^JtynAandts Uw Haar 1 hebben 't Groene Kruis afgewezen, dus kunnen hier niet anders handelen. Nou geloof ik wel, dat als er meer geld was, de vereeniging dan beter aan haar doei zou kunnen beantwoorden. v. d. Heuvel. Laat de vereeniging eerst eens een jaar werken, dan kun nen we zien wat ze kan. Roestenberg. Dat is niet noodig. We kennen toch allemaal 't werken van een vereeniging als 't Wit—Geie Kruis. Goede resultaten behoeven we niet eerst af te wachten, die komen van zelf. ik ben vöor subsidie. v. d. Horst. Over 't goede nut zijn we 't zeker allen eens, maar wij hebben ons op 't standpunt moeten stellen naar de geheele gemeente om te zien. Van den anderen kant zou het jammer zijn ais zoo'n vereeniging te Loon moest verdwijnen, ik kan er mij wel mee vereenigen dat voor eenmaal in de oprichtingskosten een tegemoet koming wordt gegeven van f 100. v. d Heuvel. Van die f 100 hangt de bestaansmogelijkheid van 't Wit— Gele Kruis toch niet af Laatonseerst eens zien wat het particulier initiatief doet. Roestenberg. De heer v. d. Heuvel plaaist zich op een verkeerd stand punt. Het is hier geen privaat—zaak, maar wel degelijk een algemeen belang dat door de gemeente moet worden gesteund. Als Raad hebben we mee te werken aan 't doel van 't Wit— Gele Kruis. Het is een gemeente belang. v. d. Horst. v. d. Heuvel zegt dat f 100 niet van invloed is op't bestaan der vereeniging. Maar het verzoek wordt hier toch door ernstige men- schen gedaan. Snaphaan. Als we 't Wit—Gele Kruis geven, dan ook 't Groene Kruis. v. d. Heuvel. Juist. Maar ik zou eerst eens een jaar willen afwachten We mogen hier toch zeker ook we de bezuinigingstactiek toepassen. De vraag mag gesteld worden: Is hier wel subsidie noodig? Snoeren. Zeker. Als bestuurslid kan ik dat verklaren. We kunnen erabso luut niet mee uitkomen. Het lid v. d. Heuvel, die in de oprichtingscommissie gezeten heeft verklaart met klem dat er geen sub sidie noodig is. Verschillende mededeelingen worden dan gedaan die niet voor de pers bestemd waren. Een tegenstrijdigheid in de verkla ringen van Weth. v. Lier en Snoeren en v. d. Heuvel geeft aanleiding om dit punt aan te houden. 7. Verzoek van het bestuur der Vereeniging ter Bevordering der Moersche Belangen inzake het geven van avondonderwijs. Voorzitter. Het eenigste wat we kunnen doen is vuur en licht ver strekken evenals in Loon. Dingemans Vorig jaar is er gezegd dat iets gegeven zou worden als er meer lesuren waren. Voorzitter. Maar we staan voor de geheele gemeente Als we in de Moer geven, dan komen er morgen 9 andere scholen. Dingemans Zoudt U bij ons dan geen uitzondering kunnen maken We hebbdn voor 7 klassen maar 2 leerkrachten. Het onderwijs kan er dus zoo goed zijn en er is herhalings onderwijs noodig Voorzitter. Dat erken ik gaarne, maar we mogen geen precedenten scheppen. 8. Verzoek van niej L. Hille om ontslag als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Kaats heuvel. Dit ontslag wordt verleend. 9. Benoeming van een lid in die Commissie, ter voorziening in deze vacature, waarvoor worden aanbevo len de dames Krabbenden en Monchen. Met algemeene stemmen wordt mej. Krabbenden gekozen. 