Nette Dienstbode of Noodhulp. subsidie in aansluiting op de meening van Mr. Marchant, die onlangs bestrij ding vond in De Echo van liet. Zuiden. Het is eeiT principeele kwestie. Schoolartsen. v. d. Waerden. Wat is eigenlijk de taak van de schoolartsen?. Voorz. Die ken ik niet uit. m'n hoofd. Daar is een instructie van en die kunt u, 7.00 noodig, ter inzage krijgen. Operatiekamer. Bij volgno. 100 „Subsidie aan het Wit-Gele Kruis" merkt de heer Tim mermans op: Aangezien een gedeelte van de in komsten van het Wit-Gele Kruis in vorige jaren bestemd werd, tot instand houding Kliniek Mr. v. Coothstraat en deze naar ik verneem inet 1 Januari wordt opgeheven, zouden B. en W. mij ten zeerste verplichten met mij mede te declen, hoe het staat met de onder handelingen tusschen het R. K. Kerk bestuur van St. Jan en B. en W. over de geldelijke bijdrage welke van de Gemeente gevraagd wordt, om einde lijk de tot standkoming van ecne Ope ratiekamer mogelijk te maken en of spoedig voorstellen hierop betrekking hebbende, den Raad zullen bereiken. 't Is een lijdensgeschiedenis reeds ja ren lang en iedereen in de gemeente zou hel toejuichen indien eindelijk eens een oplossing in deze zaak kwam en een centrale inrichting zou worden gesticht. De kliniek acht ik zeer zeker voorloopig van groot nut, doch een dergelijke inrichting is te primitief en hoe eer daarvoor een operatiekamer in de plaats komt hoe beter. U zou er dus de heele burgerij een dienst mee bewij zen, M. d. V., indien U er, zooveel in l w vermogen ligt aan wilt meewerken om eindelijk eens een definitief plan van liet Kerkbestuur los te krijgen. Groote geldelijke offers zijn reeds ja ren geleden door de ingezetenen ge bracht om een operatie-kamerfonds te stichten en ik wil daarom bij deze ge legenheid nog eens met klem bij U aandringen om deze aangelegenheid zooveel U mogelijk is te bespoedigen. Voorzitter. Ik ben gaarne bereid straks, na afhandeling der agenda, in gesloten vergadering den raad geheel op de hoogte te stellen van den stand der onderhandelingen met het Kerk bestuur. Om nu in 't openbaar slechts enkele algemeenheden te vertellen, daaraan zou niemand veel hebben en mogelijk ook verkeerde meeningen kunnen vestigen. Ik kan U intusschen wel mededeelen dat stappen gedaan worden om de kliniek ook na 1 Jan. a.s. nog in stand te houden, totdat iets anders is gesticht. Smolders. Ik zou op de opmerking van den heer Timmermans, die de sub sidie voor het Wit-Gele Kruis met de Kliniek in verband brengt, even willen antwoorden, dat nimmer van de sub sidie voor hel Wit-Gele Kruis iets aan do Kliniek is afgestaan. U kan in de rekening wel een betaling aan de Kli niek aantreffen, doch dan is dit maai bij wijze van kasvoorschot geschied. Bij volgno. 104 zegt de heer Timmer mans: Op de begrooting van vorig jaar komt geen bedrag voor als subsidie Tu berculose Commissie; in 't praeadvies vond ik geen andere toelichting als dal voorgesteld wordt de gevraagde subsidie te verleenen. Kunnen B. en mij hierover nader inlichten? Waar om verleden jaar „Memorie" en thans 750.—? Voorzitter. Bij hel opmaken der vo rige begrooting was deze aanvrage nog niet ingekomen. Toch werd in begin sel besloten een subsidie- toe te ken nen, waarom men dan ook deze post „pro memorie" op de begrooting plaat ste. Van der Waerden. Ik zou er nog even de aandacht op willen vestigen, dal de Waalwijksche Zwemvereeniging geen subsidie heeft aangevraagd. Deze vereeniging vraagt dus slechts subsidie als er een niet te vermijden tekort is. Dit is een prijzenswaardig voorbeeld dat navolging verdient. Volkshuisvesting. Bij de behandeling van de op de volkshuisvesting betrekking hebbende artikelen wil de voorzitter even terug komen op de opmerking in deze van de begrootings-commissie. Deze wijst in haar rapport op het groote finanti- eele offer ad. 19000.dat de ge meente hiervoor te dragen heeft en ad. viseert om voorloopig verderen bouw van gemeentewege te staken en het particulier initiatief meer aan te moe digen om daardoor het risico voor de gemeente voor de toekomst te ver lichten. Dat het verlies voor de gemeente op de begrooting f19000.