Q[ ICHO VAN Ml ONS de HOEST ABDVSMOOP TocfjwJjkl Voor Huis en Hof. FT V r Een kraakheldere wasch, waarvan ieder stuk er weer geheel als nieuw uitziet. Dit is Uwe belooning indien U de wasch regelmatig doet met AKKER'* No. 98. Zaterdag 8 Dec. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BEURSNIEUWS. Het is met wat overleg en behoor lijke inlichtingen niet zoo buitenge woon moeliijk om fondsen posities op te bouwen, waaruit min of meer aanzienlijke koerswinsten te voorschijn komen. De pyramidale problemen beginnen feitelijk eerst op het oogen- blik, dat de fondsenbezitter zich af vraagt: moet ik winst nemen? Het huidig tijdsgewicht stelt deze vraag lederen dag dringender dan ooit. Vooral omdat de overgroote meerder heid van fondsenhouders thans win. sten kan binnenhalen. Om eenseenige willekeurige fondsen te noemen, zou den wij deze question brü'.ante a. v. willen beantwoorden Aandeelen Phi- lips Gloeilampen nog geen denken aan verkoopen. Cert, van aand' Mar garine Unie: een kwestie van per soonlijk inzicht. Eerlang is een claim te wachten. De meeningen zijn er al over verdeeld, of het aanbod van claims groot genoeg zal zijn om de huidige verkoopers aan goedkoopere stukken te helpen. Wel mag men zeker niet op meer dan 10 pCt. divi dend rekenen, maar de goodwill van het concern schijnt den weg van Phi lips Gloeilampen op te gaan. Aand. Calvé Delft: een groot vraagteeken. Aand. North American Gy.Winst- nemen Een koers van 97 dollar voor een share, die netto 4.40 dollar per share verdient, is zelfs voor Ameri- kaansche begrippen zeer hoog, en verdisconteert op zijn winst de toe komst van 3 jaar later. Aand. Natio nal Cash Register A—shares; Winst- nemen Aand. General Motors Cor poration winstnemen 1 Het is niet te voorspellen, op welke wijze de dage- lijks groeiende productie van Ford de winstcapaciteit der General mo tors zal aantasten. Aand. Perlak Pe- troleumMen wachte de publicatie van verdere spuiters af, die achter eenvolgens zonder twyfel het dag licht zullen aanschouwen. Aand.Aige- meene Exploitatie Maatschappij. Zelfs op 150 pCt. behoeft de kapitaalkrach tige houder nog niet aan verkoopen te denken. De Bataafsche heeft niet voor niets op deze terreinen kostbare permanente installaties aangebracht. In deze rhapsodische adviezen is tevens een beeld geteekend* van de beurs. In eenige andere afdeelingen was er voor haussiers niet veel eer te behalen. Rubberwaarden b.v. keer den weer terug van de hausse dwa lingen hun weegs. Deze of uiterlijk de daarop volgende week worden de befaamde verschepingen uit het verre Oosten aan de Theems verwacht, waarna de abnormaal geslonken voor raden zich krachtig zullen .herstel len". Een zonderlinge hausse ontwik kelt zich In aandeelen intercontinental Rubber, het dobbelfonds van den „kleinen man". De koersstijging werd weinig au sérieux genomen. Suikerwaarden bleven verwaarloosd, ondanks een Iets aangenamer iendenz die der Amerikaansche termijnmarkt. Het is merkwaardig, dat dit lichte prijsherstel samenvalt met een periode van minimale V. I. S. P.—activiteit, hetgeen echter hen, die met hedge— operaties op de hoogte zijn, niet zal verbazen. Scheepvaartaandeelen eveneens met slechts bescheiden belangstelling, of schoon de bevredigende vrachten- markt wel wat meer opmerkzaamheid waardig was. Het Nederlandsche publiek heeft echter in deze rubriek te veel teleurstelling gehad, dan dat het zoo aanstonds In betere tijden kan gelooven. In Kunstzijde wilde het rechte animo niet komen. Londen blijft zeer gedrukt, o a. voor Britsch Enka en Celanese en ook Berlijn werkte niet mee. De sterrewichelaars lezen een gouden toekomst, maar het heden is voor outsiders moeilijk te appreci- ëeren. Het gieten van onze kamerplanten