DE [CHI VAK HET ZUIDEN Concert- en Theater-Bureau JOHN PRENT No. 82. Zaterdag 13 Oct. '28. 51e Jig. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Oct. 1928. Examen. De heer Dirk Renooij uit Sprang, die in 1926 het einddiploma aan de R.K. Hoogere Handelsschool alhier behaalde, is den llen dezer geslaagd voor het candidaatsexamen aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Een mooi resultaat zouden we zeg gen, het candidaatsexamen (Handels economie) in 2 jaren. Een suc ces voor den betrokkene en niet min der voor onze school. Nachttelefoon. Door de Kamer van Koophandel al hier is aan de aangeslotenen bij de telefoon in onze gemeente de volgende circulaire verspreid „Nu de doorloopende openstelling- van de telefoon eenigen tijd heeft ge werkt, is -overduidelijk gebleken, dat daarmede een belang van de aangeslo" tenen is gediend. Wanneer worden uitgezonderd de kantoren, waar na sluitingsuur nie mand meer pleegt aanwezig te zijn. kan worden gezegd, dat zoo goed als alle aangeslotenen van de openstelling uh de gewone diensturen gebruik ma ken, hetzij als oproeper of als opge- roepene, en het. ligt voor de hand, dat het gebruik nog zal toenemen. Met onze circulaire van 17 Decem ber hebben wij ons tot alle aangeslo tenen gewend met het verzoek om in de kosten van de doorloopende open stelling ten minste 10.per jaar bij te dragen. Aan dit. verzoek is echter slechts door 49 van de 200 abonné's gevolg gegeven. Intussehen is de open stelling ingevoerd en blijkt nu al, dat het aantal dergenen, die daarvan ge bruik maken veel grooter is dan die daaraan bijdragen. Ofschoon de destijds toegezegde bij dragen niet toereikend waren om d.e toen geraamde kosten te dekken is tot de openstelling overgegaan in de ver wachting, dat meerdere bijdragen zou den volgen, wanneer eenmaal liet nut en het gemak van de doorloopende openstelling zou blijken. Wij doen daarom thans nogmaals een beroep op U om Uw aandeel te ne men in de kosten van een instelling, die ook voor IJ van dienst, is. Wij doen dit te meer, omdat de jaarlijksche kosten niet onbelangrijk meer zullen bedragen dan aanvankelijk werd ge dacht, zoodat bij niet voldoening aan ons verzoek, de openstelling niet ge handhaafd zal kunnen blijven. Wij vertrouwen daarom, dat U thans niet achter zult. blijven om U voor een jaar lijksche bijdrage in dekosten van de doorloopende openstelling te verbin den. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Wij willen dit verzoek met alle kracht ondersteunen. Vergissen wij ons niet dan zijn er ruim 40 aangeslo tenen die bijdragen. En dat van de 200 aangeslotenen en van de zeer velen, die van deze nacht.- en Zondagverbinding profiteeren. Vooral de laatsten moeten toch ernstig overwegen, dat het niet aangaat te vegeteeren op de bijdragen van anderen en dat zij door hun onver klaarbare houding oorzaak kunnen wor den, dat deze hoogst nuttige dienst mogelijk verloren zal gaan. De bijdra gen zijn te gering, al staan gemeente en Kamer wederom de industrie ten dienste. Er is zeer veel belangstelling bij 't gebruik, laat die ook komen in financieel opzicht.' De dienst is zeer practisch, wordt door den nachttele- foonhouder goed bediend, waarvoor hem een woord van lof toekomt. Maar ook daarvan kan de man niet bestaan. Zijn salaris moet o. i. billijkerwijze omhoog en ook daaraan moeien en: willen toch zeker allen bijdragen, die van zijn diensten