Marktberichten. ^IJNHARDts p°of DRA IS MA -VAm LEVERTRAAN LEE U WARDE ntA gebracht, hieruit na droging niet hard en hoornachtig wordt, in koud water niet bederft en bij koken met water geen lijm geeft. Hierna werden besproken de op eenvolgende bewerkingen, die de huid moet ondergaan, wil zij tot leder worden, zooals het ontharen, hetwelk met kalk geschiedt; na deze bewer king wordt de huid ontkalkt ofwel met zuren of door hetzg. beitsen, dit is behandelen met mest of met behulp van bacteriën bij welke laatste met hode echter toevallige omstandigheden een groote rol spelen. Men verkrijgt hierdoor de z.g n. kloot, welken nu na looiing het eigenlijke leder geeft, dat ingevet wordt en waaraan de ge vraagde kleur kunstmatig wordt mede gedeeld. De vergadering werd gesloten met een hartelijk dankwoord van den voor zitter aan den zeer geachten spreker. Prov. Ct. Op Maandag 15 dezer had te Tilburg een vergadering van zoolleer looiers plaats, waarin de heer Ir. van der Waerden eene leezing hield over .binding van looistoffen". Uit de Schoen- en Lederwereld. Aan de schoen- en lederbeurs van 8—12 Oct. te Londen gehouden, werd o.m. deelgenomen door de Fra. L. L. Gompen, chroomlederfabriek „De Amstel" te Waalwijk. H. A. Hulshofs Vereenigde fabrieken Lichtenvoorde, N. V. Lederfabrieken Gebrs. Keunen, Eindhoven, N. V. Lederfabriek „Ois- terwijk" Oisterwijk, N. V. Lederfabriek v.h. H. H. Jansen te Waalwijk. Te Rijen is plotseling in den ouderdom van 42 jaar overleden, de heer Joh. Baptist, Nic Theeuwes, lid der firma Gebrs. Theeuwes. Hij was de opzichter en groote stuwkracht dezer lederfabriek, die in korte jaren een zeer groote vlucht heeft genomen. Kartel van Poolsche schoenfabrieken Te Warschau is een kartel van alle Poolsche schoenfabrieken opgericht, die ten doel heeft, den import van schoenen tegen te gaan. Zij zullen bij de Poolsche regeering hierbij allen steun vinden, want deze wil den in voer van z.g.n luxe artikelen zooveel mogelijk beperken, ook wat schoenen betreft. Uitvoering Bioscoopwet. De nakeuring in het Zuiden. Op dc Dinsdag te Eindhoven ge houden vergadering van Zuidelijke gemeenten, waarbij een 20—tal bur gemeesters uit de groote gemeenten tegenwoordig waren, is inzake de Zuidelijke filmkeuring uitgesproken, dat een Centrale Zuidelijke nakeuring absoluut noodzakelijk blijft. Stappen in deze richting zullen gedaan worden. DRUNEN.De R K Werkliedenvereen. herdacht j.l. Zondag haar l2'/2-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een algemeene H. Communie, terwijl de Hoogmis door den Geestelijken adviseur werd opgedragen tot het wel zijn der vereeniging Dinsdagavond werd een groote Propagandavergade ring gehouden in ëezaal der Jongens- Congregatie. Het podium was prachtig versierd en er hadden op plaats ge nomen, het bestuur, de Eerw. Advi seur, de Edeiachtb heer Mr. Loeff, de Edeiachtb. heer Krijgsman, wet houder te 's Bosch. De Voorzitterheette allen welkom, vooral de heeren Krijgs man en Mr. Loeff. Daarna verkreeg de Burgemeester het woord. Hij feli citeerde de vereeniging met haar koperen feest en sprak hartelijke woor den van waardeering voor haar streven en idealen arbeid. Spr. hoopte, dat de vereeniging zal groeien en bloeten tot heil der Kerk en tot welzijn der gemeente. Een da verend applaus volgde, waarna door den heer Krijgsman de teestrede werd gehouden. Het enthousiasme van den redenaar en de levendige gestie pakten de aanwezigen terstond. Spr. weesop het belangrijke feit van 12l/a jaar socialen arbeid en wees op de groote beteekenis der organisatie, waarin de arbeiders in gesloten lederen steeds voorwaarts moeten. Duidelijk gaf Spr. de taak aan die de R.K. georganiseer de arbeiders te vervullen hebben. De opwekkende rede van den heer Krijgsman werd met groote belang stelling gevolgd en oogstte een warm applaus. Daarna had een kleine