Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i w FEUILLETON H T DTtöR ERVARING Rheumatiek NUMMER 93. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1928. 51e JAARGAN UITGAVE: WAALW1JK80HE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No» 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Telegraaf en S.D.A.P. De heer Vliegen scnrijti aan „Het Volk In de pers doet een verhaal de ronde, dat blijkbaar het eerst in de Residentiebode heeft gestaan, over een bezoek dat de hootdredactie van „üe Telegraaf" in November I9l8 bracht aan ondergeteekende. Ware het verhaal geheel juist, dan zou er voor mij geen aanleiding zijn er op terug te komen. Maar er staan afwijkingen in, die ik moeilijk kan laten voortleven. Er staat o.a. in dat het bezoek plaats had aan den vooravond van den I2en November. Dat zou dus ge weest zijn vóór dat Troelstra zijn bekende rede in de Kamer hield. Dat is onjuist. Het bezoek had plaats in den avond van 13 November. Er staat verder, dat het bezoek werd gebracht door een derdirecteu ren, met den hoofdredacteur. Dat is niet juist. Een directeur was er niet bij. Er staat verder dat het aanbod steun aan de revolutie werd ge daan „op eenige finacieele voorwaar den". Ook dat is onjuist. In het ge sprek Is „van eenige financieele voor waarden" niet gerept. Over financiën is geen enkel woord gesproken. De eenvoudige waarheid is deze op 13 November 1918 kreeg ik tegen half twaalf 's avonds een telefoontje van de hoofdredactie van „de Tele graaf", of ze mij nog even kon spre ken. Op mijn bevestigend antwoord zijn daarop bij mij gekomen de hee- ren J. C. Schiöder en H. Louis Israëls, de eerste toenmaals hoofdredacteur, de andere politiek medewerker van „De Telegraaf", Ze kwamen mij blijk baar in mijn kwaliteit van voorzitter van de S D A P., mededeelen, bereid te zijn, met „de Telegraaf", maar vooral met „de Courant", steun te verleenen aan een revolutionair be wind, om één voorwaarde. Die voor waarde was niet van financleelen, doch van politieken aard. Mijn antwoord doet weinig ter zake. Genoeg zij het te vermeiden, daf wij onverrichter zake uiteen zijn gegaan. Ik heb het nooit noodig geacht, dit te publiceeren, maar heb ook geen geheimhouding beloofd en het inte ressante geval dus hier en daar wel eens verteld. Zoodoende heeft het eindelijk zijn weg in de pers gevon den, waar ik geen bezwaar tegen heb, mits het juist wordt weergegeven. En dat was niet heelemaal het geval. En wij zeggen 't de „Residentiebode" na De zaak is niet doorgegaan, ook omdat de situatie zich spoedig wij zigde en de Telegraaf toen niets meer.... voor de socialistische begin selen voelde. En nu, tien jaar later, nu de rollen omgekeerd zijn, is de Telegraaf het meest heftige anti socialistische blad geworden, een trouw bewonderaar van 't Koninklijk Huis. Het zijn wel traaie beginselen, die deze pers er op nahoudt! Maar ook is het een blamage voor het karakter van ons volk, dat derge lijke beginsellooze bladen in ons land nog zooveel aftrek hebben. BINNENLAND. De reis van het Belgische Kroonprinselijke paar. Men meldt uit Brussel: Van officieele zijde wordt buiten gewone discretie aan den dag gelegd, omtrent de reis van Prins Leopold en Prinses Astrid naar Nederlandsch— Indië. Men beweert geen bijzonder heden omtrent reisplan, ontvangst in Indië enz., te kunnen mededeelen Toch is bekend dat behalve majoor Racquez, die adjudant van den Prins is, ook prof. van Straelen, de hoofd conservator van het Museum voor natuurlijke historie te Biussel het Prinselijke paar