profiteeren. Nogmaals, men zende ten spoedig ste zijn verklaring in, dat men 't zijne wil bijdragen voor de instandhouding van den voor industrie, handel en hui selijk verkeer zoo belangrijken dienst. Een 100 a 150 moeten en kunnen er minstens zijn. Muziekschool. Zooals wij bereids hebben aange kondigd, zullen de lessen in de Mu ziekschool worden hervat en wel a.s. Maandag om 7 uur voor de le klasse der beginnenden en om 8 uur voor de reeds gevorderden. Ook de instru mentale klasse begint eveneens vol gende week, waarschijnlijk op Woens dag van half 8 tot half 9. Hiervan zullen de leerlingen alsnog nadere mededeelingen ontvangen. (De lessen worden gegeven in het lokaal Zuid zijde op de 2e verdieping O.L.S.). Lezing Vedehova Het nieuwe schooljaar is nog maar kort begonnen, of de vereeniging van Hollandsche Vakschoolleerlingen .Ve dehova- ontplooit wederom haar acti viteit. Terstond "heeft het bestuur de oude relaties aangeknoopt met den heer Boosman, Directeur der Singer Maat schappij te Amsterdam, welke vorig jaar voor „Vedehova" een paar le zingen heeft gehouden op het gebied der Schoenindustrie. De heer Boos man werd bereid gevonden nog een tweetal lezingen te houden, waarvan de eerste Woensdagavond gegeven werd in de achterzaal van Hotel Ver- wiel. De Voorzitter dhr. C. Tack, opende de bijeenkomst met een welkomst woord en verklaarde, dat de belang stelling welke „Vedehova" voor de vorige lezingen mocht ondervinden, een prikkel is geweest om op den ingeslagen weg voort te gaan. De lezingen van „Vedehova", zeide spr. hebben meer dan een goede zijde, ze geven naast de noodige ontwikkeling en voorlichting een nauwer contact tusschen de school en de schoenin dustrie. Hierna begon de heer Boosman met een overzicht, waaruit bleek, dat reeds in de grijze oudheid wonderen van stiksels verricht zijn geworden. Daarna besprak spr. het maken van een naad, o.a. de verschillende steken, zooals de handsteek, rijgsteek en za- delmakerssteek. De verschillende steekvormingen verklaarde spr. afzon derlijk. Voorts behandelde de heer Boosman de naaimachinesteek en somde er de voordeelen van op. Charles Weissenthal had de eerste naaimachine waarop in 1755 patent verkreeg. Het aantal uitvinders is legio, waar van spr. de voornaamste noemde, a.a. Thomas Saint, B. Timorriere, Elias Howe en I, M. Singer. Vervolgens toont spr. het verschi tusschen de hand- en machinenaald en demonstreert de verschillende ste ken en vormen van spoelen. Dan verklaart hij het oxilleerende het roleerende en vibreerende media gebruiken kan, doch spr. zette uiteen C. Zillesen, ingetreden als directeur; hoe een sterke organisatie ook voor uitgetreden adj. directeurJ. W. van deze menschen. die toch ook recht op Heesbeen, ingetreden als directeur een menschwaardig bestaan hebben voor hun vaak zwaren arbeid, even goed een behoorlijk minimumloon kan bedingen inplaats, dat hij, zooals nu met f 12.tot f15.— naar huis wordt gestuurd. Spr. haalt als voorbeeld aan de firma Jurgens waar ook honderden sjouwers werkzaam waren, die, toen ze eenmaal de noodzakelijkheid van organisatie hadden ingezien, een mi nimum-loon van f 25konden be dingen. Waarom zouden ook de looiers geen verbetering kunnen bereiken Als zij de organisatie maar komen sterk maken. Spr. wijst op de zuiver liberale geest van de H. H werkgevers, die uit hun houding duidelijk spreekt. Toen een der werkgevers om eenige Ingetreden commissaris A. C. Waller, 's Gravenhage. Vlimmenhoefstr. 