DE ECHO III HET II)IOEH FEUILLETON JOHN PRENT DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 19 Oct. 1928. G cm eentcra ads verga dcring. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 26 October 1928, des namiddags 7 uur op het Raadhuis. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. o. Procesverbaal van kasopne- ming bij den Gemeente-Ont vanger met rapport van de verificatie zijner administra tie over het 3e kwartaal 1928. b. Rapport van het Centraal Bu reau voor Verificatie inzake 't verweer van den boekhouder van het Woningbedrijf. c. Rapport van het Centraal Bu reau voor Verificatie van het onderzoek der rekening en ba lans van 't Woningbedrijf '27. d. Verslag van de Commissie van Toezicht op liet Middelbaar Onderwijs over 1927. c. Goedgekeurd raadsbesluit tot verhuring van 2 winkelhuizen aan Th. v. d. Sanden en de Wed. A. Pullens-Dumoulin. 2. Voorstel tot toekenning eener vergoeding1 in de kosten van aan schaffing van leermiddelen aan de R.K. Meisjesschool in voorm. Besoijen. 3. Voorstel tot verkoop van een strekkende Meter bouwterrein in de Mr. van Coothstraat aafi. G. W. Vrinte. 4. Voorstel tot het aangaan van een geldleening ad. 225.000 met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. 5. Voorstel tot vaststelling der gemeente- en bedrijfsbegrootin- gen voor het dienstjaar 1929. 6. Voorstel tot goedkeuring der be grooting van diverse instellingen van weldadigheid voor 't dienst jaar 1929. Jubilcum Bakkersvereeniging. De Waahvijksche Bakkersver. heeft j.l. Donderdag haar 50-jarig bestaan gevierd op een wijze, die men in bak kerskringen niet licht zal vergeten. De feestelijke herdenking heeft een zeer aangenaam karakter gedragen en op bijzondere wijze de onderlinge saam- hoorigheid en sympathie sterk be vorderd. Voor de herdenking van dit zeld zame feit kwamen de Waalwijksche bakkers Donderdagmiddag 2 uur bqeen in het hotel „De Twee Kolom men". De Voorzitter der vereeniging, de heer Festen, opende de bijeenkomst met een gloedvolle toespraak. .Hij fo- liciteerde de leden met dit zeldzame feest en herdacht dankbaar het oude bestuur, Ant. v. Tilburg, J. B. Ver- wiel, Th. Bonaerts, C. A. Verwiel en G. v. Bijnen. Spreker wees op de groote verdien sten van deze mannen en den arbeid door herj in 't belang der bakkerij ver richt. Op dezen arbeid, zoo zeide de heer Festen, willen wij gaarne voort bouwen in het belang van de leden en den groei en bloei der vereeniging. Daarna las de Voorz. de ingekomen gelukwenschen voor, die men van tal van firma's had ontvangen. De heer Alblas, vertegenwoordiger van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, kwam de jubileerende vereeniging na mens zijne firma persoonlijk felicitee- ren en bood daarbij een mooie bloe menmand aan. De heer Alblas wees er op, hoe de Gistfabriek ten nauwste verwant is aan de bakkerij. Onder de velerlei grondstoffen die in de bakkerij verwerkt worden, neemt het product gist immers de voornaamste plaats in. Daarom is er tusschen bakker en Ko- ningsgist een hechte band gelegd, al dus dhr. Alblas, en kan het U niet ver wonderen, dat onze Directie meeleeft met uw jubilé. Spreker besloot zijn waardeerende toespraak als volgt: Moge uw vereeniging onder Gods zegen en de eminente leiding van uw Voorzitter, gesteund door zijn mede bestuursleden, haar plaats blijven in nemen tot welzijn van het bakkersbe drijf en mede tot welzijn van het ge- heele maatschappelijke leven. De Voorzitter dankte den heer Alblas voor diens hartelijke toespraak en vriendelijke verrassing. Na dit officieele gedeelte werden door het Bestuur voor de vrouwen der bakkers eenige attracties verloot. Van 5—7 uur werd de tijd gezellig gepasseerd in hotel Verwiel. Om 8 uur schaarden de leden zich aan een wel verzorgd diner in Hotel „De Twee Ko lommen". Gedurende het diner ontbrak het niet aan hartelijke en geestige toos ten. De avond werd verder in zeei prettige en onderhoudende stemming doorgebracht, afwisselend met muziek, zang en