DE ECHO VAN HET ZUIOEH j C. M. v. MOORSE!, Architect te Voorburg MODERNE BOUWKUNST. l Maandag 26 November a.s. No. 94. Zaterdag 24 Nov. '28. 51e Jrg. 's avonds 8 zal DE VISSCHERS VAN CATANIA. Lyrische Opera van A. Maillart. Carmen, de dochter van den Sicili- aanschen Gouverneur, moet om poli tieke redenen met Fernando, een Spaansch-edelman, huwen, die echter in stilte verloofd is met Nella, een novice. Het 3e bedrijf verplaatst ons in de, naar Italiaansclien stijl ingerichte, sa lon v. Carmen, in haar ouderlijk huis, welke dienaren en dienaressen bezig zijn te versieren. Er is een groot feest op handen, ter eere van dit vorstelijk huwelijk. Kosten noch moeite worden gespaard. Alles is één en al schittering en weelde. Kapitein Barbagallo, belast met de leiding van dit feest, zegt hier van zelf: 'f/* „Zoo'n feest heeft men nog nooit aanschouwd, Als wij hier heden zullen vieren. Tweehonderd schotels zullen toch, Den bruilofsdisch versiereu. Bij 't bruiloftsmaal te Canaan, Trof men niet zulk een rijkdom aan. Wat aard' en zee heeft voortgebracht: Den besten wijn, de schoonste vruchten Aan alles heb ik wel gedacht, Gebrek is niet te duchten." Bloemen en cadeaux zijn van on schatbare waarde. Carmen verschijnt in schitterend toilet en wacht haar a.s. gemaal, die zich echter voorloopig en tot groote ergernis van velen nog wachten laat. Als de tijd genaderd is om het feest programma te doen aanvangen, herin nert Carmen zich plotseling daarin eenige wijziging gebracht te hebben Zij laat de inzegening van het huwelijk te middernacht in het klooster plaats vinden, opdat ook alle novicen daar van getuige kunnen zijn. Nella heeft zich intusschen, haar be lofte getrouw, laten aandienen en ver schijnt met Cecco, die nog met wraak plannen rondloopt jegens Fernando zijn medeminnaar. Deze zal moeten boeten voor al hetgeen het volk door de Spanjaarden reeds is aangedaan en zijn leven staat op het spel, dat echter alleen door Carmen kan gered worden Zij, die zulks reeds wist, overhandigt 'Cecco een bevel van haar vader, waar bij alle gevangen genomen visschers genade wordt geschonken en zeer ver heugd brengt Cecco deze tijding naar zijn makkers. Nella blijft met Carmen in vertrou welijk gesprek en doet de voor Car men ontstellende mededeeling, dat. Fernando, die zij laat bevrijden, haar minnaar is, maar nog grooter daaren tegen is de teleurstelling voor Nella, als zij toevallig te weten komt, dat heel het feest dat hier gegeven wordt ter eere zal zijn van het huwelijk tusschen Carmen en Fernando. Zoo grijpt dat haar aan, dat zij duizelt en dreigt te vallen. De bevrijde Fernando, die in tusschen met Cecco is aangekomen, snelt toe, maar Nella stoot den bedrie ger vanzelf af. Onbeschrijfelijk is het verdriet van dit eenvoudige meisje. Fernando, die haar alles was, waar voor zij zelfs in het klooster vluchtte en haar dorp verliet, dorst haar zoo te bedriegen. Haar wanhoop is groot. Grievend dringen de feestzangen ter eere van het deftig bruidspaar in haar reeds zoo gepijnigde hersenen. Weg, weg, wil zij uit dit voor haar zoo on gelukkig huis en Cecco, de eerzame visschersjongen, zal haar steun, haar troost zijn. De feestvreugde is ook voor Carmen vergald. Nog waagt Fer nando Nella terug te houden, maar te vergeefs. Het is eenige uren later en reeds avond. Uit de Kloosterkapel klinkt or gelspel en eenige novicen, vergezeld van hun bloedverwanten keeren naar het klooster terug. Het paleis van den gouverneur schittert in een zee van licht. Moeder Andrea, Nasoni en eeni ge dorpelingen bespreken het plechtige huwelijksfeest. Het volk wist niets