zake bestaande opvattingen nader toe te lichten. Jammer is 't o.i. dat de actie aldus zoo versnipperd wordt. Waarom concen treert men niet eerst alle krachten op de brug bij Kelzersveer. om daarna gezamenlijk en met alle kracht te werken voor een brug te Zaltbommel SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Zonüdg ues vooimiaaa^s hdit tien en des namiddags halt zes hoopt in de Geref. Kerk aihier op te lieden Da J. Snoek. In de Ncd. Herv. Kerk hoopt Zon dagmiddag 2 uur op te lieden Ds Mtininickel van Waalwijk. A.s. Donderdagavond half acht zal in de Chr. School alhier 'n Ouder avond worden gehouden. Door de onderwijzers de heeren P. Bezemcr en H. Hooimeijer zullen een paar onderwerpen worden ingeleid, resp. getiteld.School en Huis" en „Naiuuik. op de Car. Volksschool", terwijl door het hootd der scnooi tot slot 't woord zaï worden gevoerd. Een en ander zal worden opge luisterd met zang en muziek dooide damesonder wijzcressen. Voor de ouders bestaat van 7 uur tot half acht gelegenheid het werk hunner Kinderen te bezichtigen. J.l. Woensdagavond had men in de woning van Cn.aan hetOosteinde alhier het ongeluk een petroleumlamp te laten omvallen, waardoor begin van brand ontstond. Het dek van de wieg waarin het een jarig dochtertje was gelegen vatte vlam, waardoor de kleine zeer ernsuge brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp van Ds. S. Waar denbuigh moest worden ingeroepen. Het vuur kon spoedig worden ge- bluscht. Wij vernemen nader, dat kir.d aan de gevolgen is overleden. j I. Woensdagavond trad op uit- noodiging der Geref. Jungei. Ver. „Timoihaus" alhier in de Geref. Kerk op Ds. Th Delleman van Giessen- Oud- en Nieuwkerk, met het onder werp: „Het boek Job". De bijeenkomst werd door den Voorzitter der j. V de heer H. Hooi meijer, op gebruikelijke wijze geopend waarna hij in een kjrtopeningswoord wees op het doel der J. V. en tevens het doel waarvoor deze avond was belegd, n.l. om de oudeis van leden en met-leden meer met de J. V.opde hoogte te brengen en om niet leden te overtuigen van het nut der I. V. hij iiccue de aanwezige belangstel lenden welkom en inzonderheid den Eerw. spreker Ds. Delleman en sprak de hoop uit dat deze avond bevor derlijk mocht zijn aan het doel der J V. Ds. Delleman, hierna het woord verkrijgende, begint zijn rede met te zeggen, dat het kostbaarste wat wij delaar dwaalde nog wel 'ns door haar groote rijk en boog eerbiedig als hij haar paleis voorbijkwam. Totdat ook die wegbleef. Schoon heid was vergeten Dat bedroefde haar. Uit haar paleis van zilveren berken kwam ze toen naar buiten en heeft met droeve oogen, al peinzend, een lange blik geworpen op al 't schoons dat ze de menschen gegeven had. .Waarlijk, ge zljt 't niet waard, ondankbaar volk," sprak ze, .ik zal U dat alles ontnemen. De aarde zal haar doodschen vorm hernemen en de vruchtbaarheid zal wijken, omdat ik de levensader zal afnemen, waardoor groeikracht was alom. Booze men schen, ik zal U alles ontnemen". Dat hoorden de vogeltjes. En smar telijk klonken de lieke's op uit hun borsijes toen traantjesin hun bedroef de oogen perelden. En t voor één, de kneuter, de merel, de nachtegaal, ieder vogel met 'n bekje, zong een smachtend ver langen uit naar Schoonheid, die niet mocht terugkeeren om hen als weesjes achter te laten. Ja. dat was een wee moedige zang op éien laat-zomerschen dag. .Luister", sprak Schoonheid toen. .gij simpele vogehjes zijt meer voor mij dan die oidankbare menschen. Gij weet, dat mijn verlies U droevig stemt Daarom zongt ge dankliederen, die ik U 'eerde. Dat deed me altijd goed Om U zal ik de menschen niet voor altijd verlaten. Doch ik wil ze leeren, Schoonheid te waardeeren. Daarom zult ge met mij vertrekken naar het land van waar we kwamen. Straks keeren we meer, maar nooit meer voor altijd". Toen vlogen de vogeltjes weg en op hun vele dierbare plekjes zongen ze nog eens hun mooiste lieke's. Dat riep de ondankbare menschen wakker. Ze wisten, dat ze