10. Verzoek van de Iederfabrikan- ten te Loonopzand in zake verminde ring der Rioolbelasting. Uit dit verzoek blijkt dat adressan ten gezamenlijk f 2755 50 aan riool- belasting moeten opbrengen. Voorzitter. Wij hebben de begroo ting van de Heide Mij. binnen gekre gen waaruit blijkt, dat dit jaar de op brengst f 60o hooger zal zijn. Het is nooit de bedoeling geweest om er voor de gemeente eeri melkkoetje van te maken. D'r is gezegd ais 't beter gaat, dat we de belasting 2ullen ver lagen. Thans kunnen we 't kohier v. d. Heuvel. Ik kom nog eens terug op de pomp in Loon. ik ken iemand die de pomp voor eigen reke ning wil afbreken en nog geld toe geven, zal ik dien man eens bij U aansturen Voorzitter. Dat is heel goed. Het lid Roestenberg klaagt er over dat er in café's zooveel met geluk- kastjes gegokt wordt waarbij 't soms om grof geld gaat. Spr. vraagt dit eens te doen nagaan en wat ter mo gelijke verbetering te doen is. De Voorzitter zegt dit toe. Hierna ging de raad in geheime zitting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans hef wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer nlt indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. BUITENLAND. Enkele leden van de Brusselsche fascistische groep, die o m. reeds de vernieling van de artislieke en weten schappelijke sovjet-tentoonstelling op haar aciief heeft, kwamen Donderdag in het Viaamsch café „Breughel" op de Jacqmainlaan alhier. Waar zij zich aanvankelijk aanstelden ais gewone verbruikersschonk niemand er aandacht aan. Doch opeens sprong een der belhamels op een stoel en sloeg met zijn stok een pleisteren beeld stuk van Hendrik Consience de man, die zijn volk leerde lezen en tot de figuren van België behoort. Toen de eerste verwondering voorbij was, Kwamen op hun beurt ook de Vlaamsche verbruikers in actie. Zij deden hun jas uit en begonnen op wat van de fascistische „stoottroepen" niet tijdig had kunnen vluchten, te ranselen „gelijk den duivel op Gee raard", zooals men hier zegt. Met bebloede koppen en met blauwe oogen werden de aanhangers van Nothomb daarna de deur uitgewerkt. De Vlamingen gingen toen weer kalm voort met „pottekes" te drinken Te Lemberg hebben weder bot singen plaatsgehad tusschen Poolsche nationalistische studenten en Oekrai- niers. De Polen rukten den Oekraini- schen studenten de mutsen van het hoofd, omdat zij zich door de kleur daarvan geprovoceerd gevoelden. Ver volgens trok een bende Polen naar de Roetheensche straat en sloegen de ruiten in van de Oekranische onder nemingen Proswit. Dwister en van het blad „Dilo", terwijl een andere groep Poolsche nationalisten het gebouw van het Oekrainische weekblad „Nowyk Pzas" binnenviel en de geheele in richting vernielde; ook van vereeni gingsgebouwen werden de ruiten stuk gegooid. Bovendien is in eenige joodsche winkels schade aangericht Om 10 uur verzamelden de verschil- lende betoogers zich voor het stand beeld van Mickiewlcz, waar zij een lied zongen en vervolgens uiteen gingen. De in de haven van Bordeaux uitgebroken stakingheeft een dergelijke wending genomen, dat de autoriteiten verplicht waren buitengewone maat regelen te nemen. Detachementen nfanterie, artillerie en koloniale troepen werken met de gendarmes samen voor het bewaren van de orde. De slakers zijn tot eenige schepen doorgedrongen en verjoegen de werk willigen met knuppels, waardoor van aatstgenoemden verscheidenen werden gewond. Later op den dag kwam het opnieuw tot incidenten. Talrijke arrestaties vonden daarop plaats. Kabinetscrisis in Frankrijk. Bij oogen scli ij nl ijk on bewolkten he mel in dezen ook overwegend lielde- en herfst is het kabinet Poincaré plotseling omvergeworpen en een ein de gekomen aan de periode van natio- ale eendracht in het Fransche parle ment. De stool is niet uit de Kamer gekomen, maar van het radicale par tijcongres dat moties heeft aangeno men. waarin verdere samenwerking van de partij met Poincaré onmogelijk werd verklaard. Herriot, de voornaam ste der radicale ministers, had eerst BINNENLAND. Financkele betrekking tusschen Rijk en Gemeenten. Installatie der Com missie. De Minister van Financiën heeft de dezer dagen ingestelde Commissie tot het voorbereiden en ontwerpen van den algemeenen maatregel