Dames- en Heerenhapper Neeren- en Kinderkleemng magazijn je Adelaar". v Hoed of Pet Bernard Vaes „Het Anker" Dat is JE ADRES. II Het adres voor 1e klas Vakkundige bediening HI If i VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. te 's-Hertogenbosch Ridderstraat 7, APARTE SALONS. Het aangewezen adres voor Uw is Hooge Steenweg 14 - DENBOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeellger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vnghterstr. 65, DEN BOSCH. De Firma v/h A. M e ij r 1 n g te Tilburg, Willem U-straat 59. - Telephoon 291, was en is nog steeds de zaak, bekend voor hare uitgebreide keuze Huishoudelijke en Luxe artikelen. Pendules, Lampen en Kronen, enz. enz. Zij blijft zich steeds gaarne aanbevelen FIRMA v/h A. MEIJR1NG. Zadelmakerij P. KOESEli Hinthamerstraat 61, 's-Bosch. Verkrijgbaar bij H. VERHULST Hecrenmodemagazijn, Markt 5. - J's-BOSCH. Wethouders tot het aanvragen van hernieuwde vrijstelling van de ver plichting tot het geven van ondeiwijs in lichamelijke oefening aan de Open bare Lagere School. Besloten wordt wederom vrijstelling te vragen tot 1930 De Voorzitter zegt dat na het ver zenden van de agenda nog eenige stukken zijn ingekomen, zooals de goedkeuring van 't Staatsboschbeheer tot het rooien van doode en door ziekte aangetaste boomen. Voorgesteld wordt om de boomen publiek te verkoopen en nieuwe aan plantingen te doen met lindeboomen. v. Heesbeen. De jonge lindeboomen zijn erg duur en het lindenhout heeft later weinig verkoopswaarde. Voorzitter. We zullen dat onder zoeken Adres van de bewoners van den Voordijk om aldaar electrificatie. Besloten wordt dit adres te zenden aan den administrateur vanhetQ.E.B. om rapport. Het lid van Sprang dringt aan op spoedige afhandeling. De Voorzitter zegt zulks toe. Verzoek van een op te richten siierhouderij, afd. van den N.C.B., om een tegemoetkoming in de oprich tingskosten. Voorzitter. Wij geven al f262.50 aan den stierhouder Nooten. Dezen morgen is er lang over gesproken in B. en W. Het ligt m i. op onzen weg om dergelijke subsidies van de ge meente te schuiven. De boeren moeten zelf voor goede dekstieren zorgen. Maar in dit geval was de meerderheid van B. en W. te vinden om voor ééns f 50 te geven, op voorwaarde dat de Boerenbond ook f 50 geeft. v. Buül. ik sta wel sympathiek tegenover de vereeniging, maar het verzoek komt m.l. te vroegtijdig. Laat de vereeniging eerst eens zien of ze zich zelf kan bedruipen. En verder vrees ik dat we een precedent kun nen scheppen. Als vandaag of morgen een andere groep van menschen iets opricht wat dan? Veronderstel dat de arbeiders een coöp ratie willen op richten. M. Boom. Een vereeniging die in 't belang van de veehouderij werki kan niet met een andere vergeleken worden. van Sprang, 't is een zeer nultige vereeniging en ik zou zelfs meer subsidie willen geven als ze definitief is gesticht. A. Boom. Ik vind een subsidie van f50.— ook maar weinig. Haarsteeg geeft f250.— Voorzitter. Ma<r daar verbindt men aan de subsidie zeer lastige voor waarden. Ik kan niet verder gaan. Men zegt al spoedig, 't is een alge meen belang. Toen hier een nieuwe industrie kwam, waarbij ik zelf be trokken ben, erkende men terstond van alle zijden 't groot belang voor onze gemeente. Maar men kwam toch niet om subsidie vragen. v. d. Griendt. We mogen wei een beetje royaler zijn. Ik zou willen voorstellen om f200.