— dus f 1000.— hooger dan vorig jaar is ge bracht komt in hoofdzaak doordat in het eene jaar 52 en in het andere 53 huurvervaldagen vielenin werkelijk heid is het verlies eer kleiner. Het bouwen door particulieren wil de gemeente gaarne zooveel mogelijk bevorderen en daartoe ook een voor stel tot verlichting der voorwaarden voor hypotheek-verleening voorstellen, doch men moet niet vergeten dat de categorie personen die voor eigen bouw in aanmerking komen slechts een zeer gering percentage uitmaakt van de aanvragers om een woning. Zoolang er nog 60 a 70 ernstige can- didaten voor een woning zich aanmel den, zoolang arbeiders die hier werken nog steeds genoodzaakt blijven om in Heusden, Capelle enz. te wonen omdat ze hier aan geen woning kunnen komen achten B. en W. nog een groot woninggebrek aanwezig en kunnen zij zich met het standpunt der com missie om voorloopig met het bouwen tc staken niet zonder meer vereenigen. Het blijft een groot belang voor werk nemers als werkgevers dat men hier een woning kan vinden en wanneer straks de nieuwe fïnantieele verhou- □mg tusschen rijk en gemeente wordt ingevoerd dan zal onze gemeente een Kleine 1000 forensen missen, waarvan men, als er maar woningen disponibel waren, er verschillende hier kon krij gen. Hierop mag ook wel gelet worden. Timmermans. Dit laatste is ook in de woningbouw-commissie ter sprake geweest, doch toen werd die kwestie van forensen geheel anders bezien Ais de forensen-belasting komt te ver vallen zal juist de vestiging buiten onze gemeente daardoor bevorderd worden. Voorzitter. Dat vrees ik niet zoo zeer. Niet alleen de forensenbelastinj maar vooral het gemak is hoofdzaak dat men zich liever hier vestigt. Timmermans. Nu wordt er f 19.00< op toe gegeven, maar niemand weet of de toekomst geen daling van het huurpeil brengen kan en daarom wilde de commissie de risico voor de ge meente zoo mogelijk niet grooter maken, doch door het beschikbaar stellen van geschikte bouwgronden en hypotheek op gemakkelijke voor waarden het bouwen door particulie ren zooveel mogelijk bevorderen. Voorzitter. Het zijn er zoo weinig die- voor eigenbouw in aanmerking komen tegenover de velen die op een woning zitten te wachten. Timmermans. Dat hangt er maar vanaf welke voorwaarden de gemeente stelt om de menschen het zelf-bouwen mogelijk te maken. De gemeente zou o.a, ook een nieuwe weg kunnen pro jecteeren waarlangs zij de beschikking over den grond heeft en dien beschik baar stellen. Het bezit van een eigen woning is voor iedereen aantrekkelijk en hoe gemakkelijker dit te bereiken is hoe meer er zullen komen, ook onder diegenen die thans een huur woning hebben of er een zoeken. Voorzitter. Er bestaan toch ook nog spaarverzekeringen die het bouwen door particulieren bevorderen, in den Achterhoek moeten deze zeer gunstig hebben gewerkt. Timmermans. Ik wil die spaarver zekeringen natuurlijk niet alle over één kam scheren, doch ik kreeg laatst een tarief onder het oog dat ik m'n accountant eens liet narekenen en het bleek dat deze tarieven, hoe aanlok kelijk ook, buitensporig hoog genoemd moesten worden. De Voorzitter meent als de vraag zoo groot blijft dat de raad, als er weer eens een voorstel van B. en W., gehoord de bouwcommissie, komt, wel weer tot verderen bouw zal be sluiten, temeer waar de woningen die den laatsten tijd gebouwd worden zichzelf bedruipen. Het particulier initiatief zal zooveel mogelijk worden aangemoedigd. Na nogeenige onbeteekenende dis cussie wordt van deze aangelegenheid verder afgestapt. Gemeente opzichter. Bij volgno. 