Schoonheid gingen verliezen. En allen kwamen ze nu toegestroomd om in 't paleis der zilveren berken den weemoedszang der duizende vogels als een verwijt tot hen te hooren opklinken. In een sleepend gewaad, gezeten in haar open koets van louter goud, te- op aarde hebben ontvangen Is de Wet des Heeren, nader te noemen het Woord van onzen God, waarin de weg der zaligheid duidelijk is aange geven. Doch ook zijn daarin boeken die niet zoo duidelijk zijn; het doel nu, de schoone taak, aldus Ds. D. der J. V. is het Woord Gods te onder zoeken. Spr. heeft tot onderwerp ge kozen: Het boek Job; een kunstwerk van den H. Geeat, vooral in zijn aan grijpenden inhoud, 1 i een leerzame rede zette de Eerw. spreker hierna de geschiedenis van den grooten lijder op duidelijke wijze voor zijn gehoor uiteen. Aan het slot bracht de Voorzitter dank aan Ds. Delleman en riep tevens den fiaantleelen steun der aanwezigen ia voor de J. V., om daardoor in staat te worden gesteld verschillende bron nen te kunnen aanschaffen welke bij de studie mei kunnen worden gemist. Ds. Delleman sloot hierna met dank gebed. WASPIK. Bij de N.V. Scheepsbouw werven v/n. P. en A. Ruijienberg alhier werd met goed gevolg ie water gelaten het Dortmund—Eemskanaal achip .lullenne", laadvermogen onge veer 1000 ton, in aanbouw voor dhr. Aug. van Ourti te Rump^t (België). De kiel zal worden gelegd voor een dergelijk schip grooi 940 ion voor rekening van den heer M. j. Vermee ren alhier. Op Zondag 25 Nov. a s. des avonds 7 uur zal in de concertzaal van den heer Chr. Montens alhier de eerste winteruiivoering worden gege ven met medewerking van het duo Gu-ffa uit Antwerpen. MADE. Aanstaanden Zondag zal alhier in de R K Kerk in alle H H. Missen worden gecollecteerd met open schaal voor een geschenk, waardoor de parochie uiting kan geven aan hare hooge waardeering en dankbaarheid voor de Eerw. Zusters van Barmhar tigheid die zich met zooveel ijver 75 jaar van haar plicht hebben gekweten en van wie verscheidene generaties uit onze gemeente hun godsdienst- en lager onderwijs hebben genoten. Schipper de Jong struikelde over een steen en brak een pols Dr Houpst verleende geneeskundige hulp Zondagmiddag 18 November a.s des middags 2'/a uur zal in de Ned Herv. kerk te Made een rede worden gehouden door den heer Broer, pro- pagandist van den Chr. Nat. Werk mansbod. Hedenmiddag had alhier op de suikerfabriek Statendam een ernstig ongeluk plaats Bij het lossen van beetwortelen geraakte de werkman C. Langerak uit Made bekneld tus schen den knijper en het schip en werd na aldaar te zijn verbonden direct overgebracht naar het St. Igna midden der bedroefde vogeltjes is Schoonheid toen heengegaan. Er. met 't stafje in haar koninginnehandje heeft ze de doodskleur getooverd in het blije groen der boomen. En alles wat ze de menschen gegeven had. heeft ze hen ontnomen en opgeborgen in haar gouden keffers. Toen klonk het „kerre, kerre" der zwartjes over 't land, smartelijk als een doodskreet En schreiden de menschen om Schoonheid, die niet keeren wou... PAUL. Het sprookfe van de Nachtegaal. NAAR ANDERSEN. II Kleine keukenmeid!" zei de opper kamerheer, ik zal je een vaste aanstel ling in de keuken bezorgen en daarbo ven nog verlof om den keizer te zien eten, als je ons naar den nachtegaal kunt brengen, want die is voor van avond aan het bof ontboden. En toen maakten allen samen zich naai' het boscb op, waar de nachtegaal gewoon was te zingenhet halve hof ging wel mee. Toen ze goed en wel op weg waren, begon; er een koe te loeien. „Ha!" zei een hofjonker, „nu hebben we hemWat een krachtige stem zulk een klein dier toch heeft! Ik heb hem vroeger stellig al eens eerder ge hoord „Neen, dat zijn de koeien, die loeien" zei het kleine keukenmeisje, „we zijn nog een heel eind van de plek af!" De kikvorschen kwaakten nu in het moeras. „Prachtig!" riep de Cliineesche slot- prediker, „daar hoor ik hemdat klinkt als kleine kerkklokken". „Neen, dat zijn kikvorschen!" zei het kleine