1 Dames- en Heerenkapper Heeren- en Kinderkleedinj nazi „De Adelaar". VoorHoed of Pet Bernard Vaes Inzegening en -Opening der Meisjesscholen in he Si. iPUROL NOUVEAUTÉS ST. NICOLAAS GESCHENKEN „Het Anker" Pat is JE ADRES. St. Nicolaas-Etalage, St. Nicolaas-Cadeaux lHEEREti MODESl ^VISchstr'sBOSCH ICOERTS-KUyPERl Het adres voor 1e klas Vakkundige bediening. JFLgrooNSI^ VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. le 's-Hertogenbosch Ridderstraat 7, - APARTE SALONS. Het aangewezen adres voor Uw is Hooge Steenweg 14 - denbosch. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeellger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. De Firma v/h A. M e IJ r I n g te Tilburg, Willem li-straat 59 bericht met deze de gereed komende met dit jaar nog grootere sorteering Huishoudelijke en Luxe artikelen, geschikte cadeaux voor St. Nicolaas en Kerstmis. Beleefd aanbevelend. FIRMA v/h A. MEIJRINO. Zadelmakerij r. KOESED Hinthamerstraat 61, 's-Bosch. Ontvangen een keur van Damestassch en Reisnécessaires Manicures Schrijfmappen Sehooltasschen Motorhandschoenen Acten- en Muziektasschen Portemonnaies Portefeuilles Sigarenkokers. Autoplaids. werden getroffen en ernstig gewond. Een van hen werd bijna geheel door het gloeiende staal overstroomd. De meeste gewonden bevinden zich in levensgevaar. Naar de Times uit Sofia ver neemt is daar gisteravond Naoem Pelef, oud—hoofd—commissaris van politie, op zijn kantoor doodgescho ten. De moordenaars waren eerst het klerkenkantoor binnengedrongen, waar zij een bediende neergestoken hebben, schoten toen Pelef dood en wisten vervolgens te ontkomen. Een negen-jarig meisje, Rosetta Annetts, heeft door haar heldhaftig optreden zeven kinderen weten te redden uit een brandend huis. Roset- ta's moeder en vader waren naar de stad gegaan en hadden haar en de zeven andere kinderen in de boerderij achtergelaten. Terwijl allen sliepen, werd Rosetta plotseling wakker en zag, dat er brand was ontstaan. Zij wekte de zeven kleinen, die op een zolderverdieping sliepen. Zeven keer liep zij door rook en vlammen om de kinderen één voor één in veiligheid te brengen. Bij het redden van het zevende kind kreeg Rosetta ernstige brandwonden. Helaas is een vierjarig meisje om het leven gekomen, omdat zij reeds te zwaar gewond was toen Rosetta haar haalde. Nadat Rosetta alle kinderen uit het brandende huis had gered, legde zij hen te slapen in een auto, waar zij hen met paardedekens toedekte, ter bescherming tegen de felle koude. De aandacht van het Carnegie-hel- denfonds zal op de dappere daad van het meisje worden gevestigd. Ruwe Huid Schrale Lippen (Reeds beknopt opgenomen in ons vorig nummer.) Woensdag had de inzegening en opening plaats van de nieuwe Meis jesschool en Fröbelschool ln de zich zoo sterk uitbreidende parochie van den H. Antonius. Des morgens om 9 uur werd een H. Mis opgedragen en Gods zegen afgesmeekt over leeraressen en leer lingen der beide scholen. De H. Mis werd o m. bijgewoond door het Dagel. Bestuur der gemeente, alle Eerw. heeren geestelijken van Waalwijk, Mej jansen. Inspectrice v, h. L.O de Commissie v. Toezicht op het L O. t.w. de heeren Drs, de Vries, van Gent en C Witlox, terwijl de leden Tielen, Froklage en v. Kern- pen bericht van verhindering hadden gezonden, en voorts door de leerlin gen der school en vele ouders. Na de H. Mis beklom Rector Goorts, Bisschoppelijk Inspecteur van het Bijzonder L. O., den kansel om een korte toespraak te houden. Z.Eerw. wees allereerst op de overeenkomst van de plechtigheid van heden en den feestdag van Maria. De H. Anna en |oachim stelde hij aan de ouders ten voorbeeld als opvoeders. De dag van heden noemde spr. een gloriedag voor den herder der parochie, die een lang gekoesterde wensch vervuld ziet, naast een kerk ook 'n eigen school te be zitten. Voorts uitte spr. de hoop, dat de onderwijzeressen naar best vermo gen zullen werken aan de opvoeding van het kind. Maar gelijk Anna en Joachim, moeten ook de ouders aan de vorming der kinderen meewerken. De kinderen moeten trouw naar de school gezonden worden en mogen niet om een