van al hetgeen zich enkele uren geleden in het deftige Jiuis had afgespeeld. Naso ni, wien het eindelijk gelukt is met Andrea te kunnen huwen, wil het feest vierend volk tegemoet gaan. Men miste echter Cecco, in wiens huis groote droefheid heerscht. Toch trekt het volk weg. Even later komen Nella, die weder in kloosterkleedij is, en Ceoco op den weg naar 't Klooster. Voetje voor voetje sukkelt zij voort, onder steund door Cecco. Droeve trekken hebben zich op haar bleek gelaat afge- teekend. De orgeltonen geven haar nog eenige hoop op geluk in het klooster. Zij is echter te zwak om te gaan, zij wankelt en voelt, dat zij moet sterven. Vreeselijk klinkt haar weegeeang, den zang der wanhoop: „Zou ik hier moeten sterven, nadert nu reeds d' eeuwige nacht, Nu mij 't geluk, nu mij de liefde en zaligheid wacht." Cecco is hevig ontroerd, hij bidt en smeekt Nella om slechts één woord. En werkelijk, één oogenblik weer leeft het arme kind op. Al hetgeen deze drie dagen is voorgevallen, doorleeft zij nog eenmaal als in een droom. Nog een maal vraagt zij haar guitare en tam bourine en wil zij dansen en zingen. Hartverscheurend klinkt deze zang, de zang van een doode. Cecco is -wanho in de zaal van Hotel VERWIEL een lezing met lichtbeelden houden over: Plaatsbespreking en kaartenverkoop vanaf heden bij de Wed. TH. PULLES, Sigarenmagazijn, Grootestraat, Tel. 116. Eatrée 1 1.25. HET COMITÉ. De krachten van Nella nemen meer en meer af. Zij is stervende. Haar moe. de hoofd rust in Cecco's armen en hij staart roerloos, van smart verstomd, voor zich uit. Dan nadert een groep feestvierders, jubelend en blij. „Stil, o, zwijgt", smeekt Cecco. „Ont fermt U over haar. Men heeft haar vermoord. Knielt voor haar." Een ander gedeelte, waaronder ook Carmen en Fernando, het bruidspaar, komt verheugd aangesprongen. Groot is hun schrik als zij Nella stervend aantreffen. Knielend en met ontbloote hoofden bidt het volk voor dit door liefdesmart gebroken leven. Carmen, wil Fernando nog afstaan, maar „Te laat! Te laat! zingt Nella. „Cecco, Carmen, Fernando, Vaarwel." Zij zinkt in de armen van Cecco en sterft. Einde. Nogmaals zij er op gewezen, dat slechts twee uitvoeringen worden ge geven. Ook tijdens de vastenavonddagen zal onder geen voorwaarde deze opera worden opgevoerd. Bespreekt dus tijdig Uw plaatsen. Als merkwaardigheid kan nog wor den medegedeeld, dat de vischclub „het Puiloog" geheel belangeloos haar net ten aan het gezelschap in bruikleen afgaf. E. V. anderen vorm, die door ons wordt voorgestaan. Terecht wordt in het advies betref fende de inrichting der centrale boek houding opgemerkt, dat die sterk wordt beheerscht door de vraag van de personeelsbezetting. Wij hebben deze vraag vanzelf onder het oog gezien en zijn daarbij tot het oordeel gekomen, dat de leiding van de centrale administratie moet worden toevertrouwd aan een ambtenaar, die theoretisch volkomen bekend is met de boekhouding van gemeentebedrijven en daarenboven zoo vertrouwd met de gemeente-comptabiliteit, dat de uit voering van administratieve voor schriften, door de Provincie of gemeen te gegeven, niet op moeilijkheden stuit en de finantieele administratie dei- bedrijven, zoover noodig, volkomen aansluit aan de administratie der fi- nantiën van de gemeente. Dezen ambtenaar zou den titel kun nen worden gegeven van Chef-Boek houder, waarmede wordt aangeduid, dat hij is het verantwoordelijk hoofd lende hoofdstukken en detailposten I van de centrale administratie en be- der begrooting naar den aard van liet I last met de hoofdboekhouding, uitgevoerde werk, doch die verdeeling I Naast