OFECHQ VAN HET ZUIDEN '1 92. Zaterdag 17 Nov. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. De nieuwe Zusterschool in de le St. Crispijnstraat te Waalwijk. Naar aanleiding van het feit, dat a.s. Woensdagvoormiddag de nieuwe meis jesschool in de Parochie van den H. \ntonius wordt ingewijd, meenden wij goed le doen, den lezers van dit blad cenige mededeelingen te verstrekken, omtrent dit nieuwe gebouw, te meer, waar dit uitmunt door een even een voudige, als practische inrichting, wel ke goede beloften inhoudt voor het verstrekken van deugdelijk en op hoog peil staand lager onderwijs. Dat de nieuwe meisjesschool in de zich sterk uitbreidende St. Antonius- parochie op haar plaats is, blijkt wel hieruit, dat de vier lokalen reeds nu ge. heel bezet zijn. Honderd zestig leerlin gen vinden er plaats en het is te voor zien, dat rëeds spoedig aan uitbrei ding kan worden gedacht, als n.l. de in aanbouw zijnde woningen zijn be trokken en met het bouwen van nieu we wordt aangevangen, wat, gezien de vele aanvragen om een woning, welke bij de gemeente aanhangig zijn, niet uit kan blijven. In de Zusterschool Grootestraat 244 kunnen onmogelijk alle meisjes uit het oude Waalwijk nog langer op behoorlijke wijze worden onderge bracht, vooral niet, nu het 7e leerjaar is ingevoerd. Er moest gebouwd wor den en dan is een nieuwe inrichting vrij wat beter dan een uitbreiding van het bestaande gebouwencomplex in de Grootestraat. (Het aantal leerlingen van deze school bedraagt, na opening van deze nieuwe inrichting toch nog 248!) Het nieuwe gebouw in de St. Crispijn straat ligt zeer gunstig, ongeveer in het midden van deze volkrijke buurt, op een afstand van 5 M. van de rooilijn ver genoeg om al te nieuwsgierige men schen het inkijken moeilijk te maken maar toch nog dicht genoeg bij het trottoir, om de lijn van de straat niet le verbreken. De 4 afgebouwde lokalen alle in de richting van de St. Crispijn straat gelegen, zijn 7.40 M. lang, 7,10 M. breed en 3.60 M. hoog. Zij bieden elk ruim plaats aan 40 kinderen. De ventilatie is zeer practisch; vóór een valraam is een ander raam geplaatst dat beneden de buitenlucht toelaat maar tocht belet. De verwarming geschiedt door mid del van gas, volgens een systeem, dat nog weer moderner is dan dat, hetwelk in de verschillende gemeentegebouwen is aangebracht; de radiatoren zijn door mantels omgeven, waardoor de kinderen zich niet kunnen branden en bovendien zijn de toestellen minder plomp van vorm en nog economischer in het verbruik. De hoofdingang is aan de voorzijde van het gebouw, in het midden van de langste zijde. Men komt eerst in een kleine vestibule, door 'n tochtdeur af gesloten en daarna door 'n korten cor ridor in de hoofdgang van 't gebouw, welke-evenwijdig loopt aan de 4 lo kalen, waarin behalve kapstokken en bankjes voor pantoffeltjes, een hygië nisch ingerichte drinkgelegenheid is aangebracht. Door een raampje aan de Oostzijde van elk lokaal, kunnen de onderwijzeressen toezicht houden op •de gang. Deuren aan de Oostzijde van den corridor geven toegang tot WC's, zol dertrap, spreekkamertje, speelplaats en gymnastieklokaal. Dit laatste is zeer royaal gebouwd: 15 M. lang, 9 M. breed en <i M. hoog, waarbij nog behoort een kleed- en toestellenkamer van 5 M. bij 4.30 M. Ook vanuit de gymnastiekzaal leidt een deur naar de speelplaats, wel ke gedeeltelijk overdekt en geheel be tegeld is. Hier zijn nog weer drie WC's aangebracht. Aan de