futiliteit thuis blijven. Wil 't onderwijs vruchtbaar zijn, aldus de gewijde spr,, dan moet er een innige samenwerking zijn tusschen den herder, de onderwijzeressen en de ouders. De school mag niet gezien worden, als een inrichting van den j pastoor en de zusters, maar allereerst als een groot belang voor de ouders. Na deze toespraak trok men pro cessiesgewijs naar de nieuwe school, waar pastoor Kuijpers volgens kerke lijk ceremonieel de inzegening ver richtte. Na deze plechtigheid verzamelden zich alle belangstellenden in de groote gymnastiekzaal. Toespraak Burgemeester Moonen. De Edelachtb. heer Burgemeester Moonen sprakhier ongeveer als volgt ik mag aannemen, dat 't streven van eiken parochialen herder er op gericht is, de godsdienstige en weten schappelijke vorming der jeugd in eigen handen te nemen. U hebt op dezen regel geen uit zondering willen maken. Dat Uw eerste energieke pogingen voor eenige jaren niet slaagden, was toen'n gevolg van de uitschakeling der bepalingen van de L. O.—wet waarop Uw aan vrage steunde. De omstandigheid, dat thans Uw doel bereikt is, maakt dezen dag te gedenkwaardiger. Eindelijk is dan gereed gekomen het gebouw waarin de vrouwelijke jeugd uit deze parochie in godsdiens tig en wetenschappelijk verband zal worden gevormd en waardoor de band tusschen jeugd en herder dich ter zal worden aangehaald. De lange schoolweg die voor de jeugd aanleiding gaf tot onhebbelijk heden langs de straten, is nu verkort. Daardoor zal de ontwikkeling van die kinderlijke onhebbelijkheden kunnen worden onderdrukt of misschien wel geheel voorkomen. Naast deze is gereed gekomen, de school, waar de eerste kinderlijke instincten worden gepeild en geleid. Ik wensch U geluk, nu wij op dezen dag Uw streven, gesteund door mej. Jansen, de Inspectrice van het L. O. bevredigd zien. Ik geef U de verzekering dat het Gemeentebestuur met veel sympathie gadeslaat Uw ernstig pogen, den kring van Uw herderlijke bemoeiingen verder uit te breiden. Mogen de meisjes die hier worden gevormd opgroeien tot goede Staats burgeressen en zich later dankbaar herinneren den stichter dezer school, die haar den weg heeft gewezen naar godsdienstig en maatschappelijk wel zijn. U hebt mij meermalen Uw ingeno menheid te kennen gegeven over den bouw en de inrichting dezer school. Ik meen dan ook namens U te spre ken als ik hulde breng aan den ont werper, den Gemeente—opzichter G v. Huiten. Hij heeft deze school niet alleen ontworpen, maar ook tot in de kleinste onderdeelen verzorgd. Een woord van hulde wensch Ik ook te brengen aan de aanneemster, fa. Wed. Aarts en Zonen, en den L.l. Woensdag werd te Waalwijk onder groote belangstelling van geeste lijke en burgerlijke autoriteiten de K.K. Meisjesschool in <le St. Antonius- parocliie geopend. Wij zien op de foto o.m. Pastoor A. Kuipers, Burgemeester E. C. .1. Moonen en de Edelachtb, heeren Eibers en Smolders, wethouders, het Kerkbestuur van St:. Antonius, Commissie van Toezicht op het L.O., Eerw. Heeren Geestelijken, enz. i tijdelijken opzichter Prins. Ik hoop. dat deze school voor U moge worden een rijkvloeiende bron van genoegen. En hiermede draag ik namens het Gemeentebestuur de school aan U over. (Applaus). Hierna zongen de schoolkinderen een toepasselijk lied en brachten een eere saluut aan Burgemeester Moonen. Dankwoord pastoor Kuijpers. Allereerst richtte Z.Eerw. zijn dank woord tot den Burgemeester. Hij wil deze niet navolgen in zijn keusrijke woorden, enkel danken Dank ook aan den Gemeenteraad. Na vele jaren aldus spr. zijn we er in geslaagd een eigen school te bezitten. U hebt 't gehoord van den Burgemeester, het was niet mijn schuld, dat wij op eerste aanvrage geen school kregen. Maar laten we dat nu vergeten. Ik vraag me af, hoe is de school er nu Ineens gekomen? En nu geloof ik, dat we Mej. jansen, de Inspectrice. kunnen aanwijzen als de stootende oorzaak en daarbij niet te vergeten onzen Eerw. Inspecteur, die vanmorgen zoo schoon heeft gewezen op het gebruik der school. Dank ook aan den Gem.