88 TILBURG. Verzorgt op aanvraag alle moge lijke Voorstellingen in den uitge- breidsten zin des woords. Ook Bioscoop-voorstellingen in huiselijken kring enz. enz. VRAAGT INLICHTINGEN! Vervolgens duidde spr. de hoeveel heid garen aan die noodig is voorde verschillende steken 2ll3—4 5ll2 respectievelijk voor stiksteek, enkele kettingsteek en dubbele kettingsteek Ook wees hij op rechts en links ge- tweind garen, dat overeen moet komen met het mechanisme der spoel en wel zoodanig, dat deze het garen vaster draait. Na de pauze begon de heer Boos man een kort overzicht te geven van de geschiedenis der stalen naalden, die uit de 17e eeuw dateert en de stalen naaimachinenaald, uit't midden der vorige eeuw. Hij demonstreerde daarna de machinenaald en het daar voor te gebruiken garen. Ten slotte lichtte hij de steekvor- ming der naaimachine zeer uitvoerig toe en vertoonde met lichtbeelden de wijze waarop het steekmechanisme werkt in verschillende stadia. Met een tot weerzien en algemeen dankwoord werd deze interessante voordracht door den voorzitter ge sloten. Op een nader bekend te maken datum zal de heer Boosman voor „Vedehova" een lezing houden over „De stikkerij in een modern bedrijf R.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond zal Donder dag 18 October a.s. eene algemeene vergadering houden in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging, waar als spreker zal optreden de ZEerw. pater Damasus O.C. over de R.K. Vrouwenbeweging in Nederland. Propaganda-vergadering voor looierij arbeiders Vanwege den R. K. Fabrieks- en Transport-arbeidersbond werd Woens dagavond in den R. K. Gildenbond alhier een progaganda-vergadering gehouden voor arbeiders werkzaam in het loolersbedrijf, teneinde dezen de noodzakelijkheid van organisatie aan te toonen. De Voorzitter, de heer Passier sprak er bij de opening zijn leedwezen over uit dat zopvele arbeiders nog niet schijnen te bestffen dat men met klagen alleen niet opschiet maar dat men ook het middel tot verbetering, de organisatie diende aan te grijpen om in de slechtearbeidsvoorwaarden voor de looiers verandering te krijgen De opkomst op deze propaganda- vergadering had veel drukker moeten zijn. Als spreker voor dezen avond trad op de heer Mulder uit 's Bosch die op de hem eigen overtuigende wijze de noodzakelijkheid van organisatie voor de looiers aantoonde. Te veel heerscht onder de looiers de meening dat de Vakorganisatie voor hen toch niets bereiken kan omdat er onder deze arbeiders veel sjouwers- personeel is, waarvoor men iedereen Prulletje* Laten we maar op voorhand zeggen, dat we Piefre Mo,s zéér dankbaar verbetering in de zeer slechte arbeids-1 zijn, dat hij In weerwil van de matige voorwaarden van zijn werklieden ge-1 belangstelling welke hy hier vorig vraagd werd, kreeg de organisatie van I jaar met „de Rozenkrans" genoot, ons dezen, zich katholiek noemenden toch weer de eer geeft naar Waalwijk patroon, ten antwoord „Wij doen I te komen. met onze arbeiders wat we willen, I Wij danken dit niet t minst aan daarvoor hebben we jullie organisatie I de gunstige omstandigheid, dat „de niet voor noodig." Bij een andere I Vereenigde Schouwspelers gelegenheid kreeg een der arbeiders-1 maand enkele groote Brabantsche leiders van een directeur te hoorenI steden bezoeken. „Ik kan me niet inlaten met moraal I Nu Pierre Mols met het populaire