zal vergezellen. Prins Leopold zelf heeft zijn Indische reis ongeveer een jaar voorbereid. Hij bracht herhaaldelijk bezoeken aan het Museum voor natuurlijke historie, waar hij zich liet voorlichten omtrent fauna en flora van Nederlandsch Indië. Het vertrek uit Brussel zal in allen eenvoud plaats hebben, Donderdag middag om 14.50 uur van het station Schaarbeek, waar een luxe wagen aan den trein Nederland—Marseille zal gekoppeld worden. Onmiddellijk na aankomst te Mar seille begeven de Prins en de Prinses zich aan boord van de Insulinde, die nog denzelfden dag de haven zal verlaten. Het schip zal Port Said bereiken op 27 November, Suez 28 November, Colombo 9 December, Sabang 12, Belawan (Dehli) 13, NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 18. „Natuurlijk bekoorde hij aan den gewonde, die bij je in de serre gevon den werd, hé?" David bleef staan en zag Bell ver wonderd aan. „Hoe ter wereld weet gijsprak bij verbaasd. „Wilt. ge zeggen dat ge weet „Ik weet niets tot op bet oogenblik, dat kan ik je verzekeren, Steel", zei Bell kalmpjes. „Maar noem het intuï tie, als ge wilt. Ik verkies bet toe te schrijven aan een logischen gang van zaken. Natuurlijk heb ik gelijk?" „Zeer zeker, Ik reclameerde den ko ker als mijn eigendom. Aan den bin nenkant had ik mijn initialen gegrift en ik wees er Marley op toen ik bij hem kwam op bet politiebureau. En toen vertelde Marley me, dat ik Mossa bijna 1000 pond bad betaald en vroeg me, boe dat geld op zulk een korten termfjn in mijn banden bad kunnen komen. Ik kon natuurlijk onmogelijk mijn geheim verklappen en een aanne melijke verklaring was niet te verzin nen; maar er zou nog erger gebeuren. In den binnenzak van den gewonde vonden ze een quitantie voor een met diamanten bezetten sigarenkoker van metaal, gekocht op den dag van den overval. En Walen, de juwelier, be wees duidelijk dat de koker welke ik als mijn eigendom terug eischte, in zijn winkel was gekocht." Bell knikte ernstig. „Zoodat gij aardig in bet nauw ge dreven zit", merkte bij lakoniek op. „Als ge bet zoo noemen wilt", her nam David. „Als die arme kerel sterft kan de politie voldoende bewijzen aan voeren om mij schuldig te verklaren aan doodslag. En hoe kan ik mij ver dedigen? Haar de geschiedenis vertel len van mijn bezoek aan nummer 219? Wie zou bovendien dat verstoppertje spelen gelooven? Men kan zich toch niet voorstellen dat een drama als dit zich zou afspelen in bet huis of de om geving van een zoo alom geëerd man als Gilead Gates". „Het is zijn buis niet", verklaarde Bell. „Hij beeft het slechts gemeubi leerd gehuurd. „In elk ander geval zou je opmer king kinderachtig zijn, Bell!" sprak Steel-een, weinig geraakt. „Dat is een scherpzinniger opmer king dan ge wel meent", zei Bell. ..Ik zie je moeilijke positie in. Niemand zou je gelooven, natuurlijk. Maar waarom niet naar bet telefoonkantoor gegaan en gevraagd naar bet nummer dat je had opgebeld vanuit London?" David Steel lachte flauwtjes, toen hij ten antwoord gaf: „Wel, dat deed ik ook, toen ik eenigs- zins tot bezinning was gekomen; en op mijn navraag ernaar gaf men mij ten antwoord, dat bet nummer 0017 Kensington was en dat Singapore 14 en Tandjong Priok op 16 December. Op het passagiers register zal het Prinselijke paar onder een schuilnaam ingeschreven worden, bij ieder oponthoud in een tusschen haven zullen zij aan wal gaan en uiistapjes doen in de omstreken. Na hun reis naar Indië zullen Prins Leopold en Prinses Astrid in den loop van den zomer ook verscheidene Europeesche hoofdsteden en