Bericht ran Inzet. J. ELEKAN, N.V. Hotel „De Twee Kolommen". Oranle-boom Bok. Notaris R. SCHERP f 4200.- Bewaar Uw kalmte MAAIKE RECHTZAKEN. Vanaf Donderdag 13 December aanschouwen. Met stormachtig applaus en het zingen van de fascistische liederen werd Mussolini's rede onderbroken en aan het eind onderstreept. BINNENLAND. Rijkswegen in Noord Brabant. Aangevraagd wordt f 120.000 voor verbetering van het 1000 meier lange gedeelte van den rijksweg Gorinchem- breda genaamd de Teteringsche dyk f ÏÜO.OOO voor verbreeding van de rijDaan van den rijksweg Breda— Belgische grens; f 80 000 voor ver dere verbreeding en veroeiertng van de rijbaan van net gedeelte van den weg Princenhagebergen op Zoom t 84 000 voor net verbreeden van de rijbaan van den Rijksweg bergen op Zoom Tnolensche veer; t 410.000 voor verbreeding van de rijbaan van den weg Tilburg—Breda (Driesprong;; f 270.000 voor vernarding van den weg Vught—Tilburgt 150 000 voor weg-verlegging om boxtelt 50 000 voor besiraung van den Rijksweg Eindhoven—Limburgsche grens; t 75 000 voor kiinkerbestrating op den Rijksweg 's Hertogenbosch—Grave in de bebouwde kom van Hiniham; f 53 000 voor vernieuwing van de klinkerbestrating te Heesch f 75 000 voor verbreeding van de rijbaan van den Rijksweg Hedel Den Bosch en f 85 000 voor vernieuwing van de klinkerbestrating te Orthen. De Kerstvlucht naar Indië. Gistermorgen ten 7.30 uur zijn Dui- melaar en Frijns van Schiphol naar Indië vertrokken. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat liet gisterochtend haar Indië ver trokken vliegtuig, de PH-AEN, op een weiland in de nabijheid van Gotha, op 30 K.M. van Erfurt, heeft moeten lan den, tengevolge van een ijskorst op de vleugels, ter dikte van zeven c.M. Door deze ijsvorming was het vliegtuig te zwaar geworden. Raad van State. Bij Kon. besluit van 8 December, is met ingang van 1 Januari, benoemd tot lid van den Raad van State, de lui tenant-generaal, commandant van het veldleger, T. F. J. Muller Massis. Subsidie voor de R. K. Handelshooge- school te Tilburg. De geheele Katholieke pers wijst er op dat nu leergeld genoeg betaald is en dat alle coalitie-illusies weg zijn. Met de christeijk-historischen is samen gaan onmogelijk. De toestand is nu klaarder geworden, na de verwerping van 't gezantschap bij den Paus en de subsidie voor de Handelshoogeschool te Tilburg, voor welk bedrag nu Til burg zelf wel zal zorgen. Waar men aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, aan de Hoogeschool te Rotterdam zooveel offert, was de lut tele bijdrage aan Tilburg een aalmoes. Daar huist de kwestie echter niet, men voelt algemeen de politiek er ach ter en daardoor kan de toestand, die toch werkelijk niet de juiste was, ver helderen; we spreken nog niet over 't Aardewerkwetje De Tijd wijst er nog op dat het niet aangaat, dat het Ned. Volk b.v. in 1924 nog 194,425 betaalde voor de bevoor rechting aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, tot opleiding van prot. godsdienstleeraren. Dit is zeker dat de verwerping terecht veel kwaad bloed heeft gezet. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) St Nicolaas na weeën. De volgende spectakel-scène speelde zich Zondagmiddag in het Caté der R.K. Werkliedenvereniging tusschen Jan, Piet en Gerrit af, terwijl de ge heele scène werd opgevangen door een z g. snuffelaar met name Jan Stropdas: Jan Zeg Piet, hoe vond jij dit stuk in de .Echo" van Zaterdag over hei St. Nicolaasfeest in „Musis". Piet. Ja, Jan, zooals het daar stond vermeld, was alles prima in orde en van alle zijden heeft „W.B." bij der gelijke gelegenheden die het op touw zet steeds de volle medewerking te verwachten, dat staat vast. niet waar Gerrit. Het schijnt dat jij nog al met „W B." wegloopt, je bent er zeker ook lid van. Je moet niet lullen Piet, je zegt daar dat ze van alle zij den medewerking hebben, dat lieg je. Je hebt evengoed als ik een paar weken geleden inde„Echo"gelezen,dat „W.B de groote zaal van den R K. Werkliedenbond had aangevraagd voor de jeugd om deze een prettigen middag te bezorgen, en wat was het geval: de zaal werd voor „W.B." en het mooie doel niet afgestaan. Piet. Hoor eens Gerrit, ik loop heelemaal niet weg met „W.B.", ook ben ik daar geen lid van, maar ik durf je gerust te zeggen, dat ik voor zoo'n Bestuur m'n hoedje afzet: deze vereeniging werkt zoowel voor de volwassenen als voor de jeugd, dit is in de St. Nicolaas-campagne weer duidelijk door haar aan den dag gelegd. Jan. Ik wou dat ik m'n klep maar voor dit „St. Nicolaas bericht" van „Musis" gehouden had, want zooals Zooals Piet daar zeide, dat "W.B." bij alle gelegenheden die het op touw weet te zetten, steeds op volle mede werking kan bogen van alle zijden, is werkelijk een feit. Daar ben ik 't mede eens. Maar laten wij daarover aan een eind trachten te komen. Het stuk over het St. Nicolaas bericht dat duor mij werd ingezet is begonnen met p p en is tot op heden sierk gecrescendeerd, laten wij hopen hel op voile sterkte te brengen en het op te voeren tot t.f. Zooais men heelt gelezen, was er van alle zijden medewerking en toch een kleine tegenweiking voor het op luuw gezette St. Nicolaasfeest door „W.B.14 Die kleine tegenwtiking was n l. het niet afstaan van de groote zaal v. d. R.K. Werkliedenbond voor zulk een doei, waarvoor door het bestuur der R. K. W. eenige be zwaren naar voren werden georaent. Met zoo'n Bestuur van de R.K. W. loop ik in geen geval weg. Duisdan ons Bestuur. Hoe jullie er over denken weel ik niet, maar ik dweep er nieis mee, dat zal ik je wel vertellen. Piet en Gerrit. Wij syinpainiseeren niet met ons bestuur der R.K. W., wij noemen net zeer afxeurenswaardig, voor zoo'n doel de zaal te weigeren aan „W.B.". Gerrit. Neen, dan de medewerking van de K.E.M 1directie Witte bios coop e.a., kwamen beter uit den hoek, om gratis voor dit doel hare stoeien te doen afstaan, om zoodoende „W. B." het werk te verltcnten waar naar door haar zoo werd gestreefd. Jan. Nu begrijp ik dat we het zoo wat eens worden onder elkander, maar het dubbel ff is nog niet bereikt. Piet. En die bezwaren van het Bestuur der R K. W. die zij hadden, dit was ook groote klets. Ze lieten toch duidelijk uitkomen dat ztj bang waren dat de zaal te klein zou zijn, dat de zaal de kinderen niet zou kunnen bergen hoe vindt je dat? Maar „Musis" heeft er ongeveer 700 peuters geborgen, ik zeg op mijn manier in den Bond hadden er wei lOOOpeuters geborgen kunnen worden, als men de vernouding van belde zalen eens vergelijkt tnet elkander, dan hadden de Besoijensche kinderen ook wat gehad lk noem het een belache* lijk bezwaar van het Bestuur der "R.K. W." Gerrit. Het mooiste van de heele geschiedenis was ook wel het volgende oezwaar waar hel besiuur der R. K. W. mee kwam aandragenzij waren be vreesd, dat er niet genoegzaam orde maatregelen zouden zijn te treffen, onder zoo'n massa kleine peuiers. (Zeg Jan nu geloof ik dat we op sterkte gekomen zijn en het ff bereikt hebben Zoo'n Besiuur is zeker in de verbeelding dat ztj dit alleen kan de orde handnaven, bij voorkomende gelegenheden, wat