OE ECHO VftH HET ZUIDEN mei ÜwKEEL ABDIJSIROOP AKKER's No. 94. Zaterdag 24 Nov. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. De loonen in de hoofdsteden van Europa. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat het Internationale Arbeidsbureau indexcijfers heeft berekend betreffende de loonen in de verschillende hoofd steden van Europa. Het cijfer voor Moskou is berekend op grond van inlichtingen verstrekt door het weten schappelijk bureau voor het volks commissariaat van arbeid en geba seerd op de loonen van achttien af zonderlijke categorieën van arbeiders in verschillende takken van bedrijf. De indexcijfers zijn als volgt Londen 100. Kopenhigen 108. Stock holm 88. Amsterdam 85, Berlijn 71, Parijs 56. Madrid 54, Milaan 49, Brus sel 49. Praag 47. Weenen 45, Reval 44. Rome 43. Lods 41, Warschau 40 Vrouwen benoembaar voor Gemeente secretaris Naar wij vernemen, zal bij de dezer dagen in te dienen wijziging van de gemeente wet voorgesteld worden, om vrouwen benoembaar te verklaren voor het ambt van gemeente secretaris en gemt ente-ontvanger. De benoembaar heid zal echier niet tot het burge mees. erschap worden uitgebreid. Gewijzigde Dienstplichtwet. Wij laten hieronder volgen de meest voornaamste wijzigingen op de dienst- plichtwet. zooals deze zijn vastgesteld bij besluit van den 24sten October 1928, houdende bekendmaking van tekst van de Dienstplichtwet (Staats blad 192. no. 43) zooals deze luidt na de daarin, laatstelijk bij de wet van 21 Juli 1928 (Staatsblad no. 255) ge brachte wijzigingen De loting zal in den vervolge niet meer plaats hebben door den man. doch door een commissie. Voor elke lichting afzonderlijk wordt een loting gehouden ter bepaling van den in geschrevene, die in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om tot ge woon dienstplichtige te worden be stemd Deze loting heeft plaats in het openbaar; naar te stellen regelen worden groepen van gemeenten ten aanzien van de loting als een ge meente beschouwd. De vrijstellingen die vroeger plaats hadden door Gedeputeerde Staten heeft thans plaats door de Commissaris der Koningin voor zoover dit geldt broederdienst Recht op broederdienst bestaat o.m. reeds wanneer een broeder 30 dagen heeft gediend, terwijl was bepaald een diensttijd van 5'/2 maand. Alle ingeschrevenen zijn thans bestemd voor inlijving, terwijl vroeger alleen zij hiervoor bestemd werden die hadden geloot. De bestemming tot gewoon dienst plichtige geschiedt niet meer door het lotingsnummer, doch door het regi mentsnummer. Ziekenverplegers die vroeger 12 maanden moesten dienen, komen ln den vervolge voor 11 maanden onder de wapenen (eerste oefening) doch komen voor ten hoogste 20 dagen bovendien voor herhalingsoefeningen op. Volgens de oude wet waren zij vrijgesteld van herhalingsoefeningen. Opgave van adresverandering door SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang), een toegangsprijs van 25 ct., terwijl groot verlofgangers, dat eertijds moest ln de Ned Herv. Kerk alhier hoopt de entréeprijs voor kinderen 10 cent plaats hebben binr.en 10 dagen (oude a.s. Zondag des voormiddags half tien bedraagt. Gezien de groote belang en nieuwe gemeente) moetihans plaats en des namiddags 2 uur in den Dienst stelling en animo, welke bij de vorige hebben binnen 14 dagen. des Woords voor te gaan Candidaat door den dameskrans georganiseerde Het ontslag van de officieren (reserve) de Bruin van Rotterdam bazars voor de verschillende verma In de Geref Kerk hoopt a.s Zondag kelijkheden zooals grabbelton, sjoel des voormiddag half tien en des na-bak. vrooltjk rad e. m a. bistond, middags half zes op te treden Ds. J. heeft het