i aanbieden. Toen zijn iwee der meisjes naar H. K. H. Prinses Juilana gegaan en boden 't album aan. De prinses dankte hartelijk en gaf de meisjes een hand. Onder donderende toejuichingen reed de Kon. stoet vervolgens via den Nieuwen Haagdijk en Bredasche- weg naar Etten, ten einde aldaar de lunch te gebruiken. Rijtoer der reünisten. Om tien uur, Zaterdagmorgen, maak ten de reünisten een rijtoer naar de bosschen of cadettenkamp. Aan den wandelrit werd ook deelgenomen door den commandant van het veldleger, luitenant—generaal Muller Massis. Aan het hoofd van den langen stoet reed gouverneur van Everdingen, die meermalen een spontane hulde in ontvangst had te nemen, terwijl het muziekkorps van het 2e half—regt. huzaren te paard den stoet opende. De drukte in de stad. Tegen het uur, waarop de Kon. Familie weer in de stad zou terug- keeren, vulden de straten zich met een angstwekkend groote menigte, die echter op keurige wijze overal de orde bewaarde, danK zij ook de prachtige maatregelen der politie, die, zonder tot krachtige maatregelen over te gaan, op zeer deskundige wijze voor een doelmatige afzetting had zorg gedragen. De ontvangst ten stadhuize. Om half twee kwam Hare Majesteit ten stadhuize aan, vergezeld door den prins en de prinses. Daar werden de hooge bezoekers ontvangen door burgemeester, wethouders en gem.— secretaris Jonkergouw. De vestibule was deftig versierd. Bloemen werden aangeboden door de dochtertjes van wethouder Van de Ven en mr. Cerutti. Na de voorstelling namen de hooge bezoekers plaats in de gereedstaande zetels de vloer der raadszaal was met kostbare tapijten gestoffeerd en hield de burgemeester een rede voering. Hierna sprak Hare Majesteit harte lijke woorden van dank. Hierna begaven de hooge bezoekers zich naar het overhuifde bordes van het stadhuis, vanwaar zij den histo- rischen optocht gadesloegen. Buiten kletterde de regen. Op het afgezette gebied der Markt waren opgesteld het Oranje Comité en tal van journalisten. Bij dezen optocht wilde men in de eerste plaats den nadruk leggen op het historische en het punctueel his torische. Wij meenen, dat wat dit betreft, de ontwerper van den opzet, mr. E. Baron Speyart v. Woerden, een zeer gelukkige greep heeft gedaan uit het overstelpend rijke historie materiaal en dat hij een zeer logisch gebouwd en goed sluitend geheel heeft ontwor pen, dat den maker eert en met onder- scneiding hem mag doen noemen. De totaal indruk, van iederen toe schouwer van dezen in één woord unieken stoet was overweldigend» Zeer ingenomen betuigde ook H M. zich over dit schouwspel, evenals over het geheel der feesten en de ontvangst, in een onderhoud met de leden var. het dagelijksch bestuur van het Oranje comiié en met den voor zitter en secretaris van de optocht commissie, die zij als zoodanig na het défilé van den optocht bij zich deed ontbieden. De Zeeuwsche huisvrouw wijdt al haar aandacht aan haar gezin. Geen ander dan zij weet hoe de gezinswasch behandeld moet worden. Daar door heeft zij Sunlight Zeep leeren gebruiken. v.e^ vitf* sc Vertrek van Hare Majesteit. Na dit onderhoud, terwijl de stoet verder trok, verliet H. M. met den Prins en de Prinses het stadhuis ten einde zich naar het station te begeven. Bij haar vertrek van de Markt om 3 15 werd haar en den leden van het Koninklijk gezin een spontane en hartelijke ovatie gebracht door de aldaar opgestelde journalisten, die de K. M. A. feesten bijwoonden, een ovatie, even hartelijk overgenomen door de talrijke toeschouwers, waar voor H. M. minzaam buigend dank bracht. Het hooge gezelschap, reed via Veemarktstraat, Veemarkt en Bosch straat naar het Station. Hare Majesteit werd uitgeleide ge daan door den burgemeester. Hare Majesteit betuigde voor haar vertrek aan den burgemeester haar bijzondere waardeering en gewaagde met ingenomenheid van den goeden