GERO f*°- 4 scfv vaJBe jr'jf fiuui verklaard en toegelaten tot getuigen- oewijs. De doodslag te Glessen. Het O. M. bij de rechtbank te Den Bosch heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van de recht bank van 30 Oct. 1928, waarbij J. V. 36 jaar, landbouwer te Andel, conform den eisch van het O. M. werd vrij gesproken van den hem ten laste ge legden doodslag, op zijn medeminnaar J. van Tilburg, te Giessen gepleegd. Deze strafzaak wordt dus nader be handeld voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Uitspraken. J. v. B. te Hedikhuizen, mishande ling f 20 boete. L. v. B. te Nieuwkuik, mishande ling, 2 maanden gevangenisstraf. Voorwaardelijk. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordeltjkheld der Redactie). M. de R. Hoewel het lid van den Vrouwenbond goed op de hoogte blijkt te zijn met den gang van zaken in den R.K. Vrouwenbond, meen ik hier te moeten opmerken dat punt één van haar ingezonden stukje hoogst waarschijn lijk niet zeer juist is, daar deze op stelling niet zoo gemakkelijk te con troleeren is. Wat het tweede punt betreft, heeft zij dit zeer juist opgemerkt, daar reglement en statuten aangeven, dat in een vacature zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien. Wat het derde punt betreft lijkt mij dit ook zeer juist opgemerkt, daar dit een oplossing zou zijn vooraf en een algeheele verdwijning van een kwestie die reeds lang bij het bestuur aan hangig is en die eigenlijk door de leden moest worden opgelost. M. de R. dankend voor de verleende plaatsruimte. Ook een lid van den R.K. Vrouwenbond. DE BOEKENPLANK. Nieuwe Uitgaven, Ernest van der Hallen„Kristiaan" de Qodsgezant. VoorNederl. uiig, bij Lecturis, Eindhoven. Wie 't werk van Van der Hallen leert kennen (en kennen valt hier saam met liefhebben) vraagt zich met ver bazing af: Is cót nou van 'n mensch uit ónzen tijd Een tijd die angstig hijgt van sensatie, een tijd van gees telijke onbepaaldheid Is er in ónzen tijd 2Ülk een mensch bestaanbaar En toch, hij is er, God zij dank Te midden der bloeiende Vlaamsche literatuur staat van der Halh n als een levend geworden mirakel uit de mid deleeuwen. Hij is één groot gebaar van geloof en zijn kunst is dat ook. Van de middeleeuwers heeft hij niet alleen de ziel, maar ook hun gave vertelkunst meegekregen. En die is van buitengewone waarde. De vertelkunst van Van der Hallen is zóó kinderlijk-eenvoudig, zoo diep treffend tegelijk, dat de eenvoudige schoonheid een macht op zichzelf wordt. Dit nieuwe werk van Van der Hal len is als een sprookje en toch is 't er geen zegt de schrijver waarschu wend op de laatste bladzijde „En zie, broeder, wil niet zeggen het is een sprookje dat ge schreeft en we hebben in dezen tijd andere dingen te doen dan te luisteren naar sprookjes, geloof me nóg leeft Kristiaan in ons goed Vlaan deren, midden ons: nóg klinkt het woord van wie zijn vrienden waren en volgt de jeugd van dit land zijn roep die opwekt tot den tocht der broederliefde". De schrijver heeft Kristiaan gezien en de boomen en het water en de hei en de donkere dennebosschen hebben hem zijn geschiedenis verteld. „Ikzelf voegde daarbij wat van eigen leed en vreugde en droom en verlangen" (blz. 8). Laten we eerlijk zijn: Van der Hal len voegde er niet wat bij. het geheele werk is één geschilderd verlangen, het is een droom die hij zoo gaarne verwezenlijkt zou hebben als broeder Ezel maar voldoende wilde meewerken. Kristiaan is voor Van der Hallen geworden de belichaming van een groot en diep verlangenals een apostel van waarheid en goedheid en liefde al werkend en predikend't land door te trekken. Alleen iemand die zulk een gespitst verlangen schokkend diep gevoeld heeft kan zóó ontroerend schrijven. 