keukenmeisje. „Kaai- nu zullen we hem wel gauw hooren, denk ik!" En nu begon de wezenlijke nachte gaal te zingen. „Dat is hijzeide de kleine meid, „hoort, hoortEn daar, daar zit hij En zjj wees naar een kleinen, grijs- achtigen vogel boven in de takken. flus—ziekenhuis te Breda. Als organist fn de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer A. Timmermans. Gistermiddag 5 uur gleed de 12—jarige L. Stoop uit met zijn fiets en kwam onder een zwaar beladen wagen met suikerbieten terecht, waar van hij de wielen over het lichaam kreeg. Het ventje was onmiddellijk dood. DRUNEN. In den nacht van Dins dag op Woensdag is ingebroken in de Schoenfabriek van de Comm. Venn. Van Riel Co. te Drunen. Door opschuiving van een der ra men heeft men zich toegang verschaft tot het gebouw en heeft men daarna alles afgezocht. Blijkbaar hebben de dieven weinig routine of althans niet de minste kennis van het schoenma kersvak, wijl zij de verpakte schoenen nagenoeg onaangeroerd lieten en voor het grootste gedeelte oneven paren wegkaapten. Groote voorraden leer die als het ware voor het grijpen lagen, bleven onaangeroerd. De gemeente-politie in samenwer king met den rijksveldwachter v. d. Griend, stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek in, dat aanvankelijk weinig resultaat opleverde. Evenwel vernam men 's middags per radio, dat in 's Bosch een man was aangehouden die een zak schoenen vervoerde. Direct stelde men zich in verbinding met de politie in Den Bosch en bleek dat men een der ver moedelijke daders, alsmede het gesto- lene had gevonden. De gemeente-politie met rijksveld wachter v. d. Griend hebben den ar restant, zekeren P., een woonwagenbe woner uit Helmond, overgebracht naar Waalwijk en werd hij Donderdagmor gen voor den Burgemeester voorgeleid en gebracht naar de plaats van den inbraak. Verdachte die alles ontkent, blijft in verzekerde bewaring. Een woord van lof voor de prachtig^ samenwerking tusschen do politie der verschillende plaatsen. Door verschillende daartoe aan gezochte Commissieleden, wordt deze week cecollecteerd voor 't Dr. Scliaan- manfonds. Dinsdagavond hield de R.K. Boe renbond een algemeene vergadering in de zaal der Jongenscongregatie, onder voorzitterschap van den heer C. P. v. Hulteu. Deze heette de aanwezigen welkom en vooral dhr. v. Tuijl, welke hierna een lezing hield over het voordeel van doelmatige grondbewerking in het ge bruik van goed zaaizaad en pootgoed. De Voorzitter dankte spreker voor zijn interessante en leerzame rede, en hoopte dat zijn lezing vruchten moge voortbrengen. Daarna bracht de secretaris M. v. Halder verslag uit over het boekjaar 1 Jan. 1928 tot 30 Juni 1928, waaraan wij het volgende ontleenen: Balans per 30 Juni 1928. Bezittingen. Gebouwen en terrein 7454.05 Landbouwwerktuigen 280. Aandeelen 1500. Debiteuren 6972.88 Emballage 9. Pakhuis-inventaris 50. Voorschot 40. Diverse artikelen 149.75 Goederen 3278. Kassa 253.61 Schulden. Reserve prijsverschillen Afschrijving gebouwen Kassier Crediteuren Reserve 20002.29 2000.— 3300.— 6254.32 387.20 8060.77 20002.29 Ontvangsten en uitgaven van 1 Jan. 1928 tot 30 Juni 1928 bedragen resp.: 67687.63 67434.02 Blijft in kas 253.61 De verlies- en winstrekening sluit met. een gelijk bedrag van ƒ749.40. De Voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurig verslag en daar nie mand iets had aan te merken, werd de rekening aangenomen en goedgekeurd. Verder werd door den secretaris medegedeeld, dat a.s. Vrijdag de huis- houdcursus voor de meisjes uit den boerenstand zal beginnen om 9 uur. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 16 Nov. 1928. Industrie. Heden waren wij in de gelegenheid de groote uitbreiding der Pehave* stoomschoenfabrieken in oogenschouw te nemen. Wat de firma P. H. Vloe mans in de laatste 10-tal jaren betee* kent, is in de vakkringen meer dan vol doende bekend, de uitbreiding die de zaak dezen zomer onderging, dwingt respect af. De totale labrieksruimte bedraagt momenteel 2000 M2. Een zeer intiem privé kantoor, schitterende kan toorlokalen, comfortabel ingerichte monsterkamers,, ruime magazijnen, zoowel voor het afgewerkt product, als voor de in alle onderdeelen minitieus gerepareerde grondstoffenaparte af- „Is het mogelijk?" riep de opperka merheer, „zoo had ik hem mij nooit gedacht! Wat ziet hij er eenvoudig uit. Hij is zeker van kleur verschoten bij het zien van zooveel voorname perso nen „Kleine nachtegaal!" riep de kleine keukenmeid luid, „onze genadige kei zer wil zoo gaarne, dat ge voor hem zingt!" „Met het meeste genoegen!" ant woordde de nachtegaal en zong toen, dat het een lust was. „Dat; klinkt net als glazen klokjes zei de opperkamerheer, „en zie dat keeltje eens, hoe dat werkt! 't Is vreemd, dat. we hem vroeger nooit hebben gehoord! Hij zal aan het hof een groot succes hebben!" „Moet ik nog eens voor den keizer zingen?" vroeg de nachtegaal, die meende, dat de keizer ook tegenwoor dig was. „Mijn voortreffelijke, kleine nachte gaal!" zei de opperkamerheer, „ik heb het groote genoegen u te moeten uit- noodigen voor een hoffeest op heden avond, waarop gij Zijn Hooge Keizer lijke Genade met Uw charmant ge zang zult verbazen „In het groen komt dat anders het best. uit!" zei de nachtegaal, maar hij ging toch gaarne mee, toen hij hoorde dat de Keizer het wenschte. In het pa leis was alles prachtig voor 't feest in orde gebracht! De wanden en de vloer, die van porselein waren, schit terden in het licht van duizenden gouden lampenDe prachtigste bloe men, die de eigenaardigheid hadden van een helderen klank te kunnen ge ven, waren in de gangen geplaatst; er was een druk geloop en gedraaf en een sterke tocht deed zich gevoelen; maar daardoor juist begonnen alle klokken te klingelen, zoodat iemand zijn eigen woorden niet kon verstaan. Midden in de groote zaal, waar de keizer zat, was een gouden stang ge plaatst en daarop moest de nachtegaal zitten, het geheele hof was aanwezig, en de kleine keukenmeid had verlof gekregen om achter de deur te staan, daar ze nu den titel van effectieve keukenmeid had gekregen. Allen waren in feestgewaad en allen hadden de oogen gevestigd op den kleinen grau wen vogel, wien de keizer nu knikkend verlof gaf om te beginnen. En de nachtegaal zong zoo schoon, dat den keizer de tranen in de oogen kwamen niet alleen, ze liepen hem over de wangen neer; en toen zong de nachtegaal nog schooner, zoodat het doordrong tot het hart. En de keizer geraakte zoo in verrukking, dat hij zei, dat. de nachtegaal een van zijn gouden pantoffels zou hebben en die om den bals moest dragen. Doch de nachtegaal bedankte voor het geschenk, want hij had al loon genoeg ontvangen. „Ik heb gezien, dat de keizer tranen in de oogen had, dat is voor mij de rijkste schat! De tranen eens keizers oefenen een ongemeenen invloed uit! Ik ben, zoo waar ik leef, ruim genoeg beloond!" En toen zong hij met zijn zoet betooverend geluid weer door. „Dat is wel de beminnelijkste soort coquetterie, die ik kenzeiden de da mes van het gezelschap en als iemand tot haar sprak, namen zjj water in den mond om een klokkend geluid te ma ken: zij verbeeldden zich dan dat ze ook nachtegalen waren. Ja, zelfs de la keien en de kamermeiden verzekerden, dat ook zij tevreden waren, en dat wil heel wat zeggen, want hun is het toch haast nooit naar den zin te maken, ga, de nachtegaal maakte een verbazenden opgang. Hij moest nu aan het hof blijven, zou zijn eigen kooi hebben en ook de vrijheid om tweemaal overdag en één maal des nachts uit te vliegen. Hfl kreeg dan twaalf hofbedienden mede, die alle twaalf een zijden lint stevig vasthielden, dat om een van zijn poo- ten was gebonden. Zulk een toer was nu niet heel plezierig. De geheele stad sprak over den merkwaardigen vogel en als er twee elkaar tegenkwamen, zei de een niet anders dan: „Nacht!" en de ander zei: „gaalen daarna zuchtten ze en begrepen elkaar; zelfs werden elf kin deren van kruideniers naar hem ge