— te geven. van Engelen. Laat de Botetfabriek ook wat geven. Voorzitter. Die heeft er zeer groot belang bij. van Halder. Ik sluit me aan bij B. en W. Al heeft men hier een stam boekstier, daarom heeft men r.og geen stamboekmateriaal. Ik geloof, dat er vooreerst de meergegoeden van zullen profiteered Het lid van Sprang stelt voor om voor 1 jaar f 150.te geven. Voorzitter. Dan zou ik 't moeten aanhouden tot een volgende vergade ring, want wil de Raad meer dan f 50.geven, dan is 't noodig dat we eenige voorwaarden aan de sub sidie verbinden. Hiermee gaat de Raad accoord. Verzoek van de gemeente Nieuw kuijk om voor gezamenlijke rekening nabij Onzenoort een brandput te siaan De kosten bedragen voor iedere gemeente f 200. Besloten hiermede een proef te nemen. Landerijen commissie. Naar aanleiding van het door den heer Boom ter tafel gebrachte, stelt de Voorzitter voor een permanente landerijencommissie te benoemen. Spr. vraagt aan de leden M. Boom, van Heesbeen, v. d. Udenhout en van Sprar.g zitting te nemen, terwijl Weth. v. Buul voorzitter zal zijn. De leden gaan hiermede accoord. Rondvraag, v. Sprang. Bij de jongste brand is mij gebleken dat de organisatie van de brandweer niet in orde is. Er was geen samenweiking of eensgezindheid. Ik hoop dat u de leden hierop zult willen wijzen. De Voorzitter zegt dit toe Hierna sluiting. VOOR DE HUISVROUW. Het inmaken van zuurkool. 6 middelmatig groote dikke kooien, 3 middelmatig groote savoyekooien, 9 afgestreken lepels zout, 10 Gr. zwarte peperkorrels. Ontdoe de kooien van de buitenste bladeren, snijd ze middendoor en schaaf de kooien met een scherp mes of op een koolschaaf in lange dunne reepjes. Maak een Keulsche pot goed schoon in sodawater en spoel deze na met schoon water. Kneed nu iedere geschaafde kooi met één afgestreken lepel zout door elkaar, tot zich pekel gevormd heeft en doe ze daarna over in de Keulsche pot. Strooi hier en daar een peperkorrel en stamp de kool flink stevig aan. Bedek de kool met een schoon doekje, daarop een plankje en steen. We gebruiken bij het maken van zuurkool heel weinig zout, omdat het zuur zich dan beter ontwikkelen kan en niet door den zouten smaak overheerscht word; ook be hoeft de zuurkool bij het gebruik dan niet afgekookt te worden. Appelgelei. 1 K.G. zure appelen, liefst goud- reinetten of bellefleurs, water, op Iedere L. vocht 1 K.G. suiker, sap van 2 citroenen. Wasch de appelen, snijd ze met schil en al in schijven of plakjes en zet ze op zooveel water tot ze onder staan. Laat de appelen geruimen tijd koken om zoo mogelijk geur aan het voeht te geven. Giet de appelen door een flanellen doek, zoodat het vocht eruit lekt en het vruchtvleesch achter blijft. (Vooral niet in den doek knijpen of bij het zeeven roeren, daar het sap dan troebel wordt en geen heldere gelei geeft. Meet het sap en neem per L. vocht 1 K G. suiker. Zet dit met het gezeefde citroensap in een pan met dikken bodem, op en laat dit zonder deksel inkoken, zoolang tot een druppel op een bord koud ge worden, niet meer uitvloeit. Neem dan de pan van het vuur, schep er het schuim met een schuimspaan af en vul goed schoongemaakte jampotjes met de gelei. Sluit de potjes af met een schroefdeksel of perkamentpapier en voorzie ze van een etiket met naam en datum. (Door M. A. van Weynsbergen, Leerares Huishoudschool RECHTZAKEN. BINNENLAND. Academiefeesten te Breda. Donderdagmorgen was het reeds om 8 uur reveille door