dezen chef-boekhouder zou- betreft dan alleen de kosten van ma-1 den wij de aanstelling wenschelijk ach- terialen en arbeidsloonen. Een behoor- I ten van een kassier die, met uitslui- lijke verdeeling van de algemeene kos-1 ting van anderen, belast zal zijn met ten, als van Directie en administratie, I ontvangsten en betalingen, om aldus en de vaste kosten van rente en af- I scheiding tusschen boekhouding en schrijving van gereedschappen en toe-1 kasbeheer zuiver te kunnen doorvoe- stellen, is thans niet wel mogelijk. Dit I ren. Het valt echter thans nog te be- heeft o.a. tot gevolg dat voor de uit- twijfelen of de kassier met dit wérk JiZüSckLuJi {otjjan boekhouder van het Woningbedrijf, waarvoor hij een bezoldiging geniet van 450.Bij aanvaarding van on ze voorstellen tot centralisatie van de bedrijfsadministratiën, zal hij met in gang van 1 Januari a.s. van deze func tie moeten worden ontheven, omdat de administratie van het Woningbe drijf dan bij den centralen dienst zal worden ondergebracht. Evenals bij de reorganisatie van het gasbedrijf een regeling is getroffen om voor het personeel, dat door de reorga nisatie in een minder bezoldigde func tie is gekomen, in de daaraan voor hen en hunne gezinnen verbonden fi- nancieele gevolgen tegemoet te komen, hebben wij ons voor den boekhouder van het woningbedrijf de volgende re geling voorgesteld: Te beginnen met 1930 zal den boekhouder worden uit gekeerd het bedrag der bezoldiging verminderd met 100.welke ver mindering elk jaar met 100 zal toe nemen, zoodat na 5 ^aar niets meer wordt betaald. (Wordt vervolgd). DRAISMA 'Vats- VALKENBURG'S LEVERTRAAN-! LEEUWARDENS voering van buitengewone werken, waarbij de dienst van Openbare Wer ken is betrokken en die ten laste van den kapitaaldienst komen, op dien alleen een volle dagtaak zal hebben daarom zal nog worden nagegaan wel ke administratieve werkzaamheden hem daarenboven zullen kunnen wor- dienst alléén worden verantwoord de I den opgedragen, zonder dat de bedoel- directe materiaal- en loonkosten, zoo dat de andere kosten welke met die werken verband houden ten onrechte ten laste van den gewonen dienst blij ven. Hetzelfde is het geval, wanneer de dienst werkzaamheden verricht voor de scheidingslijn wordt verbroken. Het ligt voor de hand, dat bij een zoo ingrijpende reorganisatie als wordt voorgesteld, zich in de praktijk nog wel enkele bezwaren zullen voordoen die thans nog niet zijn te voorzien en de gemeentebedrijven, zooals de laatste waarvoor dus te zijner tijd nog een PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Nov. 1928. Gemeenteraad Waalwijk. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 30 Nov. 1928 des nam. 7 uur ien raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. goedkeuring raadsbesluit tot het iangaan van een geldleening groot t 225.000, b. idem tot verkoop van bouwterrein aan J. v. d. Heuvel en Q. W. Vrinte, c idem tot wijziging der Bouwver ordening, d. verzoek om een subsidie van de Prov. Noordbrabantsche Vereeniging Het Groene Kruis". 2. Voorstel om in beginsel te be sluiten tot het beschikbaar stellen van gelden voor den bouw eener Bijzondere Jongensschool in de parochie van St. Clemens. 3. Voorstel a. om den dienst der Gemeente werken in te richten in den btdrijfs- vorm, b. tot centralisatie van de admini- stratiën der verschillende gemeente bedrijven, c. tot benoeming van een chef- boekhouder voor de centrale bedrijfs administratie 4. Mededeelingen in een zitting met gesloten deuren. 