dat rechtvaardig? Is dat billijk? Mag zoo iets bestaan in een gemeentebedrijf? In een gemeentebedrijf, waarvan de beschikbare gelden alleen belasting geld is, daar mag men toch niet mede handelen naar willekeur, daar mag van een dergelijke bevoorrechting geen sprake zijn. Men moet alles overéén kam scheeren en dan rekening houden met hunne functie. Ik wil over deze aangelegenheic niet verder uitwijden, maar U, Mijn heer de Voorzitter, beleefd verzoeken de regenjassenquaestie als een voor stel aan den Raad voor te leggen en dat die dan daarover beslist. Voorzitter: Hebt U ooit een bouw vakarbeider met een regenjas aan werk gezien Roxs. Neen. Voorzitter. Ik ook niet. En de bouw vakarbeiders verdienen toch flink gele en behooren tot een klasse, die ge makkelijk een regenjas kan betalen. In 't werk heeft de arbeider geen re genjas aan. Dat is goed voor slente raars en luierikken. 't Zou in den ar beid ook veel te hinderlijk zijn. Roxs. Ik weet dat 't werk er niet onder zal lijden. U noemde daar een metselaar, maar die moet zich telkens bukken en dan zou een regenjas hin derlijk zijn. i Voorzitter. En een schilder? Je ziet i't eenvoudig niet. Als iemand rheu- jmatisch is, dan zijn de kosten voor aanschaffing van een regenjas toch ook goed loon moet zichzelf kleeden. Aan de geldophalers is 't destijds wel toe gestaan om de papieren te beschermen. Iemand die handenarbeid moet ver richten, kan niet arbeiden met een regenjas aan. Laat men een jekker aan hekken als 't noodig is. Roxs. Dat zal te duur zijn. De arbeiders hebben gezinnen waarvoor ze moeten zorgen, en dan zullen ze met hun weekloon niet uitkomen. Voorzitter, ik heb gem. arbeiders •p reis zien gaan, dat ze er tip top uitzagen. Je kende er den werkman niet meer uit terug. v. Driel. Ik vrees, dat we niet alleen met regenjassen klaar komen. Zooals u opmerkie, ze zijn in 't werk veel te hinderlijk. Wanneer de arbeiders de regenjassen na een regenbui weer uittrekken, dan zou je ze extra een wagentje moeten nazenden om ze weer op te halen (hilariteit.) Voorzitter. Ja en dan komen ze om vetschoenen. Hoe zouden 't de boeren toch wel moeten doen. Die worden soms door een regenbui overvallen of staan er een heelen dag in. Roxs. Dat is een boer eigen, die gaat niet naar huis of hij moet druip nat zijn. Daar niemand der leden het voor stel Roxs wenschte te steunen kan het niet in stemming worden gebracht. Hierna sluiting. (Ongecorrigeerd). VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Een slecht bezochte vergadering met een lange rondvraag. Het amendement aangenomen. Een boodschap en een les voor den heer Wouters. Onder zeer matige belangstelling ver gaderde gisteravond de R. K. Kiesver- eeniging in de groote zaal van den Gildenbond. Te ongeveer 9 uur opende de voor zitter, dhr. Siemer, de vergadering met den Chr. groet en hield daarbij de vol gende inleiding: 'tls de eerste maal dat ik de eer heb de vergadering van de R.K. Kies- vereeniging te leiden. Laat ik begin nen met een goed gebruik in stand te houden, door mijn voorganger op den voorzitterszetel te danken voor de goe de zorgen door hem aan de Kiesver- eeniging besteed. Ik zou nu kunnen eindigen (wat ook 'n gebruik is) met te zeggen :Dames en Heeren, ik hoop zijn goede voorbeeld te volgen en be veel de Kiesvereeniging en haar Be stuur, inclusief voorzitter, in Uw wel willende aandacht aan. Hoewel dat goede voorbeeld volgen en die welwil lende aandacht beide voortreffelijke zaken zijn, die ik zeer op prijs stel, meen ik tocli beter te doen door nog niet te eindigen. Ik wilde U namelijk het een en ander zeggen over het le ven in onze Kiesvereeniging. Er zijn er die beweren, een Kiesvereeniging leeft alleen bij de verkiezingen, den an deren tijd dient ze slapend door te bren gen. Ik ben het daarmede niet eens, al moet ik toegeven, dat de zoo juist ge geven omschrijving de werkelijkheid vaak benadert, ook in onze Kiesver eeniging. Als bewijs hiervan geldt het slechte bezoek der vergaderingen; als ik me goed herinner werd ik tot voor zitter gekozen op 'n vergadering, waar 15 leden aanwezig waren, waarvan 8 bestuursleden. Als dat zoo blijft, kan de Kiesvereeniging haar taak niet naar behooren vervullen. De Kiesvereeni ging moet niet wezen een mechanisme, dat alleen werkt bij verkiezingen. Ze moet wezen een levend orgaan, dat voedt de sociale en politieke ontwik keling barer leden, om hen te sterken in den strijd tegen afwijkende levens beschouwingen. Dan slaagt een verkie zing vanzelf. Sterk maken, moet ons parool zijn, voor den strijd. Ik zou niet volledig zijn als ik alleen de kwaal constateerde en niet, na de oorzaak te hebben nagegaan, een middel ter ver betering zocht. De oorzaak, 'tls heel menschelijk dat U die zoekt bij het Bestuur, waar aan zoo stilletjes wel eens wordt ver weten: de vergaderingen zijn zoo taai. Ik geef toe, de vergaderingen zijn niet altijd interessant, maar het aankleeden