- bouwkundige, die zulk een mooie, eenvoudige school heeft ontworpen, eenvoudig, zooals ze voor onze paro chie behoort te zijn. Hartelijk dank ook aan den toezienden opzichter mijnheer Prins. Hij heeft zoo goed voldaan, dat het Kerkbestuur besloten heeft hem ook aan te stellen tot opzichter bij de verbouwing van onze kerk. De uitvoerders. Wed Aarts en Zonen, ken ik lang. vanaf de verbou wing van de pastorie in Waalwijk. Ook hen een woord van lof en dank. Dank voorts aan de Eerw. Zusters en het Schoolbestuur van Waalwijk, die onze kinderen nog drie maanden lebben willen houden en zooveel voor hen gedaan hebben Ik hoop dat de voorzitter, van het Schoolbestuur onzen dank aan de Eerw Zusters van Waalwijk wil overbrengen Nu nog een woord van dank aan de Zusters uit Tilburg, die als ver pleegsters reeds getoond hebben de ïulp der menschheid te zijn. Ik hoop, dat zij de kinderen met ijver en vol doening zullen opvoeden en ik 't zelf nog eenige jaren zal mogen aan schouwen. (Applaus). Toespraak Inspectrice. Mej. Jansen noemde het een voor recht bij de opening tegenwoordig te kunnen zijn en wil gaarne van de gelegenheid gebruik maken haar geluk- wensch uit te spreken met de tot standkoming dezer school. ZeerEerw. heer pastoor aldus de Inspectrice U zeide zoo even dat ik voor de totstandkoming van deze school den grootsten stoot gaf. Dat is echter niet juist. Toen het afgeloopen jaar bleek dat de bestaande school te klein was, was de tijd gekomen om een nieuwe school te stichten. Wij zijn toen in overleg getreden met het Gemeente bestuur, dat terstond de volle mede werking verleende. Ik mag hier dan ook wel een woord van dank brengen aan den Raad en in het bijzonder aan zijnen voorzitter, voor de wijze waarop hij de bepalingen der L.O.wet heeft uitgevoerd. De school is ruim en luchtig ge bouwd, waarvoor ik gaarne hulde breng aan den opzichter den heer van Huiten. Ik feliciteer ook de Eerw. Zusters en de onderwijzeressen en hoop, dat zij met zorg de kinderen zullen op voeden en vormen tot goede huis vrouwen Ik durf ook vertrouwen dat de ouders 't werk der school zullen op prijs stellen. Moge dan Gods zegen op de school Zie Etalages. Pastoor Kuijpers dankt den heer v. Gent. maar het spijt hem dat spr. de opmerking maakte over slecht begrijpen. De Katholieke zaak is toch zoo open mogelijk; dat moet ook den vorigen spr. bekend zijn. öelukwensch pastoor v. Riet. Als laatste spreker trad pastoor v. Riel naar voren. Als colltga tn voor zitter van het Schoolbestuur van St. Jan, sprak hij woorden var> geluk- wensch. Spr. hoopte, dat de jeugd aan de verwachtingen zal voldoen, dat hier gevormd zullen worden echie, degelijke, godsdienstige meisjes. Voorts uitte spr den wensch, dat de stichter der school nog vele jaren van haar groei en bloei getuige moge zijn. Gaarne brengt spr den dank over aan de Eerw. Zusters van Si. Jan, die al 26 jaren weiken aan de opvoe ding der jeugd. (Applaus) Tot slot werd door de leerlingen Rla v. Ntspen, Dekkers, van Boekei, Voogts en IJpelaar een aardige samenspraak gehouden met betrekking tot de nieuwe school. NIEUWS UIT HEUSDEN rusten. (Applaus). Een woord van Drs. de Vries. Als voorzitter van de Commissie van Toezicht op het L.O. brengt Drs. de Vries een woord van dank voor de ontvangen uitnoodiging. waaraan men gaarne gevolg heeft gegeven. Op een andere plaats (in ons blad van j I Zaterdag) heeft spr. al de gelegenheid genad het een en ander over de school te zeggen. Toen spr. voor 12 jaar zijn eerste schreden zette in de St. Antonlusstraat, Zdg hij al dat de kerk er op gebouwd was een groote parochie te worden. De uitbreiding is in den loop van enkele jaren bewaarheid Nu heeft men al een 4—klassige school, die misschien spoedig zal uitgroeien tot een 7-klassige. Spr. gaat even terug tot de middeleeuwen en legt verband tusschen de samenwerking van kerk en school om de menschen op een hoogere trap van beschaving te bren gen. Dat is ook nu nog de bestem ming van school en kerk. Spr. hoopt dat deze nieuwe school daartoe krach tig zal bijdragen. Zelf heeft spr. de ervaring dat de opvoeding het best tot haar recht komt, als naast orde en tucht de Brabanische gemoedelijk