DE ECHO Vit» IET ZUIDEN concert Liederlatei SOLISTEN: 19 PIANO-RECITAL Haandag 12 November a.i. Entrée f 1.25. „Musis Sacrum" N O V E M B E R door JAN VERHOEVEN Streng verboden te rooken. Iv >*o. 90. Zaterdag 10 Nov. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Nov. 1928. ALB RECHT BEI LING. Dramatisch toonwerk- voor koor, soli en begeleidmg. Op te voeren door da Liedertafel Oefening en Vermaak". Waalwijk. 19 November 1928 in Musis Sacrum. Het werk verplaatst ons in liet be gin der 14e eeuw tijdens de beruchte Hoeksche- Kabeljauwsche twisten, die ons land destijds op verschrikkelijke manier teisterden. De hoofdpersonen uit dit drama zijn Albrecht Beiling, aanvoerder der Ka- beljauwschen en slotheer van Schoon hoven, welke vesting belegerd wordt door Floris van Kijfhoek, een der be velhebbers der Hoekschen. Verder komen nog voor Anna, ge malin van Albrecht Beiling, Willem van den Koulster, bevelhebber van het slot en de koren van belegerden en be legeraars. De. compositie van F. R. Brandts Buijs vangt aan met een koor, dat het vallen van den avond bezingt en de bloedrood ondergaande zon, die onheil spellend de muren van het slot Schoon hoven beschijnt. Een wachter op de tinnen kondigt de komst aan van dichte drommen vijandelijk krijgsvolk, dat zich rond het slot legert om het stormenderhand of zoo dit niet lukt, door uithongering der belegerden te nemen. Floris van Kijfhoek, hun hoofd, dwaalt des nachts rond den burcht en beklaagt zichzelf, dat hij reeds 40 lange nachten vruchteloos ronddoolt, zelfs geen rust meer vindt en in de schaduwen van de slottorens spoken en schimmen ziet, die hem aangrijpen en bespotten. Hij zweert dat zijn te genstander Albrecht zich ten slotte voor hem zal buigen en zal hem de straf voor zijn lang wederstreven niet onthouden. Vervolgens bezingt de wachter op de muren wederom de doodsche stilte en duisternis, die alleen gebroken worden door het zwakke licht uit de slotkapel waar de belegerden in een prachtig ko raal God om moed en kracht bidden en om hulp uit den nood Daarna komt Willem v. d. Koulster op, die in prachtig solo-werk den slot voogd poogt te bewegen de poort te openen, aangezien geen tegenstand banl en reeds genoeg gestreden en ge leden is voor de eer der Kabeljauwen. Beiling wil hier niets van weten, de stemmen van eer en van geweten spre ken luid in zijn gemoed. Hij offert lie ver zijn bloed, dan zijn plicht te ver zaken. Blijf hier, zingt hij, tot een pijl mij het hart doorboort en open dan de poort. Tn ketenen werpt zich slechts de slaaf. Legt gij de wapens neer, ik blijf en sterf voor plicht en eer! Van den Koulster antwoordt hem, dat bij het aanbreken van den dag de belegerden zich in 's vijands hand zul len stellen en werkelijk zoodra de zon opkomt opent hij de poort en stelt zich niet. zijn mannen in handen van de jubelende belegeraars. Floris van Kijfhoek schenkt de dap pere mannen lijfsbehoud op voorwaar de, dat zij de landsvorstinne .Jacoba v. Beieren trouw zweren. Alleen Albrecht Beiling weigert. Hij heeft den Hertog, den tegenstander van gravin Jacoba, trouw gezworen en het eens gegeven woord schendt hij niet al wacht hem ook de dood. Slechts één gunst verzoekt/hij n.l. om afscheid te mogen gaan nemen van zijn gemalin Anna en zweert hierbij op zijn eere woord na enkele dagen wederom terug te keeren, teneinde zijn straf te onder gaan. Hij heeft zijn ridderwoord ge geven, het woord, welks verbreking in die tijden dikwijls aanleiding gaf tot de verwoedste oorlogen. Floris van Kijfhoek antwoordt hem, geen genade te kunnen geven, doch staat hem toe, bij wijze van gunst, om zijn gemalin te bezoeken. Ik geef U dertig dagen vrij. Dan keert ge; dan behoort ge mij. Dan zult ge sterven Dan hooren wij vervolgens nog het jubelkoor der overwinnaars, die elders weer ten strijde gaan trekken. 