Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iff FEUILLETON Kloosterbalsem SUMMER 8ft. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928. 51e JAARGAN UITGAVE WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Teleur. Adres: ECHO. eene centrale DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. LOON OP-ZAND—KAATSHEUVEL. De Raad der gemeente Loon op- Zand vergaderde i 1. Zaterdagmiddag ten Raadhuize alhier, onder voorzit terschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester van Besouw. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering stelt de voorzitter aan de orde Punt 1. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over het jaar 1927. Namens de Commissie van onder- zoek deelt de heer de Weijs mede, de rekening in orde te hebben be vonden. Conform voorstel wordt tot vast stelling besloten. 2. Aanbieding Gemeente—begroo ting 1929. De begrooting wordt 14 dagen ter visie gelegd, 3. Voorstelling w^ziging slachthuis- verordening (gebruik van het slacht huis) in verband met een daaromtrent van Gedeputeerde Staten ontvangen schrijven. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten de redactie niet duidelijk ge noeg oordeelen. De bedoeling is niet dat iedereen van het slachthuis ge bruik moet maken, alleen zij wier in richting niet aan de wet voldoet. Overeenkomstig wordt besloten de gevraagde redactie-wijziging aan te brengen. 4. Voorstel vaststelling verordening als bedoeld in art. 4 der Bioscoop wet (nakeuring van films). v. d. Heuvel. En wie moet die na keuring betalen? Voorzitter. Dat doen de gemeenten gezamenlijk die bij de Zuidelijke filmkeuring zijn aangesloten. Maar we hebben ook Rijkskeuring. v. d. Heuvel. Kan dan de Zuidelijke nakeuring niet vervallen? Wijdemans. Neen, want de Rijks keuring laat voor ons wel iets te wcnschen over. Zonder wijziging wordt hierna de verordening aangenomen. 5. Verzoek van de R K. Werklie- denvereenlging te Kaatsheuvel om subsidie voor een cursus in het pa tronenmaken en in het schoenmaken. Uit de overlegde begrooting blijkt, dat de inkomaten en uitgaven sluiten met f 747. De toezegging wordt voorts gedaan, dat de opbrengst van de ge maakte schoenen in de gemeente-kas wordt gestort. Weth. v. d, Horst geeft nog een nadere toelichting. Aanvankelijk had men de oprichting van een dagschool overwogen, evenals in Dongen, maar de bezwaren hieraan verbonden wa ren te groot. De bedoeling van het onderwijs is, van de jongens echte schoenmakers te maken die ook het handwerk verstaan. Daar is behoefte aan. Tegenwoordig worden de jongens als ze van school komen aan een machine gezet en blijven daaraan tot ze zelf een machine zijn. Komen ze zonder werk, dan kunnen ze verder niets. Daarom wil men beginnen met de beginselen der schoenmakerij aan de jongens te leeren. Men heeft zich in verbinding gesteld met den heer Klerkx, vakleeraar uit Dongen. Dhr. Klerkx werd bereid gevonden de lei- ding van den cursus op zich te nemen. Spr. is ten slotte van oordeel, dat een subsidie van f 550 voor 2 cursus sen niet te veel is. v. Amelsfoort. Ik vind de verhou ding toch wel scheef. De menschen die er belang bij heb ben, moeten er ook maar meer voor over hebben. Waarom moet dat alle- maal op de gemeente geschoven worden Als men zich wil bekwamen moet men maar zelf betalen. En waarom is er ook niet aangeklopt bij de fabrikanten? Die hebben toch ook belang bij goed geschoolde arbeids krachten. v. d. Horst. Ik begrijp uw houding niet goed. De leerlingen betalen zelf al een vrij belangrijk bedrag aan schoolgeld, 't Is hier een