heid bewaard blijft. Spr. durft vertrou wen dat men bij een inspectie ook hier zal aantreffen een gezellige atmosfeer, die het onderwijs ten goede komt. (Applaus) Pastoor Kuijpers dankte Drs. de Vries voor zijn artikel in .De Echo van het Zuiden" en de gesproken woorden. Een gelukwensch van denheerv. Gent. Hierna sprak de heer v. Gent een kort woord. Aan zijn gelukwensch voegt spr. de opmerking dat het toch zoo jammer is dat men elkaar dikwijls niet beter begrijpt. Als wij elkaar beter begrepen aldus spr. zou er meer harmonie zijn en de strijd minder fel. Met de stichting van deze school hebt U een goed werk gedaan Wij wisten, dat de school van St Jan al lang veel te klein was en de afstand voor de kleuters veel te groot. Als vertegenwoordiger van een andere geestesrichting breng ik U voor Uw werk gaarne een eeresaluut. U hebt thans een zware taak. U moet hier het onderwijs var. de school in St |an voor ëe kinderen uit deze parochie voortzetten. Er het is bekend dat het onderwijs van de Zusters in Waalwijk door jarenlange ervaring op hoog peil staat. De Zusters van hier ken ik voldoende, om te weten, dat zij zich met veel energie en liefde aan het ondeiwijs zullen geven. (Applaus). Heusden, 22 Nov. 1928. Het Kerkgebouw der v.m. Israélie- tische Gemeente werd Dinsdagavond bij verkoop voor f925 eigendom van het Waterschap van het Beneden- and van den Hoogen Maasdijk. Vanwege den Bond van Chr. Jongelingsvereenigingen .Het Land van Heusden en Altena" zal op 4 December e.k een reciteerwedstrijd worden gehouden. Zondag a s. geeft de Fanfare der H Familie een uitvoering, waarbij de tooneelvereeniging .Kunst en Vermaak' hare medewerking zal verleenen. De prijs van het gas is met ingang van 1 December a s. gebracht van 13 cent op 1 l'/aCt per kub. Meter. Zaterdagavond wordt ln het Wapen van Amsterdam een vriend- schappelijken wedstiijd gespeeld tusschen de leden van de Sprangsche Damvereeniging en V. D. alhier. INGEZONDEN STUKKEN Winkelier sbelangen. Een heel geheimzinnig bericht las ik in Uw blad 1.1. Woensdag omtrent 'n slechte daadvan een Liefdadigheids instelling en een belangrijke vergade ring. Men fluistert over de Vincentius- Vereeniging. Die deelt toch geen speelgoed uit? Men fluistert over de R K. Werk- liedenvereeniging die voor haar St. Nicolaasfeest speelgoed in den Bosch kocht Men fluistert over een der bestuurs leden van den R K. Middenstandsbond te Waalwijk, die een confectie jasje voor zijn zoontje in den Bosch gaat koopen Men fluistert van een ander be stuurslid, die den ongeregelden handel in de hand werkt Men fluistert van naaimachines,die voor een naaischool of cursus in den Bosch zijn gekocht. Men fluistert zooveel, maar ik hoop dat deze belangrijke vergadering openbaar zal zijn, zoodat wij weten waar 't over gaat ten deze maar ook of men de zaken nu eens durft zeg gen, zooals ze zijn en aanpakken, zooals 't hoort en dat het gewone geleuter nu eens uit is. Mijnheer de Redacteur met besten dank EEN WINKELIER. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Gerardus C. z.v. P. C. Hamers en M. Dekkers. Maria Tli. d.v. H. Th. Trimbacli en C. M. de Vaan. Maria A. d.v. L. A. Kroot en J. v. d. Wiel. Wilhelmus J. M^ z.v. H. P. C. Hens en Th. H. J. Kleijberg. Catharina C. d.v. H. Lammers en M. E. Leijtens. Gehuwd Johannes A. Beerens, 26 j. en Hen- riëtte A. M. Pullens, 22 j. Marinus H. A. Mulders, 27 j. en Catharina M. v. d. Nieuwenhuijzen, 23 j. Ingekomen personen: R. de Gouw, van Drunen. S. v. d. Meer, van Apeldoorn. J. v. Zoelen en gezin, van Oirschot. C. M. Leij tens, van Amsterdam. J. J. van Loon en echtgenoote, van Chicago. S. Zijlmans en gezin, van Waspik. M. H. Smits, van Tegelen. Vertrokken personen: P. Tielemans, naar Drunen. P. A. Leijtens, naar Dussen. A. E. A. Hoogenbosch, naar Eindhoven. H. C. v. d. Berk, naar Vught. G. Tref fers, naar Oosterhout. W. DL de Bie, naar Sprang-Capelle. M. A. Vriens naar Udenhout. Doomd 30-60 (o 90 cL Tub« 80 ct. Bij Apoth. cn Drogi.t.o i (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie).

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7