121 „Openbare werken" zegt de heer v. d. Geld: Deze post is verhoogd met f 200 voor salaris- verhooging van onzen gemeenteop zichter, terwijl tevens wordt voorgesteld hem den titel van «gemeente-bouw- kundige" te geven. Ik zou de vraag willen stellenWat heeft B. en W. gedreven om dien titel te veranderen? ik heb er niets op tegen al noemt u hem professor (gelach) maar is het misschien de bedoeling om voor gemeente-opzichter weer een nieuwe te benoemen? Voorzitter. Vindt u het misschien mooier om hem architect te noemen tnplaaïs van bouwkundige, dat is het zelfde. De bedoeling van B. en W. is maar, dat men van een gemeente— „opzichter" niet mag verwachten, dat hij de noodige bekwaamheden bezit om zelfstandig bestek en teekeningen zelfs van groote bouwwerken, te maken. Vroeger had men daarvoor een anderen bouwkundige noodig, het geen de gemeente veel geld kostte. Onder zijn leiding zijn den laatsten tijd voor f 140 000 aan bouwwerken uitgevoerd, waarvoor de gemeente anders ruim f 7000 aan een architect zou hebben moeten uitgeven. Om een en ander is het billijk, hem op een hooger maatschappelijk plan te plaat sen en achtten B. en W. de benaming gemeente-,.bouwkundige" een betere aanduiding, terwijl die geringe ver hooging van jaarwedde dan tevens alleszins verdiend is. v. d. Geld. Dat vind ik heel goed, maar hij kan dat alles toch niet doen en daarbij zijn functie van gemeente opzichter naar behooren blijven waar nemen. Moet daarvoor dan een ander komen Voorzitter. Hij blijft wat hij is; het is geenszins de bedoeling een nieuwen opzichter aan te stellen. Als hij het wat druk met bouwwerken heeft, dan vervangt hem de voorman van ge- meentewerken op een andere plaats volgens zijn instructies. Wij zijn altijd uiterst tevreden over het werk van v Hu|ten geweest en onze gemeente heeft in hem een zeer goede en voor- deelige kracht. De heer Rox meent, dat het in de naaste toekomst niet zoo druk meer met bouwwerken zal zijn als nu den laatsten tijd geweest is en daarom zou hij die f 200 verhooging slechts voor 1 jaar willen geven. De Voorzitter merkt op, dat van Huiten reeds jarenlang dit werk zonder extra vergoeding heeft gedaan, waar door hij de gemeente ruim f 7000 bevoordeeld heeft. Trouwens er blij- ven altijd nog wel bouwwerken voor de gemeente te verrichten, al is het dan ook niet meer zooveel. De heer v. Schijndel meent dat 't niet zoo precies in geld is uit te druk ken wat de gemeente hieraan voor voordeel gehad heeft. Spr. twijfelt niet aan de bekwaamheid van v. Huiten doch het is ook niet uitgesloten dat beroepsarchitecten een goedkoopere bouwwijze zouden hebben aangegeven. Ook meent hij dat er aan zekere grootere bouwwerken ook nog andere teekenaars hebben gewerkt. De voorzitter zegt dat inderdaad nog andere teekenaars hebben mede gewerkt doch dat zou bij een anderen de drie jaren moet geschieden en dat architect ook noodig zijn geweest, onderzocht zal moeten worden of de Wat het goedkooper bouwen betreft sterke aanslibbing en verontreiniging wil spreker wijzen op uitlatingen van een deskundige die hij kort geleden sprak en die ©rover verbaasd was dat de verschillende bouwwerken hier zoo goedkoop en zoo fraai waren uitge voerd. De heeren Timmermans en v. Loon geven nog in overweging om bij nieuwen schoolbouw den gemeente- opzichter