zeer nuttige subsidie, terwijl andere subsidies soms meer op vermaak wijzen. De subsidie die hier voor twee cursussen gevraagd wordt is zeer miniem. Uw andere opmerking verdient overweging; er is niet aan gedacht om bij de patroot>3 om subsidie te vragen. Daar had aan geklopt kunnen worden. De werk- liedenvereeniging draagt al 2 maal f 50 bij. Met den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs heeft men over Rijkssubsidie gesproken. De Inspect eur zei, dat er geen kwestie van was, dat we subsidie van het Rijk zouden krijgen. Wij wezen er toen op, dat Kaatsheuvel een belangrijke plaats inneemt in de Langstraat. Toen we NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 14. David haastte zich een ontkennend antwoord te geven. Hij wilde geen arg waan wekken. Na de heeren voor hun vriendelijke inlichtingen te hebben be dankt, verliet hij den winkel der firma Lockhart, niet zonder een aantal in drukken en verdenkingen voor zichzelf te hebben genoteerd. Het was duidelijk, dat voor de jm weliersfirma alles uit was, nadat zij den koker hadden verkocht, doch in Steei's brein rezen allerlei mogelijk heden en verdenkingen. Cr een oogenblik geloofde Steel in den Amerikaan die vanuit zijn hotel den sigarenkoker had besteld. Er moest daar ongetwijfeld iemand ver toeven onder den naam van John Smit on die iemand had den sigarenkoker betaald in dollarbiljetten, naar de her komst waarvan men ongetwijfeld ja ren lang zou kunnen zoeken. Het was ook van geen enkel nut, onderzoek te doen in hotel Mettropole, aangezien daar elke gast zijn nummer had, en er iederen dag een zeer groot aantal kwa men en gingen. John Smit had er slechts om zijn brieven behoeven te vragen en daarna weer even gemakke lijk kunnen verdwijnen, zonder zelfs maar opgemerkt te worden. Maar David wist nu in elk geval iets, wat hem ongetwijfeld reeds van veel nut zou zijn bij zijn verdere onder zoekingen. Terwijl bij in gedachten zich naar buis begaf, overpeinsde bij, of hij al dan niet zou schrijven of een bezoek zou brengen aan bet adres op No. 219, Brunswick Square, en zijn moeilijkheden aldaar zou voorleggen. En hij dacht, niet zonder bitterheid, dat men daar nu wel moest weten, dal hij niet zoekende was naar roman-stof. Indien er dan ook niets tusschentijds geschiedde, zou hij er zeker een bezoek gaan brengen. Zoo bleef hij geruimen tijd nog zit ten denken in zijn kamer, totdat hij er hoofdpijn van kreeg en de bloemen voor zijn oogen begonnen te dansen in een werveling van kleuren. Hij staar de wat om zich heen, thans echter vol wanhoop, zooals hij meermalen deed, wanneer de inspiratie hein begaf. De geringste dingen gaven hem echter soms weer stof een zonnestraal bij voorbeeld, die gleed tusschen de gor dijnen, de barst in een schaal, de be schadigde hoek der omlijsting van een of ander oud schilderij. Daar viel zijn oog op het telefoontoestel; hij sprong haastig op. „Wat een stakkerd ben ik'', riep hij uit. Als ik zelf deze geschiedenis had in elkaar gezet voor een roman, zou ik daar reeds lang aan hebben gedacht Neen, een nummer heb ik niet noodig, tenminste, niet in dien zin. Maar een paar dagen geleden werd ik opgebeld door iemand uit Londen, die de lijn ongeveer een half uur in lieslag hem den toestand uiteen hadden gezet, veranderde hij van gedachte en zei ons volle medewerking toe. v. d. Heuvel, 't Pleidooi van den heer v. d. Horst is zeer adrem. Vak onderwijs is een eisch van onze in dustrie, waaraan ook de gemeente moet meewirken en aan tegemoei komen, 't Kweeken van goede vaklui is In 't belang van de