zuidzijde van de speelplaats ligt een open terrein, waar op eventueel nog 3 lokalen kunnen worden gebouwd en wel in een rich ting, loodrecht op die van de gang én andere lokalen, met de ramen aan den zuidkant. De vakken van onderwijs zijn die van een gewone lagere school, waarbij in het 7e leerjaar ook Fransch. Voor- loopig zal door twee religieuze en twee leeken-onderwijzeressen worden les ge geven. Bij dit schoolgebouw voor L. O. sluit zich aan een nieuwe bewaar school, eveneens zeer geriefelijk en knus ingericht, waarbij een kleine speelplaats voor de jongste kleuters en een grootere, gedeeltelijk overdekte ruimte voor de oudere bewaarschool kinderen. Deze bewaarschool, ingericht voor 166 kinderen, zal zeker voor de vele jonge huishoudens in de St. An- toniusparochie een ware uitkomst zijn. Aan de voorzijde van dit bewaarschool gebouw is een naaikamer ingericht voor de meisjes, die reeds de lagere school hebben verlaten. We willen deze korte beschrijving van het nieuwe scholencomplex be ëindigen met den wensch, dat Gods Ze gen in overvloedige mate moge rusten op het onderwijs, dat daar gegeven zal worden; wij vertrouwen dat de Eerw. Zusters van het H. Hart, die zich door haar opofferenden arbeid bij de zie kenverpleging zulk een groote sympa- Foto der R. K. Meisjesschool in de St. opend wordt. Geheel rechts Crispijnstraat, die a.s. Woensdag ge- de smaakvolle fröbelschool. eerstdaags als onderwijskrachten in dezelfde mate zullen worden gewaar deerd en gerespecteerd. G. J. DE VRIES. De vlsschers van Cafanla. Lyrische Opera van A. Maillart. Op Zondag 25 en Maandag 26 November a.s. zal in de concertzaal .Musis Sacrum" te Waalwijk door de Opera-vereeniging „T A.V.E.N.U." op gevoerd worden .De Visschers van Catania", Om het volgen van deze opera te vergemakkelijken geven wij hieronder een kort overzicht van dit beroemde werk, dat meerdere malen met succes n steden als Brussel, Parijs en .onden werd opgevoerd. lste Deel. De geschiedenis speelt zich af in talië, op het bekende eiland Sicilië gedurende den tijd der Spaansche overheersching en in een dorp aan den voet van den thans, in verband met de lavaoverstroomingen, meer malen genoemden vuurspuwenden berg .De Etna" Voor de herberg van moeder Andrea hebben zich vroeg in den morgen een groep vroolijke en lachende visschers verzameld, die gezamenlijk ter vangst zullen trekken. Onder hen bevindt zich ook Cecco, een flinke jongen, die zeer de aan dacht heeft getrokken van de waardin en die zelfs zoover gaat zichzelf aan Cecco ten huwelijk aan te bieden. Cecco neemt niet de minste notie van deze avances. Hij is vandaag vooral in een bij zonder gelukkige stemming, omdat zijn pleegzuster Nella, die als novice in het klooster van Annunciata is, verlof heeft gekregen haar pleegouders voor enkele dagen te bezoeken en misschien wel niet meer zal terug- keeren. Andrea echter, is niet zoo verheugd, want zij is maar al te zeer overtuigd, dat Cecco's groote vreugde zijn liefde voor zijn pleegzuster verraadt en in haar jaloerschheid 2egt zij minder vleiende dingen van Nella. die heftig door Cecco wordt verdedigd. Intusschen komen Carmen, de dochter van den gouveneur van Sicilië, Fernando, een Spaansch edelman en een kapitein, Barbagallo genaamd, de herberg van moeder Andrea met een bezoek vereeren. Het bestijgen van den Etna heeft hen moe en prikkelbaar gemaakt. Carmen is verliefd op Fernando, maar ook haar liefde vindt geen weerklank. De