MaiacturiiaÉl fa. A. FREBERIRS, Nag. „De Zen" KaatsM. Eon cmaakvol cadeau voor St. Nicolaas koopt men in Hag. ST. JOZEF Overbodig is het eigenlijk Marktberichten. Oud HoHandsTh Koper - Tin - Gouda Plateel Toiletstellen - Messenleggers ?p.egeS SaSpluiebakken - Horste.oarnituren Gongs Barometers en,, en, L. DERKS 4.576 Hlnthamerslraat 70 - 's-BOSCH. In verband hiermee mogen we wel vermelden dat dezer dagen bij de N V. Hotel de Twee Kolommen een aanvraag uit Amslerdam inkwam om een der zalen beschikbaar te siellen voor den verkoop van |ongens- en Heerenconfectle gedurende een aantal dagen. A Besloten werd met het oog op bovenstaande en ter bevordering van den reëelen plaatselijken handel, bovenstaand verzoek van de hand te wijzen en bedoelde verkoopdagen niet toe te laten. Deze beslissing, die zeker is toé te juichen, loopt natuurlijk niet voorr uit op latere besluiten. 7o/ overeenstemming gekomen. in een bijeenkomst van 15 Nov. 1.1. is het Bestuur der Federatie van Schoenfabrikanten met de afgevaardig den der drie Fabrieksarbeidersbonden tot overeenstemming gekomen over de loonregeling voor de Nederland- sche Schoenindustrie. Zooals bekend kan de Federatie zelf geen overeenkomst maken met de arbeiders-organisaties, zoodat de loonregeling is een advies of leid draad voor de aangesloten vereeni- gingen van schoenfabrikanten en indi- vidueele schoenfabrikanten Een ontwerpcollectief contract met loonregeling is de vereenigingen en leden toegezonden. Wij mogen beide zijden feliciteeren met de totstandkoming dezer overeen komst. Mogen zij beide en de industrie len zegen zijn. Waalwijks Gemengde Zangverteniging. Waalwijks Gemengde Zangvereeni- glng besloot voor de a s. uitvoering in studie te nemen „Mirjams Steges- gesang", „Hirtenchor" en „J2gerchor" uit de opera „Rosamunde", alle werken van Franz Schubert De repetities beginnen Dinsdag a.s. in de achterzaal van Hotel Verwiel om 8'/4 uur. Het doet ons genoegen te vernemen dat wederom 10 nieuwe ieden zich hebben aangemeld St. Nicolaas feest. Zooals bekend, organiseert Waal wijks Belang telkenjare een intocht van St. Nicolaas, met daaraan ver bonden een collecte, waarvan de opbrengst bestemd is om behoeftige gezinnen St. Nicolaas—suprises in verschillenden vorm te bezorgen. Het bestuur overwoog dat het om ver schillende redenen niet wenscheljjk was ieder jaar dezelfde ontvangst, dezelfde rondrit te houden, en heeft daarom St. Nicolaas verzocht de kinderen in een zaal te willen komen bezoeken.:. Daar zullen dan feestelijk- heden in verschillenden vorm wor-;> den georganiseerd met een vtrsnape-1 ring voor de kleinen, 't Zelfde zal geschieden in 't Patronaat te v m. Baardwijk, waar ook de goede Sint een bezoek zal brengen. De collecten in de verschillende deeien der gemeente zullen wederom door dames gehouden worden, die de opbrengst naar eigen inzicht zoo goed mogelijk in die afdeeling zullen be- steden. Wij behoeven niet te zeggen dat wij deze collecten, die uitsluitend be oogen een liefdadig doel en een prettige middag voor de kleinen, teri zeerste in ieders steun aanbevelen Bovenstaand is slechts een voor- loopige mededeeling. Nadere bijzon derheden volgen. R.K. Tooneelvereeniging mOns Onderling Genoegen Ook de derde opvoering van „'t Hoogste Goed" door O.O.G. gege ven Zaterdagavond i9 voor de vereeni- ging een prachtig succes geworden. Ook nu weer was de zaal tot in alle hoeken met een zeer aandachtig publiek gevuld, dat