U stelt zeer veel prijs op Uw goed. Begin dus nog heden met de Rinso waschmethode. RECHTZAKEN. toon er van weinig past bij den ernst van het feit, waarom het hier gaat: een dolksteek in den rug onzer wet telijke regeering op een der kritiekste oogenblikken van haar bestaan. Ook rijst bij ons de vraag, waarom de heer Barbarossa zijn schrijven niet liet opnemen in Telegraaf en Courant zelf. De lezers dier beide bladen hebben er meer belang by ook eens te vernemen dat er in November 1918 iets gebeurd is met hun lijfsorganen dan die der H. P. En vooral dient daaromtrent ingelicht te zijn het uit gebreid collegium van Nederlandsche professoren, die met hun ethische, juridische, medische en andere vlaggen de journalistieke lading van genoemde bladen helpen dekken. Over den in houd zelf van den brief des heeren Barbarossa kunnen wij kort zijn. De bijzonderheden die hij noodig vindt wereldkundig te maken, zijn voor ons volmaakt onbelangrijk. Wij noteeren uit zijn schrijven alleen, dat hij openlijk erkent met den voorzitter der S. D. A. P. te hebben gesproken „over den steun door Telegraaf en Courant aan de revolutie te verleenen". Hij kwam dus in de roerige Novemberdagen met de boodschap, dat zij, die in deze beide ondernemingen de lakens uit- deelen. te spreken waren over een met pak en zak overloopen naar het revolutionnair kamp Hierop sloeg Van der Hem's prent en zij sloeg blijkbaar goed raak ook. Onzerzyds dient hierbij opgemerkt, dat de directie van „De Telegraaf", zooals reeds in ons blad werd gemeld, bijna gelijktijdig met den heer Schröder, verklaard heeft niets te hebben geweten van diens gang naar den heer Vliegen en dezen stap ook zonder voorbehoud afkeurt. De vraag rijst intusschen hoe konden de heeren Schröder en Louis Israels hun aanbod dan doen de S.D A. P. te helpen met bladen die niet hun eigendom waren BUITENLAND. De ziekte van den Koning van Engeland. Oisteravond 8 uur hebben vier doktoren weer consult gehouden aan het ziekbed des Konings en een half uur later het volgende bulletin uitge geven: „De geringe verbetering, die reeds 's morgens in den algemeenen toestand geconstateerd was, heeft in den.loop van den dag aangehouden. De temperatuur is weer dichter bij de normale, maar het is noodig er ook op te wijzen dat de ongerustheid over den zwakte toestand van het hart niet opgeheven is. Officieel wordt gemeld, dat de prins van Wales die te Suez van boord gaat van den kruiser Enter prise, door Egypte zal reizen om daar aan boord te gaan van den krui ser Trobister, die hem van Alexandrië zal overbrengen naar Brindisi. Van daar wordt waarschijnlijk de route over Turijn, Meran en Parijs genomen. De derde zoon des Konings.de hertog van Gloucester, was gisteren bij de Victoria-watervallen en vertrekt vandaag over Boeloewoyo naar Kaap stad waar hij nog juist op tijd kan aankomen om Vrijdag per Balmoral Castle scheep te gaan naar Sout hampton. De Kroningsplechtigheden in Japan. Tot besluit van de kroningsplech tigheden is heden voor den keizer een groote parade gehouden van land-, zee- en luchtmacht. Ongeveer 135 000 manschappen, die alle eenheden van het Japansche Rijk vertegenwoordig den, marcheerden langs den keizer. De parade werd bijgewoond door een schitterend gezelschap, waartoe behoorden de prinsen en prinsessen der keizerlijke familie, de gezanten, de leden der regeering en tal van hooge ambtenaren. Zij duurde meer daH twee uur, waarna de keizer een lange rede