en gevoel, ik moet zooveel mogelijk I succes stuk „Prulletje komt, durven zien te verdienen." wij vertrouwen, dat a.s. Maandag de In 1927 kwamen de leerlooiers wel groote zaal van „Musis tjokvol is. bijeen om gezamenlijk een leerprijs- Aan een gezelschap als dat van Pierre verhooging van 10 pCt. aan te nemen, Mols zijn we 'i werkelijk schuldig, waardoor zij over dat jaar een be- I Ditmaal heeft t publiek ook aller hoorlijke winst konden maken, doch minst recht tot klagen over de toe waarom werd toen ook niet door gangsprijzen. Men hoort wel eens iemand de vraag gesteld „Zouden I zeggen, in de steden kan men goed we voor onze slecht betaalde arbeiders I kooper van eerste-klas-uitvoeringen ook niet wat kunnen doen?" I genieten, maallaten wc hier terstond Spr. spoort ten slotte de aanwezigen I opmerken dat t grove leugen is. krachtig aan om onder hun mede- Een voorbeeld, arbeiders, en vooral door huisbezoek, I Vorige week werden met „Prulletje propaganda voor de organisatie te in 's Bosch abonnements uitvoeringen maken. [gegeven: entree f 2 50. De heer Passier, zegt dat hij aan 't Zelfde werk, dezelfde spelers deze opwekking en de genoemde kunnen we nu hier zien voor t 0.60, voorbeelden niet veel meer behoeft f 1.— en f 1.25. respectievelijk 3e, 2e toe te voegen, Alleen wil hij de nog en le rang. De prijzen zijn dus zoo pas opgeheven staking te Vlissingen gesteld, dat iedereen van deze gun- aanhalen als een voorbeeld wat door stige gelegenheid kan profiteeren. een sterke organisatie is te bereiken. Hebben onze diletlanten-vereenigin- Hij deelt verder mede, dat ook de gen wel eens overwogen om „en volle tochten bij het reddingswerken wenschte hem ten slotte namens allen nog eens recht hartelijk geluk met zijn behoud en blijde thuiskomst. Mevr. van Hoven-Hopper richte ook een sympathiek woord tot mevrouw Van Dongen, die nu gelukkig zoo recht trotsch op haar zoon kan zijn. Daarna voerde nog het woord Jhr. van Rehsselaer Bowier, voorzitter van de vereeniging het Eereteeken voor menschllevend hulpbetoon Prins Hen drik, hetzelfde eereteeken, dat van Dongen op 31 Augustus gekregen heeft wegens zijn moedig gedrag in net hooge Noorden. De heer Bowier verklaarde, dat de leden der vereeniging er trots op zijn dat thans van Dongen eender hunnen is Gisteravond heeft Sjef van Dongen in het Rika Hoppertheater verteld van het leven op Spitsbergen, van zijn tocht met Sora per hondenslede over de sneeuw en het ijs der Poolstreken, toen zij er op uittrokken, door Spits bergen's gouverneur gevraagd om Nobile en de zijnen te redden. Sjef boeide voortdurend zijn gehoor door de sobere wijze waarop hij vertelde. Na afloop werd van Dongen gehul digd door den voorzitter van Mensch llevend Hulpbetoon, die hem namens de leden een geschenk overhandigde. Namens de N. en Z.-Hollandsche Redding Mij. sprak mr. de Vries Feyens, die zich erover verheugde dat een Hollandsche jongen nog den geest in zich heeft van onze 17de-eeuwsche zeevaarders. Hij stak van Dongen een dasspeld op, die door de N. en Z. Holl. Reddingmij. slechts in zeer bij zondere gevallen wordt uitgereikt Dit was pas de tweede keer dat het ge beurde. Ook namens het Dorus Rljkersfonds werd van Dongen gehuldigd. Sjef sprak eenige goedgekozen woorden van dank. Christelijken een poging zullen doen I bloc" naar t werk van beschaafde om de arbeiders te organiseeren, artisten te gaan zien. Nu t seizoen waartoe