Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. is bijverdienste •machine Debre. Ut i per wee, IK Ij 1 I HEEREN-BAAI 51e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Teleur.-Adres: ECHO. EERSTE BLAD. V Is dit Vriizinnlg- Democratlscb De Haagsche briefschrijver der »Zut- phensche Crt." besluit zijn jongste correspondentie in dat blad als volgt Dat ook in betere kringen won derlijke denkbeelden heerschen t. o. v. de ordebewaring, bewijst een recent artikeltje van niemand minder dan mr. Marchant, die van de jongste demonstratie van den bijzonderen vrijwilligen landstorm scnrijft, dat dit te vergelijken is met het spelen met lucifers door kinderen: „Ditmaal hebben zij, tegen wie de demonstratie was ge richt, wijselijk zich er niets van aangetrokken. Een anderen keer zou het anders kunnen gaan". Aldus de leider der vrijzinnig democraten. Is het niet fraai Las men ooit van deze zijde verzet tegen demon straties van revolutionnaire groepen? Nooit 1 Hoorde men ooit van deze zijde een waarschuwing, dat dege nen, tegen wie revolutionnaire de monstraties gericht zijn, zich er misschien wel eens iets van konden aantrekken? Nooit! Maar wanneer zij, die zich beschikbaar stellen om bij rampen en revolutionnaire woe lingen vrijwillig de (uiteraard voor zulke abnormale omstandigheden zwakke) politie te assisteeren en aldus pal te staan voor de hand having van wet en orde, dat is voor ons aller vrijheid en, ook, mr. Marchant, voor de democratie d<tn, maar ook alleen dèn, steigeren niet alleen de revolutionnairen en semi—re volutionnairen (socialisten), maar ook de vrijzinnig-democraten, die door hun verbroedering met de socialisten niet eens meer zien van welke zijde gevaarlijk spel gespeeld wordt. En deze opperste eenzijdig heid wordt ons als het eenig juiste staatsmansbeleid voorgehouden De opmerkingen van den corres pondent zijn volkomen ad rem, vooral ook, waar hij doet uitkomen, hoezeer de democratie gebaat is bij het hoog houden van het gezag en het steunen der wettige overheid Het is inderdaad meer dan vreemd, dat een man als mr. Marchant schrijven kon, gelijk hij deed het is ook ergerlijk. Door het openlijk getuigen voorde handhaving van wet en orde in den Staat voor te stellen als een uittarting als een spelen met lucifers door kinderen, zet men gewoonweg de dingen op hun kop. En wanneer dat .vrijzinnig—demo cratisch is, hebben deze woorden al een zeer bijzondere beteekenis gekre gen. zijn niet aangewezen, doch hebben zich vrijwillig voor de deelneming aan den optocht aangemeld. Ad. III. Deze vraag wordt ontken- nend beantwoord. Ad IV. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Uiteraard moet echter de Minister zich voorbehouden, aanvragen om personeel en paarden in elk voorko mend geval afzonderlijk te beoordee- ien en daarop te beslissen. Ad. V. Het zal duidelijk zijn, dat aan militairen, wlen offcieel vergund wordt aan een historischen optocht deel te nemen, tevens vergund wordt zich in het costuum te kleeden, dat daarbij behoort te worden gedragen. De gestelde vraag wordt derhalve ontkennend beantwoord. Ad. VI. Zooals uit het bovenstaande blijkt, acht ondergeteekende geen termen aanwezig, om te handelen, als in deze vraag is aangegeven. Weer een die zich aardig belachelijk maakt. II. De Minister van defensie heeft mijn heer Drop, het S.D.A P.—kamerlid uit Qinneken al geantwoord op zijn hoogst belangrijke vragen, die 't wel en wee van ons land zoo bijzonder in be scherming nemen, nl. of er wel eenige artilleristen, huzaren en dito paarden mochten meeioopen in den histori schen optocht van a.s. Zaterdag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Kon. Militaire Academie te Breda. En natuurlijk krijgt mijnheer Drop deo kous op den kop. Anders heeft hij om z'n belachelijke beuzelarij ook niet verdiend. GE.