hield, waarin de goede training en de effcienclj van het leger werden geprezen. De parade toonde duidelijk aan, hoe het leger zich aan de gewijzigde omstandigheden heeft aangepast sedert de kroning van den vorigen keizer. Er waren afdeelingen voor tanks en motortransport, luchtafweer, ma chinegeweren en zelfs een chemische afdeeling. Voorts cirkelden 153 vlieg tuigen in formatie boven het palels. Toen de leider van het luchtvaart eskader boven den keizer vloog, liet hij een vlag vallen, terwijl de keizer salueerde. Boeren-transport in Rusland. De Pan-Sovjet Conferentie van landbouwcommissarissen heeft beslo ten 360 000 boerenfamilies uit Euro- peesch Rusland naar Central-Siberië, het Verre Oosten en het Transkaspi- sche grondgebied te zenden, waarbij in totaal twee millioen personen be-1 trokken zijn. Een half milloen hiervan zal worden opgeleid voor het beheer van de collectieve boerderijen, terwijl ZEEPPOEDER 1E SOORT de anderen faciliteiten zullen krijgen voor het exploiteeren van gewone boerderijen. De verwezenlijking van het plan zal vijf jaar in beslag nemen, doch alle bijzonderheden zijn reeds zoo nauw keurig uitgewerkt, dat het commis sariaat voor landbouw niet alleen kan mededeelen, hoe groot elk der nieuwe boerderijen zal zijn, doch ook hoe veel landbouwproducten zij zullen opleveren. Geconcludeerd wordt, dat de Sovjet regeering in 1933 graan ter waarde van 68 millioen roebel uit de nieuwe gebieden zal kunnen verkrij gen. BINNENLAND. De mTelegraafu in November 1918 Naar aanleiding van de berichten aangaande een démarche in 1918 ondernomen door de heeren Schröder en Israëls bij den heer Vliegen, ver klaart de directie van het Dagblad „De Telegraaf", dat deze démarche buiten haar voorkennis heeft plaats gehad en deze heeren zoowel geza menlijk als ieder afzonderlijk de be voegdheid misten namens haar op te treden. De directie van het Dagblad „De Telegraaf" is nimmer van deze, ook door haar zonder reserve afgekeurde démarche, in kennis gesteld. Universiteit te Nijmegen Aan de R. K. Universiteit te Nijme gen waren op 1 dezer 400 (v. j 325) studenten ingeschreven, o w. 89 (93) vrouwelijke. Voor de eerste maal werden ingeschreven 99 (109). Voor de faculteit der godgeleerd heid zijn ingeschreven 38 (7 vr.)( der letteren en wijsbegeerte 213 (72 vr.) en der rechtsgeleerdheid 151 (10 vr Ingeschreven zijn 19 seculieren, 46 regulieren en 13 zusters. Directie Ned. Spoorwegen. Naar we vernemen zal met ingang van 1 juli 1929 den directeur der Ne derlandsche Spoorwegen, ir. A. Kalff, als zoodanig aftreden. Hij zal worden opgevolgd door ir. E. C. W. van Dijk, chef van den dienst der exploitatie. De leiding van de afdeeling handel en nijverheid. Naar wij vernemen zal de heer F. K. J. Heringa administrateur aan 't departement van arbeid, handel en nijverheid, hoofd derafdeeling handel en nijverheid sedert 16 Juli 1921, zijn functie neerleggen. Rundveefokkerij in Noord-Brabant. De Bond van Rundveefokvereeni- gingen van den N. C. B. voor het Maas—Rijn—IJselveeslag hield te Cuijk een algemeene vergadering. Een langdurige gedachtenwisseling werd gehouden omtrent den jaarlijk schen fokveedag. Vooral dit jaar is gebleken, dat beperking dient plaats te hebben, daar de tentoonstelling niet geheel tot haar recht kwam. Ir. Ariëns gaf in overweging om stipt op tijd te beginnen met de keu ring en meende ook, dat enkele rubrie ken achterwege kunnen blijven, zonder afbreuk te doen aan het