Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ngopdbrabatid F E CJI L L E TO rT Uw KEEL ABDIJSIROOP NUMMER 00. WOENSDAG 12 DECEMBER 1028. 51e JAARGA UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT i TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. LOON—OP—ZAND. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten Raadhuize te Kaats- heuvel, onder voorzitterschap van den I Edelachtb. Heer Burgemeester van Besouw, Wegens ziekte van den secretaris I fungeerde als zoodanig de loco-secre- taris de heer J. van Kemenade. Aanwezig alle leden. Agenda 1. Voorstel tot verkoop van iepen- boomen, staande iu de Tramlaan en de Stationsstraat te Kaatsheuvel. De voorz. zegt, dat liet doode hoo rnen zijn, die voor de gemeente geen waarde meer hebben De opbrengst zal zijn ƒ712. Met bet voorstel van B. en W. gaat de Raad accoord. 2. Verzoek van liet Bestuur der R.K. Meisjesschool te Berkdijk, inzake school meubelen en leermiddelen ten behoeve van liet 7e leerjaar. Voorz. B. en W. stellen voor een be drag toe te staan van ƒ1.per leer- ling. Voor handwerken hebben we al eenige jaren geen uitkeeringen meer gedaan. Als we er hier aan zouden be ginnen, dan kwamen er spoedig meer scholen. v. d. Heuvel. Die aanvrage houdt dus verband met het 7e leerjaar, maar dat geldt toch ook voor andere scho len. We mogen dus wel eens na gaan voor welke sommen we komen te staan. Voorz. Dat zal weinig baten. Het is wettelijk en als men aan de formali teiten voldoet, moeten we de noodige gelden beschikbaar stellen. Daar kun nen we niet aan ontkomen. 3. Adres van Tb. Ligtvoet te Kaats heuvel, om ontheven te worden van de betaling der vergoeding van 10. voor de aansluiting aan het gasbui- zennet. Voorz. Dit verzoekschrift is reeds in de Gascommissie behandeld. De commissie stelt voor om het bedrag met ƒ5.te verminderen. v. Amelsfoort. Dat vind ik onbillijk, v. d. Heuvel. Als u het goed vindt, zal ik eens even toelichten wat er in de Gascommissie is gezegd. Wij voel den er wel voor om Ligtvoet de 10 kwijt te schelden. Toen Ligtvoet werd aangesloten, hadden we de hoop, dat er meerderen uit de buurt zouden vol gen. Maar nu blijkt, dat er geen aan sluitingen meer zullen komen. De bui zen zijn. aanwezig, maar zouden op 'n andere plaats beter rendabel gemaakt j kunnen worden. Om nu geen prece dent 1e scheppen, meenden we dat het niet goed zou zijn om Ligtvoet liet ge heele bedrag kwijt te schelden, daarom besloten we om het tot de helft terug te brengen. Als we Ligtvoet decliar- geeren, kunnen ook wel anderen ko men met liet verzoek om aansluiting. v. Amelsfoort. Maar hij moest toch een zekere afname garandeeren, op dat de aanleg rendabel zou zijn. v. d.NHeuvel. Ik begrijp de redena tie van v. Amelsfoort niet, temeer waar bij toch ook lid van de Gascom missie is. Er is indertijd gezegd, als Ligtvoet een zekere afname garan deerde en daarboven 10 stelde, zou de aanleg rendabel zijn. Als we dit bedrag nu kwijtschelden, zou liet ten laste komen van liet gasbedrijf. Van Amelsfoort moet toch begrijpen, dat we bet belang van bet bedrijf niet uit liet oog mogen verliezen. Het lid Roestenberg stelt hierna voor adressant 't geheele bedrag kwijt te schelden. Dit voorstel werd aangenomen met 70. Tegen stemden de ledenv. Lier, v. d. Hoven, v. d. Heuvel, Wijdemans, Snoeren en v. d. Horst. 4. Nader verzoek van liet Bestuur van het Wit-Gele Kruis te Loonop Zand om toekenning van de gevraagde subsidie. Dit verzoek zal bij de begrooting bij de gewone subsidie-aanvragen worden behandeld. 