ÊM AFBETALlMG5Sy5TEEM.:5TRIKT CONTANT lOO^GOEDKOOPER DAN BIJ ONZE CONCUR6NTEN Wij verstrekken U een werkcontract op zegel, waardoor wij U gedurende 5 jaar vast werk garandeeren. Gedurende 3 jaar schriftelijk garantie op de machine. J. A. VOGEL, Snellestraat 5 M, DEN BOSCH. Het bericht omtrent vragen en ant- woorden luidt als volgt, 't is wel waard in zijn geheel opgenomen te werden, als bewijs van de buitenge wone activiteit, de buitengewone zorg voor 's lands belangen van dezer. Bra- bantschen afgevaardigde. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Drop luidende I. Is het waar, dat bij den optocht, dien de burgerij van Breda aanbiedt bij gelegenheid van het 100 jarig be staan der Koninklijke Militaire Aca demie, ook gebruik zal worden ge maakt van een aantal paarden, aan het Rijk behoorende, n.l die van de cavalerie en de artillerie II. Is het waar, dat voor de deel name aan den in vraag I genoemden optocht ook zijn aangewezen een aantal te Breda voor eerste oefening dienende militairen van Iageren rang III. Is het waar, dat de militaire administratie zich heeft belast met het verrichten van werkzaamheden voor de costumeering der voor deelname aangewezen militairen? IV. Acht de minister het toelaatbaar, dat van paarden en manschappen, behoorende tot 's Rijks weermacht, een particulier gebruik wordt gemaakt, als in de voorafgaande vragen aange duid V. Moet de minister niet toestem- men. dat het deelnemen van militairen aan een optocht als bovenbedoeld in strijd is met het voorschrift, dat mili tairen van Iageren rang. voor eerste oefening in actieven dienst, niet ver gund is zich anders dan in uniform in het openbaar te vertoonen? VI. Acht de minister het niet ge- wenscht de commissie die de Acade miefeesten te Breda organiseert, of dengenen, die hieromtrent regelingen troffen, alsnog mede te deelen dat bij LAND- EN TUINBOUW. Tiet zaaien van wintergraan. l/raaa. UrienxL- die feesten van paarden en man schappen, behoorende tot 's Lands weermacht, geen gebruik behoort te worden gemaakl? heeft de minister van defensie ge antwoord Ad I. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord Sinds jaren wordt voor dergelijke doeleinden vergunning ver leend voor het gebruik van Rijks paarden, mits dit gebruik met het oog op de belangen van de verzorgers dier paarden, niet voor een Zondag wordt gevraagd en de belangen van den dienst of andere omstandigheden er zich niet tegen verzetten. Als voor beelden van een dergelijk gebruik mogen gelden de 3 OctobervieHng te Leiden, de lustrumfeesten te Wage- ningen en het 50 jarig bestaan van het Muiderpoortkwartierte Amsterdam in 1926. Ad. II. De hierbedoelde militairen Het najaar brengt ook bet zaaien van liet winterkoren met zicb. Wan neer dan ook October in bet land is, denkt de kleiboer er over hoeveel en waar hij de tarwe en de gerst zal uit zaaien, terwijl de zandboer aan den volgenden roggeoogst zijn aandacht wijdt. Het. is inderdaad goed, reeds dan aan bet zaaiplan voor het volgen de jaar zijn aandacht te schenken. Im mers, is het weer goed en laten de werkzaamheden het toe, dan is het veel meer aanbevelenswaardig het win tergraan in het vroege najaar in den grond te brengen, dan er mee te wach ten tot December in bet land is. Toch denken niet allen daar gelijkelijk over. Zoo herinner ik me een jonge boer, wien het maar niet uit het, hoofd te praten was, dat laat zaaien van de rogge niet in het voordeel van den boer is. Hoe later het graan gezaaid wordt, hoe minder gunstig de kiemings- voorwaarden worden. Om te kiemen is er noodig: voldoende lucht in den grond, voldoende water en voldoende warmte. In den regel is er in het late najaar meer dan voldoende water in de bouwvoor, maar dan ontbreekt de luclit, terwijl de grond er koud van wordt en de temperatuur dus ook te wenschen laat. Daardoor verloopt' de