te Sprang een propaganda-1 aanbreekt dat zij zelt op de plar.ken vergadering zal worden gehouden. Te j komen, valt er nu wel iets te leeren. samen met dKatholieken zal dan Nogmaals, niemand verzuime a.s. voor verbetering der arbeidsvoorwaar- j Maandag „Prulletje te gaan zien, een den opgekomen worden. j sluk voor iedereen, t Woidt een prachi- Bij eene gedachtenwisseling met de avond. V/ij verheugen ons reeds op de aanwezigen kwam nog meer de nood-1 vernieuwde kennismaking met mevr. zakelijkheid van organisatie naar Enny Mols de Leeuwe, die vorig voren, hetgeen door verschillende j jaar op zoo schilferende wijze in „de aanwezigen gevoeld werd. Rozenkrans" de rol van Verpleegster De Voorzitter sloot hierna met ge-1 speelde met Pierre Mols, Hans öiü- bruikelijke groet deze bijeenkomst. ning, e. a. Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Oeral waar „Prulletje werd op. ai j j A j _r gevoerd hadden „de Vereenigdt Algemeene ledenvergadering der af- §chouwSpeler8« groot succes. deeling Waalwijk van den Ned. R.K. 00rdee|e zelf maar eenige pers- Fabrieksarbeidersbond op Maandag 15 u|ttre|^seis- October, des avonds 8 uur. „DeWasbode" van 8 Aug. '28 [prulletje was een glansrol voor 1. Opening. de Leeuwe en is dat nog. 2. Behandeling Goll. Contract in gjerk geschakeerde tweede verband met het antwoord van Biljart— tournool. Dinsdag 9 Oct. speelde de Biljart vereniging H. K. B. gevestigd bij den heer J. Wingels. tegen de Biljart vereniging Amusement, gevestigd bij den heer NIc. van Loon. De uitslag was als volgt: Eerste afdeeling: Amusement. H. K. B. Th. Trots 100 Willemse 59 B.v. d. Linden 100 J. v. d. Griendt 78 de Reus 100 de Ruyter 43 de federatie van schoenfabri kanten. 3. Candidaat9telling voor den Raad van Bedrijven. 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag en sluiting. Waalwijk—Gorinchem. bedrijf heeft mevr. Mols—de Leeuwe waarlijk een triomf gevierd. De spon tane overgangen in de rol van het kinderlijke, het schelmsche, naar het vol-vrouwelijke werd zoowel verbluf fend vaardig als innerlijk bewogen gespeeld. De rustige Pierre Mols, als graaf In ons nummer van 11. Zaterdag I (je Trévllles, was hier een uitmuntend hebben wij gemeld dat de A.T.O. met tegenspeler, ook bij hem klom de ingang van 15 October den dienst bewustwording van zijn gevoelens Meeuwen Gorinchem v.v. staakt. De |angzaam op, in alle nuances over- oorzaak is het nieuwe, alweer zeer WOgen. Verschillende tooneeltjes tus- onbegrijpelijke besluit van Gedepu- schen deze twee werden waarlijk teerde Staten, dat geen passagiers op superieur. die route als mogen worden opgeno-1 „Nieuwe Rotterdamsche Courant men. I van 3 Aug '28. Houdt men dan geen rekening met I „Prulletje" is een alleraardigst „Prul- de reizigers. De reizigers van \Vaal-1 Jetje*. wijk naar Gorinchem en omgekeerd, I Daarom nam Pierre Mols „Prulletje" die nu voor de geheele route een uit-1 op het program van „de Vereenigde stekende verbinding hadden, moeten Schouwspelers",die thans het Centraal- te Meeuwen wachten op een bus van Theater bespelen. Te eer deed hij dit, een andere onderneming. I omdat de hoofdrol een succesrol is Van verschillende zijden bereikten voor zijn echtgenoote mevr.Mols de ons ernstige protesten tegen dezen j Leeuwe, die deze rol bij het gezel maatregel. Men deelde ons mede, dat Schap van Dr. Royaards speelde en er bedoelde bussen niet op tijd zijn, dan j j0en veel genoegen van beleefde, te vroeg, dan te laat, dan weer vol, zoodat de mooie dienst, die zich op I Slef van '8 't traject Gorincherr. Waalwijk met gjj stroomenden regen heeft Sjef de goed ingerichte en juist loopende j van Dongen zijn voorgenomen bezoek A.T.O.