ld li der lie Me. stelf zeer veel prijs op Uw goed. Begin dus nog heden met de Rinso waschmethode. FEUILLETO dit op een misverstand berust en deels de aandacht van B. en W. ontgaan is. Toen Klein overleed, is z'n zoon bij den secretaris geweest en die zou heb ben gezegd, de huur gaat over van vader op zoon. De secretaris kon zich dit echter niet meer herinneren. De zoon van wijlen Klein heeft toen bij den notaris het perceel laten over schrijven. 't Volgend jaar wordt het echter weer publiek verpacht. Hierna sluiting. DUSSEN. Onder presidium van den Edelacht- baren heer Snijders, Burgemeester, vergaderde de Raad dezer gemeente Donderdagnam. 3 uur ten Raadhuize. Afwezig: wet.li. v. d. Steen en de le den M. v. d. Pluijm, Hermans en Berm. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mededee- licgen. a. Dankbetuiging van den Commis saris der Koningin voor de ontvangen gelukwenschen bij zijn benoeming, wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van kasopname bij den Gem.-ontvanger. Alle stukken werden in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Verzoek van J. A. van Suijlekom om verlaging van schoolgeld. Wordt toegestaan. d. Begrooting van den Vleeschkeu- ringsdienst. e. Verzoek van de Dussenscbe. Bur gerwacht. 0111 een ex tra-subsidie van 25.—. Voorz. Vroeger was.de subsidie 100 maar die is later door den Raad tot. 50.teruggebracht. De Burgerwacht verkeert nu in finantieele moeilijkhe den en vraagt daarom 25.extra. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 43. Tegen stemden de leden Smink Middelkoop en Jongbloed». 2. Voorloopige vaststelling Gem.- rekening 1027. De Voorz. leest het rapport voor, de Commissie van onderzoek is uitge bracht. In liet rapport wijst de Commissie er op, dat het bedrag aan achterstal lige belasting zeer in het oog valt. Aan schoolgeld en hondenbelasting is er een achterstand van 402.05. De com missie is van oordeel, dat de Gem. Ontvanger niet met genoeg voortva rendheid en ernst te werk gaat. Gevraagd wordt om maatregelen te treffen, die tot een regelmatige invor dering kunnen leiden. De Voorz. erkent «lat liet eenigszins te wijten is aan den betrokken ambte naar en ook deels aan den deurwaar der. Men zal nu echter doen wat moge lijk is om de zaak te verbeteren. Middelkoop. Ik heb gezien dat de post voor verpleging van krankzinni gen hooger is. Zit 'm daar soms in 'n verhooging van verplegingskosten? Voorz. Neen, ten laste van de gem. is er een krankzinnige bijgekomen. Nu zijn het er 5, waarvoor de gemeente ƒ700.per persoon moet betalen. Maar we krijgen een gedeelte van dit bedrag terug. Smink. Met de verkiezing zijn er hier m.i. veel te hooge kosten gemaakt door de stembureaux. In Hank had den ze een rekening van ƒ05.72 en in Dussen 132.20. Dat is een verschil van ongeveer 70. Voorz. We hebben hier ook het Hoofdstembureau en het kan voorko men, dat er hier iets door Hank ge bruikt is, dat op de grootere rekening staat. Smink. Ik vind het gruwelijk veel. v. d. Koppel. Het zal zitten in het opmaken van de rekening en de een zal hooger schrijven dan «1e ander. Voorz. We zullen er komend jaar op letten. v. Drunen. Of laten inschrijven. Voorz. We zullen eerst een accoord. maken. Hierna wordt de rekening vastge steld, voor den Gewonen dienst: Ontvangsten 78989.84 Uitgaven 75055.55 Voordeelig slof Kapitaal-dienst Ontvangsten Uitgaven 3934.29 46855.454 44716.441 Saldo 2139.01 Vaststelling Gcm.-begrootmg 1929. De Voorzitten leest het rapport voor door de Commissie van onderzoek uit gebracht. De commissie dringt aan om de con trole der gem. financiën op te dragen aan het verificatie bureau. De kosten hiervan bedragen ƒ200.per jaar. Voorts stelde zij voor om op de subsi- die-aanvragen van de stichting „Moe derhei l" en de Poli tie i vakschool te 's-Bosch afwijzend te beschikken. De commissie stelt voor om het presentie geld voor d.e leden van den Raad te brengen van 2.op 3.Tenslotte sluit de commissie zich aan bij het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, waarin wordt aangedrongen op afschaffing eener zakelijke bedrijfsbelasting, waardoor alleen getroffen zou worden «Ie papierfabriek „Maasmond". De Voorz. zegt, dat B. en W. zich kunnen