een dwaling in hunne verbeelding. Jan. ja Gerrit het krachtig ff is nu bereikt; zoo'n Bestuur of liever ons Besiuur durft hier te spreken van niet genoegzame orde-maatregelen tegenover een Bestuur dat steeds bij alle gelegenheden die zij op touw zet, daarin de beste orde-maatregelen weet te handhaven. Kijk maar eens naar de volksspelen, concerten op de Markt enz. Ja ge kunt er medelijden mee nebben met zulke menschen en de bezwaren, die zij opperden tegen het goede doel in. lk vind het aller treurigst. Piet. Het is net zooals lk heb ge zegd, groote klets en anders niets. Wij weien toch al te goed hoe de orde maatregelen door het Bestuur van de R.K. W. (of liever ons Besiuur) worden getroffen, dat laat soms veel te wenschen over, dit hebben wij bij ondervinding in meerdere gevallen onder het bestuur der R. K. W. op gedaan bij een of andere gelegenheid Mij dunkt dat het Bestuur van „W.B.' om orde maatregelen te nemen, wel voor z'n taak berekend is, dit is dan ook verleden week duidelijk in „Musis" bij gelegenheid van het St Nicolaasfeest voor onze jeugd door hen ten duidelijkst bewezen. Gerrit. We hebben nu het f f be reikt en het best was dat we de dis cussie sloten, laat ons denken dat alléén het Bestuur der R K. W. de kunst bezit in het handhaven der orde, maar wij toch weten beter. Hierop nam het z.g. trio, Jan, Piet en Gerrit de beenen en verliet het Bondsgebouw om zoodoende nog een hart verslerkertje in de „Korenbeurs te kunnen machtig worden. U, Mijnheer de Redacteur hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte teeken ik met de meeste hoogachting de opvanger JAN STROPDAS. aldus verdachte en nam een monster mee zonder het zooals voorschrift is in mijn bijzijn te verzeg len. De ambtenaar kan er wel water hebben bijgedaan, want ik vertrouw hem niks, bromde verdach.e. En jij zelf dan met je veel vijven en zessen, aldus de rechter, je vloekte als een ketter! De zaak werd aan gehouden voor nader onderzoek. Aalfuiken gelicht F. J. R. 32 jaar, zonder beroep te Engelen was verdacht ter zake dat hij aan den z.g n. Bosschen sloot aalfuiken had gelicht. Verdachte ont kende. Zijn metgezel als getuige décharge gehoord verklaarde onder eede dat verdachte op aangegeven tijd en plaats geen fuiken heeft gelicht. Beide mannen waren steeds bij elkaar ge bleven, uitgegaan om voor tijdver- drijf te hengelen. Verdediger in deze zaak is Mr. Dr. van Leeuwen, Den Bosch. De verdere behandeling werd uit gesteld om de politie als getuige te hooren. Verduistering. J. v. d. S. winkelier te De Werken moest terecht staan wegens verduiste ring, doch was niet verschenen. Vanwege het O M. waren 5 ge tuigen gedagvaard. De verdere behandeling der zaak werd voor nader onderzoek uitgesteld tot 7 Januari 1929. Vrijdagnacht de marechaussees twee stroopersmet den lichtbakopgemerkt. Bij de achtervolging wist de wacht meester een der stroopers, die het geweer droeg te pakken. Er ontstond een worsteling waarbij de wachtmees ter gebruik maakte van zijn vuurwapen en de strooper, de 36 jarige fabrieks arbeider V. uit Reuver een schamp schot kreeg. Van de gelegenheid dat de wachtmeester 't op den grond gevallen geweer van den strooper wilde oprapen maakte deze gebruik om een paar stappen verder op Duitsch gebied te loopen en hij was niet te bewegen op Hollandsch gebied terug te keeren Nader wordt vernomen dat hij naar Bracht (Duitschland) Is gegaan om zich daar in het hospitaal te laten verplegen Zijn toestand moet niet levensgevaarlijk zijn. Op telegrafisch verzoek van de politie