voordrachten. Het geheel had een uitstekend, verloop, dank zij de uit nemende leiding. Bij de vele goede wenschen, die de Bakkersver. ontving, voegon wij nog gaarne de onze. Moge de vereeniging nog een lang tijdperk van grooten bloei beleven en mede bijdragen tot goede maatschappelijke verhoudingen. Benoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantorgerecht te Waal wijk Mr. A. J. M Oonincx, advocaat en procureur te Tilburg. R.K. Middenstandsvereeniging. In verschillende bladen kwam 't bericht voor, dat de heer J. Pulles zijn ontslag had genomen als secretaris van den R K. Middenstandsbond al hier. De heer Pulles deelt ons mede, dat dit bericht natuurlijk onjuist is, waar hij nooit secretaris geweest is; deze functie bekleedt de heer J. Ver kade. Hij is adjunct secretaris en ook als zoodanig heeft hij zijn ontslag tot dusverre niet ingediend. Verontreiniging. Naar wij vernemen, hebben de om wonenden der chemische fabriek aan 't Hoekeinde van B. en W. bericht gekregen, dat door B. en W. in over leg met den hoofdinspecteur der Volks gezondheid maatregelen zijn vastge- steld in verband met de Hinderwet, waardoor de verontreiniging van lucht en water door bovengenoemde inrich ting zooveel doenlijk wordt vermeden. Naar wij vertrouwen is door samen werking van beide zijden een resultaat verkregen, dat beide partijen ook thans bevredigt. Wartü Sari." De bekende film onder den titel i Warta Sari" zal op 1 en 3 Nov. a s. ook in de Ned. Herv Kerk alhier vertoond worden. In deze mooie film is uitgewerkt een reis door het Zendingsgebied van Oost—Java. Deze film wordt niet uitgebracht door een der Zendingscorporaties, maar door een Comité van enkele Amsterdammers en is vervaardigd door „Polygoon". De film verhaalt allereerst van de voorbereiding der zendelingen voor hun moeilijke taak in het Oosten en vervolgens van het leven en werken der zending en zendelingen op Oost— Java. Prachtige natuurtafereelen kan men bewonderen en den moed en de energie van den zendeling. Voor de zending is deze film hoogst interessant en de protestanten uit Waalwijk en omgeving zullen zeker tegenwoordig zijn om dit belangrijke en mooie werk te zien. Men zie verder de aankondiging onder de advertentiekolommen. R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond vergaderde de R K. Vrouwenbond in de zaal der R K. Werkliedenvereeniging. Waar schijnlijk mede tengevolge van het slechte weer was het bezoek uiter mate gering. De presidente mevr. Moonen, opende de vergadering met eenige mededeelingen van huishoudelijken aard, waarna de Eerw Pater Damasus O. C. het podium betrad en een in teressante causerie hield over de R K. Vrouwenbeweging in Nederland. In zijn korte doch kernachtige toe spraak wekte de Eerw. redenaar de aanwezigen op te ijveren voor de vrouwenbeweging die op zoo ver schillend terrein in de laatste jaren zoo'n uitstekend werk verricht, doch voor wie ook nog een groot arbeids veld braak ligt. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn opwekkend betoog Lakinrlchting. De heer W. v. d. Heijden, die voor eenigen tijd aan z'n schilderszaak een lakinrichting verbonden heeft,speciaal voor het lakken van automobielen, heeft deze Inrichting thans van een nieuwe vinding voorzien, nl. een electri8ch spuitapparaat. 't Langdurige werken met de kwast wordt nu door dit apparaat opgehevér, waarmee de fijne Duco—lak, speciaal hiervoor geschikt, electrisch op het te lakken voorwerp gespoten wordt. Naast het voordeel van een vlugge afwerking bereikt men een prachtig resultaat Een oude wagen, deskundig behan deld, wordt weer als nieuw. Wij verwijzen verder naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Liedertafel 9Oefening en Vermaak Wij herinneren de dansliefhebbers nogmaals aan het groote bal dat a s. Maandag 22 Oct. door de Liedertafel gegeven wordt in Musis Sacrum. H.H. Honoraire leden gelieven hun diploma 1928 mede te brengen, ten einde dit op verzoek te kunnen toonen. De prima jaszband van het