itf <5^ VV o^eV° - Ve<v 0°HeJV tegemoet komen aan de bezwaren, die gelden voor gemeenten, die meer dan één bebouwde kom hebben met een voor iedere kom afzonderlijk telefoon net. Een larief voor netten binnen een gemeentelijk verband achten wij niet temin te hoog. Eveneens achten wij te hoog een minium van 50 cent voor interlocale gesprekken voor afstanden boven 35 K M. Het interlocaal telefoonverkeer zou naar onze meening worden bevorderd niet alleen door verlaging van het mininumtarief. doch ook door een abonnementstarief, waarbij d«n aan geslotene reductie wordt gegeven voor een vooraf te contracteeren aantal gesprekken per jaar. Resumeerende deelen wij U als onze meening mede 1. Dat de finantieele uitkomsten van het telefoonbedrijf een algemeene verlaging van het tarief toelaten. 2. Dat de voorgestelde wijziging voor het district onzer Kamer neer komt op een vrijwel algemeene ver hooging van het tarief. 3. Dat van het gewijzigde tarief geen noemenswaardige toename van het aantal aansluitingen op het platte land kan worden verwacht. 4. Dat invoering van een gesprek- kentarief ten sterkste moet worden ontraden. 5 Dat afschaffing van het entrée- geld zeer wenschelijk is en wanneer daartoe wordt overgegaan het aantal aansluitingen stellig zal toenemen. 6. Dat het tarief voor gesprekken binnen 7.5 K M. te hoog is voor plaatsen binnen één gemeentelijk verband. 7. Dat verlaging van het tarief van f 0.50 voor interlocale gesprekken zeer wenschelijk is. 8. Dat behoort te worden overwo gen een reductie op het tarief voor interlocale gesprekken bij het con tracteeren van een te bepalen aantal aangevraagde verbindingen. BUITENLAND. De politieke toestand in België was in verband met het onoplosbare amnestie—vraagstuk Dinsdagochtend weer zoo gespannen, dat zelfs de door de ministers geïnspireerde bladen den val van het kabinet Jaspar zoo goed als onvermijdelijk achtten en wisten te melden, dat gedacht werd aan ver vroeging der verkiezingen, welke in plaats van April reeds einde Januari zouden worden gehouden. Alles wijst er op, dat de positie van de regeering vrij wankel is en een crisis tot de mogelijkheden van het oogenblik blijft behooren. De toestand van den Engelschen Koning. Koning George lijdt aan longont steking en pleuritus. Zijn toestand is niet vooruitgaande en hij is zeer on rustig. De prinsen van Wales en Glou cester, zijn zoons, die op jacht waren, in Zuid Ofuba, hebben hun reis af gebroken en komen zoo spoedig mogelijk naar huis. Admiraal Scheer bekend uit den wereldoorlog, bekend als commandant van de Duitsche Hoogzeevloot In den slag bij Jutland en die zoo kranig door de Britsche groote vloot heen sloeg, is plotseling overleden. BINNENLAND. De tweede vlucht naar Ba avia en terug. Vertrek op 11 December. In overleg met het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie heeft de K.L M besloten, dat het tweede post vliegtuig de P.H.—A.E.N. (hetzelfde toestel, waarmee Smirnoff, Aler en Veenendaal de reis maakten, doch thans voorzien van de nieuwe-regi- stratle-teekens) van Schiphol zal ver trekken In den morgen van Dinsdag 11 December te 7.30. Bestuurders zijn de K.L.M.-vliegers Dulmelaar (in dienst bij de K.L M. sedert April 1923) en Frijns (in dienst bij de K L.M. sedert Mei 1928) werk tuigkundige is Bruynensttyn. Vliegtuigbestuurder Frijns heeft in 1927 met Koppen In de Postduif reeds het traject Amsterdam—Batavia en terug gevlogen. In het vliegtuig zal zoowel op de heen- als op de terugtocht 350 k.g. post medegenomen kunen worden. In jeen nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de waterstaatsbegroo- ting voor 1928 (deelneming aandeelen kapitaal Kon - Luchtvaart Maatschap pij) deelt Minister van der Vegte mede, dat met de K. L.M. onderhandelingen zijn gevoerd tot het uitvoeren van een twaalftal postvluchten naar Ned.