5. Behandeling der gemeentebegroo- ting voor lief dienstjaar 1929. Namens de comm. van rapporteurs, deelt dhr. de Weijs mede, dat hij bij de art. gewijze behandeling de' opmer kingen der commissie ter tafel zal brengen. v. d. Heuvel. Wanneer we de be grooting van 1929 vergelijken met die van 1928, dan zién we, dat de meeste posten met elkaar in evenwicht zijn, behalve „onvoorziene uitgaven". Waar we hier met beduidende bedragen te doen hebben, mogen we wel eens na gaan waarvoor ze aangewend worden. De begrooting is in vier afdeelingeu gesplitst le. Salarissen: daarbij laat ik bui ten beschouwing de salarissen voor onderwijzersl directeur en personeel der gemeentebedrijven. 2e. Algemeene onkosten. 3e. Rente, en 4e. Aflossingen. NAAR HET ENGELSCH. .1. SCHEEPENS. Twee grijnzende hondenmuilen dron gen aan weerskanten tegen zijn knikkende knieën aan en bij zag twee rijen groote blake tanden glinsteren in liet halfdonker. Daarna legden de dieren zich neer aan zijn voeten, met den kop op de voorpooten en sloegen al zijn bewegingen gade met een paar oogen, die gloeiden als liet stompje van z'n eigen sigaar. Indien hij ook maar gepoogd had zich te bewegen of tegenstand te bieden, zouden ze liem zijn aangevallen en hem verscheurd hebben. „De duivel hale die ellendige bees ten schreeuwde hij hartstochtelijk uit. „Ik zal een revolver koopen of wat vergif en ze alle vergeven. Daar sta je nu weer, totdat aanstonds Williams de stallen sluiten gaat en ze op komt halen! Wat zou die kleine feeks lachen als ze me nu kon zien! Ze zou er meer behagen in scheppen dan in de liedjes die ze nu zingt voor onze heilige Mar garet. Stil, beesten! Ik bewoog me niet! Ik sta onbeweeglijk!" Zoo stond hij daar, stijf, rechtop. 2e. 3e. 4e. Na zonder bijna de sigaar uit den mond te durven nemen, terwijl Enid zich thans voortspoedde, zonder vrees te worden gestoord. De hekken waren gesloten en het huis van den dooven portier in duis ternis gehuld. Ze had dan ook niet te vreezen, dat men haar zou liooren. Ze maakte wat leven met den sleutel over de ijzeren hekstaven en oogenblikke- lijk trad een figuur uit de duisternis naar voren. „Lieve hemel, Rutli, ben jij 't wer kelijk?" riep Enid verbaasd uit. i „Werkelijk, ik ben liet, Enid! Ik ben op de fiets. Men denkt dat ik op be zoek ben bij een vriendin in Bruns wick Square en een der bedienden wacht tot ik weer thuis ben. Is Regi nald goed bewaakt? Heeft liij het ge heim van het huishoudboekje nog niet ontdekt?" „Nleen, liefste, dat is allemaal in orde. Maar waarom ben je hier? Is er iets ernstigs gebeurd?" „Ja, ik zal het je in zoo weinig mo gelijk woorden meedeelen. Ik ben nog nooit in mijn leven zoo beschaamd ge weest." „Ge zult me tocli niet willen zeggen, dat ons plan mislukt is?" „Zoover is liet misschien nog uiet. Het eerste gedeelte is wonderwel ge lukt. Maar daarna is er iets vreese- lijks gebeurd! Mijnheer David Steel is door ons toedoen in groote moeilijk heden gekomen. Men zal hem aankla gen van poging tot doodslag en van berooving!" „Ruth, vertel me dan toch! Ik be grijp er niets van „Het was dien nacht, toen nu. Ik heb eens nagegaan hoeveel per inwoner op deze posten moet worden betaald en ik kwam daarbij tot de vol gende berekening le. Salarissen 5. Algemeene onkosten 3.50. Rente ƒ1.23, en Aflossingen 2.18. aftrek van de winst uit de be drijven kom ik aan een belasting van 10.50 per hoofd. Is dit hoog of laag? Ik weet liet niet. Maar als de belas tingbiljetten zijn thuisgehouden, dan hooren we algemeen de menschen kla gen „wat is de