Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f en te worden Dfolland If BREIMACHINE. pwuw HEEREN-BAA1 jjlMER 86. ZATERDAG 27 OCTOBER 1928. 51e JAARGAN' ikana >ver Igend vann logel iciee uw •ver ovi pdat nood 'oor zit, n :com DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. eerste blad. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. De nieuwe belastingwet. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging van de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente mag zich in groote belangsteliing verheu- gen. Om twee redenen is dit te ver klaren. In de eerste plaats omdat het ont werp en de eventueele uitvoering als wet de portemonnaie van het belas tingbetalend publiek raakt. Wij Ne derlanders hebben natuurlijk even goed als andere volkeren een otmeer gevoelige plekken en zeer gevoelig zijn we waar het de portemonnaie betreft. Belastingen zijn noodig en nuttig, dat spreekt; we kunnen het ons zeiven niet genoeg voorhouden hoe noodig en nuttig, als we ten minste met eenigen schijn van blij moedigheid ten belastingkantoie wil- len opgaan. Maar er is nog een reden, waarom het aanhangige ont- werp zoozeer de aandacht van het publiek heeft en dat is wel deze, dat het in veler oog voor ver scheidene gemeenten zal beteekenen lagere gemeentelijke inkomstenbelas ting. Üoor eenige vooraanstaande mannen in groote en grootere gemeen ten is al zoo ongeveer uitgerekend hoeveel het voordeel zal bedragen. De geheele bedoeling van het ontwerp moet neerkomen op een zekere nivel leering over 't geheele land. Waarom moet een Nederlandsch staatsburger (of burgeres) in de eene plaats zoo veel meer betalen dan in de andere. En waarom moeten gemeenten, waar het overigens goed is te wonen, om haar hooge belastingen met den nek worden aangekeken. Het Kon. Nederl. Landbouwcomité heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin gewezen wordt op het groote belang van aanneming van het ont werp. Het comité beweert, dat voor een groot deel tot de noodlijdende of zwaarbelaste gemeenten behooren de gemeenten van het platteland en het vreest, dat (bij niet aannemen van het ontwerp) het platteland ontvolkt zal worden, door de naar de groote steden vliedende personen, die we nemen de vrijheid dit er bij te voegen wel zullen gewaarworden dat het in de steden ook niet bepaald botertje tot den boom is. Intusschen verdient het wetsont werp toejuiching en wordt het over 't geheel zeer goed ontvangen. Men heeft niet getobd met de oude Inkom- stenbelasting, maar een geheel nieuw, frisch ontwerp ingediend. De nieuwe belasting maakt over 't geheele rijk een post, die in den Haag wordt gedeponeerd en bestemd ten bate der gemeenten en die elk jaar f 80 millioen opbrengt. Daar draagt ieder naar rato toe bij. Men betaalt daaraan niet veel meer dan aan de rijksinkomstenbelasting. De gemeentebesturen hebben voorts 't recht om opcenten op die Gemeente fondsbelasting te heffen en de regee ring doet er het hare nog bij, terwijl de gemeente zoo noodig nog een verteringsbelasting kan heften, terwijl de personeele belasting wordt afge schaft. Alles bij elkaar genomen zit voor den gemeentelijken belastingbetaler het voordeel vooral hierin, dat de ge- meentelijke inkomstenbelasting niet meer tot een willekeurig hoog cijfer kan worden opgevoerd en niet op een bepaald object (in de practijk vaak het inkomen) kan worden gelegd. Immers IEEM AFBETALI I1G55YSTE EHSTRIKT COMTAffl 100%G0EDK0OPER DAM BU ONZE COrtCURENTEM V Trieste cijfers. Aan de nieuwste officieele statistiek van het Fransche ministerie van Ar beid ontleenen wij de volgende inte ressante, maar een treurige laai spre kende cijfers: Het aantal huwelijken is weer ge daaldin 1926; 346 126 en in 1927: 337 864 dus een achteruitgang