Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i li FEUILLETON DOOR ER.WÜ m rW interteenen* Kloosterba/sem NUMMER 101. WOENSDAG 19 DECEMBER 1928. 51e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN Openbare spoedetechende vergade- ring van den raad deier gemeente op Donderdag 13 Dec. 1928 nam. 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer v. d. Ven. Aanwezig alie leden. Te circa half acht opent de voor zitter de vergadering met den gebrul- kelijken Chr. groet. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en zonder op merkingen vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.m. een paar goed keuringen van genomen raadsbeslui ten door Qed. Staten, alsmede een schrijven betreffende de bereikte overeenkomst inzake overdracht van den kunstweg van Vlijmen naar Heus- den aan de provincie, waarvoor de gemeente jaarlijks een bedrag van f 269 ofwel f 6000, in ééns zal beta len. De raad had besloten om voor- loopfg de jaarlijksche storting van f 269 aan de provincie te betalen, hetgeen nog geen 5 pCt. van de overdrachtsom Is; wanneer de ge- meentefinantiën het toelaten kan men nog altijd die f 6000 Ineens betalen. In de volgende zomerzitting van de Prov. Staten zal deze kwestie aan de orde komen. Uit het proces—verbaal van kas opname bij den gemeenteontvanger en bij den administrateur van het G. E. B., blijkt dat alles in orde is bevonden. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeenterekentng 1927. Uit de toelichting die de voorzitter op de verschillende aanmerkingen geeft blijkt dat deze alle van admini- stratieven aard zijn en geen verande ring in de cijfers brengen. Zoo ver zochten Ged. Staten bij onderzoek der vorige rekening om de reke ningen die alle met hetzelfde nummer als het mandaat waren genummerd voortaan niet meer te nummeren. Daaraan is nu voldaan, doch nu ver langen ze weer dat wij alle nota's toch weer moeten nummeren. De bestemming door den raad des tijds gegeven aan de ruim f 4000 overschot van de taming van 2/3 der Inkomstenbelasting welke toen door Ged. Staten werd goedgekeurd wordt thans weer afgekeurd. Aan verschillende andere voorschrif ten van Ged. Staten kan verder prac- fm&6cJxkeiJi NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 26. Een kleine, bespraakte heer, die eigenlijk wel heel slecht paste in een groot kantoor als dat der makelaars- firma, was bereid om hun terstond alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Het was zeker waar, dat nummer 218, Brunswick Square, te huur was tegen zeer lagen huurprijs, terwijl voor re paratie zou worden zorg gedragen, en dat de eigenaar in Brighton nog veel meer eigendommen bezat, die op de zelfde voorwaarden konden worden gehuurd. De dame was zeer rijk en buitensporig wispelturig; want door het. vragen van zulk een lagen huur prijs bracht zij haar eigen fortuin da nig! *n gevaar. „Kent u haar wel eens?" vroeg Bell op den man af, op een toon, die dui delijk te verstaan gaf, dat hij beter wist. „Neen, niet persoonlijk, mijnheer, dat niet", was het eerlijk gegeven ant woord. „Voor zoover ik het weet, kwam de bezitting eerst kort geleden in, haar bezit door een erfenis. Daaronder was ook begrepen een zeer oud heerenhuis, Longdeau Grange genaamd, niet ver tisch onmogelp voldaan worden. De Voorzitter zegt persoonlijk in 's Bosch op een en ander even te zullen wijzen om veel geschrijf en gewrijf te voorkomen. Verzoekschrift van de bewoners van Wijk A, om aansluiting aan het electrisch net- Voorzitter. Deze kwestie hebben wij vanmorgen met de electriciteits commissie behandeld en daarbij zijn wij tot de conclusie gekomen dat de kosten van uitbreiding op f 12.000 zullen komen. Aannemende dat dit bedrag zooals gebruikelijk in 20 jaar zal worden afgeschreven, dan zat er jaarlps aan afschrijving, rente en andere kosten f 1120 zijn te betalen Op meer dan 10 aansluitingen behoeft men niet te rekenen -en dit zijn allen landbouwers die volgens ondervinding niet meer dan 30 KWU zullen afnemen. De opbrengst hiervan, plus meterhuur en straatverlichting bedraagt totaal slechts f 354 per jaar, zoodat er jaar- lllks een verlies van f760 zou zijn. In 20 jaar, binnen welken tijd het materiaal behoort te worden afge schreven bedraagt dit verlies voor de gemeente ruim f 15000. Op grond hiervan en in overleg met de electri- citeitscommissie stellen B. en W. voor om afwijzend op dit verzoek te beschikken. v. d Grind. Zou het ook niet gaan als bijv. 90 pCt. van de bewoners zich verplichten om aan te sluiten. Voorzitter. De practp heeft ons geleerd voorzichtig te zijnook al geven de menschen garantie voor stroomafname dan kan men daarop nog niet bouwen. Het komt vaak heel anders uit en verhaal is er gewoon lijk