strijk- ensemble Van den Akker te 's Bosch waarborgt goede muziek en zal on getwijfeld de noodige stemming erin brengen. Aanvang 8 uur. Zie verder de annonce in dit blad. Begrafenis A. Gloudemans. Na langdurige, sleepende ziekte overleed 1.1. Maandag toch nog plot seling, in den ouderdom van 53 jaar, de heer Antoon Gloudemans, vroeger fabrieksbaas, de laatste jaren magazijn meester aan de gemeentelijke licht- bedrijven alhier. De overledene was van 28 Maart 1909, dus 19*/a jaar in vasten dienst. Onder groote deelneming had 1.1. Donderdagmorgen in de St Antonius- parochie de begrafenis plaats. Zijn stoffelijk overschot werd gedragen door 't personeel der bedrijven, terwijl de lijkbaar gevolgd werd door den burgemeester, wethouder van bedre ven, eenige raadsleden, de directeur der bedrijven, de gem.—opzichter, de inspecteur van politie en het verdere personeel van bedrijven en politie, zoover de dienst het toeliet. Ook de zielerust van den overledene hebben directeur en personeel der bedrijven niet vergeten, daarvan gaf de lijst van H. Missen duidelijk blijk. Als een toevallige bijzonderheid valt nog te vermelden, dat juist 11. Dinsdag de beschikking afkwam, dat de hr. Gloudemans in aanmerking kwam voor invaliditeitspensioen. Van zijne kinderen zijn er nog vier die vallen onder het weezenpensioen. De heer Gloudemans is lange jaren bestuurslid geweest van de R.K. Werk liedenvereeniging, van het Ziekenfonds en van de Commissie van Overleg, in welke functies hij vele verdiensten heeft gehad. parochiekerk van „O. L. Vrouw", waar de ZeerEerw. heer pastoor Buljs ten 8 uur een H. Mis zal opdragen voor de overleden leden van het gilde. Om half 11 beginnen de schiet oefeningen voor de kunst en des nam. om 2 uur voor 't geluk Na afloop der schietoefeningen zul len door den hoofdman de prijzen worden uitgereikt. Om 6 uur vereenigeri de leden zich aan een feestmaaltijd in het café van den heer J. v. d. Meijs. Des avonds om 8 uur begint de feestavond waarvoor een aardig pro gramma is samengesteld. Als hoofd nummer zal voor 't voetlicht worden gebracht .De Schoone Onbekende". Als van ouds belooft dit glldefeest weer goed te slagen. Ylimmenhoefstr 88 TILBURG. Verzorgt op aanvraag alle moge lijke Voorstellingen in den uitge- breidsten zin des woords. Ook Bioscoop-voorstellingen in huiselijken kring enz. enz. VRAAGT INLICHTINGEN! Niet juist. In het verslag der vergadering van de afdeeling Waalwijk van den R.K. Fabrlekarbeidersbond alhier, komt voor dat de voorzitter het loonstelsel nagaande, sprak van maximumloonen. Men maakt ons terecht de opmerking dat de ontworpen loonen zijn de minimum-en niet de maximumloonen. St. Antonius-parochle. De officieele opening der Meisjes- en Fröbelschool in de St. Antonius- parochle (2e St. Crispijnstraat) is voorloopig vastgesteld op l2Nov.a.s. De datum der aanbesteding der uitbreiding der St. Antonius—kerk is nog niet bepaald, vermoedelijk echter in den loop van November. Gildefeest. Het gildefeest van .St. Crispijn en Crispinianus" zal worden gehouden op Maandag 22 October a s. Des morgens trekken de glldebroe- ders in optocht en vol ornaat naar de Dammen. Onze ODlangs opgerichte damclub houdt hedenavond in Hotel Verwiel een propaganda-avond. Zij zal alsdan eenige Bossche damvrienden op be zoek krijgen onder wie ook de heer Sterk. Deze laatste zal een simultaan seance geven, du9 gelijktijdig tegen 10 of 12-tal tegenstanders, aan even zoovele borden, een partij dammen. Eenieder heeft vrij toegang tot deze seance hetzij om als toeschouwer de partij te volgen dan wel om als een der tegenstanders van den heer Sterk op te treden. Voor dam-liefhebbers dus een mooie gelegenheid om een9 nader met onze plaatselijke damclub kennis te maken. Bal Vedehova*. Naar wij vernemen, zal de vereeni ging .Vedehova" op 17 November in hotel Verwiel aan hare leden, donateurs en genoodigden een bal aanbieden. Evenals andere jaren zal het Bestuur weer voor de attracties zorgen. Eerste Waalwijksche