Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. to (O to 3 Teuilleton Bul Buis der lie Smarten. TKDPD BRABAflD WMLWUK ht Hoeden en Petten. IA NUMMER 85. WOENSDAG 24 OCTOBER 1928. 51e JAARGAN UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Het Belgisch Kroonprinselijk paar naar Nederlandsch.lndië. Bevestigd werdt dat Prins Leopold en Prinses Astrid binnenkort een lange reis naar Nederlandsch— en mogelijk ook naar BritschIndië zullen ondernemen. Het vertrek zou eind November of begin December plaats vinden, terwijl de reis ongeveer zes a zeven maanden zou duren Omtrent de vraag of het Belgische Kroonprinselijke paar voor deze reis gebruik zal maken van een Belgisch, een Engelsch of een Nederlandsch schip, blijkt nog geen definitief besluit genomen te zijn. Naar wij nader vernemen, is omtrent de reisgelegenheid van het Belgische kroonprinselijke paar reeds een besluit gevallen. Kroonprins Leopold en zijn gemalin zullen den 23sten November in Marseille scheep gaan naar Nederlandsch—Indië aan boord van de Insulinde, van den Rotterdamschen Lloyd. Vliegbooten naar Indië. De minister van defensie heeft thans beslist, dat in het begin van April 1929 een groep van drie Dornier Wall—vliegbooten van de Koninklijke Marine naar Nederlandsch—Indië zal vliegen onder bevel van luitenant ter zee le kl. W. H. Tetenburg. Nieuwe postzegels op 1 November. In verband met de nieuwe verlaging der posttarieven, ingaande 1 Nov. a s., zullen de volgende wijzigingen in de frankeerzegels worden gebracht. Er wordt ingevoerd een nieuw zegel van 27'/a cent van grijze kleur (als van het '/2—centzegel). De frankeerzegels van 12'/2 cent worden voortaan uitgegeven in blauwe kleur en die van 7'/2 cent in rood. De zegels van 15 cent en 10 cent krijgen in verband hiermede de kleur resp. van het 12'/2 cent— en van het 7V2 centzegel. Postzegelboekjes met 24 zegels van 15 cent worden niet meer aangemaakt inplaats hiervan worden boekjes met NAAR HET ENGELSCH. .T. SCHEEPENS. WAAROM dien vooruitgang van zaken sinds een half jaar dat ze hier in Waalwijk bestaat OMDAT de menschen overtuigd zijn dat ze iets goeds hebben voor weinig geld. OMDAT wij COSTUUMS leveren naar maat in moderne dessins. OMDAT wij CONFECTIE leveren benedert iedere concurrentie en bij eventueele verandering geschiedt het uiterst vakkun dig zonder eenige verhooging dus geen naaisters werk. Personeel ten allen tijde aanwezig. Wegens het drukke seizoen Zondags tot 7 uur geopend. 41392 Aanbevelend, J. VER AA, Tailleur. Stationsstraat 15, bij de Markt WAALWIJK. I)avi(l verliet; haastig liet kantoor, met liet geringe overblijfsel van zijn fortuin rammelend in den zak. Doch in zijn overijling had hij zijn sigaren koker laten liggen. En het duurde eenigen tijd alvorens mijnheer Mossa tot kalmte was gekomen en het met diamanten bezette voorwerp hem toe glinsterde. „Onze vriend schijnt er warmpjes in te zitten", mompelde hij. „Kom, hij zal moeite moeten doen om zijn sigaren koker terug te krijgen. Ik zal het ding naar den politiepost brengen en zeg gen, dat een heer dit voorwerp op onze bureaux heeft, laten liggen. En wan neer Steel terugkomt, is er hier geen sigarenkoker. En als Steel de adver tentie der politie niet ziet, zal hij zijn mooie kokertje lekker verspelen, en dat is zijn verdiende loon. -Ja, die kaatst moet den bal verwachten, mijn heertje Steel Terwijl David rustig langs 't strand wandelde, maakte de oude Mossa zich gereed om zijn plan ten uitvoer te 24 zegels van 12'/2 cent verkrijgbaar gesteld. De aanwezige voorraad van de bestaande zegels zal worden opge bruikt. Ned. Handelsbalans. De Ned. Handelsbalans geeft over September een record—cijfer. Vooral de uitvoer naar Ned. Indië is zeer gestegen. Voor huidenvellen, leder, schoenwerk is de uitvoer gestegen van 45.134 tot 51.176. De H—NAEN te