belasting toch hoog". Verleden jaar zei Wetli. v. d. Horst bij de behandeling van de begrooting, dat het de taak van de gemeente, is om geen nieuwe leeningen aau te gaau, maar te trachten met eigen middelen rond te komen. Zal de gemeente dit kunnen volhouden? Als we de salaris sen bekijken en toetsen aan de sala rissen welke in andere soortgelijke ge meenten gegeven worden, dan moeten we erkennen, dat ze niet te hoog zijn. Op dezen post valt dus niets te halen. Wel zou] de vraag gesteld kunnen wor den. zijn er bier te veel titularissen De algemeene onkosten zijn zoo laag gehouden, dat ook hierop niet te be zuinigen is. Voor openbare werken is uitgetrokken 18551.23, waarvan ƒ12692.23 voor salarissen. Als op de zen post zooveel drukt, dan moeten we roeien met de riemen (lie we heb ben, d.w.z. met oude keien nieuwe straten maken. Hier is dus ook niets te halen. Waar dan wel? Er is terecht gezegd, we moeten wei nig kapitaal opnemen. Kunnen we het echter zoo volhouden. Voor de toe komst zie ik, dat we gelden noodig hebben voor schoolbouw. Armenzorg moest al worden opgevoerd tot 10.000 en de armmeesters verklaarden, dat men er nog niet mee uit kan komen. Daar komen nog bij de groote kosten voor verpleging van krankzinnigen. Als ik dat alles overweeg, dan vraag ik mij af. kunnen de goede bedoelin- Pas op AKKER'i VoordeBorst gen van B. en W. wel verwezenlijkt worden? Ik geloof het niet. Er moet zeer zuinig worden huisgehouden. Ik heb dit even naar voren gebracht, op dat niet iedereen bij de gemeente zal komen aankloppen en zijn gedragingen dien overeenkomstig te houden. Roestenberg. Met de basis, wat kost het per hoofd, komen we niet verder. De heer v. d. Heuvel heeft, nu eigenlijk alleen nog maar gezegd, dat de be- grooting zoo goed is en dat hij het mei de leiding eens is. v. d. Heuvel. Zou het ook nuttig zijn als de gemeente zich bij liet staan door een bevoegd accountant? Niet uit het oogpunt van wantrouwen, daar is geen sprake van. Maar na deze ambtenaren komen er anderen.. Het lijkt me ook in liet belang van de ambtenaren zelf. Zien we maar eens naar Eindhoven. Wanneer ik de cijfers zie waarmee hier gewerkt wordt, dan weet ik niet of we wel voldoende verantwoord zijn. 'f Is maar een vraag, een gedach te van me. Voorz. Voor de gasfabriek en de bouwvereeniging hebben we een ac- countant, In de bedrijven zijn we dus 1 voorzien. Daarover brengt de accoun- taut iedere drie maanden een rapport uit. v. d. Heuvel. En voor de gemeente? dien nacht, je weet wel! Het gebeurde toen mijnheer Steel huiswaarts keer- de, ua zijn bezoek aan Brunswick Square 219." „Je bedoelt 218, Ruth „Komt er niet op aan, omdat hij j sindsdien uitstekend op de hoogte is van een en ander. Het zou misschien veel beter voor ons zijn geweest, in dien we niet half zoo handig waren geweest. Het zou veel beter geweest zijn, als we mijnheer Steel geheel in het vertrouwen hadden genomen! O, o, Enid, als we dat gevoels-argument van dien sigarenkoker maar hadden la ten varen! Dan zou alles spoedig zijn opgelost „Beste kind, mijn tijd is beperkt! Ik heb Reginald wel voor het oogen- blik vast gezet, maar hij kon toch nog wel eens ontsnappen! Wat is er met dien sigarenkoker gebeurd?" „Dit: Mijnheer Steel nam hem mee naar huis en toen hij thuis kwam, vond hij een onbekende, bijna vermoord in zijn serre! De man is naar 't Sus- sex-ziekenhuis gebracht, waar hij nog steeds buiten kennis ligt. In zijn bezit is een quitantie gevonden van een me talen sigarenkoker met diamanten be zet „Lieve hemel, Ruth, je wilt