HE ECHO VAN HET ZUIDEN s l GroimcÉcQ aa Bij kleine Kinderen op 2 No. 82. Zaterdag 13 Oct. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten Raadhuize onder Voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Loeff. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Schrijven van alle schoenfabrikan ten, houdende dankbetuiging inzake verzetting van de kermis. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Verzoek van C. Brok, om een stukje grond, gelegen naast zijn woning, in eigendom van de gemeente te mogen koopen. Voorzitter. Dit schrijven is pas in gekomen. B. en W. vinden 't beter om 't aan te houden tot een volgende vergadering. De leden kunnen zich ter plaatse dan eerst eens overtuigen. v. Drunen. Zouden we dat andere stukje ook maar niet opruimen Voorzitter. Daar komen te veel kos ten op om te dichten. Verzoek van den R,K. Tuinbouwcur- sus te Drunen om een subsidie van f 48.— Voorzitter. Ook dit verzoek is pas ingekomen. B. en W. stellen voor om gunstig te beschikken. W. v. d. Wiel. Dat vind ik nogal bezwaarlijk, want er kunnen straks wel meer cursussen komen. Voorzitter. Vroeger heeft de gemeen te een lokaal van de openbare school met vrij vuur en licht beschikbaar ge steld. Nu de openbare school is op geheven, moest men naar een ander lokaal uitzien. Tegen een vergoeding van ft. per avond kan men bij de fraters een lokaal krijgen. De tuinbouw is hier van belang en 't is nuttig deze te ontwikkelen. W. v. d. Wiel. De belanghebbenden moeten toch in de eerste plaats bij dragen. v. Drunen. Die betalen al f2.50. A. v. d. Wiel. De tuinbouwvereeni- ging geeft al 10 jaar cursussenen met zeer veel succes. De tuinbouw is in onze gemeente in goede opkomst en die moeten we steunen. Kon de vereeni- ging zich bedruipen, dan zou ze niet om subsidie vragen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Het lid v. d. Wiel stemde tegen. 2. Behandeling aangehouden verzoek van de bewoners v. d. Heusdensche weg om uitbreiding van het G.E.B. Voorzitter. Wij hebben aan de P.N.E.M. een kostenopgave gevraagd. De aansluiting vanaf het bestaande net van Drunen kost f 1575 en vanuit den Wolfshoek f2425. Nu is ons ge bleken dat er zich maar 4 personen willen aansluiten. Wanneer we de laagste kosten nemen, f1575, dan is 't aantal aansluitingen nog te gering. Muskens. Is de berekening van den aanleg tot aan de nieuwe woningen Voorzitter. Neen. Tot aan den spoorlijn. Muskens. Maar 't is voorloopig niet verder noodig dan tot aan de nieuwe woningen. Voorzitter. We zouden kunnen vra gen hoeveel 't dan minder kost. Pijnenborg. Dat kunnen we zelf wel ongeveer berekenen. De menschen hebben daar al zoo lang op aanslui ting gewacht. Ik kan er wel voor zijn om ze te helpen. In de toekomst zul len er zich van zelf meer aansluiten. A. v. d. Wiel. De woningbouw kon al meerdere goede huurders krijgen, als daar electrisch licht was. U zegt dat er maar 4 aansluitingen zullen komen, maar in de Torenstraat waren er eerst ook maar een paar en achter P. de Gouw dan! Daar staan maar 3 woningen en aan den Heusdenschen weg 13. W. v. d. Wiel. Hoe groot zullen de kosten voor de gemeente zijn Voorzitter. Ongeveer f200. Maar we mogen geen precedenten scheppen. A. v. d. Wiel. De Woningbouw- vereeniging legt de aansluiting tot in huis. Dat weten de menschen mis schien nog niet. W. v. d. Wiel. Dan moet het be stuur er eens met de huurders over spreken. Verhoeven. We moeten niet zoo karig zijn en niet enkel op de winst kijken. Op de hei zou ook wel wat te doen zijn. Daar is 't des avonds een Egyptische duisternis. Voorzitter. We moeten het nadeel ook overwegen. Andere gemeenten doen misschien meer, maar zie daar dan ook eens het belastingcijier. Ons G.E.B. is nog jong en't gaat Goddank heel goed. Maar als we niet goed blijven financieren, kunnen we on mogelijk een stroomprijs van 35 cent handhaven. Er zijn maar weinig ge meenten als de onze, die zulk een lagen stroomprijs hebben. Laten we het eerst nog eens afzien of uitbrei ding van het net niet te bezwaarlijk wordt. Aldus wordt besloten. 