van een vergadering kost meestal geld en dat hebben we heel weinig, daarom betaal als 't eenigszins kan, niet de mi nimum-contributie; geef eens iets meer, dan kan Uw klacht zeker ver stommen. Eén oorzaak die ik zou wil len noemen is deze. Er zijn er velen die op politiek met 'n zekere minach ting neerzien, hetzij omdat ze zoo'n „bedrijf" te proletarisch vinden of a- cultureel. Hen zou ik willen in herinne ring brengen de woorden van Dr. Wit- lox op den Schaepman-avond. „Zij wil len zich niet met de politiek bemoeien, 't is te hopen dat de politiek zich niet i met hen zal bemoeien." Ik eindig met een beroep op Uw fi- nantieelen steun en Uw daadwerkelijke persoonlijke medewerking om de Kies vereeniging te brengen op het hooge peil waar zij hoort. (Applaus). Hierna werden door den secretaris de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Jaarverslag Secretaris. Aan 't jaarverslag van den secreta ris, den heer P. Broos, ontleenen wij het volgende: Den lsten Januari 1927 trof onze Kiesvereeniging een groot verlies door het plotseling overlijden van haar ge- achten secretaris, wijlen den heer H. Surig. In de Bestuursvergadering van 13 Jan., de alg. ledenvergadering van 23 Febr. en in den aanhef van het ver slag, uitgebracht in de alg. vergade ring van 3 Nov. '27, werden de groote verdiensten van den heer Surig voor de kiezersorganisatie en onze Kiesver eeniging in het bijzonder, dankbaar gememoreerd, en werden woorden van hulde en waardeering aan zijn nage dachtenis gewijd. In de algem. vergadering van 3 No vember '27 was verkiezing van een nieuw Bestuur aan de orde. Voor de Parochie St. Jan werd door het Bestuur candidaat gesteld de heer J. Siemer, voor de vacature, ontstaan doordat de heer A. Jansen niet meer voor herkiezing in aanmerking wensch te te komen en voor de Parochie van O. L. Vrouw de heer W. de Graaff, voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Surig. Beide candidaten werden bij enkele candi- daatstelling gekozen en de overige af tredende bestuursleden werden herko zen, omdat door de leden der Vereeni- ging geen candidaten waren gesteld. In deze Vergadering werd tot Voor zitter gekozen de heer J. Siemer. De aftredende voorzitter, de heer W. Eibers, had verklaard wegens drukke werkzaamheden de functie van Voor zitter niet meer te kunnen aannemen. In de Bestuursvergadering van 7 De cember werden door het Bestuur de overige functies als volgt verdeeld. De heer W. Eibers, Onder-Voorzitter, de beer M. van Loon, Penningmeester en ondergeteekende Secretaris. Bij het begin van 1927 telde de Kies vereeniging ruim 2000 leden. Bij de inning der contributie in het najaar van 1927 bleek, dat dit getal be langrijk was verminderd, n.l. einde '27 was het aantal leden 1588. Moge ik dit verslag eindigen met den wénsch, dal liet jaar 1928 gunstig mo ge zijn voor onze vereeniging, vooral wat betreft de zoo noodige toename van het aantal leden en een beter ver gadering-bezoek, waarvoor gegronde hoop bestaat, door de interessante ver gaderingen met propagandistische strekking, die het Bestuur zich voor stelt dezen winter te houden. Jaarverslag Pen ningmeester. Aan liet financieel verslag van den heer M. van Loon, ontleenen wij de volgende cijfers Saldo 1 Jan. 1927 170.66. Ontvangen aan contributie 368.13. Uitgaven Totaal 538.79. 514.40. Saldo 24.39. I)e heeren Jansen en de Vries wei den belast met het onderzoek van de boeken en bescheiden van den Pen ningmeester. Na onderzoek verklaarden deze hee ren alles in orde te hebben bevonden. Onder dankzegging werd aan den Penningmeester decharge verleend. De Voorzitter brengt ter kennis, dat door de afd. Waalwijk van den R.K. Rond van Handels-, Kantoor- en win kelbedienden, een amendement is inge diend op het ontwerp programma der R.K. Staatspartij. Spr. merkt op, dat indieners lid moeten zijn van de Kies vereeniging en vraagt aan den Secre taris van genoemde afd., den heer C. Wouters, of de Voorz. en Penningm., de mede-onderteekenaars, ook lid zijn van de Kiesvereeniging. De heer Wouters antwoordt, dat hem zulks niet bekend is. Spreker is is echter wel lid en zag daarom gaarne het amendement in behandeling. De Voorz. gaat hiermede accoord en licht de vergadering toe, dat in liet amendement een wettelijke regeling van de rechtspositie der bedienden ge vraagd wordt. Daarop leest de Voorz. de Memorie van Toelichting voor, zoo als die door het Hoofdbestuur van den Bond aan alle afdeelingen is gezonden. Spreker vraagt vervolgens aan den heer Wouters of deze nog en foelicb- tiug wenscht te geven. De heer Wouters wijst er op, dat in de toelichting stellingen naar voren worden gebracht, die den algemeenen toestand typeeren, en niet een lokale kleur dragen. De heer van Loon vraagt of de be langen van deze categorie niet ergeujj anders zijn onder te brengen. De Voorz. antwoordt, dat zulks deels De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7