van bestuur bedoeld in artikel 4 van het wetsont werp, tot herziening van de financieele betrekking tusschen het Rijk en de ge meenten in de vergaderzaal van zijn depai tement geïnsta 1 leerd Lid dezer Commissie js o.m. Mr. H. Loeff. Burgemeester van Drunen. A. M. Scheffers. t Zaterdag overleed te 's-Bosch in den leeftijd van 66 jaar de heer J. A. M. Scheffers, lid van den gemeente raad vanaf 1911. oud-wethouder van onderwijs en financiën. De heer Scheffers heeft zich voor zijn vaderstad buitengewoon verdien stelijk gemaakt. Als particulier, die niet door andere zakelijke af ambte lijke beslommeringen in beslag geno men werd, ging hij geheel op in zijn streven de gemeente 's Bosch in de financieel zeer moeilijke jaren van in en na den oorlog in het college van B. en W. mede te leiden. Uitstekend musicus als hij was, heeft hij zich voor het muzikale leven bij zonder beijverd en veel heeft hij ge daan voor het herstel van den beiaard der kathedraal. De heer Scheffers was een onver moeide werker met. een taai doorzet tingsvermogen en een die in de poli tiek nimmer zich zelf zocht, doch uit sluitend het gemeentebelang. De heer .1. A. M. Scheffers wordt in den gemeenteraad opgevolgd dooi' den heer -Tac. van Dun. De retourvlucht uil Indip begint vandaag. Bij de directie van de K.L.M. is het volgende telegram ingekomen van de bemanning van het vijfde vliegtuig, de H.N.A.E.N. Heden te 15 uur in Bandoeng ge start en 16.3! uur te Batavia aange komen. Morgen wordt retourvlucht aangevangen. Alles in orde. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. /OS. SWEENS. Mgr. |os. Sweens, apostolisch vicaris van Nyanza, titulair bisschop van Gafsa, heeft besloten deze hooge functie wegens zijn vergevorderden leeftijd neer te leggen. Mgr. Sweens heeft den wensch te J*soon van den kleinzoon der oude vrouw Over zijn vlucht deelde Dr. Bongrat mede, dat hij op 13 Augustus met 2 andere gevangenen uit het ziekenhuis te Saint Laurent ontsnapt was. Nd vele uren geloopen te hebben ontmoet ten zij met hun drieën in de bos- scben op een afgesproken plaats, vijf andere vluchtelingen, die vijf dagen eerdei- uit liet bagno ontkomen waren om de gezamenlijke vlucht zoo goed mogelijk voor te bereiden. Op 1 September kwam de boot klaar, waaraan allen hard gewerkt hadden om den tocht over zee mogelijk te ma ken. Men zakte de Marowijne af. waar na men op den Atlantischen Oceaan kwam. -De bedoeling was om evenwij dig met de kust, doeh niettemin op be hoorlijken afstand van den wal, langs Suriname te koinen. doch toeu werd de zee zoo hol. (lat bet kleine bootje geen weerstand kon bieden; het werd naai den wal gedreven en sloeg stuk op de kust. De acht mannen hebben toen 3 dagen achtereen ingespannen aan het herstel van hun boot gearbeid. Het voedsel raakte intiisschen op, zoodat de vluchtelingen veel last van den hon ger ondervonden bij hun pogingen het scheepje in den goeden koers te voeren. Twee dagen later werden zij door de golven op de delta van de Orinoeo ge worpen. Na. veel wederwaardigheden kwamen de vluchtelingen eindelijk daar, waar zij zijn wilden. Zij zijn nu weliswaar weer opgesloten, doch in alle geval niet in het ondraaglijke bagno. Tenslotte verklaarde Dr Bon grat nog, dat hij ondanks alles zijn onschuld zal blijven volhouden. Een bende Cbineesche roovers, als passagiers vermomd, heeft zich meester gemaakt van liet Britselu stoomschip „Shasi". Het schip had gisteren Hankow verlaten. De bandieten doodden een Chinees eu woudden een tweede. Zij sloten den kapitein in zijn hut op en plunderden de passagiershutten. Zij wisten te ontkomen met een buit ter waarde van 15.000 a 20.000 Mexi can nsehe dollars. Te Sonnenberg is liet Zondag bij