aanblik van het vreedzaam dorp met zijn liefelijke omgeving wekken bij hem aangename herinneringen op. Hij kan een gevoel van genegenheid jegens Nella, die hij hier vroeger heeft leeren kennen, niet onderdrukken en luistert niet naar de vleitaal vanCarmen, zoodat hun onderhoud alras op oneenigheid uitloopt. Voor de poorten van een klooster, dat zich op den achtergrond bevindt, verdringen zich vele dorpelingen. Blijdschap en vreugde blijken uit hun druk bewegen. In hun midden is de lieve, zachte verschijning van een in maagdelijk wit gekleede novice, die aan den arm van Cecco en zijn moeder voortschrijdt. Het is Nella, een gevierd dorpelinge, de pleegzuster van Cecco Hartelijk wordt* zij ontvangen. Een kreet van vreugde over zulk een weerzien kan zij niet onderdrukken. Het terugzien van haar dorp en al ile lieve, brave menschen geeft haar een gevoel van blijdschap en weemoed tevens. Een ieder bewondert haar schoon heid. Zulk een meisje mag niet meer naar het klooster terugkeeren, neen, nooit zullen zij dat dulden. Groot echter is de teleurstelling als zij vernemen, dat hun Nella slechts drie dagen in hun midden zal blijven. Carmen, die Nella reeds eerder ont moette, zal trachten het kind alsnog van haar besluit te*doen terugkeeren, Zij neemt de jonge novice in ver trouwen en Nella, het eertijds vroolijke en lachende meisje blij, dat zij ten minste iemand vindt aan wie zij haar geheim kan ontsluieren, verhaalt van een vreemdeling, die haar liefde gewonnen had, maar haar, helaas, bitter teleur stelde. Gebroken, verteerd door zielesmart, nam zij haar toevlucht tot het klooster en zwoer dit nooit meer te verlaten, tenzij God haar een anderen weg zou Ook Cecco tracht nog zijn geliefde Nella terug te winnen en haar leven te midden der vriendelijke dorpelingen opnieuw te beginnen. Een oogenblik aarzelt het arme meisje, maar neen, dat mag zij niet doen. Zij kan haar eens gegeven woord niet breken. De drie dagen zal Nella blij en vroolijk doorbrengen. Zij hult zich in de rijke, schitterende kleedij der meisjes van Catania en zal nog een maal haar guitaai en tamboerijn be spelen. Heel het dorp viert ter harer eere feest. Allen zijn in feestroes. Een oogenblik dreigen Spaansche soldaten de vreugde te storen, maar God dank, zij trekken voorbij. Nella is de gevierde, de koningin van het feest, dat geen einde schijnt te nemen De duisternis begint reeds te vallen. Fernando is in stilte genaderd. Hij kon aan de verlangens naar Nella geen weerstand bieden; nadert haar en fluistert haar toe „Nella, ik bemin je 1" Een schrille kreet. Eenieder is ver. bljsterd en snelt toe naar Nella, die zich echter geleidelijk herstelt. Moei zaam zingt en danst zij verder. En het feest gaat door. Een prachtig ballet, schooner als ooit door de leden van T A.V.E.N U. werd uitgevoerd, besluit deze eerste acte. E. V. DRAISMA -VAM- VALKENBURG'S LEVERTRAAN-! LEEUWARDENS PROVINCIAAL NIEUWS. i Waalwijk, 16 Nov. 1928. Porto-Ricoavond R.K. Vrouwenbond. Wij gelooven niet dat er ooit een tonnetje haring voller is geweest dan, de zaal van den Gildenbond was j.l. Donderdagavond bij gelegenheid der opvoering van het Portorikijnsche zang en dansspel: „Een Zondag in Porto- Rico". En wij gelooven tevens niet, dat de leden van den R.K. Vrouwen bond ooit zoo voldaan huiswaarts zijn gekeerd dan dezen avond. Wat Las Companeras de Maria (De Gezellinnen van Maria) dezen avond boden, was een verrukkelijke weelde voor oog en