2e Deel. Hier treffen wij aan Anna, de gema lin van Albrecht, die in een zeldJham mooie aria haar droefheid en ziele- angst lucht geeft en Albrecht bidt zijn beulen te ontvlieden, of zoo het niet anders kan, smeekt met hem te mogen sterven. Het valt Albrecht zwaar van zijn dierbare gade,, die hij meer dan het leven mint, te moeten scheiden, doch zijn eerewoord bindt hem. Zijn echtgenoote berust eindelijk in het onvermijdelijke en na een hartroe rend afsclieidsduet snelt hij terug naar zijn vijand. De soldaten van Kijfhoek zijn reeds van gedachte dat hij niet zal weder- keeren en schelden hem reeds uit voor lafaard. Doch plots staat Albrecht voor hen. „Hier ben ik", zegt hij, „spaar mij lien hoon, ik gaf mijn woord ten pand. O V E E F R e H N A 1 A N K G Doodt mij thans, komt mannen, doet uw plicht". En zoo ondergaat de held vrijwillig de straf van zijn vijand. Hij wordt le vend begraven in een inmiddels voor hem gedolven graf. Wij hooren verder nog een engelen koor, dat de deugd en trouw bezingt en verder nog het machtige slotkoor, waarmede dit grootsche werk eindigt. De rollen worden verdeeld als volgt Albrecht Beiling, bariton, Rob. Gevers. Anna, sopraan, Helène Cals. Willem v. d. Koulster, tenor, Jos. de Bont. Floris van Kijfhoek, bas, A. v. d. Meijdenberg. A. VAN 1ERSEL. Piano—recital Jan Verhoeven. Maandagavond zal Jan Verhoeven, de door hei Comité voor Letterkundige Voordrachten georganiseerde reeks van voordrachten, openen met een piano recital. Wanneer we ons niet vergissen dan ts dit de eerste muzikale avond die op het program van het Comné voor- Komt. We kunnen het een gelukkige gedachte noemen, temeer waar men voor de uitvoering een jong en be gaafd musicus heeft gekozen uit eigen plaats. Dat de muzikale kwaliteiten van Jan Verhoeven op hoog peil staan, hebben we onlangs nog kunnen lezen in de Maasbode, toen een bekend muziek—recensent een beoordeeling gat van Verhoeven's orgelconcert te Rotterdam. We mogen voor Maandag dan ook gerust optimistisch gestema zijn Jan Verhoeven zal ons zeer zeker te genieten geven van klassieke en moderne componisten. Vóór de opening van het piano recital zal Mr. B. Timmermans een causerie houden over Chopin en zijn werk. Alles bij elkaar staat ons dus een prachtavond te wachten, waarvoor de gedachte aan een groote belang stelling gerechtvaardigd mag zijn. Met zoo'n goed verzorgd program kan men den grootsten mond „er is hier zoo weinig goeds te genieten", ruim stoppen. Hier wordi werkelijk hoogstaande kunst geboden, maar laai men dan ook begrijpen dat waar achtige kunst geen onverschilligheid kan dulden. Men make zich dus eens voor 'n avond geheel los van zijn dagelijksche en stoffelijke beslomme ringen. Wanneer werkelijke kunst geboden wordt neemt men echte vreugde mee, niet de alledaagsche, laag—bij de- grond—zijnde pret, maar de hoogere vreugde die levensverhelfing schenkt. Levensverhelfing en levensvreugde door de kunsi, ziedaar wat we niet kunnen missen. Wie zich daarbuiten stelt zal geleidelijk zijn geestelijke, zijn hoogere behoeften gaan reducee ren en de vlam van begeestering voor wat goed en schoon is, is in zich uitgeblazen. Laat ons daarvoor ern stig waken en ook de middelen aangrijpen die ons daarvan ver hou. den. Eén van die middelen biedt ons Comité hierboven genoemd. En eenieder die 't wel meent met de ontwikkeling van Waalwijk, ook op dit terrein, heeft den plicht daaraan mede te werken. Laat ons vertrouwen, dat het mooie streven van ons Comité naar waarde gewaardeerd en gesteund wordt Men zal er zelf, 't grootste genoegen van ondervinden. Aan 