bestuur gemeend ook thans is teruggebracht van 50 op 45 jaar. Jhr. Ruys de Beerenbrouck j Aangaande den gezondheidstoestand van Jhr. Ruys de Beerenbrouck werd gisteren het volgende gemeld; De ingtijperde nier-operatie heeft Woensdag plaats gehad. De toestand van den patiënt, is naar omstandigheden bevredigend. Het bevinden bij de operatie geeft alle hoop, dat Jhr. Ruys de Beeren brouck, na het herstel, weder tot volle functies in staat zal zijn. Afkoop Muider tol. Het Ned. Correspondentiebureau in Den Haag meldt, dat de nieuwe weg bezuiden Muiden naar alle waarschijn lijkheid reeds op 1 Mei 1930 voor alle verkeer zal worden opengesteld. Het bedrag voor den afkoop van den tol moet dan worden gesteld op een vaste som van f33 890. vermeerderd met 1/365 van f21.605 per dag over een periode te rekenen van 1 October 1928 tot i Mei 1930, hetgeen dan bedraagt ruim f34 000 zoodat het totaal wordt ongeveer f 68 000. In deze afkoopsom van rond f 68 000 wordt voor een belangrijk deel bijge dragen door den A.N W.B. Toeristen bond voor Nederland, de Kon. Nederl. Automobielclub en den Bond van Be drijfsautohouders In Nederland. toewijzing der kir<i1it< itxzrtcts. De „Residentiebode" vertelt over 't resultaat der besprekingen van het Centraal College over de verdeeling der kwaliteiten liet volgende: Aan den kieskring Limburg zijn zoo danige kwaliteitszetels toegewezen, om daar de herkiezing van Mgr. Nolens, Henri Hermans en Anient mogelijk te maken. In Overijsel, het oude district van Mr. Aalberse, zal oen sociaal-eco noom worden gekozen. De kieskring 's Hertogenbosch, waar dr. Deckers zit zal een militaire specialiteit in de Ka mer brengen. Aan Gelderland, zijn zoo danige kwaliteitszetels toegewezen dat de herkiezing van mr. Baron van Wijn bergen en mr. v. Scha ik vrijwel zeker is. De kieskring Tilburg zal o.in. voor een koloniale specialiteit moeten zor gen. Zooals uien weet is Tilburg het oude district van den heer Fober. Groningen en Friesland worden in staat gesteld om den heer v. Vu uren weer te candidateeren. Zooals Mr. Heerkens-Thijssen te Haarlem heelt medegedeeld, zullen de kieskringen Haarlem-Den Helder twee kwaliteitszetels toegewezen krijgen n.l. een voor handel en nijverheid (Dr. Kor- tenhorst) en voor vrouwenbe langen (Mej. Annie Meijer). Vérder vernam het blad nog, dat Zeeland een middenstander in de Ka mer moet brengendat er door mid del van de kwaliteitszetels vier arbei dei .--afgevaardigden in de Kamer zul len komen drie landbouw-specialisten, twéé onderwijs deskundigen en behalve de boven reeds genoemden één finan- ciecle specialist en een voor internati onale problemen (Limburg). Fen zetel voor een medische-, een waterbouwkundige of ingenieur en ma rine-specialist was niet meer beschik baar. de Vries van Tilburg. Bij de .1. Vrijdagavond gehou den verkiezing van Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier werden her- kozen de heeren W. van Campen en M. Ros. A.s. Zaterdagavond half acht ver gadering der Koleninkoop vereenlging, onderafdeeling van de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond .Patri- monium", in de zaal v. d. Chr. Volks bond. Agenda: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Verslag commissie tot het nazienvan de boeken van den Penningmeester, 4. Bespreking brandstcffeninkoop, 5. Vaststelling gratificatie bestuur, 6. Be stuursverkiezing in de vacature L. v. d. Hammen, 7. Sluiting. Bij de verkiezing van één ouder- ling en één diaken bij de Geref. Kerk alh»er werd gekozen tot ouderling in de vacature dhr. H. Both, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer J W. Genuïf. Tot diaken werd herkozen de heer A. B