het spel met groote aandacht volgde, en na de bedrijven de spelers met daverend applaus beloonde. Na de pauze, voordat het derde bedrijf aanving werden de O.O.Gers plotseling aangenaam verrast. Een schitterende groote bloemenmand werd op het tooneel gebracht en dhr. G. van Oos trum verzocht alle spelers op het tooneel. Met eenige welgekozen woor den bracht hij hulde en dank aan de spelers en hun leider voor hetgeen zij in „'t Hoogste Goed" hebben gepresteerd. Spr. biedt deze bloemen aan uit den boezem van het publiek om het ernstig streven der vereeniging hierdoor aan te wakkeren. Hij 9prak namens het publiek den wensch uit dat O.O.G. op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan en het Waalwijksche publiek nog menigen genotvollen avond zal verschaffen. Het enthousiaste applaus van de aanwezigen bewees duidelijk dat het publiek de gesproken woorden ten volle onderstreepte. Namens «O.O.G bracht de Voor zitter eenige hartelijke woorden van dank aan den spreker en het publiek en gaf tevens de verzekering, dat #O O.Q." met hart en ziel zal blijven werken om de Waalwijkers goede kunst te brengen. Met veel élan werd daarna het derde bedrijf toegejuicht, het werd aan t slot zeits een ovatie. En zoo behooren deze opvoeringen wederom weer tot het verleden en kan «O O G." met zeer veel voldoening op hare eerste winter- uitvoeringen terugzien. In Februari 1929 mat vasiavond zal «O.O.G." voor 't voetlicht verschijnen met een schitterend nieuw groot kluchtspel, dat den geheelen avond prachtig vullen zal. Lezing C. M. van Moorsel over Moderne Bouwkunst De bekend^, Nederlandsche archi tect van Moorsel zal Maandagavond in hotel Verwiel een lezing (met lichtbeelden) houden over Moderne Bouwkunst. Wie vorig jaar de interessante voor dracht van architect Koldeweij heeft gevolgd, zal zich herinneren op welk een bevattelijke, populaire wijze ook aan den leek het wezen der nieuwe bouwkunst werd duidelijk gemaakt. Dezelfde groote voldoening die Koldeweij's lezing gaf, zal ons de voor dracht van v. Moorsel schenken. Ver leden jaar hadden wij het genoegen van v. Moorsel op het Pelgrimcongres te Antwerpen, een lezing te hooren, die getuigde van een diepen, klaren geest. De vorm waarin v. Moorsel z'n voordracht giet spreekt gemakkelijk aan, ook bij den leek, en is evenals zijn bouwkunsttreffend zuiver, sober, eenvoudig maar klaar. Hij zoekt de schoonheid in de uit straling der utileit en het wezen van het materiaal zelf. Daarbij gaat hij van het standpunt uit, dat de moderne schoonheid, (laat ons, om duidelijk te zijn even het gewaagde woord „mo derne schoonheid" gebruikenslechts déar ontstaat waar de vorm beant woordt aan het doeleinde (zooals mo derne auto's, viiegtuigenbouw enz.). In een zijner lezingen getuigde v. Moorsel immers: „Hoe kunstig het overigens moge zijneerst en vooral moet het bruikbaar zijn, d. i. dienst baar. Het uitdrukken van de dienst baarheid, het toonen waartoe een ding dient; het aangeven waarom het juist zoo moet zijn, om zoo nuitig mogelijk te zijn en waarom het werd gemaakt op die manier, van dat ma- triaal en in die samenstelling; ailes bijeengenomen dushet voldoen aan de nuttigheid, is voor een bouwwerk alles." Hier vinden we in enkele trekken het karakter en streven van de mo derne architectuur aangegeven. Nu zal men misschten de begrijpe- lijke opmerking maken: «Maar dan wordt de bouwkunst neergehaald tot een koude daad van het nuchtere