geheel. Dan stelde spr. voor, dat in den vervolge stipt zal worden vastgehouden aan den tijd, welke bepaald is voor de opgave van mededingers aan den Fokveedag. Spr. zou na den vastge stelden datum geen inschrijvingen meer willen erkennen. De vergadering kon zich hiermee vgreenigen. De heer Ariëns deelde nog mede. dat binnenkort een wedstrijd begint in boekhouden en drong er op aan, dat allen daaraan zouden mededoen. Spr. kon mededeelen dat het land van Cuyk de beste boekhouding voert in het geheeie land. De begrooting voor 1929 werd goed gekeurd. Na een dankwoord werd de ver gadering gesloten en ging burgemeester v. d. Mortel uit Cuijk over tot uitrei king der prijzen van de gehouden tentoonstelling. De directeur van de Maasbode gehuldigd. De heer Henri Kuypers. directeur van de „Maasbode" heeft Zaterdag onder buitengewone belangstelling van geheel katholiek Nederland zijn zilve ren jubileum gevierd in de Groote Doelezaal te Rotterdam. De president, commissaris, de heer H. G. M. van der Vijver, Mgr. J. D. J. Aengenent, minister Lambooy, de Belgische gezant Charles Muskens, de chef der redactie L. J. M. Hazelzet, de Deken van Rot terdam. de hoogeerw. heer J. W. van Heeswijk, Albert van der Kallen, na mens de R.K. Vereeniging van Direc teuren van R K. Dagbladen, J. B. Ves- ters, voorzitter van de R.K. Journa- listenvereeniging, pater Hyacinth Her mans redacteur en Th. Bogaerts, redacteur der Maasbode te Brussel spraken den hoogstverdienstelijken jubilaris toe in de meest waardeerende bewoordingen. Mgr. Aengenent spelde hem de pau selijke onderscheiding van het com mandeurschap van de orde van den H. Sylvester namens den H. Vader op de borstminister Lambooy namens H. M. de Koningin het officierschap in de orde van Oranje Nassau en de Belgische gezant de orde van den koning van België Het geheeie episcopaat, Z Exc. Mgr. Schioppa, Mgr. Biermans, Mgr. Eras, Mgr. Nolens, minister Waszink, staats raad Kooien, Antwerpen'sburgemees ter dr. Van Cauwelaert, mr. baron van Wijnbergen, dr. Hoogveld, tal van journalisten, kunstenaars, collega's, enz. enz. gaven van hun belangstel ling in allerlei vorm blijk. De heer Kuypers heeft mogen er varen, dat katholiek Nederland hem zeer waardeert en hem alle goeds toewenscht. Kath. jonge mannen manifestatie in den Bosch. Naar wij reeds gemeld hebben, zal j in den zomer van het volgende jaar i een grootsche katholieke jonge man nen manifestatie in Den Bosch worden gehouden. De „Katholieke Middenstander" deelt mede, dat deze in Den Bosch zal worden gehouden. Aan deze manifestatie zullen deel nemen jonge mannen uit alle standen boven de 16 jaar. De K.I.M te Den Bosch zal het uitvoerend comité zijn Meer dan 100 000 katholieke jonge mannen worden verwacht, die in op- tocht hulde zullen brengen aan het H Hart, daarna zullen defileeren voor H.D.H.H, de Bisschoppen, waarna de plechtigheid zal worden besloten met een H. Lof in de Si. Janskerk. Diefstallen met inbraak. Een kerkdief. De rechtbank te Den Bosch ver oordeelde Andreas Romen monteur te Amsterdam, gedetineerd, wegens dief stallen met inbraken te Vught en 's Hertogenbosch bij J. v. Heeswijk, Mr. van Schuijlenburg, rechter bij de rechtbank en Jhr. Mr. Twiss Quar- les van Ufford en wegens diefstal met inbraak in de St. Leonarduskerk te 's Hertogenbosch, tot twee jaar gevangenisstraf. De eisch was vier jaar. Ontrouw postbeambte. De rechtbank veroordeelde J J. B. te Rosmalen, gewezen postkantoor houder te