havens bezoeken. Parijs komt eerst aan de beurt, daarna gaat het Prinselijk paar naar Londen. Radlo-Schooluitzending. Men schrijft ons: Donderdagmiddag hebben we eens een uurtje School radio beluisterd in de 6e klasse (36 leerlingen) en de 7e klasse (21 leerlingen) eener Lagere School. De heer Hans Martin sprak over „Het Nederlandsche Luchtverkeer". De weergave van het gesproken woord was voortrtffelijk te noemen Wanneer men de oogen sloot, was het werkelijk of de heer Martin in eigen persoon voor de klasse stond te spreken. Orde en rustin beide klassen waren voorbeeldig en de kinderen luisterden aandachtig toe. Op aantrekkelijke en boeiende wijze heeft de spreker zijn stof behandeld. Zeer verstandig was het slechts enkele grepen te doen uit het veel omvattend onderwerpen op die punten wat dieper in te gaan. Qroote belangstelling was er voor een reisje van den heer Martin per vliegtuig naar Londen en ook voor de luchtverbindirg met Indië Het actueele van het onderwerp vormde ongetwijfeld een groote aantrekkings kracht. Spreker verhaalde van de terugreis van het postvliegtuig uit Batavia en toen hij mededeelde juist een telegram te hebben ontvangen, dat het toestel om een uur in Boedapest was aan KLOOSTERBALSEM „Gate's eigen nummer op Prince's Gates!" riep Bell uit. „Het. .wordt steeds geheimzinniger „Inderdaad!" gaf Steel toe, „daar om begeef ik mij naar de woning van Gates bier, en hier vertelt men mij, terwijl ik zweren kan met beide voe ten te staan in een omgeving, waar ik reeds meer geweest ben, dat ik mij ver gis en ik er te voren nooit een voet stap beb gezet. En de geheele geschie denis speelt zich af aan de teléfoon in het lniis van eén der meest gedistin geerde menschen van Londen. Iemand krijgt, de hemel moge weten boe, den inhoud van een nieuwen roman van mij in banden „Dat is gemakkelijk genoeg! Ik ver onderstel, dat de inhoud kort is ge weest?" „Eenige regels slechts, zeg 100 woor den, een vel papier: ik schrijf zeer kleine letters, en had het gestoken in een open proeven-enveloppe van den uitgever, waarop het woordSpoed stond. De proeven van een kort ver haal zaten in de geel-bmine enveloppe. „Welke op baar bestemming geko men is, natuurlijk?" „Ja, dat vernam ik althans heden morgen. Maar boe ter wereld „Gemakkelijk genoeg. De andere en veloppe geraakte tusschen een groote- re enveloppe van de een of andere rec lame-verzendende firma, komt in han den van een vrouw, die altijd de een of andere rol speelt in gevallen als dit en <uit Houter nieuwsgierigheid leeslj zij uw korten inhoud of ontwerp. Toe vallig bevindt zij zich in een soortge lijke positie en ziedaarOnthoud goed, ik zeg niet dat bet werkelijk zoo is gekomen en Viijoagmiadag om 3 uur in Amsterdam zou zijn, toonden de leerlingen zich zichtbaar enthousiast over dit mooie succes. Dat we over enkele jaren in drie etmalen naar Indië zullen vliegen, werkte op de fantasie der kinderen en wekte hun bewonde ring op. De heer Martin sprak rustig en een voudig. Zijn vergelijkingen waren bevattelijk en aan het slot legde hij in een kort résumé het belangrijkste uit zijn rede nog even vast. Toen de onderwijzer na afloop der uitzending de leerlingen der 7de klasse vroeg na te vertellen, hetgeen ze had den gehoord, bleek het dan ook, dat zij de rede van den heer Martin uit stekend in zich hadden opgenomen en daaruit tal van bijzonderheden wisten op te noemen. Het was zeer goed gezien om na twintig minuten een korte pauze te houden, waarin een muzieknummer ten gehoore werd gebracht. Dit kwam de aandacht