We mogen gerust zeggen, dat gie ten een kunst is, die maar weinig mensehen verstaan. Planten water ge ven, kan iedereen, maar dat noemen we nog niet gieten. Daaronder moet men verstaandan water geven als de plant er behoefte aan krijgt, of er aan zal krijgen. Ze moeten daarbij niet meer hebben dan ze verlangen, ook niet minder dan ze noodig hebben. Zoo dikwijls hoort men den bloemist nog vragenhoe moet er gegoten wor den? Eens in de veertien dagen; of eens in de week, of nog vaker? En wanneer dan die man zegt, daarop geen antwoord te kunnen geven, meent men al spoedig, dat hij er ook iets van af weet. Men vergeet dan, dat de standplaats, het meer of minder zon nige weer, het al of niet verwarmde vertrek, het al of niet bloeien ook een woordje meespreken. En dat het dus ook uiet aangaat van een afstandje een algemeene regel voor het gieten te geven. Het is met, een plant niet als met een zieke: elk uur een lepel! In 't algemeen kuünen we zeggen, dat we een plant water moeten geven, als die er behoefte aan heeft. Waar is dat aan te zien? Allereerst aan de aarde in den pot. Begint die een lichte kleur te krijgen, dan wordt het noo- dig eens aan water te gaan denken. I Maar ook aan de klank van de pot is het te hooren als we er tegen tikken met een hard voorwerp. Klinkt de pot dan hol, dan is het noodig te gieten. De aarde is dan van de pot losgegaan en er is een beetje ruimte tusschen pot en grond gekomen. Is de grond nog vochtig genoeg, dan kleeft ze te gen de pot en hooren we een doffe klank. De eene plant heeft ook veel meer water noodig dan de andere. Zouden we een bladbegonia of een Coleus evenveel water geven als een cactus of vetplanton dan zouden ze het al zeer spoedig begeven. Aan de planten zelf is dat ook wel te zien. Planten met harige bladeren verdampen veel meer water dan plan ten met leerachtige of vettige blade ren. 't Gebeurt ook wel, dat de plan ten verdrogen. Giet men dan, dan ziet men het water onder uit de pot weg- loopen. Velen meenen, dat de plant dan water genoeg heeft, terwijl het te gendeel het geval is. De aarde in de r-xS rf-W'èï ZEEPPOEDER 1E SOORT pot is dan zoo droog, dat ze weer moeilijk water opneemt. Gieten helpt dan niet meer. De pot moet in een em mer of bak water, waar de koude af is. Daar laat men een minuut of tien de heele pot onder water staan. Dan is alle aarde weer met water doortrok ken. Zeer velen meenen ook, dat men de plant het best water op het bord of schoteltje geeft, dat onder de pot staat. Ook deze meening is verkeerd, tenzij de pot zoo vol gegroeid is met fijne blaadjes, dat er geen grond meer te zien is. Geeft men het water uit sluitend op 't schoteltje, dan staan v de planten met de „voeten" steeds in 't water. Dat daardoor de onderste worteltjes afrotten is te begrijpen, Maar ook gaat de grond dan vaak zurig ruiken. Ook in de grond moet lucktverversching plaats hebben en dif wordt het best bereikt door op den grond te gieten, Het water zakt naar beneden, verdringt de onzuivere lucht en wordt, door versclie frissche lucht gevolgd. Verzuring zal dan niet licht plaats vinden. Welk water zullen we gebruiken? Het beste is regenwater. Heeft men dit niet dan leidingNvater en beschikt men ook hierover niet dan put of pomp- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. Onze W. S. A. T.-Puzzle en Raadselwedstrijd. Beste Jongens en Meisjes Ik zat juist verdiept in de W. S. A, T.