5. Verzoek van het kerkbestuur van den H. Antonius om een subsidie in de kosten van het vergrooten der parochiekerk. Centralisatie Boekhouding Gemeente- bedrijven. Door B. en W. van Waalwijk is aan den Raad liet volgende prae-advies uit gebracht Terwijl aan den gemeentelijken dienst van Openbare werken in den loop der jaren telkens uitbreiding werd gegeven, is ons meer en meer de wen- schelijkheid gebleken om van dezen dienst een afzonderlijk bedrijf te ma ken. Met het geven van den bedrijfs vorm aan dezen diensttak zou niet al leen worden bereikt dat de gemeente- bouwkundige wordt ontlast van aller lei administratieve werkzaamheden, waardoor relatief te veel beslag wordt gelegd op den tijd, die voor techni- schen arbeid veel meer noodig is, doch zal het daarom bovendien moge lijk worden een juist beeld te verkrij gen van de kosten van elk door den dienst uitgevoerd werk. Voor elk werk, onverschillig van welken aard, verricht voor de gemeen te zelf of voor particulieren, mag wor den verlangd dat daarvan een kostprijs kan worden berekend, waarin alle fac toren, die daarop van invloed zijn, zijn verwerkt. Dit is vooral ook ge- wenscht om de werkelijke kosten in jaren herhaaldelijk voorkomt. Een ander bezwaar tegen de be staande regeling van dezen tak van dienst is het gemis van een behoorlijke controle op bezittingen en financiën. Dit heeft ons aanleiding gegeven U voor te stellen, met ingang van 1 Jan. 1929 aan den dienst van Gemeente- werken den bedrijfsvorm te geven on- der leiding van den Gemeente-Bouw kundige als aansprakelijk hoofd. Bij de aanvaarding van dit voorstel zou dan aan de volgende diensten den bedrijfsvorm zijn gegeven: le. de gasfabriek 2e. de waterleiding 3e. de electriciteitsdistributie 4e. de woningbouw 5e. het openbi>..£ slachthuis; 6e. de gemeente-hypotheekbank 7e. de dienst van Gemeentewerken. Het behoeft naar onze meening geen betoog, dat het zeer gewenscht is dat de administratiën van al deze bedrij ven, die naar dezelfde grondslagen worden beheerd, in één administratie ve dienst worden vereenigd en de kas middelen van al die bedrijven op één punt samenkomen. Door centralisatie van de administratiën bereikt men een oplossing moet worden gezocht. Deze bezwaren kunnen echter naar onze mee ning niet van overwegend belang zijn, zoodat de oplossing wel geen onover komelijke moeilijkheden zal opleveren. Wat betreft de vraag of liet tegen woordige administratiepersoneel moet worden uitgebreid, deelen wij het ge voelen van onzen adviseur. De tegenwoordige boekhouder zou den wij belast willen zien met de kas- administratie, eventueel nog met een onderdeel, b.v. van de inkoop-admini stratie, zoodat moet worden voorzien in de functie van chef-boekhouder. Vermoedelijk zal dan na deze aanvul ling met het bestaande personeel kun nen worden volstaan. Na aanstelling van den chef-boekhouder zal de ver dere verdeeling der werkzaamheden door hem, in overleg met. onzen advi seur en de bedrijfsdirecteuren en on der onze goedkeuring, kunnen worden geregeld. In het advies, dat uitgaat van het beginsel van een zelfstandige admini-1 zullen hebben als gewone aandeelen. N. V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoomschoenfabriek „Hollandia". In de Donderdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoom schoenfabriek „Hollandia" te Waal wijk werden de ter visie gelegde voor stellen met algemeene stemmen goed gekeurd. Staande de vergadering werd een amandement ingediend betreffende de wijziging van de artikelen 4, 5 en 12 der statuten, welke artikelen de kapi talisatie regelen. Dit amandement, overgenomen door den voorzitter werd eveneens met algemeene stemmen aan genomen. Besloten werd de