't Thema van «Kristiaan" is oud: 't verhaal van een mensch die voor de tweede maal op de aarde terug keert. Maar 't is behandeld op een wijze zooals we nergens in onze lite ratuur kunnen vinden. Kristiaan heeft zich een kogel door den kop gejaagd, hij heeft zichzelf gedood en daardoor getracht naar rust en vrede. Maar„mijn uur was niet daarik was tot Hem gegaan zonder geroepen te zijn en Hij zond me weer om een nieuw i leven te beginnen. Ginder dragen ze mijn lichaam naar de aarde: hier sta ik als een verrezene onder de men- schen en als een bode Gods tot mijn broeders. Drie dingen heb ik te leeren en drie dingen gaf God mij te bood schappen eer ik tot Hem mag terug gaan: God is barmhartig, de mensch is goed en het leven schoon en on danks alles levenswaard", (blz. 16). En met deze oude levenswaarden begint Kristiaan zijn groote Pelgri mage. Hij gaat tot de menschen op de hei, tot de kunstenaars, tot de woonwagenbewoners, hij kruipt in krotten en zwarte kolenputten, hij gaat onder de dokwerkers en de fabrieks arbeiders, tot de rijken en de armen. Kristiaan is een al-mensch, is een tweede St. Franciscus, even zoo rijk door volle levensaanvaarding en mo- reele zelfbeheersching. Het laatste gedeelte van dit nobele boek is geestelijk strakker en m.i. het sterkst. Kristiaan is een zuiver werk, van diep ontroerende schoonheid. Wie 't leest wordt 'n beter mensch. H. B. Ingezonden Mededeelingen. 4-/<t- en springende lippen mHet Radios pook" door Jac. Berghuis Jr. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Dit boek dat zich zelf aandient als 'n „modern jongensboek" eiseht toch wel eenig voorbehoud. Niet om dat 't zich „modern".noemt, maar omdat de schrijver zeer zwakke onzekere begrippen heeft omtrent de paedago- gische en psychologische factoien die noodzakelijk aan een goed jeugdboek ten grondslag moeten liggen. Wij kunnen ook niet goedkeuren 't vrije verkeer tusschen jongens en meisjes op een leeftijd dat de harts tochten ontwaken en de grootste voorzichtigheid geboden is. Waar de schrijver probeert zijn menschen geestige zetten te laten doen verzwakken de kwinkslagen al spoedig omdat ze uitgroeien tot formule werk De spontaniteit is dan zoek. Het verhaal zelf is nogal omslachtig en erg onmogelijk. KUNST EN LETTEREN. meen gemakkelijke gebaar van Van Delft, het telkens terugkeerende gebaar van nieuw leven. Dit kói een gevaar lijke zelfkant zijn, omdat de schep pingsdrift dan dikwijls opstijgert tot buiten de macht van den kunstenaar, maar bij Van Delft wordt steeds op het juiste oogenblik het verstand in geschakeld. We zien dan het verras send gebeuren hoe een fél kloppend leven beheerscht wordt door 'n rusti- gen stijl en geleid binnen de grenzen van knap technisch kunnen. En ook dót is één van de groote verdiensten van dit dankbaar stuk beeldhouwwerk. KAREL VERMEER Theo van Delft. In opdracht heeft de Brabantsche kunstschilder en beeldhouwer Theo van Delft een plaquette vervaardigd voor de firma Cooymans te 's Bosch van den stichter, zoon en kleinzoon der zaak, ter gelegenheid van haai honderd jarig bestaan. Er zijn maar héél weinig kunstenaars die zich èn als schilder èn als beeld houwer in gelijk stijgende lijn weten te bewegen. Meestal toont men na eenigen tijd voor 't één dan wel voor het óadere méér liefde. En deze vóór- liefde en meerdere ambitie die aan 't ééne wordt gegeven, mist zijn terug slag op 't óndere kunstwerk niet. Theo van Delft maakt in deze een gelukkige uitzondering; genoemde plaquette is daar als jongste en beste getuigenis om dit te bevestigen. Daargelaten de kwestie dat men voor 't eene of 't andere meer tech nische bedrevenheid kan bezitten, kunnen we dit harmonisch samengaan van beeldhouwer-schilder, bij van Delft vooiól zoeken in