een optocht van nationaal-socialisten tot herhaalde botsingen met, commu nisten gekomen, wat tot ernstige vecht partijen aanleiding gaf, zoodat de po litic-herhaaldelijk moest ingrijpen Een communist moest met een sche delbreuk naar liet ziekenhuis worden gebracht. Een nationaal-socialist door messteken ernstig gewond. De moordenaar van de op 29 Oc tober vermoorde 81jarige weduwe Gebhardt is hedenavond in den per- verwonden besloten een civiele actie tegen de „Limburgsche Luchtvaart, vereeniging", althans tegen het vlieg, comité in ie stellen. Mr. Van Gelder en mr, Onland zullen hen als raads leden dienen. De vliegenier Tillman, die buiten het ongeval stond en tevergeefs hei comité om uilbetaling van zijn gage verzocht heeft, wil daarom eveneens j de organisatoren in rechten aanspreken. De verbittering der bevolking tegen de personen, die den vliegdag geor ganiseerd hebben, is nog grooter geworden dan eerst reeds het geval was door de houding, die zij na het vliegongeluk hebben aangenomen. De Zeppelindiensten over den Oceaan, Naar uit welingelichte kringen te New-York verluidt, zijn de onderhan- delingen inzake instelling van een transailantischen luchtschependienst door de kortelings plaats gehad heb bende besprekingen tusschen Dr. Eckener en vertegenwoordigers van de Goodyear Company te Cieveiand goed gevoiderd. Er zal een nieuwe Maatschappij opgericht worden onder den naam .Goodyear Zeppelin Corporation", welke voor de opening van den dienst vier Zeppelins zat bouwen. De diensf zal zoo worden ingedeeld, dat telkens twee luchtschepen om de vier dagen het Amerikaansche en het Europeesche continent verlaten. Hei hiervoor bcnoodigde kapitaal zal ongeveer 60 millioen Mark be dragen en door de Goodyear Compagny erj de Duitsche Zeppelin Gescllschait gezamenlijk gefourneerd worden. .kalrneeren en worden gesterkt door kennen gegeven zijn laatste levensjaren te midden zijner dierbare zwarte bevolking te mogen slijten Z. D. H Mgr. W J. Fr. M. Sweens is thans ruim 70 jaar. Hij is geboren te 's Hertogenbosch op 22 Maart 1858 In 1882 priester gewijd was de eerw. heer Sweens eenige jaren kapelaan te Lierop en te Vught. In 1889 trad hij in de Congregatie der Witte Paters van Lavigerie, was novicemeester der Broeders in Maison Carré in Algiers in de jaren 1890 1893, overste van het missiehuls Marienthal, Luxemburg (1893—1901), was overste en stichter van den missiepost Marienheim in Oeroendi (Duitsch Oost-Afrika) 1902 1904. Daarna werd de hoogeeiw. heer Sweens visitator en Regionaal Overste der drie vicariateh Oenjenjemti, Zuid. Nyanza en Oeganda (1904—1906). Van 1906—1910 was 'pater Sweens overste van het Missiehuis Sint Charles te Boxtel In 1910 werd Mgr. Sweens benoemd tot titulair bisschop van Gafsa en coadjutor van Mgr. Hirth apostolisch vicaris van Zuid-Nyanza. Op 20 Januari van datzelfde jaar ontving Mgr. Sweens de H. Bisschops den 20 jarigen* electretecliuiker Wei' ner Gebhardt te Priddargen in Poiu- ïneren opgespoord en gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Het motief tot den moord, was dief stal. De moordenaar bad zijn groot moeder eerst met een houwwapen op het hoofd geslagen. Toen zij neerviel, was hij o}) haar borst gaan knielen en had haar met een zakdoek gewurgd. In den loop van het proces tegen den van moord op president Obregon beschuldigden José de Leon Torel, ver klaarde Torel dat hij na zijn aa-resta- tie door de politie gemarteld werd. Üe politie wilde hem doen zeggen, dat liij medeplichtigen had gehad. Torel zei- de: Men hing mij aan mijn (luimen op. later werd ik op een pijnbank gelegd en onderging tal van martelingen. Een mijner duimen gleed weg en ik bleef aan één duim hangen. Later