F aA. v. d. Wee-Cools het geval is, maar terecht wordt er in het amendement op gewezen, dat er voor do arbeiders wel wettelijke rege lingen zijn. I)e categorie van bedien- bij de arbeiders de gevoelige snaar weet te treilen. Hij bepleit toch din gen die niet.strijd zijn niet de be ginselen der R. K. Partij. Van den an- den is van groote beteekenis en well deren kant is het treurig te zien, hoe waard afzonderlijk genoemd te wor-ler leden met de handen op hun buik den. In verschillende Kiesvereen. amendement reeds aan de orde ge weest. Er is op gewezen, dat in het Partijprogram veel zit verwerkt voor den Bond van bedienden. Begrijpelijk is, dat ze volhouden afzonderlijk ge noemd te worden, evenals andere groe pen. Naar het oordeel van spreker is er weinig tegen 0111 het amendement in den voorgestelden zin aan te nemen. M.a.s. gaat de vergadering hiermede accoord. Mededeelingcn. Allereerst deelt de Voorz. mede, dat de heer Rox, lid van den Raad, geko zen buiten de lijst der Kiesvereehiging wederom door het Bestuur als lid der vereeniging is toegelaten. Spr. wil deze handeling van het Be stuur nader motiveeren, omdat het an ders aan den buitenkant wat zonder ling klinkt. Het Bestuur heeft bij de toelating reglementair gehandeld ingevolge art. 4, waarin o.a. staat: „Toelichting, weigering en* roye ment geschiedt door het Bestuur", enz. Bij de toelating werden Bestuur en dhr. Rox het eens. Reglementair is de positie dus juist. Maar nu, zegt spr., wat men zou kunnen noemen de psy chologische verklaring? Er zit aan den buitenkant immers een contradictio! Hadden wij in hem, aldus de Voorz., ontmoet een man die geen lid wilde zijn van de Kiesvereen. of die zich doelbewust buiten onze vereeniging candidaat had laten stellen, dan zou den, wij hem niet hebben toegelaten. Of hadden wij in hem een man die de R.K. belangen in Den Raad niet behartig de, dap zou toelating zijn geweigerd. Wij hebben nagegaan, de geschiedenis hoe de toestand zoo is geworden en nu lijkt het ons, dat iemand die de R.K. zaak niet tegenwerkt en toe nadering zoekt, niet mag worden af gewezen. Spr. is van oordeel, dat het geval •Rox, de positie der Kiesvereeniging te gen de z.g. wilde lijsten heeft versterkt. Wil de toelichting op de mededeeling inzake de heer Rox volledig zijn, dan dient nog vermeld, d»t de heer Rox heeft verzocht w?er als lid der R.K. Kiesvereeniging te worden toegelaten en bij dat verzoek verklaarde zijn man daat; als Raadslid ter beschikking te stellen van het Bestuur der R.K. Kies vereen. Zooals reeds werd medegedeeld heeft het: bestuur aan zijn verzoek ge volg gegeven, maar 0111 verschillende redenen hem verzocht als Raadslid aan te blijven. Vervolgens deelt spr. mede, zooals reeds in ons blad heeft gestaan, dat de zen winter eenige interessante verga deringen zullen worden gehouden. Dit bericht was gelanceerd in de hoop, dat de schaduw die voorafgaat aan de komst van Dr. Moller en ir. Feber, reeds goeden invloed zou hebben op 't vergaderingbezoek van heden. Als het bezoek niet beter zal zijn, is het Be stuur huiverig mannen als Dr. Moller en lr. Feber uit te noodigen. 'I Zou een beleediging zijn meent spr. Overal waar deze sprekers elders optreden trekken ze volle zalen. Met spijt constateert spr. 'I wegblij ven van de mannen uit de toonaange vende kringen van Waalwijk, de liee- ren geestelijken (met uitzondering van St. Jan) en de arbeiders. Waar moet dat naar toe? vraagt spr. met klem. Moeten we dan toch onzen winter slaap beginnen? 