zijn gezonden kunstvorm. De kunst van Van Delft is positief en van een dóór en dóór gezonde natuurlijkheid. Zij is mannelijk, d w.z krachtig. Er klopt en stuwt een bloed- vol leven door, 't leven van een gezond man die met beide beenen stevig de aarde drukt en zóó het volle, rijke leven indrinkt; 't leven van zon en van kleuren, van wolken en regens. Dit volle leven stroomt ook door deze plaquette, dit beeldhouwwerk, dat doet denken aan forsch gehouwen proza. Het is een sterk gegroeide compositie, die spreekt van een alles doordringende observatie en scherpe analyse. Met sterk plastisch vermogen dringt van Delft in z'n objecten en weet ze tot levende gestalten voor ons op te beuren. Ze zijn forsch zonder ruig te worden en bezitten van den anderen kant een onbepaalde, ik zou willen zeggen een „geestelijke fijn- heid", waarbij peuterige details angst vallig ontweken zijn. De stijl is strak en kloek maar mist de noodige soe pelheid niet. Dat zit 'm in dat onge- 4-deelig Theeservies Een zilveren thee servies blijft voor menigeen een onbe reikbaar ideaal. Gero-Zilver maakt de verwezenlijking mogelijk en geeft in het gebruik even veel voldoening. NIEUWKUIK. Op 3 en 4 Nov. j.l. hield de Postduiven vereen. „Gevleugel de Vrienden" alhier, in het café Th. v. d. Geld een Nationale tentoonstel ling. Als keurmeesters fungeerden de heeren P. v. Loon uit 's Bosch en J. v. Loon uit Goirle, die zich naar een ieders tevredenheid van hun taak kwe ten. Op beide dagen was het er bijzon der druk niettegenstaande het slechte weer en heerschte er in bovengenoemd cafe een gezellige drukte. Do Postduiven vereen. „G.V.V." mag met genoegen terugzien op deze ten toonstelling, waar voor menig liefheb ber heel wat uit te leeren viel. Prijzen werden o.m. behaald als volgt Schoonheidsklasse oude doffers. Ie pr. A. v. Steensel, Nieuwkuik met eereprijs. 2e Pr. A. van de Ven. Vlijmen met eereprijs. Z.E.V. K. Simons Raamsdonksveer. Schoonheidsklasse oude duiven. Ie Pr. en eereprijs A. van de Ven, Vlijmen. 2e Pr. en eereprijs C. Gooien, Nieuw kuik. Eervolle vermelding A. Coolen, Nieuwkuik. Schoonheidsklasse jonge doffers. Ie Pr. en eereprijs Th. v. Eethen, Nieuwkuik, 2e Pr. en eereprijs G. Witlox, Waal wijk. Zeer eervolle vermelding K. Simon is, Raamsdonksveer. Eervolle vermelding G. Witlox, Waalwijk. Schoonheidsklasse jonge duivinnen. Zeer eervolle vermelding A. van Steen sel, Nieuwkuik. Eervolle vermelding G. Witlox, Waalwijk. Vliegklasse oude doffers. Ie Pr. en eereprijs A. v. d. Ven, Vlij men. 5e Pr. Th. Bakkers, Waalwijk. 6e Pr. A. v. Eijk, Waalwijk. 7e Pr. C. Witlox, Waalwijk. 8e Pr. Th. v. Eethen, Nieuwkuik. 12e Pr. Th. van den Duivenkamp, Waalwijk. 13e Pr, G. Witlox, Waalwijk. Zeer eervolle vermelding Sluimers, Heu sd en. Eervolle vermelding G. Verhoeven, Waalwijk. Vliegklasse oude duivinnen. Ie Pr. en eereprijs C. Witlox, Waal wijk. 2e Pr. en eereprijs H, de Laat, Vlij men. 3e Pr. Th. v. Eethen, Nieuwkuik. 4e Pr. A. v. d. Ven, Vlijmen. 5e Pr. Luijbreclits, R'veer. 6e Pr. C. Witlox, Waalwijk. Zeer eervolle vermelding Sluiihers, Heusden. Eervolle vermelding H. de Bont, Nieuwkuik. Vliegklasse jonge doffers. Ie Pr. met eereprijs C. Witlox, Waalwijk. 2e Pr. met eereprijs A. v. d. Ven, j Vlijmen. 5e Pr. J. v, Steensel, R'veer. 7e Pr. G. Witlox, Waalwijk. 8e Pr. C. Coolen, Nieuwkuik. Eervolle vermelding G. Coolen, Nieuwkuik. Vliegklasse jonge duivinnen. Ie Pr, met eereprijs J. v. d. Pluijm, Raamsdonksveer. 2e Pr. met eereprijs A. v. Eijk, Waal wijk. 3e Pr. Th. v. Eethen, Nieuwkuik. 4e Pr. Th. v. d. Duivenkamp, Waal wijk. 5e Pr. A. van Steensel, Nieuwkuik. 