Empel wegens valschheid in geschrifte aldaar betreffende stuk ken der rijkspostspaarbank tot 5 maanden gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 1 jaar en 6 maanden. Gedegenereerd. P. J. F. D. loodgieter te Den Haag, gedetineerd, door zijn vrouw verlaten, zonder onderdak, zonder eten, pas ontslagen uit de gevangenis, was naar Brabant komen afzakken om werk te zoeken. In café A. Klerks te Drunen vergreep hij zich aan dief stal van geld uit een lade en nam cigaretten mee. De eisch wegens diefstal luidde 5 maanden, de uitspraak 4 maanden gevangenistraf. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie, PERSCOMMUNIQUé. In verband met hier en daar opgedo ken geruchten en in enkele bladen op genomen berichten over zoogenaamde export-speculaties, waarbij de Handels kamer ongeveer 2 ton zou hebben ver loren, verzoeken wij 11 beleefd opname van het volgende: Er is in de laatste jaren tusschen de Coöperatieve inkoop- en productie- centrales in de verschillende landen van Europa, een nauwer contact ont staan, als gevolg waarvan de Coöpera tieve Groothandelsvereeniging „De Handelskamer", behalve voor haar eigen deelgenooten de verbruiks coöperaties hier te lande o.a. ook voor de behoeften van georganiseerde ver bruikers in andere landen aan de markt komt. In het bijzonder is dit het geval geweest voor bruine boonen, een verbruiksartikel, dat veel vanuit ons land geëxporteerd wordt. De in verband hiermede van zekere zijde gelanceerde berichten, doen het voorkomen alsof de Handelskamer hierdoor de prijzen opgedreven en bo vendien aan dezen handel aanzienlijke sommen zou hebben verloren. Naar aanleiding hiervan valt op te merken, dat onze inkoopen voor bui- tuilandsche rekening niet een grooter totaalvraag hebben veroorzaakt, maar dat deze transactie neerkomt op een verplaatsing van de vraag der buiten- landsche Coöperatieve groolhandels- vereenigingen van particuliere expor teurs naar de Handelskamer. Van eeni- ge „speculatie in den wind" van het „zooveel duurder maken der volksvoe ding" zooals „De Kruidenier" van 15 November j.l. meent te moeten conclu. deeren is daarbij geen sprake. En Evenmin zijn hier geldelijke verliezen aan te wijzen, noch in peulvruchten, noch in eenig ander artikel, waarvan speculatie ons in de schoenen is ge schoven. Aan dergelijke geruchten wordt maar al te gaarne geloof gehecht. Zoo zijn in de jongste vergadering van de Haarlemsche Kamer van Koop handel, van middenstandszijde inlich tingen omtrent die geruchten gevraagd en daaraan weder conclusies vastge knoopt, waaruit opnieuw duidelijk het vijandige en eenzijdige standpunt naar voren komt, dat ten aanzien van de Coöperatieve beweging wordt ingeno men. De voorzitter van deze Kamer be loofde, in de volgende vergadering daarover van antwoord te dienen. De Minister van Financiën, die ter. zake van de indertijd met de Handels, kamer getroffen overeenkomst, volle, dig van haar financiëele. positie op de hoogte is, zou indien hij dit noodig oordeelt, genoemde Kamer overigens kunnen inlichten. Men dient zich overigens wel eens af te vragen of de Middenstanders, wier meening in „De Kruidenier" en in de Haarlemsche Kamer van Koop. handel tot uiting komt, en die daar ook nu weer ten onrechte spreken van „De Handelskamer", als een instelling die „met belastingpenningen der bur. gerij werkt", wel zooveel reden hebben om steeds maar, bij het eerste het beste sensationeele praatje, als critici op te treden