fliWHlTli® - 'V VERKOUDEN ABDSSmOP CE: De Braziliaansche Revue Eersl alleen RECHTZAKEN. No. 90. Zaterdag 10 Nov. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. De amnestie. De Kanier heeft over het ontwerp amnestiewet beraadslaagd. De Minister van Justitie zeide, dat de geheele regeering zich aansluit bij het amendement Vandevijvere, dat nader verklaard wordt door de amen dementen van de regeering en dat, in dien het wordt aangenomen, het allen activisten in den vreemde zal mogelijk maken, in België terug te keeren. De regeering kan niet aanvaarden, dat deze maatregelen zouden worden uitgestrekt tot verraders, spionnen en degenen, die aan den vijand leverden. Er zijn nog veertig personen in de gevangenis, behalve één boezemen zij niet het minste belang in. De regee ring heelt verzocht het amendement Vandevijvere te aanvaarden in het. al gemeen belang en niet als een politieke daad. De bij verstek veroordeelden zullen niet meer vervolgd worden. Bonus zal in vrijheid worden gesteld. Verder zal de regeering niet gaan. De regeering kan niet aanvaarden, dat den activis ten de volheid van hun burgerlijke en politieke rechten wordt teruggegeven. Zij wil niet, dat de 265 activisten, die in het land zullen terugkeeren, één hunner den kampioen van hun eischen bij de aanstaande verkiezingen zullen maken. Naar Havas meldt wordt in parle mentaire kringen algemeen de wensch geuit, dat Poincaré opnieuw het mi nisterie zal vormen en heeft deze wensch zijn weerklank gevonden op liet Elysée, wegens de noodzakelijkheid om de begrooting voor 31 December goed te keuren en het belang van de onderhandelingen over de regeling der herstelbetalingen. Algemeen wordt dus verwacht, dat Doumerge tenslotte aan Poincaré de kabinetsvorming zal opdragen; indien deze weigert schijnen Briand of Barthou de meest aangewezen perso nen. In parlementaire kringen wordt er op gewezen, dat Poincaré den noo- digen steun zal vinden, zelfs in de groep der socialistische radicalen. Waarschijnlijk zal de toekomstige premier niet. voor Vrijdag worden aan gewezen. Hoover, de republikeiusche candi- daat, heeft een belangrijke meerder heid behaald op den democraat Al. Smith en is dus gekozen tot president der Amerikaansche republiek. In 80.282 van de 115.527 districten heeft Hoover 15.515.489 en Smith 11.215.012 stemmen gekregen, wat neerkomt op 414 electorale stemmen voor Hoover en 87 voor Smith. Alles wijst er op, dat 55 republi keiusche senatoren en 250 republikeiu sche leden van het huis van afgevaar digden gekozen zijn. Smith heeft zijn overwinning in de groote steden behaald, doch op het platteland nederlagen geleden. Hoover dankt zijn succes in de eer ste plaats aan de vrouwelijke kiezers,- daarna aan de zakenlieden en boeren en tenslotte aan Wallstreet. Voor Smith heeft in de steden de groote massa gestemd, doch "tegen hem waren zijn religieuse bekentenis sen en zijn houding ten opzichte van het prohobitie-vraagstuk, en in dit opzicht waren het vooral de farmers, die hem in den steek lieten. Anderzijds gold Hoover voor een staatsman en econoom van den eersten rang, van wien men gelooft, dat hij de tot dusverre door de republikeinen gevoerde welvaartspolitiek zal kun nen voortzetten. Het is kenteekenend, dat Smith in de Zuidelijke staten een nederlaag leed. Met betrekking tot de buitenlandscli- politieke oriënteering van den toekom- stigen president der republiek zij er nog op gewezen, dat hij zich, gelijk te voren, ervan onthouden zal zich in Europeesche aangelegenheden te men- gen. CONCERTGEBOUW - DENBOSCH. Vrij Jag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 Nov. - 8 uur, Het groote wereldsucces op zijn tournee door Europa Dir. Prof. CURT DOORLAY. 