voor het tweede gedeelte der rede ten goede. Deze derde proefuitzending mag stellig als volkomen geslaagd be schouwd worden en was een voor trt ffelijke propaganda voor de toe passing van de radio als hulpmiddel bij het onderwijs. Burgemeester. Het lid der Eerste Kamer, de heer Hermans, hprft aan den minister gebeurd, maar er is alle kans voor. Wanneer hebt ge den brief gepost?" „Dat kan ik niet precies meer zeg gen. Laten we aannemen een dag of tien geleden." „En er was geen haast bij eenig ant woord", zei Bell in gedachten.' „En ge behoefde u daar dus niet ongerust over te maken. Ook behoefde de vrouw die haar vond, de enveloppe niet langer dan een enkele bestelling later te bewaren, wat in Londen slechts 'n vertraging geeft van een paar uren. Als ge wat verder nadenkt, zult ge tot de conclusie) komen, dat het er op geld niet op aan komt; vandaar het aanbod van duizend pond en de zorgvuldig in gewonnen, ougetwijfeld kostbare in lichtingen omtrent je geldelijke aan gelegenheden. Steel, ik geloof, dat ik veel belang ga stellen in je geval »Bij voorbaat, welkom en hartelijk dank voor bet minste licht, dat ge in mijn donkere positie zult brengen", zei Steel grimmig. „Wat mij betreft, ik zie er geen zier humor in. Maar zijn we hier niet bij het door u gezochte verhuurkantoor?" Bell knikte en verdween, om even later terug te keeren met twee ontzet tend verroeste sleutels, saamgebonden met een touw. Hij speelde er mee om zijn wijsvinger, alsof bij geweldig veel schik had in het geval. „Kom mee!" zei bij. „Ik voel me op het oogenblik juist als een jongen, die ergens op een verborgen plaats een nest heeft ontdekt. We gaan nu naar Brunswick Square terug langs den zelfden weg, als dien gij dien nacht van het avontuur hebt gevolgd". HOOFDSTUK V. HET GEBROKEN CIJFER. „Is er iets bijzonders aan dien weg, zoo?" vroeg David Steel ongeloovig. „Er is altijcL-iets bijzonders aan, al wordt het ook gezegd of gedaan door een onverstandig man," hernam Ha- therley Bell. „Ik beb daarmede eigen aardige ondervindingen opgedaan met verschillende van mijn patiënten. Maar ge weet toch zelf, dat op den be- wusten avond men u speciaal beeft verzocht dien weg te nemen vanaf de rivierzijde, nietwaar?" „Er kon iemand aan den ingang van Western Road op den uitkijk hebben gestaan", meende Steel. „Ja... dat is mogelijk, ongetwijfeld. Maar ik beb een ander idee... Zoo, we zfjn er bijna. De nummers boven de straatdeuren gaan van 187 naar bo ven tot nummer 219. Het is duidelijk dat om een uur na middernacht elk buis in bet diepste duister is gehuld. Was het zoo niet?" „Ik zag nergens licht totdat ik bij nummer 219 was". „Weer goed. En het nummer 219 kon je alleen vinden bij het licht te genover de deur. Welnu, hier is num mer 218, waar ik van plan ben binnen te gaan. Maar ge lette toch niet op een ander nummer, nietwaar en hadt daar ook geen reden voor. Zoo, hier beb ik den sleutel. Kom binnen." (Wordt vervolgd). «fc.- De Echo van het Zniden, Waaluijksdii' en Langstraatsche Courant, Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden L25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. '•v\ Prtys der Advertentiën 20 cent per regel; minimum IJK). Bfl contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en VrtJdag des morgens om niterlQk 0 uur in ons bezit zfln. van „DB BOHO VAN HET ZUIDEN". De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver ergert, masseer direct met AKKER'* verzacht verr»i«end„ ■nel. ,Oeen goud too goed."

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1