3. Vèrzoekschrift van A. Maas en N. de Wit om aansluiting aan het GE.B. Op geiijke gronden wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. 4. Verzoekschrift van de bewoners van de Torensiraat om enkele licht punten in die straat aan te brengen. Voorzitter. De Torensiraat heeft in derdaad een belang<i]ke uitoreiding ondergaan en nu is lusschcn de Rooi en Bugaerts de verlichting zeer pover. B. en W. stellen voor om de lan taarn van 't Sempke te brengen bij Bogaerts en in de richting van de ketk een nieuw lichtpunt aan te brengen. v. Drunen. Ik zou 't zoo maar iaten. Er zijn genoeg plaatsen in Drunen, die geheel van licht verstoken zijn. Voorzitter. We kunnen hier de men schen met zeer kleine kosten helpen, 't Is ook gewenscht, dat voor bewo ners van 't Sempke des avonds richting wordt aangegeven. M a.s. wordt conform voorstel van B. en W. besloten. 5. Goedkeuring begrooting van he I Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. DE KLEINE KONING. V. Toen de adelaar had gesproken, Bleef 't langen tijd nog stil. Toen vroeg hij: .Is er iemand, Die ook iets zeggen wil?* Daar kwamen nu opeens De vogeltongen los, Wat was 't een druk gesnater In 't stille, mooie bosch Ze spraken door elkander, 'f Was één verward geluid, Een vos, die 't hoorde, dacht Wat dit lawaai beduidt. 't Lijkt wel, ze hebben ruzie, Och, wat een gekrakeel 'k Ga. verder, maar van jullie Krijg 'k straks gewis mijn deel 1 Opeens stond' adelaar op, 't Kon zoo niet langer gaan. «Hoort" riep hij, „met dat schreeuwen" Wordt nooit ons werk gedaan. We moeten overleggen, Heel rustig en bedaard. De zaak is ernstig, vrienden, En onze aandacht waard. Laat ieder, die wil spreken, Hier komen, bij deez' steen. Want kan men samen zingen, We spreken één voor één l Weer was het stil geworden, Geen stem werd meer gehoord. Daar trad een oude vogel Bedaard en deftig voort. Wordt vervolgd. VLEKVRIJE LEPELS en VORKEN van de Fabrikanten van het Gero-Zilver Velen, die goede doch billijke lepels en vor* ken wenschen, zien niet op tegen het on derhoud van Alpacca en installeeren zich met Gero-Alpacca. Anderen hebben be zwaar tegen het poet sen. Voor hen is het Gero-Gromalca het aangewezenfabrikaat. Dit vlekt niet, behoudt zijn glans, behoeft nooit gepoetst te. worden en wordt met volle garantie gele verd. Tafellepels en vorken vanaf f 6.60 per dozijn. Verkrijgbaar in alle goede zaken. Ltt op het ged. Fabrieksmerk Harm. Wie van jullie kent Harm? Kent niemand hem? Hij is toch bij ieder een bekend in 't Lurvink. 'k Wed dat een kind je wel zeggen kan, waar Burg. Armbestuur dienst 1929. Wordt m.a.s. goedgekeurd. 6. Vaststelling begrooting GEB dienst 1929. Voorzitter. De bedoeling is om 't lichttarief te brengen van 40 op 35 ct. en voor kracht van 20 op 18 cent. Conform voorstel wordt besloten. 7. Vaststelling gemeentebegrooting 1§29. De Voorzitter zegt, dat na 't op maken van de begrooting nog eenige subsidie aanvragen zijn ingekomen. B. en W. stellen voor om aan de stichting „Moederheil" f 10 subsidie te verleenen. Wordt goedgevonden. Het verzoek om subsidie van de Politievakschool te Hilversum, wordt afgewezen en eveneens het verzoek van de Ned. Vereeniging voor Volks zang. Het lid van Drunen vraagt of het batig slot op hoofdst. 1 niet lager gesteld kan worden. Voorzitter. Een goed financieel be leid eischt, dat we 't dienstjaar met een flink batig saldo kunnen beginnen, 't Saldo van thans is voornamenlijk ontstaan door de goede resultaten van het G.E B v. Drunen. Evenals vorig jaar ben ik tegen de subsidie voor de Politie school in 's Bosch. Wilt U daar aan- teekening van houden Hoeveel leer lingen bezoeken de Hoogere Handels school te Waalwijk? Voorzitter. Twee v. Drunen. Ik ben tegen deze sub sidie en ook tegen de subsidie voor de Handelshoogeschool te Tilburg. Voorzitter. Ik heb 't vorig jaar 't goed recht van deze subsidies verdedigd en behoef dat thans dus niet weer