verstand'. Zeker, indien men uitslui tend lette op de nuttigheid van het bouwwerk. Maar, en nu volgt het zwaartepunt: aan die nuttigheid moet worden voldaan op een wijze die spreekt van schoonheidsbeleving. Van Moorsel zoekt in de moderne bouwkunst dus naar harmonie tus- schen schoonheid en dienstbaarheid, 't Een mag niet ten koste van het andere worden opgeofferd. Dit zijn in enkele ruwe trekken aanknoopingen die van Moorsel's standpunt bepalen. Waar volgens 't woord van den architect zelf „de bouwkunst bij vóór- keur een algemeene kunst Is in die zin, dat zij het belang van ieder meer nabij komi. dan welke andere beel dende kunst", durven we voor de lezing van a s. Maandag een groote belangstelling verwachten. Eerste winter—concert Tot Bloei der Toonkunst U op onze groote sorteering KINDERSPEELGOEDEREN te attendeeren, daar dit in geheel de omgeving voldoende bekend is. 41613 WAT NIET BEKEND IS, dat vindt U hieronder vermeld. Wij ontvingen dezer dagen een enorme sorteering DAMES- EN MEISJES VESTEN EN PULLOVERS, alsmede TOMPOUSJES voor Dames en Meisjes vanaf f 1.65 DAMESHANDSCHOENEN met geborduurde kapjes, alle kleuren, voor 69 cent. 1M. PEAU DE SUEDE DAMESHANDSCHOENEN met bontrand f 1.28 DAMES EN MEISJES SPATTIE'S (Slobkousen) vanaf f 1-45 OOK VOOR DE HEEREN koopt St. Nicolaas zijnCadeaux in Magazijn „DE ZON" Kaatsheuvel o a. TRICOT, WOL GEBREIDE of ASTRACAN HANDSCHOENEN, in alle mogelijke prijzen. HEERENSHAWLS, OVERHEMDEN, DASSEN enz. enz. WOLLEN JEAGER HEERENPANTALONS f 1.09. WOLLEN JEAGER HEEREN BORSTROK f 1.19. VOOR VADER EN MOEDER: SIGARENKASTIES f8.50, fl0.75 ROOKTAFELTJES f 12.50, f 13.50 BOEKENKASTJES f6.25, 11.50, 16.50 CLUBFAUTEUILS kunstleer 38.50 CLUBFAUTEUILS rundleer 54.50 EIKEN KAPSTOKKEN f2.45. f3 65. f5.75, f6.50 enz. EIKEN THEEKASTEN f9.50, f 11.50. f 14.50. f34.50 4 STOELEN EN 2 FAUTEUILS, bekleed, f26 50, 32.50, enz. Idem met pluche of moquette f42.50, f49.50, f54.50 Combinatie Homo-Bonus 206 zaken in Nederland. geeft waar het recht op hesft. Aan de hand van een drietal punten zet inl. op duidelijke wijze uiieen i le dat de Chr. School wijst op de natuur als schepping Gods, 2e ais liggende onder den vloek der zonde, en 3e als bestemd voor een eeuwigheid. Terwijl het hoofd der school be- handeldeDe opvoeding van den verloren zoon. In een leerzaam betoog schilderde spr. zijn gehoor, de hou ding van den vader tegenover zijn beide zonen, waarbij spr. weesop de moeilijke taak die elk Christen vader heeft, bij de opvoeding zijner kinderen. Door de dames van Os en de Vries werden enkele liederen met orgelbe geleiding gezongen. Na een woord van dank sloot de heer Bezemer met dankzegging. Door den heer Dalraaijer werd aan het slot een woord van oprechten dank gebracht aan de heer P. Bezemer, die met ingang van 1 Dec. a.s. naar elders vertrekt, voor hetgeen hij in het be lang der school en voor de jeugd heeft gedaan. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Morgen, den laatstcn Zondag voor den Advent tijd, geeft als altijd de Liedertafel haar aangekondigde eerste Winter—uitvoering. Onder de koren welke door de Lie- dertafel zullen worden uitgevoerd zijn enkele bekende torsche werken van R. Hol zooals: Hollandsch Glorie, De Rots in Zee, Opwaarts e. a. Der gelijke werken ziet het publiek steeds graag op het programma en vinden steeds een dankbaar gehoor. Ook heeft men ter afwisseling een dubbel kwartet op het programma geplaatst u.l. „Landsknechtstaadchen" hetwelk, zoo