DE ECHO VIM HEI ZUIUtN No 98. Zaterdag 8 Dec. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Dec. 1928. St. Nicolaas in „Musis". Woensdagmiddag. Al héél vroeg in den middag zagen we troepjes juichende en joelende kin deren door de straten trekken in de richting van „Musis". Er was een blijheid en volle kinder lach die zich niet stoorden aan de grauwe miezerige regenlucht. Een uur voor de zaalopening ver drongen zich al een paar honderd kin deren voor de poort van „Musis" en toen zij ernstig bleven postvatten opende men vroegtijdig de deuren en vulde zich onmiddellijk de zaal. Toen we om half drie in „Musis" kwamen vonden we een propvolle zaal met opgetogen, in spanning gehouden kleuters, rijk en arm, kinderen met 'n zelfden hartslag. Er was 'n stemming, een atmosfeer, die liéél diep een glimp ophaalde van je eigen jeugd. Om den tijd te korten zong men al vast Sinterklaasliedjes. En nog steeds bleef de stroom van kinderen aanhouden. Men kwam plaat sen te kort. Banken, tafels en stoelen werden bijgehaald om zooveel mogelijk alle kinderen 'n zitplaats te geven. Ten slotte was men uitgeput en moesten zich velen met een staanplaatsje ge troosten. Er waren er zoowat 700 in de zaal Ondertusschen steeg de spanning- steeds lioogermaar zoo zou de klop- op-de-deur vallen waarachter men het sprookje wist. Plots een teekenSt. Nicolaas komt. Honderden kindergezichtjes trok ken blij strak naar de deur. Nu zou het gebeuren. En jawel, daar kwam de H. Man van Myra, gevolgd door Zwarte Piet die met de ketens rammelde. Vriende lijk groetend schreed St. Nicolaas naar het tooneel, waar hij met Pieter man plaats nam. Namens Waalwijks Belang werd de groote kindervriend door den heer Tielen hartelijk welkom geheeten. St. Nicolaas antwoordde hierop met een dankwoord voor de waardige ont vangst. Speciaal dankte hij W.B. voor de gelegenheid die hem werd geboden de Waalwijksche kinderen een pretti ge middag te bezorgen. Vervolgens richtte de H. Man zich met eenige ver manende woorden tot de jeugd, waar na deze aan het verzoek van Z.H. vol deed en een paar liederen zong, waar bij de heer J. Princen zoo welwillend was aan de piano te begeleiden. Hierna werden een 6-tal alleraardig ste kinderfilms afgedraaid, wat voor de kleuters een ongewone, zeer dank bare attractie was. Er werd genoten als nooit te voren. St. Nicolaas kon natuurlijk niet de geheele voorstelling bijwonen, hi; moest nog verder, maar ging niet zon der meer weg. Zwarte Piet had op dracht gekregen voor alle kinderen pakje achter te laten. Onder luide toejuichingen werden Sint en Piet uitgeleide gedaan. Toen de voorstelling was afgeloo pen, begaven zich allen netjes in rust en volgorde naar den uitgang der zaal waar ieder kind een tractatie ontving Het geheel had een zeer goed ver loopde orde in de zaal was uitste kend, waarvoor bijzonder een woord van lof mag worden gebracht aan den hoofdagent, den heer Hoeben, die met eenige agenten bij de regeling den se cretaris van W.B. assisteerde. Dank mogen wij zeker ook brengen aan St. Nicolaas en zwarte Piet voor hun moeite, en niet minder aan den heer ,7. Princen, die den geheelen mid dag de muzikale begeleiding belange loos verzorgde. Zeer erkentelijk mogen we ook zijn aan liet bestuur van W.B voor de organisatie en regeling van dezen middag, alsmede aan degenen die belangeloos iets bijdroegen of af stonden voor dezen middag, we noe men nog den heer J. Hombergen, de dames die hulp verleenden, e.m.a. Het was een uitstekend geslaagd kinder feest, waarop W.B. met genoegen kan terugzien. R K. Vrouwenbond Waalwijk. Op Woensdag 12 December a. s. zal in de Qroote zaal van de R K Werkliedenvereeniging, 's avonds