ook eens het advies van een bekend architect te laten inroepen, om dergelijke flinke gebouwen ook uit architectonisch oogpunt vooial wat de gevels betreft eens een bijzonder cachet te geven. Het spijt den voorzitter dat de raad schijnbaar niet zoo geheel over den architectonische!! smaak van v. Huiten tevreden is als hijzelf, 't is tenslotte een kwestie van smaak wat men al of niet mooi vindt. In ieder geval zal hij er op aandringen dat de gemeente bouwwerken niet te zeer aan unifor miteit gaan lijden. Met algemeene stemmen gaat men tenslotte met het advies van B. en W. accoord. Onderhoud van stralen. Bij volgno. 123, waaronder f 2180 voor onderhoud van straten en pleinen is uitgetrokken zegt de heer Timmer mans In den post f 2180 is een bedrag begrepen van slechts f 1500 voor keibestraling. Dit bedrag zal nauwe lijks toereikend zijn voor „verstrating* en zal generlei vernieuwing van be strating hierdoor mogelijk zijn. Er is reeds bij de algemeene be schouwingen over de straten-politiek door eenige leden het woord gevoerd toch wil ik het mijne er ook bij dezen post van zeggen. Bij de vorige begrootingen heb ik er steeds op aangedrongen om, niet alleen het gewone onderhoud, doch ook vernieuwingen tengevolge van slijtage uit de gewone middelen te betalen en daar niet telkens geldle ningen voor te sluiten. Ik had dan ook verwacht dit jaar op de begrooting een flinken post te vinden waaruit onderhoud in den ruimsten zin, d. i vernieuwing van gedeelte straat, waar dit door gebrekkig onderhoud nood zakelijk is geworden, te bekostigen. Zooals de toestand thans is, komen wij binnenkort toch voor zeer groote uitgaven in eens te staandeze uit gaven zullen, tengevolge van het in de laatste jaren gevolgde systeem, zóó groot zijn, dat ze eenvoudig niet uit de gewone middelen betaald kunnen worden en dat de Raad voor het feit gesteld wordt, aan eene belangrijke leening hare sanctie te geven. Ik meen dat dit in strijd ismeteen goed economisch en commercieel be heer en had gaarne gezien, dat bij deze begrooting een uitgebreid straat verbeteringsplan voor de komende jaren was overgelegd, met het jaar lijks daarvoor benoodigde bedrag en dit onder .onderhoud" was onderge bracht, om uit de gewone middelen te worden bekostigd. Ik acht het wenscheiijk datdeRaac zich thans uitspreekt over de in de toekomst te volgen politiek in deze De voorzitter antwoordt dat het de bedoeling van B. en W. is om vol gend jaar met een volledig plan te komen. Het ligt in de bedoeling om dan bijvoorbeeld te beginnen met de Grootestraat voor de helft te verbete ren en die kosten over 5 jaar te verdeelen. De heer Timmermans wil wel eerst het plan van B. en W. afwachten doch zou op zoo spoedig mogelijke indiening daarvan willen aandringen en acht het bij voorbaat reeds vast staand dat men er zóó op den duur met de gewone middelen niet komen zal. Ook wil hij alvast in overweging geven om bij verbetering van de Grootestraat de bestaande lindeboo- men die onze gemeente zoo n eigen aardig cachet geven niet te rooien, want dit schijnt men reeds te over wegen. Dat men er dan maar liever de tramlijn uit ziet te krijgen. Uitbaggeren der haven. Omtrent dit punt heeft de heer Timmermans de volgende opmerking Er is uitgetrokken 5 jaar lang ieder jaar f 1200,— tezamen om de 5 jaar beschikbaar f6000, Er is op vorige begrootingen gereserveerd 1926 1200,— 1927 f 1200,— 1928 f 1200.