6e Pr. A. de Ruijter, R'veer. 7e Pr. G. Sluimers, Heusden. De mooiste vliegdoffer der tentoon stelling had A. v. d. Ven Vlijmen. De mooiste vliegduif schoonheids klasse A. v. d. Ven, Vlijmen. Op Zondag 11 Nov. a.s. zal onze H. Familie onder leiding van haren Directeur Kap. Van den Heuvel, ter bedevaart gaan naar den Eerb.-waardi- gen Petrus Donders te Heikant, Til burg. Ter opluistering zal de bedevaart vergezeld worden door onze harmonie. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarb. ingelegd ƒ3165.47, terugbetaald 9427.20. De Bijzondere Vrijwillige Land storm hield dezen zomer in café Th. v. d. Geld een oefening met K.S.O. patro nen, waarvan de uitslag is bekend ge maakt als volgt le Prijs W. Roestenburg 441 p.; 2e pr. H. Elshout 437 p.; 3e pr. P. Pij nenburg 432 p.; 4e pr. W. van Son, 415 p., 5e pr. Hub. van Spijk 414 p.; 6p pr. P. de Bont 411 p.; 7e pr. A. v. Steensel 410 p.; 8e pr. C. v. Baard wijk 392 p.9e pr. A. Mommersteeg 388 p.; 10e pr. F. de Man 384 p.; lie pr. Jos. van Son 376 p.; 12e pr. M. Mimpen 303 p.; 13e pr. B. v. Baard wijk 232 p.; I4e pr. F. van den Oord 210 p.; 15e pr. G. v. d. Brand 180 p.; 16e pr. L. van Dommelen 164 p.; 17e pr. B. Keetels 141 p.18e pr. H. Hens- kens 66 punten. De datum van prijsuitreiking wordt nader vastgesteld. Donderdag j.l. hield de brand weer haar eerste oefening met de spuit op de in de Kom dezer gemeente aangelegde artesische putten. De put ten voldeden in alle opzichten aan de gestelde eischen. Men is thans bezig de laatste hand te leggen aan den laatsten put, waarmede ei- dan vier gereed zijn. Onze tooneelvereen. „Kunst na Arbeid" besloot met het in studie ge nomen stuk haar eerste opvoering te geven met Kerstmis a.s. Er staat dus een genoeglijke avond te wachten. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. v. d. Vlught van Drunen. Op uifnoodiging van deGeref. Jongelings-Vereeniging „Tlmotheus" alhier, hoopt a.s Woensdagavond hall acht in het Geref. Kerkgebouw op te treden Ds. Delleman van Giessen, Oud- en Nieuwkerk, met het onder werp„Het Boek Job". CAPELLE Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a s. Zondag des voormiddags half tien en des namid dags half drie op te treden Ds van Willigen. Tot predikant bij de Ned Herv. gemeente a. d. Loonschendljk is be roepen Ds H. van Eist te Reeuwijk. Op de Hedelsche paardenmarkt, j.l. Maandag gehouden, had de land bouwer A. V .wonende aan de Hooge- vaart, een paard gekocht. Toen hij Dinsdagmorgen in den stal kwam, vond hij het dier dood Voor genoem den landbouwer een heele schadepost. Naar men ons mededeelt is het rijwiel, dat j.l. Zaterdagavond bij het café van den heer J. Quirijns alhier ontvreemd werd, teruggevonden in een sloot aan de Dreef. In verband met het aanvaarden van zijn ambt als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 'sGravemoer door Ds. Bolkensteijn, overgekomen uit Otterlo, bedraagt het aantal vacante Ned. Herv. gemeenten in den Ring 's Grevelduin-Capelle momenteel twee en wel de Ned. Herv. gemeenten te Sprang en a.d. Loonschendijk. De predikbeurten in deze gemeenten worden vervuld door de RIngpredi- kanten. Als verbruiker vanRavenswaalj- artikelen werd aan den heer J. v. d. Schans alhier als extra prijs door ge noemde firma een rijwiel toegekend. De artikelen waren geleverd door den heer H. Kerst Snijders. In de Ned Herv Kerk a.d. Loon schendijk zal a s. Zondag des namid dags 2 uur optreden Ds. Ewolds uit Raamsdonksveer. De gemengde zangvereeniging ,'t Rozeknopje" alhier heeft een uit noodiging ontvangen om op een nader vast te stellen datum in Februari a.s. in samenweiking met het Symphonie. gezelschap te Geertiuidenbcrg en het muziekgezelschap te Raamsdonksveer een uitvoering voor de Radio te geven. De zangvereeniging heeft deze uit- noodiging aangenomen. J 1. Donderdag 8 dezer vierden de echtelieden C Vos en