balans, verlies- en winstrekening en het verslag over de periode 1 Januari 1927 tot 30 Juni 1928 onveranderd goed te keuren. Verder werd besloten tot afstempe ling der gewone aandeelen op 5 pCt. en der Cum. Pref. Winstdeelende aan deelen, inclusief de rechten, die deze aandeelhouders kunnen doen gelden, uithoofde van achterstallig dividend op 300,terwijl cumulatie en pre ferentie zullen worden opgeheven, zoo dat deze aandeelen dezelfde rechten stratie, ingericht als afzonderlijk be drijf, wordt voorgesteld het hoofd dei- administratie een kantoor te geven ten raadhuize. Evenmin als wij de zelf- volledig benutten van liet administra-1 standiglieid van de administratie voor tief personeel, van materieel en van onze gemeente wenschelijk achten, de administratie-machines, waardoor evenmin achten wij het een goede op een meer economische werkwijze wordt lossing den chef-boekhouder af te zon- verzekerd. Het zal door deze centrali satie ook mogelijk worden de uit een oogpunt van finantieele controle zoo gewensclite scheiding van boekhouding en kasbeheer te verkrijgen. Toen door ons College werd overwo gen aan den dienst van Gemeentewer ken den bedrijfsvorm te geven en de bedrijfsadministratiën te centralisee- ren, hebben wij ons gewend tot liet Centraal Bureau voor Verificatie en Finantieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, welk deren van liet overige personeel. Wij geven er de voorkeur aan, dat de chef-boekhouder zijn werkzaamhe den verricht ten kantore der gasfa briek. Dit kantoor zou dan wel een kleine uitbreiding moeten ondergaan, waarvan de kosten worden geraamd op 1500. Instede van het opnemen van een bepaling in de instructie van den chef-boekhouder, waarbij hij wordt De uitgifte van 178.750 nieuw ka- pitaal, waarvan te plaatsen 175.000 bij emissie en 3750 onderhands, werd eveneens goedgekeurd. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap werd gebracht op 1.500.000, verdeeld in 30.000 aandee len van 50. Tot directeur werd benoemd de heer Jos. J. Klijberg te Waalwijk en tot commissarissen de heeren: A. N. Fles- kens te Geldrop, lid der 2de Kamer der Staten Generaal, T. Slavenburg, di recteur der Slavenburg's Bank te Rot terdam, H. de Wilde, Industrieel te Gouda en Th. van Thiel, directeur der N. V. van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk. In de vergadering van preferente verplicht de door de technische leiders I aandeelhouders, werden de besluiten der bedrijven gevraagde inlichtingen I genomen in de algemeene vergadering te geven, zooals in liet advies wordt van aandeelhouders, met algemeene Bureau heeft aangeboden een schema voor de inrichting der administratie voorgesteld, zouden wij liever zien dat stemmen bekrachtigd, van den dienst van Gemeentewerken de bestaande nauwere aanraking tus- Door een der aandeelhouders en een voor die van de Centrale Boek houding. Wat de inrichting van eerstgenoem- den dienst betreft, kunnen wij ons ge heel met het voorgelegde schema ver- schen den technischen en administra tieven dienst verzekerd blijft. Wij moeten het hierbij wel als een theo retisch bezwaar erkennen, dat drie verschillende bedrijf shoofden ieder de Centrale Boekhouding. In het ad vies wordt deze voorgesteld als 'n af zonderlijk bedrijf met een zelfstandig hoofd der boekhouding, onafhankelijk van den Directeur der bedrijven en al leen rechtstreeks ondergeschikt aan ons College. Voor de overwegingen die elders geleid hebben tot de keuze van dezen vorm van centrale administra tie moge in het algemeen al iets te zeg gen zijn, voor onze gemeente is deze naar ons oordeel minder