't Is mogelijk dat de sympathie voor de Kiesvereeniging zóó sterk is gedaald, dat men verder bla dert als men 't kopje „R. K. Kiesver eeniging" leest? zitten en niets doen dan met de dui- is dit|men draaien. De voorz. antwoordt spr. dat de S.D.A.P. er een algemeen beroep van maakt op de instincten van de arbei ders te speculeeren. Indien de R. K. leden een dergelijke politiek zouden volgen, meent spr. ernstig te moeten betwijfelen of daardoor de R.K. Partij versterkt zou worden. Wanneer er leden zijn waarover de arbeiders meenen zich te moeten beklagen, dan kunnen zij een klacht indienen bij de Kiesvereeniging. Maar er zijn steeds mokktrs. U zegt aldus spr. de anderen praten niet. Dat is een deugd. Ons parlemen lijdt aan breedsprakerigheid, waarvoor beperking noodig werd geacht. De fout is, dat het publiek hoort praten, maar 't werk niet ziet. Het meeste werk wordt door commissies gedaan. Vraag eens wat een begrootings commissie doet? U zegt dat U veel onder de arbeiders komt, neem dan deze boodschap mee: Zegt U maar, dat het werk niet bestaat in praten maar in commissioralen arbeid. Nog eens, als ze klachten hebben, stuurt U ze dan maar naar de Kies vereeniging. De heer Wouters zegt, dat het heele- maal niet zijn bedoeling is om den vertegenwoordiger van de vereenigde democraten een pluimpje op te steken. Voorzitter. „Liberaal of Vereenigde Democraten* is misschien technisch juist, maar voor mij is 't hetzelfde als S. D. A. P. Wilt U een beoordeeling van 't werk der R.K. leden, dan moet U tevens nagaan in welken geest dat moet doen. De heer Wouters meent dat kleur of geest niets te maken hebben bij t onderzoek b.v. van de gemeente- begrooting. Spr. vraagt of daarbij een vrijzin nige of democratische geest uit kan spreken. (Wij merken op dat verschillende leden teekenen van protest geven. De voor zitter blijft echter kranig de leiding behouden. Red.). Scherp geeft de voorzitter dan aan, dat het samenstellen der gemeente- begrooting niet uitsluitend technisch werk is. Spr. kan zich voorstellen dat een S.D.A.P.'er tegenover een aanvrage om subsidie, b.v. voor een R.K. Zie kenhuis niet zoo sympathiek zal staan en ook niet ten opzichte eener R.K. Handelsschool enz. Ik heb u al de boodschap meege geven aldus de Voorzitter tot den heer W. beschouw dit ook nog als een les. De heer Eibers meent dat de rond vraag er is om zaken te bespreken die in 't belang der vereeniging zijn. Spr. zou bij den heer Wouters de diagnose gesteld willen zien, of hij wel gezond is als lid der R.K. Kiesvereeniging. De heer Wouters protesteert. Spr. heeft een persoonlijk inzicht naar vo ren gebracht en als daar in een open bare vergadering niet over gesproken mag worden, wil hij als lid bedanken. Dan wijst spr. er op dat een der voor naamste R.K. raadsleden indertijd een besnoeiing wenschte op de subsidie van de kliniek, terwijl hij wel voor andere subsidies was, niet bestemd voor R.K. Charitas, zooals b.v. het concours-hippique, de hondententoon stelling e. a. Spr. vindt het te betreu ren dat de kliniek moet verdwijnen, maar wil niet zeggen dat dit komt tengevolge van de verminderde sub sidie. Voorts wil spr. nogmaals verklaren niet pleit voor den goeden smaak en de bronnen van den heer Wouters, als hij den naam van v. d. Waerden te berde brengt. Spr. staat even stil bij de eerste speech die door den heer v. d. Waer den gehouden werd voor de werke- loozen. Dat was een speech om de „goe-gemeente" op de hand te krijgen. In den aanvang kon Spr. met ap- posant meegaan, maar toen deze zijn eischen begon te formuleeren, kon hij niet tegen hem opbieden en verliet hem. De heer Wouters verklaart met klem, dat hij als lid der R.K. Kies vereeniging alle insinuatie van zich afschuift. Spr. is Katholiek en als zoodanig een voorstander van de R.K. Partij. Te half elf werd deze „gespannen" vergadering onder dankzegging door den Voorzitter gesloten. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding voor de verbouwing der kosterswoning voor rekening van het R.K. Kerkbe stuur der parochie „St. Jan Baptist te Waalwijk, door het Architecten bureau Van Ree Bossaeris alhier, is als volgt ingeschreven W. van Heesch, Waalwijk f 2122.— E. Maas, f 2035 H. Maas, f 1945 - A. van Huiten, f 1930.— Fa. A. Aarts, f 1920.— H. Boot, f 1900— Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Biljart-toarnooi. Zaterdag 29 en Zondag 30 Sept. om 6 uur zal de biljartclub „Amu sement", gevestigd bij den heer Nic. v.Loon|te Waalwijk, den 2en wedstrijd van het Tournooi spelen en wel tegen de sterke biljartclub van de Jongens- Congregatie uit Drunen. dinsdagavond 2 October zal de 3e wedstrijd gespeeld worden tegen de bij den heer J. Wingels gevestigde Biljartclub HaKaBe. teresseerd, terwijl Zweden, Hongarije. Polen en Lethland deels commissies gezonden hebben om de toepassing van deze lampen te bestudeeren, deels nadere inlichtingen hierover verzoch hebben. De staking bij De Schelde geëindigd. Men meldt uit Vlissingen Gisteren hebben de arbeidersorga nisaties de voorwaarden van den rijks bemiddelaar aangenomen, de modernen bij acclamatie, de christelijken met 357 tegen 2 stemmen en 8 stemmen blanco. Dinsdag wordt de eerste ploeg aan genomen. Rondvraag, dat het niet zijne bedoeling is om een De ZeerEenv. lieer pastoor v. Riel lofrede te houden op het oppositielid. gelooft niet dat het slechte vergade- ringbezoek geheel is toe te schrijven aan een mindere belangstelling voor de Katholieke zaak. Zou 't niet liggen zoo vraagt Z.Eerw. aan de pu bliciteit? Publiciteit kost geld, maar 't is het eenige middel. Spr. zou wil len dat alle leden een oproep ontvin gen. Om de kosten te kunnen dekken, wil spr. gaarne de woorden van den voorzitter onderschrijven: geeft niet het minimum aan contributie. De Voorzitter zegt, dal het Bestuur 't advies van Z.Eerw. gaarne in over weging wil nemen. Met belangstelling heeft spr. naar de winkels gekeken en tol zijn spijt moeten erkennen, dat er maar weinig winkeliers het biljet heb ben opgehangen. De heer Wouters zegt te hebben kun. nen constateeren, dat onder de arbei ders de belangstelling voor de R. K. Kiesvereeniging sterk aan 't dalen is. De arbeiders denken niet verder en vragen „wat doen onze menschen in den Raad voor ons?" Ze zien alleen naar de oppositie, 't Is opmerkelijk aldus spr. hoe dhr. v. d. Waerden De heer de Vries vraagt of ter be strijding van de reclame en publicatie- kosten een speciale ondersteuningskas te vormen is, bestaande uit vrijwillige bijdragen. De Voorzitter antwoordt dat het Bestuur deze aanwijzing zal onderzoe ken. De heer Smolders wil nog even een kort woord zeggen naar aanlei ding van het gesprokene door dhr. Wouters. Spr. meent sterk te moeten betwijfelen of dhr. W., de algemeene geest der groote groep van Katholieke arbeiders heeft weergegeven. De arbei der van tegenwoordig is mans genoeg om zelf een klacht ter tafel te komen brengen. Spr. onderschrijft de woorden van den voorzitter, het werk treedt niet naar buiten wat door de com missieleden wordt verricht. Nooit zal spr. meegaan met hen die slechts voor de publieke tribune spreken en voor z.g. groepsbelangen poseeren. 