-Puzzle en de raadsels voor de allerjongsten van ons hoekje, toen ik bezoek kreeg van mijnheer Tielen. Die kwam me daarover spreken. En de opmerking die hij maakte vond ik heel goed. Hij vroeg me of ik onze puzzle en raadselwedstrijd nog één week wilde uitstellen en wel om de volgende redenen. Jullie zijt nu nog niet geheel be komen van 't St. Nicolaasfeest. De cadeaux die je ontvangen hebt, hebben natuurlek nog je volle belangstelling. Daarom zou 't kunnen voorkomen, dat er aan ons hoekje minder aan dacht wordt geschonken. Jan heeft 't druk met z'n kleurdoos, Piet zit rondom In mooie boeken of maakt studies met zijn Mecano, Toos is ijverig met haar poppen en jurkjes en zoo zou ik kunnen doorgaan. En als je de eerste week zoo knusjes in je nieuwigheden zit, heb je misschien weinig zin en tijd om raadsels op te lossen. Nu dacht ik dat 't beter is om de puzzle en raadsels twee achtereen volgende Zaterdagen vóór Kerstmis te plaatsen, dus 15 en 22 Dec. a s. We geven dan een paar weken tijd om alles op te lossen. En waar die tijd juist In Kerstmis en Nieuwjaar valt komt dat mooi uit, want dan zijn er zooveel Zondagen dat je vrij bent en geen schoolwerk behoeft te maken, dat er wel een paar uur af kan voor ons hoekje. De puzzle en raadsels worden een prettig tijdver drijf. Als 't hier en daar te moeilijk voor je mocht zijn. dan mogen vader of moeder, of een van de oudere broers of zusters natuurlijk wel een handje meehelpen, 't Is zoo gezellig als heel het gezin aan 't puzzlen is. We hebben eikaar dus goed be grepen? Afgesproken. Behalve de vele mooie prijzen die door den uitgever van ons blad ge geven worden, stel ik zelf nog een zeer mooi leesboek beschikbaar voor hem of haar die 't mooiste opstel maakt over een der volgende onder werpen .St. Nicolaas*. „Kerstmis", .Winter" of .wat ik wil worden als ik groot ben", Tot volgende week. jullie aller OOM WIM. DE KLEINE KONING. XIII. De strijd, dat was wel duid'lljk, Zou spoedig zijn beslist, Wie winnaar wel zou wezen Nog niemand, die het wist. Twee vogels gingen eind'lijk Nog steeds maar naar omhoog, Haast waren die twee reuzen Onzichtbaar voor het oog. De heele vogelschare, Die op den grond nu zat, Vol spanning keek naar boven. Och, wat een strijd was datl water. Daarbij dienen we er voor te zorgen, dat het water de temperatuur van de kanier heeft. Zullen we 's mor gens gieten, dan zetten we den avond van te voren het water in 't vertrek gereed. Gieten we 's avonds, dan doen we hetzelfde 's morgens. Gedurende de wintermaanden gie ten we, indien dit noodig is, alleen iu den morgen. In 't voorjaar en 's zomers 's avonds. Is het erg warm of hebben we planten, die sterk verdampen of erg in de zon staan, dan doen Nve het ook 's morgens. Gieten, terwijl de zon op, de planten staat, is verkeerd. Daar door krijgen ze een te groote afkoe ling en staat de groei stil. Dat wil nu niet zeggen, dat we planten met slap hangende bladeren ook in de zon niet zullen gieten. We probeeren dat slap- worden te voorkomen. We gieten zoo veel mogelijk direct op den goud. Vele planten zijn erg gevoelig met Nvater in aanraking te komen. Een Cycla men bijv. die in het hart gegoten is, zal waarschijnlijk gaan rotten. Bij bloeiende planten giet men meer, dan bij niet-bloeiende. De verdamping is er grooter bij. De meeste planten maken in den winter een rustperiode door. De groei staat dan bijna stil. Ze ver- Wie zou het toch wel winnen? Maar zie, de gier daalt neer, Hij kon niet hooger komen, Hij had geen krachten meer Eén vogel nog vloog immer Naar hooger in de iucht, Tot eindelijk ook deze Moest eindigen de vlucht. De and're vogels waren Reeds alie op den grond, Toen hij alleen, de arend, Zich nog omhoog bevond. De arend dacht; Ik ga nu Ook naar de aarde weer, Ik zie toch om mij henen Geen mededingers meer. Toen ging hij rustig dalen, Maar, tot zijn grooten schrik Hoort hij daar eensklaps roepen .De Koning dat ben ik 1* (Wordt vervolgd). ■J.J -ül* Voorde Borst langen dan ook niet te veel water. Sommige planten, b.v. de Clivia dwingt men wel tot bloemvorming door