v. d. Hoeven. As Donderdag 29 November, des avonds half acht, houdt de Chr. Besturenbond „Sprang—Capelle" in de zaal v. d. Chr. Volksbond alhier een openbare vergadering, waarin als spreker zal optreden de heer Amellrik, secretaris van het Chr. Nat. Vakver bond en oud lid der Eerste Kamer, met het onderwerp: „Het recht van onzen stand". CAPPELLE. A s. Zondag hoopt voor de Ned Herv. Gem. alhier des nam half drie op te treden Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer. Des morgens half tien leesdienst. Voor de Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk zal a.s Zondag des nam. half drie optreden Ds. v. d. Vlugt uit Drunen. In de gehouden bestuursvergade ring der afd Sprang-Capelle van het Groene Kruis is tot secr penningm benoemd de heer D. v. d. Berg. Bij het dezer dagen te 's Hage gehouden examen slaagde de heer A. G. J M. Kirch, werkzaam bij den heer notaris Middelkoop alhier, voor het 3e gedeelte notarfeel examen en is alzoo bevorderd tot candidaat notaris. Behalve te Giesendam werd mej. H. C Brenkman. eertijds onderwijzeres aan de O. L. School in de Nieuwstraat, ook nog benoemd tot onderwijzeres aan een O L. School in de gemeenten Hoogezand, Nieuwe Schans, Leek en Beilen. De bazar ten bate van de afd. Sprang— Capelle van het Groene Kruis, welke gehouden wordt in het v.m. gemeentthuis in de Kom alhier en georgar.Ltferd woidt door den te dezer plaatse bestaande dameskrans, zal a s Woensdag 28 Nov. des avonds halt acht geop-nd worden door den Edel- achib. heer burgemeester, voorzitter der plaatselijke Groene Kruisafdeellng. De beide volgende dagen, Donderdag 29 en Vrijdag 30 Nov zal de bazar geopend zijn vanaf des namiddags 2 tot 5 uur. tegen een entrée van 15 ct., en des avonds van 8 tot 10 uur tegen weer naast de verschillende stands, waar men zijn inkoopen kan doen, voor dergelijke attracties een hoekje te moeten inruimen. Evenals de beide vorige malen wordt ook dezen keer weder een verloting gehouden, waar voor prachtige prijzen worden uitge loofd. Loten voor deze verloting, waar van de trekking naar men ons mede deelt zal plaats hebben op Zaterdag 1 Dec a s., zijn reeds thans verkrijg baar bij de dames van den krans tegen den prijs van 25 cent per lot. Met 't oog op het goede doel waartoe deze bazar wordt georganiseerd, be velen wij een bezoek zeer gaarne aan en hopen dat het verloop ervan even schitterend moge wezen als de beide vorige malen. OEERTRUIDENBERG. Voor de ivangelisatie der Ned. Hervormde Gemeente alhier hoopt Zondag a.s. des voormiddags om 10 uur in Gebouw Immanuei op te treden Ds. van Beem uit Breda. R. K. Tooneelvereeniging I.V.B. Geertruidenberg. Gepasseerde Zaterdag en Zondag, gaf de Tooneelvereeniging 1VB hare eerste wlnteruitvoeringen in haar clublokaal, welke zeer zeker geslaagd mogen heeten de zaal was goed bezet. Bij de opening sprak de leider de hr. W. Sassen 'n woord van welkom en zeide met groote voldoening te mogen bemerken dat 'n talrijk publiek tegenwoordig was. Allereerst deelde hij mede dat de tooneelclub I V B lid was geworden van den Ned. R. K. Tooneelbond met als geestelijk adviseur Reet. Rattee. Het doel van dezen bond is, om een meer inniger verband te krijgen, met de plaatselijke Roomsche tooneelclubs en om de tooneelkunst allereerst op hooger peil te brengen, verder is het de bedoeling om gewestelijk zoo veel mogelijk onderlinge samenwerking te krijgen met voorbijzien van de grens- paaltjes der gemeenten. Wij moeten vooruit, en we moeten onzen vooruit gang zoeken door samenwerking, zoo zeide de heer Sassen, er schuilen onder ons krachten genoeg, die thans nog sluimeren we moeten een breed standpunt Innemen