't Werk van den Raad moet ook be zien worden binnen het raam van 't algemeen belang. De heer v. d. Geldt meent dat het GEMENGD NIEUWS. Naar de „Montag" bericht kwam het in de nacht van Zaterdag op Zon dag in Falkensee tot ernstige botsing tusschen de leden van de Reichsban- ner en die van de Stahlhelm. De Stahlhelmers, ongeveer 8 tot 10 man, hadden een vergadering gehou den en waren op weg naar huis. Toen zij de Borsigstraat doorkwamen stort ten uit een huis ongeveer lOOReichs- bannerleden de straat op en vielen de Stahlhelmlieden aan. Deze verde digden zich, doch konden tegen de overmacht niets uitrichten en werden deels zwaar gewond. De dokter uit Falkensee, dr. Hosse, werd tegen den grond geslagen en met de voe ten bewerkt. Hij bekwam zware ver wondingen. Een ander Stahlhelm-man werd door een pistoolschot verwond. Toen het de Stahlhelmlieden gelukte zich terug te trekken in het statations- restaurant, volgden hen de Reichsban- ners. In het restaurant kwam het toen tot een verdere vechtpartij, in het verloop waarvan het geheele meubi lair volslagen verwoest werd. De gealarmeerde politie vond op het terrein van den strijd geen enkele der strijders meer aanwezig. Naar uii Fieiburg in Br. wordt gemeldt, zijn in verschillende couran ten nieuwe roofovervallen in het Zwarte Woud gepubliceerd. Deze berichten worden echter van over heidswege tegengesproken. Zij zijn waarschijnlijk ontstaan door'n nieuwe bekendmaking van den officier van justitie, waarbij de premie voor de ontdekking van den dader van den moord op 2 onderwijzeressen, uit Mannheim, die in Mei is gepleegd, wordt verhoogd tot 10.000 mark. Na de geslaagde proefnemingen met de nieuwe Philips vliegtuiglam pen, heeft niet alleen de militaire vliegtuigdienst te Soesterberg een aan tal vliegtuigen van deze lampen voor zien, terwijl de K. L. M. het voorne men heeft voor het a s. winterseizoen een aantal harer vliegtuigen met deze lampen uit te rusten, ook in het bui tenland heeft men reeds het belang dezer lampen voor het nachtelijk vliegverkeer ingezien. Het Engelsche luchtvaartministerie, de Duitsche Lufthansa en deltaliaan- sche regeering hebben reeds vlieg tuiglampen In Eindhoven besteld, ter wijl België, Zwitserland en Finland om een proefinstallatie verzocht heb- ben. In Frankrijk, waar eveneens met goed gevolg demonstraties werden gehouden, is men hiervoor zeer geïn- Dinsdag vierde te Haarlem een echtpaar zijn gouden bruiloft, Des middags ging het paar met eenige familieleden een tochtje per auto ma ken. Nadat ongeveer tien minuten rondgereden was, werd de bruidegom onwel en voordat men thuis was bleek de man reeds te zijn overleden Heden werd de rechtsgeldigheid der testamenten van drie millionnairs (ponden-millionnairs, wel te verstaan officieel erkend. Het blijkt thans, dat majoor Hugh Gretton, directeur 'van de brouwerij Bass, Ratcliff Gretton, die in Juli j I. is gestorven, een ver mogen heeft nagelaten van 1.474,000 pd. st. Dit vermogen wordt bijna ge- heel nagelaten aan zijn broer, het Lagerhuislid kolonel Gretton. Merk waardig is, dat dit testament, dat dus ruim zeventien millioen gulden betreft, slechts negentig woorden telt. Op deze erfenis zal meer dan een half millioen pd. st. aan successie-rechten betaald moeten worden. De