de stad. Ten 10 uur kwamen de reünisten aan 't station aan, een 1000 tal, waaronder de minister van Oorlog met zijn adju danten en trok men door de stad naar de Academie, waar het groote gezelschap oud leerlfngen werd ont vangen door den gouverneur. Later had een officieele ontvangst ten raad- huize plaats. Na den middag hield minister Lam- boolj een huldigingsrede en maakte onderscheidingen bekend en bood generaal Prins 't geschenk der oificie- ren van Nederlandsch en Ned Indisch leger aan, een monumentale lantaarn met fontein op de binnenplaats der Academie. Daarna had een feestdiner plaats, waaraan omstreeks 750 reunis- ten aanzaten. Ondanks het ellendige weer was er gisteravond groote drukte in de stad, overal was muziek en zang en groote vroolijkheid. De versiering en ver lichting van Markt en alle straten is schitterend, smaakvol, overweldigend, zouden we zeggen en een versiering die een reis naar Breda meer dan waard is. Vandaag om 10.22 komt het Konink lijk gezin aan, dat vanavond in eigen trein op 't station Etlen Leur overnacht. Morgen Zaterdag trekt de historische optocht. De Koningin vertrekt Zater dag half vier. Indische Staatsregeling. Het wetsontwerp inzake de Indische Staatsregeling is aangenomen met 67 tegen 9 stemmen. Rijksmiddelen. In een sneller tempo dan de vorige maanden zijn de ontvangsten der rijksschatkist gedurende de maand September j 1. achteruitgaande geweest. Was de opbrengst der verschillende bronnen in Augustus circa 1.4 miliioen gld. lager dan in Augustus 1927, over de maand September valt een nadeelig verschil waar te nemen van f 3,752.671 vergeleken bij September van het vorig jaar.Aan gewone middelen werdnl. ont vangen f 36.277 490 tegen 39.980.161 in September 1927. Over de negen maanden 1928 beliepen de ontvang sten f 365 774 362 tegen f 375.459 303 in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar, zoodat in totaal tot dus verre f 9.682.941 minder is binnenge komen. De raming, groot f 349.482 750 wordr echter met 16.3 miliioen gulden nog overtroffen. De onderhandelingen met België. Ten vervolge op het onderhond, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Nederland en van België te Genève hebben gehad op 10 Sept. j.l., hebben de beide regeeringen be sloten, een nader onderzoek in te stellen naar de oplossingen, die in aanmerking kunnen komen voor de regeling van de Nederlandsch Bel gische quaestie. Dezer dagen zullen besprekingen plaats hebben tusschen deskundigen om voor eenige belangrijke punten de grondslagen te zoeken, waarop de onderhandelingen hervat zouden kun nen worden. De Nederlandsche regeering heeft als deskundigen aangewezen ir. C. H. A, Rosenwald, administrateur bij het departement van waterstaat en ir. J. F. Schönfeld, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat; de Belgische regeering heeft aangewezen de heeren Delmer, secretaris-generaal van het ministerie van openbare werken, Melotte, direc teur-generaal der waterwegen bij het zelfde ministerie, Devos, directeur van het zeewezen en Woestijne, directeur der binnenscheepvaart aan het minis terie van het zeewezen. SPORT. VOETBAL. W.S. C. W.S.C.