Dames- en Heerenhappfir mi- en Hermeen magazijn „De Meiaar". v orHoed of Pet Bernard Vaes PU ROL „Het Anker" Dat is JE ADRES. H. VERHULST, Het adres voor Ie klas Vakkundige bediening. RECHTZAKEN. VOOH HANDEL EN INDUSTRIE. te *s-Hertogenbosch Ridderstraat 7, - APARTE SALONS. Het aangewezen adres voor Uw Hooge Steenweg 14 - den bosch. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeellger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vngtiterstr. 65, DEN BOSCH. Zadelmakerlf P. KOESER Hinthamerstraat 61, 's-Bosch. Ontvangen een keur van Damestasschen Reisnécessaires Manicures Schrijfmappen Sehooitasschen Acten- en Muziektasschen Portemonnaies Portefeuilles Sigarenkokers. Motorhandschoenen Autopla'.os Nieuwste dessins Vesten, Pullovers. Chique Shawls. Slobkousen, Handschoenen. Zelf- binders, (ook luxe verpakking) Pochets, Zakdoeken. Garnitunr als: Das met Pochet of Bretels met Sokophouders in ruime keuze. Heerenmodemagazijn DEN BOSCH Telefoon 851.. Mark. 5 werden door den electrischen stroom getroffen, waardoor 2 arbeiders op slag werden gedood en 4 anderen ern stig werden gewond. Donderdagavond is te eindhoven een zeer belangrijke diefstal gepleegd ten nadeele van den heer W de Vries oud—burgemeester der voormalige gemeente Woensel, wonende in de Woenselschestraat 152. Niet minder dan f 38000 is gestolen waarvan voor een bedrag van f 36000 aan effecten en f 2000 aan contanten. Dit geld was geborgen in een cassette, welke op de slaapkamer van den heer de Vries stond. Behalve de cassette nog andere waardevolle papieren, een testamentaire acte en de nummers der effecten. In verband hiermede is zekere W v. B., een buurman van de familie de Vries, gearresteerd. Nader wordt vernomen, dat dien avond omstreeks half negen een dochter van den heer d. V. 'n brand lucht waarnam. Spoedig begreep zij dat deze brandlucht van een der zolderkamers kwam. In dezelfde kamer waar het geldkistje stond, bleek dat 'n stroozak van een der daar slaande bedden in brand stond. Spoedig gelukte het haar met behulp vari de burenjhet vuur te blusschen. Tot haar ontsteltenis ontdekte zij toen, dat het geldkistje verdwenen was. Het ver- moeden is daarom gewettigd, dat de dief bij het plegen van den diefstal brand gesticht heeft ten einde op die manier de aandacht van den diefstal af te leiden. Gewoonlijk deponeerde de heer de Vries het geldkistje, wanneer hij het huis vei liet, in de safe, maar aangezien een der dochters thuis was, deed hij dit dezen keer niet. Het meisje moest echter 's avonds een boodschap doen dit heeft haar buurman blijkbaar bemerkt en van de gelegenheid gebruik gemaakt Onmiddellijk na de ontdekking van den diefstal viel de verdenking op v. aangezien deze alleen van den plaatselijken toestand op de hoogte was en tevens kon weten, dat de geldkist soms niet In de safe stond. Hij kwam geregeld bij de familie de Vries thuis. Dit vermoeden werd nog versterkt, doordat verdachte aan de dienstbode gevraagd had. of er ook iemand thuis was. Toen hij daarop een ontkennend antwoord kreeg, heeft hij zijn slag geslagen. Hij is door opschuiving van een raam in de keuken naar binnen geslopen. Het feit alleen, dat hij bij zijn inbraak alles onaangeroerd liet en dat hij regelrecht op zijn doel afging, wees er op, dat hij reeds te voren van alles op de hoogte was. Gistermorgen slaagde de recherche er in, na 'n huiszoeking In de woning van D. beslag te leggen op 't kisije. Daarna heeft van D een bekentenis afgelegd. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Ernstig Auto-ongeluk ie Tilburg. Donderdagmorgen, toen de 54-jarige ongehuwde opzichter van den Gemeen te-reinigingsdienst Bern, van Eyk, 2ich vermoedelijk huiswaarts wilde begeven reed hij achter een verhuiswagen aan. in de Zomerstraat wilde hij die passeeren, juist toen van de richting Korvel een tractor naderde. Hij kwam te vallen, doordat hij met het stuur tegen den verhuiswagen reed en daardoor op zij gestotoen werd, Het linkervoorwiel van den tractor reed hem over het hoofd en doodde nem op slag. Met verbrijzelden schedel werd hij opgenomen. De auto van den GGD vervoerde het lijk naar het Gasihuis. De recherche heeft de zaak in onderzoek. De tractor was van de firma lvy Uit Sfax, in Tunis, wordt ge meld, dat er te Ste. Juliette, bij Gabes, een auto op een onbewaakten over weg in botsing is gekomen met een trein. Zes menschen werden op slag gedood. Nabij Lugo in Noord Spanje is een auto in botsing gekomen met een trein. De drie menschen in den wagen kwamen in de vlammen om. Gistermiddag heeft de mare chaussee uit Nijmegen den rentmees ter W. L. van het burgelijk armbe stuur te Grave bij aankomst met de autobus van 4 uur te Nijmegen aan gehouden. De aanhouding geschiedde op telefonisch verzoek van den com mandant der marechaussee te Grave. Bij het accountantsonderzoek is een kastekort van ongeveer dertienhon derd gulden ontdekt. Gisteravond heeft aan het Hoen- diep te Groningen een ernstige aan rijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel. Op dit laatste bevonden zich geboeders L. De bestuurder van het motorrij wiel, de 35-jarige J. L., werd onmid dellijk Igedood, terwijl zijn broer een herschenschudding kreeg. Zoowel het lijk als de gewonde zijn overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De bestuurder van de vrachtauto is nog onbekend. De electrische trein Bayonne— Biarritz is bij een wissel op een goe derentrein gereden. De twee eerste wagens van den electrischen tram vielen om. Vijftien personen zijn naar het Ziekenhuis te Bayonne vervoerd. De oorzaak is waarschijnlijk verkeerde wisselstand. De landbouwer D., uitOudland te Steenbergen, werd door een nood lottig ongeval bij het dorschen in de manege door een drijfas der machine aan een broekspijp gegrepen, waar door het been zoodanig werd bekneld, dat de knie geheel werd verwrongen en het vleesch op enkele plaatsen tot aan het been van het lichaam werd gerukt. Het slachtoffer werd op me disch advies naar het ziekenhuis ver voerd. waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. De Haagsche Rechtbank heeft heden vonnis gewezen in zake de vordering van de Wed. v. d. M. te Zundert tegen den Staat en tegen de marechaussees Ci. en C. Zooals men zich zal herinneren is de man van eischeres in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 bij een schietpartij dood geschoten door de marechaussees, die in een café contróle wilden uitoefenen ter zake van de drankwet, waartegen v d M. zich had verzet. Op grond hiervan had de weduwe schadeloos stelling voor zich en voor haar min derjarige kinderen gevorderd. De rechtbank heeft thars de door gedaag de voorgestelde exceptie van niet ontvankelijkheid verworpen en alvo- rens verder te beslissen eischeres toegelaten om door getuigen te be wijzen, dat de marechaussees haar man zónder eenige aanleiding hebben doodgeschoten en mitsdien een mis drijf hebben gepleegd en in strijd met hun instructie hebben gehandeld. Het getuigenverhoor zal plaats hebben ter overstaan van mr. Thorbecke op 2C Jan. a.s. 11 uur. Tengevolge van ontploffing In een ontsmettings-inrichting te New-York, zija gisteren vier menschen gedood en zes gewond. Vijftien menschen worden nog ver mist. Er zijn veel ruiten in de buurt vernield. Te Mldden-Beemster heeft éen ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe auto, komendeuit Amsterdam, reed bij het passeeren van een stil- staanden vrachtauto, van den weg af en de sloot in, na eerst nog over den kop te zijn geslagen. Vooibijgan- gers en omwonenden verleenden direct assistentie en slaagden erin een inzit tende te voorschijn te halen. Deze werd in bewusteloozen toestand naar een nabijzijnde boerderij gebracht. Toen hij een oogenblik tot bewustzijn kwam