vereenigen, om de controle der gem. financiën aan meergenoemd bureau op te dragen. De Raad gaat hiermede accoord, eveneens met het voorstel afwijzend te beschikken op bovengenoemde subsi dieaanvragen. Presentiegelden. Smink. De commissie wil er, geloof ik, winst van maken. Voorz. Zoo moet U het toch niet zien. Er zijn leden die verzuim) moeten maken. Jougbloeds. Als het die eene gulden gulden meer moet. doen, dan komen ze toch niet. In stemming gebracht wordt het NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 7. „Neen, maar we moeten een list te baat nemen", legde Steel uit. „In mijn verhaal wordt eveneens van bedrog ge bruik gemaakt om den schurk te ver blinden en hem van zijn wapens te ont lasten. Dit is een geval, waarin bedrog geoorloofd is, «lat overigens niemand eenige schade berokkent. Doch iets an ders is bet, mijn beste mejuffrouw, 'n bedrog te laten begaan in een roman, en weer iets anders het in werkelijk heid te plegen. In het eerste geval heef tl de politie er niets mee te maken, doch in het laatste geval leeft men in werkelijkheid het volle leven mee. En indien ik u helpen wil, moet ik dus deelnemen aan het te plegen bedrog". „Maar dat wilt u toch welHet is toch hier slechts een poging om een grooten schurk de wapens uit de han den te slaanIJ zult zich thans toch niet terugtrekken? Mijnheer Steel, ik heb u van den ondergang gered. Ver geleken bij wat u twee uur geleden waart, zijl u thans een gelukkig man. Al is het risico groot, u heeft een stel machtige hersens en u zult ons uit 't dreigende gevaar kunnen redden. Ver tel mij slechts hoe, en laat de rest aan mij over. U heeft mij nooit gezien, u weet niets, zelfs niet den naam van degene die u vanavond heeft opgebeld. U behoeft slechts uw raad te geven en al zou ik tenslotte vermoord worden door den schurk, u is veilig. VëHel mij nu, hoe kan ik sterven, verdwijnen, zorgen «lat die ééne man gelooft, over tuigd is, dat ik niet meer leef, niet meer leven kan. En maak het mij: voor al niet te moeilijk. Vergeet niet dat u mij heeft beloofd een rationeel middel aan de hand te doen, om uit de moei lijkheden te geraken. Hoe is het mo gelijk?" „Ik heb in mijn portefeuille een knipsel uit; de „Times" van voor eenige jaren. Het bevat de geschiedenis van een medisch student, die zich moeder ziel alleen in Londen bevindt. Het ge lijkt veel op mijn roman-ontwerp. Hij vertelt, dat hij geen vrienden heeft, en hij acht het voorzichtig, om redenen, welke niet ter zake doen, thans de we reld te doen gelooven dat hij dood is. De rest is vrij gemakkelijk. Hij ver momt zich en begeeft zich naar een zeer bekend geneesheer, wien hij vraagt, zijn broeder eens te komen be zoeken dat is hij zelf, natuurlijk die zeer ernstig ziek is. Later op den «lag gaat de dokter er heen en vindt zijn patiënt in be<l met een hevige, in terne ontsteking. Deze is veroorzaakt door een overmatig gebruik van albu men of eiwitstof. Ik weet niet, welke dosis van dat middel zonder al te groot gevaar kan worden ingenomen, maar dat komt uien gemakkelijk van den eersten den besten dokter te weten. Welnu, onze geneesheer bezoekt zijn patiënt nog eens en nog eens, en be vindt dat zijn patiënt in steeds achter- uitgaanden toestand verkeert. Den volgenden dag vermomt de patiënt zich weer, vroeg in den morgen en brengt aan den behandelenden arts de tijding dat zijn „broeder" is overleden. De geneesheer is er absoluut niet in 't minst over verwonderd en geeft, zon der persoonlijk het lijk te hebben ge zien, een bewijs af van overlijden. Ik geef u toe, dat dit. vreemd klinkt, maar niet lang geleden is dit in Londen ge beurd en ofschoon de dokter eenigen tijd later den man heeft aangeklaagd, is er in ons geval geen enkele reden om te veronderstellen, dat het niet even goed met een anderen arts zou gelukken „U wilt zeggen dat ik hetzelfde zou moeten doen?" vroeg de stem aarze lend. „Vraag excuus, mejuffrouw... dat heb ik, meen ik, niet gezegd", hernam Steel. „IJ vraagt mij, u te zeggen hoe mijn heldin zich redt uit de ontzetten de positie waarin zij zich bevindt, en ik doe dit. TT hebt vrienden, u heeft mij dit zelf meegedeeld. Met de hulp van die vrienden is ook u dit waag stuk mogelijk. IJ behoeft