bankier James Oslty te Leeds blijkt niet minder dan 2,774.000 pd.st. te hebben nagelaten. In dit geval ont vangt de Britsche schatkist aan suc cessierechten 1.126 000 pd.st. Ten slotte is het testament goed gekeurd van burggraaf Hambleden, die land naliet ter waarde van „slechts" 200.000 pond sterling, doch wiens overige bezittingen naar voorloopige raming niet minder dan 2.500,000 pd, st. bedragen. (Diaad). Te Berlijn sloeg gisteren een be hangersknecht, die met een collega in een pas gebouw huis werkzaam was, den ander uit de grap met een rol papier op het hoofd. Ofschoon de slag niet hard aankwam is de man enkele uren later aan hersenbloeding overlrden. Enkele jaren geleden had hij bij een val een schedelwond opge- loopen en men vermoedt dat zijn dood daarmee verband houdt. Te Chemnitz is de handelsagent Carl Stumpf gearresteerd onder ver denking Berlijnsche fabrikanten voor 350.000 mark te hebben opgelicht. Hij had voor dat bedrag aan kousen en sokken bij hen op crediet gekocht, die hij dadelijk na ontvangst ver be neden den prijs te Chemnitz aan den man bracht. Een onbekende man is gisteren van den toren dsr groote Michaels- kerk te Hamburg gesprongen. Het vreeselijk verminkte lijk werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar-getracht zal worden de identiteit vast te stellen. Zekere L. te Coevorden lieeft gis termiddag bekend dat zijn aangifte be treffende een inbraak en een diefstal gefingeerd was. De directeur van de Groniiigsche Bank was bij het onder zoek aanwezig. L. was tegen Septem ber ontslagen en moest een tekort van 3000.dekken, 380.heeft hij verstopt in de nabijheid van het graf van een zijner kinderen 3 op de alge meene begraafplaats aldaar. Dit be drag werd op die plaats gevonden. De opperwachtmeester der marechaussees K„ heeft het onderzoek geleid. Hij heeft geen termen voor ontvluchting aanwezig gevonden. L. is nog niet naar het Huis van Bewaring te Assen over gebracht. Hij zal worden vervolgd we gens valsche aangifte. Gistermiddag is de autobus van den dienst LemmerSneek op den 011- bewaakten overweg van den Rijks straatweg onder Follega bijna door den tram Jou reLemmer aangereden. De autobestuurder zag op het laatste mo ment de, tram van achter de boomen te voorschijn komen. Hij stond voor de keuze van 'n botsing'of van een diepen berm in een sloot te rijden. Hij koos 't laatste en de autobus met 15 passa giers reed in een sloot. De passagiers tuimelden door elkander, doch kon den zich door de nooddeuren redden. Er waren geen persoonlijke -onge lukken. De arbeider G. Martens uit Etteh had het. ongeluk bij het afbreken van een kalkoven aan de fabriek Stand- daardbuiten van een stelling te vallen. Hij kwam met het hoofd op den grond terecht en is naar het gasthuis te Oos terhout vervoerd, aldaar aan de beko men verwondingen overleden. Gisteren heeft een hevig 011 weder boven Zevenbergen gewoed, gepaard met een zwaren regenval. Ouder meer sloeg de bliksem in de ca. 40 M. liooge fabrieksschoorsteen der N.V. v. D011- gen's Olieraffinaderijen, gelukkig zon der schade aan te richten. In de fa briek werden eenige arbeiders tegen den grond geslagen, echter zonder li chamelijk letsel op te loopen. Tevens werd de fabrieksschoorsteen der sui kerfabriek Azelma getroffen en op verschillende plaatsen beschadigd. Gistermiddag om half één heelt op het Kort Rapenburg te Leiden een Iragisch ongeluk plaats gehad. De mo torvrachtrijder op Amsterdam Ch. L. Groenewegen reed daar