kieming niet vlet en de plantjes die boven komen lijden een vrij kwijnend bestaan. Hebben we nu een kwakkel- winter, dan loopt het meestentijds nog wel los, maar o wee als er een strenge winter komt, die vroeg invalt, dan is er zelfs ook geen gelegenheid om het gewas te zaaien. Maar daar komt nog iets bij. Is er vroeg gezaaid, dan heb ben de plantjes gelegenheid om zich flink te ontwikkelen. Als stevige stoere planten gaan ze den winter in. Het wortelgestel is flink uitgedijd en als straks het voorjaar komt, dan kunnen ze dadelijk zich uit gaan zetten en de uitstoeling is dan vaak buitengewoon. Dat die laat gezaaide gewassen daar pas veel later aan kunnen gaan den ken, is begrijpelijk. Zij toch hebben zich nog niet voldoende ontwikkeld om te kunnen uitstoelen, zaait men laat dan zal) het dus noodig zijn, èn om het aantal zaden, dat niet opkomt om de reeds genoemde reden èn om de min dere uitstoeling in het voorjaar de hoeveelheid zaaizaad heel wat grooter te nemen dan bij vroeg zaaien. Dat men daardoor gevaar loopt een te dichten stand te krijgen, wanneer de winter eens erg zacht is, is ook begrij pelijk. Om al die redenen is het der halve aanbevelenswaardig niet te lang te wachten met den uitzaai. Vooral dit jaar is dat niet raadzaam, nu we zoo lang een buitengewoon mooi najaar houden. De grond is zoo gemakkelijk te bewerken en valt zoo mooi. En dat vooral als men tijdig geploegd heeft. Wintergranen in liet bijzonder vragen een grond, die zich gezet heeft. Wan neer men dan bovendien niet te veel zaaizaad gebruikt, mag men het vol gende jaar op 'n goeden oogst rekenen. In het algemeen kan men wel zeggen, dat er nog te veel zaaizaad gebruikt wordt. Een te holle stand komt niet gauw voor. Maar het is verklaarbaar, dat de boer graag bet veld groen wil zien. Dat dit in zijn voordeel is, heb ben we al enkele malen aangetoond. Om de ontwikkeling in liet najaar nog wat aan te zetten kan liet gebruik van 100 K.G. Chilisalpeter of een daar mede overeenkomende hoeveelheid stik stof in anderen salpetervorm geen kwaad. Van zoo'n hoeveelheid valt geen sterke bladontwikkeliug te vreezen. S. BINNENLAND. Het eeuwfeest der Kon. Militaire Academte. Gisterenavond 8 uur zijn op het voorplein der Kon. Militaire Academie onder geweldige belangstelling de feesten ter eere van haar 100 jarig bestaan olficieel geopend. Tevoren had om 7 uur in het gebouw der K M.A de aanbieding plaats gevonden van het geschenk der Bredasche bur gerij aan de jubileerde instelling Dit geschenk bestaande uit een volledig ameublement voor de receptiezaal is vervaardigd door de fi-ma AnOié Loyens meubelfabrikant te Breda De aanbie ding geschiedde door den burgemee ster mr. dr. W G. A. van Sonsbeek aan den Gouverneur der K. M. A. generaal majoor G.G. van Everdmgen De burgemeester sprak een sympathiek woord, waarna de Gouverr.tur harte lijk dankte Bij de olficieele opening der feesten heeft de burgemeester tevens een rede uitgesproken. Hierna vond de uitvoering plaais van den KM A marsch door alle Bredasche muziek en zangverenigin gen. Deze feestmarsch is gecompo neerd door den heer Louis de Moree, kapelmeester van de Stafmuzitk van het 6e Reg. Inf. De woorden hiervan zijn van den heer ir. A. M. J Smits De feestmarsch werd op de Groote Markt herhaald, waarna een muziekuitvoering plaats vond. NUMMER 84. ZATERDAG 20 OCTOBER 1928. De Echo van het Zniden, Waalwukscbe en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1-25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zfln. Hollend die D. E. Heereftbaal rookt om eens Uw pijp te, mogen stoppen met zijn tabak. Haar heerlijke geur en zachte smaak zullen U voor goed dit merk doen kiezen. ECHTE FRIESCHÊ Melange van rijpe tabakken. "Reeds vanaf 50 ct. per pond 20 ct. per ons 10 cl. per oni

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1