-Indië en terug, waarvan een reeds is uit gevoerd, een tweede binnenkort zal worden ondernomen en de overige in den loop van het jaar 1929 en zoo noodig in 1930. Deze onderhan delingen zijn zoover gevorderd dat het sluiten van een overeenkomst in zeer korten tijd kan worden verwacht. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. In de groote industrie-centra wordt het waschgoed op een zware proef gesteld. De kleeding, de gordijnen, alles heeft het hard te verduren. Toch weten de huisvrouwen het waschgoed keurig schoon te houden. Léés wat twee huis vrouwen uit Indu strie-centra zeggen over Sunlight Zeep e\*e a Uitsproten Ka ntangereoM T Vaal wijk van 22 November 1928. T. K. te Drunen, overtr. mot. en rijw. regit., 1 of 1 week tuchtschool. A. S. te Rotterdam, overtr. mot. en rijw. wet, ƒ15 of 10 dagen. H. J. d. W. te Wijk, M. J. L. te 's Bosch, -T. A. v. R. te Vlijmen, C. M. v. d. B. te Raamsdonksveer, G. -T. v. d. W. te Waspik, overtr. alsv., ieder 5.of 3 dagen. A. R, te Sprang-Capelle, overtr. alsv., 1 of 1 dag. P. C. d. R. te alsv., H. A. K. en A. J. v. H. te Waalwijk, overtr. alsv., ieder ƒ3 of 2 dagen. -I. v. R. te Kaatsheuvel, dronkenschap, 14 dagen hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. -T. v. d. L. te Kaatsheuvel en M. H. S. te Waal wijk, overtreding alsvoor, ieder 10 of 5 dagen. H. V. en J. H. te Kaats heuvel, overtr. veldpol., ieder 5 of 3 dagen. A. A. L. te Waalwijk, over tr. alsvoor, 2 of 2 dagen. A. K. te wet, 3 of 2 dagen. R. T. v. M. te Sprang-Capelle, overtr. trekhonden- Waalwijk, overtr. algem. veiligheids wet, 3 of 2 dagen. J. J. A. M. te Nieuwkuik, overtr. alsv., 5 of 3 da gen. F. D. te alsv., A. v. d. W. te Kaatsheuvel, overtr. motor en rijwiel regit., iedei' 2 of 2 dagen. A. T. te Dongen, overtr. alsv., 3 of 2 dagen. AL v. d- V- te Nieuwkuik, overtr. alsv., 5 of 3 dagen. J. H. v. O. te Vlij men, straatschenderij, 5 of 3 dagen. P. P. te Nieuwkuik, overtr. spoor wegwet, 5 of 3 dagen. L. W. H. te alsv., overtr. alsv., 2 of 2 dagen. J. H. B. te Waalwijk, F. L. v. B. te Oudheusden, overtreding pol. verord., ieder 3 of 2 dagen. K. W. G. B. te Waalwijk, overtr. alsvoor, ƒ.0,50 of 1 dag. H. B. te Nieuwkuik, overtr. vogel wet ƒ.5 of 3 dagen. GEMENGD NIEUWS. Oude man overvallen. Te Ulvenhout in Noord-Brabant. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn 2 gemaskerde bandieten binnengedrongen in de woning van een alleen wonenden man achter de boterfabriek aan den weg naar Chaam Ulvenhout, op ongeveer 10 K.M. van Breda. Zij hebben getracht den man te berooven, doch moeten niets van hun gading gevonden hebben. Daarna hebben de bandieten 't huisje in brand gestoken. De man is zwaar gewond in het SlntLaurentiusgesticht te Ginneken opgenomen. Nader vernemen wij dat de man P. van den Burg, in het ziekenhuis ligt met vijf gaten in het hoofd een wonde aan de hand en een verbrand been. Hij is begrijpelijkerwijs totaal overstuur en verklaart nu eens dat hij door twee dan weer dat hij door drie kerels is overvallen. De woning is geheel afgebrand. De toestand van den man is ernstig al is er op het oogenblik geen direct levensgevaar. Het onderzoek is in handen van de rijkspolitie. Men deelt nog het volgende mee Tegen middernacht kwamen er 2 gemaskerde personen, volgens de verklaring van den aangevallene een kleine en een groote 't huisje binnen en vroegen orn geld. De man had enkele guldens in zijn portemonaie, die hij hun ter hand stelde. Het was de bandieten niet voldoende waarop zij een kast hebben opengebroken, waarin een trommel stond die echter met speculaas was gevuld. Zij moeten toen den man bewusteloos hebben geslagen. Blijkens de wonden op het hoofd moet dit gebeurd zijn met een ijzeren voorwerp. De bandieten hebben toen 't bed van B in brand