tractatie plaats. De Eerw. heer kapelaan Willems, adviseur der vereeniging sprak nog een enkel woord en spoorde de leden aan trouw de vergadering bij te wonen. Hij wekte hen tevens op om de Ka tholieke bladen te lezen vooral de Volkskrant en drong er'bij de onge organiseerden op aan zich spoedig als lid te laten inschrijven. Na de verloting van de gedenk boeken, dankte de Voorzitter de ver- schilende sprekers de aanwezige voor hun aandachtig gehoor en sloot de vergadering met den gebruikelijken groet. Hiermede was dit feest ge ëindigd. Er werden nog Foto's ge maakt, welke vooreenieder te verkrij gen zijn aan den kostenden prijs. NIEUWKU1|K. De uiislag van den onderlingen schietwedstrijd van de Burgerwacht alhier was als volgt ie prijs H. Harmeling 294 punten, 2e A. Mommersteeg 283, 3e ivo van Buul 281, 4e A. Heijmans 280, 62 M. van de Water 268, 7e W. v. d. Lee 255, 8e A. Roestenburg 254, 9e J. de Bont 247, lOeJac. Mosiermans 245, lie A. Koks 233, 12e M. de Gouw 219, 13 A. van Spijk 210, 14e Joh. Siegers 208. 15e Andr. van den Oord 196, 16e A. van Dommelen 194, 17e A. Mommersteeg, 18e H. van Wijk 160, 19e Th. Pullen 154 en 20e Th v. d. Geld 94. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). As. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Gerei. Kerk alhier op te treden Ds Thielen van Maasland. In de Ned. Herv. Kerk hoopt a.s. Zondagmiddag 2 uur op te ireden Ds. van Willigen van Capelle. Jaarvergadering van de Chr. Volksbond op a.s. Donderdag des avonds half acht in de zaal van ge noemden bond. Agenda: Opening, Notulen, Jaar verslagen Secretaris en Penningmees ter, Bestuursverkiezing, Behandeling voorstellen der aangesloten vereeni- gingen. Varia, Sluiting. Zeldzame oogst. Dhr. B. alhier had dezer dagen het genoegen bij het aardappelenrooie.n van drie struiken tesamen nfet minder dan 116 groote aardappelen te oogsten. De vakgroepvergadering van den Ned Bond van Christelijke Fabrieks en Transportarbeiders, ter bespreking van de voorstellen van de Federatie van Schoenfabrikanten, om te komen tot het afsluiten van een contract in de Schoenindustrie, zal worden ge houden op a.s Zaterdagmiddag 3 uur in de zaal van de Chr. Volksbonc alhier. Door de betrokken afdeellrigen Sprang. Waalwijk, Capelle, enz. za op deze vergadering een beslissing genomen moeten worden. De heer A. Stapelkamp van Den Haag zal namens het Hoofdbestuur van genoemden bond tegenwoordig zijn om de voorstellen nader toe te lichten. Dat alle leden deze zeer belangrijke vergadering bijwonen. VALKmBURG'S CAPELLE. Een dezer dagen werd de alleenwonende ruim 80-jarige L. R. in de Kom dood in zijn woning gevonden. Van de vereenigde gemeenten Capelle, Vhrijhoeve Capelle en Sprang is alleen de gemeente Capelle aange sloten aan het electrisch net van de P.N.E.M., terwijl in beide andere ge meenten gasverlichting is. Thans worden pogingen in het werk gesteld om ook in deze beide dorpen elec trisch licht te krijgen. Momenteel cir- culeeren zoowel in Vrijhoeve Capelle als in Sprang lijslen Ier teekeningom te zien hoeveel aansluitingen er bij mogelijke invoering van electrische verlichting zullen zijn. Langs den Provincialen weg, den z.g. Winterdijk, staan verschillende boomen, welke aangetast zijn door de iepenziekte. Naar men ons mededeelt zullen deze in den a.s. winter gerooid worden. Als verbruiker van Ravenswaay- koffie was de heer Joh. Konings al,hier zoo gelukkig een nieuw rijwiel te winnen. —Voor de Ned. Herv. gem. alhier zal a.s. Zondag des voormiddags half tien en des nam. 6 uur optreden Ds A. van Willigen. Onze vroegere dorpsgenoot M. Verhoeven, thans onderwijzer te Loos duinen slaagde voor akte Wiskunde M. O Door de Tooneelvereeniging der afd. Sprang—Capelle e. 0. van Volks onderwijs is in studie genomen .Het Qeneraalsvrouwtje" blijspel in 4 be drijven door Henry 't Sas, welk stuk