t.o.z. van de positie en bande, lingen der Handelskamer. Zij mogen wel eens bedenken, dat nog in 1926 de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand opnieuw een veel omvangrijker regeeringscrediet heeft moeten vragen dan ooit de Han- delskamer, die ondertusschen reeds tot aflossing is overgegaan, heeft gehad. Iets meer bescheidenheid in dezen zou zeker niet misstaan. U dankzeggend, geachte Redactie, voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, De Directie van de Coöp. Grooth. Vereeniging „De Handels kamer" G. A., Rotterdam. Rotterdam, 27 November 1928. SPORT. I TAL I NEDERLAND. Met. 32 heeft Nederland verloren, een eervolle uitslag. Over het verloop van den wedstrijd ontleenen we aan de Mm. Van Kol wint den toss en de beide elftallen stellen zich als volgt op: Italië. DoelCombi. Achter: Rosetti, Galligaris. MiddenColombari, .Janni Pitto. Voor: Conti Baloncieri, Libonatti, Vecchina, Levratto. Scheidsrechter Braun, Oostenrijk. Voor: Elfring (Alcmaria), G. Tap (ADO), Bakhuys (ZAO), W. Tap (AD O), v. Nellen (DHC). MiddenKools (NAC), v. Dolder ('t Gooi), Van Heel (Feijenoord). Achter: Horsten (Vitesse), Van Kol Ajax). t Doel: Halle (Go Ahead), Onze jongens schijnen drect goed te zullen aanpakken. Elfring en G. Tap zetten den eersten Hollandschen aan val op touw. Zij worden echter door Pitto verschalkt. Er ontwikkelt zich nu een spel, waarbij nog niet bepaald van eenig overwicht gesproken kan worden. In het strafschopgebied der Neder landers schijnen de Italianen zich evenwel nog niet geheel thuis te ge voelen, hetgeen natuurlijk ook te wij ten is aan liet. verrassend optreden van ons achtertrio. Wat niemand van ons had durven verwachten, geschiedt als de wed strijd nog geen half uur oud is. De Oranje-hemden nemen de leiding In een periode dat het spel gelijk opgaat, lost Bakhus een ver schot op het Tta- liaansche doel. De keeper werkt het leder weg, doch W. Tap vangt den bal weer op. Hierdoor ontstaat een scher mutseling voor het Italiaansche doel. W. Tap krijgt hierbij den bal voor de voeten. Onze linksbinnen bedenkt zich geen oogenblik, kalm plaatst hij het leder in den linkerhoek van Combi's heiligdom. Holland leidt met 10. De Italianen zijn blijkbaar teleurge steld door dezen achterstand. Zij zijn echter niet ontmoedigd en trachten aanhoudend door de Hollandsclie ver dediging heen te breken. Bij een der Italiaansche aanvallen vangt Libonatti het leder met het hoofd op en kopt het op fraaie wijze in het Hollandsche doel. 11. De vreugde in het Hollandsche kamp kent geen grenzen, als uit het offen sief van v. Heel het 2e Hollandsche doelpunt geboren wordt. Nog enkele minuten moeten gespeeld worden als van Heel weet door te breken. W. Tap krijgt den bal toegespeeld en er ont staat weer een schermutseling voor 't Italiaansche doel. aan het slot, waar van W. Tap fraai weet te doelpunten. 2—1. Met Holland in den aanval breekt de rust aan. De 2e helft van den wedstrijd is emotievoller dan de eerste. Als Janni gestraft wordt omdat hij Bakhuis wat ruw aanpakt, ontketent zich een fluit concert aan het, adres van den arbiter. Na een schermutseling maakt Ttalie plots gelijk. 22. Het valt nog steeds niet te zeggen hoe de strijd zal afloopen. De Hollan ders strijdeu om den gelijken stand te handhaven en de Italianen zetten er alles op om te winnen. Hun spel (Balten verantwoordelijkheid der Redactie). Holland.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2