deelde hij mede, dat zich nog een persoon in den auto bevond, waarna hij weer buiten kennis ge raakte. Men was aanvankelijk afge gaan op de verklaringen van een anderen automobilist, die slechts een persoon In den verongelukten auto gezien had. Bij het vernemen van deze mededeelir.g, die ongeveer een half uur na het ongeluk gedaan werd, toog men nogmaals aan het werk en wist den tweeden inzittende uit den wa gen te halen. Deze was echter reeds overleden. De verongelukte Is gebleken te zijn de 22 jarige S de Leeuw, wonende Tilanusstraat 66 te Amsterdam. Hij heeft als bestuurder van den auto gefungeerd. Zijn vader, David de Leeuw, was in den ochtend nog niet tot bewustzijn gekomen; hij bevindt zich ten huize van den veehouder Tuyp aan den Middenweg. Het lijk van den zoon is naar de ziekenbarak te Middenbeemster over gebracht. Zaterdagavond is het 8 jarig dochtertje van den heer Willems op de Kloosterd'eef te Eindhoven—Woen sel door den auto van den heer V. te Gestel overreden Hef kind is kort daarna overleden. De trein Dedeagatsj-Saloniki is n botsing gekomen met een auto. Acht personen zijn daarbij gedood, vijf gewond -- Reuter meldt d d. gisteren uit Rio de Janeiro dat een groot water- vliegtuig, dat het stoomschip Cap Arcona was tegemoet gevlogen, ge vallen is De veertf n personen, die zich in het vliegtuig bevonden, zijn verdronken. Onder de slachtoffers zijr. kopstukken uit de politieke en de universitelts wereld, S'eeds vraagt men zich te Zaad- voort af, of zich mogeiijk nog men schen aan boord van het gestrande s.s. „Salento" bevinden. Het raadslid Termis heeft een onderzoek van regeeringswege aangevraagd. Gistermorgen bevond zich nabij de „Salento" een sleepboot met sloep. Van het strand, kon echter niet wor den waargenomen, wat het doel van dit bezoek was. Verondersteld wordi echter, dat duikers een onderzoek zullen Instellen. Naar gemeld wordt zijn in den af- geloopen nacht tusschen Schevenlngen en Katwijk, drie lijken aangespoeld. Men vermoedt, dat het hier schepe- Hngen van de „Salento" betreft Heden wordt bericht dat het bureau Weismuller het wrak zal onderzoeken. WEET GI.T ...dat de Noord poolexpedities nimmer kouvatten, als de temperatuur 40 graden onder nul is, doch onmid dellijk beginnen te niezen als ze in milder klimaat komen? en JBdat de geleerden daarom tot de conclusie gekomen zijn dat een koude het best te genezen is met... nog meer kou? en ,dat men op het eiland Ceijlon de misdadigers identificeert met, behulp van voetafdrukken, inplaats van met vingerafdrukken? en dat er naar schatting door ruim 150.000.000 menschen Engelsch, 110 millioen Duitsch, 70.000.000 Fransch, 50.000.000 Spaansch en Italiaansch en 400.000.000 Chineesch wordt gespro ken? en ,.dat er op Ceyloneen boom is fle oudste der wereld die aan zijn 22e eeuw bezig is? en dat een kind van 6 jaar maar half zooveel voedsel noodig heeft als een volwassen mensch, maar een kind van 14 jaar evenveel? en dat Engeland jaarlijks 117.000.000 schoenen produceert, waarvan er jaar lijks slechts 12 millioen worden uit gevoerd? en dat de parel het product is van een geheimzinnige ziekte bij de oesters en dat men een fortuin zou kunnen verdienen met het ontdekken van die kiem, welke de ziekte verspreidt? en dat de Spanjaard Juan Sebasti- aan Cano de eerste man was, (lie in 1519 een reis om; de wereld maakte en daarvoor 3 jaar noodig had, welke reis hem slechts 2000 gulden kostte? VROOLIJKHEID. „Gij moet vroolijkheid in U zeiven hebben of gij zult haar zelfs in den hemel niet vinden" is 'n waar gezegde van zedenleeraars. Vroolijkheid behoort tot het normaal. Slecht humeur is een ziekteverschijnsel, maar men mag een ander niet daaronder doen lijden „Leer te lijden zonder te klagen" heeft een Duttsche Keizer gezegd. De grootste kunst is te lijden en toch vroolljk te zijn. Een gezond mensch is vroolijk, maar men kan