met zijn vrachtauto, toen een jongetje, dat hei melijk op de treeplank dad plaats ge nomen, er af viel. Een der achterwie len van den zwaren auto ging het knaapje over liet hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het gezicht was totaal onherkenbaar. Door het petje van het knaapje moest echter de keer G. tot de ontzettende ervaring komen, dat hij zijn eigen 6-jarig zoontje had overreden. Het lijkje is door de politie in be slag genomen. Te Regensburg is gisteren de bankier Josef Göschl, beheerend ven noot van het bankiershuis Louis Nie- dermayer, onder beschuldiging van be- driegelijke bankbreuk, gearresteerd. Naar uit de boeken der onderneming is gebleken, beloopen de activa 100.000 de passiva daarentegen 460.000 mark. I11 de eerste plaats zijn zakenlieden uit Regensburg en omgeving bij de décon fiture der bank betrokken. Een hun ner heeft er 70.000 en een ander 60.000 mark bij ingeschoten. Na een jachtpartij keerde gister avond £le koopman Hans Koch, hoofd vertegenwoordiger van de Clirysler- Vulo-labriek, naar Berlijn terug. Met het geweer in den arm was hij naast den chauffeur gaan zitten en tijdens den rit in slaap gevallen. Toen bij Nauen de auto op een hobbeligen weg kwam, ging het geweer af en het schot trof Koch in het hoofd en doodde hem op slag. Plaatjes-album ,/Japan en China". V an de bekende Tabaksfabriek I lieodorus Xiomeijer ontvingen wij een exemplaar van het pas uitgeko men plaatjes-album, getiteld „Japan en China'". Dil album, dat, zooals algemeen bekend, verstrekt wordt op bonnen van Niemeijer's Ster-Tabak, Friesche U eerenbaai, enz., is evenals de vorige uitgaven versierd met 100 gekleurde plaatjes, terwijl de tekst een zeer interessante en leerrijke beschrijving bevat der twee groote rijken in het verre Oosten. W ij wenschen de Fa. Niemeijer ge luk met deze goed geslaagde uitgave, welke een aantrekkelijk bezit zal zijn voor degenen, die hunne kennis van Japan en China willen verrijken. WEETGIJ dat de oude steenen Maasbrug bij Maasbrug in het jaar 1229 ge- bouwd is dat in 1898 madame Curium het radium ontdekt heeft en in de dertig jaren daarna op de heele wereld nog niet veel meer dan een half pond radium gewonnen is? en dat de Engelschen per jaar voor meer dan 30 millioen pond sterling aan eieren verbruiken en dat de Londensche straten een totale lengte hebben van Engeland tot Constanlinopel en dat de vogels bijna even gevoe lig zijn voor kleuren als menschen? en dat 'n olifantenmaag ruim 1 M. lang is en met gemak 40 K. G. hooi kan bergen en dat elke inwoner van de Ver. Staten per jaar gemiddeld 628 siga retten rookt en de Zweden gemiddeld maar 184 per hoofd? KORT EN BONDIG. Denkt bij al hetgeen gij zegt, maar zeg niet alles wat gij denkt. Gedachten zijn van u, uw woorden zijn het niet meer. Het kost minder moeite 'n goeden indruk te maken dan een slechten indruk uit te wissen. Optimisme, niet vergezeld van per soonlijke krachtinspanning, is enkel een geestesgesteldheid maar niet vruchtbaar. Ontbreekt U enthousiasme, dan ontbreekt U het hoogste geluk. Verloren baantjes en verloren vrienden zijn vaak het gevolg van verloren zelfbeheersching. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. is -SCHOOLSTRAAT Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van gced en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN. ADVERTENTIëN. Mevrouw FICQ, TILBURG en Dames M. en R. FICQ, BREDA P. p. c. 41268

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 8