800 Costuums. Schitterende tafereelen. SACHA MORGOWA, De ladianenprlnces in CLEOPATRA de dans met de giftslangen. MISS WISSEL l/« de Koningin der lacht. BILLAMOUR en SIGN0RA Braziliaansche dansen RENE en JOSEPH de Fransche Pat en Patachon 3 BAKLER SISTERS o a. in han Silhoaettendans BALLET VAN 20 DOORLAY GIRLS. Wij brengen het publiek deze Revue na overweldigend succes te Parijs, Londen, Berlijn, Rome, Zürich, Madrid. Wiesbaden, Dresden, Keulen. Dusseldorf, etc. GEWONE PRIJZENf 2.00, 1 1.50 en 1 1.00, plus rechten Plaatsbespreking aan het gebouw op de dagen der nitvoering van 11-2 our Telefonisch dagelijks 744. BINNENLAND. Actie tegen De Telegraaf Naar de Res. verneemt wordt op dit. oogenblik door een groot aantal za- kenmenschen, die behooren tot de meest krachtige adverteerders een boy cot gevoerd tegen het dagblad „Dei Te legraaf" in verband met de adverten- t iep rak tij ken in dit blad. Bij deze boycot hebben zich o.m, reeds de volgende firma's aangesloten, die niet meer in dit blad zullen ad vertee ren: Gebr. Gerzon, de Bijenkorf, de firma Kattenburg, Perry en Co., firma Boldoot, firma Kreymborg, Bahlman en Co., Hirsch en Co., Gilette, Bat- schari, Ned. Bioscoopbond, Dr. Nan ning's apotheken, firma Mijnhardt. Met een aantal groote firma's is men nog in bespreking en verwacht wordt, dat velen zich nog zullen aan sluiten. De oorzaak van de boycot wordt hierin gezocht, dat „De Telegraaf" on der het mom van een verlaging dei- prijzen, door het kleiner maken der I kolommen en van het lettertype, de pagina's van 1600 regels heeft ge bracht op 2400 regels, zoodat in wer kelijkheid de prijzen met 35 pCt. zijn verhoogd, ondanks de loopende con tracten. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is men begon nen met de algemeene beschouwingen. Uit liet gesprokene door Dr. de Visser en mr. Heemskerk mag worden afge leid, dat zoowel «1e antirevolutionai ren als de Christelijk Historischen streven naar een herstel der coalitie. Re tour vlucht Indié—H ollwnd. I>e H.N.A.E.N. is van Bandoeng naar Batavia gevlogen en heeft van daar de terugreis naar Nederland aan vaard. Donderdag vloog zij van Medan naar Rangoon. Uit liet drukker8bedrijj Gisteren is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone gemeen schappelijke vergadering gehouden van de Federatie der werkgeversorga- nisatiën in het boekdrukkersbedrijf. Ingekomen waren voorstellen van 't district Amsterdam en het district Gouda om de bindendverklaring van het tarief te doen vervallen. Het alge meen Hoofdbestuur wees in zijn toe lichting op dit voorstel er op, dat af schaffing van het tarief eveneens zal doen vervallen de periodiekenbescher- ming, de regeling met het rijksinkoop- bureau en de distributieregelingen met de gemeentebesturen. Voorts zal afschaffing van het ta rief een belangrijke vermindering van het gezamenlijke inkomen der druk kers beteekenen. Tien procent prijsver laging zal een jaarlijksch verlies aan winst beteekenen van vier miilioen gul den, terwijl ook de inkomsten uit de ruim 2000 beschermde periodieken, die een omzet van 10.000.000 gulden be teekenen, met eenige millioenen zal verminderen. Voorts zal bij afschaf fing van het. tarief en de daaruit voort gevloeide prijsdaling het zeer moeilijk zijn om met name ten plattelande de collectieve arbeidsovereenkomst in Zonder schriftelijke toestemming is eenige Brieven en bijdragen voor deze i rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. CORRESPONDENTIE. Plet. Mag ik voor St. Nicolaas op je medewerking rekenen? Schrijf me eens spoedig. Volgende week plaats ik jou .Overwinning*. Dag. Alexander. In een vroegere corres pondentie van Piet heette ik je al welkom. Hoe is 't in je nieuwe stand plaats? Ik zou gaarne hebben, dat je me eens persoonlijk een briefschreef. Alle succes en de stevige vijf. DE KLEINE KONING. IX. Veel tijd Is er met praten Vandaag al doorgebracht. We moesten nu maar scheiden Vóór 't vallen van den nacht. Dan komen we hier morgen Weer allen bij elkaar. Dan kiezen we een koning Uit heel de vogelschaar. Wat zoudt ge er wel van zeggen, Wanneer we morgen dan Een wedstrqd gingen houden Wie hoogst we! vliegen kan overname uit deze rubriek verboden. .Dat 's goed. dat moet geschieden, Dat 's afgesproken hoor Nu gaan we eerst wat slapen Daar dient de nacht toch voor!" Toen vlogen alle vogels Met spoed naar Oost en West. En weldra sliepen allen Heel rustig