Kanarie-vereeniging. De Eerste Waalwijksche Kanarie- vereeniging, gevestigd bij den heer Ant. v. d. Pluijm. houdt dit jaar een onderlingen wedstrijd met tentoonstel ling van kanaries, op Zondag 2 Dec. a s. Prachtige prijzen worden beschik baar gesteld voor de gelukkige winnaars. Een prachtige wisselbeker is aangeboden voor de beste vogels klasse I. Chemische Kring 's-Hertogenbosch. Op de maandelljksche bijeenkomst van bovpngenoemden Kring, sprak de heer H. v. d. Waerden uit Waalwijk over het onderwerp .de Leerlooierij". Betreffende de veranderingen, welke de dierlijke huid bij looiing ondergaat, zijn meerdere theorieën opgesteld; de eene onderzoeker spreekt van een celloïd-physisch proces, een ander denkt het een uitsluitend chemisch proces te zijn, terwijl weer anderen meenen, behalve met een mechanisch, met een combinatie van beide proces sen te doen te hebben. Spreker behandelde in het kort de theorie van de verschillende looipro- cessen, zooals die der chroomlooierij, die met plantaardige looistoffen, die met aldehyden, zooals formaline en die met vetten, speciaal met haan. Volgens spreker's meening zou men onder leder kunnen verstaan: Dier lijke huid, welke na bereiding in water NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. „Dat is logisch" nam David Steel aan. „Er is geen moord mogelijk zon der een dader en een slachtoffer. Ik heb den indruk dat iemand die van de gewoonten in mijn huishouding op de hoogte is, of zich althans speciaal op de hoogte heeft gesteld, mij heeft zien vertrekken, en dat oogenblik heeft afgewacht. Toen heeft hij zijn prooi hierbinnen gelokt onder het voorwend-' sel dat dit zijn eigen huis was hij was immers in het bezit van den ge stolen huissleutel en hij heeft hem daar om het leven gebracht." Maar de verbeeldingskracht van den politieman reikte niet zoo ver. Hij merkte beleefd op, dat dit na tuurlijk alleszins mogelijk was, indien hij wist dat Steel gewoon was derge lijke nachtelijke wandelingen te ma ken. Doch mijnheer Steel kon bijvoor beeld evengoed een brief hebben willen posten en binnen enkele minuten weer zijn teruggekeerd. Het was in elk geval een teere ge schiedenis, en Steel moest dit wel toe geven. Hij wenschte nu dat hij maar gezegd had, dat dergelijke nachtelijke wandelingen tot zijn gewoonten be hoorden. Nog meer betreurde hij het, dit niet te hebben voorgegeven toen de rechercheur hem vroeg of hij elders een afspraak had. „Neen", antwoordde Steel onmiddel lijk, „dat had ik niet!" Hij loog zonder aarzeling, bang dat hij was in nieuwe moeilijkheden te ge raken. Zijn avontuur in Brunswick Square kon onmogelijk in verband staan met het drama dat zich in zijn serre had afgespeeld en er kon niets bij een bekentenis van dat feit worden gewonnen. „Ik zal naar het ziekenhuis meegaan, en u morgenochtend nog eens bezoeken, mijnheer", zei Marley. „Wat ook de aard en de oorzaak van de misdaad moge zijn, diefstal was de drijfveer niet, want in dat geval zou de schul dige dien sigarenkoker van u niet heb ben laten liggen. Tijdens de laatste wedrennen werd een soortgelijke koker aan Sir James Lythen ontrold; de waarde ervan was meer dan tachtig pond." „Ik zal u naar het ziekenhuis verge zellen," sprak Steel. Beneden ontmoetten zij dokter Cross en den politieagent. De eerste overhan digde aan inspecteur Marley een zak boekje en eenige papieren, benevens 'n horloge en ketting. „Dat is alles wat we op heni kon den ontdekken", legde hij uit. „Is de arme kerel reeds overleden?" vroeg David Steel. „Neen", gaf Cross ten antwoord. „Hij is tweemaal gestoken in den rug ter hoogte van den lever. Ik kan het natuurlijk niet met zekerheid zeggen, maar er is nog kans dat hij het er le vend afbrengt. Eén ding is echter ze ker: het zal geruimen tijd duren voor aleer hij in staat zal zijn, zelf de noo dige inlichtingen te verschaffen. Goe den avond, mijnheer Steel." David Steel begaf zich peinzend naar binnen, met een gevoel, alsof een ver borgen hand hem bij de keel gegrepen had