van 8262. De cijfers der laatste jaren wijzen telkens op een achteruitgang, wantin 1924 waren er 355.920 huwelijken gesloten, in 1925 352 830. Hel laagste cijfer werd bereikt in 1913 met 312 036 gesloten huwelijken. Maar ook het aantal echtscheidingen is gelukkig gedaald. Hun hoogtepunt bereikten zij in 1921 met 32.472 Sinds dien is het cijfer steeds teruggeloopen op 18.487 In 1927. Het aantal levend geborenen is weer sterk gedaald n.l. van 766.226 in 1926 tot 741.708 over 1927. Maar ook het sterftecijfer is aanmerkelijk gedaald in 1926: 713.458 en in 1927 676.666. Het sterftecijfer van kinderen beneden den eenjarigen leeftijd is teruggeloo pen van 74 698 tot 61 817. Behalve Italië is Frankrijk het eenige and waarin in het jaar 1927 het ge boorte-overschot het aantal sterfte- gevallen overtreft. In alle andere landen waarvan de statistiek over 1927 reeds is versche nen, is het geboorte overschot terug geloopen en wel in Engeland van 241.000 op 170.000; in Noorwegen van 25.000 op 21 000in Nederland van 104 000 op 97.000in Spanje van 242.000 op 216 000. Als men de cijfers van voor den oorlog beschouwt dan is er overal een geweldige teruggang van het ge boortecijfer te constateeren. Men had een geboorteoverschot: In 1913 in 1926 wuvcjeavi ECHTE FRfESCHE Mannen zoowel als vrouwen van alle standen, kunnen hunne inkomsten belangrijk vermeerderen door aankoop onzer BREIMACHINE HOLLAND. Wi hebben bewijzen dat er op deze machine per week 10 tot 13 gulden wordt bijverdient, bij een werktijd van 5 a 6 uren per dag. Wij garandeeren 5 jaar lang vast werk door een werkcontract op zegel. Gedurende 3 jaar schriftelijk garantie op de machine. J. A. VOGEL, Snellestraat 5 M, DEN BOSCH. Duitschland Engeland Oostenrijk België Italië Zweden 879 000 377.000 35.000 60.000 459 000 53.000 491.000 241 000 28 000 45.000 419.000 31.900 wat door de gemeentebesturen zelf kan worden geheven is beperkt tot 80 opcenten op de gemeentefonds- belasting en tot eene gemeentelijke verteringsbelasting. Wat nu ook de verdeeling der las ten betreft onder de gemeentelijke con- tribuabelen zijn er ook positieve voor schriften gegeven, die het onmogelijk maken, dat alles op een kaart wordt gezet, en dat door het gemeentebe- stuur alle lasten worden gelegd op ééne categorie van belastingbetalers en de andere worden verschoond. Thans ziet men dit nog. Zij die de belastingoases bevolken en zich door hun aantal een soort van belastingvrijdom hadden gekweekt, zien zich dit voorrecht voor een deel ontnomen; eri, daar waar men door macht het gemeentebestuur had ge noopt geen heffingen te doen op bezit of vermogen, zal men van deze macht geen gebruik meer kunnen maken. Vooral gemeenten die ondertusschen zijn uitgegroeid van vlekken tot in dustriesteden of van plattelandsdorp jes tot half industrieele plaatsen, waar veel arbeiders wonen, die in naburige steden hun werk vinden, lijden zeer, ofwel onder het algeheel gemis of wel onder het veel te lage bedrag van deze uitkeeringen, tengevolge waar van zij genoopt zijn rigoureuze hef fingen te doen. Op deze wijze dus gaat men trachten den belastingdruk althans eenigszins te verevenen. Vele gemeenten, (ook de onze) vooral die welke 't noodig hebben, worden er beter van. En ook de doorsnee belastingbe taler, vooral de kleine wordt er beter van, omdat hij wordt geholpen door den man, die in de rijke gemeente wonende, zich een belastingvrijdom had verworven, dien hij nu zal moeten prijsgeven. Alleen in Nederland en Spanje is het geboorte-overschot gestegen en wel voor Nederland van 28 000 op 104 000 en voor Spanje van 169.000 op 242.000. De taal. welke deze cijfers spreken, is duidelijk genoeg: Europa graaft mede aan zijn eigen graf Beursnieuws. Dat de koersstand van effecten niet