geest der Bredasche bevolking en van de feestelijke stemming in de stad. Vervolgens ontbood Zij bij zich den commissaris van politie den heer B. Mijjer, wien zij Haar hartelijken dank bracht voor de uitstekende regeling tijdens Haar bezoek aan de stad Breda. Tegen half vier vertrok de Konink lijke trein onder luide toejuichingen naar Apeldoorn. Onder ontzaglijke belangstelling werd om 10 uur op het Chassée-veld een magnifiek vuurwerk afgestoken, waarbij „Aurora" concerteerde. Het vuurwerk werd geleverd door Eug. Hendrlckx te Deurne bij Antwerpen. Het imposant schouwspel werd zeer bewonderd. In de stad. Toen het vuurwerk geëindigd was, stortte de geweldige menschenmenigte, zich over de stad uit. Nog nooit wellicht is Breda bezocht door zulk een groot aantal vreemde lingen als Zaterdag 1.1. Den geheelen avond reeds, waren de straten overvuld, met wandelende menschen, die slechts voetje voor voetje kenden vooruitkomen. En niet slechts in de binnenstad heerschte een ongekende drukte, doch ook bui tenaf en vooral ook-in de volkswijken, was er bijna geen doorkomen aan. De officieele gebeurtenis, welke Zondag valt te memoreeren, ishetoe- zoek van het Kon. Muziekkorps der Kon. Ned. Sigarenfabrieken Eugène Goulmy en Baar uit Den Bosch, Dit prachtige muziekkorps dat reeds in binnen- en buitenland zoovele lau weren oogstte, arriveerde Zondagmor- gen te 1.50 en werd aan het station verwelkomd door het bijna geheel voltallige Oranje-comité. Het vreemdelingen bezoek was ook overweldigend. Geheel het groote feest is uitstekend geslaagd. schepen onder commando te stellen van een vlagofficier, zoodat, aangezien slechts één vlagofficier in de Indische wateren aanwezig is, het commando gevoerd zal worden door den com mandant van de zeemacht in Nederl - Indië Ten Broecke Hoekstra. Een definitieve beslissing is nog niet ge nomen. Het „D. v. N." heeft inlichtingen ingewonnen bij eenige officieele instellingen van openbaar vervoer, om eenige schatting te krijgen van de drukte te Breda. De Staatsspoor verwerkte aan het station Breda van 17—21 October 60.000. De A.T.O. vervoerde 5000, de Zuider Stoomtram 17.337 en de Zuid—Ned Stoomtram 10.466, in totaal 103.003 personen, voor deze vier ondernemingen. Voeg daarbij de particuliere autobusdiensten, vracht wagens, particuliere auto's, rijtuigen, motoren en fietsen, en men kan zich eenig idee vormen -van de drukte. Voor velen was 't een teleurstelling dat' men met dat slechte weer dikwijls uren geen onderdak kon vinden. De regeling van het verkeer op de straten was uitstekend. Hr. Ms. kruiser Java naar Japan Ter gelegenheid van de kroning van den Japanschen keizer. Aneta seint uit Soerabaja Het Soer. Handelsblad verneemt uit Batavia, dat het voornemen bestaat, ter gelegenheid van de kroning van den Japanschen ke zer, welke bijge woond zal worden door oorlogsbodems van alle naties, Hr. Ms. kruiser Java naar Japan zal zenden. Vermoedelijk zal de Java begin November naar Japan vertrekken. De Japansché re geering heeft verzocht, de oorlogs- Mijngas voor Brabant. Eindhoven de eerste Retds eenigen tijd is de kwestie hangende of Eindhoven met zijn e- norme bevolkingstoename zal overgaan tot vergrooting der Gemeentelijke Gasfabriek, dan wel zich zal voorzien van aansluiting op de gasleverantie der Limburgsche mijnen. Thans hebben B. en W. bij den Raad een voorstel ingediend om de Gasfabriek te sluiten en over te gaan tot betrekken van gas uit de Staats mijnen, die het franco in de Eind- hovensche gashouders zullen leveren. De buisleiding over een lengte van ruim 80 K.M. komt voor rekening der Staatsmijnen. De zeer groote afname van gas vooral de Philipsfabrieken betrekken enorme hoeveelheden kan volgens de toelichting tot geen beduidende tariefsvermindering leiden. Geschat wordt thans een halve tot één cent per M3. In totaal wordt van deze