— en later verhoogd met f800,— 1928 f2000,— totaal f6400, De toestand der haven is ook ter sprake gekomen in de laatste gehouden vergadering der Kamer van Koop handel. Een lid, deskundig ter zake, heeft de verzekering gegeven, dat een termijn van 5 jaren voor uitbaggeren veel te lang is en dat, wil men de haven in een bevaarbaren toestand houden, het noodzakelijk is, dat het geheel uitbaggeren ten langste om de 3 jaren moet geschieden. Wanneer men om de 5 jaren baggert, zijn de kosten hooger dan dat men het om de 3 jaren doet en't heeft bovendien geen effect. Dezelfde deskundige meende, dat in de kom der haven de sterke aanslib bing was toe te schrijven aan de loozing van het sterk verontreinigde rioolwater dat de Loint in de haven kom afvoert. Het nemen en het laten onderzoeken van slib-monsters zou volgens hem dit onmiddellijk aan- toonen. Eene omlegging van de uit monding van de Loint in de havenkom is daarom beslist noodzakelijk. De Kamer van Koophandel heeft dan ook per schrijven van 29 Sept. j 1. de aandacht van het Gemeente bestuur op deze aangelegenheid ge vestigd. In verband met een en ander zou dus bij dit punt van de begrooting moeten- worden vastgesteld, dat het uitbaggeren, niet zooals thans wordt voorgesteld om de 4 jaren, doch om van de havenkom is toe te schrijven aan het daar ter plaatse uitmonden van de Loint Na de resultaten van dit onderzoek zal afhangen of de uit monding van de Loint al dan niet verlegd moet worden. De Voorzitter zegt, dat deze aan gelegenheid de volle aandacht van B. en W. heeft. Ook zij zijn door klach ten van schippers en andere belang hebbenden herhaaldelijk hierop attent gemaakt, doch voor een groot deel vond dit euvel zijn oorzaak in de langdurige droogte en aanhoudende Oostenwind waardoor schijnbaar geen enkele Langstraatsche haven bruikbaar was en ook van elders veel klachten gehoord werden. Voorgesteld is reeds om het uitbaggeren voortaan om de 4 inplaats van om de 5 jaar te doen plaats hebben en ook met het advies van den heer Timmermans inzake het onderzoek naar de oorzaken van de aanslibbing, waarover nog enkele leden hun meening te kunnen geven, za spr. gaarne rekening houden. Huishoudscholen Onder volgno. 238 staat een post van f 575 voor subsidie R.K. Huis houdschool Waalwijk en f 375 voor R.K. Huishoudschool Besoijen dus samen f 900.waarbij de heer Tim mermans het volgende opmerkt: Bij vorige gelegenheid heb ik er reeds op gewezen, dat ik niet het nut van subsidieering dezer instelling van gemeente wege, kan inzien, omdat m.i. deze scholen niet beantwoorden aan het doel waarvoor ze zijn ingesteld en waarvoor Gemeente-subsidie ver langd wordt n.l. om de meisjes uit arbeiderskringen alles wat op eene goede huishouding betrekking heeft aan te leeren. Ik heb tevergeefs bij de stukken gezocht naar een verslag, waarin ik nadere gegevens betreffende den duur v. d. cursus, het leerprogram, leermiddelen, onderwijzeressen, het aantal en de soort meisjes die aan den cursus deelnemen, behaalde resultaten enz. zou kunnen vinden. Bij nadere informatie ter secretarie bleek mij, dat nooit een verslag is overgelegd 1 Ik kan mij onder deze omstandigheden niet vereenigen met de uitgetrokken bedragen en stel voor om een memoriepost uit te trekken, om wanneer alsnog uit over te leggen bescheiden, aan den Raad gebleken is, dat van de school werkelijk wordt geprofiteerd door diegenen waarvoor ze werd opgericht, en waarvoor subsi die gevraagd wordt, deze alsdan nog te verleenen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat, evenals dit bij alle andere gesubsidieerde instellingen het geval is, jaarlijks een duidelijk uitge breid verslag wordt overgelegd. Dit voorstel van den heer Timmer mans om slechts een memoriepost op de begrooti'ng te plaatsen wordt met algemeene stemmen aangenomen. Openstelling telefoonkantoor. Dit punt geeft den heer Timmer mans aanleiding tot de volgende op merking Uit