ook kunst matig levenslust aankweeken. leder mensch mist veel maar heeft ook veel Om te beginnen heeft hij het leven, dat een zeer groote schat is. indien men het goed gebruikt Niemand zoude met een ander willen ruilen, indien de ruil volkomen moest zijn. Waar eene schaduwzijde is, Is ook eene lichtzijde. Vroolijkheid moet geen opgewonden heid zijn. maar die kalme opgewekt heid. welke noodig is om zijnen plicht te vervullen. Men kent de menschen aan hunnen lach. Het spreekt vanzelf dat men altijd niet vroolijk kan zijn, maar men moet zonder noodzaak nooit treuren. Een kostschoolhouder sprak achtereenvolgens 2 zijner leerlingen de een zeide een prachtige wandeling gemaakt te hebben, de ander zeide 'n leelijke wandeling gemaakt te hebber, het bleek dat beiden denzelfden weg geloopen hadden Het is de vraag maar hoe men ktjkt. Een vroolijke levensopvatting is ook voor het lichaam heilzaam. Men wan delt opgewekter, men eet smakelijker, men slaapt rustiger, Maar bovenal werkt zij gunstig op, de omgeving, niets is zoo aanstekelijk aiseenvroo lijk gemoed. Het is dikwijls moeilijk om vroolijk te zijn, maar het is een moeite, die loont. Vroolijke menschen zijn overal welkom. Een vroo ijk ge zicht is een zon in huis Een vroolijke stem stemt aangenaam. Tot de vroolijkheid draagt veel bij dat men zich niet overwerkt. Wie veel wil weten, moet niet te veel werken. Overwerken is slecht voor den wer- ker en voor het werk en neemt den levenslust weg Men moet ook niet altijd genoegens opzoeken en zich door een ander vroolijk laten maken. De kunst is zich zelf vroolijk te maken. Ten koste van een ander moet men zich nooit vroolijk maken. het goede, het verhevonste en voor naamste denkbeeld. De voornaamste werken van Plato zijnApologie van Socrates, de Cri- ton de Sophist, Phèdre, het Banket, de Republiek en de Wetten. MANNEN VAN BETEEKENTS. PLATO. Plato, de leerling van Socrates, werd waarschijnlijk in het jaar 419 voor Christus te Aegina geboren. Hij be hoorde tot een aristocratische familie zijn vader en zijn moeder stamden af van Koning Codrus en van deu God Neptunus zelf. Men noemde hem naar zijn grootvader, Aristocles, doch de nakomelingschap heeft hem zijn bij naam Plato, wat beteekent „groot" gegeven. Evenals andere kinderen van patricische Atheensche families, be studeerde hij alle kunsten, de filoso fie, en onderscheidde zich, naar men beweert, zelfs bij de Olympische Spe len, waarin hij een prijs verwierf. Hij schaarde zich eerst onder de leiding van verschillende wijsgeer en, doch hij kwam in aanraking met Socrates, wiens geliefkoosde leerling en vriend hij werd. die hem zijn geheimste ge dachten mededeelde. Toen de meester ter dood werd veroordeeld, bleef Plato tot aan het noodlottig oogenblik bij hem, daarna verliet hij Athene, in de hoop, zijn verdriet door reizen te ver geten. Hij begaf zich naar Megara, bij Euclides en ondernam vandaar gedu rende 10 jaren verschillende pelgrims reizen en bezocht Egypte en later Italië. In liet jaar 38 keerde hij naar Athene terug en in de tuinen van de Academie, door ijverige leerlingen omringd, ouderwees hij de stelregels van den gestorven meester, zijn eigen zienswijzen daarbij voegende. De zeer talrijke, ons door Plato na gelaten werken, zijn geschreven in den vorm van samenspraken; de voor naamste spreker, die door de andere personen wordt ondervraagd, en hen antwoordt, ontwikkelt wijsgeerige theorieën, waarvan de schrijver Socra tes zelf is. Deze theorieën raken alle groote levensvraagstukken en die van de metaphysica en vormen in hun ge heel een volmaakt systeem van geeste lijke wijsbegeerte. Het voornaamste streven van Plato is het zoeken naai de waarheid, die men niet vinden zal in de voorbijgaande schaduwen, die de waarnemingen zijn, bij bet eerste ge zicht gedaan. Plato is dus schepper van de analytische methode. In de zedeleer volgde