hal acht weder een Algemeene Vergade ring voor de leden van den R. K Vrouwenbond gehouden worden. Als spreker zal optreden de Wel Eerw. Heer Frencken. Directeur van het werk van den Eucharistischen Kruistocht te Breda. Tevens zal de trekking der loter plaats hebben en zal onder de pauze de verkiezing gehouden worden van een nieuw bestuurslid wegens de ontslagneming van Mej. W. Klerks (parochie St. Clemens Aangezien door de leden geen can didaten zijn voorgedragen, zijn door het Bestuur als candidaten gesteld: Mej C. Loeff en Mej. E. Verhoeven. Kruisboogschuttersgezelschap Nooit Gedacht Door bovengenoemd gezelschap zal gedurende deze maand op alle Zater dagen en Zondagen, en tevens ook op 2en Kerstdag, uitgezonderd Zondaglö December en len Kerstdag, voor twee zestallen van hun gezelschap een tournooi gehouden worden, waaraan door alle Kruisboogschutters—gezel schappen kan worden deelgenomen. Er zal geschoten worden in de zich daarvoor bij uitstek leenende groote zaal van den heer J. van Helvoirt, Pu straat, alhier. Het tournooi is gesplitst in twee atdeelingen n.l. A. en B In A kunnen alleen de le zestallen van gezelschap pen deelnemen, terwijl in atdeeling B naast minder goede le zestallen ook 2e en 3e zestallen zullen uitkomen Het beloven spannende wedstrijden te worden daar reeds van verschil lende gezelscnappen de toezegging is oinnengekomen dat ze met 1 en meer zestallen aan dit tournooi deelnemen Voor a s. Zondag staan er reeds enkele zeer spannende ontmoetingen op het program, onder meer tegen Joh. Verhulst Zonen te Waalwijk. 50 jaar. Ons type schoenmaker Gosewinus van Deltt heeft groote belangstelling gthad van allr zijden, op zijn 80en verjaardag op 6 dezer Hij is overladen met felicitaties en geschenken in verschillenden vorm. Geen wonder dat de beide oudjes dankbaar gestemd zijn voor deze blijken van belangstelling, die voor hen natuurlijk een groote vreugdeuit- maken. Nog vele jaren zij den twee tachti gers toegewenscht. Kerstvlucht naar lndië. De directeur van het postkantoor te Waalwijk vestigt bijzonder de aan dacht op de Kerstvlucht Nederland— Indië. Het vliegtuig vertrekt 11 Dec. e.k te 7.30 van Schiphol. In verband hiermede moet de daar mee te verzenden correspondentie den KLn Dtc as. tijdig (te Waalwijk De Vriendscnap" uit Drnnen, welk uiterlijk 19.30) worden gepost. gezelschap dn jaar het Kampioenschap vandenLangstraatschenKruisboogbond d VS V." heeft behaald. Naast de mooie prijzen, welke voor de zestallen welke het beste resultaat egenover de zestallen van .Nooit Üedachtbehalen zijn beschikbaar gesteld, w. o. fraaie Bekers, Lauwer kransen en Lauwertakken, benevens n elke afdeeling een Kampioendraag- medaille, zijn er nog personeele en personeele zestallen geldprijzen te oehalen. De wedstrijden nemen om half vijf een aanvang en wij sporen bij deze iefhebbers van deze mooie sport aan eens 'n kijkje bij den heer J. v. Helvoirt ie gaan ntmen. Door bovengenoemd gezelschap werd met een zestal op het Grooi Naiionaal blnnenconcouis bij het ge zclschap „Oefening in den Wijngaard" ie Tilburg, hetwelk 4 dagen heefi geduurd den 6en Korpsprijs behaald met 73 punten, terwijl de heer F. v Helvoirt, lid van „Nooii Gedacht" op «iet tournooi georganiseerd door „De Vriendschap" te Drunenden len per soneelen piijs wist te behalen met 23 punten. Voorwaar weer een paar mooie successen voor „Nooit Gedacht." Pluimveetentoonstelling. Door de Waalwijksche Piuimvee- 'ereeniging wordt htden en morgen, Zaterdag 8 en Zondag 9 December cene onderlinge pluimvtttenioonsttl ling gehouden in het caté van den neer A. v d. Pluijm alhier. Het groot aantal fraaie prijzen dat voor de ver- -chlllende bekroonde exemplaren be schikbaar is gesteld heett tot gevolg gehad, dat er eer. algemeent deelname der leden is. Bijna 100 exemplaren tn groote verscheidenheid zijn ge- xposeerd, zoodat er voor pluimvee- lefhebbers weer heel wat te zien zal zijn. Bovendien is er een bijzonder heid op pluimveegtbied als attractie tentoongesteld. De enlrtéprijs is ver der zeer miniem (zie de advertentie in dit nummer), zoodat flinke belangstelling mag worden verwacht. Opening hedenmiddag 2 uur. Vadertje Langbeen. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de tooncel-uitvoering, welke mor genavond door het Bossche—gezel- chap „D, V. S." in „Mustsu gegeven wordt. Waar we in Waatwijk en omgeving den laatsten tijd een opleving van het tooneel beleven, (denken we maar eens aan 't succes van .OOG") en ook de publieke belangstelling voor de jongste uitvoeringen verheugend was, mogen we ook morgenavond wel op een flink bezette zaal rekenen. „Vadertje Langbeen" is een vroolijk stuk voor gemengd tooneel, dat een amusante avond biedt. De tooneel—meubileering wordt verzorgd door den heer |os. de Folter. Zondagmiddag is er aan de zaal van 12—2 uur gelegenheid tot het bespreken van plaatsen. T.A.V.EN U. v In de gisteravond gehouden verga dering van TAVENU werd algemeen dank gebracht aan hen die zich bij de jongste uitvoeringen verdienstelijk hebben gemaakt. Besloten werd voor de leden van TAVENU een feestavond te geven, medio volgende maand. Voor de voor bereiding hiervan werd een comité samengesteld uit de dames Fr-mssen, v d. Heijden en de heeren Th. Bur- manje en E. Verdurmen. Water. Het water in den Buitenpolder achter Waalwijk is weg, zoodat de Putsteeg—weg weer berijdbaar is. Achter v.m Besoijen echter niet, zoo dat ook de weg naar Drongelen nog niet vrij is. Geslaagd. Bij het vorige week te Tilburg ge houden examen voor autogenisch lassen werd het diploma hiervoor behaald door de heeren Jan v. Wees en C. Verhulst alhier. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is de centrale verwarmingsinstallatie in de Kon Stoomschoenenfabriek A H van Schijndel, gegund aan Firma.Wed. Voor personen, die geene relatie in lndië hebben, en die voor philateilisti sche doeleinden gaarne zegels van de retourvlucht ot ook van de /zeenviucht „echt gestempeld" terug ontvangen is eene regeling getroffen. Het verzoek om terugzending moet worden gericht ot het Hoofd Afdeeling Vervoer Pos terijen te Bandoeng. Voor de voldoe ning van het retourport kan gebruik gemaakt worden van antwoord coupons of van Indische frankeer zegels Wordt terugzending per vlieg tuig verzocht, is rekening te houden met het luchtrecht. Voorrang wordt hierbij gegeven aan briefkaarten en andere kaarten, niet in omslag. Terugzending van enve loppen per luchtpost kan n/e/geschie den, wordt althans niet gewaarborgd. Ook niet aangeteekend. lndië heft vermoedelijk een lucht recht van f0 40 voor briefkaarten en f 0.75 per 20 gram voor de overige stukken, zonder recht van voorrang Tilburgsche beurs weer om 11 uur. De Vereeniging „De Tilburgsche Huiden en Lcderbeurs" zendt hei volgende rondschiijven Van alle zijden worden wij herhaal delijk aangezocht het beursuur ais van ouds weer op 11 uur te stellen. Erkend wordt algtnuen, dat voora scnoentabrikanten en iederhandeiaiet sinds de laatste verandering, onze beurs minder bezoeken en dat tevens de bezoekers, die buiten Noord brabani wonen, zeer veel moeilijkheden onder vinden, om nog tijdig en met goede spooraansiutting hunne teiugreis te aanvaarden. Waar bovengenoemde 3 categorieë van bezoekers voor onze beurs onrnts baar zijn en waar vroegere voorstan ders der 2 uur beurs thans erkennen dat het oude beursuur