slechts om te zien naar een woning, waar de men- schen niet al te nauwkeurig toezien of te scherpzinnig zijn en een dokter te nemen, die of te drukke practijk heeft, of te zorgeloos is, om naar over leden patiënten om te zien, en het is gebeurd. Indien u werkelijk voordood wenscht door te gaan voornamelijk natuurlijk om de plannen van uw doodsvijand te ontmaskeren en hem] aldus te overwinnen kan ik geen eenvoudiger en betrekkelijk onschui- voorstel der commissie verworpen met 52. Voor stemden weth. v. «1. Pluijm en van Balkom. Za leel ij Ice b edrijfsbela 8 ting. Middelkoop. Hetgeen de Kamer van Koophandel zegt is wel juist, maar erg opgeblazen. Voor de papierfabriek zal het nog geen 2000.uitmaken. Wij vragen maar ƒ5.per arbeiler, terwijl de wet 12.toestaat. Smink. Men dient ook eerst na te gaan, uit welke toestanden deze belas ting geboren werd. Jougbloeds. Tk vind het niet correct om hier liet eenigste bedrijf te belas ten. Het kon er wel eens toe leiden, dat «leze industrie voor ons verloren ging. Voorz. Hel motief is, dat we geld noodig hebben. Smink. Mtiar er zijn toch meer be drijven waar 10 en meer arbeiders werkzaam zijn. Ik geloof echter, dat ze te voren ruggespraak hebben ge houden. Voorz. Ik vind het ook geen sympa thieke belasting, maar we kunnen niet anders. Wanneer de toestanden beter worden, dan zullen we deze belasting zoo gauw mogelijk afschaffen of ver- DRAISMA 'VAnl VALKENBURG'SI LEVERTRAAN LEEUWARDENS LSiJii. minderen. Middelkoop. De gemeente Dintel- oord heft 12.per arbeider en dat is toch een flinke gmeente. Voor. Het is een noodzakelijk kwaad. In stemming gebracht, wordt liet voorstel tot afschaffing der bedrijfsbe lasting verworpen. Voor stemde alleen dhr. van Balkom. Smink. Ik heb gezien, dat er op de begrooting weer een post, staat van 2100.voor vergoeding aan ouders, wier kinderen een school bezoeken op meer dan 4 K.M. afstand. Kan de ver ordening niet eens gewijzigd worden. Voorz. Dat hebben wij ook aï over wogen. maar hef zal nogal moeilijkbe den meebrengen. Laat ons dit punt aanhouden. B. en W. zullen dan zien wat er tq doen is. Dan heb ik nog iets. Er wordt hier een Tuinbouwcursus ge geven, waarvoor een vereeniging is opgericht. Daar zijn natuurlijk kosten aan verbonden. Nu acht ik het ge- wenscht, gezien het groote nut der vereeniging, dat we hiervoor op de be grooting een memorie-post uittrekken. Dit. wordt goedgevonden. De begroo- ting wordt vastgesteld* in ontvangsten en uitgaven op 78055.02 voor den gewonen dienst en 4169 voor den ka- pitaaldienst. Aanvraag crediet Landarbeiders- stichting van Jan Colijn, tot een be drag van ƒ2250. Wordt goedgekeurd. Rondvraag. Middelkoop. De vorige keer is er ge- diger middel aanbevelen. Ik geloof wel dat de uitwerking van de bijzonderhe den van het) plan veilig aan u kan wor den overgelaten. De handige manier waarop u deze nachtelijke ontmoeting hebt geënsceneerd, overtuigt mij dat ik in deze richting niet veel behoef uit te duiden. En als ik nog iets meer en beters voor u kan doen Duizendmaal dank, duizendmaal dank!" riep de stem hartstochtelijk. „O, als ik er aan denk, dat, wanneer ik dood wordt gewaand, ik. in staat zal zijn op den, voet den schurk te vol gen en te bestrijden, terwijl deze denkt dat ik in mijn graf rustEn alles zoo simpel en eenvoudig, dat niemand argwaan zal kunnen koesteren. Ja, ik heb vrienden, die me een handje zul len helpen, goddank! Misschien mag ik u nog eens vertellen lioe alles is ten uitvoer gelegd, en zal ik u kunnen danken van aangezicht tot aangezicht. Mag ik?" Deze vraag werd op bijna smeeken den toon gezegd. In de duisternis voel de Steel een koele slanke vrouwen hand, met ringen bezet, die bevend tastte naar de zijne. Steel nam ze en bracht ze aan zijn lippen. „Niets zal mij grooter genoegen doen", sprak hij. „Ik lioop dat u moogt slagen. Goeden nacht." Goeden nacht, en God moge u ze genen als 'n echten, trouwen vriend en man van eerNu zal ik eerst de kamer verlaten en daarna de lichten aandraaien. IJ verlaat liet huis en sluit de deur achter u dicht. O ja, het kran tenuitknipsel Dank u. En nogmaals goeden nachtlaat ons hopen, tot weerziens sproken over het onderwijs aan de school te Dussen Binnen. Voorz. Ik