de bijgehouden lijsten van aan gevraagde gesprekken is geblektn. dat een veel grooter aantal abonnés gebruik maakt van de doorloopende openstelling dan het getal abonnés dat In de kosten van doorloopende openstelling bijdraagt. Deze personen laten dus anderen voor hen betalen, wat buitengewoon onbillijk is, om geen ander woord te gebruiken. Ik geef het Gemeentebestuur in overweging bedoelde personen aan te schrijven en den Raad over eenigen tijd in kennis te stellen methetresul taat van deze aanschrijving. Temeer is noodig, dat een ieder die van de doorloopende opstelling profiteert, zijn aandeel in de kosten bijdraagt, om daardoor in staat te zijn den persoon met de bediening belast, beter te kunnen salarieeren en de Gemeente geen meerdere lasten op te leggen. Een circulaire in dien zin door de Kamer van Koophandel aan de aange slotenen verzonden, heeft slechts wei nig resultaat gehad. De Voorzitter acht het wel een paar denmiddel om van gemeentewege een aanschrijven te richten en in openba re vergadering deze nalatigen te noe men, al is hij het overigens geheel met het betoog van den heer Timmermans eens. Hij hoopt echter dat de plaatse lijke pers nog eens op het onbillijke zal wijzen, om mede te profiteeren van hetgeen anderen moeten betalten en dat de betrokkenen, als zij lezen welke plannen overwogen worden, dan als nog zich voor een bijdrage zullen op geven. De heer Pullens vraagt nog of men dergelijke niet-betalers 't gebruik van dezen telefoondienst niet ontzeggen kan, terwijl de heer Rox deze menschen hun gesprekken per minuut zou willen la ten betalen. De Voorzitter zegt echter, dat men de bevoegdheid mist om deze maatre gelen toe te passen. Hij vindt het sala ris van den persoon met de bediening belast veel te gering. Een ander amb tenaar krijgt voor een paar uur dienst op Zondag 4.50, terwijl hij voor 80 uur slechts 9.ontvangt. Hij stelt voor dit salaris met 2.per week te verhoogen, waartegen geen der le den bezwaar heeft. Belastingen. Bij hat hoofdstuk „belastingen" zegt de heer van der Waerden: Ik stel voor hier 100 opcenten op de Vermogensbelasting te heffen en het daaruit verkregen bedrag te besteden voor het verhoogen van den aftrek van noodzakelijk levensonderhoud bij de Inkomstenbelasting. De heer Smolders voelt meer voor een ander idee dat hij in studie heeft genomen, n.l. voor progressieve kinder aftrek. Met het oog op de spoedige in voering van de nieuwe verhouding tus schen rijk en gemeente, waardoor in de geheele belastingheffing belangrijke wijzigingen zullen komen, wil hij zijn voorstellen voorloopig nog in petto houden. De Voorzitter zou ook den heer v. d. Waerden willen adviseeren zijn voorstel tot dat tijdstip op te- schorten. Hij zet nader uiteen, dat het dan van zelf noodig zal blijken, dat de gemeen te ook op de vermogensbelasting op centen heft. Wanneer voor dit ééne jaar nog het voorslel van den heer v. d. Waerden zou worden toegepast, dan zouden 100 opcenten nog slechts het luttele bedrag van ƒ8000 opbrengen, hetgeen dan door slechts een klein ge tal ingezetenen moest worden betaald. De heer v. d. Waerden zou toch, al is het ook maar voor één jaar, die 100 opcenten willen heffen. De heer Timmermans wil er niet uitvoerig meer op ingaan, omdat hij dit bij de vorige begrooting ook reeds heeft gedaan. Hij wil er alleen nog even op wijzen, dat in onze gemeente het kapitaal haast uitsluitend in industri- eele ondernemingen is belegd en dus reeds door de inkomstenbelasting met sterke progressie zwaar belast wordt. Om nu die nieuwe last weer op die industrieën te leggen, noemt hij de kip slachten, die gouden eieren legt. De Voorzitter zegt dal men onder scheid dient te maken tusschen een gemeente, waar veel renteniers wonen en de onze waar het kapitaal van den anderen kant reeds genoeg geplukt wordt. Daar geen der leden het voorstel van den heer v. d. Waerden wil steunen, kan het niet in omvraag worden ge bracht. Bij volgno. 