n!et op. Besloten wordt afwijzend op het verzoek te beschikken. Wethouder van Helvoirt wit nog even terugkomen op de opmerking in de vorige vergadering door den heer v. Engelen geuit als zou de straatverlichting f 30 per avond kos ten. Bij onderzoek is gebleken dat dit slechts f 12.50 per avond is. De heer v. Engelen zegt dat er op van Rottingdeau, waar mevrouw Hen- sou, dat is de tegenwoordige eigenares, tegenwoordig ook haar intrek heeft genomen. Maar niemand gaat er ooit heen en om de omgeving te vrijwaren voor on- uitgcnoodigde gasten, loopen er in de tuinen en het struikgewas een aantal zeer kwaadaardige, reusachtige bloed honden." Bell luisterde aandachtig en met zichtbare voldoening. Toen Steel hem in de oogen blikte, flkkerden deze als vurige stalen punten. Achter al deze eenvoudige mededeelingen school iets romantisch, dat de verbeelding van den romanschrijver in werking zette. „Is nummer 218 verhuurd geweest tijdens het bezit der huidige eigena res?" vroeg Bell. „Neen", hernam de agent. „Maar de tegenwoordige eigenaar als erfge naam van de bezitting zoo vertelde men mij, had beide huizen 218 en 219 noodig en had ze laten inrichten tot een rustoord voor arme, herstellende geestelijken en tot vacantieverblijf voor weduwen en weezen van arme predikanten. Het eene woonhuis diende voor de mannen, het andere voor de vrouwen. Beide waren ze precies eender gemeu beld, juist zooals nummer 219 thans nog is, toen liet plan in duigen viel. Steel zag haastig op. Een plotselin ge gedachte schoot hem te binnen. „Wat is er dan van het meubilair geworden, dat op nummer 218 stond"? vroeg hij. „Dat kan ik u niet vertellen", zei de woningagent. „Dat huis werd ver huurd aan een of anderen filantroop, de begrooting f 2625 voor uitgetrok ken te. Hij heeft gerekend op een half jaar, want meer dan 26 weken zai z.i de straatverlichting op een jaar niet branden De Voorzitter wijst er op dat er op die manier maar een slag naar geslagen wordt. Bovendien moet men niet de begrooting- cijfers nemen doch de werkelijke uitgaven welke f 800 minder zij n. Verslag van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, waarin o.m. wordt medegedeeld dat de commissie de medewerking van de onderwijzers inriep om de baldadig heid der jeugd te bestrijden en tevens om hen de verkeersregels te leeren Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende het raads besluit om in Wijk Onzenoort voor gezamenlijke rekening met Nieuwkuik een nieuwe waterbron aan te leggen deelt de voorzitter mede dat bij na der onderzoek is gebleken, dat het maken van een nieuwe bron niet noodig was daar de bestaande nog ruim van water voorzien was. Ons is toegezegd dat wij van dezen put ge bruik mogen maken, terwijl weder zijds de gemeenten Vlijmen en Nieuw kuik de verplichting op zich genomen hebben elkander desgevraagd met het beschikbare brandbluschmateriaal te helpen tegen vergoeding der gemaakte kosten. Het vorig raadsbesluit kan dus ver vallen waardoor- de gemeente een uitgaaf van f 300 bespaart. 2. Benoeming Hoofd-ingeland Wa terschap Noord - Oostelijk Noord- Brabant. Met algemeene stemmen wordt de aftredende, de edelachtb. heer v. d. Ven, weer voor 6 jaar herkozen. 3 Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. Met op één na algemeene stemmen (1 blanco) wordt het aftredend lid M. de Vaan Wzn. weer voor 6 jaar be noemd wiens naam ik me niet meer kan her inneren. Maar het bleek een oplichterszaakje en de zwendelaar wist zich slechts aan een arrestatie te onttrekken, door overhaast de vlucht to nemen. Waar schijnlijk werden de goederen ergens opgeborgen, of misschien ook verkocht door een of anderen schuldeischer. Maar daarvoor zou ik een en ander moeten naslaan. Er staan nu nog wat oude boeken en platen, die uit den boe del zijn overgebleven. We zullen ze ver moedelijk naar een verkooping doen, als ze gesorteerd zijn. Maar het heele zaakje zal niet meer'dan 5 pond op brengen, zeker niet meer". „Ik wil er 5 pond voor geven", zei Bell langs zijn neus weg. „Zeer gaarne. Al was 't alleen maar, dat het zaakje was opgeruimd." i Bell overhandigde den man een briefje van vijf pond, waarvoor hij een kwitantie vroeg en kreeg. Daarna be gaven hij en Steel zich opnieuw naar i Brunswick Square 218, om er de ets van Rembrandt te halen en keerden daarna naar het verhuurkantoor terug om er de sleutels terug te bezorgen. Bell was zoo levendig en bijna op gewonden van blijdschap, dat dit niet naliet ook op David Steel zijn invloed te doen gelden. De koude, harde, be rekenende trekken waren, van zijn ge laat verdwenen en over geheel zijn fraai ovaal gelaat lag een ongewone glans van tevredenheid. „En nu zult ge me zeker wel eens willen vertellen, Bell, hoe alles in z'n werk is gegaan", sprak David Steel. „Dat zou op het oogenblik te veel tijd vergen, kerel", zei Bell glimla- „Geen goud zoo goed" chend. „Ik zal je straks de geschiede nis vertellen van mijn levenstragedie. 