't Comité en de uitvoerenden van a s. Maandag wenschen we alle succes. Wij deelen nog mede dat voor het pianorecital speciaal een Ibach— concertvleugel is gehuurd van de fa. Hermans uit 's Bosch. Op den avond der uitvoering wordt een verklarend programma aangeboden. Porto Rico avond van den R. K. Vrouwenbond Waalwijk In aansluiting aan de advertentie in dit blad, moge nog een korte beschouwing volgen over den interes- santen Porto Rico avond op 15 November a s. Het belangwekkende en rijk gevari eerde programma is verdeeld in 3 tafereeleneen morgen, middag en avond in Porto-Rico. Na een inleiding van Pater Hage- mans uit Zwolle over toestanden en gebruiken in Porto Rico, treden .Las Companeras de Maria" voor het voet- licht, om ter illustratie yan het gesproken woord, een Portorikijnsche Mis te doen hooren, waarmede het eerste tafereel aanvangt. Qezongen wordt allereerst de Gloria uit de „Misa de Aquinaldo" een werk van Spaanschen oorsprong en concep tie, vol naievebekoorlijkheid.rbytmisch geaccentueerd door begeleiding van tamboerijn, castagnetten en triangel. Geen ander werk dan deze wonder lijke compositie is beter in staat, een beeld legeven van den Portorikljnschen kerkzang. Als tegenhanger volgen de Credo en Agnus Dei uit de 3stemmige „Missa de Pastorela" een klankvolle, rijk melodieuse compositie. Aan de Mis sluit een mooie sopraan-solo aan gevolgd door 't stemmige, smeekende „O Spem miram" (Bede tot St. Domlntcus) dat bij iedere uitvoering een diepen indruk heeftachtergelaten. Als krachtig contrast volgen hierop de zangen en dansen van het tweede taferaal, waarmede de toeschouwers worden binnengeleid in het blijde, vroolijke Portorikijnsche volksleven, castagnetten klepperen,! tamboerijnen rinkelen en men ziet door de luchtige opgewekte liederen heen de lachende zon stralen aan Zuidelijken hemel. Corraleras Sevillanas, Tiranza, Zapa- teado etc. het zijn allen liederen die bij de eerste klanken hun Zuidelijke afkomst verraden. Het derde tafereel voert ons weer op religieus terrein terug: een plasti sche uitbeelding van een aanbidding van het H. Sacrament; een devote solo tot de door de Portorikijnen zoo vurig vereerde Santa Madonahet driestemmig gezongen Weesgegroet „Rosaria" en dan tenslotte de wel bekende Letania de Maria, die alleen al een gang naar den Vrouwenbond waard is. Tot slot van den avond zingen „Las Companeras" het publiek haar „Adios"' (Vaarwel) toe. Dit is heel in het kort een overzicht van het prachtige programma dat a.s. Donderdag geboden wordt. Met de Missietentoonstelling in Breda en in verschillende andere steden van ons land, heeft dit spel het grootste succes behaald en volle zalen getrokken. Wij zijn er van over tuigd dat ieder die zich interesseert voor Spaansche kuituur en kunst en vooral dat ieder die een warm hart toedraagt aan een Missie, dte aller sympathie ten volle verdient, Donder dag 15 Nov. a.s. aanwezig zal zijn en Wie het vorige bal in Mei j.l.heeft bezocht, zal zonder twijfel niet alleen voldaan huiswaarts gekeerd zijn, maar ook gehoopt hebben op een spoedige herhaling. Immers zoowel voor dans muziek als voor prettige afwisseling was door Vedehova op uitnemende wijze zorg gedragen. Hoewei het voor een zoo kleine vereeniging moeilijk is, het toen ge- bodene weer te evenaren, heeft Vede hova niet alleen gedacht dit te doen, zij hoopt zelfs het bal van Mei te kunnen overtreffen. Alles verraden, wat men denkt te doen, zou veel van de attractie doen verloren gaan. Laten we dus volstaan met de mededeeling dat door 'tenga- geeren van de zoo gunstig bekende „Blue Jackets" uit den Bosch en een attractieband uit's Hage, men heeft gezorgd voor wellicht de beste dans muziek, die