het perfect wordt uitge voerd, een zeer mooi nummer is. Behalve dat er op muzikaal gebied te genieten zal zijn is er ook voor het komische gedeelte goed gezorgd door zich de medewerking van den bekenden humorist, den heer W. Kuijs, uit Herpt te verzekeren. Het succes bij zijn vroeger optreden waarborgt ons ook thans weer een uiterst vroo- lijken avond, die als altijd weer veel belangstelling zal trekken. Boot aangevaren en gezonken. Toen de zandschipper B. v. Strien, die met zijn boot nabij de Capelsche brug aan wal lag, Woensdagnacht rustig in de kajuit lag te slapen, voelde hij in eens een hevigen schok en hoorde de boot kraken. Zijn zoon en dochter die zich ook aan boord bevonden schrokken eveneens wakker. Haastig snelden zij naar 't dek en zagen tot hun schrik, dat 't schip aanvaring door een motorboot, die na de botsing rustig doorstevende alsof er niets gebeurd was. Het aangevaren zandschip zonk zoo snel, dat zich niemad meer aan wal kon begeven. Om hun leven te redden, moesten zij in de mast van het schip klimmen. Op het hulpgeroep ver- scheen een nabij gelegen schipper die aan 't bieten laden was. Hij slaagde er in allen te redden. Wii vernemen dat de marechaussee deze zaak in onderzoek heeft. Biljart—sport. Zaterdag 11 had in het café van de Wed. Hoffman te Sprang een vriendschappelijke biljart wedstrijd plaats tusschen de le zestallen van „Volhouden" en de „W. B. C." De uitslag is als volgt Volhouden W.B.C. Stokkerman 100 Fr, Slaats 78 Krol 90 Klein 100 Maijers 59 Fr. Schoelitz 100 De Jong 100 Sj. Siaats 89 Ammelrooij 76 J. v. d Hoven 100 Elshout 87 C. v. Berkel 100 Totaal 512 567 Lezing Jonge Boerenstand. Woensdagavond hield de Rijks veeteeltconsulent, de heer Ariëns, In het Patronaatsgebouw te voorm. Baard wijk een lezing over het nut van een fok- er. contröle vereeniging. De belangstelling was niet zoo bij zonder groot als men voor deze leerzame en nuttige lezing wel had mogen verwacht, n. Nochthans had een flink aantal landbouwers aan den oproep gehoor gegeven. Te ruim 7 uur opende de heerj.v Loon de bijeenkomst met den Christel, groet en een bijzonder welkom aan den spreker van dezen avond, den heer Ariëns. De heer Ariëns besprak in een uit voerige lezing het nut eener fok- en contróle-vereeniging Hij stelde allereerst deze drie vragen le. Wat is het doel van de vee houderij 2e. Welke factoren zijn van invloed op de eigenschappen der dieren? 3e. Hoe kunnen wij dat vee met deze goede eigenschappen verkrijgen? Spr. toont aan, dat een groot kwantum melk te winnen, niet 't alleen doei mag zijn. Men krijgt dan zwakke koeien die niet lang medegaan en te vroeg versleten zijn. Allereerst moet volgens spr. op den bouw worden gelet. Sterk gebouwde i dieren moet men hebben. Zulke gaan veel langer mee en kunnen ook meer melk geven. Noodig zijn ook flinke stieren met een goed exterieur en sterk gebouwd fokvee. Op de 2e en 3e plaats komen dan nog een groot kwantum melk (plus melkverbetering) en een goed vet- gehalte. Spr. licht toe, dat men in dit opzicht in Denemarken al vee! verder is. Daar is ook reeds een voedsei-contróle ingevoerd. Als factoren voor een goed exterieur noemde spr. o.a. sterke beenen. zwaar en sterk geraamte, ruime en diepe borstkas, kruisvorming en uier Zeer uitvoerig stond spr. stil bij de erfelijkheidsleer en gaf van zijn uiteen zetting tal van voorbeelden. De geheele lezing was zeer leerzaam en interessant en bevestigde