Nasirabad aangekomen. Naar het Persbureeu Vaz Dias ver neemt. is bij de K L.M. Maandag het volgende telegram ingekomen van de bemanning van het vijfde postvliegtuig naar Ned. Indië, de H-NAEN: Wij vertrokken om 7.45 uur plaatse lijke tijd uit Karachi en kwamen te 13.30 plaatselijke tijd te Nasirabad aan. Morgen gaan wij door naar Cawnpore en Calcutta Besprekingen geëindigd. Naar wij vernemen zijn de aange vangen besprekingen van Nederland- sche en Belgische deskundigen, die tot taak hadden om voor eenige be langrijke punten de grondslagen te zoeken, waarop de onderhandelingen hervat zouden kunnen worden, thans algemeen beter gestemd dan hij sinds maanden geweest was. Half in gedachten verzonken wan delde hij naar de Palace-Pier, waar voor een Eastbourne-stoomboot voor de afvaart gereed lag. Het tochtje scheen David voor het moment wel aanlokkelijk. Zooals zoovelen van zijn beroep gaf hij gaarne toe aan de im- pulsies van het; oogenblik. Het liep reeds tegen donker toen David Steel den huissleutel stak in de deur van zijn woning aan Downend Terrace. Wat was het heerlijk weer terug te zijn De oogen van den schrijver rustten met behagen op de heerlijke mooie din gen rond hem. Een ongelukkig toeval slechts, een ellendige samenloop van omstandigheden en alles zou verloren zijn geweest. Het was prachtig in het Venetiaansclie spiegelglas alles nog eens scherp te zien weerkaatst, den zachteri schemer te zien in de hoeken der kamer, waar het licht uit de fraaie lamp niet volledig meer doordrong, de bloemenblaadjes keurig te- zien uitge strooid rond de vaas als gevallen veertjes, en te staren naar dat vredige, aardige vrouwengelaat daar voor hem, met het lieve, zachte gelaat in den krans van reeds grijzende haren. De ongeveinsde en onoverdreven trots van zijn moeder over zijn succes dei- laatste jaren was voor Steel een zoete en zeker niet de minste belooning. „Heeft u niet geleden van den schok der akelige gebeurtenissen van den vorigen nacht, moeder?" vroeg hij. „Wel neen, beste iongen", bekende beëindigd. De deskundigen zullen thans aan hun regeeringen verslag uitbrengen. De Belgische heeren reis den daartoe Zaterdag naar België af. De deskundigen hebben zich slechts bezig gehouden met de kwestie der verbinding van Antwerpen met den Rijn, waaromtrent men op geen enkel punt overeenstemming heeft verkregen. Op het oogenblik is nog niet bekend of de deskundigen al dan niet nog eens te zamen zullen komen. in goed ingelichte Belgische kringen wordt verzekerd, dat de preli minaire Nederlandsch-Beigische onder handelingen te 'sGravenhage in hoofdzaak hebben geloopen over het tracé van een kanaal, beginnend te Antwerpen en uitmondend in het Hellegat. De uitmonding noch de capaciteit van het kanaal konden de Belgische experis bevredigen, waarop deze voor het plegen van overleg met de Belgische regeering naar Brussel terugkeerden. Van Belgische zijde wordt blijkbaar verwacht, dat Nederland nu het nieuwe tracé zal voorstellen. Rheumatiekbestrijding als een internationaal probleem. Tijdens een bijeenkomst van de International Society of Medical Hy drology in England, is het Interna tionaal Comité »tn Rheumatiekbestrij ding, dat tot nu toe een onderdeel vormde van deze Vereeniging, ont bonden. De snelle groei, de groote belangstelling en de belangrijke pro blemen die aan dit vraagstuk verbon- dat ik nooit, wat. de menschen zeggen; zenuwen of iets dergelijks gekend heb. En ik heb immers nergens iets van gezien. Maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat ik het vreeselijk vind voor dien armen jongenman, en ik heb vandaag meer dan eens naar zijn toe stand laten informeeren". „Hij is er niet slechter aan toe; anders zou men het. mij wel hebben laten weten". „Neen, maar ook niet beier. En in; specteur Marley is vandaag tweemaal hier geweest