deed men mij een koord om de borst, zoodat ik nauwelijks kon ademhalen. De politie ontkent, dat Torel gemar teld werd. Volgens berichten uit Virginia zijn twee Amerikaansche mannevlieg- tuigen op een hoogte van ongeveer 1000 meter tegen elkaar gebotst. Beide wijding in de kerk van Sint iacoh" te I v,,egers sPron8en met de parachutte DLBosih.de kérk waar hVgedoop' "i'L" ^rwijl een van hen was en zijn eerste H Communie deed. u ander door het ts, I niet werken van zijn valscherm den een storm met succes kunnen bezwe- met f 600 verminderen. Krijgen we 't 'en- maar toen hij zij» r«g had omge- volgend jaar betere uitkomsten dan wend begon het gestook der elemen- zullen we weer verlagen. f ten die geen vrede hadden met de Het lid Swagemakers vindt deze voortzetting van den tegen woord igen belasting nogal erg hoog. De Voorzitter erkent dit. Deze be lasting kan men echter niet op de heele gemeente verhalen. Rondvraag. Het iid Snoeren wijst er op, dat ondanks alles men door blijft gaan 't vuil langs den weg te storten. Voorzitter. We zuilen 't verbieden koers, opnieuw vooral de ongewij- Consecrator was Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van Den Bosch, met assis tentie van Mgr, Drehmanns, bisschop van Roermond en Mgr. Callier, bisschop van Haarlem. In 1912 volgde Mgr. Sweens Mgr. Hirth als apostolisch vicaris van Nyanza op. Achttien jaren heeft Mgr. Sweens als bisschop-missionaris gewerkt in zijn dierbaar vicariaat, De last der jaren de missie-jaren tellen dubbel is hem thans te zwaar geworden. Nederlandsche priesters te Rome. Stichting van een eigen college. Naar de Msb. uit betrouwbare bron verneemt, zou het ernstige plan be staan om binnenkort te beginnen met dood. De Russische wetenschappelijke expeditie die onlangs een exploratie tocht in het Siberisch Altai gebergte heeft ondernomen, is thans terugge keerd. Naar de Moskousche bladen berichten, heeft een der leiders van de expeditie, Semichatof, op't hoogste gedeelte van het gebergte vijf gletschers ontdekt, die tot dusver nog door geen enkele expeditie waren waargenomen. Op voorstel van Semichatof heeft het Russisch geografisch comité besloten een der gletschers naar Roaid Amund sen te noemen, terwijl een tweede gletscher den naam van den bekenden geoloog Prof. Obroetsjef zai dragen Voorts zal de hoogste top van het Vrijdagavond is in de Tongeb reschesiraat nabij de Havenstraat ónder de gemeente Eindhoven een poging tot doodslag gepleegd De 19 jarige fabriekarbeiaster leefde sedertAugustus gescheiden van haar man in een kosthuis in de Havenstraat aldaar. Vrijdag was haar echtgenoot, de 25- jarige mijnwerker D.v.M uitHeeiier- heide naar deze gemeente gekomen. Hij had haar opgewacht, toen zij van een sigarenfabriek, waar zij werkte, op weg was naar haar kosthuis. Wegens het ongewoon lang uitblijven van deze vrouw, waren drie kosrgan. gers, die in dezelfde woning in pension waren naar haar gaan zoeken, te meer waar een van hen v M. te voren hier had zien loopen In de nabijgelegen Tongeireschestraat troffen zij haar in gezelschap van v. M. aan. Deze trok onmiddellijk zijn revolver en loste op het drietal drie scholen waarvan een schot den 25-jarigen H. Doek in de borst trof. Van M. nam daarop de vlucht, achtervolgd door het drietal. Na een pr.ar straten hadden zij v. M. uit het oog verloren, terwijl Doek inmiddels wegens uitputting de achtervolging had opgegeven. De gewonde werd in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is wei ernstig doch niet levens gevaarlijk. De dader is voortvluchtig. Zondagavond had te Bolnes, gemeente Ridderkerk, een ernstig ver keersongeval plaats. Een aulobusvan den Ridderkerkschen Autodienst,waar in vele passagiers