te doen. v. Drunen. Als een boer een Land bouwschool bezoekt, dan moet hij 't zelf betalen. Voorzitter. Als er naast de school te Wageningen hier nog een bijzondere Landbouwscnool zou komen, dan was ik vóór subsidie. In stemming gebracht wordt het voorstel om aan de Politieschool te 's Bosch subsidie te verleenen, aan genomen met 8—3. Tegen stemden de leden W. v. d. Wiel, Muskens en v. Drunen. Eveneens werd aangenomen met 7—4 stemmen de subsidie voor de Hoogere Handelsschool te Waalwijk en de Han delshoogeschool te Tilburg. Tegen stemden de heeren W. v. d. Wiel, Muskens, Vrijhoeven en van Drunen. Het lid W. v. d. Wiel vraagt waar 't geld vandaan moet komen voor 't gedeelte nieuwe school dat men reeds aan het bouwen is. De Raad heeft toch nog geen beslissing genomen. Bovendien heett spr. gehoord, dat 't werk niet aan den laagsten inschrijver is gegund. De Voorzitter zegt, dat dit punt niet aan de orde is. Toch wil spr. even een toelichting geven. De Raad heefi in principe besloten gelden beschikbaar te stellen. Verdere onderhandelingen met het schoolbe stuur worden door B. en W. gevoerd. Dat is de wettelijke weg. De kwestie van aanbesteding is deze. Voor de Meisjesschool had Fressers f 1000 lager ingeschreven dan begroot was. Toen hem hierop door architect van Vlijmen gewezen werd, bekende hij een fout gemaakt te hebben en vroeg van het werk verlost te worden als hij dat van de andere school mocht hebben. Daar kon men echter niet op ingaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. moet men de ontstoken of smettende deelen met Purol inwrijven en de huidplooien droog houdendoorxetebepoederenmetPurol'poeder Purol in doo.en van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bkssen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. W. v. d. Wiel. Ik heb gehoord dat Fressers 't er wel voor maken wil. v. Huiten. Zouden we eerst maar niet de begrooting afhandelen. Voorzitter. Ja. Het lid W. v. d. Wiel hoopt dat B. en W. komend jaar met een voor stel zullen komen tot verhooging van den kinderaftrek. Voorzitter. Dat zullen we doen of met een verlaging van de personeele belasting. M. a. s. wordt hierna de begrooting goedgekeurd. 8. Vaststelling van de dagen waarop de kermis het volgende jaar zal wor den gehouden. B. en W. stellen voor de voorker- mis te doen houden op den len, 2en en 3en Pinksterdag en de nakermis op Zondag daaropvolgende. De Voorzitter zegt, dat nog is inge komen een verzoek van kermisvakge- nooten om de kermis niet te verstellen. W. v. d. Wiel. Ik ben nog tegen verzetting van de kermis. v. Drunen. Mag er nu met 2en Pink sterdag gedanst worden Voorzitter Neen, die dag wordt hier nog als Zondag gevierd. A. v. d Wiel. Ik had liever gezien dat B. en W. de nakermis hadden af geschaft. Nakermissen zijn uit den tijd. In alle omliggende plaatsen zijn ze al afgeschaft. Ik heb ook in vele gezinnen gehoord, dat men op de nakermis heelemaal niet gesteld is. Voorzitter. Bij ons heeft de overwe ging voorgezeten dat de nakermis nog goed was voor de neringdoenden. A. v. d. Wiel. De menschen geven er niets om. Verhoeven. Ik had liever gezien dat met Woensdag de kermis was afge- loopen. Voorzitter, 't Is dien Woensdag quatertemperdag en zoo'n dag is niet geschikt om kermis te houden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6—5. Tegenstemden W. v. d. Wiel, Muskens, Vrijh even, v. Drunen en A. v. d. Wiel. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1928. Wordt goedgekeurd. 10. Voorstel tot het aangaan eener rekening-courant-overeenkomst met de Bank van Nederlandsche Gemeenten voor hej dienstjaar 1929. Wordt goedgekeurd. 