1 Evengoed als de anderen hebt ge jc ongetwijfeld afgevraagd, waarom, toen ik het einddoel bijna bereikt had, ik van den goeden weg ben afgedwaald? Je nieuwsgierigheid zal worden bevre digd, Steel. Ik ga je helpen, en in ruil daarvoor moet gij mij helpen, om weer opnieuw op dreef te komen. Om te be ginnen zou ik mezelf willen uitnoodi- gen, van avond bij je thuis te komen dineeren". „Goed. Om half acht dan. Niets zal me aangenamer zijn." „Dat is mannentaal! We zullen sa men dineeren en als alles bij je thuis in rust is, zal ik je de geschiedenis ver. tellen, die je van verbazing- de handen zal doen ineenslaan. En als ik je daar- 1 na vraag me te willen vergezellen op een nachtelijken tocht, dan zult ge me zeker geen neen zeggen?" „Althans niet zooals ik thans ge mutst ben. Een avontuur, met een ge vaarlijk kantje, lijkt, me op het mo ment! Als er bijzondere kracht of handigheid voor wordt vereischt, des te beter. Ik mag dan geen groot diplo maat zijn, als er geworsteld moet wor den, sta ik mijn mannetje, dat. weet ge!" „Goed, we zullen zien, maar het laatste vermijd ik liever!" lachtte Bell. „Toch, als het je genoegen kan doen, zal er misschien in dien geest, wel iets voor je te doen vallen. M'aar nn moet ik gaan, want er ligt een hoop werk van Gates voor me te wachten. Tot half acht dus. Au revoir!" Steel stak een sigaret aan en be gaf zich in gedachten verzonken huis- 4. Benoeming lid Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. In de vacature v. Stokkum aan wien eervol ontslag is verleend, wordt gekozen de heer Mlch. v. d. Bosch met 9 van de 11 stemmen (2 op den heer Adr. v. d. Ven). 5. Benoeming leden der Commissie van Toezicht op het correspondent schap der openbare Arbeidsbemidde ling. Deze commissie heeft weliswaar weinig reden van bestaan, doch moet volgens voorschrift in stand gehou den worden De raad wil de geheele commissie bij acclamatie herbenoemen, doch de heer v. Buut meent thans niet meer als lid werkgever in die commissie zitting te kunnen nemen. In zijn plaats wordt gekozen de heer C. Pullens. 6. Benoeming lid der schaar-com- missie. Het aftredend lid de heer Hub. van Halder wordt met algemeene stemmen benoemd en neemt onder dankzeg ging voor het vertrouwen zijne herbe noeming aan. 8 Aangehouden voorstel van Sprang tot het toekennen van een subsidie van f 150 aan de stieren- vereeniging. Voorzitter In de vorige vergadering was er een voorstel van de meerder heid van B. en W., dat waren wet- houder v. Helvoirt en ik, om een subsidie van f 50 te geven. waarts. Hoe meer hij over het geheim zinnige geval nadacht, hoe ingewikkel der het hem leek. En toch was hij er zeker van, dat hij zich op het goede spoor bevond. De ontdekking dat beide huizen precies eender gemeubileerd waren geweest, was van zeer groot be lang. En hij geloofde dan ook niet lan ger dat hij op nummer 219 geweest was, dien avontuurlijken nacht. Dan dacht hij weer aan het lieftallige ge laat en de mooie oogen van Ruth Ga tes, entoen hij opzag, stond het schoone meisje voor hem. „II U wenschte me te spreken?" stamelde hij. „Ik heb u met een bedoeling ge volgd", antwoordde het jonge meisje rustig. „Ik kan u niet alles vertellen, omdat het niet mijn geheim is, wat ik heb bloot te leggen. Maar, geloof mij, alles zal tenslotte in orde komen. Denk nu niet slecht van mij, wees niet hard en bitter tegenover mij, want..." „Want dat ben ik volstrekt niet!" glimlachte David. „Niemand kan een gelaat als het uwe wantrouwen. En ik ben zeker, dat u eerlijk en trouw de zaak der uwen der anderen, die..." „Ja, ja, en de uwe ookIk bid u, vergeet dat niet. Ook de uwe! Ach, als u eens wist, hoe ik u bewon der en hoogacht! Als u slechts Ze zweeg, terwijl een dieproode blos haar fijn gelaat overdekte. David nam haar hand in de zijne en het scheen hem. dat zij den druk ervan beantwoordde. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zniden, Waalwyksclie en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele r|Jk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ent. franco te zenden aan den Uitgever. UITGi VE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentlön 20 cent per regelminimum 1.50. B|J contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in on9 bezit zQn. van DB ECHO VAN HET ZÜIDBN". U behoeft niet met winterteenen te blijven 'o ^pen. Maar U moet er wat tegen doen. E i U kimt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid. verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1