309, waarbij 20.000 voor kwade posten wordt geraamd, terwijl in 1927 slechts 11244,19 daar op werd toegewezen, vraagt de heer v. d. Waerden: Waarom toch altijd pl.m. 10.000.te hoog geschat, waar. door de begrooting steeds weer met 10.000.geflatteerd wordt voorge steld. Dit bedrag wordt niet gespaard, maar wordt ten onrechte ieder jaar weer uit de zakken der belastingbeta lers gepompt, -om dan onder bet voor- deelig saldo te paradeeren. Ik stel voor deze post op 10.000 te brengen en de inkomstenbelasting dienovereenkomstig met f< 10.000 te verlagen. De Voorzitter zegt. dat bet slechts een schatting is, daar men nooit bet aantal kwade posten vooruit overzien kan. Het is aan te raden deze reserve zoo ruim mogelijk te nemen, evenals alle uitgaven zoo voorzichtig mogelijk geraamd moeten worden. Ook de beer Roggeveen, die toch als een belasting- expert kon worden aangemerkt, beeft destijds tot bet vaststellen van dit be drag geadviseerd. De beer Timmermans acht bet even zeer een daad van wijs beleid om deze reserve ruim te nemen, daar men nim mer kan weten boe de industrie zich in onze plaats ontwikkelt, waaraan zeer veel afhangt. Hij gelooft, dad. indien later deze raming veel te laag zou blijken, aan B. en W. zeer terecht een verwijt om bun verkeerde taktiek zou worden gedaan. Het voorstel van der Waerden wordt door geen enkel lid ondersteund. B e(Drijf8bêgroo tin (jen De verschillende bedrijfsbegrootin- gen gaan hierna vlot onder den liamer door, waarbij slechts enkele opmerkin gen en toelichtingen van weinig be lang gemaakt worden. Alleen bij de begrooting voor het Slachthuis. zegt de beer Rox van een vooraan staand slager te hebben vernomen, dat de koelcellen niet in orde zijn en liet vleescli in eigen koelkast veel be ter kan bewaard worden. Er moet een abnormale lucht, hangen, zoodat. bet noodig is een goed stuk vleescli zooda nig weg te bergen, dat die lucht er niet op kan slaan. Het gevolg daarvan kan zijn, dat meerderen de buur van do koelcellen opzeggen, wat een scha depost voor de gemeente zou zijn. De Voorzitter zegt, indertijd wel klachten te hebben vernomener is toen na onderzoek door den directeur een lek in den pekelbak -geconstateerd. Echter was de klacht lang niet alge meen, want toen er een paar slagers op de vergadering mee voor den dag kwamen, gaven andere slagers te ver staan, dat dit) de schuld van bun eigen onzindelijkheid was. Wat intusschen die lekke pekelbak betreft, dit is een zeer vervelende geschiedenis. Dat lek diende hoog noodig hersteld te wor den, doch wie moet dat betalen? De aannemer weet met allerlei bepalingen aan te toonen, dat hij hiervoor niet aansprakelijk gesteld kan worden, terwijl de architect, ofschoon reeds lang hierover aangeschreven, niets van zich hooren laat. De kosten van herstelling zijn door Grasso begroot op 600.doch met krachten uit onze gemeente zal dit euvel wel met heel wat minder, onge veer do helft, te verhelpen zijn. De be grootingen van gemeente en bedrijven worden hierna in hun geheel door den Raad goedgekeurd. Werkloosheid. De Voorzitter zegt een statistiek te hebben opgemaakt van de werkloos heid over de verschillende maanden van 1928, tegenover dezelfde maanden van 1927. De cijfers voor 1928 zijn vrij wat gunstiger. maakt wordt met het laten maken schetsplannen voor het nieuwe ra huis en of B. en W. reeds hunne dachten hebben laten gaan, wie er