fabrikanten, zoodat zij in die richting ook wel een offertje mogen brengen Een vraag Is 't, wordt de cursus wel voldoende bezocht? Is er wel belangstelling? Roestenberg. De vakvereeniging geeft al 15 jaar cursussen en B. en W. hebben zich nog vorig jaar er van kunnen overtuigen, dat de belangstel ling en resultaten goed zijn. Ook voor den nieuwen cursus is 't aantal deel nemers voldoende. Men begrijpt de belangen hiervan. Vorig jaar is ook al geprobeerd om in Loonopzand een cursus te krijgen, maar om verschil lende redenen is dat niet gelukt. Maar in die richting moeten we toch voort werken. Snoeren, 't Volgend jaar hopen we toch in Loonopzand te kunnen mee doen. v. d. Heuvel. Zou 't dan niet beter zijn om er een centralen cursus van te maken Roestenberg. Dat is een zorg voor later. v. d. Hoven. Maar kunnen de jon gens van Loonopzand dan hier een cursus volgen. Voorzitter. Voor zoover er plaats is wel. Maar men zit nu nog al erg primitief. Roestenberg. We hebben op 't oogen blik precies voldoende ruimte. Als we een ruimer lokaal hadden, dar. zouden we meer leeilingen kunnen aannemen. Snoeren, 't Is ook niet de bedoeling om ze naar Kaatsheuvel te zenden. We werken er op om zelf een cursus te krijgen, anders kunnen ze ook naar Waalwijk of Tilburg gaan. Hierna gaat de Raad met het voor- De venijnige steken va n spit in den rug „Geen goud zoo goedI stel accooid. 6. Verzoek van het bestuur van het Wit—Gele Kruis te Loonopzand om een subsidie van f 100. Voorzitter. Indertijd is er afwijzend beschikt op de aanvrage van het Groene Kruis. Snoeren. De vereeniging is pasop- gericht en als er geen subsidie wordt gegeven, komt ze in gevaar. De con tributie kan onmogelijk nog hooger opgevoerd worden, 't Zou jammer zijn als zoo'n mooie instelling voor Loon opzand verloren ging. De finantieele toestand is zoo, dat er werkelijk hulp geboden moet worden. Roestenberg Ik zou toch wel op deze subsidie-aanvrage willen ingaan, 't Groote openbarenut van het Wit Gele Kruis behoef Ik hier zeker niet uiteen te zetten, daarvan zijn we toch alle maal doordrongen. Als ik hier zoo 't werk van de vereeniging naga dan geloof Ik niet, dat ze al geheel aan haar groote doel is. Wanneer men nu een subsidie geeft dan draagt men er toe bij om dat doel te kunnen bereiken. De vereeniging bestaat al 5 jaar en in al dien tijd is er nog nooit een algemeene vergade ring gehouden. Hield men een verga- dering dan zouden de verschillende wenschen eens ter tafel gebracht kunnen worden. v. Lier. Het Is hier de gewoonte om over één kam te scheren We genomen heeft. Ik heb ik heb het adres van mijn oproeper vergeten, maar, indien u mij 't nummer zondt willen opgeven... ja..., ik blijf hier tot u het gevonden heeft... Dank u wel voor de moeite!" Een lialf uur kroop voorbij, vooral eer de telefoonbel opnieuw rinkelde. Hoe dan ook. thans zou hij toch het nummer vernemen, vanwaar de ge heimzinnige boodschap gekomen was. O, 0017, Kensingtondank u allervriendelijkst, juffrouw." Steel nam zijn telefoonboek ter band en sloeg liet open. Ja... daar stond het „0017, 446, Prince's Gate. Ken sington. Gilead Gates". Het zware telefoonboek viel met een smak op den grond. En David Steel zag op het boekdeel neer met een blik stom van verbazing; hij kon zijn oogen niet gelooven. „Gilead Gates", mompelde hij. „Van de sekte der Kwakers, millionair en zeer liefdadig. Een van de meest ge achte en populairste mannen in Enge- land, Dus, uit zijn huis kwam het be richt, dat de oorzaak is geworden van al mijn rampen. En dan zijn er nog cri tici die beweren, dat mijn