in hun nest. En in den vroegen morgen Bij 't rijzen van de zon. Daar zaten ze te wachten Totdat de strijd begon. Een kraai zou 't teeken geven Omdat sinds jaar en dag, Hij toch niet meer kon vliegen, Wat aan zijn vleugels lag. Waarin een booze jager Veel jaren al geleën, Een kogel had geschoten. Ook was hij slecht ter been. Wordt vervolgd. stand te houden. Er zal een streven komen om de arbeidsloonen, die onge veer een derde van den kostenden prijs beteekenen, te gaan verlagen. Hieruit zullen vanzelf ernstige botsingen met de arbeiders voortkomen. Nadat door een 17-tal sprekers het woord was gevoerd, werd met 909 te gen 256 stemmen en 16 blanco beslo ten 0111 het bindend prijstarief te hand haven. Tegelijkertijd werd echter met 656 58 stemmen het voorstel van het. hoofdbestuurslid den heer Diemer aan genomen, dat ver strekkende gevolgen zal hebben. Dit voorstel, dat geheel 't karakter van een compromis heeft, komt hierop neer, dat gezocht zal wor den naar een regeling om te trachten tusschen ƒ25 en ƒ50 vrijstelling te krijgen van de bindendverklaring. De huidige situatie blijft echter gehand haafd tot den datum der inwerking stelling van het nieuwe besluit. Het hoofdbestuur sprak echter de wensche- lijkheid uit. dat die inwerkingtreding nog vóór 1 Januari zal geschieden. DRAiSMA «vAh- VALKENBURG'S LEVERTRAAN-! LEEUWARDENS AKKER'5 Voorde Borst. Met betrekking tot het papiercou - tract, verneemt het blad, dat de verga dering accoord giug met een voorstel waarin het hoofdbestuursbeleid in de zen volkomen werd goedgekeurd. Ten zij de papierhandelaren den status quo van 30 September handhaven, zullen de door het hoofdbestuur genomen boycot-maatregelen blijven toegepast tot het moment, waarop in een volgen de zeer spoedig te beleggen vergade ring een andere beslissing zal worden genomen. Het sprookje van de Nachtegaal. In China is, zooals ge weet, de Keizer een Chinees, en al degenen, die hij om zich heeft, zijn Chineezen 't Is al veel jaren geleden, maar juist daarom is het van belang deze histo rie te hooren, vóór ze vergeten wordt. Het paleis van den Keizer was het prachtigste van de geheele wereld gansch en al van fijn porcelein, heel kostbaar, maar ook heel teer en erg gevaarlijk om er aan te raken, zoodat ieder zich behoorlijk in acht moest nemen. In den tuin zag men de vreemd- soortigste bloemen, en aan de aller schoonste waren zilveren belletjes ge bonden, die steeds doorbelden, opdat niemand zou voorbijgaan zonder de bloem op te merken Ja. alles eigenlijk was in 's keizers tuin vernuftig uit- gedacht, en hij strekte zich zoover uit, dat de tuinman zelf er het einde niet van wist. Bleef men doorloopen, dan kwam men in een prachtig bosch met hooge boomen en diepe meren. Het bosch daalde tot aan de zee neer, die blauw en diep was; groote schepen konden onder de takken heen zeilen, en in die takken woonde een nachtegaal, die zoo verrukkelijk zong, dat zelfs de arme vlsscher die toch wel wat anders te doen had, stil ging liggen om te luisteren, als hij's nachts op de vangst uit was. Bij 't hooren van den nachtegaal dacht hij er niet aan, zijn net op te trekken. „Hemel, wat is dat mooi!" zei hij dan, maar eindelijk moest hij toch weer aanzijn werk beginnen en vergat dan den vogel. Doch als deze den volgenden nacht opnieuw zong, en de vlsscher kwam daar weer, dan zei hij hetzelfde „Hemel, wat is dat mooi Uit alle landen der wereld kwamen er reizigers naar 's Keizers stad en bewonderden die met het palels en den tuinhoorden ze evenwel den nachtegaal, dan zeiden ze allen:.Dit is toch het allermooiste 1" En de reizigers vertelden er van, als ze thuis kwamen, en degeleerden schreven veel boeken over de stad, het paleis en den tuin; maar ook den nachtegaal vergaten ze niet, die werd zelfs in de eerste plaats genoemd. Ja zij. die konden dichten, schreven de schoonste verzen, allemaal over den nachtegaal in het bosch bij de diepe zee. Een naspel van den Culemborgschen moord. De officier van iustitie eischte tegen de Wed. Havermans 6 maanden en tegen Smale 4 jaar