het maken van een ontwerp zal wori uitgenoodigd. De Voorzitter zegt hieromtrent aanstonds in geheime zitting nad mededeelingen te zullen doen. 6. Voorstel tot goedkeuring der grooting van diverse instellingen weldadigheid voor 't dienstjaar 1 Worden zonder opmerkingen g( gekeurd. Hierna sluit de Voorzitter te r 11 uur de openbare vergadering om geheime zitting nog enkele zaken bespreken. (Ongecomgeer v Dinsdag Tavenu. Dinsdag Tavenu. AGENDA'S. WAALWIJK, 7 uur repetitie Ba 8 uur solistenrepetl GEMENGD NIEUWS. De moordenaar iohann Heidg is gistermorgen te Keulen in het zelf blok huizen ontdeki, waaruit hij Mat dag spoorloos verdwenen was. politie omsingelde het huis, dat b woond wordt door den directeur een verzekeringsmaatschappij, en g legen is aan den Nieder.'andisch Ufer no. 105. Na een lang gevec werd Heidger door verscheidene p stoolschoten en granaaatsplinters er stig verwond. Op het oogenblik vindt de moordenaar zich in ziekenhuis. Een politiobeambte het een schot door het hoofd gekreg en is daardoor levensgevaarlijk ve wond. Heidger was desmorgens tegen uur door een openstaand venster villa van den directeur van de vt zekeringsmaatschappij Kolonia, Oertel, binnengedrongen. Hij beg zich eerst naar de beneden-verdiepi van de villa, waar hij werd opgemer door het personeel, dat om hulp rie Door bedreiging met zijn revolv bracht hij hen tot zwijgen. Een ch feur, die het hulpgeroep gehoord ha loste drie alarmschoten. Eenafdeelii politie, die zich in de nabijheid b vond, was spondig ter plaatse. Tw minuten later waren ook recherche^ aanwezig. Het huls werd daarop ot singeld. Heidger had zich intussch heelemaal boven in het huis in et logeerkamer opgesloten. Hierontston nadat de politie de deur had ope gebroken, een hevig gevecht, waar Heidger zich met revolverschoten ve dedigde. Hij gaf zich pas over toe hij vier schoten en verwondingen do handgranaten had had opgeloope Bij het gevecht is de brigadier Ma baum levensgevaarlijk gewond. Heidger heeft een schot indeborS in de buik en ernstige verwondinge aan het gezicht bekomon. De loofmoordenaar Johann Hei ger, die gisterenvoormiddag na ee verwoed vuurgevecht met de polit kon worden gearresteerd, is gisterer, avonc om 8 uur aan de bekomei verwondingen overleden. De toestan van den gewonden brigadier Maiboot is zeer bedenkelijk. In den afgeloopen nacht stuite de Belgische komiezen in de grens gemeente Weelde op een troep drank smokelaars. Een gevecht ontstond waar de kommiezen van hun vuurwa pens gebruikt maakten. Zekere A. fabriekswerker en A G., schoenmake beiden te Tilburg, werden gearresteer en naar de gevangenis te Turnhou gebracht. ADVERTENTIëN. 1927 1928 Januari 62 59 Februari 65 61 Maart 53 33 April 71 33 Mjei 71 29 Juni 102 34 Juli 119 39 Augustus 123 42 Septeml>er 105 34 f Heden overleed zacht en kalm, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den gezegen- den ouderdom van ruim 88 jaar, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer Cerardus Adrianus Weijers Echtgenoot van Mejuffrouw Wilhelmina Petronella Dahmen. Udenhout. Wed. W. P. WE1JERS- Dahmen. KOOSJE WEIJERS. AD WEIJERS. Waalwijk. BERT WEIJERS. IS. WEIJERS Hoffmans en Kinderen. Udenhout, 26 Oct. 1928. De plechtige uitvaart en begrafenis zullen plaats heb ben a s. Dinsdag 30 Oct. te Udenhout om 10 uur in de parochiekerk- van den H. Lambertus. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Raadhuis. De heer Timmermans stelt tenslotte nog de vraag of B. en W. reeds kunnen mededeelen, wanneer een begin ge- In klein gezin te Waal wijk gevraagd Brieven onder No. der adv. bur. v. d. blad. 41430

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 12