-bussen zoo g.oed begon te ont- aan Amsterdam gebracht, vergezeld wikkelen, door dit besluit weer dreigt zjjn vader en moeder. Aan het te worden verstoord, zeer ten onge- J Central-station wachtte hen het comité rieve van reizigers en verkeer en tot I van ontvangst. Mevrouw Hopper bood nadeel van aangelegen plaatsen, niet ^jer aan mevrouw van Dongen een 't thinst onze gemeente. Wij vragen rujker aan. In een open rijtuig, zittend met klem, moet hier door samenwer- naast mevr. Hopper is de jonge held king van Kamer van Koophandel, ge- <jaarna naar het Rika Hopper Theater meentebesturen, Waalwijks Belang, gereden, waar hem in den foyer een Middenstandsvere-eniging enz. niet iets onjvangSt vverd bereid. Mevrouw worden gedaan. Een groot belang Hopper sprak hem hier toe. Zij dreigt hier weer verloren te gaan roemde zijn groote daden van moed Handelsregister. en wilskracht, dankte hem voor zijn N. V. Stoomlederfabriek v. h. R. bereidverklaring naar Amsterdam te 300180 Tweede afdeeling Verhagen 94 J. Leijten 100 v. d. Ven 100 v. Buxel 40 v. Heijst 100 Vissenberg 58 ~294 207 De standen van Barak-, Serie- en Amerikaansch spel zijn gebleven zooals j I. Woensdag vermeld. Wat de pers zegt over Bouwmeesters Revue 1928 Dat is het Toppunt „De Tijd" 3 (Januari). Bouw meester met zijn revue „Dat is het Toppunt", zóó mag ze genoemd wor den. Dat is 't toppunt tot heden van de revue in Nederland. Zonder aan stoot, lachwekkend, vol oogenbekoring door fraaie costumes, prachtige decors, verrassende lichteffecten.... Ik herhaal deze revue van Rido met haar 21 tafe- reelen is werkelijk een enorme voor uitgang nog bij die van verleden jaar. Ze staat op hooger plan. Een gezellig vermaak voor een uitgangsavond. „Algemeen Handelsblad" (2 Jan Siem Nieuwenhulzen is prachtig op dreef. Wat hij in die laatste dolzinnige klucht doet is tooneelspel van den clown, zooals geen der Fratelltni's ons getoond heeft. „De Maasbode" (5 Jan.). Siem Nleuwenhuizen is een komiek van de bovenste plank, die zelfs van het onbenulligste nog iets aparts weet te maken. Over de ensceneerfng niets dan lof: Hier wordt werkelijk heel veel moois bereikt. Vooral de exoti sche vogels en vlsschen zijn prachtig. „Het Vaderland" (30 April). Men zal over deze revue spreken als een der beste, welke de heer Bouwmeester ons sinds zijn optreden gebracht heeft. „De Residentiebode" (30 April). Een prachtig mooie revue, die het succes verdient dat haar al dadelijk ten deel viel. „Haagsche Courant" (30 April). Wij zouden als leek geneigd zijn te zeggen dat door Bouwmeester nu inder daad het toppunt is bereikt. Zie de advertentie in dit blad. De Tilburgsche Textielschool. 8 October was het vijftig jaar dat de Tilburgsche Textielschool bestond. In ons no. van Woensdag hebben we verteld dat deze belangrijke gebeurte nis geenszins onopgemerkt is voorbij gegaan. Het bestuur der school heeft, naar aanleiding van dit jubileum, een beknopt gedenkboek doen verschijnen, saamgesteld door den heer A. J. A.C. Deuiaye. ^^etnlomml^is F. komen om te heitellen van de gevaar-1 van Del.., gedrukt bi] Henri Bergmans nisme.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9