romans te fantastisch zijn!" HOOFDSTUK VII. No. 218, BRUNSWICK SQUARE. Met één slag scheen alle verbazing bij Steel gewelven. Na die laatste ont dekking was hij bereid alles te geloo ven. Indien iemand hem verteld had dat het Koninklijk Huis zelf bij de kwestie betrokken was, dan zou hij dezen hebben geantwoord, dat deze veronderstelling ten hoogste waar schijnlijk was. „Toch is bet, wat de onnavolgbare Dick Swiveller een „kras staaltje" zou noemen", mompelde liij. „Gates, de millionair, de groote kapitalist, die diepen eerbied heeft voor de arbeiders wereld. Neen, iemand niet zoo'n repu tatie kan met het geval niets hebben uit te, staan! Toch moet de oproep aan mij vanuit dat huis geschied zijn. De dames, die de telefoon bedienen, moe ten dat weten een feit, waaraan dengene, die inij opbelde, waarschijn lijk niet gedacht beeftIk zal naar Brunswick Square gaan en die dame opzoeken. Geld of geen geld, onder een verdenking als deze wil ik niet blij ven Maar allereerst moest hij 'n bezoek brengen aan dokter Cross. Te oordee len naar diens optreden, wist deze niets van de afschuwelijke verdenking welke op David Steel rustte. Marley liield, zijn overtuiging blijkbaar uitslui tend voor zichzelf en sprak er met niemand over. „O, de man maakt bet reeds veel be ter", zei Cross opgeruimd. „Hij is nog niet geïndentificeerd, ofschoon de pers ons uitstekend heeft, geholpen. Ik denk dat de kerel wel zal herstellen, al zal het nog geruimen tijd kunnen duren." j „Is hij dan nog niet tot het bewust zijn teruggekeerd?" vroeg Steel. „Neen, en voorloopig zal dat wel niet gebeuren. Er schijnt ergens een druk op de hersenen te bestaan, welke wij niet in staat zijn, te bepalen, ter wijl we de Röntgen-stralen thans nog niet durven gebruiken, zult dus waarschijnlijk alleen beschuldigd wor den van een ernstige mishandeling..." David Steel lachte grimmig toen liij zich huiswaarts begaf. De dokter wist er dus toch van. Hij legde den gehee- len weg naar Brunswick Square te voet af, de North-Street langs en over Western Road en liep ten slotte Bruns wick Square zelf a f inplaats van op, zooals hij den nacht van liet geheim zinnig avontuur gedaan had. Hij had een vaag vermoeden, dat er een bijzon dere reden moest bestaan, waarom men hem toen gezegd had, liet bedoel de huis langs die zijde te bereiken. Eindelijk was hij er, Brunswick Square 219:1 boven was liet 220 en, na tuurlijk, beneden 218. Het geleek er vrij veel op, bij daglicht, dezelfde deur, dezelfde klopper en hetzelfde roode gordijn in het middenvenster van den uitbouw. David Steel klopte op de .deur met een vaag gevoel van onzeker heid omtrent hetgeen hij zoo aanstonds ging zeggen of doen. Een oudmodisch gekleede bediende met, ernstige trek ken opende do deur en vroeg Steel wat hij verlangde. „Kan kan ik uw meesteres even spreken", stamelde David, eenigszins binnensmonds. De ernstige bediende werd zoo mo gelijk nog wat ernstiger en terughou dender. Als mijnbeer hem zijn kaartje wilde geven, zou hij zien of Miss Ruth hem kon ontvangen. David Steel vroeg zich niet zonder nieuwsgierigheid af, welken achternaam Miss Ruth wel dragen kon. Hij hield van dien owl- testamentischen naam. (Wordt vervolgd). e Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Laiigslraatsehe Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stuiken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DB ECHO VAN EBT ZUIDEN". ?-■ v"*rm overvallen U onverwacht*. Grijp dadelijk naar Akker'» Kloosterbal- um, welke tot diep In de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1