verkieslijker is heeft het beursoastuur besioten de Beurs met ingang van 7 Januari 1929 weer te beginnen om e 1 f uut als van ouds. De politiemacht in N.O Noord-Brabant Het Tweede Kamerlid Deckers heeft den minister van justitie gevraagd Is de minister bereid te doen onder zoeken of het groote aantal inbraken waardoor den laatsten tijd Noord oostelijk Noordbrabani onveilig wurdi gemaakt, het niet noodig doet zijn dat de in die streek gestationneerde politiemacht wordt versterkt? Waterstaatstoestanden in het gebied der Bergsche Maas. Blijkens de „Handelingen van de Tweede Kamer" sprak 't Kamerlid dhr Ch. v. d. Heuvel, naar aanleiding van de beantwoording door den Minister van Waterstaat op vragen over boven staand onderwerp gedaan, de navol gende rede uit: In de tweede plaats wil ik iets zeggen over den waterstaats toestand in Noord-Wesielijk Biabant. Op bladz. 12 der Memorie van antwoord zegt de Minister „Over den toestand van de ka nalen in Noordwestelijk Noord brabant, in het bijzonder in het Land van Heusden en Altena, hebben den ondergeteekende tot dusver geen klachten bereikt. Het is hem, bij gebreke van nadere aanduiding, niet wel mo gelijk de gemaakte opmerking te beantwoorden." Dat is toch een zeer zonderling antwoord. Als een Minister van Water staat zegt, dat hem geen klachten hebben bereikt ten aanzien van den toestand in Noord Westelijk Brabant, dan moet ik dat natuurlijk aannemen, maar dan Is het toch wel vreemd, dat ieder in dit land over den waterstaats toestand daar klaagt en dat die klachten den Minister van Waterstaat niet bereiken. Als het met iets anders niet in orde is, dan zegt men weieens, er zit hier of daar een lek, maar hier zit vast hier of daar een verstopping, waardoor deze klachten den Minister niet be reiken. Ieder klaagt over den ellendigen toestand in Noord.Westelijk Brabant en ik begrijp dus niet, dat die klachten den Minister niet hebben bereikt. Maar bovendien uieen ik, dat hetgeen in het Voorloopig Verslag is opge nomen, voor den Minister juist aan- leiding had moeten zijn om dan eens even na te denken over de klacht, die hier verleden jaar, bij de toenmalige behandeling van dit onderwerp, zijn geuit door verschillende geachte af gevaardlgden. Naar het mij voorkomt, is op goed gedocumenteerde wijze aangetoond, dat ten aanzien van alle dingen tn noordwestelijk brabant ge klaagd moesi worden aai de toestand van hei Noorderatwateringskanaal te wenschen overlaat; dat oie van hel Zuiderafwateriiigskanaai slecht is, dat de looztng van de Alm niet in oide is En al deze klachten worden ntel alleen nu, maar zijn reeds jaar op jaar oij deze begrootlng herhaald. En wanneer de Minister zegi, zoo laconiek als alleen deze Minister dat kan zeggen, mij hebben geen klaenten bereikt omtrent den toestand van den water staat in noordwestelijk Brabant, dan maakt dit, zeer zacnt uitgesproken, een ietwat vreemden indiuk. Ik zal niet heinalen, wat ik verleden aar over dit vraagstuk heb gezegd ik zou de toen gehouden redevoering van a tot z opnieuw kunnen houden, behalve wat betrclt den toestand in het Nooraer—alwaterlngskanaal, die enigszins beter is dan het vorige jaar Maar voor het overige IS de tocsianu nog even slecht als die verleden jaar was, toen de heer Vos en anderen over dit viaagstuk hebben gesproken lk zal met in herhaling lieden van nctgcen toen is gezegd en mij nu be palen lot een paar zeer korte op— mei kingen en ik wil erop aandringen Ten eerste, dat de Minister nu eens eindelijk indien zijn ambtenaren nern naartoe niet willen adviseeren last geeft om los te laten de dwaze ocpanng, dat by net Zuideraf waterings- kanaal alleen mag gemalen worden, indien