waarschijnlijk in den loop der vol gende maand voor de leden zal wor den opgevoerd. A,s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loon- schendijk optreden uit Waspik. Dezer dagen had deiandbouwer J. van P. alhier het ongeluk dat toen hij met zijn wagen bespannen me? drie paaiden aan het rijden was, een der dieren V2n een passeerer.de auto zoodanig schrok dat hei op hol sloeg met het noodlottig gevolg dat hij het voertuig over zijn lichaam kreeg en medische hulp noodzakelijk was. De heer J. Paans bestuurslid van den Ring 's Grevelduin—Capelle van de Herv. Jongelingsvereenigingen heeft als zoodanig bedankt. In zijn plaats is benoemd de heer P. Rijken te Loon schendijk. WASPIK. Dinsdagavond hield de vereeniging „Waspik's Belang" eene algemeene vergadering in de zaal van den heer H. van lersel. Wegens af wezigheid van den Voorzitter, den Heer A. P. Brokx, werd de vergade ring geleid door den Vice-Voorzitter, den Heer C P. Gijsman. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige verga dering werden gelezen en onveranderd werden vastgesteld Aan de orde: 1. Bespreking St. Nicolaasfeest. De Voorzitter zegt dat het Bestuur heeft gemeend dit jaar eene verloting te doen houden, en met ae opbrengst daarvan met het as. St.Nicolaasfeest eene bedeeling te houden onder de arme en minvermogende kinderen. Spreker vraagt of de vergadering zich met het voorstel van het bestuur kan vereenigen. Met algemeene stemmen wordt be sloten eene loterij te doen houden. Met de voorbereidende werkzaamheden daarvan wordt hetzelfde comité belast dat bij het onlangs gehouden Kontn- ginnefeest met de regeling was belast Punt II der agenda Oprichting eener vrijwillige brandweer werd, wegens afwezigheid van den Heer A. P. Brokx uitgesteld tot de volgende vergadering, Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden het woord verlangende, sluit de Voorzitter, onder dank voor de getrouwe opkomst, de vergadering. De arbeider S. had het ongeluk op de scheepswerf een stuk ijzer legen het oog te krijgen. Lr. W. verleende geneeskundige hulp. RAAMSDONK. Door de postduiven vereniging Juliana" wordt op 10 en 11 November een tentoonstelling ge houden in caté L Kamp. Door de militaire politie is onder deze gemeente een partijtje hout in beslag genomen, vermoedelijk afkoms tig van diefstal aan het Fort de Lunetten. Volgende week Zaterdag hoopt het echtpaar J. Zijlmans—Bax, de man meer bekend onder den naam Jan Pittel, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. 'tZai den krassen oudjes dien dag wel niet aan belangstelling ont breken. MADE. Door het bestuur der werk- lièdenvereeniging alhier is besloten om ook hier in de vergaderzaal op gere gelde tijden ziiting te laten houden door een ambtenaar van het Secreia- riaat van den Arbeid. Op Zondag 21 October v.m. 10 uur zal Ds. Steenhuizen uit Made in de Ned. Herv. Kerk te Dongen een predikbeurt vervullen. Op Zondag 21 October v.m. 10 uur zal Ds. Prins van Wijngaarden uit Drimmelen in de Herv. Kerk te Oosterhout een vacalurebeurt vervullen. Tot volontair op de gemeente secretarie alhier is benoemd de heer A. A. van der Made Az. Ds. E. Jonkers wien onlangs een klacht was inge diend, is door den Politierechler te 's Bosch vrijgesproken. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 16 Oct. 1928. In het bestuur der Heusdensche hlengelsportvereeniging werden in de aarvergadering gekozen tot voorzitter de heer Schmiehusen, tot le secretaris de heer J. v. d. Donk en tot 2e secr. de heer G. Doedeijns. Voorts werd besloten om op 4 November e.k. een onderling snoekconcours te houden n de Bergsche Maas. Bovendien deed de le penn. rekening en verantwoor ding, waarvoor hij van de kascommis- sie een pluimpje verwierf. riet Heusdensch Mannenkoor vergaderde onder presidium van zijn voorzitter den heer P. Schmiehusen. Hij dankte de heeren