hadden plaats ge nomen, was cp weg naar Rotterdam. Ter hoogte van Bolnes geraakte de wagen, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, van den daar ter plaatse tien meter hoogen dijk en kwam op het dak van een beneden aan den dijk staar.d huisje terecht. De bewoners, die juist het avond maal nuttigden, schrokken hevig. Dakpannen en steenen vielen onder groot geraas in de huiskamer. Ook de autobus werd vrij ernstig beschadigd. Wonder boveri wonder werd niemand gewond, behalve dan dat eenige per sonen ontvellingen, schrammen en builen opliepen. Enkele dames vielen flauw. Loonsverhooging voor den beul van Parijs. Toen Delbler, de beul van Parijs, enkele maanden geleden begon te klagen, dat het leven zoo duur werd en zijn inkomen onvoldoende was, werd het ministerie van Justitie over- zigde aanneming van de begroeting; die het oprichten van een college te Rome 8edeelte van't bergmassief stelpt met aanbiedingen van gegadlg- Poincaré, big kens zijn brief aan Malvy voor studeerende jonge Nedertandsche de Malmgren piek heeten. aen. die het werk van Deibier voor Na het vliegongeval te Heerlen. Mevr. Van de Bergh. een der ge troffenen bij het vliegongeluk op den Schaelsberg, dat aan vier personen het den radicalen voorzitter van de Ka mercommissie, eischte, ontmoette he vig verzet en werden, bij overrom peling, besluiten doorgedreven die de vier radicale ministers Herriot, Sar- raut, Queuille en Perrier noopten hun priesters. Reeds zou door het hoogwaardig Nederlandsch episcopaat opdracht gegeven zijn" om de oprichting van het college voor te bereiden. en bij overtreding procesverbaal op- ontslag in te dienen. Poincaré heeft daarop het ontslag van het geheele kabinet ingediend. Zonder steun van de radicale partij is de afgetreden re geering niet meer te reorganiseeren en de politieke toestand heeft nu plotse ling een dramatisch-spannende wen ding genomen. maken. v. Amelsfoort. Aan de bewoners van de Kruisstraat is dezen zomer al ver betering van de straat toegezegd. Nu is er nog niets aan gedaan, en het is één modderpoel. Voorzitter. D'r is besloten als we in J929 van de bijdrage van Capeile af waren dan zouden we aan de ver betering van de Kruisstraat beginnen. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. GEMENGD NIEUWS. Dr Bougrat, die wegens moord te Marseille tot het bagno veroordeeld was, maar niet eenigen van zijn mede gevangenen uit Fransch Guyana ont snapt was naar Venezuela, is daar thans gevangen genomen. Ofschoon Venezuela ontsnapte gevangenen uiet uitlevert, schijnt het toch niet vast te staan wat er met Bougrat en zijn mak kers gebeuren zal. leven gekost heeft, is dezer dagen uit het ziekenhuis ontslagen. Zij is echter voor haar leven verminkt, terwijl zij in het krankzinnigengesticht te Vught is opgenomen. De andere gekwetsten zijn hersteld. Het resultaat van het onderzoek van de Justitie over de schuldvraag zal naar wij vernemen eerstdaags open baar gemaakt worden. Naar wij verder vernemen hebben de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers en de bij het ongeluk het oude loon wilden doen Niemand geloofde ovenwei, dat Deibier of de regeering een einde wilden maken aan de traditie, die sedert de terreur Is gehandhaafd, nl. dat de „medewerking aan de voltrekking van de wet" In handen van de familie Deibier is gelegd. En inderdaad gebeurt dit ook niet. De minister heeft het salaris van den beul met ca. 500 gulden per jaar verhoogd. Onderwijzer: Nu heb ik je den zin uit het boek al viermaal voorgezegd en je kunt hem nog steeds niet nazeggen. Hoe komt dat? Jantje: Zeker omdat ik het boek niet voor me heb, zooals u. IS fy Ap°th en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2