noemd, maar geen van allen had een toon in het lijf. Op een zekeren dag kwam er een groot pakket voor den keizer en er deelingen voor de snijderij, 's avonds met blauwschijnende daglichtlampen dend voor een honderd vrouwe- dend voor een kleine honderd vrouwe lijke werkkrachten, de stanzerij, geheel gesepareerd, alleen toegankelijk voor het personeel daarmede belast, een ruime met zonlichtlampen rijk be straalde fabrieksruimte, economisch ingericht en met de nieuwste machi nes op alle gebied voorzien, geven blijk van 'n leiding die der zaken kundig is en de capaciteiten bezit, het artikel dat de Pehave op de wereldmarkt brengt, te doen beantwoorden aan de hoogste eischen, d*ie den modernen han del momenteel aan een product stelt. Naast het gewone Mackav in kinder en dameswerk, fabriceert de fabriek momenteel de degelijke flexible shoe in dezelfde maten, waarnaast nog de meer luxueuse Ago-schoen in diverse sortimenten. Dat dit sortiment niet van geringe beteekenis is, moge blijken uit het feit, dat de monstercollectie der firma mo menteel de 300 verre overschrijdt. Dat het product van de Pehave ook in het buitenland een goede naam heeft mag worden geconstateerd uit het feit, dat naast België, de landen Engeland, Denemarken, Polen en China geregeld afnemers zijn. De productie die mo menteel de 2000 reeds overschrijdt, zal binnen enkele maanden tot over de 2500 zijn opgevoerd, waardoor de fa briek aan ruim 150 werkkrachten ar beid verschaft. Bioscoop. In de bioscoopzaal „Jan van Dun" draait Zondag a.s. het beroemde Ita lia arische filmwerk „Maciste Impera tor", een werk, dat in de grootste stadsbioscopcn voor weken lang gepro longeerd werd. Naast deze beroemde film loopt een bijprogramma, dat in dolheid zijns gelijken niet vindt. Een extra reclame, zooals de affiches mei-, den, zal de attractie voor Zondag a.s. niet weinig vergrooten. Barakconco-urs. Zaterdagavond werd in den R.K. Gildenbond een Barakconconrs ge opend ten bate van de plaatselijke kas van Herwonnen Levenskracht. De Voorzitter van het plaatselijk comité hield een korte openingsspeech waarin hij het doel van Herwonnen Levenskracht in het algemeen en het houden van dit concours nader uiteen zette. De Geestelijke Adviseur de Weleerw. Kap. P. Hoekx. opende liet concours met de eerste partij. Tot heden werd van den wedstrijd reeds een druk ge bruik gemaakt en het is te verwachten dat de prachtige prijzen, gepaard aan het goede doel dat voorzit, velen zul len kunnen doen besluiten, mede een kans te wagen. buiten op stond geschreven: „Nachte gaal „Daar hebben we zeker weer een nieuw boek over onzen beroemden vo gel!" zei de keizerdoch het was geen boek, het was een klein kunststuk, dat in een doos lag: een nagemaakte nach tegaal, die op den levende moest ge lijken, doch aan alle zijden bezet was met diamanten, robijnen en saffiers. Toen de kunstvogel werd opgewonden kou hij een van de wijsjes zingen, die de wezenlijke vogel zong, en ook de staart ging op en neer en glinsterde van zilver en goud. Om zijn hals hing een lintje en daarop stond geschreven: „De nachtegaal van den keizer van Japai\ is nietig vergeleken bij dien van China's keizer". „Dat is mooi gezegdriepen allen en hij, die den kunstvogel had ge bracht, ontving dadelijk den titel van „Opper-keizerlijk Nachtegaal-brenger". „Nu moeten ze samen zingen, wat zal dat een mooi duet geven!" En toen zouden ze te zamen zingen, doch dat wilde niet lukken, want de wezenlijke nachtegaal zong op zijn eigen manier, en de kunstvogel moest aan de rol gehoorzamen. „Deze heeft geen schuld", zei de kapelmeester, „hij is volkomen maatvast en zingt geheel naar mijn school!" Toen moest de kunstvogel alleen zingen. Hij had evenveel bijval als de echte, en dan kwam er bij, dat. hij zooveel schooner om aan te zien was; hij glansde als armbanden en doekspelden. Wordt vervolgd. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons /eugdhoekje?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6