geëigend. Met het oog op den omvang der be drijven en de personeelsverhoudingen geven wij de voorkeur aan de besten diging van de bestaande verhouding tusschen bedrijfsdirecteur en chef boekhouder. Weliswaar doet zich theo retisch het bezwaar gelden, dat de lei der der centrale boekhouding dan te maken krijgt met een drietal bedrijfs directeuren, n.l. die van de Gas-, Wa ter. en Electriciteitsbedrijven, die van rekening te kunnen brengen aan de j Gemeentewerken en die van het Open eenigen. Dit is echter, althans ten deele j voor zich de medewerking van den chef- niet het geval met de inrichting van werd aan den voorzitter de vraag gesteld of bij deze reorganisatie de afstempeling niet te ver was doorgevoerd. Door den voorzitter werd in zijn antwoord er op gewezen, dat reorganisatie, zonder aan trekking van nieuw kapitaal onmoge- boekhouder zullen kunnen opeischen. lijk was, waarmede bij de afschrijving Wij zijn echter, zooals wij hierboven rekening moest worden gehouden, zoo- reeds te kennen gaven, niet van mee- dat voor de toekomst een gezonde ba-. ning, dat dit in de practijk tot groote bezwaren aanleiding zal geven. Mocht dit het geval zijn, dan zou nog steeds het geven van grootere zelfstandigheid en onafhankelijkheid aan den chef- boekhouder kunnen worden overwo gen. sis wordt verkregen. Dat op de tweede plaats de aandeelhouders, dus ook de oude aandeelhouders, voor een veel grooter percentage meedeelen in de overwinst, zoodat, indien werkelijk de afstempeling te hoog mocht zijn ge weest, deze volkomen gecompenseerd gemeentelijke diensten of aan de par ticulieren, voor wie de werken zijn uitgevoerd. Wat betreft de diensten, verricht voor de gemeente zelf, wordt in de ge- meentebegrooting wel een poging ge daan om de uitgaven van Gemeente- baar Slachthuis, doch wij kunnen voor alsnog niet inzien dat dit in de prak tijk tot moeilijkheden aanleiding zal geven. In elk geval kunnen wij zoo weinig voelen voor een zelfstandig en onafhankelijk hoofd der centrale administratie, dat wij er de voorkeur Vervolgens zal zijn te regelen de be zoldiging van den chef-boekhouder en van den kassier. In verband met de gedachte bezetting van deze laatste functie zouden wij hiervoor gehand- j haafd willen zien de tegenwoordige bezoldiging van den boekhouder, dat is van 1950—2700. Voor den chef boekhouder stelden wij ons, in verband met de eischen aan zijn capaciteiten te stellen, een bezoldiging voor van 25003500. Voor het overige per soneel is de bezoldiging geregeld bij de algemeene salarisregeling. Op het kantoor der gasfabriek is nog steeds werkzaam een tijdelijk aan- j gestelde, (vrouwelijke) hulpklerk. Het ligt in de bedoeling deze een vaste aanstelling uit te reiken, wanneer blijkt dat zij iu den gereorganiseerden de M.ddenstands - vereen.gingen en administratieven dienst voldoet. De tegenwoordige bedrijfsboekliou- wordt door de kans op betere resul taten in de toekomst, terwijl de aan deelen dan ook een hoogere intrinsieke waarde hebben. Dr. J B. F. van Gils Ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan van de Centrale Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose, werd Dr. J. B. F. van Gils in den Haag, vroeger onze geachte geneesheer en voorzitter van „Waalwijks Belang", thans secretaris-penningmeester van bovengenoemde vereeniging benoemd tot Officier van Oranje-Nassau, Den geridderde onze felicitaties. Vliegende Winkels Zooals bekend voeren tegenwoordig de Kamers van Koophandel in den lande een krachtige actie legen de z.g. .Vliegende Winkels".

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9