die aan de uit- noodiging om deel te nemen aan het Uitvoerend Comité voor het nationaal zangconcours op 26, 27 en 28 Juli gevolg hadden gegeven en dezen ver kregen de volgende functies: vice— voorzitter A. v. Delft, algem. secretaris D. Kamerman, le penn. J. H. Meijer en 2e penn Joh. v. Laarhoven. Mede gedeeld werd dat men weer de be- chlkking had over het terrein nabij de Wijksche Poort van den heer Chr. Sprengers. Besloten werd tevens tot het houden van een kermesse d'été. De koopman W. v. H„ tegen Kaatsheuvel, 18 Oct. '2 Verleden Het groote drama van Mevr. Ida Boudier Bakker, dat Zondag a.s. door de Tilb. Tooneelver. „Vondel" zal opgevoerd worden is een der beste werken dezer bekende tooneelschrij ster. De heer Bolsius zelf speelt een der hoofdrollen en zal ons zooals ge woonlijk weer van zijn schitterend spel laten genieten. De overige spelers zijn over't algemeen dezelfden diew in 't vorige seizoen hebben ontmoet en die we kennen als goede tooneel krachten. Tusschen de bedrijven door zal de Coljaar Band muziek geven Radio. De algemeene repititie voor den uit zendavond van Zaterdagavond is Donderdagavond uitmuntend geslaagd De vele luisteraars die ongetvyijfelc Zaterdagavond op Huizen zuilen aan sluiten zullen kunnen genieten van wat Kaatsheuvel presteert en tevens kennis kunnen nemen van wa! de plaats is en wat ze voortbrengt. Ontslag. Aan Mej. M. Oerlemans is op ver zoek eervol ontslag verleend ais typiste ter Gem. Secretarie alhier. Benoemd Tot typist ter Gem. Secretarie is door B. en W. met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd de heer C. v. d. Hoven, volontair ter Gem. Secretarie alhier. Aanrijding. Het 8-jarig zoontje van v. d. S. werd in de Hoofdstraat door een slagers jongen aangereden en bekwam een bloedende wonde boven 'trechteroog die door Dr. Both gehecht moest worden. Ongeval. Donderdagnamiddag kwam de heer Sch. met zijn Fordwagen van Dongen. Ter hoogte van den Watertoren in den Berkdijk weigerde de stuurinrich ting waardoor de wagen tegen een der langs den weg staande boomen terecht kwam. De wagen werd ernstig beschadigd en moest naar de garage gesleept worden. De heer S. kwam met den schrik vrij. Missie-Naaikring-7entoonstelling. Wij vernemen dat de Missie Naai kring Tentoonstelling gehouden zal worden op Zondag 11 en Maandag 12 November a.s. Ook zal daaraan een verloting verbonden zijn. Aanbesteding. Onder architecteur van den bouw kundige J. A. Prins is Woensdag aan besteed de uitbreiding der schoen fabriek van den heer j. Snoeren Pzn. alhier. ingeschreven werd als volgt: A. Doornen, Tilburg f 16290 A. J. Mols, Tilburg f 15990.— J. A.v. Hest v. Boxtel, Tilburg 15867. J. v, d. Broek en J.Leijten Waspik f 14987. A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f 14313.— J. Kooien en v. Huiten Waalwijk f 14000.— M. A. Zwaans, Kaatsheuvel f13970.— W. van Heesch, Waalwijk f13970.— Wortel Buyslng, Helmor.d f 13199.— J. C. v. d. Ven, Tilburg f 12928. C. Michael, Vrijh.-Capelle f 12259. Fa. Wed. A. Aarts Zonen Waalwijk f 11995.- .W. Nieuwenhuizen Sprang f 11900 P. de Graauw Zoon Waspik f 11350.— Lodewikus Zoon Raamsdonksveer f11250.— Het slot brengt een scheiding, als Kees terug gaat naar Indië, waar zijn fa milie woont, 't Scheiden valt de beide makkers zeer zwaar, maar ze houden zich manmoedig. 