in de wintermaanden niet of hoegenaamd niet te gieten. We hopen daarop nog wel eens terug te komen. S. BUITENLAND. De Fransche financieele wet betreffende de missies in het buitenland. De kabinetsraad heeft gisteren den definitieven tekst vastgesteld van de artikelen van de financieele wet be treffende de missionarissen. In de toelichting die aan de artikelen voorafgaat, wordt nadruk gelegd op het achteruitgaan van den Franschen invloed in de wereld ten gevolge van de aanhoudende verdwijning van Fransche missies en hun vervanging door vreemdelingen. De regeering beroept zich op een memorie van 40 hoogleeraren die de noodzakelijkheid van aanwerving van missionarissen aantoont en herinnert aan de begrootings—subsidies die alle regeeringen sedert de oprichting van de republiek aan de godsdienstige missies en het werk van leeken voort durend verleend hebben. Een nieuw artikel 11 voorziet in de teruggaaf aan negen congregaties van al hun goederen of een gedeelte ervan. Het laatste artikel betreft de toewij zing aan de diocesane vereer.igingen van het nog beschikbaar overschot van kerkelijk goed dat aan de vroegere openbare instellingen voor den eere- dienst toebehoord heeft. BINNENLAND. Slechte inkt en slecht papier I De Minister van Binnenlandsche Za- Overwinnlng. Na nog een laatsten Hinken haal, legde meneer van Dalen zijn pen neer. Groote vellen papier lagen voor hem op de schrijftafel uitgespreid. Hij berg- de alles vlug weg in de laadjes van zijn bureau en liet zich vermoeid achterover leunen in zijn zachte fau teuil. Het werk voor dezen dag was gedaan, aanstonds zou hij zich ter ruste begeven. Van Dalen scheen echter heelemaal geen haast te hebben. Kalm lag hij achterover geleund en liet zijn ge dachten gaan. Zijn oogen staarden in het lamplicht. Even moest hij glim lachen om de pogingen van een ont waakten nachtvlinder, die telkens zijn kop tegen het glas stootte en maar niet het licht kon bereiken. „Ja, wij menschen zijn net als jij, stakkerig diertje. Ook wij stoolten telkens ons hoofd. Wij hebben ons alles o zoo mooi voorgesteld, maar het gaat dikwijls zoo geheel anders", zei hij teeder, maar een trek die groot leed verried lag op zijn gerimpeld gelaat. Een zware dag lag weer achter hem. Een dag, moeilijker voor hem dan vele andere die voorbij waren. Met inspanning van ai zijn krachten had hij zijn gedachten bij het werk moeten bepalen. Het was hem gelukt, al had hij zich vaak erop betrapt hoe zijn pen stil in zijn hand rustte en hij staarde naar het portret aan den werkmuur. Maar gelukkig, hij had veel werk. Anders.... Buiten daalde nu de nachtstilte neer. Vast vleide ze zich neer op de verlaten aarde. Al het geluid dat daar was, werd gesmoord onder het zachte kleed van de stilte. De uren gingende regelmatige tikklok op den haard herinnerde hem aan het voorbij snellen der jaren, maar kon hem niet beletten te denken aan wat die jaren hem hadden ge bracht. Twee jaren geleden zat hij ook op deze zelfde kamer, met dezelfde tafel, dezelfde stoelen, dezelfde.... Maar toen..,. Hij stond op, de koude van den nacht deed hem rillen. Hoorde hij daar stemmen? Neen dat kon niet. Alles sliep immers, alles was stil. Laat het nooit zoover komen, dat Qj aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek» kigen hoest trachten te ontgaan door minder diep adem te halen. Dit kan voor de gezondheid van Uw adem halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg lederen hoest, hoe schijnbaar onbetcekcnend ook, onmiddellijk met de verzachtende en versterkende Akker's Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekklgen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker: 11.50, f 2.75,14.50

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5