oor. Na den inzet door het 5 man sterke orkest met een fantaisie uit Carmen, leidde de ZeerEerw. pater Hagemans, overste der Dominicanen te Zwolle, het spel in met eene korte uiteenzet ting over de Missie van Porto-Rico, den religieusen en volksaard van het Portorikijnsche volk en gaf hij eenige verklaring van de uit te voeren tafe- reelen. Dat de dirigente Senorita Catica over een uitstekend geschoold dames koortje beschikt, bewees al aanstonds de Gloria uit de beroemde Aguinaldo- mis, een typische Spaansche creatie, die met begeleiding van tambourijnen, castagnetten en triangel een zeer be koorlijk effect had. Het daarop volgende Credo uit de Paasch-mis werd al even rytmisch zuiver, tot in de puntjes verzorgd, voorgedragen. Tot slot ran het eerste gedeelte kregen we A Maria nuestra Madre, een keurige sopraansolo, vol expressie, voorgedragen. Het 2e gedeelte gaf een kijkje op het Portorikijnsche volksleven van den Zondagmiddag, wat wel een zeer groot contrast vormde met het le gedeelte. Hier gaf Senorita Catica met haar gezellinnen, met buitengewoon veel gratie, in het keurigste rythme eenige schitterende, typisch karakteristieke Spaansche dansen ten beste. We noemen o.a. Zapateado, Tirana, Cor- raleras Sevillanas, en vooral El Tripili- die in de schitterende Spaansche toi letten in een keurige bijpassende tooneel—entourage, een wondervol effect sorteerden. In het 3e tafereel, na de pauze, demonstreerde de gracieuze solo danseres Senorita Catica een z.g. altaar- of tempeldans, in 6 tafereelen, die door den Portorikijn als aanbid ding voor het H. Sacrament wordt tiek en uitdrukking, zeldzaam bekoor lijk door de onopgeschroefde natuur lijkheid. De daarop volgende gezangen uit het plechtig Lof, vooral de Letania de Maria en tot slot het lieflijke Adios, hebben met al het andere bij de honderden bezoeksters een onuit- wischbaren indruk achtergelaten, waar toe zeker niet het minst de kostbare Spaansche costuums in rijke verschei denheid hebben bijgedragen. In de pauze had de stemming plaats voor 2 periodieke aftredingen en een vacature in het bestuur, waar van de uitslag niet meer kon worden bepaald en eerst later zal worden be kend gemaakt. De Eerw. pater Hagemans collec teerde, na een aanbevelend woord, ▼oor de slachtoffers van de onlangs plaats gehad hebbende stormramp in Porto-Rico. Een welgemeend woord van dank aan Las Companeras voor den zeld- zamen, onvergetelijk schoonen avond en een hartelijk tot weerziens. Bestuursverkiezing R.K. Vrouwenbond. In de Donderdagavond gehouden stemming ter verkiezing van 3 be stuursleden wegens periodieke aftre ding van de dames M. Rubbens en Coehorst—Horsten (beiden herkies baar) en 't bedanken van mej. v. d. Meijs, werden de stemmen behaald als volgt: Mw. Coehorst—Horsten 241. Th. v. d. Lee 197. Maas—Maas 257. A. Klerkx 258. M. Rubbens 375. J. v. Loon 92. zoodat herkozen zijn de dames M Rubbens en CoehorstHorsten en in de vacature van mej. v. d. Meijs in de parochie van O. L. Vrouw is ge kozen Mw. Maas Maas. Kanarietentoonstelling. Op 1 en 2 December a.s. zal in de zaal bij den heer A. v. d.Pluijmdoor de aldaar gevestigde Kanarieclub een tentoonstelling worden gehouden van kanarievogels. Veekoekenfabriek „De Ster Met belangstelling vernemen we da bovengenoemde fabriek den laatsten tijd geregeld met drie ploegen werkt zoodat de productie voortdurend door gaat, om hierdoor aan de steeds stij gende vraag te kunnen voldoen. Met het