volkomen de vraag: Is een fok- en contróle- vereeniglng noodig De landbouwers zullen dit onge twijfeld ook hebben ingezien en de vingerwijzingen van den heer Ariëns Radio—distributie. ingevolge achterstaande advertentie zijn de premies van de Waalwijksche Radio—Centrale, als zijnde in strijd met de Loterijwet, vervallen. Hiervoor zijn voor de nieuwe abonné's 'n gratis maandabonnement en andere premies in de plaats getreden, zooals in de advertentie is aangegeven. Schoenhandel. In October 1928 werden ingevoerd 349.185 paar schoenen ad f663.297 tegen 317.845 ad 1690.869 in Sept. 1928 en 302.381 paar ad f586.234 in October 1927. Uitgevoerd werden in Oct. 1928 62.290 paar ad f375.830 tegen 60.022 ad f 371.292 in Sept. 1928 en 53.963 paar ad f293.737 in October 1927. Rectificatie. In liet kort verslag dei- opening van ile R.K. Meisjesschool in de St. Anto- niuspraochie staat vermeld als dage- lijkscli opzichter de heer Prinsen, dit moet zijn de heer J. A. Prins. DRUNEN De collecte ten bate van het Dr. Schaepmanfonds heeft opgebracht de somma van f 313. Zondag gaat het 1ste elftal van onze Voetbalvereniging „Sporters" op bezoek bij V. V. te Veghel. Het 2de speelt op eigen terrein tegen .HVV" te Haarsteeg. Aanvang van dezen wedstrijd om 2 uur. Op Zaterdagavond a.s. om 6 uur wordt in Hotel Vissers een groot nationaal biljart concours geopend met personeelen wedstrijd. 1 December vangen de corps wed strijden aan en wordt dit concours op 30 December d. a. v. gesloten. Voor de personeele wedstrijden zijn beschikbaar voor gewoon spel. le prijs f. 20 2e 10 3e 5 Voor Amerikaansch spel. (met zes ballen). le prijs f. 10 2e prijs f. 7.50 3e prijs f. 5 Voor de corpswedstryden zyn ver schillende prachtige prijzen te behalen o.m. beker, lauwerkrans medailles enz. Het inleggeld voor corpsen bedraagt f. 2 per zestal. Van vele vereenigingen kwam reeds toezegging tot deelname in, dus waar de prijzen hoog zijn gesteld verwachten wij een spannen- den strijd. SPRANG, in weerwil der minder gunstige weersgesteldheid waren de ouders in flmken getale opgekomen tot bijwoning van den door het Chr. schoolbestuur georganiseerden ouder avond. De leiding berustte bij't hoofd der school den heer A. Dees, welke de vergadering op gebruikelijke wijze opende. Naar aanleiding van Jesaja 5 hield spr. een korte openingsrede. Door den heer Bezemer werd als onderwerp ingeleid. Huis en school. Duidelijk werd door spr. aangetoond de band die er behoort te zijn iussehen huis en school, wl! dit goede vruchten afwerpen voor de opvoeding der jeugd. Spr. wees de ouders op hunne roeping. Hoe in de allereerste plaats het huisgezin de plaats der opvoeding moet zijn, en de school slechts hulpmiddel om deze opvoeding aan te vullen. De onderwijzer Hooimeijer behan delde hierna „De Natuurkunde op de Chr. Volksschool." inleider legde er vooral den nadruk op dat ook in deze de Christeiyke Kaatsheuvel, 24 Nov. 1928. St. Nicolaas. De Winkeliersvereniging alhier heeft evenals andere jaren etn groote reclame op touw gezet tegen de ko mende St. Nicolaasdagen. Reeds zijn alle scholen uit de gemeente bezocht, waarbij de goede Man kwistig specu laas en daarnaast de St. Nicolaas- courant rondstrooide. Een groote wed strijd wordt georganiseerd, waaraan iedereen kan meedoen. In elke etalages van een aangesloten winkelier wordt door hem een opzettelijke etalage fout gemaakt. Wie 't meeste dezer fouten weet te ontdekken verdient f 25, ter wijl daarenboven nogiederer» winke lier een prijs beschikbaar stelt. Waalwijk 23 Nov. 1928, Varkens f 9—-f 13. Eieren 14—15 cent. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B O V. Van 5'/a 7'/a uur voor de leden BG.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De onberaden wedder". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Bioscoop, „De onberaden wedder". Zondag 7 uur. Concert Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" in de zaal van den heer P. van Cromvoirt. Zondag 7'/2 uur. „De Visschers van Catania", Musis Sacrum. Maandag 7'/a uur. „De Visschers van Calania", Musis Sacrum. Maandag 8 uur. Lezing v Mooisel over „Moderne Bouwkunst", Hotel Verwiel. Dinsdag 8'/4 uur. Repetitie Waal wijks Qemengde Zangvereenlging, Hotel Verwiel. 's-BOSCH. Maandag 26 Nov. Casino. Ver- eenigd Tooneel; „De strafzaak van Mary Dugar". LAATSTE BERICHTEN. ST. NICOLAAS. lu vervolg op ons bericht hiervoor deeien wij mede dat in Waalwijk de dumes a.s. Maandag en Dinsdag de St. Nicolans-collecte zullen houden. Woensdag en Donderdag zullen langs de hui zen pakjes worden opgehnald en wij vertrouwen dut zoowel 't een als 't ander kx-aclitig gesteund zal worden, 't Geldt de kinderen, 't geldt de behoeftige huisgezinnen. Omtrent den St. Nicolaas-middug voor de kin deren berichten wij nader. In v.m. Baardwijk wordt het St. Nicolaas- l'eest gevierd Zaterdagmiddag 1 December. Z. H. zal dan uan het Hoekelnde worden afgehaald, waarbij de Harmonie St. Jan hare medewerking verleent. Men trekt dan door geheel v.m. Baard wijk naar het patronaat, waar de kinderen ver schillende verrassingen worden aangeboden en voor verschillende attracties wordt gezorgd. Bij den rondgang wordt gecollecteerd, welke collecte met aandrang in ieders milddadigheid wordt uan- bevolen, terwijl de goede Sint pakjes voor de Baardwljksehe armen gaarne in ontvangst zal ne men. Maundag zullen enkele dames de ingezetenen van v.m. Baaidwijk bezoeken om giften te ver zamelen ten bate der behoeftige gezinnen. Het comité vertrouwt dut njemand zal achter blijven zijn milde bijdragen te verleenen, waarbij wij ons gaarne aansluiten. R. K. MIDDENSTAND. In de vergadering van de R. K. Middenstnnds- vereeniging is ter sprake gekomen het feit dat door een Waalwijksche vereeniging speelgoederen zijn gekocht buiten de gemeente. Uit ingewonnen informuties is gebleken dat zulks is geschied door de R. K. Werkliedenvex-- eeniging. In de vergadering werd de meening verkondigd, dat het welzijn der maatschappij in het nlgexneen en de gemeentelijke huishouding in het bijzonder slechts gebaat wordt wanneer de verschillende stunden en organisaties samenwer ken. Op gi'oud daai'van werd besloten aan de R.K. Werklieden vereeniging te verzoeken in voorko mende gevuilen den Waulwijkschcn Middenstand iu de gelegenheid te stellen de noodige leveranties zoo mogelijk te doen. De Visschers van Catania. Wij hadden het genoegen gisteravond de gene- rale-repetitie te kunnen bijwonen van „De vis schers vun Catania", de lyrische opera van Armé Maillart, waarover elders in ons nummer een uit leg wordt gegeven. Het is met voldoening dat we voor de a.s. uit voeringen van deze opera een warme aanbeve ling schrijven, want wat wc zagen en hoorden I van „T.A.V.E.N.U.", heeft onze verwachtingen i overtroffen. Er is zeer hard gestudeerd en geen kosten zijn ontzien om de aunklepding naar eisch

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10