alleen door de zgn. intrinsieke waarde, maar, zij het soms tijdelijk, in zeer overwegende mate door de markt positie" wordt beheerscht, kwam in de afgeloopen week bijzonder sterk tot uiting bij suikerwaarden. In ons vorig overzicht duiden wij er reeds op, dat hier een graad van uitverkoop was bereikt, die de markt zeer ge- voelig maakte voor alles, wat naar gunstig nieuws zweemde. Het trof natuurlijk gelukkig dat het aan zulk nieuws niet ontbrak. Het bijzonder snelle tempo, waarin het restant van oogst 1928 werd af gezet, waardoor thans nog slechts rond 500.000 tons Javasuiker boven de markt hangen, terwijl zelfs reeds afdoenlngea in oogst 1929 f 13 50 worden gemeld, ontnam de contramine allen moed en deed heel wat bona fine verkooplimiten royeeren. Het ge volg was een scherp herstel, waarbij H.V.A. met een belangrijk avans verre weg de leiding hadden. Wij blijven bij ons standpunt, dat de belegger geen reden heeft zijn suikerpapieren met verlies te verkoopen, maar dat de aspirant-bezitters geen haast behoeven te maken en desnoods de verslagen over 1929 kunnen afwach ten. Aand. Kon. Petroleum bleven uiterst vast gestemd, waartoe berichten om trent nauwe samenwerking tusschen deze Mpy. en vele Amenkaansche oliemagnaten krachtig bijdroegen. Het dient erkend, dat de internationale positie van dit concern juist door de bekende verwikkelingen sterke» is geworden dan ooit, daar wèl bezien Sir Henry over de geheele linie als overwinnaar uit het strijdperk is ge treden. De laatste dagen waren scheepvaart aandeelen algemeen wat meer ge vraagd, vermoedelijk als gevolg van de iets betere vrachtprijzen. De koer sen waren in het algemeen iets hooger. De handel in aand. Holl. Amerikaiijn waren uitgebreider dan voorheen. Kunstzijde aand. uiterst kalm, vooral de aand. Maekubee in verband met de mededeeling dat over 1927 geen dividend zal worden uitgekeerd. In rubber- en tabaks aand. ging weinig om. De eerstgenoemde konden zich dan ook niet handhaven. Duitsche, Fransche en Belgische waarden hebben klaarblijkelijk hun kortstondige populariteit bij het Neder- landsche publiek weer ingeboet. Wel licht is hier het fiscale euvel der fnuikende dividendbelastingen de schuldige. In de suikerafd. schijnt de contra mine thans haar posities gedekt te hebben, waardoor het slot tamelijk flauw was. De geldmarkt gaf verdere teekenen van verstijving. Het krappe materiaal ontvangt n.l. over enkele dagen een vuurproef door de befaamde Novem ber behoeften (huren en pachten), zoodat tijdelijk nog wel een hoogere prolongatierente kan worden verwacht. Geld op prolongatie 4'/a °/o- BINNENLAND. Op verzoek van den minister werden gisteren in de Tweede Kamer de beraadslagingen over het wetsont werp tot wijziging van de bevorderings- wet voor de landmacht geschorst tot het aanbrengen van eenige wijzigingen. De heer v. d. Heuvel hield gisteren in de Tweede Kamer een interpellatie over den toestand in de suikerindustrie. De oud-gouverneur van Curasao, mr. N. J. L. Branljes, is benoemd tot officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Maastricht. De Echo van het Zuiden, jlVaalwDbschc en Laiigstraatscbe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrtJs der Advertentlön 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zijn. veemar irden, 4 eren, 792 ren, 602 ■en, 421 7 bokken 41—44 15—47 c. 'eren 52 J t. emelk- 60, gras- 200—300, 100—160, 210—430, ■225, big- over- erëïfT 20 1—18. 5tiffe ürmoed verschaft U XIw pijp fndien gij haar vult met de eachte. geurige, goedbran* dende D. E. Hcerenbaai. Ontzeg U dit genot niet fanger. maar koop nog van» *doag een pakje, Melange van rijpe tabakken Tlc/cdt oanof 50 cl. per pond 20 cl. per ont 10 cl. pet on»

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1