in Berlijn zijn te Amsterdam 2 mannen en een 18 jarig meisje aan gehouden, als verdacht betrokken te zijn bij een moord met roof. ADVERTENTIëN. GEBOREN: dochter van J. MICHAËL en JOH. MICHAËL- STRAVER. Vrijhoeve-Capelle, 9 Dec- 1928. De Heer en Mevrouw DE VRIES Olijhoek geven hierbij kennis van geboorte van hun Zoon Gerben Johannes fticolaas. Waalwijk, 12 Dec. 1928. de Veel vijven en zessen. J. J. B. landbouwer te Heusden was verdacht ter zake van melkverval sching. Verdachte ontkende en ver klaarde de zaak aldus dat hij melk levert aan Rotterdam doch de melk welke Zondags niet kan worden afgeleverd, dient om te karnen voor eigen gebruik.de minder waardige gedeelten echter bestemd voor de varkens. Zondags wordt geen GEMENGD NIEUWS. De moord op den heer Lans. De procuratiehouder is zijn geheugen kwijt. Het onderzoek in de geruchtmakende moordzaak wordt nog steeds met kracht voortgezet. Uit het Boerengat hebben duikers na lang vergeefs gezocht te hebben, een pakje opgehaald, dat een lap goed bleek te bevatten. De politie hecht niet veel waarde aan deze vondst omdat men dergelijke pakjts wel uit alle havens en singels zal kunnen ophalen. Voor alle zekerheid zal men het goed evenwel chemisch laten onderzoeken. De aangehouden procuratiehouder v. O. is Maandag en gisteren den geheelen dag gehoord. Hij zegt zijn geheugen te hebben verloren en zich niets meer te kuanen herrinneren. Op de meeste vragen blijft hij dus het antwoord schuldig. Dit maakt het onderzoek naar de aan den dag gekomen en-door hem ook grooten- deels toegegeven malversaties in de boeken niet gemakkelijker. Naar een eventueel verband tüsschen deze malversaties en den moord wordt nog s'.eeds gezocht. Ook in andere richtingen wordt het onderzoek voortgezet De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet bekend. Naar wordt vernomen, moet het meer bedragen dan het kapitaal, dat v. O in de zaak heeft gestoken en dat f 7000 groot is. Naar men verneemt heeft de officier van justitie verlenging van de inver zekeringstelling van den aangehouden procuratiehouder v. O. gelast. Deze blijft dus voorloopig nog in 't politie bureau aan de Meermanstraat alhier opgesloten. Ook te 'sGravenhage wordt in enkele grachten en havens gedregd naar eventueel weggegooide voor werpen, welke met het plegen van den moord op den heer Lans in verband zouden kunnen staan. Hier heeft men een paar sleutels gevonden die op het hek van het kantoor schijnen te passen. Er komen meer en meer aanwij zingen. Maandag zijn aan het strand bij Scheveningen drie lijken aangespoeld vermoedelijk van opvarenden van het Itatiaansche schip Salento Een der lijken is aangespoeld bij Kijkduin, 'n ander bij den vuurtoren, en het derde op de grens van den Haag en Wassenaar Maandag is bij Hollum, op Ameland het verminkte en in staaf van ontbinding verkeerende lijkje van 'n ongeveer 7-j trig meisje aangespoeld. Zeer waarschijnlijk is dit kind een dochtertje van Schipper J Versteegen van de Noordster, welk vaartuig in den eersten Novemberstorm bij Ter schelling met alle twaalf opvarenden is vergaan. Uit de kleeding van het kind: een hemd en 'n wollen truitje blijkt dat het in den slaap is verrast. Op de nAmersfoortschen Straatweg bij de Bilt is gisteren'n auto, bestuurd door baronesse V. H. te Hattem. door de gladheid van den weg over den kop geslagen. De bestuurster en baron B. te Barneveld werden uit den auto geslin gerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. Beiden kwamen evenwel spoedig weer bij. Dr. Zwaardemaker te Bilthoven