had die vraag verwacht. Wij dachten dat het onderwijs in vak A. wel gegeven kan worden door een assistente in Wijk C. Daarmede heb- ben we een oplossing. We hebben nu binnen een afstand van 20 minuten 2 openbare scholen en dat is onge- wenscht. Men kan nu van de eene school naar de andere loopen, al naar gelang van de sympathie der -ouders jegens den onderwijzer. Voor handha ving van beide scholen voelen we niet veel. De eene school wordt met groote meerderheid bezocht door kinderen van Ned. Herv. ouders. Er wordt ook gebeden in de openbare school maar als er een aanmerking maakt, dan moet ik het verbieden. Middelkoop. Ik heb er op gewezen, ook in het belang van de gem. finan ciën. Ik zou de school nog willen aan houden en tot 1931 een assistente be noemen. Misschien vallen we dan wel in termen voor een nieuwe leerkracht. Voorz. Naar mijn nieeniug blijl't die school daar een wespennest. Hierna sluit de Voorz. de vergade- BINNENLAND. Autobuskwestie Bergen-op-Zoom. De kantonrechter aldaar deed gister uitspraak in de bekende autobus- kwestie—Liefbroer. Hij ontsloeg den verdachte van alle rechtsvervolging en overwoog o.m. in zijn vonnis, dat Qed. Staten volgens de concessie voorwaarden niet bevoegd zijn om zelfstandig een dienstregeling vast te stellen, doch alleen om een Ingezon den dienregeling goed of af te keuren op gronden aan het algemeen ver- keersbelang ontleend. Voorts overwoog de kantonrechter, dat Ged. Staten by de vastgestelde dienstregeling bo- vendien geen rekening hebben gehou den met de door de Kroon in de .concessie ingevoegde voorwaarden, dat de dienstregeling zoo moet zijn samengesteld, dat aansluiting bestaat op de treinen te Bergen—op—Zoom en de Luxe—antobussen te Putten. De door Ged. Staten opgestelde dienst regeling kan dus volgens den kanton rechter niet als een voor Liefbroer geldige dienstregeling worden aange merkt. Vierde Postvliegtuig te Calcutta. Vijfde te Boedapest. ALLAHABAD, 11 Oct. Het vierde Nederlandsche postvliegtuig vertrok heden uit Cawnpore en kwan om 7.05.te Allahabad aan. Na hier ben zine te hebben ingenomen is het vliegtuig om negen uur weer opge stegen om de reis naar Calcutta voort te zetten, waar het inmiddels is aan gekomen. Morgen vertrekt het naar Rangoon. Het vijfde vliegtuig is gistermiddag ter: 2 uur te Boedapest aangekomen, na gistermorgen ten 6 uur van Schip- hol, onder zeer veel belangstelling te zijn vertrokken. Dit is het postvlieg- tuig dat de reis op en neer moet maken. Het vijfde vliegtuig vervoert 32 zakken luchtpost met een totaal ge wicht van 237.70 K.G. bruto en 237.95 K.G. netto. De zending bevat 16 796 brieven (waarvan 1643 aangeteekende), 4717 briefkaarten (waarvan 211 aan- Ze was verdwenen. Steel hoorde in den gang het ruischen van haar zijden japon, liet terugschuiven eener deur achter de mode portiere, en dan op eens... klik... klik... werden alle lich ten in de kamer weer ontstoken. Half verblind door liet plotselinge, verblin dende lamplicht, strompelde Steel de kamer uit en in de richting van de straatdeur. Buiten sloeg de klok van «len naburigen toren van Town Hall twee uur. Een sigaret tusselien de lip pen begaf David Steel zich tevreden huiswaarts. Hij kon thans nog niet alles over denken hij zou wachten tot bij in den gemakkelijken leunstoel zat in zijn werkkamer, tusschen de rozen en pal men. Werkelijk een avontuurlijke nacht en een did zijn geld opbracht bo vendien. Hij betastte nog eens zijn por tefeuille in den rechterborstzak en 't was alsof zijn borst zwol van opluch ting en tevredenheid. Eindelijk was hij thuis. Maarliij luid toch de deur ach ter zich gesloten toen hij was heenge gaan? Hij herinnerde zich nog hoe hij de deurklink bad geprobeerd. Eu nu stond de deur open Hij draaide het electrisch licht aan, doch in zijn huiskamer was niemand te zien. Daarachter was de werkkamer in bet, duister gehuld. Niemand daar maar, halt! Op het vloerkleed was een donkere vlek zichtbaat. en nog een bij de deur van de serre. Overal lagen scherven van bloempotten enachter in de serre was het ofl er een hoop leege zak ken in den hoek lag. Wordt vervolgd. van „DB BOBO VAN HET ZUIDEN". rÏDg-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6