toch niet zeggen, dat „Ja, zeker. Ik begrijp nog niet goed lvoe het mogelijk is, maar diezelfde si garenkoker dien wij die mijnheer Steel heeft is positief herkend als door den verwonde gekocht bij de fir ma Walen! Daar is geen twijfel aan. En ze hebben uitgevischt, dat mijnheer Steel nog zeer kort geleden geen cent meer bezat en van dat bedrag van duizend pond, en zoo meer „Maar wij weten toch dat die siga renkoker uit den winkel van Lockhart in North-Street positief „Goed, goedMaar waar is die dan gebleven? En hoe heeft de verwisse ling <lan plaats kunnen hebben? Ik moet bekennen, dat de geheele geschie denis me angstig maakt. We meenden de hand te hebben gelegd op 'n schit- i terend plan, om de zaak tot 'n goede oplossing te brengen eu onze vrienden buiten bet gevaar te houden, maar... Die Amerikaan te Genua wilde ons j helpen en een week later werd hij ver- moordj gevonden, op zijn bed vermoord. Christiana's vriend is spoorloos ver dwenen. En nu we hulp zoeken bij mijnheer Steel, wordt liij beschuldigd van poging tot doodslag en van be rooving! En mijnheer Steel weet bo vendien, wie we zijn „Weet hij bet?Wat wilt ge daarmee zeggen?" „Wel, hij heeft me een bezoek ge bracht. Op nummer 219 natuurlijk. En zoodra ik zijn,' naam hoorde, was ik zoo verschrikt, dat ik vrees mezelf te hebben verraden. Zulk een lieve, vrien delijke, flinke man, beste Enid! Zoo vol goedheid en zoo bereid tot hulp! Natuurlijk zei hij, dat hij reeds meer op nummer 219 was geweest en ik kon niets anders doen, dan verklaren dat hij zich daarin vergiste. Neen, nooit, nooit ben ik zoo over mezelf beschaamd geweest in mijn leven als toen!" „Het lijkt wel vreeselijk!" sprak Enid bedachtzaam. „Heb je niets ge zegd over nummer 218?" „Hij weet alles, lieve kind, hij heeft liet ontdekt! Tenminste Hatherley Bell deed liet voor hemDie was toe vallig bij ons, en, toevallig een oude kennis zijnde van mijnheer Steel, heeft hij hem geholpen, althans die zijde van liet netelige vraagstuk voor hem op te lossen. En vanavond komt Hatherley Bell een bezoek brengen aan tante MargaretHij Hij „Hier!" riep Enid uit. „Om tante Margaret te sprekenHeeft hij dan ontdekt wie je bent? Dan moet met alle ten dienste staande middelen wor den belet dat mijnheer Bell hier komt. Begrepen dat mag niet gebeuren. Ik Zvou alles liever willen dan dat. Ik zou nog liever willen dat tante dood was en dat Reginald Henson hier lieer en meester was! Ge moet In de verte vernam men het geratel van rijtuigen, het belgerinkel en liet getrappel van een gespan. „Ik ben bang dat liet daarvoor te laat is", merkte Ruth Gates bedroefd op. „Ik ben. bang, dat ze daar al zijn! Ach, hadden we die geschiedenis met den sigarenkoker toch maar niet ver zonnen HOOFDSTUK XI. OP ZOEK NAAR 'N REMjBRANDT „Alvorens we verder gaan", zei Bell na een lange pauze, „zou ik liet huis wel eens tot den nok willen doorsnuf felen. Ik heb me al een vij aardige theorie gevormd, maar ik laat niet gaarne iets aan het toeval over. We zullen zoo goed als zeker iets ontdek ken (Word! vervolgd). Waalwpsclie en Langstraatscbt Courant Dit blad verBcliJJnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. van „DB BOHO VAN HET ZUIDEN". 24. MAAI3CttAPpy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN In de keel beginnen enkele der pijnlijkste en, om haar ergere gevolgen, gevaarlijk ste aandoeningen. Grijp dan ook bij de geringste klacht „kriebel", pijn, heeschheid. gezwollen heid enz. dadelijk naar de flesch

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1