om je te spreken." David had medelijden met zichzelf, in zoover iemand met zichzelf mede lijden kan hebben, wanneer hij zijn omgeving beziet. Het was ontzettend vervelpnd, dat dit nu juist moest ge beuren, nu hij het zoo druk had. En Marley had natuurlijk allerlei vragen te stellen op den meest onge legen tijd. Steel betrad zijn werkkamer en stak een sigaret op. Ondanks zijn voorne men om de gebeurtenissen van den vorigen dag te vergeten, kwam hij tot. de ontdekking, dat zijn geest er tel kens opnieuw bij verwijlde. Wat zou daar een schitterende dra matische schets van zijn te maken, 't was een roman op zichzelf! En welk een diepzinnig mysterie was er te we ven rond den metalen sigarenkoker met de diamanten Dat was waar ook: wahr had hij den koker gelaten? Zou het. niet het bfcste wezen, den koker eenvoudig te verstoppen of ergens op te sluiten, tot dat hij eenige reden zou hebben uitge- dychjiLQin deze in ziin bezit was? den zijn, maakten het noodzakelijk het Comité te ontbinden en een zelf standige vereeniging op te richten. De zetel van deze internationale vereeniging werd voor den tijd van 10 jaren aan Nederland toevertrouwd. Tot voorzitter werd benoemd dr. R. Fortescue Fox uit Londen, tot algemeen secretaris en directeur van het Advies Bureau dr. J. v. Breemen uit Amsterdam De vertegenwoordigers van 15 aanwezige naties traden toe. In eenige volgende bijeenkomsten werden zeer belangrijke besluiten genomen. De vliegtochten naar Indië. Het vijfde vliegtuig. De Kon. Luchtvaartmij. heeft van daag het volgende telegram ontvangen van de H. N A E.N het vijfde post vliegtuig, dat de reis naar Indië maakt (bemanning Smirnoff. Aler en Veenen- daal) Vertrokken uit Nasirabad 6.40 pl. tijd. Aangekomen te Cawnpore 11.25. Alles in orde. Oaan heden door naar Allahabad. Hebben alleen te kampen met regen en tegenwind. De Bredasche Academiefeesten. In aansluiting op ons verslag van de Academiefeesten nog't volgende: De Koningin maakt een rijtoer. Precies op den afgesproken tijd, klokslag 10 uur, arriveerden de ko ninklijke auto's aan de grens der gemeente, alwaar de Kon. Familie en haar gevolg overstapten in de reeds gereed staande rijtuigen, waarvan dat van het Kon. Gezin a la Daumont" was bespannen en bereden. Na even verwelkomd te zijn door burgemeester Van Sonsbeeck, die ai weder tegenwoordig was om zijn hooge Gasten te begroeten, werd een begin gemaakt met den langen rit door de stad. Jammer dat het weer niet meewerkte. Langs de straten stond de bevolking dicht opgesteld en vooral ook in de volkswijken was het enthousiasme groot. Op het Begijnhof. Even voor half elf arriveerde het Koninklijk Gezin voor het Begijnhof. Het werd hoffelijk verwelkomd door den Hoogeerw. heer Mgr. J.M v Oers, vicaris—generaal van het bisdom, deken der stad en pastoor van het Begijnhof. moeder naar de herkomst ervan zou informeeren, en tegenover zijn moe der sprak David Steel altijd de waar heid. Maar hij kon het ding nergens vinden en moest wel tot (fe conclusie komen dat hij het. op het kantoor van Mossa, waar hij woedend vandaan ge loopen was, had laten liggen. Eenigszins ontevreden over zich zelf, nam hij liet. avondblad op. Een halve kolom was gewijd aan dr vreem de geschiedenis op Down-East. Ter race, en er juist tegenover was een nagekomen advertentie geplaatst, met de mededeeling in vette letters, dat er een metalen sigarenkoker gevonden was, die in handen der politie was, en op aanmelding van den eigenaar \yachtte. David verliet de woning weer en nam een autobus in St. George's Road. Op liet politiebureau deelde men hem mee, dat inspecteur Marley nog steeds aanwezig was. Marley trad ernstig op David Steel toe. Hij had hem eenige vragen te stellen, doch niets mee te deeleu. „En nu kunt u mij misschien eenige inlichtingen verstrekken?" zei Steel „U adverteert