Joh. Heij- ooer, wonende in de Nieuwstraai alhier, onder groote belangstelling van familie en kennissen in den familie- Kring hun gouden huwelijksfeest. Onder leiding van Ds. A. v. Willigen is deze week in de Ned. Herv. Kerk, alhier het catechisaiieondeiwijs aegonnen. welke lessen door een flink aantal catechisten worden gevolgd. J.l. Zaterdag werd de bibliotheek van de Centrale vereeniging voor Reizende Bibliotheken, gevestigd in de O L. School in de Kom te dezer plaatse, geopend. Behalve tijdschriften, romans en wetenschappelijke werken, zijn op aanvrage bij den bibliothecaris, den heer E. Colet, ook vakboeken op het gebied van land- en tuinbouw, bouwkunde, ambachten, enz. verkrijg baar. MADE. Zaterdagavond kwam ter hoogte van het Witte Huis een luxe auto uit de richting Breda in een matige vaart aangereden. Doordat een fietsend meisje verkeerd uitweek, ge raakte de auio bij het zwenken in een rieigoor. Er moesten drie paarden en een tractor aan te pas kernen om de auto uit den moerrassigen grond te (rekken. De visscher P. v. Tetering, die een dezer nachten zijn collega J. v. Alpen van een wisschen dood redde, had Dinsdagnacht zelf het ongeluk voorover in het water te vallen en verward te geraken In de fuik. Met den schrik en een nat pak kwam hij er nog af. Dezer dagen herdacht de Eerw. Zuster Embenha in het Liefdegesticht alhier den dag dat zij voor 25 jaren in het klooster „De Moeder der Barmhartigheid" trad Landbouwer v. d. D. reed met hond en kar langs de Bijz. Meisjes- schooi, toen de kinderen zich aldaar spelende vermaakten. De hond werd zoo woest dat hij na eerst het 10— jarig dochtertje van K. den mantel verscheurd te hebben, de 11—jarige C. v. D. in den rug beet. Het kind werd door de Eerw. Zusters verbon den en naar huis gebracht. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Maria J. d.v. .1. G. B. Colin en M. A. Kooien. Christina M. E. d.v. J. C. L. van der Geld en E. W. Beuck- mann. Maria G. d.v. A. G. J. M. v. Iersel en C. G. M, Hens. Johanna H. M. d.v. M. Pulles en J. Heesbeen. Johanna P. d.v. L. F. Rombouts en Th. A. J. Govaars. Johanna J. d.v. Th. H. Löwenthal en Th. P. A. Daams. Overleden Theodora C. Duquesnoy, 90 j., wed. van J. v. d. Griendt. Pieter Spit- ters, 73 j., wed. van C. Kwaarjtaal. Huwelijks-aangiften Adrianus C. Hesselberth, 27 j. en Maria B. Moorlampen, 27 j. Gehuwd Petrus Fr. Klerkx, 28 j. en Fran- eijna G. W. Beerens, 24 j. Ingekomen personen: G. P. Beekmans, van Tilburg. J. Huurman, van Nqmegen. E. v. d. Sanden, van Nieuwkuik. H. A. Horst, van Nijmegen. Vertrokken personen C. A. de Wit, naar Raamsdonk. G. Nendels, naar Vught. C. J. Mar tens, naar Eindhoven. W. A. Ha gen, naar Vlijmen. L. Kivits en ge zin, naar Eindhoven. A. Th. Bak kers, naar Dongen. A. M. C. van Nistelrooy naar Tilburg. DRUNEN. Over de maand October. Geboren Johanna A. d.v. Joh. A. v. d. Brand- van Loon. Anna M. Th. d.v. Henr. A. Koks-van der Ven. Gerarda H. M. d-v. Lud. van Sluisveld-Pijnenburg. Petronella J. L. d.v. Corn. Pulles- Pulles. Jacoba P. d.v. Jacob van Drongelen-v. Drongelen. Maria M. d.v. Theod. de Wit-Glaudeinans. Overleden Maria van den Hooven, 78 j., wed. van Adrianus Smits. Cornelis Pul len, 62 j., echtgen. van Elisabeth van Son. Franciscus van Drunen, 74 j., echtgen. van Anna Cornelia Bergmans. Henrica van Halder, 23 j. Ma ria van Loon, 10 j. Lambertus J. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor Allen die Sokkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onreg lmatigen Stoelgang zijn Mlfnhardt's Laxeertablelten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Dooztn 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi( Apoth. eo Drogisten HflMSTRfl

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6