11. Voorstel tot het aangaan eener nieuwe overeenkomst met de P.N.E.M. tot stroomlevering aan het G.E.B. Dit voorstel wordt eveneens aange nomen. De Voorzitter zegt dat van het lid van Drunen de vraag is ingekomen, waarom het perceel van H. Klein niet publiek verpacht is. Hierop licht de Voorzitter toe dat Harm woont. Wie hem daar niet kent is er zeker nog een vreemdeling, want jong en oud kan je verhalen over Harm doen. Dan moet Ik hem toch even aan je voorstellen, want meen niet dat hij dat zelf zal doen. Dat kan hij niet. Wacht, daar gaat—ie net. Kijk goed dan. Zie eens hoe krom en in elkaar gebogen hij is. Zoo is hij niet altijd geweest. Vroeger was hij recht als een kaars en.... sterk! Nu ook nog. Werken dat Harm doet. Dat heeft hij altijd gedaan. Je ziet toch ook wel hoe stijf zijn beenen zijn en hoe zijn knieSn tegen elkaar botsen. Als hij nu hier voorbij komt, moet je eens in zijn oogen kijken. Die staan niet helder; Harm heeft niet veel ver stand. De menschen noemen hem altijd „gekke Harm*. Maar ze vergissen zich. Gek is hij niet, o neen Ziet hem eens lachen, en wat bromt hij weer. Pas op, denk aan je pet, die grijpt hij als hij kan. „Dag, Harm". „Da, meer". „Wat een zware vracht. Kun je die wel kruien?" „Jah—e", is 't blijde antwoord. Harm is vriendelijk, vind je niet? Ik kan je veel van hem verteilen, en dan zul je hooren dat hij niet gek is. Als wij vroeger naar school gingen en langs het huis kwamen waar Harm knecht was bij zijn zuster, liep hij altijd op ons af. Hadden we een boek in onze handen, dan greep hij het. O. wat hield hij het dan voorzichtig vast om 't niet stuk te maken. Hij houdt altijd erg veel van kinderen. Die doen hem geen kwaad, dat weet hij wel. Eens zagen we dat hij geslagen werd. Hij had wel eens van die heel slechte buien en dan kreeg hij. Met een zweep sloegen ze hem. Hij keek ons zoo medelijdend aan toen we voorbij kwamen, ineens zei hij: „Han, help me". Han, dat was mijn broer, heeft hem geholpen en Harm heeft 't nooit ver- geten. .Sla mij ook eens as je durft", zei hij brutaal tegen dien ruwen man. Djte schaamde zich zoo, dat hij ter stond zijn zweep weggooide. „Dante, wè... Han", zei Harm, terwijl hij met z'n dikke eelihanden over de streepen in zijn gezicht veegde. Later, als we weer voorbij kwamen, riep hij altijd nog. „Da Han". Of „gekke Harm" ook gek isHarm is rijk 1 Hij bezit vele duizenden gul dens. Maar dat weet hij niet 1 Hij kan best altijd sigaren rooken. Maar dat doet hij niet. En hij lust ze zoo graag. Als hij jarig is, gaat hij de buren langs en zegt met een blij gezicht „jarick" en terstond krijgt hij een sigaar. Hij rookt er net zoo gauw drie, tegen een ander één. Of hij er dol op is. Daarom zegt hij ook haast elke maand, dat hij jarig is. Die slimmerd. Of «gekke Harm" ook gek isl Hij kent ook manieren. Eens moest hij een paard naar een wei brengen, ver van huis We stonden te praten en Harm kwam voorbij. „Harm, een sigaret Harm zei niets, maar zijn gezicht glom. Natuurlijk kreeg hij er een. Die rookt hij niet veel Dat konden we duidelijk zien. De helft verdween in zijn mond. Hij trok. alsof een sigaar was. Met een blij„Danke" ging hij weg. Groote rookwolken slierden hem achterna. Toen hij terugkwam, vroegen we hem, of hij nog een... „Nèke", was 't korte antwoord. Wat we ook pro beerden, Harm weigerde beslist. En dan had je moeten zien, hoe begeerig rijn oogen op het doosje gericht wa ren. Maar de beleetdheid verbood hem Of „gekke Harm" ook gek is! Harm kon ook lang Iets onthouden. Hij was een keer bij ons op visite. Dat doet hij wel meer. Dan zit hij heel netjes. Hij doet niets dan lachen en kijken Een ineens gebeurde, wat hij nooit heeft vergeten Daar plotse ling ging 't licht uit. Wat grinnikte Harm 't Was net of hij al wist, dat't gebeuren zou. Na een poosje brandde het weer en Nu is dat al bijna twintig jaar ge leden en zoo nu en dan, terwijl nie mand zoo iets verwacht, zegt „gekke Harm" „Lamp uit". „Gekke Harm" wordt nu niet meer geslagen. Zijn harde meester is ge storven en nu heeft hij een veel beter leven gekregen. Weet je, wie 't grootste verdriet had, toen die ruwe man ging sterven 1 Dat was Harm Die „gekke Harm" Den Haag. PIET. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje? €ERO GERO ROMAICA tVUVTOA

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5