—O S.S. Zooais j.l. Woensdag nog vermeld is kunnen worden, heeft deNVBvoor morgen ingelascht de competitiewed strijd WSC—OSS uit Oss, op het terrein aan den Parallelweg. De be zoekende yereeniging maakt morgen tegen WSC haar entrée in den NVB. nadat zij in het vorige seizoen onge- slage i den kampioenstitel in de eerste Klasse van den Brab. V. Bond wist te behalen. Voor WSC derhalve een vreemde eend in de bijt, evenwel laten de zwarthemden morgen niet met trots neerzien op het jongste zusje, dit zou hen wel eens duur te staan kunnen komen, omreden nieuwe vereenigingen aanvankelijk hard van stapel loopen. Zonder de tegenpartij maar eenigs- zins te onderschatten, hebben wij zoo'n voorgevoel, dat wij ditmaal met vertrouwen bovenstaande ontmoeting durven tegemoetzien. In de jonge WSC-ploeg heerscht momenteel weder om de ouderwetsche strijdlust, terwijl de spelers elkander goed verstaan beiden zeer voorname factoren in een elftal en dit is dan ook de reden, dat wij morgen op een succes durven hopen. Aan belangstelling zal het morgen zeker niet ontbreken en laten de WSC- spelers er voor zorgdragen, dat het publiek van een goeden wedstrijd kan genieten. Wanneer er met het zelfde animo gespeeld wordt als j 1. Zondag in den Bosch, dan hebben wij geen enkele reden tot klagen. De thuisciab zal morgen, wellicht voor het laatst, nog met de oude opstelling moeten spelen. Bij event, afkeuring van het WSC- terrein zal dit in het vervolg tijdig worden aangekondigd bij de volgende adressen Hotel de Twee Kolommen. L van Adelberg Verster-Duqutsnooy. WSC II zal haar geluk gaan beproe ven in Heusden. Tot op heden zijn de behaalde resultaten der reserves uitstekend wij zijn dan ook thans be nieuwd. R. W. B. Hoewel voor Zondag 21 October geen competitiewedstrijd voorRWBI is vastgesteld heeft het Bestuur toch gemeend 't le elftal te moeten laten oefenen, mede met het oog op den wedstrijd R. W. B.—W.S. C. volgende week. I i i De openbare veiligheid. G. S. do 15.. 40 jaar, koopman te Sprang-Capelle, stond voor liet Kantonge recht te Den Bosch terecht terzake: dat hij te Den Bosch op 28 Juni 1.1. aan de Markt de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, door te verzuimen, tydens het be sturen van ztJn auto en terwijl hij van koers veranderde, de richting aan te geven. Verdachte had een rijwiel aangeraden. Conform den eisch werd de B. wegens overtreding der Motor- en Rij wiel wet ver oordeeld tot 10.boete. Nagenoeg de geheele zitting werden straf zaken behandeld alsvoor. De doodslag te Gicssen. Voor de rechtbank verscheen J. V. land- houwer te Andel, gedagvaard ter zake: dat hij op 18 Juni 1928 te Giessen J. van Til- borg van het leven heeft beroofd, door hem opzettelijk gewelddadig met een mes te ste ken. Tengevolge van de zware lichamelijk toegebrachte verwonding is het slachtoffer spoedig overleden. In deze strafzaak waren 3 getuigen ge dagvaard. Er waren ook van de zijde der verdediging door Air. E. van Zinneq-Berg- mann, Den Bosch, twee getuigen gedag vaard. Verdachte belfende, maar het was buiten 'zyn schuld gebeurd. Hij had vanaf half Maart verkeering met het fheisje v. d. AVestelaken, waarmede van Tilborg vroeger was verloofd geweest. A'an Tilborg en vervolgde: „Dood moet je" verdachte herhaalde malen lastig, zoodat er al eens een klap gevallen was. Op den bewusten dag, 17 Juni., ging verdachte met liet meisje uit. Ze wandelden voort en het was nog lichten dag. Plooseling zagen ze Van Tilborg op de fiets hen passeeren. Hij stapte af. legde de fiets op den grond en begon het paar, dat hand aan hand liep, te molesteeren. Hij dreigde met meerdere praatjes tot het meisje AVestelaken einde lijk zeide: Schei toch