gevangenisstraf wegens meineed. Door hun verklaringen hebben twee personen l'/a iaar onschuldig in de gevangenis gezeten. Schietpartij te Zundert. De officier van Justitie bij de Haag- sche rechibank heeft inzake hetciviel- proces over de schietpartij te Zundert geconcludeerd dat de weduwe van den herbergier ontvankelijk zal worden Die boeken werden in alle talen overgezet en over de heele wereld verspreid, en enkele er van kwamen eindelijk ook in de handen des keizers. In zijri gouden stoel gezeten, las hij met groote belangstelling reeds door, en knikte elk oogenblik met het hootd want het verheugde hem zeer de prachtige beschrijvingen te lezen van de stad, het paleis en den tuin. „Maar de nachtegaal is toch het allerbelang rijkste 1" stond daar geschreven. „Wat is datl?" riep de Keizer, „dej nachtegaal!" Ik weet van geen nach tegaal af 1 Is er zuik een vogel in mijn keizerrijk, en wat meer is, In mijn tuinDaar heb ik nooit van ge hoordl Dat ik zoo iets uit de boeken moet vernemen 1" Toen riep hij zijn opperkamerheer, die zoo voornaam was, dat. wanneer iemand van lager rang het waagde tot hem te spreken ot hem Iets te vragen, hij niet anders antwoordde dan „PI", en dat heeft niet veel te beteekenen. „Hier moet een zeer merkwaardige vogel zijn, die nachtegaal heetsprak de keizer, „en ze zeggen, dat die hei allermerkwaardigste is In mijn groot rijk! Waarom ben ik daar vroeger niet van onderricht „Ik heb dien vroeger nooit hooren noemen I" zei de opperkamerheer, „die is nooit aan het hof gepre senteerd 1" „lk wil. dat hij nog dezen avond hier komt om voor m^ te zingen!" gebood de Keizer. Daar weet me de heele wereld wat lk bezit, en ik zelf weet het nietl" „Ik heb hem vroeger nooit hooren noemenzei de opperkamerheer, „maar ik zal hem zoeken, en ik za hem vinden ook 1" Doch waar was hij te vinden De opperkamerheer Hep alle trappen op en neer, liep door alle zalen en gan gen, maar geen van allen, die hij er naar vroeg, had van den nachtegaal gehoord; en de opperkamerheer ging weer naar den Keizer en zei, dat het verhaal zeker een fabeltje was, dat de schrijvers uit den duim hadden gezo gen. „Uwe Keizerlijke Majesteit moet niet gelooven, wat in nun boeken geschreven staatDat is allemaal ver dichtsel en Iets, dat ze zwarte kunst heeten „Maar het boek, waarin ik het heb gelezen", zei de Keizer, „is mij ge zonden door den grootmacntigen Kei zer van Japan, en dus kan het geen onwaarheid wezen. Ik wil den nach tegaal hooren 1 Hij moet nog dezen avond hier zijn! Hij staat bij mij zeer in de gratie! En is htj er niet, dan laat ik ai de hovelingen op de maag i stompen, en wel nadat ze het avond eten gebruikt hebben „Tsingpe!" zei de opperkamerheer en draalde weer alle trappen op en neer, en door alle zalen en gangen; en het halve hof liep met hem mee, want ze wilden niet graag op de maag gestompt worden. Het was een gevraag van belang naar den merk- waardlgen nachtegaal, dien de geheele wereld kende, maar aan het hof geen mensch Eindelijk vonden ze in de keuken een klein, armoedig meisje, die op heldering kon geven „O Qod, den nachtegaal!" zelde zij. „dien ken ik heel goed! Ja, of die zingen kan! Eiken avond mag ik wat van de kliek jes der tatel naar mijn arme. zieke moeder brengen, die daar beneden aan 't strand woont; en als ik dan op mijn terugweg moe word en In het bosch uitrust, dan hoor lk den nachtegaal zingenlk krijg dan de tranen In de oogen. want het is me dan net, of mijn moeder mij kusie 1" (Wordt vervolgd). Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje n o Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat tij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v, naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis. asthma, borstbenauwdheld zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker cn duurder door met de Juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een een /oudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmopbossende Per koker: 11.50, f 2.75,14J50 NAAR ANDERSEN.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5