in het avondblad „The Argus" van heden over een met dia manten bezetten sigarenkoker." „Zóó", zei Marley levendig, „kunt u ons daaromtrent eenige inlichtingen doen?" „Niets anders dan dat ik u hoop duidelijk te 'kunnen maken, dat het mijn eigendom is." Marley staarde een oogenblik met ouen mond David Steel aan, c.» vee- Een algemeen bekend adres voor 41393 HOEDEN - PETTEN - BARETTEN WINTERHOEDJES met bont bewerkt enz. Is bij J. VER AA, WAALWIJK. Stationsstraat 15, btj de Markt De grootste sorteering. Grootere concurrentie onmogelijk 1 Na de omwandeling werd een bezoek gebracht aan de woning der eerste meesteres Marie janssens. In de zij kamer stond de beroemde begijnen- rijst gereed, welke Hare Majesteit dankbaar aanvaardde en op haar verzoek werd gebracht naar den koninklijken trein, in die kamer stond eveneens de foto van het koninklijk bezoek van 1905. Kinderhulde. Bij de Schorsmolenslraat werd een kinderhulde gebracht. H. M. de Koningin werd toegespro ken door den heer Ch. Smits, voor zitter van den Volkszangdag en van het Oranje—Comité. H. M. dankte den heer Smits voor deze hulde en ontbood eveneens den heer De Moréa, om hem hare hooge erkentelijkheid te betuigen. De heer j. Drohm, muzikant van het 6e en directeur van de K. E. Muziekvereeniging „Vondel", bood namens deze vereeniging eene door hem gecomponeerde „Wilhelmina— marsch" aan, welke H M. welwillend aanvaardde. De Koningin betuigde haren spijt, dat zij de uitvoering van dezen marsch niet kon bijwonen. Inmiddels had Z. K. H. Prins Hen drik een der Roode Kruis—soldaten, welke zich voor het Gem. Ziekenhuis hadden opgesteld, bij zich ontboden, en vroeg hem belangstellend naar hunne taak en positie. Hulde der Kath. feugdvereeniging. Vervolgens waren eenige meisjes van het E. K.-Werk H. M. de Koningin genaderd, ten einde aan de Prinses een album aan le bieden over het doei en de werking van het E. K.—Werk, als hulde van het wer kende meisje aan H. K. H. Prinses Juliana. H. M. antwoordde, dat de meisjes zelf 't album aan H. K. H. mochten van dóen. Ilij geleek thans veel op een detective bij het verhoor van een ver dachte. „Waarom' die geheimzinnigheid?" vroeg de romanschrijver. „Ik heb een met diamanten bezetten metalen siga renkoker verloren, en ik zie. eenzelfde voorwerp als gevonden door de politie geadverteerd. Ik ben het voorwerp he denmorgen kwijt geraakt, en ik meen bijna niet. zekerheid te kunnen zeg gen, dat ik het. op liet: kantoor van mijnheer Mossa heb laten liggen in mijn haast." „Mijnheer Mossa zelf heeft liet voor werp hier gebracht",gaf de politieman toe. „Dan is liet. ook mijn eigendom, natuurlijk. Ik heb mijnheer Mossa hedenochtend eens gezegd hoe hoog hij in mijn achting stond, en nu brengt hij dat ding hier bij u, in de hoop, mis schien, dat liet feit der vinding aan mijn aandacht zou ontsnappen, en ik mijn koker nooit meer zou terugkrij gen. Gij kent den koker wel, Marley den vorigen nacht hebt gijzelf het ding op den vloer mijner serre gevon den." „Inderdaad merkte ik daar een me talen sigarenkoker op", zei Marley voorzichtig. „Vanzelfsprekend hebt u er mij toen op gewezen en mij gevraagd of liet mijn eigendom was", ging David Steel voort, eenigszins vreemd getroffen door de terughoudenlieid van den in specteur. „En u zei eerst, dat het uw eigen dom niet was, mijnheer Steel, als ik De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatsclie Courant, Dit blad verscbynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prtfs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrtydag des morgens om uiteriyk 9 uur In ons bezit zyn. tol to van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN ld. .HttTSCHAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEVEN mil' irfMJ.J lifai-i iiiiu».

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1