uit, ik ga toch nooit meer met je mee. ,.Ik niet, dan hy ook niet!", riep toen Van Tilborg en ver volgde„Dood moet je" en tastte in zyn, zak. Verdachte, die het oogenblik hoogst, ha chelijk vond schrok erg "•en greep zyn mes om zich te verdedigen. Hij hield alléén het mes vooruit, zonder eenige stekende bewe ging le maken, doch alleen om den woeden den jongeman van zich uf te houden. A'er- dachte zegt nooit gevochten te hebben en demonstreerde voor de rechtbank hoe hij 't mes gehouden had. Tot mijne geliefde zeide ik aldus ver dachte „Ga loopenen ze liep ook weg. „Nu ga je er aanhad van Tilborg nog geroepen en toen begon pas liet gevecht, dat zeer snel toeging. Het werd een worste ling en terwijl riep A'an Tilborg: „Je moet er toch aan". De petten vielen af en leder greep de pet van den ander. A'erdaehte trachtte A'an Til borg van zich af te houden, doch deze liep in het mes tegen verdachte aan, die niet direct begreep dat de wonde zoo ernstig was. Inmiddels sloeg en vloekte A'an Tilborg maar voort. A'erdaehte bekwam inmiddels pijnen en verwonding aan zijn lip. Hy houdt vol nooit en ook dien avond niet de bedoeling te hebben gehad zyn mede minnaar iets te misdoen. Iiy beeft zich al leen tegen hem willen beschermen en ver dedigen. Verdachte heeft nader het ïyk van den ongelukkige nog gezien in de consis toriezaal. Getuige deskundige, dokter Mettrop, Den Bosch, heeft daar ter plaatse het lyk ge schouwd. Van Tilborg' is overleden tenge volge der in de borst toegebrachte diepe wonde. By een situatie-teekening geeft getuige nader verklaring over de wyze van verwon ding. By de hevige bloeding was de dood onvermydeiyk. Het mes ter groene tafel aanwezig, is niet erg scherp. Toch is het zeer goed moge- ïyk er doodelijk mee te treffen. Getuige ver klaart, dat de stoot met kracht is aange komen. Getuige doktör Casparie, zenuwarts, heeft de stukken met betrekking tot de strafzaak beschouwd en voorts onderzocht of verdacn- te in psicho pathologischen toestand kan verkeerd hebben tydens liet drama. Getuige gaf een uitvoerige deskundige uiteenzetting over de mogelykheid van een psichologt- schen toestand tydens zulke momenten. Wan neer iemand met zoo'n kracht en in zoo'n geestestoestand en in angst in een nies valt als hier gebeurd is, acht getuige een doode- lyke verwonding zeker mogelyk. Getuige acht verdachte betrouwbaar. Getuige Johanna AVestelaken, boerendoch ter te Ityswyk, 26 jaar, zegt vroeger losse verkeering te hebben gehad niet van Tilborg. Toen ze later vaste verkeering had met Ver- wejjst, heeft de vroegere vryer haar vaak bedreigd en meerdere malen gemolesteerd. Op den avond dat zjj met Verweyst wan delde als hoven omschreven, bleef zy slechts eenige oogenblikken aanwezig en is toen gaan loopen. „Dood moet je", zei Van Til borg en begon met Verweest, te slaan. Ge- Parol bij Rawe en Schrale Huid tuige werd tydens het verhoor zenuwachtig en bleef eenige minuten sprakeloos. Na een teug water te hebben gebruikt, herstelde ge tuige en werd het verhoor voortgezet. Getuige heeft het mes van Verweijst niet meer geopend gezienze was toen reeds gaan loopen. De President merkte op dat getuige vroe ger aan de politie heeft verklaard, dat zy het mes van Verweyst geopend heeft gezien. Getuige houdt vol er niets meer van te weten. Ze lieoft van liet drama verder niets gezien. Haar vryer is later weer by haar terug gekomen, met een vredtnde pet hy