de peilschaal le Grave zekere nougte aangctlt. In deze dagen kan men zien, welk een bcteekenls de peilschaal in een plaats heett voor den toestand op een andere plaats De peilschaal te Grave is b.v. op du oogenDlik niet bijzonder hoog. terwijl tri andere streken van ons land men in het water verdrinkt. Laat men zich daarom toch bij deze dingen op het nuchtere standpunt plaatsen, dal er gemalen wordt, als er te veel water is. Dat is toch een zeer redelijk ver langen, en niet dat het malen afhan kelijk gesteld wordt van de vraag ot net water in Grave, eenige uien ten Oosten van de betrokken plaats, een oepaalde hoogte aanwijst. In de tweede plaats wil ik wijzen up de onvoldoende capaciteit van het stoomgemaal aan den Nieuwendljk. Ook tn du opzicht kan ik rntj geheel aansluiten bij hetgeen verleden jaar door den heer Vos en anderen hier over is gezegd. In het algemeen zou ik ten aanzien van deze streek er op willen aan dringen om een andere methode toe te passen bij het bekijken der dingen Nu stelt merr zich op hel standpunt; jullie zijn zoo goed atomdat de Maasmond is verlegd, jullie behoeti dus niet ongerust te zijn voor het gevaar van overstroommg, houd je daarom maar wat stil. Dat is toch feeen standpunt, dat men mag inne men. Indien het waar is, dat door de ontwikkeling van de landbouwweten schap en andere dingen is komen vast te staan, dat 't tegenwoordig waterpeil te hoog is, moet men niet te angstvallig vasthouden aan wat dertig jaar geleden is overeen geko men. Men moet zich dan niet houden aan de letter van hetgeen toen is toegezegd. lk zou den Minister willen vragen of hij op een goeden dag college zou willen houden voor zijne ambtenaren en hun zou willen vertellen, dat z er zijn voor het Nedeilandsche voik dat er voor hun functie op zichzelf geen reden van bestaan is, dat de ambtenaren van den waterstaat alleen beteekenis hebben, als zij zorgen voor de belangen van veilignetd, verkeer en productie; dat, als die belangen er niet waren, er geen enkel ambte naar van den Waterstaat in Nederland noodig zou zijn, dat zij allen dan ontslagen zonden kunnen worden lk zou den Minister willen verzoeken die ambtenaren te genezen van de verwaande ambtenaarshoogheid, die vooral bij de ambtenaren van den Waterstaat in Noordbrabant tot uiting komt; die de menschen durven toe voegen houd je mond maar, want dertig jaar geleden zat je in de be nauwdheid, dat je overstroomd zou kunnen worden, wees dus nu maar tevreden. lk geloof, dat men met de belangen van deze streek, die 40.000 H.A. groot is, en waar geen sprake is van een tegenstelling tusschen de belangen van verkeer en productie, meer reke ning behoort te houden. De Regeering heeft voor eene Land- bouwschool in deze streek belangrijke sommen beschikbaar gesteld. De school is er. lk zou willen vragen wat is het voor een toestand, dai het eene Departement belangrijke gelden toestaat om de boeren te leeren, dat de grootste vijand van den boer is is dan vermeerdering van smart. Mijnheer de Voorzitter 1 lk hoop, dat, wanneer wij het volgend jaar weer als Minister- en volksvenegen- woordiger tegenover elkander komen te staan, ik vriendelijker zal kunnen spreken, niet voor den Minister, want die trekt er zich toch niets van aan, maar voor mijzelf, omdat ik mij niet graag boos maak, en vooral voor de belangen van de betrokken streek. Biljart-wedstrijd. Hedenavond zal in het café van den heer A. van Berkel een biljart wedstrijd gespeeld worden tusschen de eerste zestallen van „W.B.C." en „Volhouden" uit Sprang. -•RUNEN. Donderdagmorgen brachten St. Nicolaas en zwarte Piet een be zoek in de Meisjes—Congregatie, waarna verschillende versnaperingen door