in de laatste jaren een Waalwijksch bal opluisterde. Daarnaast heeft het bestuur weer voor verschillende en rijke afwisse lingen gezorgd. Waar „Vedehova" dus al het mo gelijke heeft gedaan om den bezoe kers eenige aangename uren te be zorgen, mogen wij wel verwachten dat Waalwijk dat zal op prijs stellen, en 't Waalwijksche publiek door tal rijke opkomst de vereeniging zijn sym pathie zal betuigen en aanmoedigen tot een spoedige herhaling. Kunst na Arbeid In aansluiting op ons uitvoerig be richt in ons vorig nummer, brengen wij nogmaals in herinnering, dat de Patronaats Tooneelvereeniglng „Kunst na Arbeid", te v m. Baardwijk, mor gen- en Maandagavond, in de groote zaal van het patronaat een tooneel- uitvoering geeft. Opgevoerd zal vyor den het mooie tooneelstuk „Zijn jon Waalwijk te verkoopen en op 19 Maart 1928 werd besloten de B-fabriek te verkoopen. Thans is men voldoende gevorderd om de reorganisatie door te voeren, waarbij men er ook in geslaagd is nieuw geld te vinden: de reorgani- satie omvat ook de uitgifte van nieuwe aandeelen. - met een inleiding door den Heer Hr. B. Timmermans op 41494 's avonds 8 uur, in de Zaal van HOTEL VERWIEL. Plaatsbespreking en kaartenverkoop vanaf heden bij de WED. PULLES. Sigarenmagazijn, Grootestraat. Tel. 116. HET COMITÉ. „Las Companeras" zullen er zorg voor dragen, dat alle bezoekers hoogst vol daan en enthousiast na afloop huis waarts keeren. Gedurende de pauze, die na het tweede tafereel gehouden zal worden, zal de periodieke bestuursverkiezing plaats hebben. Door de leden van de parochie St. Ant nius is voor het aftredend lid mej. Coehorst— Horsten (herkiesbaar) als tegencandidaat voor gedragen mej. v. d. Eishout—v. d. Houdt. De candidatenlijst is als volgt samen gesteld Parochie St. Antonius. Mej Coehorst—Horsten (herhiesbaar). Tegencandidaat mej. v. d. Eishout— v d. Houdt. Parochie O. L. Vrouw. Vacature mej. W. v. d. Meijs (steit zich niet herkiesbaar). Candidatenmej. Maas Maas en mej. A. Klerks. Parochie St. Jan. Mej M. Rubbens (herkiesbaar). Tegencandidaat mej. J. van Loon. Parochie St. Clemens. Vaca'ure mej. W. Klerks. Candidaten mej. C. Loeft en mej. E. Verhoeven. Het „Vedehova"—bal. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, organiseert „Vedehova" op Zaterdag 17 Nov. a s. weer een bal in de zalen van „Hotel Verwiel. gen", van Jan Grosfeld. Klijberg Pernors Stoomschoen/abriek Hollandia. Naar de Msb. verneemt zullen aan de op 22 November te houden ver- gaderingen van aandeelhouders der N.V. E. W. Klijberg—Pernor's Stoom- schoenfabriek Hollandia te Waalwijk verslag uitgebracht worden over de periode 1 Januari 1927 tot 1 Juli 1928 en voorstellen tot reorganisatie worden gedaan. Terwijl de winst-en verliesrekening der vennootschap per 31 December 1927 sloot met een verliessaldo van f 182.566 waardoor het totale verlies bedroeg f 347.162, werd in het jaar- vetslag reeds deze reorganisatie in uitzicht gesteld. Medegedeeld werd bij deze gelegenheid, dat de maat schappij er niet in geslaagd was nieuw kapitaal tot zich te trekken, zoodat de productie der A—fabriek tot beneden de 3500 paar per week ingekrompen moest worden. De B— fabriek werd gesloten. Het lag voorts in de bedoeling, om zoodra de af- schrijvingen, welke noodig waren op de diverse activa van fabriek A, die wegens bedrijfsinkrimping voor ver koop in aanmerking komen, bekend zullen zijn, het gewone kapitaal en het preferente gedeeltelijk af te stem pelen. Het kapitaal bestaat uit f 415.000 gewone aandeelen en f 335 000 pre ferente aandeelen. Met de liquidatie werd sedert voort gang gemaakt, immers op 6 Octob r 1927 werd besloten een gedeelte der fabriek met machinerieCn en huizen te D. V.S. V.