en een ander hem de hersens uit kneep, zooals men dat een spons doet. Hij was thans van zjjn ontzetteuden angst bevrijd, doch de vrijheid scheen hem wel wat duur betaald. Werktuige lijk telde hij de bankbiljetten nog eens over, en in gedachten kraste hij zijn initialen in het metaal aan den bin nenkant van den sigarenkoker. Hij was een van die menschen die nu een maal graag hun initialen overal op zien willen. Dan draaide hij het licht uit en be gaf zich naar zijn slaapkamer. Slapen kon hij echter niet, en hij was blij toen de morgenschemering was aangebro ken, en hij in allej vroegte zijn bad kon nemen, dat een verfrisschende uitwer king had. Aan zijn moeder deelde hij terloops mede, wat er had plaats gevonden, ter wijl hij alle toespelingen op zijn avon tuur in Brunswick Square vermeed. Het was geen prettig verhaal, maar mevrouw Steel hoorde het kalm aan, gezeten voor haar kopje thee en haar beschuitje. „Ge liadt evengoed zelf het slacht offer kunnen zijn", sprak ze, op den ijzig kal men toon die haar kenmerkte. „En het is geen prettige geschiedenis", ging ze voort. „Maar waarom niet ge telefoneerd naar het ziekenhuis en ge vraagd, hoe het met den armen drom mel is?" Op zijn vraag ernaar vertelde men Steel dat de patiënt iets beter was, doch nog steeds niet tot bewustzijn was teruggekeerd. HOOFDSTUK V. „IN DANK ONTVANGEN". Haastig gebruikte Steel zijn ontbijt en spoedde zich stadwaarts. Hij had de duizend pond in zijn sigarenkoker gesloten. Hoe eer hij nu van Beckstein af was, hoe aangenamer het hem zou zijn. Spoedig bereikte hij het kantoor der lieeren Mossa en Mack, bij den ingang waarvan een groote koperen plaat ver meldde, dat de heeren zaakwaarnemers waren, die ook in Londen een kantoor hadden gehad. Toen David het bureau van den oud sten firmant betrad, zag deze laatste hem aan met een angstige uitdrukking in de diepe, oostersche oogen. „Indien u gekomen is om afbetaling te doen of een of ander voorstel", zei hij met scherpen neusklank, „doet het mij leed „Te vernemen dat ik gekomen ben om u algeheele voldoening te verschaf fen", eindigde David Steel op grim- migen, spottenden toon. „Ik meen goed te hebben uitgerekend dat u tot op den dag en het uur van heden recht hebt op negenhonderd vier en zeventig pond zestien shilling en vier pence; die ik hierbij de eer heb u hier aan te bieden. Hier is het geld. Tel slechts!" Hij opende zijn sigarenkoker en nam er de noodige bankbiljetten uit. Mijn heer Mossa telde ze inderdaad zorg vuldig na. Nog las men de uitdrukking van een kwalijk verholen teleurstelling op zijn scherpe trekken. Hij had ge hoopt, vandaag tot uitvoering van .zijn dreigementen te kunnen overgaan en David Steel's huis uit te kunnen ver- koopen. Op die manier zou hij allicht nog een paar honderd pond extra heb ben verdiend. „Alles schijnt voor zoover in orde", beweerde Mössa met een grijns, die be leefd moest schijnen. „Ik meende het ook, mijnheer. U wilt zeker wel zoo vriendelijk zijn op de achterzijde der rekening te vermel den, dat alles tot op den laatsten pen ning betaald is. U vindt het natuurlijk buitengewoon prettig dat u niet ge noodzaakt wordt tot het uiterste uw dreigementen uit te voeren... Dat be grijp ik..., Maar elke andere firma zou mij zeker in de gelegenheid hebben ge steld om mijn tijd te doen, over het be talen van dit betrekkelijk gering be drag. Maar ik ben juist als de man, die reisde van Jericho naar Jerusa lem... „En in handen der dieven vielDurft u mij een dief noemen? U durft „Dat deed ik niet", merkte David Steel droogjes op. „Uw eigen scherpe geest bespaarde mij de moeite. Ik heb vroeger nog al eens kennis gemaakt met een aantal groote schurken, maar geen hunner was ooit zoo verachtelijk laag als u! Bah! Alleen als ik u zie word ik er ziek van! Laat mij deze ka mer verlaten, opdat ik weer vrij kan ademhalen". (Wordt vervolgd). No. 84. Zaterdag 20 Oct. 1928. 51e Jrg. van „DB BOHO VAN EBT ZÜIDBN".

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9