zwarte Piet werden uitge reikt, welke dankbaar werden aan vaard. Aan de minder gegoeden werden ook tevens kleedingstukken uitgereikt, welke door inwoners waren geschon ken. A s. Zondag zal in het Jongens patronaat, door de aldaar gevestigde tooneelvereer.igirig een uitvoering worden gegeven met medewetkirg van de Liedertafel. Opgevoerd wordt „Het raar Kosthuisblijspel in twee bedrijven. Zaterdag j.l. werd in het café bij den heer M. Vissers, een Biljart concours geopend voor corpsen, hier aan hebben deelgenomen de biljait- club van het Jongenspatronaat Drunen en H. K. B Waalwijk. De uitslag is als volgt: Drunen. M van Drunen Schalken H. Verhoeven Bergmans W. Kogels v. d. Wiel Waalwijk. 56 H.v.d, Griend! iOO 100 A Heljhuurs 57 90 H. de Ruyter 100 100 W. Hens 73 46 C. Willemse 100 100 van Loon 77 492 507 Zoodat Waalwijk den wedstrijd schitterend heeft gewonnen met een voorsprong van 15 punten, en heeft gespeeld met een gemiddelde van 22/3 punt. N1EUWKUIJK. Door Graaf H. d'Ouliremoni uit Brussel werd in de z g. Driewielen een snoek gevangen van niet minder dan 15 pond. Op 15 Dec as viert het echtpaar M. v. Scmjudel Netten zijn gouden Huwelijksfeest. De buurtcommissie is reeds druk bezig met het maken van een eereboog enz. Gedurende de maand November werd in de Rijkspostspaarbank op het postkantoor alhier ingelegd 1 10556 42, terugbetaald 12529.13. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s Zondag des voormiddags half tien en des namiddags halt zes hoopt in de Geref. kerk alhier op te treden Proff Honing van Kampen. In de Ned. Herv. kerk hoopt a.s. Zondagmiddag twee uur op te treden Ds. Ewoidt van Raamsdonksveer. De heeren Jac. v. d. Schans Jac zn. en A. Smits hebben voor hun oenoeming als ouderling bij de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. Op uitnoodiging van den Chr. Besturenbond Sprang—Capelle zal a.s. Donderdag des avonds 7 30 uur in de voormalige schoenfabriek van C. Vos in de Nieuwstraat te Capelle tn openbare vergadering optreden de heer Hofman uit Amsterdam met het onderwerp; „de Chr. Vakbeweging en de Chr Jongelingschap". Door ds. J. Snoek zal het openings woord en door ds. A. van Willigen het slotwoord gesproken worden. Belangstellenden hebben vrijen toe gang. Maandagavond kwam de A R. Kiesvereeniging in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening, lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, werd door den heer van Willigenburg verslag uitgebracht van de vergade ring van den Kamerkieskring. Een breedvoerige bespreking volg de op de lezing van het politiek program voor de a.s. Kamerverkiezing. Mededeeling werd gedaan dal D. V. op 17 Januari a.s. in openbare ver gadering voor de vereeniging zal op treden de heer C, B. v. d. Wal van 's Bosch met het onderwerp„Wat ons te doen of wat ons te wachten staat". Na een woord van opwekking door den Voorzitter werd de vergadering door dhr. V. M. Dalmayer met dank gebed gesloten. CAPELLE. A.s. Zondag desvoorm. half tien en des nam. half drie hoopt voor de Ned Herv. gemeente alhier op te treden Ds. A. v. Willigen. Bij de j 1. Maandag gehouden kerkeraadsverkiezing bij de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk werd tot ouderling gekozen de heer C. Koenen (aftrj. die zijn benoeming aan nam en tot diaken de heer A. Huijs- man (aftrdie bedankte voor zijn In het water, en dat het andere Depar- benoeming. In öiens plaats werd ge- tement laat voortbestaan toestanden, kozen de heer A. Maqers. waarbij deze vermeerdering van hun in de Ned. Herv. Kerk alhier kennis voor de boeren niets anders trad j.l. Donderdag 6 dezer des avonds

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9