regeling een gemeentelijk voordeel verwacht van f75 000 tot f 150.000 per jaar. De gemeente moet, force majeure daargelaten, minstens 9 500.000 M3 gas per jaar afnemen. Thans beloopt dit inclusief de gasvoorziening der Philipsfabrieken 10 000 000 M3. Bieren) mtar Engeland. De vorige week werden naar Enge land uitgevoerd G.538.800 eieren. Ben brug over de Waal te Zaltbommel. l)e Kamer van Koophandel vóór de Ned. Betuwe te Tiel zal met K. v. K. te Utrecht en Den Bosch gezamenlijk actie voeren voor een brug over de Waal bij Zal I bommel. If et conflict in de grafische wereld. In de vergadering van den centralen raad van vakbelangen, gehouden op 22 dezer, is een commissie benoemd, bestaande uit de voorzitters der bij dien Baad aangesloten organisaties, teneinde te trachten, de na den afloop der reciprociteitsverdragen gerezen moeilijkheden tusschen de drukkers- federatie,, den papiergroothandel en de handelaren in grafische artikelen uit deu weg te ruimen. Deze commis sie heeft gisteren te Amsterdam ver gaderd met de voorzitters en raadslie den der betrokken bonden. Zij heeft uit haar midden eenige leden aangewezen met. opdracht om, rekening houdende met de gisteren gevoerde beraadslagin gen, een advies aan de besturen der in conflict zijnde organisaties uit te bren gen. Dit advies werd eenstemmig op gesteld en zal vandaag aan die bestu ren worden toegezonden. DRUNEN. De heer H. Brok, di recteur der Vakschool te Drunen, heeft gisteren in de wiel „De Hartenaas" met de hengel een snoek gevangen, die ongeveer ll pond woog. DRUNEN. Een verblijdend nieuws is het, dat de bakkers in onze gemeente de meeste broodsoorten hebben ver laagd. Het bonnenstelsel blijft boven dien van kracht, dus vooral voor de groote gezinnen een ware uitkomst. Naar wij vernemen zijn onder handelingen gaande tusschen de fabri- kanten en het G E.B. om te bereiken, dat de spertijd wordt afgeschaft, of althans later zal aanvangen. Door het bestuur van den N.C.B. wordt getracht een huishoud-cursus te organiseeren voor boerendochters Deze cursus zal vermoedelijk medio November beginnen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). J 1. Zaterdag kwam de Afd. Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks-arbeiders- bond met afgevaardigden van enkele afdeeiingen uit den omtrek in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vakgroepvergadering bijeen, ter be spreking van de voorstellen van de Federatie van Schoenfabrikanten in verband met de onderhandelingen over een Collectief Contract. De Voorzitter der Afd. Sprang, dhr. C. Klootwijk, opent de vergadering met Gebed en heet vervolgens de aanwezigen welkom, Inzonderheid den heer A. Stapelkamp, secretaris van genoemden bond. Hierna verkrijgt de heer Stapelkamp het woord, die in een breedvoerig betoog uiteenzet in welk stadium de onderhandelingen nu zijn gekomen. Spr herinnert hierbij aan de geopperde bezwaren door de afd. geuit in de vergadering van Juni j.l. o.a. dat stuk- loonwerkers 10°/0 boven de minimum- Ioonen moesten kunnen komen. Sp deelde mede, dat de heeren patroon hebben aanvaard het loon van normale arbeiders-stukloonwerkers tot 10 pCt boven het minimumloon te brengen. In verband uiet den eisch van pa troonszijde om tot 2600 werkuren per jaar te komen, deelde spr. mede dat, om aan dien wensch tegemoet Ie komen, men wel bereid was ten hoogste 13 weken per jaar 50 uren te werken per week. Ook bracht spr. het kinder- toeslagvraagstuk nog ter spr en deelde mede, dat de fabrikanten besloten hadden plaatselijke fondsen voor kin dertoeslag op te richten. Over een en ander werden den ge- achten spreker door de aanwezigen verschillende vragen gesteld, welke door dhr. S. worden beantwoord en wordt besloten het Hoofdbestuur te machtigen zijne medewerking te ver- leenen om te komen tot de afsluiting van eene Collectieve