gestoken waarin de man in half bewusteloozen toestand was gaan liggen. Weldra bemerkte hij dat het bed in lichte laaie stond Hij kreeg aan beide beenen zware brandwonden. Met een vreeselijk verbrand been en voet is de man toen naar zijn buurman T. Goos over een afstand van 60 M. als het ware gekropen. Onderwijl stond, aangewakkerd door den feilen wind, het huisje in lichte laaie, het was in korten tijd geheel verbrand. De kinderen van den heer Goos hebben toen aan de boterfabriek op een afstand van enkele minuten, telefonisch medische en geestelijke hulp gevraagd. Dr. Gommers heeft de eerste hulp verleend en den armen man met zijn auto naar 't ziekenhuts gebracht. Ook de politie was spoedig ter plaatse en zij heeft het onderzoek onafgebroken voortgezet. De oude man die 69 jaar is, moet eenig geld hebben bezeten maar naar men zegt gaf hij dat gewoonlijk in bewaring bij de familie P. bij wie hij 45jaar in dienst is geweest. Er zHn twee mannen gearresteerd maar de rijkspolitie acht het beter voorloopig ter wille van 't onderzoek, geen mededeelingen te doen. Het onderzoek inzake den over- val te Ulvenhout duurt voort. Een speurhond heeft in een boschje een zwart masker gevonden ln den toestand van den overvallen ouden man was eenige verbetering gekomen. De beide gearresteerden zijn de 29 jarige F. M. uit Geersbroek, ge meente Ginniken, en een 27-jarlge maat van hem, die werkt bij een boer op Strijbeek. F.M staat ongun stig bekend. Men deelt nog mee, dat gisteravond ten huize van F. M. een stuk biljart laken in beslag is genomen, waaruit een stuk gesneden was, en dat dit stuk laken van pecies dezelfde kwa liteit is als het laken, waarvan het gevonden masker vervaardigd is. Beide mannen blijven intusschen ontkennen. Gisteren is het slachtoffer van den overval met roof te Ulvenhout overleden. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur is de motorrijder J. A. Smit te Bennebroek aangereden door 'n luxe auto van den heer P J. v. Z uit Rotterdam. Het ongeluk gebeurde op een gevaarlijken viersprong aan den Rijksstraatweg te Bennebroek. De motorrijder kwam uit de Bennebroek- schelaan den Zwarten Weg op. De auto naderde uit de andere richting Hoe het ongeluk eigenlijk gebeurd is staat nog niet vast, doch plotseling raakte de linkervoorzijde van de auto het motorrijwiel. De heer S, werd over het stuur op den asfaltweg geslingerdhij werd in hoogst ernstigen toestand opgenomen en kon niet vervoerd worden. Zondag morgen om 5 uur is hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De auto en motor zijn in beslag genomen. Het lijk van den heer S. is naar het St. Elizabethsziekenhuis te Haarlem overgebracht. Berooving van een oude vrouw. Toen de oude, ongeveer 70 jarige alleenwonende weduwe Sch. te Lisse Zondagavond haar krant zat te lezen hoorde zij plotseling gerammel aan de buitendeur van het huisje, dat staat aan den Veldweg. Toen zij opstond, ln de meening dat kwajongens hier bezig waren, en de deur opende, werd zij overvallen door twee mannen, die haar ernstig mishandelden. De manner, gingen daarop naar binnen, terwijl zij de vrouw met revolvers bedreigden niet te schreeuwen. Zij doorzochten het huis en vonden niet veel van hun gading. Daarop eischten zij van de vrouw dat zij de plaats zou aanwijzen waar zij haar geldswaardige papieren bewaarde. Doodsbang geworden deed zij dit. Met medeneming van een boekje van de Haarlemsche Bank, 'n Spaarbank- boekje en andere geldswaardige papieren vertrokken de mannen nu in allerijl. De vrouw waarschuwde daarom bij de buren de politie, nadat zij eerst nog door de duisternis misleid, in het water was geloopen. De politie stelt thans een ernstig onderzoek in. -— (V.D lievige Westerstormen. Tal van schepen vergaan en veel men. schenlevens te betreuren. De hevige Westerstormen