zich. „Ik ga niet meer terug", had hy haar gezegd, „anders heb ik weer poppekast". Zo weet verder van niets. Getuige F. Bargo, marechaussee, heeft A'an Tilborg in leven niet gekend. Hy heeft het lyk mee overgebracht naar de consis toriekamer. Getuige nog maar kort daar in de streek, werkzaam, kende ook verdachte niet. Getuigei A. D. van der Schans, burgemees ter van Andel, Giessen en Ryswyk, verklaart (lat verdachte, die angstig was te worden aangevallen, by hem na 9 Alaart en vóór 16 Mei is komen vragen te willen bevorde ren dat hij. verdachte, een gummistok zou mogen dragen. Een revolver wilde hy niet dragen, want. had hy opgemerkt, ik ben geen aanvaller, doch een verdedigingsman. AA'eor nader is de vèrslagene by den bur-, gemeestér komen klagen, dat by, Van Til borg, werd uitgelachen door Verweyst. Hy had zyn liefde voor het meisje uitgeklaagd in allo oprechtheid. 1-Iet. kwam Van Tilborg uit het liart, aldus getuige. Ik kan het niet hebben, dat een ander haar krygt. ik daclit zoo zeker dat zy van mij hield en nu gaat er een ander nog mee van door. Ik kAn liet niet 'dragen en ik weet niet wat er nog gebeuren zal, had de jongen geklaagd. Er wordt in onze streek nooit gevochten, wij kennen zooiets niet. aldus getuige Van der Schans, daarom heb ik Verweyst ont boden en hem gewaarschuwd] en op bet hart gedrukt, dat hy don ander uit de weg moest blyven. Aan Van Tilborg heeft getuige ge zegd „Als het zod 'moet zijn, dan zal je het meisje tocli wel ki-ygen. Het verlof tot liet dragen van een gummi stok is niet aan den Commissaris der Ko ningin aangevraagd en het bleef dus ach terwege. Het O.M. ging uitvoerig het verloop dei- zaak na en concludeerde vrijspraak. De verdediger Air. E. van Zinnicq-Berg- mann, die na het requisitoir van het O.AI. niet veel meer meent te hoeven zeggen,- wil echter er. op wyzen. dat bet! goed is dat (leze zaak in liet openbaar wordt behandeld. Ten onrechte wordt verdachte moordenaar ge noemd en er voor gehouden door liet publiek, dat liy opzet tel yk Van Tilborg zou hebben gedood. Verdachte en zyn meisje mogen niet langer door liet publiek gehinderd worden, want verdachte is onschuldig. Pleiter be roept zich op het rapport van Dr. Caspa rie ten gunste van zyn cliënt, die veel spyt heeft van bet gebeurde en nog ooit iemand iets heeft misdaan. Toch heeft in Ryswyk iedereen er den mond over vol. Het publiek is in zulke za ken niet tot oordeelen bevoegd en PI. spreekt daarom de lioop uit. dat na de openbare l>e- haiideling der zaak (le praatjes zullen op houden. A'erdaehte zat intusschen te schreien. Hij bad desgevraagd, niets meer te zeggen. De President bepaalde (le uitspraak op over 14 dagen. Op de publieke tribune was voor de be handeling dezer strafzaak groote belangstel ling en evenzoo van de zyde der pers. De diefstallen te Hensden. De Rechtbank wees vonnis in de beide strafzaken tegen A. A. van der S., 28 jaar, kellner te Heusden. gedetineerd ter zake van diefstal van geld uit het Patronaats gebouw te Heusden en diefstal van een kistje, inhoudende een bedrag van 120. in de woning van zijn oom te Heusden. De eiscli was in ieder der strafzaken 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte werd vrygesproken wegens ge brek aan wet tel yk bewys en met last tot onmiddellyke invrylieidsstelling. Verdediger in beide strafzaken was Air. Gcrrits, Den Bosch.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6