en dr. de Groot te Utrecht die toevallig voorbijkwam, verleenden spoedig geneeskundige hulp. De breide slachtoffers hadden kleine verwondingenzij werden per auto naar het Diaconessenhuis te Utrecht overgebracht. De auto was zwaar beschadigd. Op den Haarlemmerweg onder Amsterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag een particuliere auto, waarin alleen de bestuurder zat ten gevolge van de gladheid van den weg geslipt en onderstboven in den sloot naast het rijwielpad terechtge komen. De bestuurder is erin geslaagd zich te redden door een ingeslagen ruit. Hij is te voet naar Amsterdam gegaan. Er werd verzuimd van het voorge vallene bij de politie mededeeling te doen. Tegen het aanbreken van den morgen vond iemand op den weg 'n handkoffertje en een wandelstok, en bij onderzoek zag men dat de wielen van een auto boven het slootwater uitstaken. Natuurlijk vreesde men een ongeluk, geruimen lijd heeft de politie naar slachtoffers gedregd, totdat de toedracht van het geval bekend werd De beschadigde auto is door het reddingstoestel van de brandweer op het droge gebracht en vervolgens naar Amsterdam gesleept. Haar eige naar was nog denzelfden nacht per huurauto naar den Haag gegaan. Waar de spoorlijn Oldenzaal— Losser de.n straatweg Oldenzaal Enschede snijdt in de nabijheid van Oldenzaal zijn gisteravond een man en een vrouw uit een woonwagen die te fiets waren, door den trein gegrepen. De man was onmiddellijk dood. de vrouw werden beide beenen afgereden. Volgens verklaring van de vrouw hadden zij het waarschuwings- sein gehoord, maar gedacht nog voor de locomotief te kunnen passeeren. Gisteravond omstreeks half vijf was men aan de Bomkade te Dordrecht bezig een vrachtwagen met cylinders koolzuur te lossen onder toezicht van den exoeditiebaas terwijl zijn knecht de 19 jarige C. B van de Pottenkade aan de andere zijde van den wagen stond. Plotseling klonk een hevige knal de knecht werd ongeveer 15 M. weggeslingerd en werd geheel ver minkt en dood aangetroffen. De woningen in de nabijheid hebben van de ontploffing vrij groote schade ondervonden. Stukken ijzer vlogen overal door de ruiten Zelfs vloog 'n stuk ijzer bij den heer Dicke op 200 meter afstand door het dak. De expeditiebaas is ongedeerd ge bleven. Vermoedelijk heeft de knecht een cylinder laten vallen,maar daaromtrent bestaat gpen zekerheid. te Waalwijk, maakt bekend, dat het woonhuis, erf en tuin te Waalwijk, groot 2,30 aren zijn ingezet op Toeslag op Dinsdag 18 Dec. e.k. 'snam. 7 uur in café „HET CENTRUM" i. d. Stations straat te Waalwijk. 41724 De onroerende goederen, ge veild ten verzoeke van de Erven van den heer L. VERW1EL zijn Ingezet als De boerderij met 2 wonin gen op f 6700.- Weiland gtoot 75.80 are achter de familie v. d. Lee op f2300»— en Weiland groot 1.45.30 hec tare van den Spoorweg tot den Meerdijk op f 4200» Toeslag op Dinsdag 18 Dec. 1928 's avonds 7 uur in het café van J. VANDERMEiJS (v.m. Besoijen41725 Notaris JANSEN. Adverteert in en abonneert U op ..DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Rechtskundig Adviseur TE 's BOSCH, Havenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz. onder alle omstandig heden. Het drukke verkeer houdt Uw zenuwen steeds ge spannen. Met WRIGLEY'S P.K. Kauwgom bewaart ge Uw tegen woordigheid van geest. Ook op Uw pleziertochtjes is WRIGLEY'S Uw beste vriend. Immers, het kauwen op een P.K.-tje verdrijft den dorst en houdt U frisch en monter. Belastingen. IIIIIIIIIIHIII

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 3