hij dezelfde theorie: men moet liet denkbeeld zoeken van WENKEN EN MEDEDEELINGEN. Pluimveeteelt. Moeten de kippen bij guur weer in het hok blijven, bescherm ze dan iu 't hok tegen de tocht. Gegolfde asbestplaten zijn een goed dekmateriaal voor kippenhokken mits er een laag riet onder ligt. Anders tocht het. In een kippenhok mag des winters een zandbak niet ontbreken. Daar kun nen de kippen een stofbad in nemen. Houdt de kippen in liet hok in bewe ging, anders wennen ze zich verkeerde gewoonten aan. Opgehangen boere- koolstronken, natuurlijk met blad er aan, zijn daarbij zeer dienstig. Ze bevatten ook heel wat vitaminen, die onmisbaar zijn, 0111 de dieren gezond te houden. Zet de droogvoerbak niet op den grond, maar hang hem boven den grond. Dat voorkomt morsen. Reken voor elke kip 3 c.M. ruimte aan den droogvoerbak, dan is er vol doende gelegenheid voor alle kippen om hun portie naar binnen te werken. Is het minder, dan gaan de brutaal ste» met het meeste voedsel strijken. Bij het begin van het nieuwe legjaar dienen de jonge kippen voldoende ge wicht te hebben om genoeg weerstand te bezitten tijdens den leg. Leghorns moeten 3 it 3£ pond wegen, Rhode Is lands Reds en Wyaudottes 5£ pond em Barnevelders 5 pond. Een beproefd, middel tegen snot bij kippen is: meng 3 (leelen fenegriek, 2 deelen fijne peper. I deel bloem van zwavel en (teel verzuiveringszout. Van dit mengsel doet u per 10 kippen een eetlepel door het voer voor 1 dag. Los daarbij zooveel kaliumpermagnaat door liet drinkwater, dat dit lichtrood gekleurd wordt. Voor de pulloruinbestrijding hebben zich 120 bedrijven met ongeveer 50.000 dieren aangemeld. Een goed voer voor vastzittende eenden is: 1 deel tarwezemelen. 1 deel maïsmeel, 2 deelen gerstemeel, 1 deel vleesch meel, 2 deelen viselimeel en 4 deelen gedroogde garnalen. Dit zijn geen gewichts-, maar maatdeelen. Luis bij kippen bestrijdt men door do borstveeren niet een in benzine ge drenkt lapje flink te wrijven. Vooral hierbij vlug te werk gaan. Houdt de kip aan de poolen met den kop omlaag en strooit insectenpoeder tusschen de veeren. Aan dë staartveeren zitten de neten". Knipt die veeren af en gooit ze buiten het bereik der kippen. In het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg werden in de maand October 1928 door de Kantonrechters e Tilburg. Waalwijk. Heusden en Oirschot de navolgende vonnissen gewezen. Wegens overtreding van artikel 199 der Invaliditeitswet (het op tijd olakken van rentezegels op de rente- kaarten der arbeiders) M. v B. te Kaatsheuvel f 36. boete of 72 dagen hechtenis. J. A. J v. G te Kaatsheuvel f24 boete of 48 dagen hechtenis. p. W. B. te Hilvarenbeek f65 50. boete oi 131 dagen hechtenis. M. d. P. te Alrnkerk i 10. boete of 5 dagen hechtenis. Z N. te Almketk f6. boete of 4 lagen hechtenis. J v. B. te Almkerk f 1.50 boete rf 3 dagen hechtenis. C S te Dassen f2 50 boete of 5 dagen hechtenis A. V. te Almkerk f 12. boete of 24 lagen hechtenis. Wegens overtreding van art>ktl 259 Ier Invaliditeitswet (het zich binnen den gestelden tijd van 14 dagen aan melden door den arbeider om een rentekaart) B. P te Waalwijk door betaling van f3 werd de vervolging voorkomen. Z Z te Almkerk door betaling van f0 50 werd de vervolging voorko men E. te Diessen door betaling van f5 werd de vervolging voorkomen. M R. M v. d. W. te Oisterwijk door betaling van f5. werd de ver volging voorkomen G. M. B. te Woudrichem f6 boete of 4 dagen hechtenis. M. J L B. te Woudrichem f6. boete of 4 dagen hechtenis A C te Dussen f4. boete of 2 da gen hechtenis G C v d. M te Almkerk f3 boete of 2 dagen hechtenis H. v. d. M te Almkerk f2 boete of 1 dag hechtenis. Adverteert in en abonneert U op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Dooi 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en DrogUtea I

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7