en niet kijken of de een een dubbeltje meer bezit of verdient dan de andere, als we maar netjes zijn, en we gedragen ons zoo het behoort, dat is het voornaamste. We moeten het tooneel in eigen gemeente bevorderen, om daardoor e gemeentenaren, zooveel mogelijk es Zondags in eigen gemeente te louden in plaats, dat ze zich verma ken in de steden. We moeten Inzien dat wij als ouders en opvoeders onze verantwoording niet alleen in eigen gemeente maar ook daar bulten dragen en daarom werkt er aan mede om 't tooneel te steunen Achter deze be weging staan mannen van naam priesters en leeken die wachten op ons werken. We moeten zeggen dat er keurig gespeeld is en dat deze jonge vereenlging veel belooft voor de toekomst alleen moeten we opmerken dat bij allen de rollen, er soms niet stevig inzaten, de uitspraak liet ook Voorde Borst Zonder schriftelijke toestem nhg is eenige Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM W1M, De Echo van het Zuiden, W AALWIJK. DE KLEINE KONING. XI. Van d' eenen boom naar d' ander Vloog toen de ondeugd heen. Kwam eind'lijk dicht bij 'd arend. Gezeten op den steen. Toen koos het vlug een plekje Al in een beuk heel boog, En ging daar zitten wachten, Met rustig spiedend oog. overname uit deze rubriek verboden Totdat de stem zou klinken Voor 'd aanvang van den strijd. Wat deed de deugniet verder? We hooien 't op zijn tijd. 't Was angstig stil in 't bosch nu De rust werd niet verstoord. Elk wachte vol verlangen. Tot 't teeken werd gehoord. Opeens daar gaf de kraai toen Een luiden, schorren kreet, Die allen die er zaten. De vleugels uitslaan deed.- De vogelschaar verhief zich Klapwiekend van den grond, 't Geruisch van zooveel vleugels Klonk verre in het rond. De vos die juist weer langs kwam, Dacht: Hé, wat vreemd geval. Van wat daar ging gebeuren, Begreep hij niemendal. Geen vogel bleef er over. 'k Had vast gerekend toch Er eentje te verschalken En op te peuz'len nog! (Wordt vervolgd). BIJ DE KABOUTERS. Kleine Jan had eindelijk zijn zin ge kregen. Op z'n herhaald gesmeek had moeder maar toegegeven. Vol blijd schap was hij meegehnppeld naar oom en tante. Die waren namelijk jarig, moet je weten, 't Was heerlijk. En ge snoept dat ie had. Kostelijk. Maar onderweg naar huis begon hij al te klagen over zijn maag. Jonge, jonge, als dat maar goed afliep. Wacht moeder zou hem maar gauw in bed stoppen En zie, daar beleefde Janneman iets heerlijks. Eerst om te schrikken, maai later... Rsst, rsst... ging het in de kamer... Wat was dat?... Weer rsst... rsst... En hoor buiten... boem... boem... Het spookte toch niet? Hij wilde gillen, schreeuwen, moeder roepen, maar kon niet... Weer... rsst... boem... O. wee, daar ging z'n bed aan het sclioin melen, van links naar rechts, van ach teren naar voren en... rsst... rsst... boem... boem... 't Waren vast en ze- Per koker: 11.50, f 2.75, f 4-50 nog wel bij eenigen te wenschen over. Overigens is 't tooneelstuk „De zoon van den werkstaker" afgezien dat het begin wel drakerig is,'n werk dat er bij het volk in wil en in vele gevallen ook leerzaam kan werken. |Het blijspel „Cisje in den barbiers winkel" was Zaterdags beter dan des Zondags. Wij raden de spelers dan ook aan hunne rol goed van bulten te leeren. Naar wij vernemen zal er door de Roomsch Katholieke Tooneelvereen. I V B, in studie genomen worden het mooie tooneelwerk „de Waterduivel' van Jan Grosfeld. SPORT. VOETBAL. JULIANA. Zondag a.s. komt liet, sterke Ficus uit Eindhoven een competitiewedstrijd spelen legen Juliana. Het is de eerste maal dat. Juliana de eer heeft tegen deze vereeniging te spelen. Gezign de groote overwinningen door Ficus in de laatste