't Is een prettig boek, aardig geïl lustreerd. keurig uitgegeven en o.i. geschikt voor jongens en meisjes van 10—17 jaar. WAALWIJK. Geboren Anna Maria - Cunera, d.v. P. C. de Jongh en N. M. Broeders. Overleden Antonius -T. C. G4ouderaans, wed. van Maria W. Pijnenburg, oud 53 j. - Cornel is H. van Herpt, oud 18 d. Gevestigd Jan Verbeek en gezin, van Utrecht. Jacobus A. Bergmans, van Offen bach (1).). H. J. Lamers en gezin, van Stompwijk. Johannes Harte- ring en gezin, van Roermond. Ma ria Ph. van Rijen, van 's Bosch. Auguste Grosze Kracht, van Osna- brück. Vertrokken Georgius -T. -J. Veltman naar Haa- reii. Keeltje Nelis, naar Amsterdam. Anna M. van Beurden, naar's Her togenbosch. Joh. Link, naar Weert. Formina W. Kamp, naar \s Graven- liage. Cornelia van Helvoirt naar Oudheusden. Gerrit Verbeek naar Rotterdam. Leendert C. Kremer naar Gil ze en Rijen. ONS DAGELIJKS BROOD. In het Brood besluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewa ring, behandeling en liet vervoer van brood, uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, mogen wiet plaats bobben door personen, die lijden aan werenetterend'e wonden of huidziek ten aan bet hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den open baren weg moei liet brood op deugde lijke wijze beveiligd zijn tegen stof, ruil en insecten. Waalwijk. 19 Oct. 1928. Varkens f 10—f 13. Eieren 10—11 cent. NIEUWE UITGAVEN. „De avonturen van Max en Kees door P. Koekoekgeïll. Pol Dom 188 biz. 23x15. Ing. f 1.50, geb. 2.25. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. In dit zonnige boek van Koekoek, verhaalt de schrijver met een vlotte dialoog en rijke afwisseling, de avon tuurlijke omzwervingen van Max en Kees. een paar kerngezonde vrienden, die samen heel wat lief en leed deelen. 't Zijn een paar echte Hollandsche snaken uit den Haag, dfe de geheele residentie en omgeving tot hun ope- ratie-terrein maken. Zij beleven er heel wat avonturen, vooral gedurende de vacantie. Er ont gaat hun geen straattooneeltje. Dade lijk zijn ze er bij en spelen ai spoedig een min of meer leidende rol. Van hun ontmoetingen weet de schrijver onderhoudend te vertellen. GEMENGD NIEUWS. Een nieuwe vlucht over den Oceaan. De eerste poging om den Atiantischen Oceaan over te vliegen meteen machine van licht kaliber is Woensdag onder nomen door den korvet-kapitein H. C. Macdonald, officieF der Britsche marine die ontslag als zoodanig genomen treeft. Hij steeg op om 16.51 uur (Green- wich-tijd) met een klein vliegtuig, een lavilland Gipsy Moth, waarvan de spanning slechts 7.93 meter bedraagt. Macdonald wachtte op gunstig weer en zijn vertrek was sensationeel, wijl het zoo onverwacht plaats vond. De vlieger is 28 jaar oud, heeft geen metgezel aan boord, bezit geen draadlooze installatie, terwijl de ma chine ook niet van drijvers is voor zien. Het toestel heeft brandstof in genomen voldoende voor ongeveer 3600 mijl te vliegen en om 35 uur in de lucht te blijven. Kapitein-luitenant ter zee Henry C. Viae Donald die gisteren uit Newfound- and met 'n licht Gypsy Moth-vliegtuig naar Londen is vertrokken, was den 26sten September uit Liverpool op Newfoundland aangekomen. Te Har bour Grace had hij na dien tijd op gunstig weer gewacht. Inmiddels bleef hij hard aan het werk om zijn klein toestel te verbeteren en er proeftoch ten mee te doen. Zijn eenige helper daarbij was de mécanicien Williams, die nu achtergebleven is. Zijn toestel weegt ongeveer 400 K.G. (880 Eng. pond). De vlieger heeft meegevochten in den slag bij Jutland en als marine officier is hij thans op wachtgeld. Vóór zijn vertrek verklaarde hij dat zijn bestemming Londen was, dat hij vertrouwde te zullen slagen en dat hij Vrijdag hoopte te zullen aankomen. Dinsdagavond kreeg hij bericht dat de weersomstandigheden voor een vliegtocht over den Oceaan gunstig waren en daarop nam hij het besluit te vertrekken. Na 100 M. over't vliegveld gereden te zijn, kwam zijn toestel bevallig van den grond vrij en steeg tot 170 M. hoogte. Toen zette hij koers naar het Oosten. Er waren zeer weinig menschenop het vliegveld bij St. John, toen hij vertrok, daar het weer van de laatste drie weken voor het transatlantische vllegplan zeer ongunstig was geweest Hij heeft een termoflesch met koffie rggu-jr At—t'.r'.' r.1 Mliwn^ V A BURGERLIJKE STAND. G etfondh eidfrraa <1.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10