oog hierop ligt het in de bedoeling deze fabriek in het a.s voorjaar belangrijk uit te breiden. Wat het bedrijf der heeren Gebr Tuerlings voor onze gemeente betee kent moge hieruit blijken, dat op het oogenblik in 't geheele bedrijf, graan handel, graanmalerij, veekoekenfabrie een 50—tal personen werkzaam zijn daarin begrepen enkele werkkrachten in haar graanpakhuis aan de Smalle Haven te 's Bosch. Een belangrijk en steeds groeiend bedrijf aldus, voor onze plaats van niet geringe exportantie, tevens een bewijs voor de werkkracht der firman ten en de degelijkheid van het product. Liedertafel „Oefening en Vermaak Wij vestigen nogmaals de aandacht op het schitterend concert, waarmede .Oefening en Vermaak" haar winter- program opent. Naast de prima solisten, mejuffrouw Helene Calsenden heer Rob. Gevers, zal de Liedertafel ons als noviteit brengen het machtige „Gloria" van A. B. Verhelj, terwijl verder nog het groote werk „Hollands Glorie" met koperbegeleiding op het programma staat. De clou van den avond komt na de pauze met het aloude dramatische toonwerk „Albrecht Beiling", waarin èn koor èn solisten hunne capaciteiten ten volle kunnen toonen. Een gezellig bal besluit dezen avond. Wij maken de bezoekers er nog op attent dat plaatsbespreking voor honoraire leden en niet—leden plaats heeft in Musis Sacrum Zondag 18 Nov. van 12 uur tot half twee. Gezien de te verwachten drukte raadt het bestuur daarom aan niet te wachten tot Maandagnamiddag, zooals dikwijls gebeurt, teneinde teleurstellingen te voorkomen. Bakkersgezellen. Nadat het gouden jubileum der bak- kersvereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier, door de patroons zelve op waardige wijze feestelijk is her dacht, hebben deze ook hunne gezellen in de gelegenheid willen stellen om dit zeldzame feit mede te vieren In café „Suisse" van den heer Broumels alhier, werd den bakkers gezellen Woensdag een feestavond aangeboden die uitnemend Is geslaagd. Een 30—tal gezellen was bijeen, terwijl ook verschillende patroons van hun belangstelling blijk gaven. Ook de heer Alblas uit Capelle, vertegenwoordiger der Ned, Gist en Spiritusfabriek was aanwezig die met de hem eigen welsprekendheid een hartelijke toespraak hield waarin hij vooral de goede verstandhouding tusschen patroon en gezel schetste waarvan deze avond, door de pa troons aangeboden, wel een duidelijk bewijs was. Hij legde er vooral den nadruk op dat de gezellen steeds moeten bedenken dat de belangen van den patroon ook hunne belangen zijn. Op handige wijze wist spr. door MLJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. B(j Apoth. en Drogisten. voor de „Koningsgist" te verwerken welk fabrikaat door hem vertegen woordigd wordt. Ten slotte richtte spr. namens de bakkersgezellen een hartelljken geluk— wensch tot de jubileerende patroons- vereeniging daarbij dank brengend voor dezen feestavond. Als blijk van waardeering bood hij uit naam van de gezellen een fraai bloembouquet aan. De heer Th. Festen, dankte, als voorzitter der patroonsvereeniging voor deze hartelijke woorden en fraaie aloemen, waarbij hij tevens den heer Alblas hulde bracht voor zijn sympa thiek optreden. In de vroolijkste stemming werd de avond verder door de gezellen door gebracht die zich de aangeboden tractaties goed lieten smaken. Italiaansche Opera. De directie van het Concertgebouw te 's Bosch deelt mede, dat de Opera, niet zooals gemeld, zal worden gedi rigeerd door Giovanni Marini doch door den lsten dirigent MaëstroCav. Mario Parenti. Het „Vedehovau'Bal. Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht op het bal dat bovengenoemde vereeniging Zaterdagavond geeft inde zalen van „Hotel Verwiel." Reeds j 1. Zaterdag wezen we erop dat„Vedehova" tracht, zoowel door uitstekende ver zorging der dansmuziek (2 orkesten) als door het organiseeren van ver schillende attracties ter afwisseling, het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Men zal dus ongetwijfeld op een groote belangstelling mogen rekenen, waar de avonden der vakschool— menschen een goede naam hebben en hun pogen op prijs moet worden gesteld en gesteund. Lezing Jonge Boerenstand. Op Woensdag 21 Nov. a.s. ten 7 uur zal door den rijksveeteeltconsulent den heer Ariëns in het Patronaats gebouw v.m. Baardwijk een lezing worden gegeven over het nut van j2en fok— en controlevereeniging, 'welke voor alle landbouwers onzer gemeente vrij toegankelijk is. Sjef van Dongen. Verschillenden zullen het weten, anderen weer niet, dat er om Sjef (buiten de Hondenwereld) nog al wat te doen is geweest. Een ltallaansch Alpenblaadje had een artikel z.g. van Sora, den metgezel van Sjef in't Pool gebied en daarin werden minder vleiende dingen gezegd van Sjef. Wij hebben daaraan weinig waarde gehecht, al werd het dan ook over genomen door de Corriêre della Sera, een Italiaansch dagblad. De Neder- fandsche pers heeft er heel weinig notitie van genomen en daarom von den wij het eigenlijk jammer, dat Sjef van Dongen in een zeer breedvoerig artikel in de Maasbode de beschul digingen ging weerleggen, waar hij zelf overtuigd was, dat Sora zoo iets niet kon geschreven hebben. Wij hebben deze aangelegenheid gelaten voor wat ze was, omdat voor ons duidelijk was dat een eerlijke ronde Hollandsche jongen als Sjef van Dongen, niet kon zijn en was, zooals hij werd uitgeschilderd en om dat wij wisten, dat de heer Arnold Verwiel, voorzitter van 't Tentoon- stellings Comité in bezit was vaneen brief van Sora's moeder, (in antwoord op een brief van Sora, die afwezig was, waarin hem gevraagd werd de poolhond voor Sjef van Dongen naar hem te noemen en waarin zij uitermate hoffelijk en loffelijk schreef over Sjef, den trouwen makker van haar zoon. De Maasbode heeft echter naar aan leiding van bedoeld artikel in de Italiaansche bladen en 't verweer schrift van Sjef van Dongen zich rechtstreeks gewend tot kapitein Ge- maro Sora, die te Bergamo woont. Wij willen tot besluit van deze on verkwikkelijke en onwaardige geschie denis dit pracht-getuigschrift hier laten volgen. De redactie van de Maasbode dus heeft hem gevraagd, of de bewuste artikelen door hem waren geschreven en of hij voor de waarheid der daarin geuite aantijgingen instond. In antwoord op dit schrijven ont- ving die redactie den volgenden brief, dien ze uit het Italiaansch vertaalt. R. Aeronave „Italia". Milaan, 3 Nov. 1928, Anno VII. Het is mij volstrekt niet moeilijk, aan Uw verlangen te voldoen. Het artikel, verschenen in 't blad l'Alpino en overgenomen door de Corr ére della Sera, draagt mijn onderteekening maar werd in werkelijkheid niet door mij geschreven, het is gemaakt door 'n Italiaansch journalist, die ik eenige, op de marsch van Kaap Brunn naar het eiland Foyn betrekking hebbende gegevens verstrekte. Uit deze gegevens 'n artikel samen stellend, legde de journalist eer.ige ps». i

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9