die een paar dagen met rukken en stooten over ons land zijn gegaan hebben veel men- schenlevens geëischt en groote schade aangebracht. Van alle uithoeken kwa men berichten binnen over ongelukken te land en te water. Hoek van Holland maakte een scheepsramp mee, waarbij 3 menschen het leven lieten. De 2292 ton metende Noorsche stoomboot „Christian Michelsen" is tegen 7 uur in den avond op den der den strekdam geslagen bezuiden het slag van Vluchtenburg en bij de redding van de bemanning zijn drie man, te weten de Vlissingsche loods, een matroos» en een stoker, verdronken. Het Italiaansehe s.s. „Salento" is Maandagmorgen om half G nabij paal 61 ongeveer 4 K.M. ten Zuiden van de haven van IJmuiden gestrand en gezonken. Vermoedelijk is de geheele bemanning omgekomen. Vanuit IJmui- den is de reddingsboot naar de plaats des onheils vertrokken. Alen vreest echter te laat. Ook de reddingsboot van Zandvoort is naar de ..Salento" vertrokken. Elders hebben wc reeds hel som bere vermoeden geuit, dat alle opva renden van het bij Zandvoort gestran de Italiaansehe stoomschip „Salento" (niet „Sagunto") zouden zijn verdron ken. I)e laatste reddingspogingen die afgeloopen nacht werden gedaan be vestigen de angstige voorspelling. Toen de „Dorus Rijkers,, uit Den Helder, onder bevel van schipper Bot hedennacht vier uur ter plaatse van de ramp aankwam en tweemaal rond de verongelukte boot koerste, heeft zij geen spoor van leven aan boord ont dekt, hoewel zij zich op enkele meters afstand had bevonden. Ook hedenmor gen is de „Dorus Rijkers" langs de „Salento" gevaren, evenwel met het zelfde droeve resultaat. Alet zekerheid kan worden gezegd, dat de bemanning den dood heeft gevonden. Nader wordt gemeld, dat de Itali aansehe Consul, de heer Loeb op het politiebureau te Zandvoort heeft mee gedeeld, dat zich ongeveer 32 menschen aan boord van de „Salento" bevonden. Te IJmuiden is bericht ontvan gen, dat de stoomtreiler „Johanna" IJmuiden 12 op weg is naar de haven met 16 schipbreukelingen aan boord. Hel is nog niet bekend van welk schip deze zijn. te Klazinaveen Noord zijn Vrij dagavond tijdens den hevigen storm de arbeider Kuik en zijn 14-jarige dochter van een vonder gewaaid en verdronken. De vader had het meisje uit de avondschool gehaald, omdat ge vreesd werd, dat zij niet alleen thuis kon komen. Een zeilschip, vermoedelijk de „Nieuwe Zorg", schipper Meyer, is onder de Steenbergsche Vliet gezon ken. De „Dorus Rijkers" van Smits' Bergingsbedrijf heeft tevergeefs ge tracht de opvarenden op te sporen. Vermoedelijk zijn zij in de roeiboot gegaan. Tijdens den hevigen Zuidwester- storm is Vrijdagavond de 60 Al. liooge stelling, opgesteld voor de restauratie van den St. Lievens Monstertoren te Zierikzee, met gj-oot. geraas neerge stort. Van de achterzijde van de aan grenzende Groote Kerk zijn ruiten en ramen totaal vernield. Ook Je dak goot en het dak zijn voor een. deel ver woest. Van de belendende huisjes wer den eveneens ruiten vernield. De buitendijk langs de oude Alaas is tussclieu Barendreclit en Rhoon doorgebroken over een lengte van 100 Aleter. De geheele Jan Ger- ritsenpolder vanaf Heer Jansdam is volgeloopen tot het dorp Rhoon. Vele woningen staan tot aan het dak in het water. Er is veel vee verdroken. Alle broeikassen zijn vernield. In Barendreclit heeft de bevolking alles in veiligheid gebracht. Het ver keer der Rotterdamsche tramwegmaat schappij is gestremd. Het station Alid- deldijk staat geheel onder water. Het geheele dorp Futterslioek is in den afgeloopen nacht onder water ge- l-oopen. Bootjes varen door het dorp. De polder Keronder is volgeloopen. De Kade is overstroomd. de Stee in I 115 we stor ■rezc D per 8 ki ej mee dat D fo" en afocentra &e'vjeV i* y°i 5.416-49 H

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2