Overeenkomst. Nadat de Voorzitter de heer Stapel kamp heeft dankgezegd voor zijn breedvoerige uiteenzetting, wordt de vergadering gesloten en gaat dhr. Stapelkamp voor in Dankgebed. WASPIK. Op de j.l. Maandag ge- houden groote najaarsmarkt werden aangevoerd 89 runderen en eenige manden varkens. De prijzen waren voor runderen van f 250 tot f 300, en voor varkens van f 15 tot f20. De handel was zeer flauw. Slechts enkele kramers waren aanwezig. De heer S. had het ongeluk uit een dakgoot te vallen. Vreesde men aanvankelijk dat hij eenige ribben had gebroken, thans blijkt echter dat zulks niet het geval is en de man met eenige dagen 'rust zijne werk- zaamheden weder kan hervatten. Zondag werd in de zaal van den heer H. van Iersel de tweede uitvoering gegeven van het concours der tooneelvereeniging „Entre Nous". Door de R.K. tooneelvereen „Oefening en Vermaak" uit Heusden werd op gevoerd het tooneelspel in 5 bedrijven „De RechteWeg" door L. v. d.Maassen. A s. Vrijdagavond zal in de v.m. O. L. School een bijeenkomst worden gehouden van het Zendingscomité. Door N. v. d. Plas is aan Burg. en Weth. overeenkomstig de Hinderwet het verzoek gericht tot oprichting eener slagerij in het pand wijk F no. 47. MADE. De timmerman A v. Riel alhier raakte bij zijn werk te Breda, met zijn rechterhand bekneld tusschen twee op elkander schuivende ladders, waardoor den duim bijna werd afee» kneld. Heden vierden onder zeer veel blijken van belangstelling de heer P. Hessels oudste inwoner onzer gemeente' zijn 94sten verjaardag. Deze krasse oude man werkt nog den geheelen dag, bezoekt de kerk en rookt smake lijk zijn pijp tabak. Tot Heemraad van het water schap, „De Emilia polder" is benoemd de heer J. Vermeulen alhier. De schipper J. de Wijs geraakte bij het aanleggen met zijn linkerhand bekneld tusschen twee schepen en verloor daarbij het voorste lid van zijn duim. ST. JOACHIMSMOER. Dit gehucht is een brandhuisje rijker geworden. Als hierin een goed geoutilleerde brandspuit wordt ondergebracht, bezit men hier bij ordelijke bediening een bluschmateriaal, dat meer afdoende zal werken dan het tot nu toe ge bruikte. Tot afgevaardigde voor de Moer in het bestuur van het Wit—Gele Kruis te Loon op zand is aangewezen de heer J. de Kort. 's-GRAVEMOER. Vorige week zijn de dames v. S. te Waalwijk aan een groot ongeluk ontkomen. Toen zij met hun chauffeur op een autotocht van Waalwijk naar Antwer pen onder deze gemeente reden, raakte eensklaps een der voorwielen van het rytuig onklaar. De auto kwam dien tengevolge met het voorste gedeelte in de langs dien weg liggende vrij diepe Vaart terecht. De chauffeur remde uit alle macht en wist daardoor te voorkomen, dat de wagen verder het water inreed. De drie inzittenden wisten op dat moment uit de auto te komen en, ofschoon ten zeerste verschrokken, kwamen zij met den schrik vrij. Een in de onmiddellijke nabijheid zijnd landbouwer kwam spoedig met eenige touwen aanloopen en met vereende krachten trachtte men het motorrijtuig weer op den weg te krijgen. Dit was evenwel geen gemakkelijk werkje. Toevallig passeerde met zijn auto de heer V. uit 's-Gravemoer, die zoo welwillend was om de dames naar 's-Gravemoer te vervoeren. Aldaarwerd telefonisch om hulp gevraagd, die spoedig kwam opdagen. De auto scheen niet noemenswaardig bescha digd te zijn. Het is aan de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur te danken, dat de inzittenden voor een groot ongeluk gespaard zijn gebleven. Naar men verneemt, moet het on geluk zijn toe te schrijven aan den slechten toestand van den weg. BOXTEL. Na afgelegd toelatings examen werden tot de eerste klasse der R.K. Landbouwwinterschool toe gelaten de volgende 25 leerlingen: Hierbij een getui genis van een paar Zeeuwsche vrouwen over Sunlight Zeep ZeÜlfP N

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2