wedstrijden behaald, moeten deze Eindhoven aren, waarin ook en kele le klassers uitkomen, wel over 'n sterk elftal beschikken. Het belooft ook voor Juliana een zware wedstrijd te worden, daar Fi cus nog ongeslagen is, komen zij om te trachten hun mooie kans te behou den, maar ook Juliana speelt gewoon lijk tegen sterke tegenstanders haar beste spel, hetwelk het nog ongeslagen ZaltBommel enkele weken geleden moest ondervinden. Dat er voor deze ontmoeting groote belangstelling be staat. is te begrijpen daar elk voetbal liefhebber Juliana tegen dezen sterken tegenstander aan liet werk wil zien. Wij vertrouwen, dat de .Tuliana-spe- lers zich van het begin tot het einde met volle geestdrift in den strijd zul len werpen, dan is er misschien succes ker spoken. Verschrikkelijk. O! daar ging het bed naar boven, hooger, steeds hooger, tot vlak bij den zolder. Ontzet tend, dan kon het niet verder en zou. hij met een plof naar beneden vallen. Maar wat was dat? Het plafond ging opzij en het ledikant rees hooger. Daar zweefde hij boven het dak, in de lucht. Hé, wat woei die wind. Hij stiet t5£en het ledikant aan en daarna ging hij met een razende vaart boven de huizen der stad. Wat leken die lichtjes nu klein. Kijk daar buigt het maantje ook in de lucht. Zie het „man netje" eens een schik hebben. O, pas op, pas op. Jan greep zich vast, wilde het ledikantje tegenhouden, maar het vloog in razende vaart verder, recht op den hoogen stadstoren aan. Kijk die wijzers eens groot zijn. Zie, ze staan vlak bij elkaar... O, hé!... Bim, ham, bim, bani. 't Sloeg net twaalf uur. Nog eventjes en dan zou hij uit de hoogte naar beneden storten. Daar had je 't De vreeselijke slag Hé, wat was dat nu? Weg was de toren. Wat vreemd! Verder dreef hij.. De stadslichtjes ver dwenen. Een groot bosch strekte zich beneden den luchtreiziger uit. Hij streek er vlak over heen. Zoo nu en dan hoorde hij 'n tak tegen z'n bed tikken. Maar dan, onverwachts, steeg zij, hoo ger en hooger, o zoo snel. Neen, hij durfde niet kijken of hij de hoornen nog zien kon. Hij gilde het uit van angst. Och, zie dat maanmannetje toch eens een schik hebben! Zou die soms lachen om dien hangen Janne man! Maar wat was dat? Daar ging '1 weer naar beneden. Wat een snelheid kreeg zijn zonderling luchtschip. De wind woei hard, sloeg z'n dekentjes op zij, zoodat Jan ze goed vast moest hou den, anders zouden ze wegvliegen. Kijk, daa had je de boomen ook weer. Nog steeds daalde hij met groote snelheid. Verschrikkelijk! Plof Een geweldige slag. 'r Ledikant stond op den grond. Jan vloog overeind in bed. Goeden avond", klein manneke, klonk een stem naast hem. .1 an's verschrikte oogen ontdekten een klein kereltje, bijna zoo groot als hij zelf, met een grijzen baard, 'n rood broekje en een groen jasje. Van ver bazing kon de kleine luchtzwerver geen woord zeggen. „Wat ben ik blij, wat ben ik blij", ging het mannetje voort. „Waar ben ik?" durfde Jan te vra gen. „Vriend", sprak de kleine lachend, ,,je hebt een wonderlijke reis gehad, maar kom, ga mee naar den burgemees ter. Wat zal die ook blij zijn. Ja, het is schitterend dat je nu komt". Nog wist Janneman niet hoe hij het had, maar tijd om te denken had hij niet, want het kleine baardmannetje vroeg of hij gauw meeging. „Ik kan niet, ik heb geen kleertjes. Die liggen thuis op m'n stoeltje". De meeste aandoeningen van de keel doen zich ln sterke mate ln het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de Juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alleen een ziekteklem-doodende. maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prlkkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5