-W. G Kr. Na de goed geslaagde liefdadigheids- uitvoering ten bate van het Wit Gele Kruis had het bestuur van laatstge noemde vereeniging, aan de tooneel vereeniglng D. V.S. V. kenbaar ge maakt gaarne in de gelegenheid te zijn, eens olficleeFte bedanken voor den flinken finantieelen steun door haar werken ondervonden. Woensdagavond ten 9 uur was voor dit doel de tooneel vereeniglng in algemeene vergadering bijeengekomen, terwijl even daarna 't bestuur van het W. G. Kr. verscheen. De heer Verhoeven, voorzitter en regisseur der vereeniging, heette de bestuursleden, alsmede zijne jongens welkom en gaf daarna het woord aan den Voorzitter van het W. G. K. De heer Weijers zeide blij te zijn alsnog gelegenheid te hebben een tekortkoming van zijne vereeniging te herstellen. Door droevige familie omstandigheden was hij tot zijn groote spijt verhinderd geweest de uitvoering bij te wonen. En een samenloop van omstandigheden is oorzaak geweest, dat op dezen bewusten avond achter wege bleef wat had moeten gebeuren n.l. een openlijk dankwoord. De heer Weijers gaat nog even na de voorgeschiedenis van de uitvoering, hoe hij met zijn secretaris bij Ver hoeven was gekomen met een on- kostenbegrooting, en aan de hand hiervan voor eigen risico het niet had aangedurfd dat de tooneelvereeniglng toen toch doorzette en met de moreele medewerking van het W O Kr. alle risico voor eigen rekening nam met het bekende schitterende.resultaat. Daarvoor brengt hij thans hartelijk dank, speciaal aan den heer Verhoeven, die als regisseur zeker de spil van de vereeniging is. Ook aan het bestuur van de R K. W. V. brengt hij gaarne dank voor de ondervonden medewerking. Was het mogelijk geweest dat ook de dames die zich voor den verkoop van kaarten zoo beijverd hebben, h er tegenwoordig waren, gaarne zou hij zich tot haar met een dankwoord wenden en om dan daarbij ook eene uitzondering te maken verdiende Mevr. Donkers een extra pluimpje, door wier ijver in voorm. Baardwijk meer dan 200 kaarten zijn verkocht. Hij gaf de verzekering zoo het W. G. Kr. ook ooit iets zou kunnen doen voor de tooneelvereeniging, het ten allen tijde daartoe bereid gevonden zou worden. Een goed Karei 1 sigaartje, als stoffe lijk bewijs van erkentelijkheid werd dankbaar aanvaard De heer Verhoeven den heer Weijers dank brengend voor zijne woorden gaf de verzekering, als gelegenheid en tooneelwerk passend waren, in de toekomst nog gaarne bereid te zijn, meerdere liefdadigheids—uitvoeringen voor het W. G, Kr te willen geven. Hierna bleet men nog een uurtje onder gezelllgen kout en voordracht bijeen. Nieuwe Kapperszaak. In 't centrum van voorm. Baardwijk heeft de heer H. Kolster, dames— en heerenkapper, gisteravond een nieuwe zaak geopend. De kap-en scheersalon ziet er werkelijk goed uit, met nieuw en frisch meubilair, zoodot hij in dit opzicht z'n klanten zal kunnen be vredigen. Wanneer deneer Kolster, z'n aankondiging getrouw, voor een nette bediening zorgt, en daar twijfelen wij niet aan, dan za! hij zich daar zeker met succes inwerken. Ernstig cngeluk. Toen de monteur M. van Roolj uit Dussen, in dienst bij de fa. Borstrok en Stoop alhier, gisteren morgen voor de radio—distributie eenige werk zaamheden uitvoerde op h t dag van mej. wed. H Appels, had hij 'tonge- luk uit te glijden en kmam noodlottig op den grond neer. Bij z'n val brak hij 't linkerdijbeen en rechter polsen j bekwam aan gelaat en handen pijn lijke blessures. Dr Langemeljer verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte over brenging naar't ziekenhuis ih 's Bosch noodzakelijk Per Wit—Gele Kruls-auto werd de getroffene terstond naar het zieken huis vervoerd. WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9